ITmix.cz logo

Recenze: chytré hodinky Garmin Forerunner 165

Silné stránky
  • Vynikající pohodlí
  • Jasný a kvalitní displej
  • Slušná výdrž baterie
  • Pokročilé běžecké metriky
  • Navigace
  • NFC platby
Slabé stránky
  • Bez topografických map
  • Méně prémiové materiály
  • Chybí podpora hovorů

Lehké, pohodlné, sportovními funkcemi nabité a za rozumnou cenu – to jsou hlavní přednosti nejmenších hodinek z řady Forerunner. Hodinky dostaly krásně barevný dotykový AMOLED displej, který je po obvodu pouzdra tradičně doplněn pěti tlačítky.

Během testování mě hodinky překvapily množstvím sportovních funkcí a metrik, navigací po slepé mapě či NFC platbami. Přestože jsou hodinky v portfoliu u Garmin cenově dostupnější, setkal jsem se u nich jen s minimem kompromisů.

Nejčastější dotazy a odpovědi

Lze s hodinkami Forerunner 165 platit?

Ano, hodinky jsou vybaveny NFC čipem a podporují bezkontaktní platby. Nejprve je ale nutné přidat platební kartu do aplikace Garmin Connect (dostupné pro Android a iOS) a nastavit heslo pro odemčení obrazovky hodinek. Heslo je třeba zadat každých 24 hodin nebo po sejmutí a opětovném nasazení hodinek.

Mají hodinky Garmin Forerunner 165 GPS?

Ano, hodinky podporují systémy GPS, Galileo a Glonass. Všechny tyto systémy dokážou využívat najednou, ale chybí jim podpora vícepásmové GPS.

Měří hodinky VO2 max a pokročilé běžecké metriky?

Ano, v případě, že budete hodinky používat alespoň týden, odhadnou hodnotu VO2 max nebo závodní časy. Další pokročilé metriky jsou dostupné ihned po skončení běžecké aktivity (kadence, délka kroku, tréninkový efekt, regenerace a další).

Balení je tradičně strohé – kromě hodinek v něm naleznete napájecí adaptér s USB-C koncovkou a uživatelskou dokumentaci.

Technické parametry Garmin Forerunner 165

Z technických parametrů mě na první pohled oslovily především rozměry hodinek, hmotnost a výdrž baterie. Hodinky jsou zaměřeny sportovně, takže podporují několik navigačních systémů, které mohou určovat polohu najednou, ne však na různých frekvencích. Hodinkám totiž chybí vícepásmové GPS, se kterým jsem se setkal u prémiového sporttesteru Forerunner 965.

Během testování jsem ale nenarazil na jakékoliv nepřesnosti v určování polohy, takže při běžném používání by absence vícepásmové GPS neměla vadit.

ParametrHodnota
Typ řemínkuSilikonový, 20 mm
OdolnostVodotěsné do 50 m (5 ATM)
DisplejAMOLED 1,2“, 390 x 390 px
Výdrž na bateriiAž 20 dní
Způsob nabíjeníNapájecí kabel (proprietární konektor)
KonektivitaWiFi, Bluetooth, ANT+, GPS, Galileo, Glonass
ProcesorVýrobce neuvádí
Operační paměťVýrobce neuvádí
Operační systémGarmin OS
Rozměry (bez řemínku)43 x 43 x 11,6 mm
Hmotnost (s řemínkem)39 g

Pokud si nejste jisti, podle čeho vybírat sporttester, přečtěte si náš článek o tom, jak vybrat chytré hodinky, nebo si prohlédněte recenze konkrétních produktů.

Osvědčený design a dobrá kvalita zpracování

Ještě před otevřením krabičky mi bylo jasné, že se výrobce u hodinek Forerunner 165 držel tradičního designu. Netrénované oko by si mohlo hodinky klidně zaměnit za Forerunner 265 nebo starší modely. Nicméně po rozbalení mi bylo jasné, pro koho jsou hodinky svým designem určeny – především pro sportovce a sportovkyně s menším obvodem zápěstí. Pouzdro má průměr 43 mm a je doplněno 20mm silikonovým řemínkem typu Quick Release, díky čemuž je výměna řemínku rychlá a jednoduchá.

Hodinky působí sportovně s důrazem na běh, což zdůrazňuje nápis RUN na řemínku a tlačítku pro spuštění aktivity (podobně jako u Forerunner 965 a 265). Aby byly co nejlehčí, je pouzdro vyrobeno z plastu, což je u hodinek z řady Forerunner typické. Z plastu je tím pádem také luneta, na rozdíl od prémiovějších hodinek, které využívají titan, hliník nebo nerezovou ocel.

Kde koupit Garmin Forerunner 165
Garmin Forerunner 165
Hodnocení
4.3/5

Musím přiznat, že proto hodinky působí trochu levněji. Když jsem je ale zapnul a začal používat, velmi příjemně mě překvapily svou hmotností a spoustou funkcí, které vám popíšu níže.

Díky menším rozměrům jsou hodinky vhodné pro pánská i dámská zápěstí o obvodu 126 až 203 mm.

Hodinky se pyšní 1,2“ dotykovým AMOLED displejem, který nabízí nádherně syté barvy a vysoký maximální jas. Přestože výrobce přesnou hodnotu jasu neuvádí, čitelnost displeje na přímém slunci je bezvadná.

Díky vynikajícímu komfortu o hodinkách nebudete vědět

Hodinky váží s řemínkem pouhých 39 g, což je v době prémiových kovových materiálů a lifestylových hodinek velmi výhodné číslo. Pokud přibalený silikonový řemínek vyměníte za nylonový, váha ještě klesne. Já jsem hodinky používal bez přestávek – během práce, sportovních aktivit, spánku a také sprchování. Pokud hodinky nevibrovaly kvůli upozorněním z telefonu, ani jsem o nich nevěděl.

Podobný zážitek jsem měl u staršího modelu Forerunner 55, který je také velmi lehký a pohodlný, ale v porovnání s Forerunner 165 nabízí mnohem méně funkcí.

Výdrž na baterii byla překvapením

Přestože mají hodinky velmi kompaktní rozměry, nabízí výdrž baterie, která úspěšně konkuruje nejen lifestylovým, ale také sportovně orientovaným chytrým hodinkám. Garmin Forerunner 165 jsem otestoval v různých podmínkách, které vám v následujících podkapitolách přiblížím.

Výdrž na jedno nabití při běžném používání

Hodinky jsem jednoduše zapnul a jejich nastavení systému neměnil. Znamená to, že byl deaktivován Always-on displej, hodinky kontinuálně monitorovaly stres, tepovou frekvenci a některé další metriky. S hodinkami jsem denně sportoval přibližně 60 minut se zaznamenáním trasy přes GPS. Odpověděl jsem na upozornění předdefinovanými zprávami, denně jsem provedl maximálně dvě platby a při nižší úrovni nabití jsem neaktivoval úsporný režim.

Výrobce při běžném používání uvádí výdrž až 11 dní. Mně se ve výše uvedených podmínkách podařilo této hodnoty téměř dosáhnout. Hodinky vydržely na jedno nabití něco přes 10 dní, což je působivé číslo.

Výdrž na baterii v úsporném režimu

Hodinky jsou vybaveny samostatným úsporným režimem, který výrazně omezí jejich chytré a lifestylové funkce. Po aktivaci dojde ke změně ciferníku na úspornou alternativu a pozastavení synchronizace. Hodinky přestanou monitorovat okysličení krve a tepovou frekvenci. Jas je nastaven na minimum, takže na přímém slunci je čitelnost displeje horší. Hodinky ale umožňují spustit sledování aktivit, což oceňuji.

Pokud jsem na hodinkách aktivoval úsporný režim a nesportoval s nimi, dosáhli výdrž na jedno nabití až 20 dní.

Kde koupit Garmin Forerunner 165
Garmin Forerunner 165
Hodnocení
4.3/5

Režim GPS zkrátil výdrž baterie na 18 hodin

Aktivita GPS modulu je na spotřebu baterie poměrně náročná. V případě kontinuálního monitorování aktivity pomocí GPS jsem dosáhl výdrž baterie kolem 18 hodin, což je jen o hodinu méně, než uvádí výrobce (19 hodin). Pokud vás tím pádem čeká celodenní expedice, dlouhý horský trek nebo jiná časově náročná aktivita, hodinky Forerunner 165 by vás neměly zklamat.

Napájecí kabel má proprietární koncovku pro hodinky a USB-C pro zdroj energie. Díky tomu nabijete hodinky také prostřednictvím chytrého telefonu nebo jiných zařízení s USB-C portem. Nabíjení z 0 na 100 % zabralo přibližně 1,5 hodiny.

Sportovní funkce jsou bohaté

Sportovcům a sportovkyním nabízejí hodinky více než 25 sledovaných aktivit. Výrobce Garmin tak nesměřuje stejnou cestou jako hodinky Xiaomi a Huawei, které nabízejí více než 100 aktivit, z nichž jsou u většiny z nich zaznamenány jen základní metriky (tepovka, kalorie, čas).

Jak jsem zmiňoval v kapitole výše, hodinky jsou laděny sportovně s důrazem na běh. Během monitorování běžeckých aktivit proto nabízejí nejdetailnější metriky. V analýze aktivity naleznete v první řadě základní údaje jako:

  • trasa,
  • vývoj tepové frekvence,
  • zóny srdečního tepu (ST),
  • počet aktivně spálených kalorií,
  • tempo,
  • vývoj nadmořské výšky.

Kromě těchto údajů ale nabízejí hodinky také pokročilé metriky, se kterými se setkáte hlavně u dražších sportovních hodinek. Mám na mysli především odhad hodnoty VO2 max a závodních časů, dobu regenerace či training effect (poměr aerobní a anaerobní složky námahy). Hodinky dokážou během disciplín monitorovat také běžeckou dynamiku, takže se můžete dozvědět informace jako:

  • kadence,
  • délka kroku,
  • vertikální oscilace,
  • doba kontaktu se zemí,
  • běžecký výkon.

Na rozdíl od dražších sporttesterů, jako například Garmin Forerunner 965, hodinky nedokážou vypočítat hodnoty jako připravenost k tréninku či stav tréninku.

Dostupnost navigace po křivce na slepé mapě mě velmi příjemně překvapila. V této cenové kategorii totiž navigace jako taková není nejrozšířenější. Hodinky dokážou navigovat podle trasy, kterou do nich uživatel nahraje pomocí .gpx souboru. Přímo na hodinkách není možné vytvářet nové trasy jako je tomu u Forerunneru 965.

Odchylka od trasy je dobře viditelná
Odchylka od trasy je dobře viditelná

Po spuštění navigace vám hodinky ukážou na jednobarevném podkladu křivku, které se máte držet. Hodinky včas informují o blížícím se odbočení a v případě, že se uživatel vydá mimo kurz, systém ho na to upozorní. Navigaci lze kdykoli během aktivity ukončit nebo přenastavit na navigování do výchozího bodu.

Přestože navigaci chválím, jejím podkladem je slepá mapa, což mě trochu zklamalo. Hodinky Amazfit Cheetah Pro v podobné cenové relaci nabízejí topografické mapové podklady OpenStreetMap s vedlejšími cestami, ulicemi a dalšími detaily.

Oceňuji také přesnou navigaci
Hodinky Amazfit Cheetah Pro v podobné cenové relaci nabízejí topografické mapy

Tréninky

Přímo v hodinkách jsou dostupná základní tréninková doporučení, která systém stanovuje podle předešlých zaznamenaných metrik. V případě, že se déle věnujete jen aerobnímu tréninku, hodinky vám tímto způsobem navrhnou trénink, který by měl zlepšit vaši anaerobní kapacitu. Kromě toho si můžete v aplikaci Garmin Connect vytvořit také vlastní tréninky pro běh, cyklistiku, HIIT a další disciplíny. Nechybí ani rozsáhlejší tréninkové plány na různé závody (5 km, 10 km, maratón).

Kde koupit Garmin Forerunner 165
Garmin Forerunner 165
Hodnocení
4.3/5

Pokud vás zajímá více informací o tom, jak vytvořit trénink pro hodinky, přečtěte si náš článek o funkcích hodinek Garmin.

Zdravotní funkce nezklamou

Ze zdravotních funkcí nabízejí hodinky Forerunner 165 základ, se kterým se setkáte u většiny chytrých hodinek. Mám na mysli monitorování stresového zatížení, okysličení krve, spálených kalorií atp. Nechybí ani dobře známá funkce Body Battery, která informuje o nabití vaší “vnitřní baterky”.

Hodinky nabízejí také Snímek zdraví. Jedná se o 2minutové měření, během kterého systém analyzuje tepovku, stresové zatížení a okysličení krve. Jednotlivé měření můžete samozřejmě provést i samostatně.

Ženy mají k dispozici menstruační kalendář, který nejen zobrazuje vývoj cyklu, ale umožňuje také zaznamenat různé doprovodné jevy (míra krvácení, bolesti, nálada).

Pokud plánujete hodinky nosit během spánku, nabídnou vám jeho základní analýzu. Hodinky stanoví dobu usnutí a probuzení, celkovou dobu spánku a zastoupení jednotlivých spánkových fází. Ve výsledku je spánek ohodnocen na stupnici od 0 do 100 a slovně okomentován.

Oceňuji, že hodinky měří během spánku variabilitu srdeční frekvence (Stav VST), která je spolehlivým ukazatelem kvality spánku. Kromě spánku monitorují také zdřímnutí, která přispívají k celkovému množství energie během dne („dobíjejí Body Battery“).

Během noci je možné měřit také variabilitu srdečního tepu
Během noci je možné měřit také variabilitu srdečního tepu

Množství a přesnost zdravotních funkcí hodnotím pozitivně. Během používání mi nic zásadního nechybělo. Ve srovnání s některými hodinkami Huawei ovšem chybí pokročilejší měření jako EKG, teplota kůže, tuhost tepen či krevní tlak. V souvislosti s těmito metrikami ale nepatří hodinky mezi nejpřesnější zařízení jejich určení, takže jejich absenci nepovažuji za nedostatek.

Lifestylové funkce osloví platbami a ranní zprávou

Nabídka lifestylových funkcí je u sportovních hodinek většinou největší slabinou. Přece jen se jedná o doménu stylovějších a elegantních hodinek, které zase zaostávají ve sportovních funkcích. Přesto hodinky Forerunner 165 nabízejí díky NFC modulu bezkontaktní platby. Kartu je třeba přidat do aplikace Garmin Connect a je nezbytné, abyste nastavili zámek obrazovky hodinek. Heslo je požadováno každých 24 hodin nebo po sejmutí a opětovném nasazení hodinek.

Hodinky jsou vybaveny NFC modulem
Hodinky jsou vybaveny NFC modulem

V případě, že zvolíte verzi Music, máte k dispozici 4GB úložiště na hudbu a podcasty, které můžete poslouchat offline. Hodinky podporují také připojení bluetooth sluchátek, takže telefon můžete nechat doma. Verze Music je v porovnání se základním modelem dražší. Zdrojem hudby mohou být vlastní zkopírované skladby pomocí programu Garmin Express nebo služby jako Spotify, které však vyžadují placený účet. Hodinky umožňují také ovládat přehrávání z telefonu, čehož jsem během sportování využíval velmi často.

Hodinky dále zobrazují oznámení z chytrého telefonu a pokud obdržíte jakoukoliv zprávu, můžete na ni odpovědět předdefinovanými odpověďmi. Odpovědi lze upravovat v aplikaci Garmin Connect. Vlastní odpovědi nebo emotikony bohužel ve výchozím nastavení nejsou dostupné. Totéž platí i o telefonování – hodinky sice jsou vybaveny reproduktorem, ale ne mikrofonem.

Kde koupit Garmin Forerunner 165
Garmin Forerunner 165
Hodnocení
4.3/5

Absence podpory jakéhokoli telefonování nebo vlastních odpovědí na zprávy je u hodinek Forerunner bohužel typická.

Ranní správa je u hodinek Garmin dobře známá

Na závěr této kapitoly je ještě vhodné zmínit ranní zprávu, kterou hodnotím pozitivně u všech hodinek Garmin. Po probuzení vás hodinky pozdraví, informují vás o tréninkovém plánu, počasí, regeneraci, a nakonec vás motivují pár slovy. Obsah ranní zprávy lze upravovat nebo můžete zprávu zcela deaktivovat.

Závěr – pro koho jsou hodinky Garmin Forerunner 165 vhodné?

Hodinky Garmin Forerunner 165 jsou ideální nejen pro příležitostné sportovce, ale i profesionály. Díky kompaktním rozměrům, nízké hmotnosti a měkkému řemínku jsou hodinky pohodlné během každodenního nošení, sportování a také během spánku. Zároveň jsou hodinky vhodné jak pro pány, tak pro dámy. Dominantním materiálem je plast, který je u hodinek Forerunner typický.

Sportovní funkce ocení hlavně běžci, jelikož hodinky nabízejí pokročilé metriky pro zhodnocení krátkodobého běžeckého výkonu a dlouhodobé kondice. Během testování mě překvapila dostupnost navigace po křivce, ale trochu mi chyběly topografické podklady mapy jako u Amazfit Cheetah Pro. Přesnost měřených hodnot je více než uspokojivá, a to hlavně díky malým rozměrům umožňujícím spolehlivý kontakt senzorů s pokožkou.

Z lifestylových funkcí nechybí NFC, počasí a tradiční ranní zpráva. Ze zdravotních funkcí zmíním snímek zdraví, který sjednocuje měření tepové frekvence, okysličení krve a stresové zátěže. Mezi funkcemi ale absentuje zrcadlení hovorů nebo vlastní odpovědi na zprávy.

Uživatelský manuál k chytrým hodinkám Garmin Forerunner 165

Recenze: chytré hodinky Garmin Forerunner 165
  • Kvalita zpracování
  • Baterie
  • Operační systém
  • Kompatibilita
  • Poměr cena/výkon
4.3

Kompaktní a pohodlné hodinky nabité sportovními funkcemi

Lehké, pohodlné, sportovními funkcemi nabité a za rozumnou cenu – to jsou hlavní přednosti nejmenších hodinek z řady Forerunner. Hodinky dostaly krásně barevný dotykový AMOLED displej, který je po obvodu pouzdra tradičně doplněn pěti tlačítky.

Během testování mě hodinky překvapily množstvím sportovních funkcí a metrik, navigací po slepé mapě či NFC platbami. Přestože jsou hodinky v portfoliu u Garmin cenově dostupnější, setkal jsem se u nich jen s minimem kompromisů.

Klady

  • Vynikající pohodlí
  • Jasný a kvalitní displej
  • Slušná výdrž baterie
  • Pokročilé běžecké metriky
  • Navigace
  • NFC platby

Zápory

  • Bez topografických map
  • Méně prémiové materiály
  • Chybí podpora hovorů
Tento článek byl zpracován autorem na základě reálné zkušenosti s produktem. Hodnocení může být ovlivněno subjektivními dojmy autora. 
Autor: Martin Dajča
Autor: Martin Dajča
Rád tlumočím své zkušenosti a komplexní myšlenky do srozumitelné řeči pro spotřebitele a spotřebitelky. Ve svém volném čase se věnuji běhu, cyklistice a výletům po svém okolí. V mém portfoliu proto naleznete recenze chytrých hodinek, autokamer a mnohých dalších pomocníků do každodenního života.
Jak se vám líbil tento článek?
5/5 - (1 hodnocení)
1 komentář – Recenze: chytré hodinky Garmin Forerunner 165
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související recenze

Recenze: chytré hodinky Garmin Forerunner 165
Garmin Forerunner 165
Hodnocení: 4.3/5
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram