ITmix.cz logo

Chytré hodinky s NFC: rychlejší platby a inteligentní funkce

Recenze vybraných produktů

Nejčastější dotazy a odpovědi

Které chytré hodinky podporují NFC?

Dnes jsou platby prostřednictvím NFC velmi rozšířenou funkcí chytrých hodinek. NFC podporují například všechny chytré hodinky Apple Watch, které jsme pro vás recenzovali. Totéž platí i o našich recenzovaných modelech Samsung a o většině hodinek Garmin.

Jak fungují bezkontaktní platby s NFC hodinkami?

U většiny modelů je nejprve nutné pomocí aplikace ve spárovaném chytrém telefonu zadat údaje vaší platební karty. Následně je možné provádět platby přiblížením chytrých hodinek k terminálům.

Je možné platit chytrými hodinkami s NFC i v zahraničí?

Odpověď bohužel není jednoznačná. Závisí na konkrétní zemi a modelu hodinek, který používáte. Tak jako ne každý terminál podporuje NFC platby, ne každá země umožňuje platby pomocí chytrých hodinek.

Dá se NFC použít na všech platebních terminálech?

Odpověď zní ne. Bezkontaktní platby nejsou podporovány všemi platebními terminální. Terminály podporující bezkontaktní platby včetně NFC plateb jsou většinou označeny příslušným symbolem.

Je nutné, aby chytrý telefon spárovaný s hodinkami podporoval NFC?

NFC ve smartphonu není podmínkou pro používání NFC funkcí v chytrých hodinkách. Nezbytné je ale spárování těchto dvou zařízení. V aplikaci ve vašem chytrém telefonu je pak nutné zadat údaje platební karty, pomocí které chcete prostřednictvím hodinek platit.

Jsou chytré hodinky s NFC bezpečné?

Hodinky s NFC mají oproti bezkontaktním platebním kartám tu výhodu, že jsou všechny jejich platby většinou chráněny heslem. V případě ztráty chytrých hodinek můžete kartu pomocí aplikace ve smartphonu rychle odstranit nebo ji můžete prostřednictvím banky zablokovat.

NFC platby jsou typickou doménou hodinek střední a vyšší třídy
NFC platby jsou typickou doménou hodinek střední a vyšší třídy

Co je NFC?

Near Field Communication (NFC), neboli komunikace v blízkém poli, je v dnešní době populární technologie, která umožňuje elektronickým zařízením navzájem komunikovat. Způsoby využití NFC jsou rozmanité. Mezi nejpopulárnější patří bezkontaktní platby a párování různých doplňků s chytrými telefony. Technologie přenáší data prostřednictvím rádiových vln na vzdálenost do 4 cm.

Výhody chytrých hodinek s NFC

S technologií NFC se dnes setkáte v mnoha druzích chytrých zařízení. Pokud je pro vás zkratka NFC neznámá a nevíte, jestli pro vás v chytrých hodinkách bude mít význam, připravili jsme si pro vás stručný popis výhod chytrých hodinek s bezkontaktními platbami.

Hodinky vám umožní provádět i bezkontaktní platby
Hodinky vám umožní provádět i bezkontaktní platby

Rychlý a pohodlný převod peněz

Chytré hodinky s NFC uvolní vaše ruce. Důvodem je, že během placení nemusíte vybírat platební kartu, hotovost nebo chytrý telefon. Pokud budete během nejbližšího běhu na pokraji sil a žízeň vás už dál nepustí, snadno si díky NFC hodinkám dopřejete osvěžení a energii. Z toho vyplývá, že s sebou v podstatě nemusíte nosit kvůli placení nic jiného než chytré hodinky.

U většiny chytrých hodinek je pro zpřístupnění platební karty nejprve nutné zadat předem nastavené heslo. Kód je většinou nutné zadat vždy po opětovném nasazení hodinek na zápěstí nebo po uplynutí 24 hodin od posledního zadání.

Nabídka aplikací v Google Play
Některé modely vyžadují stažení samostatné aplikace pro platby

Párování chytrých hodinek s jinými zařízeními

Pro vzdálené bezdrátové ovládání je nejčastěji používána technologie Bluetooth. K tomu, aby bylo toto ovládání dostupné, musíte zařízení nejprve spárovat. Pro tento účel můžete u mnoha chytrých hodinek využít také NFC. V porovnání s párováním přes Bluetooth je NFC rychlejší a díky krátké vzdálenosti komunikace se vyhnete případnému rušení signálu.

Ovládání smart domácnosti chytrými hodinkami

NFC konektivita chytrých hodinek umožňuje ovládat i tzv. NFC tagy. Ty lze různě nakonfigurovat, aby splňovaly různé účely. Pomocí chytrých hodinek s NFC můžete tyto tagy aktivovat a následně tak zapnout, vypnout nebo jinak ovládat koncové zařízení.

Bezpečnostní NFC klíč

Bezpečnostní přístup je typický především pro pracoviště, hotelové pokoje či fitness centra. Díky funkci NFC mohou posloužit vaše chytré hodinky jako klíč k těmto prostorám. Je ale možné, že budete muset pro tento účel do hodinek stáhnout aplikaci třetí strany.

Chytré hodinky s NFC – na co si dát pozor

Hlavním úskalím chytrých hodinek s NFC je bezpečnost plateb. Pro jejich zpřístupnění je u většiny modelů nezbytné zadání hesla, a právě proto byste si měli zvolit takovou kombinaci, kterou nelze jen tak snadno uhodnout. Menší nevýhodou může být i fakt, že ne všechny terminály podporují platby prostřednictvím NFC. Další nevýhody se týkají chytrých hodinek obecně. Patří mezi ně například:

  • závislost na chytrých telefonech
  • nebo snadný přístup k osobním údajům v případě ztráty nebo krádeže.

Podpora NFC plateb bankou a hodinky

V případě, že plánujete své chytré hodinky používat pro bezkontaktní platby, ujistěte se, že vaše banka a také platební karta podporují tento způsob platby. Také je důležité ověřit, zda zvolené hodinky využívají technologii NFC právě pro bezkontaktní platby. Některé modely s NFC totiž využívají technologii výhradně pro jiné účely, jako například:

  • spárování s chytrým telefonem,
  • spárování s jinou chytrou technikou,
  • NFC tagy
  • nebo jako NFC klíč k zabezpečeným systémům a prostorům.

NFC vs. Bluetooth – znáte jejich rozdíly?

NFC i Bluetooth patří mezi technologie, které umožňují bezdrátový přenos dat. Přestože jde na první pohled o konkurenční technologie, často dokážou spolupracovat a obě jsou ideální pro odlišné účely.

Pomocí NFC zaplatíte za nákup

Technologie NFC nabízí dosah signálu do 4 cm. Rychlost přenosu je ve srovnání s technologií Bluetooth pomalejší, a to 425 kbit/s. Přenos dat probíhá díky krátké vzdálenosti bez nechtěných interferencí (rušení). Velkou výhodou NFC je fakt, že elektrickou energii vyžaduje jen jedno zařízení. Zpravidla se jedná o ovládací zařízení. NFC můžete využít k provádění bezkontaktních plateb, párování chytrých zařízení, odemykání zabezpečených systémů a prostor či ovládání chytré domácnosti.

Bluetooth přenese větší soubory na delší vzdálenosti

Bluetooth dokáže přenášet data na vzdálenost až 10 metrů, a to při vyšší rychlosti, která dosahuje víc než 2 Mbit/s. Během ovládání zařízení přes Bluetooth je nezbytné, aby byla všechna zařízení napájena energií. Také je nutné, abyste zařízení nejprve spárovali, čímž se dostáváme k možné spolupráci mezi NFC a Bluetooth, kterou si popíšeme níže.

Technologie Bluetooth je aktuálně využívána především pro bezdrátový přenos multimediálních souborů. Bezkontaktní platby sice pomocí této technologie neprovedete, ale z technického hlediska to není nemožné.

Bluetooth můžete použít ke streamování hudby do bezdrátových sluchátek či reproduktorů, ovládání funkcí chytrých zařízení či provádění hands-free telefonních hovorů ve vozidlech.

Proč zařízení podporují NFC i Bluetooth?

Důvod je jednoduchý, a sice spolehlivější a pohodlnější bezdrátová komunikace. NFC spojení zařízení rychle spáruje, čímž otevře dveře technologii Bluetooth, která zajistí vzdálenou komunikaci. Kromě většího dosahu umožní Bluetooth přenos většího objemu dat, jako například hudby, prezentací nebo obrázků.

Autor: Martin Dajča
Autor: Martin Dajča
Rád tlumočím své zkušenosti a komplexní myšlenky do srozumitelné řeči pro spotřebitele a spotřebitelky. Ve svém volném čase se věnuji běhu, cyklistice a výletům po svém okolí. V mém portfoliu proto naleznete recenze chytrých hodinek, autokamer a mnohých dalších pomocníků do každodenního života.
Jak se vám líbil tento článek?
3.7/5 - (13 hodnocení)
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Apple Watch Ultra
Tip redakce
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram