ITmix.cz logo

Nejlepší elektrokoloběžka do terénu: srovnávací test a recenze

Recenze vybraných produktů

Nejlepší elektrokoloběžka do terénu: srovnávací test a recenze

Chcete si užít spoustu adrenalinu a zábavy a vydat se s elektrokoloběžkou do pořádného terénu? Láká vás sjezd náročných úseků a snadný přejezd všech možných překážek? V tom případě jsou právě pro vás určeny elektrokoloběžky do terénu, pro které bývá charakteristický silnější motor, přítomnost odpružení i vyšší dojezd. Přečtěte si, čím se při výběru řídit.

Terénní elektrokoloběžka

Terénní elektrokoloběžky mají svá specifika. Oproti městským modelům mají zpravidla výkonnější motor a baterii s vyšší kapacitou. Díky této kombinaci jsou schopny dosáhnout vyšší maximální rychlosti a dojezdu. Rovněž si snadněji poradí i s náročným stoupáním, a jsou tedy vhodné i do členitého terénu.

V našem žebříčku se na prvním místě umístila elektrokoloběžka Nitro Cruiser 1900 Plus, která disponuje odnímatelným sedlem. Užijete si s ní jízdu rychlostí až 45 km/h a celkový dojezd dosahuje 28 km

Druhá příčka poté patří terénní elektrokoloběžce VeGA Xtrem Cross 1000 plus, u níž můžete počítat s o něco vyšším dojezdem, ale menší maximální rychlostí.

Třetí místo od nás obdržela elektrokoloběžka X-scooters XR04 EEC 60V, která zaujme nosností 150 kg a dojezdem 30 km. Zároveň je u ní třeba počítat s vyšší pořizovací cenou.

Pokud je pro vás dojezd na prvním místě, možná si vaše srdce získá elektrokoloběžka Bluetouch BT 500, která je takovým kompromisem mezi městským a terénním modelem. Páté místo našeho žebříku poté patří elektrokoloběžce Vsett 9+ Lite, která zaujme maximální rychlostí 50 km/h.

Celkové umístěníOceněníModelVýkon motoruKapacita baterieMax. rychlostDojezdHmotnostVelikost kolDoba nabíjení
1. místoCelkový vítěz testuNitro Cruiser 1900 Plus1 900 W12 000 mAh45 km/h28 km45 kg11,5”8 hod
2. místoNejlepší poměr cena/výkonVeGA Xtrem Cross 1000 plus1 000 W15 000 mAh30 km/h35 km38 kg14”7 hod
3. místoRychlá a obratnáX-scooters XR04 EEC 60V3 000 W20 000 mAh45 km/h30 km59 kg6”7 hod
4. místoKoloběžka s nejlepším dojezdemLamax eTank SA702 x 800 W20 000 mAh55 km/h70 km34,5 kg10,5”6-8 hod
5. místoNejrychlejší terénní koloběžkaVsett 9+ Lite1 300 W15 600 mAh50 km/h40 km25 kg8,5”11 hod

Jak vybrat elektrokoloběžku do terénu, která vám sedne

Při výběru terénní elektrokoloběžky se vyplatí vzít v úvahu hned několik faktorů. Díky tomu si vyberete stroj, který bude přesně odpovídat vašim představám.

Koloběžky do terénu mají bytelnou konstrukci
Koloběžky do terénu mají lépe dimenzovanou konstrukci

Náročný terén si žádá vyšší výkon motoru

Aby si koloběžka snadno poradila s náročným a třeba i kopcovitým terénem, je velmi podstatný vyšší výkon jejího motoru. U terénních modelů se proto zpravidla setkáte s motorem o výkonu 1 000 až 3 000 W. Pokud si vyberete koloběžku s příliš nízkým výkonem motoru, do prudkého kopce vás jen tak nevyveze a budete jí muset pomáhat.

Řeč je například o koloběžkách s motorem o výkonu méně než 500 W, které mohou mít s vyjetím prudkého kopce potíže.

Jaký výkon motoru zvolit?

Nutno podotknout, že koloběžka může být podle převodů zpřevodovaná buď na „rychlost“, nebo na „sílu“. Pokud se tedy budete rozhodovat mezi dvěma modely s motorem o výkonu 2 000 W, mohou ve výsledku jet různě rychle a tím pádem být i různě silné.

Při výběru koloběžky rovněž rozlišujte informaci o maximálním výkonu (kterého koloběžka neumí dosáhnout dlouhodobě) a výkonu, kterého dosahuje konstantně.

Větší kola vám usnadní překonání překážek

Díky větším kolům bude koloběžka snadno překonávat případné překážky v podobě drobných kamenů, kořenů a terénních nerovností. Vzhledem k tomu je vhodné vybírat mezi modely, jejichž kola mají velikost 10” a více. S příliš malými koly byste mohli v případných dírách uvíznout a celková jízda by pro vás byla méně komfortní.

Elektrokoloběžka s velkými koly je zkrátka a jednoduše do terénu vhodnější.

S terénní elektrokoloběžkou si užijete rychlou jízdu

Zatímco u městských modelů se velmi často setkáte s maximální rychlostí 25 km/h, u terénních elektrokoloběžek to může být i více. Jak ale uvádí zákon, pokud koloběžka jede rychlostí vyšší než 25 km/h, musí mít poznávací značku a osvědčení o technické způsobilosti. Zároveň jezdec musí disponovat příslušným řidičským oprávněním.

Koloběžky je možné registrovat pro provoz na pozemních komunikacích a SPZ tak získat.

Na trhu jsou k dostání i elektrokoloběžky dosahující maximální rychlosti 50 km/h (např. Vsett 9+ Lite) nebo elektrokoloběžky, které zvládnou jet i 80 km/h (např. Kugoo G-Booster). Jízda na takovém modelu je již opravdovou adrenalinovou zábavou.

Některé koloběžky mají dokonce i zadní směrovky
Některé koloběžky mají dokonce i zadní směrovky

Spolehlivé brzdy oceníte nejen v terénu

Jízda na terénní koloběžce může být někdy pořádně divoká. A v takových chvílích oceníte přítomnost spolehlivých a efektivních brzd. V případě terénních elektrokoloběžek se můžete setkat se dvěma základními variantami:

  • Kotoučové brzdy jsou velmi účinné a k jejich ovládání slouží klasické páčky umístěné na řídítkách. Časem se ale opotřebují a mohou vyžadovat opravu nebo výměnu.
  • Elektromagnetické brzdy bývají nastaveny na delší setrvačnost a brzdná dráha je proto v tomto případě o něco delší.

Některé koloběžky rovněž podporují systém rekuperace. To znamená, že se baterie při brzdění částečně dobíjí.

Většina výrobců ve svých modelech kombinuje systém kotoučových a elektromagnetických brzd. Díky tomu můžete zastavit pomocí elektromagnetických brzd a pokud bude baterie již vybitá, pomohou vám kotoučové brzdy. Nejefektivnější variantou je poté kombinace kotoučových brzd na každém kole a k tomu přítomnost elektrické brzdy.

Setkat se můžete s kotoučovými nebo elektromagnetickými brzdami
Setkat se můžete s kotoučovými nebo elektromagnetickými brzdami

Terénní koloběžky bývají větší a těžší

Pro terénní elektrické koloběžky je zpravidla charakteristická robustnější konstrukce. S tím přitom souvisí i váha samotného stroje, která se může vyšplhat klidně i k 60 kg. Takovou hmotnost už při případném přenášení rozhodně pocítíte. Hmotnost může být dána také větší baterií, která pomůže k delšímu dojezdu, nebo k napájení výkonnějšího motoru. Těžší elektrokoloběžka tedy nutně neznamená horší. Na hmotnost tedy nahlížejte u každého individuálního modelu dívejte v širším kontextu.

Některé modely snadno složíte a uložíte třeba do kufru
Některé modely snadno složíte a uložíte třeba do kufru

Nosnost koloběžky se pohybuje kolem 100 g

Nosnost elektrokoloběžek se většinou pohybuje kolem 100 kg. Některé bytelné modely ale unesou i jezdce vážící až 150 kg.

Dojezd dosahuje až 80 km

Terénní elektrokoloběžky oproti městským modelům zpravidla nabízí vyšší dojezd. Díky tomu se s takovým strojem můžete vydat i na delší výlet do přírody.

Výsledný dojezd ale v praxi samozřejmě ovlivňuje několik faktorů. Jedná se zejména o typ terénu, vaši hmotnost a zvolenou rychlost.

Vyplatí se koupit terénní elektrokoloběžku v bazaru?

Pokud si nechcete nutně kupovat zbrusu novou elektrokoloběžku, můžete se po vhodném modelu poohlédnout v některém z oblíbených bazarových portálů. Popularitě se těší zejména Bazoš, Sbazar nebo třeba Facebook MarketPlace.

V tomto případě sice ušetříte, na druhou stranu ale riskujete fakt, že koloběžka nebude v odpovídajícím stavu a bude na ní třeba provést určité opravy. Vždy je proto lepší si v takovém případě koloběžku nejprve osobně prohlédnout a až poté se pro její případnou koupi rozhodnout.
Vhodné je si pořídit takovou koloběžku, u které existují náhradní díly. Třeba v případě koloběžek X-Scooters najdete na webu samostatnou sekci věnovanou náhradním dílům.

Nejčastější dotazy k elektrokoloběžkám do terénu

V čem se liší elektrokoloběžky do terénu od městských modelů?

Hlavní rozdíl spočívá v celkové konstrukci, která bývá u terénních elektrokoloběžek robustnější. Rovněž se u těchto modelů setkáte s většími koly a odpružením, které vám usnadní a zpříjemní přejíždění překážek. Terénní modely rovněž mnohdy bývají vybaveny výkonnějším motorem a dosahují vyšší maximální rychlosti.

Jaké rychlosti dosahují terénní elektrokoloběžky?

Maximální rychlost terénních elektrokoloběžek bývá mnohdy vyšší než u městských modelů. Na trhu jsou proto k dostání stroje s rychlostí až 85 km/h. 

Kolik váží terénní elektrokoloběžky?

Tyto modely zpravidla nejsou určeny na časté přenášení jako městské elektrokoloběžky. Vzhledem k robustní konstrukci se proto jejich váha může vyšplhat až na 60 kg.

Jak dlouho se nabíjí elektrické koloběžky do terénu?

Doba nabíjení závisí na kapacitě baterie. U většiny modelů se ale tato hodnota pohybuje zhruba kolem 6 až 8 hodin.

Lze terénní koloběžky spárovat s mobilním telefonem?

Zatímco u městských modelů je spárování s mobilním telefonem poměrně běžné, terénní elektrokoloběžky tuto funkci zpravidla nenabízí. Zpětně si proto statistiky své jízdy většinou neprohlédnete.

Autor: Hana Smětáková
Autor: Hana Smětáková
Sport a zdravý životní styl mě provází prakticky po celý život. Jelikož se řadím mezi příznivce moderních technologií, na webu ITmix se často věnuji recenzím fitness náramků a chytrých hodinek, které jsou v mém aktivním životě nepostradatelným pomocníkem. Kromě sportu je mým velkým koníčkem také cestování a poznávání nových míst.
Jak se vám líbil tento článek?
2.3/5 - (28 hodnocení)
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Lamax eTank SA70
Tip redakce
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram