ITmix.cz logo

Nejlepší akční kamera: recenze a testy

Recenze vybraných produktů

Nejlepší akční kamera: recenze a testy

Akční kamery se dnes těší velké oblibě kvůli svým kompaktním rozměrům, odolnosti a širokým možnostem využití. Kromě sportovních aktivit jimi můžete zaznamenávat jízdy vozidlem, dovolenkové zážitky či dokonce vlogy. Trh s akčními kamerami je velmi rozmanitý, a tak jsme se rozhodli pro vás připravit stručného průvodce jejich výběrem. Dozvíte se o jejich základních vlastnostech, popíšeme vám jejich technické parametry a poradíme vám, na co se zaměřit při výběru kamery pro různé druhy nahrávek.

Nejlepší kamera pro náročné uživatele

Produkty GoPro patří dlouhodobě mezi trend udávající. Akční kamery GoPro HERO nejsou výjimkou. Dvanáctá generace přinesla několik významných novinek, které usnadní používání kamery začátečníkům a rozšíří možnosti úpravy záznamů pokročilým uživatelům.

Kamera umožňuje nahrávat videa s poměrem stran 8:7, nabízí režim Horizon Lock, HDR ve videu a efektivní stabilizaci HyperSmooth 6.0. Tělo kamery nabízí otvor pro závitové příslušenství a nová generace také podporuje připojení Bluetooth audio příslušenství.

GoPro HERO12 Black

To nejlepší pro náročné
Silné stránky
 • ¼ závit na příslušenství
 • Lepší výdrž na baterii
 • Nahrávání ve Full-frame režimu
 • Unikátní noční režimy záznamů
 • HDR také ve videu
 • Timecode sync
 • Dva režimy uživatelského prostředí
 • Ovládání a živý přenos v GoPro Quik
Slabé stránky
 • Absence GPS
 • Mírné přesycení barvy kůže
 • Nižší kvalita záznamů ve špatném světle
 • Bez podpory rychlonabíjení

GoPro HERO12 Black je dalším přírůstkem do rodiny akčních kamer, které dlouhodobě panují segmentu odolných sportovních kamer s kompaktními rozměry. 12. generace přináší několik inovací jako podpora Bluetooth audio zařízení, zdokonalená stabilizace HyperSmooth, prodloužená výdrž baterie či podpora HDR při nahrávání videa. Jsou však mezigenerační rozdíly dostatečně významné pro to, aby se vám vyplatil upgrade z GoPro HERO11?

Celkové hodnocení
4.4/5

Cenově dostupná kamera se solidním výkonem

Rádi byste na koupi akční kamery ušetřili, ale přesto hledáte výkonný model s praktickými funkcemi? Potom pro vás může být Lamax W10.1 správnou volbou. Nabízí totiž poměrně kvalitní 4K záznamy s dobrou stabilizací. Ve srovnání s konkurencí má zároveň velmi dobrou výdrž baterie, což ocení většina uživatelů.

Lamax W10.1

Výhodný poměr cena/výkon
Silné stránky
 • Efektivní stabilizace
 • Čitelné displeje
 • Jednoduchá obsluha
 • Dálkové ovládání v balení
 • Otvor na stativ na kameře
 • Solidní výdrž baterie
Slabé stránky
 • Horší ergonomie držáků
 • Nepřesný indikátor stavu baterie

Akční kamera Lamax W10.1 nabízí solidní záznamy ve 4K rozlišení při 60 FPS. Její balení obsahuje nadstandardní nabídku příslušenství včetně dálkového ovladače a tripodu. Mezi funkcemi kamery nechybí zpomalené snímání, timelapse video či účinná stabilizace. Kamera je vybavena dvojicí displejů, ze kterých zadní je dotykový. Díky vodotěsnému tělu se s ní můžete potápět do hloubky 12 metrů a s pouzdrem může ponor dosáhnout až 40 metrů.

Celkové hodnocení
4.3/5

Pokud s kamerou neplánujete nahrávat pravidelně

Hledáte kameru pro příležitostné nahrávání a neradi byste investovali do dražších akčních kamer než GoPro? Vyzkoušejte kameru Lamax X9.2 se solidní kvalitou zpracování, elektronickou stabilizací a širokou nabídkou příslušenství v balení.

Lamax X9.2

Pro příležitostné uživatele
Silné stránky
 • Příznivý poměr cena/výkon
 • Nízká hmotnost
 • Příslušenství v balení
 • Dálkové ovládání
 • Kvalita záznamu v dobrém světle
Slabé stránky
 • Bez pouzdra málo odolná
 • Slabší stabilizace

Lamax X9.2 nabízí za rozumnou cenu širokou paletu příslušenství v balení a solidní kvalitu obrazu. V rozlišení 4K při 60 FPS jsou nahrávky detailní, plynulé a poslouží vám k zaznamenání sportu či dovolenkových pobytů. Díky přibalenému pouzdru se s kamerou můžete potápět do hloubky 40 metrů. Mezi jejími funkcemi nechybí zpomalené snímání či časosběrné video.

Celkové hodnocení
4.0/5

Nejčastější dotazy a odpovědi

Jaké rozlišení má mít akční kamera?

Výběr rozlišení akční kamery závisí na jejím konkrétním využití. Dnes je zlatým standardem rozlišení 4K, ale méně nároční uživatelé si mohou vystačit i s nižším rozlišením, jako například 1440p nebo FullHD.

Mají akční kamery stabilizaci?

Elektronická stabilizace je dnes součástí téměř každé akční kamery. Některé modely jsou vybaveny i externí víceosou stabilizací, která je sice v porovnání s elektronickou efektivnější, no tyto kamery jsou méně kompaktní. Na trhu se setkáte také s kamerami s optickou stabilizací. Její výsledky jsou sice působivé, ale tato jemná mechanika v kameře může být náchylnější k poškození.

Jsou akční kamery voděodolné?

Akční kamery vyšších tříd jsou voděodolné i bez použití doplňkového pouzdra. U nižších tříd kamerse v balení většinou setkáte s pouzdry, které je v případě potřeby ochrání před vodou i prachem.

Co je akční kamera a k čemu ji využít?

Akční kamery jsou určeny v první řadě pro nahrávání videí za jakýchkoli podmínek přímo během různých dynamických aktivit. Rozměrově jsou velmi kompaktní a v jejich balení naleznete často množství příslušenství, díky kterému je budete moci upevnit například na přilbu, řídítka motorky či hrudní pás.

Akční kamery jsou určeny především pro sportovní aktivity
Akční kamery jsou určeny především pro sportovní aktivity

Jak vybrat nejlepší akční kameru?

Trh s akčními kamerami je velmi rozmanitý nejen z hlediska cen, ale také toho, co všechno dokážou tyto kamery nabídnout. Avšak vzhledem k tomu, že neplatí jednoduché pravidlo „dražší = lepší“, dovolili jsme si pro vás připravit stručného průvodce výběrem akčních kamer. Projdeme si společně nejen základní technické parametry, ale také vlastnosti, které mohou determinovat možnosti použití daného modelu.

Kvalita záznamu by vás neměla omezovat

Základem výběru akční kamery je rozlišení nahrávek a jejich kvalita. Dnes je standardem rozlišení 4K v kombinaci se snímkovací frekvencí 30 nebo 60 fps. Pro běžné používání se jedná o ideální kombinaci. Najděte však na paměti, že nahrávky s vyšším rozlišením a obnovovací frekvencí zabírají na paměťové kartě více kapacity.

Dynamické aktivity se bez stabilizace neobejdou

V závislosti na dynamice aktivit, které plánujete nahrávat, vám doporučujeme zaměřit se také na stabilizaci. Neostrý záznam z jízdy po nerovnostech najdete jen stěží nějaké uplatnění. Kamery dnes nabízejí optickou, elektronickou a externí víceosou stabilizaci. Každá se liší svojí efektivitou a také cenou kamer, které jsou danou stabilizací vybaveny.

Nabídka příslušenství a odolnost kamery

K tomu, abyste mohli akční kameru umístit na vámi zvolený povrch, potřebujete mít k dispozici správné příslušenství. Někteří výrobci, jako například Lamax nebo Niceboy, nabízejí v balení poměrně bohaté spektrum doplňků, které vám s tímto problémem pomohou. Kamery, které nejsou samy o sobě odolné vůči vodě, jsou většinou doplněny průhledným pouzdrem, které jim poskytne i tuto vlastnost.

Pokud hledáte akční kameru pro specifické použití, jako například nahrávání potápění či jiných vodních aktivit, ujistěte se, že je vodotěsná nebo vybavená zmíněným pouzdrem. Pokud plánujete s kamerou nahrávat delší nahrávky, doporučujeme vám modely s vyjímatelnou baterií, kterou můžete v případě potřeby vyměnit za nabitou.

Hledáte detailnějšího průvodce výběrem a popis jednotlivých vlastností a parametrů akčních kamer? V následující části se spolu podíváme na kamery o něco detailněji a blíže si popíšeme, na co se při jejich výběru zaměřit.

Odolnost akčních kamer vůči vodě a prachu

Ve své podstatě mají být outdoorové kamery kompaktní, odolné a všestranné. Proto kladou výrobci velký důraz na použité materiály a utěsnění konstrukce. Dominujícím materiálem těla je plast, ale některé modely mají tělo vyrobeno do jisté míry i z kovu. Pro větší odolnost v náročných podmínkách naleznete většinou v balení silnější průhledné pouzdro. To, do jaké míry je akční kamera odolná vůči vodě a tuhým částicím, resp. prachu, určuje její IP krytí.

Některé levnější modely, jako například Lamax X7.2, voděodolné sice nejsou, ale po jejich vložení do vodotěsného pouzdra se s nimi můžete potápět i do hloubky několika desítek metrů.

Voděodolné pouzdro překrývá mikrofon
Voděodolné pouzdro překrývá mikrofon

Kvalita obrazu

K tomu, abyste mohli akční kameru využívat na maximum, musí nabízet dostatečně kvalitní obraz. Požadavky na kvalitu jsou ale u různých uživatelů odlišné. Začátečníci, kteří ještě nemají mnoho zkušeností s nahráváním na akční kameru, si můžou vystačit i s nižší kvalitou. Zkušenější uživatelé, kteří se zabývají také úpravou a stříháním videí, mohou vyžadovat vyšší kvalitu.

Velkou výhodou prémiových akčních kamer je jejich zaměření na profesionální a také hobby uživatele. Příkladem může být GoPro HERO11, která nabízí dvě podoby uživatelského prostředí. Easy Controls nabízejí pouze přednastavené režimy určené pro laiky a začátečníky. Režim Pro Controls pak zpřístupňuje všechna dostupná nastavení nahrávání a je určen pro zkušenější uživatele.

Rozlišení

Většina akčních kamer dnes dokáže nahrávat ve 4K rozlišení. U levnějších modelů je maximální rozlišení interpolováno a u dražších je toto rozlišení nativní. Vyšší rozlišení většinou znamená více možností při úpravě nebo vyšší kvalitu záznamu (není však pravidlem), ale pokud jste začátečníkem, vystačíte si i FullHD či 1440p.

Vyšší modely nabízejí také rozlišení jako 6K nebo 8K. U mnoha kamer se ale jedná o interpolované rozlišení, které nemusí přinést očekávané vylepšení detailů.

Snímkovací frekvence

Tento parametr udává plynulost záznamu a hodnotí se ve snímcích za sekundu (FPS). Dnes je zlatým standardem snímkovací frekvence 30 či 60 FPS. Některé modely nabízejí frekvence až do 240 FPS. Lidské oko dokáže nejlépe zpozorovat rozdíly ve frekvencích od 15 do 60 FPS. Vyšší frekvence jsou určeny především pro zpomalené snímání a různou postprodukci.

Úhel záběru (Field of view)

Akční kamery většinou umožňují měnit úhel záběru podle toho, co aktuálně snímáte. Tato změna nastavení je umožněna digitální úpravou obrazu, resp. jeho oříznutím. Maximální úhel záběru se u kamer pohybuje v rozmezí od 150 do 170°. Čím je úhel větší, tím více připomíná „fish eye“ efekt.

Zoom a stabilizace

Digitální zoom je u akčních kamer standardem. Spočívá ve „vykrojení“ zorného pole, což může způsobit viditelný pokles kvality záznamu. U některých modelů se setkáte také s optickým zoomem, který spočívá ve fyzickém pohybu optické soustavy kamery, takže nevede ke ztrátě kvality.

Elektronická stabilizace je dnes standardem u většiny kamer střední a vyšší třídy. Někteří zástupci, jako například DJI Pocket 2, jsou vybaveni vnějším víceosým stabilizátorem, který nabízí stabilnější obraz než elektronická varianta.

Některé akční kamery jsou doplněny optickou stabilizací, která patří mezi efektivnější způsoby stabilizace. Většinou funguje na podobném principu jako gyroskop a tím pádem přidává do kamery drobné mechanické části. Ty jsou v porovnání externí nebo elektronickou stabilizací náchylnější k mechanickému poškození.

Kvalita zvuku

Nahrávání zvuku není obecně silnou stránkou akčních kamer. Většinou jsou totiž umístěny v odolných pouzdrech, která mikrofony překrývají, a tak výrobci nepovažují audio za prioritu. Pro ty, kdo chtějí nahrávat video akční kamerou s kvalitním zvukem, jsou dostupné externí mikrofony. Jejich připojení ke kameře je různé u jednotlivých výrobců. Nejčastěji jsou dostupné tyto možnosti:

 • připojení kabelem přímo do kamery,
 • připojení pomocí redukce/adaptéru
 • či bezdrátové připojení (vhodné i pro kameru v pouzdře).

S podporou Bluetooth audio zařízení pro záznam zvuku během nahrávání jsme se setkali například u GoPro HERO12.

Baterie a nabíjení

Většina moderních akčních kamer je vybavena vyjímatelnými bateriemi s kapacitou, která se zpravidla pohybuje nad 900 mAh. Pokud tím pádem budete mít v plánu delší nahrávání, můžete akumulátor v případě potřeby snadno vyměnit. Co se týče nabíjení, u většiny modelů se setkáte se samostatným napájecím kabelem a nabíjecím vstupem přímo na kameře. Přesto jsou ale dostupné i příplatkové nabíječky s více sloty pro dobíjení baterií.

V našem testu vydržela akční kamera Lamax X7.2 s 1050mAh baterií nahrávat 1 hodinu a 40 minut v rozlišení 4K při snímkovací frekvenci 30 FPS.

Displej a ovládání

Akční kamery jsou standardně vybaveny displejem na zadní straně, který slouží k jejich ovládání či prohlížení nahrávek. U vyšších modelů je tento displej dotykový a podporuje různá gesta ovládání. U těchto kamer se můžete setkat také s doplňkovým displejem na přední straně vedle objektivu. Ten má za úkol kompenzovat výklopný zadní displej, který naleznete například u některých zrcadlovek. Přední displej přichází vhod například při nahrávání vlogů či tvorbě selfie snímků.

Akční kamery vyšších tříd jsou vybaveny displejem vpředu i vzadu
Akční kamery vyšších tříd jsou vybaveny displejem vpředu i vzadu

Dotykové akční kamery jsou v balení většinou doplněny pouze ochranným rámečkem, který nebrání přístupu k displeji, není to však pravidlem. Většina kamer s dotykovým displejem nabízí možnost uzamčení displeje, abyste mohli předejít nechtěnému zastavení nahrávání nebo změně nastavení. Pouzdra pro kamery s tlačítkovým ovládáním bývají vybavena tlačítky, která dosahují na tlačítka samotné kamery.

Konektivita

Wi-Fi (Ad-Hoc) připojení akční kamery k chytrému telefonu je dnes zlatým standardem. Mobilní aplikace pak umožňují měnit nastavení kamery nebo přesouvat nahrávky mezi zařízeními. Další možností připojení je prostřednictvím USB kabelu. Levnější modely jsou pro tento přenos vybaveny starším micro-USB výstupem, novější zase rychlejším USB-C výstupem. Tyto výstupy slouží u některých kamer kromě přenosu médií také pro připojení externího mikrofonu.

Kompatibilita

Akční kamery většinou podporují standardní kompresní kodeky H.264 a H.265. Nahrávaná videa kamery ukládají většinou ve formátu MP4, který můžete dnes přehrát téměř na každém zařízení. Snímky jsou většinou ukládány ve formátu JPEG, ale některé kamery umožňují i ukládání v RAW formátu.

RAW formát je digitální obrazový formát, který uchovává nezpracovaná data z obrazového snímače. To znamená, že soubory v RAW formátu nejsou digitálně zpracovány a nejsou připraveny k použití, jak je tomu například u formátu JPEG.

RAW formát umožňuje tvůrcům mnohem větší kontrolu nad zpracováním obrazu, protože obsahuje více informací o scéně, než komprimované formáty jako JPEG. To umožňuje upravovat vlastnosti jako expozici, kontrast, bílou rovnováhu a další, aniž by došlo ke ztrátě kvality obrazu.

Funkce

Nabídka funkcí outdoorových kamer má za úkol rozšířit možnosti jejich využití a zajistit co nejlepší nahrávky či fotografie. Mezi funkcemi v první řadě najdete různé režimy nahrávání, mezi které patří například:

 • timelapse video,
 • slowmotion,
 • krátké video,
 • režim voda
 • nebo režim auto.

Různé režimy jsou dostupné i v souvislosti s fotografováním. Na výběr máte většinou z režimů jako dlouhá expozice, snímání v RAW formátu, sériové snímání či časovač. Další poměrně častou funkcí je WDR (wide dynamic range), resp. široký dynamický rozsah. Funkce má za úkol kompenzovat rychlé změny osvětlení senzoru například při pohybu ze stínu na slunce. Mezi další rozšířené funkce patří:

 • vyvážení bílé,
 • korekce rybího oka,
 • efekty snímání
 • nebo spořič obrazovky.

Příslušenství

Příslušenství akčních kamer má většinou montážní účel. Umožňuje kamery přichytit například na řidítka, rovné povrchy vozidel, helmy, zápěstí či hrudník. Jednotlivé doplňky lze často kombinovat a jejich výhodou je kompatibilita s širokým spektrem příplatkového příslušenství. Kromě držáků se můžete setkat s odolnými pouzdry, rámečky a utěrkami z mikrovlákna.

Lamax X7.2 patří mezi lépe vybavené modely na trhu
Lamax X7.2 patří mezi lépe vybavené modely na trhu

Závěr – komu bychom doporučili akční kameru?

Akční kamery jsou ideálním doplňkem pro každého, kdo plánuje nahrávat sportovní aktivity přímo v jejich dění. Pokud se věnujete potápění, horské cyklistice nebo trailovému běhu, tyto kamery vám umožní zaznamenat celý průběh těchto aktivit. Mnohé modely jsou vhodné i pro „content creators“, takže vám poslouží pro tvorbu vlogů či zvěčnění vašich dovolenkových zážitků.

Outdoorové kamery jsou buď sami o sobě vodotěsné, nebo získávají tuto vlastnost po vložení do přibalených pouzder. Příslušenství v balení má v první řadě umožnit umístění kamery na požadované místo a je většinou kompatibilní se řadou příplatkových doplňků.

Akční kamery bychom naopak nedoporučili lidem, kteří plánují dané aktivity fotit. Akční kamery sice tuto možnost nabízejí, ale výsledky snímku většinou nemají požadovanou kvalitu.

Autor: Martin Dajča
Autor: Martin Dajča
Rád tlumočím své zkušenosti a komplexní myšlenky do srozumitelné řeči pro spotřebitele a spotřebitelky. Ve svém volném čase se věnuji běhu, cyklistice a výletům po svém okolí. V mém portfoliu proto naleznete recenze chytrých hodinek, autokamer a mnohých dalších pomocníků do každodenního života.
Jak se vám líbil tento článek?
3.3/5 - (16 hodnocení)
1 komentář – Nejlepší akční kamera: recenze a testy
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

GoPro HERO11
Tip redakce
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram