ITmix.cz logo

Recenze: akční kamera Lamax W10.1

Silné stránky
 • Efektivní stabilizace
 • Čitelné displeje
 • Jednoduchá obsluha
 • Dálkové ovládání v balení
 • Otvor na stativ na kameře
 • Solidní výdrž baterie
Slabé stránky
 • Horší ergonomie držáků
 • Nepřesný indikátor stavu baterie

Akční kamera Lamax W10.1 nabízí solidní záznamy ve 4K rozlišení při 60 FPS. Její balení obsahuje nadstandardní nabídku příslušenství včetně dálkového ovladače a tripodu. Mezi funkcemi kamery nechybí zpomalené snímání, timelapse video či účinná stabilizace. Kamera je vybavena dvojicí displejů, ze kterých zadní je dotykový. Díky vodotěsnému tělu se s ní můžete potápět do hloubky 12 metrů a s pouzdrem může ponor dosáhnout až 40 metrů.

Nejčastější dotazy a odpovědi

Jaké má Lamax W10.1 rozlišení?

Maximální rozlišení v normálním režimu nahrávání dosahuje 6K a v případě timelapse videa je dostupné i 8K rozlišení. Obě tato rozlišení jsou však interpolována. Nativní rozlišení dosahuje maximálně 4K.

Je kamera Lamax W10.1 vodotěsná?

Kamera Lamax W10.1 je bez příslušenství vodotěsná do hloubky 12 metrů. Po vložení kamery do plastového průhledného pouzdra může ponor dosáhnout 40 metrů.

Jaké paměťové karty podporuje Lamax W10.1?

Kamera podporuje paměťové karty formátu microSD o kapacitě do 256 GB. Kromě dostatečné kapacity je třeba, aby paměťová karta patřila do rychlostní třídy UHS-I U3.

Obsah balení Lamax W10.1

Množství příslušenství v balení kamery hodnotíme pozitivně, a to hlavně v porovnání s konkurenčními kamerami ve vyšší cenové kategorii. Jak se můžete dozvědět z našeho unboxingu, více než polovina balení je tvořena montážními doplňky. Během rozbalování jsme tak narazili na tyto položky:

 • akční kamera Lamax W10.1,
 • vodotěsné pouzdro do hloubky 40 m,
 • mini tripod,
 • držák na řidítka,
 • fast plug-in,
 • J-mount,
 • tři tříosé držáky,
 • stativové redukce,
 • samolepící držáky,
 • náhradní samolepící plochy,
 • stahovací pásky,
 • popruhy se suchým zipem
 • napájecí kabel
 • a hadřík z mikrovlákna.

Na rozdíl od levnějších kamer Lamax X9.2 nebo Lamax X7.2 v balení nenajdete montážní rám. Důvod spočívá hlavně v přítomnosti otvoru pro závit stativu a ve větší odolnosti recenzované kamery. Otvor pro závit hodnotíme velmi pozitivně, jelikož se s ním nesetkáte ani u dražších konkurenčních kamer.

Technické parametry

Výrobci akčních kamer se v dnešní době snaží o to, aby jejich kamery byly co nejvíc všestranné. Rozhodující tak nejsou pouze atraktivní technické parametry, ale také nabídka funkcí, kvalita nahrávek či celkové využití kamery. Pokud vás zajímá více informací o akčních kamerách, které byste před jejich koupí měli vědět, přečtěte si článek o tom, jak vybrat akční kameru.

ParametrHodnota
Max. rozlišení interpolované6K (30 FPS)/8K v režimu timelapse
Max. rozlišení nativní4K (60 FPS)
Max. snímkovací frekvence240 FPS (720p)
Max. rozlišení fotografie64 Mpx
Světelnost objektivuNeuvádí se
StabilizaceElektronická
Typ displejeTFT LCD, zadní dotykový
Úhlopříčka displejů2“ (zadní), 1,4“ (přední)
Vodotěsné pouzdroAno (do hloubky 40 m, bez pouzdra do 12 m)
MikrofonVestavěný
KonektivitaWi-Fi, micro USB, micro HDMI
Max. kapacita microSD karty256 GB
Kapacita baterie1350 mAh
Výdrž baterie při nahrávání ve FullHD120 min (bez stabilizace)
Rozměry (V x Š x H)4,2 x 6,4 x 3,2 cm
Hmotnost bez příslušenství127 g

Funkce akční kamery Lamax W10.1

Z hlediska nabídky funkcí je kamera vhodná i pro náročnější uživatele. Nabízí totiž poměrně kvalitní stabilizaci, několik kreativních režimů nahrávání a řadu praktických nastavení, které zlepší kvalitu vašich záznamů. Nejdůležitější funkce kamery si nyní blíže popíšeme.

Elektronická stabilizace MAXSmooth 2.0

Míra tlumení nerovností kamery Lamax W10.1 během jízdy na kole nás příjemně překvapila. Musíme uznat, že elektronická stabilizace MAXSmooth 2.0 odvádí v případě jízdy po izolovaných nerovnostech a lesních cestách působivou práci.

Zpomalené snímání

Režim zpomaleného snímání podporuje různá nastavení rozlišení a snímkovací frekvence. Obecně platí, že kvalitnější zpomalené záběry získáte při snímání s vyšší snímkovací frekvenci, s čímž však jde ruku v ruce nižší rozlišení. My jsme pro vás tento režim otestovali v rozlišení 1080p při 120 FPS a 720p při 240 FPS. Ukázky spolu s hodnocením jejich kvality naleznete v kapitole níže.

Ostatní praktické funkce

Další funkce, které vám zmíníme, slouží buď ke zlepšení kvality nahrávek, nebo k rozšíření možností využití kamery. Tyto funkce jsou dostupné u většiny akčních kamer na trhu, proto se jim věnujeme stručněji.

Režimy snímání a fotografie

Kromě výše zmíněných režimů nahrávání máte dále k dispozici režimy jako:

 • quick stories – krátké video o délce 15, 20, 25 nebo 30 sekund,
 • timelapse – časosběrné video,
 • auto – kamera spustí nahrávání po zapnutí zapalování (nutné napájení z USB zásuvky ve vozidle),
 • pod vodou – režim s barevnou korekcí pro nahrávání např. potápění či šnorchlování
 • a video + foto – po každých dvou sekundách kamera pořídí snímek.

V případě pořizování snímků máte na výběr z režimů jako časosběr, samospoušť, sériové snímání a dlouhá ezpozice. Každý režim má samostatné nastavení. V případě dlouhé expozice můžete upravit například dobu závěrky (1, 2, 4 a 8 sekund nebo Auto).

Spořič obrazovky

Vypnutí displejů v případě, že nejsou používány, je funkce, která výrazně prodlužuje výdrž baterií akčních kamer. U kamery Lamax W10.1 můžete v nastavení zvolit dobu, po které se spořič aktivuje, ale funkci můžete i zcela deaktivovat. Zvolené nastavení je vždy aplikováno na přední i zadní displej.

Kde koupit Lamax W10.1
Lamax W10.1
Hodnocení
4.3/5

Redukce šumu a větru

Vzhledem k tomu, že k montáži kamery ke stativu nepotřebujete žádné příslušenství, můžete kameru používat i bez pouzdra. K tomu, aby se v tomto případě přenášely nežádoucí zvuky (vítr, otřesy) do záznamu v co nejmenší míře, je mikrofon kamery vybaven funkcí pro redukci šumu. Přestože se tyto zvuky ve většině případů přenesou do záznamu, jejich intenzita je nižší než u vypnuté redukce.

Při použití kamery bez pouzdra je redukce šumu více než jen praktická
Při použití kamery bez pouzdra je redukce šumu více než jen praktická

Kvalita videa a fotografií kamery Lamax W10.1

V následující části si popíšeme, které podmínky jsou pro kameru ideální a ve kterých se zase projevují její slabiny. Celkově hodnotíme kvalitu nahrávek za solidní a adekvátní ceně. Podobně jako u akční kamery Niceboy Vega X 8K, i pro Lamax W10.1 je ideálním prostředím pro nahrávání prostor s rovnoměrným a dostatečně jasným osvětlením. Pokud umístíte kameru přímo na řídítka jízdního kola, nečekejte valné výsledky. S umístěním na přilbě nebo na těle se záznam logicky stabilizuje lépe. Se shodnou charakteristikou stabilizace se setkáte u většiny akčních kamer v této cenové hladině. Kvalitu záznamu můžete posoudit i vy z našich nahrávek, které naleznete níže.

Kvalita denních nahrávek a fotografií

V příznivém světle mají 4K nahrávky při 60 FPS kvalitu, kterou jsme očekávali od kamery v této cenové relaci. Záznamy mají dobrou sytost barev a jsou poměrně detailní. Pokles kvality jsme zaznamenali během průjezdu lesem ve slunečném počasí, což bychom připsali horšímu dynamickému rozsahu. Jde však o nedostatek, který jsme zaznamenali i u dalších akčních kamer v naší redakci.

Slow motion

Podobně jako u kamery Niceboy Vega X 8K, zpomalené záběry recenzované kamery nás příjemně překvapily. Nahrávky jsme vytvořili v rozlišení 1080p při 120 FPS a 720p při 240 FPS. V obou případech hodnotíme nahrávky pozitivně a vzhledem k ceně či zaměření kamery jim v podstatě nemáme co vytknout, možná jen snad dynamícký rozsah.

Fotografie

Akční kamery jsou primárně určeny pro nahrávání sportu či jiných dynamických aktivit. Na tvorbu snímků proto výrobci nekladou největší důraz. Fotografie jsou sice poměrně syté a detailní, ale z hlediska kvality mají co dohánět v porovnání se snímky z moderních chytrých telefonů.

Kvalita nočních záznamů a fotografií

Noční záznamy nejsou obecně silnou stránkou akčních kamer. I u kamery Lamax W10.1 se objevují typické nedostatky, které snižují kvalitu nočních záznamů. Jedná se především o horší dynamických rozsah či vyšší světelnost objektivu. Ve výsledku jsou noční nahrávky poměrně málo detailní a zatíženy větším množstvím šumu. Totéž platí i v případě fotografií.

Ovládání kamery

Ovládání akční kamery má primárně na starosti zadní dotykový displej. Ten reaguje na dotek spolehlivě a okamžitě. Dotykové ovládání může být z části nahrazeno mechanickými tlačítky, ne však ve 100% míře jako u Lamax X9.2. Kameru v pouzdře sice můžete ovládat, ale nebudete mít k dispozici všechna její nastavení.

Na kameře v pouzdře můžete zvolit režim nahrávání či snímání a změnit nastavení daného režimu. Ostatní nastavení kamery, jako například spořič displeje nebo redukce šumu, jsou dostupná pouze prostřednictvím dotykového ovládání.

Dálkové ovládání ovladačem a aplikací

Ovládání akčních kamer nebo autokamer prostřednictvím aplikací na chytrých telefonech je dnes standardem. Přestože aplikace nabízejí řadu praktických funkcí, jsou většinou málo spolehlivé a nestabilní. Ovládací aplikace YutuPro, kterou naleznete v obchodech Google Play a App Store, není bohužel výjimkou.

Spárování kamery a chytrého telefonu je snadné a intuitivní. Dosah tohoto ovládání je přibližně 40 metrů.

Aplikace umožňuje především na dálku měnit všechna nastavení kamery a jejích režimů, což mnozí uživatelé ocení. Nabízí také přístup ke galerii, kterou si můžete buď prohlížet, nebo organizovat. Dostupný je také živý přenos a ovládání nahrávání/snímání. Během našeho testování byl ale přenos nedostupný a nahrazen černou obrazovkou. Nepomohlo ani opětovné spárování zařízení nebo přeinstalování aplikace.

V balení naleznete náramkové dálkové ovládání, které je vodotěstné do 3 metrů a působí poměrně odolně. Umožňuje ovládat nahrávání a pořídit fotografie.

Montáž a hodnocení příslušenství

Jak jsme již zmínili výše, balení obsahuje širokou nabídku doplňků a montážního příslušenství. Je však toto příslušenství v praxi použitelné a spolehlivé? Během testování jsme využili několik držáků a na problém jsme narazili jen v souvislosti s držákem pro řidítka. Držák totiž nezapadal správně do ostatních držáků nebo pouzdra a nepomohlo ani silnější zatažení pojistného závitu. Během jízdy na kole a umístění kamery na řidítkách docházelo k tomu, že se kamera stále vychylovala z původní polohy.

Displeje akční kamery Lamax W10.1

Akční kamera Lamax W10.1 je na zadní straně vybavena dotykovým LCD displejem o úhlopříčce 2“, který slouží primárně k ovládání, nastavení či organizaci úložiště kamery. Vpředu najdete přídavný displej s úhlopříčkou 1,4“, který slouží ke sledování dění, které kamera aktuálně nahrává. Tento displej není dotykový, ale zobrazuje stejné rozhraní jako zadní displej. Oba displeje jsou dobře viditelné i na přímém slunci, což hodnotíme velmi pozitivně.

Kde koupit Lamax W10.1
Lamax W10.1
Hodnocení
4.3/5

Výdrž na baterii

Akční kamera Lamax W10.1 je vybavena vyměnitelnou baterií o kapacitě 1350 mAh. Z hlediska technických parametrů má tak výhodu oproti konkurenční kameře Niceboy Vega X 8K.

Výrobce udává, že baterie vydrží 120 minut během nahrávání v rozlišení 1080p s vypnutou stabilizací. V našem testu v tomto nastavení vydržela kamera 126 minut, což dává výrobci za pravdu.

Co nás ale více zajímalo, byla výdrž v rozlišení 4K při 60 FPS se zapnutou stabilizací a aktivním mikrofonem. V tomto nastavení vydržela kamera nahrávat působivých 93 minut.

Indikátor stavu baterie je na displeji umístěn vpravo nahoře. V poměrně krátké době začne indikátor signalizovat prázdnou baterii navzdory tomu, že kamera zvládne v takovém stavu nahrávat i dalších 40 minut v závislosti na nastavení.

Výdrž baterie během nahrávání je dokonce lepší v porovnání s prémiovou kamerou GoPro HERO11 a srovnatelná s HERO12. Ta však nabízí vyšší kvalitu záznamu, širší paletu funkcí a je určena pro začátečníky a také profesionály.

Závěr - pro koho je akční kamera Lamax W10.1 vhodná?

Akční kamera Lamax W10.1 je vhodná pro středně náročné uživatele, kteří hledají kameru se solidními 4K nahrávkami, slow motion režimem a efektivní stabilizací. Kamera je díky tomu vhodná pro nahrávání jízd na kole po lesním terénu, turistických výstupů, vodních sportů či motorsportu.

Co se týče funkcí, kromě dobré stabilizace nabízí kamera redukci šumu, další režimy nahrávání či snímání fotografií, Wi-Fi připojení a spořič obrazovky. Mezi doplňky v balení naleznete kromě montážního příslušenství dálkové ovládání a velmi praktický tripod. Kamera je vybavena dvojicí displejů a závitovým otvorem pro stativ.

Recenze: akční kamera Lamax W10.1
 • Kvalita videa
 • Kvalita fotografie
 • Ovládání
 • Funkce
 • Příslušenství
4.3

Odolná kamera s dlouhou výdrží, stabilizací a řadou doplňků

Akční kamera Lamax W10.1 nabízí solidní záznamy ve 4K rozlišení při 60 FPS. Její balení obsahuje nadstandardní nabídku příslušenství včetně dálkového ovladače a tripodu. Mezi funkcemi kamery nechybí zpomalené snímání, timelapse video či účinná stabilizace. Kamera je vybavena dvojicí displejů, ze kterých zadní je dotykový. Díky vodotěsnému tělu se s ní můžete potápět do hloubky 12 metrů a s pouzdrem může ponor dosáhnout až 40 metrů.

Klady

 • Efektivní stabilizace
 • Čitelné displeje
 • Jednoduchá obsluha
 • Dálkové ovládání v balení
 • Otvor na stativ na kameře
 • Solidní výdrž baterie

Zápory

 • Horší ergonomie držáků
 • Nepřesný indikátor stavu baterie
Tento článek byl zpracován autorem na základě reálné zkušenosti s produktem. Hodnocení může být ovlivněno subjektivními dojmy autora. 
Autor: Martin Dajča
Autor: Martin Dajča
Rád tlumočím své zkušenosti a komplexní myšlenky do srozumitelné řeči pro spotřebitele a spotřebitelky. Ve svém volném čase se věnuji běhu, cyklistice a výletům po svém okolí. V mém portfoliu proto naleznete recenze chytrých hodinek, autokamer a mnohých dalších pomocníků do každodenního života.
Jak se vám líbil tento článek?
4/5 - (3 hodnocení)
Komentáře (3) – Recenze: akční kamera Lamax W10.1
 1. Měl jsem Lamax X9.2 dva roky na přilbě na motorku jako dopravní kameru a občas něco z výletu ukázat manželce z jízdy. Dva roky šlapala perfektně, než jsem si zničil právě ten nešťastný konektor microUSB. Nechápu, proč ho stále cpou do těch kamerek. kameru jsem měl na bradě a v náprsní kapsem malou powerbanku. Bohužel trefit konektor správně, když je přilba na hlvě jde velmi špatně a proto bych přinutil výrobce dávat do kamer USB-C. Jinak kvalita záznamu byla velmi dobrá. Není GOPro, ale své si splnila dokonale. To mocroUSB je důvod, proč stále váhám nad koupí.

 2. Prosím o radu k tomuto výrobku. Mám zájem o koupi akční kamery lamax w 10,1. Po přečtení recenze mě zaujala. Ale nikde jsem nenašel v auboxinku adaptér na nabíjení. Můžete mi prosím poradit jak se nabíjí a jakým adaptérem. Děkuji za odpověď Jiří.

  1. Dobrý den, stačí použít adaptér k mobilnímu telefonu, nebo nabíjet z počítače. Absence adaptéru je u velkého množství elektorniky v těchto dnech běžné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související recenze

Recenze: akční kamera Lamax W10.1
Lamax W10.1
Hodnocení: 4.3/5
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram