Recenze: akční kamera GoPro HERO11 Black
Akční kamera GoPro HERO11 nabízí prémiovou kvalitu záznamu a jeho široké možnosti nastavení. Senzor kamery umožňuje nahrávání v poměru stran 8:7, díky kterému zachytíte více detailů v horní a dolní oblasti snímaného pole než u tradičnějších poměrů stran (16:9, 4:3). V nabídce funkcí nechybí elektronická stabilizace HyperSmooth, která je na trhu považována za příkladnou.
Předmětem recenze bylo také zjistit, zda se stále vyplatí v roce 2023/2024 investovat do GoPro HERO11 nebo je lepší sáhnout po jejím nástupci HERO12. Zhodnocení situace naleznete v závěru recenze.
Nejčastější dotazy a odpovědi
Kamery se liší především senzorem, který u HERO11 umožňuje nahrávat s poměrem stran 8:7. Mezi další novinky patří širokoúhlé zorné pole HyperView, 10bitová barevná hloubka, záznam sériových snímků i v RAW formátu či prémiová baterie Enduro v základním balení.
Akční kamera GoPro HERO11 Mini má menší rozměry, je vybavena jediným monochromatickým displejem a její Enduro baterie není vyměnitelná. Senzory obou kamer jsou stejné, ale možnosti snímání fotografií jsou u verze Mini omezené. Chybí také fotografování s HDR, pro které má standardní verze samostatný režim. Výrazný rozdíl je iv ovládání kamery, jelikož se HERO11 Mini mnohem více spoléhá na aplikaci v chytrém telefonu.
Provozní teplota kamery se odvíjí od více faktorů. Nejvýznamnější z nich jsou nastavení záznamu (rozlišení, snímkovací frekvence, stabilizace) a prostředí nahrávání. Během našeho testování nedošlo k přehřívání ani k nouzovému vypnutí při nahrávání s aktivní stabilizací, rozlišením 5.3K při 30 FPS a okolní teplotou 10 °C. Kameru jsme tak netestovali v obzvláště extrémních podmínkách, které jsme neměli možnost simulovat.
Ne, vodotěsné pouzdro v základním balení nenajdete. Je však dostupné jako příplatková výbava. Jelikož je ale kamera odolná vůči prachu a vodotěsná do hloubky 10 metrů, pouzdro prakticky nepotřebuje.
Pro nahrávání v rozlišení 4K a více vám doporučujeme sáhnout po paměťových kartách s označením v30 (garantovaná rychlost zápisu 30 MB/s a vyšší). Do této kategorie patří například microSD karty typu UHS-I U3.
Na skromné balení jsme u kamer GoPro zvyklí
Na rozdíl od levnějších kamer jako Lamax W10.1 a Niceboy VEGA X 8K, jejichž balení nabízí celý arzenál příslušenství, je balení GoPro HERO11 mnohem skromnější. Po rozbalení jsme tak kromě samotné kamery narazili na zaoblený držák na helmu, napájecí kabel a uživatelskou dokumentaci.
Jako největší rivalové se v cenové kategorii HERO11 nabízejí kamery Insta360 X3 a DJI Osmo Action 3. Zatímco u Insta 360 X3 je balení podobně minimalistické, kamera od DJI má výraznou výhodu. Za srovnatelnou cenu nabízí v základním balení gumový chránič objektivu, ochranný rám na celou kameru a magnetický rychloupínací držák pro různé základny.
Držák pro základny má GoPro HERO11 zabudovaný přímo v konstrukci. Držák má podobu vyklápěcích nožiček, které na rozdíl od odnímatelné alternativy u DJI jen tak snadno neztratíte. Na druhé straně může být vyklápění nožiček pro uživatele se silnějšími prsty náročnější. V případě, že držák zlomíte nebo jinak poškodíte, nebude zároveň možná jeho náhrada.
Technické parametry
Z hlediska technických parametrů má HERO11 oproti konkurenci od Insta360 a DJI jednu velkou výhodu, kterou je vestavěný GPS modul. Ten je u zmíněných konkurenčních kamer dostupný jen ve formě externích modulů. Díky sledování polohy získává kamera data jako aktuální rychlost nebo nadmořská výška. Ostatní parametry jsou u kamer povětšině srovnatelné.
Parametr | Hodnota |
---|---|
Max. Rozlišení videa | 5.3K (při 60 FPS) |
Max. snímkovací frekvence | 240 FPS (při 2.7K) |
Max. rozlišení fotografie | 27 Mpx |
Světelnost objektivu | f2.5 |
Stabilizace | Elektronická |
Typ displeje | LED, zadní dotykový |
Úhlopříčka displeje | 2,27“ (zadní) |
Vodotěsné pouzdro | Ne (kamera vodotěsná do 10 m) |
Mikrofon | Ano |
Konektivita | WiFi, Bluetooth, GPS, GALILEO, GLONASS |
Max. kapacita microSD karty | 1 TB |
Kapacita baterie | 1720 mAh |
Výdrž na baterii | 75 min (4K při 30 FPS) |
Rozměry (V x Š x H) | 5,1 x 7,2 x 3,4 cm |
Hmotnost bez příslušenství | 154 g |
Přestože konkurenční akční kamery mohou mít srovnatelné technické parametry, kvalita jejich záznamu či zážitek z používání se mohou výrazně lišit. Pokud vás tím pádem zajímá, jaké vlastnosti kamer byste měli před jejich koupí zohlednit, přečtěte si náš článek o tom, jak vybrat akční kameru, nebo si prohlédněte některou z našich dalších recenzí.
Z hlediska designu nedošlo mezigeneračně ke změnám
Akční kamery si dlouhodobě drží poměrně neměnnou podobu. Většině z nich dominuje na přední straně objektiv a na té zadní zase displej. GoPro HERO11 doplňuje tento design dalším displejem vpředu, kterým kamery GoPro HERO disponují od deváté generace. Jedinou změnou designu oproti desáté generaci je tím pádem produktové označení na boční straně kamery.
Přestože při testování novějších generací elektroniky očekáváme celé spektrum změn, tuto recyklaci designu nepovažujeme za negativum. Právě naopak – díky společnému designu s předchozí generací jsou s GoPro HERO11 kompatibilní také starší doplňky.
GoPro HERO11 je kompaktní a poměrně lehká akční kamera, kterou snadno sbalíte do téměř jakéhokoli zavazadla. Slot na microSD kartu je umístěn bezpečně pod krytem baterie. Přesto se ke kartě můžete dostat i v případě, že pojistku krytu překryjete šroubem pro nástavce jako na snímku níže.
Záznam: mezigenerační rozdíly se skrývají uvnitř
Přestože vypadá 11. generace GoPro HERO téměř stejně jako její předchůdce, má v rukávu několik změn, které z ní dělají ještě univerzálnější kameru. Díky změnám, které si nyní popíšeme, rozšířil výrobce možnosti nejen pro profesionály, ale i hobby uživatele.
Než přejdeme k samotným změnám: video dokáže předat více než sebedelší psaná recenze. Proto vám níže přikládáme naše záznamy, které jsme pořídili při testování elektrokoloběžky BLUETOUCH BT1000. Kvůli kompresi na YouTube videa samozřejmě přikládáme také originální soubory, které si můžete stáhnout na našem Dropboxu.
Nový senzor má větší rozměry a unikátní tvar
Největší změnou oproti předešlým generacím je nový větší senzor. Rozměr však narostl především ve směru výšky. Zatímco starší kamery dokázaly snímat videa v poměrech stran 16:9 a 4:3, GoPro HERO11 to zvládne v poměru 8:7. Co to v praxi znamená?
V první řadě máte v postprodukci mnohem více volnosti. Poměr stran 8:7 zaznamenává vyšší obraz než 16:9 a 4:3. Zorné pole HERO11 tak nabízí možnost zaznamenat více detailů ve vertikální ose. Pokud tím pádem plánujete sdílet své záznamy na platformách, které podporují různé poměry stran, s poměrem 8:7 se obejde výřez téměř na jakýkoliv požadovaný poměr bez ztráty kvality.
Příkladem může být sdílení na Youtube a Instagram. Youtube podporuje standardně poměr stran 16:9 (výjimkou jsou krátká videa Youtube Shorts ve formátu 9:16). V případě sdílení videa s jiným poměrem dojde k jeho automatické úpravě.
Instagram je zaměřen více na portrétní poměry stran, jako např. 1:1, 9:16, 4:5 atp. Pokud byste se při nahrávání zaměřili na požadavky jen jednoho z portálů, ve druhém byste kvůli oříznutí mohli přijít o kvalitu záznamu nebo část scény. S novým poměrem stran se s tímto problémem nesetkáte.
Nový poměr stran zároveň zlepšuje fungování režimu Horizon Lock. V tomto režimu kamera “uzamkne horizont”, který bude během celého nahrávání vyrovnaný. Bez ohledu na to, jak kameru natočíte, horizont zůstane stejně orientovaný. Jelikož kamera nahrává téměř čtvercový obraz, úprava horizontu je tak plynulá, že ji v záznamu ani nezpozorujete.
Režim Horizon Lock je u HERO11 dostupný jen v poměrech stran 16:9 a 4:3 s maximálním rozlišením 5.3K při 30 FPS.
Širší zorné pole díky HyperView
Další novinkou je úprava čočky, která u HERO11 podporuje nahrávání s ultraširokým zorným úhlem (HyperView). Nahrávky v tomto režimu působí dynamičtěji, jelikož se zdá být pohyb o něco rychlejší, a to hlavně z důvodu optického zkreslení. Optické zkreslení ale zároveň vede k protahování a deformaci objektů dále od středu zorného pole, takže režim HyperView není vhodný pro všechny typy záběrů. V případě, že pro vás HyperView nebude vhodnou volbou, můžete sáhnout po standardním širokoúhlém režimu SuperView, se kterým se setkáte u starších generací GoPro Hero.
Z našeho testu usuzujeme, že režim HyperView je ideální především pro nahrávání dynamických aktivit z pohledu první osoby (jízda na kole s hrudním pásem, jízda na motorce s kamerou na helmě). V těchto případech působí i běžná rychlost mnohem dynamičtěji. Zároveň nahrávky vzbuzují dojem, že je pozorovatel součástí děje.
Z našich zkušeností naopak nedoporučujeme používat HyperView v případě pomalejších aktivit. Rychlý pohyb na periferii zorného pole v těchto případech působí rušivě a poněkud přehnaně. Režim zároveň není vhodný pro videa typu Follow, kdy je kdokoli před jezdcem s kamerou opticky zmenšen kvůli malé ohniskové vzdálenosti a širokému zornému poli.
Sériové snímky v RAW formátu a vyšší rozlišení fotografií
Menší změny se udály také v souvislosti se snímáním fotografií. Díky novému senzoru můžete z videí extrahovat snímky v rozlišení až 24,7 Mpx. V případě, že budete fotit přímo v režimu fotografie, můžete dosáhnout rozlišení až 27 Mpx. Novinkou je v tomto ohledu možnost ukládání sériových snímků ve formátu RAW (u starších generací jen formát JPEG).
10bitové zaznamenávání barev
Díky 10bitovému záznamu barev dokáže GoPro HERO11 zaznamenat více než miliardu barev, zatímco u starších generací s 8bitovým záznamem jich bylo 16 milionů. Pro běžné uživatele, kteří se neplánují věnovat postprodukci nemusí být tato změna velkým přínosem.
Režim je tím pádem určen pro pokročilé uživatele, kteří například potřebují přizpůsobit barvy záznamu z GoPro se záznamem z jiné kamery.
Prémiová baterie v základním balení
Na závěr této kapitoly nám ještě zůstává jedna hardwarová změna, kterou je baterie Enduro. U starších kamer byla tato baterie příplatkovým doplňkem. Oproti standardním bateriím nabízí Enduro rychlejší nabíjení, lepší efektivitu a ve výsledku pomalejší vybíjení při teplotě do 30 °C. Kapacita přibalených baterií se ale od deváté generace zatím nezměnila.
Důvodem pomalejšího vybíjení je odlišné chemické složení baterie Enduro. Křivka poklesu napětí během vybíjení je u této baterie méně strmá a k jejímu nouzovému vypnutí tak dochází o něco později než u standardní baterie. Toto tvrzení platí v případě používání při teplotách do 30 °C. V extrémnějších podmínkách (vyšší teploty) je efektivita obou baterií srovnatelná.
Baterie Enduro je tím pádem výhodná především pro uživatele, kteří nahrávají v nízkých teplotách (včetně teplot pod 0 °C). V těchto případech může mít standardní baterie problém kameru vůbec zapnout, natož ještě udržet ji v chodu. Kamera s baterií Enduro by v mrazu neměla mít problémy.
GoPro HERO11 vs. GoPro HERO12 – má upgrade na novější generaci smysl?
Běžné záznamy jsou u obou kamer prakticky identické. Kvalita nahrávek se ale mění po aktivaci HDR na HERO12, se kterým jsme se u jedenácté generace nesetkali. Nahrávání s aktivovaným HDR je možné maximálně ve 4K rozlišení s lineárním nebo širokým zorným polem (nikoli SuperView ani HyperView). Zároveň v tomto nastavení není možné využívat režim Horizon Lock.
HDR přináší dvanácté generaci výraznou výhodu během nahrávání sportovních aktivit v přírodě s rychlými změnami světla a širokým dynamickým rozsahem (např. downhill na kole za slunečního počasí). Mírnou slabinou HDR je pokožka, které ubírá na živé barvě, která je bez HDR a s 10bitovou barevnou hloubkou velmi věrohodná.
Dalším mezigeneračním rozdílem je stabilizace HyperSmooth. Kamera HERO11 podporuje verzi 5.0, zatímco HERO12 verzi 6.0. Přestože je šestá verze stabilizace podle výrobce efektivnější, v praxi rozdíl nemusí být příliš viditelný.
Jednou z dalších změn je mezigenerační prodloužení výdrže baterie. Přestože jsou HERO11 a HERO12 dodávány se stejnou baterií, dvanáctá generace by měla být při jejím vybíjení o něco efektivnější.
V případě, že nedojde k přehřátí kamery, může HERO12 v některých nastaveních nabídnout až dvojnásobnou výdrž. Platí to hlavně pro nahrávání v chladnějším počasí a v zimě. Při pokojové teplotě nebo v létě je riziko přehřívání poměrně vysoké, a tak rozdíl ve výdrži nemusíte pocítit, jelikož dojde k nouzovému vypnutí kamery navzdory dostatečnému nabití.
Zajímavou změnou oproti 11. generaci je podpora připojení bezdrátového příslušenství přes Bluetooth. Během nahrávání na HERO12 budete moci pro záznam zvuku použít vaše bezdrátová sluchátka či mikrofon. V čem má ale HERO11 mírnou výhodu, je vestavěný GPS modul, se kterým se u dvanáctky už bohužel nesetkáte.
Zda se vám vyplatí upgrade na 12. generaci závisí na vašem používání kamery. V případě, že jste spokojeni se záznamem barev na HERO11, s jejími možnostmi nahrávání nebo využíváte při záznamech GPS modul, nemusí pro vás být HERO12 velkým přínosem. Pokud ale zvyknete nahrávat scény se širokým dynamickým rozsahem a častými změnami světla nebo hledáte kameru s lepší výdrží baterie pro nahrávání v zimním období, může být pro vás HERO12 správnou volbou.
Dvě podoby uživatelského prostředí oceňujeme
Všestranné využití kamery není dáno jen jejími možnostmi nahrávání, ale také uživatelským prostředím, které má dvě podoby – Easy a Pro Controls. Režim Easy Controls je určen pro méně zkušené uživatele. Většina parametrů záznamu je nastavena automaticky, ale některé z nich můžete manuálně upravit – šířka zorného pole či rychlost záznamu (pro zpomalený záznam).
Režimy nastavení jsou v podstatě obdobou manuálního a automatického režimu u digitálních fotoaparátů a zrcadlovek.
Režim Pro Controls zpřístupňuje všechny parametry, které lze na kameře upravovat. K dispozici máte například nastavení rozlišení, šířky zorného pole (Wide, SupreView, HyperView), stabilizace, časovače nahrávání či přiblížení. Nastavit můžete také vyvážení bílé, 10bitový záznam barev, ostrost obrazu a citlivost snímače (ISO).
Nápad vytvořit dva režimy nastavení velmi oceňujeme. V režimu Easy Controls mohou méně pokročilí uživatelé kameru používat bez rozsáhlého nastavování, a přesto získají vynikající nahrávky. V režimu Pro Controls mohou pak pokročilejší uživatelé vytěžit z HERO11 maximum.
Výdrž na baterii je dobrá, ne však nejlepší
Akční kamera GoPro HERO11 je na rozdíl od svých předchůdců od výroby vybavena baterií Enduro. Donedávna šlo o příplatkový doplněk, dnes je tato baterie součástí balení nejen HERO11, ale také HERO12. Kapacita baterie dosahuje 1720 mAh, což je stejná hodnota jako u deváté a desáté generace kamer. Přínos baterie Enduro tak spočívá především v její efektivitě.
V redakci jsme výdrž baterie testovali nahráváním v rozlišení 4K při snímkovací frekvenci 30 FPS. V tomto nastavení vydržela kamera přibližně 75 minut na jedno nabití. Ve srovnání s předchozí generací jde o mírný krok vpřed. HERO10 vydržela v tomto nastavení přibližně 65 minut.
Nabíjení baterie má na starosti USB-C konektor pod krytem baterie. Protože kamera nepodporuje rychlonabíjení, z 0 na 100 % ji nabijete přibližně za 2,5 hodiny.
Přestože u GoPro HERO10 popisovali někteří uživatelé problém s přehříváním, u novější generace jsme tento problém nezaznamenali. V případě nahrávání v 5.3K při 30 FPS s aktivní stabilizací HyperSmooth sice měla kamera vyšší teplotu, ale ani po 30 minutách nedošlo k jejímu nouzovému vypnutí. V podobném nastavení docházelo u HERO10 k vypnutí přibližně po 40 minutách nahrávání.
Teplota jakékoli kamery je během nahrávání ovlivněna několika faktory. Výkonové zatížení kamery, a tedy její provozní teplotu, ovlivňuje především nastavení nahrávání (rozlišení, snímkovací frekvence, stabilizace). Kromě toho nesmíme zapomenout ani na prostředí nahrávání. Vzhledem k tomu, že jsme kameru HERO11 testovali v říjnu při teplotě kolem 10 °C, nemohli jsme podmínky pro nouzové vypnutí nasimulovat.
Nahrávání zvuku a jeho kvalita
Akční kamera GoPro HERO11 je vybavena třemi mikrofony a reproduktorem. Zvuk nahraný mikrofonem má slušnou kvalitu, vítr se do záznamu přenáší v poměrně malé míře, a to i v případě nahrávání rychlé jízdy. V případě, že pro vás nebude kvalita vestavěného mikrofonu dostatečná, prostřednictvím USB-C konektoru k ní můžete připojit příplatkovou externí alternativu.
Závěr – pro koho je akční kamera GoPro HERO11 vhodná?
Akční kamery GoPro udávají trend ve svém segmentu již velmi dlouhou dobu. Tradiční design, stabilizace, která je považována za zlatý standard, či vynikající kvalita záznamu – to vše a mnohem víc můžete očekávat také od HERO11. Jednoduchost, se kterou kamera nabízí záznamy na téměř profesionální úrovni, ocení každý méně zkušený uživatel. Profesionálové zase vytěží maximum z režimu Pro Controls, který zpřístupňuje téměř každý detail nahrávání.
Díky prachotěsné a vodotěsné konstrukci je kamera tradičně vhodná pro zaznamenání celého spektra sportovních aktivit – od vodních přes letecké až po pozemní disciplíny. Díky novému senzoru a nahrávkám s poměrem stran 8:7 je kamera vhodná i pro uživatele, kteří sdílejí nahrávky na různé internetové platformy.
Komu bychom naopak kameru nedoporučili? Odpověď sice není jednoduchá díky všestrannosti kamery, ale jako první nám napadli uživatelé kamer HERO9 a HERO10. Jedná se totiž o velmi povedené kousky, které ve svých cenových kategoriích dodnes panují. Pokud jste tím pádem spokojeni s barvami na záznamech a nevyužili byste jejich 10bitové zaznamenání nebo pokud pro vás není zajímavý poměr stran 8:7, upgrade na jedenáctou verzi pro vás nemusí být velkým přínosem.
Otázkou je také to, zda se vám vyplatí pořídit do GoPro HERO11 nebo zainvestovat do jejího nástupce HERO12. V případě, že hledáte spolehlivou a kvalitní kameru s vynikajícími možnostmi nahrávání a rádi byste něco ušetřili, můžete sáhnout po HERO11. Pokud hledáte kameru s podporou HDR, možností připojení audio zařízení přes Bluetooth a ještě lepší stabilizací obrazu, sáhněte po novější kameře HERO12.
Recenze: akční kamera GoPro HERO11 Black
-
Kvalita videa
-
Kvalita fotografie
-
Ovládání
-
Funkce
-
Příslušenství
Spolehlivá akční kamera pro začátečníky a profesionály
Akční kamera GoPro HERO11 nabízí prémiovou kvalitu záznamu a jeho široké možnosti nastavení. Senzor kamery umožňuje nahrávání v poměru stran 8:7, díky kterému zachytíte více detailů v horní a dolní oblasti snímaného pole než u tradičnějších poměrů stran (16:9, 4:3). V nabídce funkcí nechybí elektronická stabilizace HyperSmooth, která je na trhu považována za příkladnou.
Předmětem recenze bylo také zjistit, zda se stále vyplatí v roce 2023/2024 investovat do GoPro HERO11 nebo je lepší sáhnout po jejím nástupci HERO12. Zhodnocení situace naleznete v závěru recenze.
Klady
- Vynikající kvalita obrazu
- Špičková stabilizace
- Nový větší senzor a poměr stran 8:7
- 10bitový záznam barev
- Režim Horizon Lock
Zápory
- Bez podpory rychlonabíjení
- Omezené příslušenství v balení
- Možné problémy s přehříváním