ITmix.cz logo

Recenze: akční kamera Lamax X5.2

Silné stránky
 • Výhodná cena
 • Jednoduché ovládání
 • Kompaktní rozměry
 • Bohaté příslušenství v balení
 • Podpora dálkového ovládání
 • Dlouhá výdrž na baterii
 • Nahrávání během kabelového napájení
Slabé stránky
 • Nižší kvalita obrazu
 • Nižší efektivita stabilizace

Akční kamera Lamax X5.2 mě zaujala svou výhodnou cenou, nízkou hmotností a bohatým příslušenstvím. Maximální rozlišení je nativní 4K při 30 FPS a v nabídce funkcí nechybí elektronická stabilizace, nahrávání do smyčky, slow-mo, timelapse či korekce rybího oka. Jelikož je možné s kamerou nahrávat i během nabíjení, využít ji můžete jako autokameru nebo pro bezpečnostní kamerový systém.

Nejčastější dotazy a odpovědi

Je akční kamera vodotěsná?

Ne, samotná kamera není vodotěsná. V jejím balení ale naleznete pouzdro, které je vodotěsné do hloubky 40 metrů. Kameru Lamax X5.2 tak můžete použít pro nahrávání vodních sportů včetně šnorchlování.

Má kamera Lamax X5.2 stabilizaci?

Ano, kamera nabízí elektronickou stabilizací MAXsmooth. Přestože stabilizace není tak efektivní jako u prémiových kamer GoPro HERO11 nebo HERO12, její přínos je během nahrávání patrný.

Jaká je výdrž baterie kamery Lamax X5.2?

Výrobce uvádí, že během nahrávání ve FullHD vydrží kamera na jedno nabití 135 minut. Během mého testování dosáhla výdrž baterie v tomto nastavení 140 minut. V případě 4K vydržela kamera nahrávat 100 minut.

Obsah balení je bohatý

Akční kamery Lamax jsou dobře známé tím, že jejich balení obsahuje celé spektrum příslušenství. Kromě samotné kamery v něm naleznete:

 • vodotěsné pouzdro,
 • rám pro použití bez pouzdra,
 • samolepicí držák na helmu/kapotu,
 • náhradní samolepicí plocha 3M,
 • fast plug-in (standardní držák),
 • J-mount (vyvýšený držák),
 • držák na řídítka/tyč,
 • tříosý držák,
 • adaptér na stativ,
 • stativová redukce,
 • utěrka z mikrovlákna,
 • napájecí USB-C kabel,
 • uživatelská dokumentace.

Technické parametry jsou silnou stránkou kamery

Akční kamera X5.2 patří v portfoliu výrobce Lamax mezi cenově nejdostupnější. Právě proto jsem byl připraven na kompromisy, které si nižší cena většinou vyžádá. Nicméně v souvislosti s technickými parametry jsem na mnoho z nich nenarazil. Nativní rozlišení 4K, více než 2hodinová výdrž baterie při FullHD, WiFi konektivita a USB-C konektor napájení našeptávají, že ústupky musel výrobce dělat jinde.

ParametrHodnota
Max. rozlišení4K (při 30 FPS)
Max. snímkovací frekvence120 FPS (při 720p)
Max. rozlišení fotografie12 Mpx
Světelnost objektivuVýrobce neuvádí
StabilizaceElektronická
Typ displejeTFT LCD
Úhlopříčka displeje2“
Vodotěsné pouzdroAno (do 40 m)
MikrofonAno
KonektivitaWiFi, USB-C
Max. kapacita microSD karty128 GB
Kapacita baterie1200 mAh
Výdrž na baterii135 min (při FullHD)
Rozměry (V x Š x H)4,4 x 6 x 3,3 cm
Hmotnost bez příslušenství65 g

V případě, že hledáte více informací ohledně technických parametrů a vlastností kamer tohoto druhu, přečtěte si náš článek o tom, jak vybrat akční kameru, nebo nahlédněte do recenzí konkrétních modelů.

Funkce Lamax X5.2 ocení hlavně nenároční

Nabídka funkcí je srovnatelná s ostatními kamerami v této cenové kategorii. Základem je elektronická stabilizace MAXsmooth, která má na starosti úpravu otřesů v záznamu. Přestože se stabilizace nedá porovnat s jejími alternativami u dražších kamer jako GoPro HERO11 nebo HERO12, její účinnost je v nahrávkách viditelná.

Do funkcí řadím také jednotlivé režimy nahrávání, které rozšiřují využití kamery. Mám na mysli především zpomalené snímání (120 FPS při 720p), nahrávání do smyčky, časosběr a další. Ukázky režimů naleznete v naší videorecenzi a stručný komentář kvality záznamů v následující kapitole.

Akční kamera podporuje také snímání fotografií, ale není pro tento účel primárně určena. Chybí jí totiž autofocus, což je ale u akčních kamer běžný nedostatek. Lamax X5.2 zároveň nepodporuje různé efekty snímání, se kterými jsem se setkal například u modelu X7.2.

Kvalita záznamů je adekvátní ceně

Jelikož patří kamera X5.2 mezi cenově nejdostupnější akční kamery portfolia Lamax, byl jsem připraven na kompromisy v souvislosti s kvalitou záznamu. K mému překvapení je ale záznam ve 4K při 30 FPS v dobrých světelných podmínkách relativně kvalitní. Samozřejmě se nedá srovnávat s kvalitou obrazu dražších modelů, přesto může Lamax X5.2 posloužit nejednomu uživateli.

Barvy jsou syté, ale scénám chybí detaily
Barvy jsou syté, ale scénám chybí detaily

Záznamy sportovních aktivit jsou díky stabilizaci plynulé a bez výraznějších otřesů. Menší slabinou je ztráta detailů, což mě vzhledem k nativnímu 4K rozlišení trochu zklamalo. Na druhou stranu mě příjemně překvapilo, jak si kamera dokáže poradit s rychlou změnou osvětlení senzoru (např. rychlý průjezd lesem). Navzdory absenci podpory HDR zůstávají i tmavší části scény dobře zachyceny.

Co se týče zpomaleného snímání, Lamax X5.2 podporuje pro tento účel maximální snímkovací frekvenci 120 FPS při rozlišení 720p. Záznamy jsou sice v tomto režimu plynule zpomaleny, ale rozlišení 720p je v dnešní době již zastaralé. Na displejích a obrazovkách s rozlišením 1080p a víc je tím pádem absence detailů velmi zřetelná.

Zpomalené snímání je dostupné pouze v nižším rozlišení
Zpomalené snímání je dostupné pouze v nižším rozlišení

V noci a při horším osvětlení kvalita záznamu výrazně klesá, což omezuje některé způsoby využití, které zmiňuji v následující kapitole. Pokles kvality se projevuje hlavně přítomností velmi zřetelného šumu.

Kde koupit Lamax X5.2
Lamax X5.2
Hodnocení
3.9/5
Ve špatném světle je kvalita zatížena výrazným šumem
Ve špatném světle je kvalita zatížena výrazným šumem

Možnosti využití kamery jsou různé

Jak jsem zmiňoval výše, kvalita záznamu je navzdory dobrým světelným podmínkám relativně nízká. Proto je kamera vhodná především pro příležitostné sportovce a celkově méně pokročilé uživatele. Kromě sportu jsem se snažil během testování nalézt i další využití kamery.

Ideální pro méně zkušené a děti

V případě, že jste akční kameru dosud nikdy nepoužívali, může být pro vás Lamax X5.2 správnou volbou. Balení obsahuje mnoho příslušenství, ovládání kamery je jednoduché a nabídka funkcí je dostatečná pro příležitostné použití. Tyto výhody ocení i děti, které mohou kameru využít během dovolenkového koupání, sportování nebo jiných aktivit.

Přichycení na přilbě je samozřejmostí

Akční kamera jako autokamera

Pokud hledáte kameru do auta a zvažujete pro tento účel koupi akční kamery, Lamax X5.2 můžete využít k nahrávání kratších tras. V první řadě dokáže nahrávat záznam během toho, co je připojena na zdroj energie. Její výdrž na baterii tak ve vozidle není limitem.

Kvalita obrazu poráží některé autokamery
Kvalita obrazu poráží některé autokamery

V případě drátového napájení je dokonce možné vyjmout baterii a kameru používat bez ní. Tímto způsobem lze nahradit funkci automatického zapínání a vypínání, se kterým jsem se setkal u každé testované autokamery. Mezi funkcemi nechybí nahrávání do smyčky, takže z jedné jízdy nevznikne jeden dlouhý záznam, ale několik kratších (1, 2, 3, 5 a 10 minut).

Jelikož ale kamera postrádá GPS modul, který je dostupný u většiny autokamer, nejsou dostupné informace jako poloha nebo aktuální rychlost. Chybí také detekce radarů nebo asistenční funkce, se kterými jsem se setkal u Garmin Dash Cam 57. Limitem je také fakt, že většina akčních kamer nepodporuje cyklické nahrávání, takže jakmile se paměť microSD karty zaplní, nahrávání bude přerušeno. Proto je třeba záznamy pravidelně manuálně mazat.

Na produktové stránce kamery najdete informaci, že cyklické nahrávání podporuje. Opak je ale pravdou a v nastavení tuto možnost nenajdete. Výrobce měl pravděpodobně tímto pojmem na mysli nahrávání do smyčky, o kterém se na stránce nezmiňuje.

Co se týče kvality záznamů, v běžném denním světle je z mého pohledu lepší než u většiny autokamer. Díky nativnímu 4K rozlišení a snímkovací frekvenci 30 FPS jsou záznamy detailnější, a to také po okrajích zorného pole, se kterým mají autokamery zpravidla největší problém. SPZ jsou čitelné na vzdálenost 8 až 12 metrů (vozidla jedoucí ve stejném směru), což jsou u kamer do auta relativně běžné hodnoty. V noci je pochopitelně kvalita záznamu nízká a závislá na okolním osvětlení, což je opět srovnatelné s autokamerami.

Pro upevnění kamery na čelní sklo vozidla můžete použít samolepicí držák a držák J-mount, které naleznete v balení. Kamera je v tomto případě úhlově nastavitelná a snadno odnímatelná. Pokud plánujete mít kameru napojenou na USB přípojku v autě, budete pravděpodobně muset investovat do delšího napájecího kabelu. Ten přibalený měří pouhých 80 cm.

Při výběru kabelu pamatujte na to, že nesmí překážet řidiči nebo řidičce ve výhledu. Pokud vás zajímá více informací o tom, jak používat autokameru podle předpisů, přečtěte si náš článek o legislativě autokamer v ČR.

Bezpečnostní systém

Možnost kontinuálního napájení můžete využít při monitorování vnějších nebo vnitřních prostor. Podobně jako během jízdy autem, za dobrých světelných podmínek je záznam přehledný. Situace se mění v případě tmavších prostor a chodeb. Když jsem kameru umístil na chodbu se slabším umělým osvětlením, obraz obsahoval poměrně dost šumu, který výrazně zhoršoval detailnost scény.

Díky držákům přichytíte kameru téměř kamkoli
Díky držákům přichytíte kameru téměř kamkoli

V případě, že použijete kameru pro bezpečnost, opět bude limitem její úložiště. Kromě absence cyklického nahrávání neumožňuje kamera během nahrávání ukládání dat přes USB kabel na externí úložiště nebo bezdrátově pomocí WiFi na cloud. Tyto možnosti jsou samozřejmě doménou dedikovaných bezpečnostních kamer, takže jejich absence u Lamaxu X5.2 není slabinou.

Kamera podporuje dálkové ovládání chytrým telefonem

Kameru Lamax X5.2 lze ovládat dvěma způsoby – tlačítky na kameře a chytrým telefonem. Pouzdro kamery je vybaveno čtyřmi tlačítky, jejichž funkce jsou relativně intuitivní. Kromě krátkého stisku podporují delší podržení, které například v případě závěrky otevírá nastavení. Uživatelské prostředí kamery je přehledné a snadno se v něm lze zorientovat.

Pro vzdálený přístup využívá kamera aplikaci SupCam Pro, která je dostupná v obchodě Google Play a App Store. Aplikace je přehledná, nabízí v první řadě galerii a možnost měnit nastavení kamery. Záznamy a snímky lze stahovat do úložiště telefonu pomocí WiFi, díky čemuž je přenos poměrně rychlý.

V aplikaci naleznete také živý náhled kamery s možností ovládání nahrávání, což je výhoda k nezaplacení. Tuto možnost oceníte hlavně v případě, že umístíte kameru na hůře dostupné místo, jako například přilba, kapota nebo zadní sklo vozidla a další.

Výdrž baterie mě velmi překvapila

Kamera Lamax X5.2 je vybavena 1200mAh baterií, která je vyměnitelná. Podle výrobce dosahuje výdrž baterie 135 minut při nahrávání ve FullHD (1080p). Během mého nahrávání v tomto rozlišení dosáhla kamera výdrž 140 minut na jedno nabití, což mírně přesahuje výrobcem uvedenou hodnotu.

Kde koupit Lamax X5.2
Lamax X5.2
Hodnocení
3.9/5
1200mAh baterie je vyměnitelná
1200mAh baterie je vyměnitelná

Větším překvapením pro mě bylo nahrávání ve 4K, při kterém dosáhla výdrž baterie až 100 minut. Jedná se o hodnotu, které jsem během testování dosáhl i u prémiové kamery GoPro HERO12. V obou případech byly kamery testovány v interiéru při 22 °C.

Maximální délka nahrávky je 30 minut bez ohledu na rozlišení. Při testovacím nahrávání ve FullHD tak vznikly čtyři 30minutové nahrávky a jedna kratší. Jelikož se při poslední kratší nahrávce kamera vybila, došlo k poškození poslední nahrávky a nebylo možné ji přehrát. V případě 4K k tomuto problému nedošlo. Pokud budete chtít předejít případnému poškození záznamů, doporučuji vám, abyste nahrávání ještě před vybitím baterie zastavili.

Závěr – pro koho je akční kamera Lamax X5.2 vhodná?

Akční kameru Lamax X5.2 doporučuji hlavně méně náročným a příležitostným uživatelům či úplným začátečníkůmVyužít ji mohou i děti k zachycení zážitků z dovolených, sportů nebo her v přírodě. Ovládání kamery je intuitivní a v případě potřeby můžete využít také dálkového ovládání s náhledem v aplikaci SupCam Pro.

Kvalita nahrávek ve 4K při 30 FPS je uspokojivá, barvy jsou syté a díky stabilizaci MAXsmooth bez výrazných otřesů. Během testování vydržela kamera na jedno nabití při nahrávání ve 4K až 100 minut, což mě příjemně překvapilo. Pozitivně hodnotím také nabídku doplňků v balení, které výrazně rozšiřují možnosti využití kamery.

Kromě nahrávání dynamických aktivit můžete kameru používat také jako černou skříňku do auta nebo pro krátkodobé hlídání objektů a prostor. V těchto situacích je ale limitem absence cyklického nahrávání a výrazná závislost kvality záznamu na okolním osvětlení.

Recenze: akční kamera Lamax X5.2
 • Kvalita videa
 • Kvalita fotografií
 • Ovládání
 • Funkce
 • Příslušenství
3.9

Kompaktní a cenově dostupná kamera nejen pro sport

Akční kamera Lamax X5.2 mě zaujala svou výhodnou cenou, nízkou hmotností a bohatým příslušenstvím. Maximální rozlišení je nativní 4K při 30 FPS a v nabídce funkcí nechybí elektronická stabilizace, nahrávání do smyčky, slow-mo, timelapse či korekce rybího oka. Jelikož je možné s kamerou nahrávat i během nabíjení, využít ji můžete jako autokameru nebo pro bezpečnostní kamerový systém.

Klady

 • Výhodná cena
 • Jednoduché ovládání
 • Kompaktní rozměry
 • Bohaté příslušenství v balení
 • Podpora dálkového ovládání
 • Dlouhá výdrž na baterii
 • Nahrávání během kabelového napájení

Zápory

 • Nižší kvalita obrazu
 • Nižší efektivita stabilizace
Tento článek byl zpracován autorem na základě reálné zkušenosti s produktem. Hodnocení může být ovlivněno subjektivními dojmy autora. 
Autor: Martin Dajča
Autor: Martin Dajča
Rád tlumočím své zkušenosti a komplexní myšlenky do srozumitelné řeči pro spotřebitele a spotřebitelky. Ve svém volném čase se věnuji běhu, cyklistice a výletům po svém okolí. V mém portfoliu proto naleznete recenze chytrých hodinek, autokamer a mnohých dalších pomocníků do každodenního života.
Jak se vám líbil tento článek?
Vaše hodnocení
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související recenze

Recenze: akční kamera Lamax X5.2
Lamax X5.2
Hodnocení: 3.9/5
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram