ITmix.cz logo

Nejlepší bezdrátová bluetooth sluchátka: jak vybrat?

Recenze vybraných produktů

Nejlepší bezdrátová bluetooth sluchátka: jak vybrat?

Bezdrátová sluchátka vám umožní užít si poslech hudby, podcastů nebo třeba sledování filmů kdekoliv, aniž by váš komfort narušovaly všemožné dráty. V tomto článku se podrobně podíváme na to, jaké typy bezdrátových sluchátek existují, co ovlivňuje kvalitu zvuku a na co si dát při jejich výběru pozor. Na závěr se podíváme také na to, zda se s jejich používáním pojí nějaká rizika a jak bezdrátová sluchátka vyčistit.

Nejčastější otázky a odpovědi

Jak fungují bezdrátová sluchátka?

Bezdrátová sluchátka fungují na principu bezdrátového spojení realizovaného zpravidla přes Bluetooth se zařízením (telefonem, tabletem, počítačem nebo třeba televizí). Výhodou těchto sluchátek je absence jakéhokoliv kabelu, který může při používání sluchátek překážet.

Jak připojit bezdrátová sluchátka k televizi?

Konkrétní postup se může lišit v závislosti na výrobci televize. Obecně je však třeba na televizoru přejít do sekce nastavení. Následně vyberte Zvukový výstup a vyhledejte Seznam sluchátek. V seznamu vyberte svá sluchátka a aktivujte párování. Pamatujte na to, že pro párování musí být sluchátka zapnutá a v blízkosti televize.

Co je funkce ANC u bezdrátových sluchátek?

ANC (Active Noise Cancelling) je funkce pro potlačení zvuků okolí. Sluchátka s touto funkcí umožňují zprostředkování ještě lepšího hudebního zážitku. Také se jedná o vítanou funkci v případě, že často telefonujete v rušném prostředí.

Co znamená pojem True Wireless sluchátka?

True Wireless sluchátka jsou typem Bluetooth bezdrátových sluchátek, který nemá vůbec žádné dráty (a to ani v hlavovém mostu). Zpravidla jsou vybaveny praktickým dobíjecím pouzdrem, díky čemuž se hodí i na cesty.

Jak spárovat bezdrátová sluchátka mezi sebou?

To se může u jednotlivých produktů mírně lišit. Základem je však najít tlačítko, které slouží pro zahájení párování sluchátek. Nacházet se může buď na nabíjecím pouzdře, nebo přímo na sluchátkách. V některých případech se také režim párování spustí v momentě, kdy sluchátka vyjmete z pouzdra. Následně je umístěte vedle sebe a nechte je spárovat. Úspěšné propojení poznáte zpravidla změnou v blikání LED diody či zvukovým signálem.

Jak vybrat bezdrátová sluchátka –základní tipy

  • Promyslete si, zda jsou pro vás vhodnější spíše sluchátka do uší, přes uši nebo na uši. S každou konstrukcí se pojí určité výhody a nevýhody.
  • Pokud chcete sluchátka používat ve venkovním prostředí či při sportu, vyberte si ty s odolností alespoň IPX4.
  • Při výběru zohledněte, s jakým mobilním telefonem či počítačem budete bezdrátová sluchátka párovat. Například populární bezdrátová sluchátka Apple AirPods sice lze spárovat i s Android telefony, řada funkcí je však v takovém případě omezena.
  • Pokud budete bezdrátová sluchátka často používat v hlučném prostředí (například v hlučných městských ulicích), může vám být velmi přínosná funkce aktivního potlačení okolních zvuků.
  • Jestliže plánujete se sluchátky často cestovat, sáhněte po modelu s delší výdrží baterie. Díky tomu nebudete tolik limitováni přítomností elektrické zásuvky.

Typy bezdrátových sluchátek

Bezdrátová sluchátka můžeme podle jejich konstrukce rozdělit do několika kategorií:

Bezdrátová sluchátka do uší (neboli intraaurální)

Mají podobu pecek či špuntů, které se nasazují přímo do uší. Jejich předností bývají kompaktní rozměry a nízká hmotnost. Nabízí však zpravidla nižší kvalitu zvuku a hodí se proto spíše pro kratší dobu poslechu. Tomu odpovídá i nižší výdrž baterie než u sluchátek přes hlavu. Některým osobám mohou být bezdrátová sluchátka do uší vyloženě nepříjemná. Pokud chcete využívat bezdrátová sluchátka na běhání či jiný sport, je třeba pamatovat na riziko jejich možného vypadnutí při dynamickém pohybu. Stejně tak tento problém hrozí například při hovorech či při konzumaci jídel, kdy člověk přirozeně hýbe čelistí a tímto způsobem může sluchátka z uší uvolnit.

Bezdrátová sluchátka na uši (neboli supraaurální)

Umisťují se na ušní boltec. V porovnání se sluchátky do uší bývají rozměrnější a dražší. Na druhou stranu často dosahují vyšší kvality zvuku. Podle své konstrukce se dále dělí na:

  • sluchátka spojená přes hlavu
  • a dvě samostatná (tedy oddělená) sluchátka.

Bezdrátová sluchátka přes uši (neboli circumaurální)

V tomto případě bývají sluchátka vždy spojena hlavovým mostem, který spojuje mušle sluchátek. Jelikož sluchátka zakrývají celé ucho, odstraňují nežádoucí zvuky z okolí a tímto způsobem zajišťují kvalitní zážitek z poslechu. Na druhou stranu jsou rozměrnější.

Bezdrátová sluchátka přes uši
Bezdrátová sluchátka přes uši

True Wireless sluchátka

Jsou typem bezdrátových sluchátek. Tvoří je dva samostatné moduly, které nejsou propojeny mezi sebou a nemají žádné dráty (narozdíl od bezdrátových sluchátek přes uši, kde drát najdete v hlavovém mostu). Sluchátka se vzájemně i s mobilním telefonem propojují pomocí technologie Bluetooth. Setkat se můžete s True Wireless sluchátky do uší i na uši (tato varianta je však méně rozšířená). Varianta do uší se zpravidla nabíjí pomocí praktického dobíjecího pouzdra, díky čemuž se jedná o skvělou volbu na cesty.

Promyslete, k čemu chcete bezdrátová sluchátka používat

Při výběru bezdrátových sluchátek zvažte, k čemu je typicky budete používat a co od nich tedy v tomto ohledu očekáváte. Pojďme se podívat na nejčastější důvody, proč si lidé tento typ elektroniky pořizují a na co si v tomto ohledu dát pozor.

Bezdrátová sluchátka na sport

Co se týče, sportovních bezdrátových sluchátek, je třeba vybírat z takových modelů, které budou pevně držet na svém místě a vy se při pohybu nebudete obávat toho, že je ztratíte. Kromě toho je na místě zvážit také jejich údržbu. Například sluchátka přes hlavu s textilními náušníky mohou být náchylné na absorpci potu.

Bezdrátová sluchátka na telefonování

V tomto ohledu pro vás bude rozhodující nejen kvalita zvuku, ale i přítomnost mikrofonu, aby vám druhá strana bez potíží porozuměla. Vítanou funkcí může být aktivní potlačení okolního hluku, abyste mohli komfortně telefonovat i na ulici plné lidí a neodkládat hovor na dobu, než se dostanete do klidnějšího prostředí.

Bezdrátová sluchátka pro běžný poslech hudby a podcastů

Pro běžný poslech hudby a podcastů, například cestou do práce či při procházce, se těší popularitě právě True Wireless sluchátka s praktickým nabíjecím pouzdrem. Snadno se vám totiž vejdou i do kapsy.

Bezdrátová sluchátka pro sledování filmů

Pro dosažení kvalitního zvukového zážitku při sledování filmů pro vás budou nejlepší bezdrátová sluchátka přes přes hlavu, která zpravidla dosahují lepšího zvuku a rovněž dokáží velmi dobře izolovat okolní ruchy.

Bezdrátová sluchátka pro gamery

Pro hráče počítačových her bývá mnohdy rozhodující nejen špičková kvalita zvuku, ale i přítomnost kvalitního mikrofonu pro komunikaci se spoluhráči. V tomto ohledu lze proto doporučit herní sluchátka přes hlavu.

Materiál náušníků

Náušníky jsou tou částí sluchátek, která přichází do přímého kontaktu s uchem. Bývají proto vyrobeny z měkkého materiálu, aby byla sluchátka příjemná i při několikahodinovém poslechu. Náušníky se používají u sluchátek na uši. Vyrobeny mohou být z plastu, kůže, koženky, tkaniny nebo semiše. S každým materiálem se přitom pojí určité výhody a nevýhody.

  • Plastové náušníky jsou cenově dostupné. Vynikají i po stránce odolnosti a jednoduché údržby. Na druhou stranu pokožka pod nimi nedýchá a potí se, což značně snižuje komfort při jejich nošení.
  • Textilní náušníky jsou příjemně měkké, prodyšné a velmi pohodlné. Dokáží velmi dobře tlumit okolní zvuky, mají dlouhou životnost a vybírat můžete z pestré nabídky designů. Na druhou stranu je třeba počítat s náročnější údržbou. Textil má tendenci absorbovat případný pot i nečistoty.
  • Gumové či silikonové náušníky jsou komfortní a dobře se udržují. Při dlouhodobém používání však tento materiál může praskat a být náchylný k poškození.
  • Kožené náušníky působí luxusním a elegantním dojmem, také dosahují dlouhé životnosti vzhledem ke kvalitě materiálu. Jejich nevýhodou je však bezesporu vyšší pořizovací cena.
  • Koženkové náušníky jsou cenově dostupnější alternativou ke koženým náušníkům, která zároveň působí luxusně. Nedosahují však takové životnosti a postupem času mají tendenci praskat a také se olupovat.

Oproti tomu u sluchátek do uší se používají typické špunty. Právě ty přichází do těsného kontaktu s ušima. Zpravidla bývají vyrobeny ze silikonu nebo plastu.

Odolnost sluchátek vůči vodě a prachu

Odolnost bezdrátových sluchátek pro vás může být rozhodující zejména v případě, kdy chcete toto vybavení používat i pro venkovní poslech (s rizikem deště) a při sportu (kdy se naše pokožka přirozeně potí). U většiny sluchátek se můžete informovat o jejich odolnosti vůči vodě a prachu prostřednictvím parametru IP krytí.

První číslo za parametrem IP značí odolnost vůči pevným částicím, druhé číslo udává ochranu proti působení vody.

Odolnost vůči vodě

V následující tabulce najdete jednotlivé třídy voděodolnosti a co značí.

Třída voděodolnostiČemu dokáže odolat
IPX0Bez ochrany proti vodě
IPX1Kapající vodě rychlostí 1 mm/min (po dobu 10 minut)
IPX2Kapající vodě rychlostí 3 mm/min ve 4 polohách (celkem po dobu 10 minut)
IPX3Stříkající vodě v 60° úhlu (po dobu 5 minut)
IPX4Stříkající vodě ze všech úhlů (po dobu 5 minut)
IPX5Tryskající vodě (po dobu 3 minut)
IPX6Intenzivně tryskající vodě (po dobu 3 minut)
IPX7Ponoření do vody (30 minut v hloubce 1 m)
IPX8Nepřetržitému ponoření do vody

Odolnost vůči prachu

V této tabulce se můžete informovat o tom, co znamenají jednotlivé třídy ochrany před pevnými částicemi.

Třída ochrany před pevnými částicemiČemu dokáže odolat
IP0XNení chráněn proti fyzickému kontaktu a předmětům.
IP1XJe chráněn před objekty většími než 50 mm.
IP2XJe chráněn před předměty většími než 12,5 mm.
IP3XJe chráněn před věcmi většími než 2,5 mm.
IP4XJe chráněn před předměty většími než 1 mm.
IP5XOdolný proti prachu, i když se do něj určité množství může dostat.
IP6XJe plně prachotěsný.

Kvalita zvuku a co ji ovlivňuje

Jedním z nejdůležitějších faktorů při výběru bezdrátových sluchátek je kvalita zvuku. Pojďme se podrobněji podívat na to, co všechno na ni má vliv. Kvalitu zvuku u námi recenzovanými produktů posuzujeme v rámci testu bezdrátových sluchátek na základě níže uvedených kritérií.

Konstrukce/velikost

Na kvalitu zvuku má velký vliv samotná konstrukce sluchátek. Malá sluchátka do uší zpravidla dosahují menší kvality zvuku než velká sluchátka přes uši. V rámci stejného rozpočtu je zpravidla jednodušší vyrobit větší měnič, který bude dosahovat lepší kvality zvuku, než naopak miniaturní měnič do malých sluchátek.

Kodeky

Kodeky zajišťují přenos digitálního zvukového signálu z audio zdroje (např. mobilního telefonu) na sluchátka a zahrnují algoritmy pro kompresi a dekompresi dat. V jednotlivých zařízeních mohou být dostupné různé kodeky, přičemž s každou variantou se pojí určité výhody a nevýhody.

  • Kodek SBC –⁠ je základní a výpočetně nenáročný kodek pro přenos zvuku. Kodek postačí pro příležitostný poslech hudby či telefonování, opravdu kvalitního zvukového zážitku se však nedočkáte.
  • Kodek AAC – je unikátním řešením od značky Apple. Pod jedním názvem přitom sdružuje celou řadu kodeků. Některé z nich jsou úsporné, jiné pak podporují hudbu ve vysoké kvalitě. Při přehrávání hudby z iPhonu nedochází k překladu (tedy transkódování), díky čemuž je zachována kvalita. Zároveň toto řešení šetří baterii.
  • Kodek aptX – často najdete u mobilních telefonů s Androidem. Jedná se o pokročilé kodeky, které předčí starší SBC a nabízí vyšší kvalitu zvuku. Kromě základního kodeku aptX se můžete setkat s kodekem aptX LL (Low Latency), který je uzpůsoben pro hraní her. Kodek aptX HD poté zprostředkovává zvuk ve vysokém rozlišení.
  • Kodek LDAC – je vlastním řešením z dílny Sony. Kodek nabízí tři kvality přehrávaného audia. Kodek podporují zejména sluchátka Sony, setkat se s ním však můžete i u sluchátek jiných značek vyšší třídy.

Pokud chcete docílit nejlepší možné kvality zvuku a přenosové rychlosti, je nutné, aby připojené zařízení podporovalo stejný kodek jako bezdrátová sluchátka. Pokud sluchátka podporují více různých kodeků, je důležité, aby připojená zařízení dokázala komunikovat s každým z těchto kodeků. Většina moderních chytrých telefonů však podporuje několik různých kodeků pro kompatibilitu s množstvím různých bezdrátových sluchátek. Přesto je však na místě se před nákupem ujistit, že vaše zařízení konkrétní kodeky podporuje.

A co když například váš mobilní telefon některý z kodeků nemá? V tom případě budou sluchátka přepnuta na další nejlepší kodek, který podporují obě zařízení. Nevyužijete však jejich plný potenciál.

Citlivost

Citlivost značí akustický výkon sluchátek a uvádí se v dB/mW. Sluchátka s vyšší citlivostí dokáží přehrávat hudbu hlasitěji a zároveň jsou energeticky méně náročná. Standardně se pohybuje kolem 100 dB/mW.

Impedance

Impedance vyjadřuje elektrický odpor měničů ve sluchátkách a značí se v Ohmech (​​Ω). S vyšší impedancí se pojí lepší a přesnější kvalita zvuku. Společně s citlivostí má také vliv na hlasitost sluchátek.

Frekvenční rozsah

Frekvenční rozsah značí mezní hranice, jak vysoké a nízké tóny dokáží sluchátka reprodukovat. Uvádí se v Hz. Lidské ucho dokáže vnímat zvuky s frekvenčním rozsahem od 20 do 20 000 Hz. I když se ze strany výrobců mnohdy setkáte s ještě většími frekvenčními rozsahy, jedná se pouze o marketingový tah. A hodnoty mimo tuto hranici pro vás tedy nemají žádnou vypovídající hodnotu.

Výdrž baterie a nabíjení

Při výběru bezdrátových sluchátek nezapomeňte zohlednit také to, jak dlouho vydrží na jedno nabití. True Wireless sluchátka se většinou nabíjí prostřednictvím nabíjecí krabičky (která se nabíjí pomocí kabelu, nebo bezdrátově). Větší sluchátka přes hlavu se zpravidla nabíjí prostřednictvím napájecího kabelu.

Některá bezdrátová sluchátka podporují funkci rychlonabíjení, kdy za velmi krátký čas získáte možnost poslechu. U True Wireless sluchátek si dále můžete pomoct tím, že budete využívat pouze jedno sluchátko a tímto způsobem v podstatě dvojnásobně prodloužíte celkovou výdrž baterie, zatímco budete druhé sluchátko nabíjet.

Obecně lze říct, že výdrž baterie bývá delší právě u sluchátek přes hlavu než u sluchátek do uší. Výdrž baterie u sluchátek do uší se pohybuje kolem 5 hodin, u sluchátek přes hlavu se může jednat i o 30 až 40 hodin. Vše ale samozřejmě závisí na konkrétním modelu. Na výdrž baterie má vliv také to, k čemu budete sluchátka nejčastěji používat. Například při tichém poslechu hudby bude spotřeba energie nižší, než když budete chtít ze sluchátek vytěžit maximum. Také při častém telefonování (a případně aktivování funkce ANC) přirozeně dochází k rychlejšímu vybíjení sluchátek.

Doba potřebná pro opětovné dobití sluchátek se opět u každého modelu liší. Jednat se může o pouhých 20 minut, ale i několik hodin.

Pouzdro slouží k nabíjení sluchátek
Pouzdro slouží k nabíjení sluchátek

Ovládání

U bezdrátových sluchátek se rozhodně nemusíte obávat žádného složitého ovládání a nastavení. S mobilním telefonem, tabletem, počítačem nebo třeba chytrými hodinkami je zpravidla spárujete během pár vteřin.

V závislosti na konkrétním modelu poté můžete k ovládání a využívání jednotlivých funkcí využívat nejrůznější gesta. Typicky se jedná o několikanásobné poklepání na pravé či levé sluchátko, díky čemuž dojde k pozastavení přehrávání, opětovnému spuštění hudby, přijetí či odmítnutí hovoru a podobně. Některé modely sluchátek bývají k tomuto účelu vybaveny tlačítky. Setkat se také můžete s tím, že lze k jejich obsluze používat přidruženou mobilní aplikaci.

Vybraná bezdrátová sluchátka také podporují hlasové asistenty, kterým lze jednoduše a pohodlně zadávat jednotlivé pokyny (například u Apple AirPods se jedná o hlasovou asistentku Siri).

Užitečné funkce

Pokud bychom měli shrnout užitečné funkce, se kterými se můžete u dobrých bezdrátových sluchátek setkat, jednalo by se o následující:

  • ANC (Active Noise Cancelling), tedy aktivní potlačení okolního hluku. Při poslechu či telefonování vás tedy nic nebude rušit.
  • Pozastavení přehrávání při vyjmutí sluchátek z uší, aniž byste museli přehrávání vypínat na mobilním telefonu.
  • Handsfree s možností přijetí hovoru přímo na sluchátku.
  • Ovládání přímo na sluchátkách je velmi praktickou funkcí, která dokáže výrazně usnadnit každodenní použití.
  • Výměnné nástavce –⁠ díky nim se sluchátka dobře přizpůsobí prakticky každému uživateli.
  • Zvýšenou odolnost sluchátek oceníte v případě, že je chcete používat ve venkovním prostředí či při sportu.

Oblíbené značky bezdrátových sluchátek

Mezi populární produkty se řadí již zmiňované bezdrátová sluchátka AirPods od Applu, bezdrátová sluchátka Beats či bezdrátová sluchátka Niceboy. Širokou nabídku produktů nabízí také značky Sony, Xiaomi, JBL a další. JBL i další výrobci se zaměřují také na výrobu bezdrátových reproduktorů.

Bezdrátová sluchátka a zdraví

Častý a příliš hlasitý poslech hudby může nenávratně poškodit váš sluch. To platí jak pro používání klasických reproduktorů, tak i pro poslech prostřednictvím sluchátek. Uvádí se, že bezpečnou hranicí hluku pro náš sluch je 85 dB, což odpovídá hluku osobního či nákladního auta v městském provozu. Při vystavení uší většímu hluku může dojít k dočasnému posunu prahu slyšení a následná regenerace trvá několik hodin až dní. Takový stav jste již jistě zažili, pokud jste někdy navštívili hlučnou diskotéku.

Při používání bezdrátových sluchátek je proto důležité pamatovat na přiměřenou hlasitost.

Ve spojitosti se zdravím se někdy hovoří také o riziku používání bezdrátových sluchátek do uší. Tato sluchátka se vsouvají přímo na okraj zvukovodu a vyvíjejí poměrně velký akustický tlak přímo na bubínek a další ústrojí. Na peckách se rovněž může usazovat ušní maz a nečistoty, což může být místem pro množení bakterií. Řešením může být volba nižší hlasitosti a pamatovat byste měli na jejich pravidelné čištění.

Jak udržovat a čistit bezdrátová sluchátka

U všech typů sluchátek platí, že byste je vždy měli čistit vypnutá. Při čištění sluchátek do uší je třeba nejprve odstranit silikonové špunty a ty omýt teplou vodou a mýdlem. U sluchátek na uši či přes uši je nutné odejmout náušníky a ty zbavit nečistot v závislosti na použitém materiálu.

Při čištění bezdrátových sluchátek si na pomoc vezměte vatovou tyčinku (případně párátko omotané vatou). S jeho pomocí můžete jemně očistit mřížku zvukovodu, kde se může usazovat ušní maz a množit se bakterie. Sluchátka při čištění vždy držte tak, abyste nečistoty nezatlačovali směrem do sluchátek.

Vatovou tyčinku můžete použít také k odstranění nečistot u nabíjecího pouzdra, které neodmyslitelně patří ke True Wireless sluchátkům.

Pokud není suché čištění dostatečně účinné, můžete si vzít na pomoc isopropylalkohol. Do něj jemně namočte vatovou tyčinku a očistěte mřížku. Dejte si pozor na to, aby tekutina nezatekla dovnitř. Po ukončení procesu nechte sluchátka důkladně vysušit, než je budete znovu používat.

Závěr –⁠ na co při výběru bezdrátových sluchátek nezapomenout?

Při výběru bezdrátových sluchátek si nejprve promyslete, k jakému účelu je budete nejčastěji využívat. Podle toho si zvolte, jaká konstrukce sluchátek je pro vás nejvhodnější. Zároveň si díky tomu uděláte jasno v tom, jaké parametry jsou pro vás rozhodující. Nadšení cestovatelé například jistě ocení dlouhou výdrž baterie a podobně.

Při výběru konkrétního produktu sledujte jednotlivé parametry. Roli hraje například jejich odolnost vůči vodě a prachu, parametry ovlivňující kvalitu zvuku nebo jednoduchost a uživatelská přívětivost jejich ovládání. V neposlední řadě pro vás jistě bude rozhodující také cena a značka, respektive kompatibilita s vaším zařízením.

Autor: Hana Smětáková
Autor: Hana Smětáková
Sport a zdravý životní styl mě provází prakticky po celý život. Jelikož se řadím mezi příznivce moderních technologií, na webu ITmix se často věnuji recenzím fitness náramků a chytrých hodinek, které jsou v mém aktivním životě nepostradatelným pomocníkem. Kromě sportu je mým velkým koníčkem také cestování a poznávání nových míst.
Jak se vám líbil tento článek?
3.9/5 - (9 hodnocení)
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

JBL Tour Pro 2
Tip redakce
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram