Recenze: bezdrátová sluchátka LAMAX NoiseComfort2 ANC
Bezdrátová sluchátka LAMAX NoiseComfort2 ANC si mě získala především svou výbornou kvalitou zvuku. Za výhodnou cenu získáte pohodlná sluchátka se solidní výdrží na baterii a šikovně řešenou konstrukcí. Mušle pěkně obepnou vaše uši a s aktivním potlačením hluku vás hudba snadno vtáhne do sebe. Na cesty, taky při práci nebo učení jsou proto ideální.
Nejčastější otázky a odpovědi
Sluchátka mají při poslechu na 50% hlasitosti vydržet až 55 hodin, s aktivním potlačením hluku 30 hodin. Při testování se mi takové hodnoty jenom potvrdily.
LAMAX sluchátka ovládáte úplně jednoduše pomocí multifunkčních tlačítek. Rozmístěna jsou výhradně na pravé hlavici, prakticky vystouplá a brzy se s nimi naučíte pracovat i po hmatu. Zapnout jimi navíc můžete i mobilního asistenta a sluchátka pak ovládáte hlasem.
Sluchátka disponují funkcí aktivního potlačení hluku. Zároveň můžete sluchátka nechat připojená ke dvěma zařízením současně – např. při sledování filmu na počítači sluchátka zvuk automaticky pozastaví a přepnou se k telefonu k příchozímu hovoru. S žádnou aplikací ale LAMAX nepracují, takže dodatečný ekvalizér nebo jiné doplňkové funkce zde nenajdete. Rychlé spárování přes NFC, jako mají některá prémiovější sluchátka, také není dostupné.
Bohužel, výrobce neuvádí IP krytí nebo jakoukoliv jinou specifikaci jejich odolnosti. V dešti bych proto poslech nedoporučila.
Balení obsahuje šikovné cestovní pouzdro
Bezdrátová sluchátka LAMAX NoiseComfort2 ANC k vám dorazí v o něco bohatším balení, než bývá zvykem. Kromě samotných sluchátek a poměrně krátkého USB-C napájecího kabelu, najdete v balení taky 3,5mm AUX kabel. Ten vás zachrání při vybití sluchátek (ovšem jen pokud vaše zařízení sluchátkový výstup má). Nezapomeňte taky, že při připojení kabelem jsou tlačítka nefunkční (včetně ANC).
Plusové body si sluchátka bez pochyby zaslouží za přidané odolné cestovní pouzdro. Všitá je uvnitř navíc užitečná síťová kapsička, do které vsadíte např. napájecí kabel a nikde tak nevypadne. Pouzdro např. u konkurenta Sony WH-CH720N součástí není.
Technické parametry LAMAX NoiseComfort2 ANC
40mm měniče, které se podepisují na výsledné plnosti zvuku, se ovšem také odráží na váze sluchátek. V porovnání s modely Sony WH-CH720N nebo JBL Tune 520BT jsou Lamax na hlavě o něco těžší. Na poli bezdrátových sluchátek přes uši se jedná ovšem spíše o průměr.
Parametr | Hodnota |
---|---|
Typ sluchátek | Přes uši |
Způsob nabíjení | USB-C kabel |
Celková váha sluchátek | 263 g |
Konektivita | Bluetooth 5.3 |
Výdrž baterie (při 50% hlasitosti) | Až 55 h (bez ANC), 30 h (s ANC) |
Výdrž baterie (při 80% hlasitosti) | Až 46 h (bez ANC), 26 h (s ANC) |
Odolnost | Výrobce neuvádí |
Podporované kodeky | AAC, SBC |
Frekvenční rozsah | 20-20 000 Hz |
Citlivost | 99 dB/mW |
Velikost měniče | 40 mm |
Impedance | 32 Ω |
Mikrofon | Ano |
Snadné a okamžité spárování bez aplikace
S žádnou aplikací Lamax nekooperují. Stačí je tedy zapnout tlačítkem on/off, na mobilu zvolit bluetooth párování a sluchátka se v nabídce vynoří samy. Potom už je vždy připojení automatické.
S párováním s iPhonem ani MacBookem jsem nejmenší problém neměla. Pokud by vám ale připojení selhalo, sluchátka Lamax ze seznamu bluetooth zařízení odeberte. Současným podržením tlačítek + a – na 10 vteřin sluchátka restartujete a spustíte režim párovaní.
Na bázi technologie Bluetooth 5.3 funguje přenos parádně, a to až do vzdálenosti 15 metrů. V praxi jsem tak mohla seběhnout z prvního patra do třetího a signál přerušen nebyl, stejně tak fungoval na délce patra i za zavřenými dveřmi. To se může hodit třeba při uklízení nebo při cvičení.
Sluchátka můžete navíc nechat připojená ke dvěma zařízením současně. Spojení k dvěma zařízením nevyžaduje příliš práce, opět stačí najít sluchátka v nastavení a je hotovo. V reálu pak např. při sledování filmu na počítači sluchátka zvuk automaticky pozastaví a přepnou se k telefonu k příchozímu hovoru. Ten krátkým stisknutím on/off tlačítka přijmete, dlouhým přidržením odmítnete. Stejně tak v momentě, kdy třeba spustíte video na počítači, písničky z připojeného mobilu se po krátké chvíli vypnou.
NoiseComfort2 dostojí svému jménu
Mušle sluchátek krásně obejmou celé vaše uši, narozdíl třeba od levnějších JBL Tune 520 s menšími kulatými náušníky, které tak nejsou tolik komfortní. Navíc díky měkkému polstrování na hlavové sponě jsou sluchátka příjemná a netlačí ani při delším nošení. Ani s drobnými náušnicemi nebo brýlemi nošení ničemu nevadí.
Velikost sluchátek je snadno nastavitelná, a to klidně i přímo na hlavě. Prodlužovací kovový pásek je navíc doplněn šikovnou stupnicí, díky které si můžete zapamatovat svou ideální velikost a tu připravit vždy ještě před nasazením.
Lamax sází na kombinaci plastu a umělé kůže. Na pohled působí sluchátka pevně a bytelně, materiál mušlí by k loupání však náchylný být mohl. Z mé zkušenosti i s mnohem dražšími Beats (Studio3 Wireless) se zkrátka časem materiál poškodí a začne loupat. Během mého testování jsem každopádně nic nespozorovala a při nejhorším se náušníky dají pořídit nové.
Sluchátka jsou svým vzhledem velmi vydařená. Jednoduchý design s nenápadným logem působí elegantně. Mušle se navíc dají nejen otáčet, taky je můžete snadno sklopit a sluchátka se dostávají do kompaktní velikosti, což je při cestování velkým přínosem. Naopak konkurent Sony WH-CH720N tu opět ztrácí body.
Bezdrátová sluchátka ideální na cesty
Pro přidané cestovní pouzdro a možnost sluchátka kompaktně složit se stávají LAMAX skvělým kandidátem na cestovního společníka. Všemu také nahrává solidní výdrž baterie a režim aktivního potlačení hluku, který oceníte právě ve vlaku nebo v letadle (tomu se budu věnovat ještě později). V neposlední řadě je záchranným doplňkem přibalený AUX kabel.
Kromě běžného poslouchání hudby, podcastů a sledování filmů doma se sluchátky můžete vyrazit také na procházku do přírody nebo do posilovny. Koženkové polstrování je totiž odolné vůči potu a vlhkosti. Nezapomeňte ale, že stejně jako u jiných sluchátek přes hlavu je daň jejich plného zvuku vyplacena teplem. Plánovat dlouhé túry v létě bych vám s nimi tedy nedoporučila. Pro větší náušníky mají navíc sluchátka při prudkých pohybech tendenci klouzat, při běhání mi proto úplně komfortní nebyla. Pro sport některým z vás sednou koneckonců spíše špuntová sluchátka (od samého výrobce LAMAX Dots3 ANC, nebo námi doporučené JBL Tour Pro 2).
Solidní výdrž na baterii
S kapacitou baterie 500 mAh se Lamax NoiseComfort2 ANC svou výdrží řadí ke slušnému nadstandardu bezdrátových sluchátek. Při poloviční hlasitosti (která je běžně více než dostatečná) fungují sluchátka podle výrobce až 55 hodin. Se zapnutou funkcí ANC 30 hodin. To je slušný pokrok oproti předchůdci.
Během mého testování takové hodnoty dostály svým slibům. Pro představu využití v praxi, se sluchátky jsem vyrazila ven s transparentním režimem, většinu času jsem však nakonec zapínala tlumící režim. Sluchátka vydržela ve výsledku okolo 40 hodin.
Při běžném používání na cesty do práce a z práce nebo ze školy, plus na večerní procházky nebo poslechnutí filmů, vám sluchátka zůstanou nabitá klidně tři týdny. Stejně tak vydrží na delší cesty.
S nabíjením starosti mít určitě nebudete. Probíhá totiž pomocí přiloženého USB-C kabelu, i když, jak už to tak bývá, dost krátkého. Naštěstí ale stejně tak je doba nabíjení dost krátká. Z 0 na 100 % to zabere zhruba dvě hodiny. Plné nabití poznáte podle změněné barvy červeného světla na bílé.
O přesném stavu baterie se jednoduše nedozvíte. Na spárovaném zařízení sice uvidíte procenta, avšak zaokrouhlená na desítky.
Ovládání pomocí tlačítek
Lamax sluchátka se opírají o mechanická tlačítka rozložená výhradně na pravé hlavici. Mně osobně jako pravačce by byla nejspíš přirozenější manipulace tlačítek na levé straně, abych současně bez přerušení mohla pracovat pravou rukou. Jedná se ale spíš o osobní preferenci.
Perforace plastových tlačítek je každopádně výrazná a brzy se je docela snadno naučíte používat pohmatu. Multifunkční tlačítka nevrzají a za mě se s nimi pracuje bez problémů. Zapnout můžete taky mobilního asistenta (Siri, Bixby) a ovládat sluchátka pomocí hlasu.
Kvalita zvuku LAMAX NoiseComfort2 ANC
Hned při prvním nasazení jsem byla až zaskočená, jak si mě hudba nádherně objala a podmanila.
Sluchátka NoiseComfort 2 ANC si se mnou prošla divokou škálou různých hudebních žánrů, podcasty i filmy. Zvuk se mi zdál po celou dobu testování plný. Středy byly vykreslené dobře, avšak výšky trochu zastíněné a basová složka přece jen v písničkách vyčnívala. Přesto bych vyvážení nehodnotila ryze negativně, poslech byl pro mě příjemný.
Při sledování filmů jsem si upřímně žádné příliš výrazné basové složky nevšimla. Mluvenému slovu jde rozumět bez obtíží a zvuk celkově je zcela přirozený.
Ani při vybití a využití AUX kabelu jsem žádné strádání na kvalitě zvuku nezpozorovala.
Potlačení hluku i to adaptivní
Bezdrátová sluchátka sama obepnou uši tak, že je část okolního hluku již utlumena. Lamax navíc podporují aktivní potlačení hluku, jinak ANC (Active Noise Cancelling), které ztiší okolní ruchy. Ideální je takový režim zejména pro rušná místa (jako hromadná doprava, město nebo letadlo), kde se chcete věnovat sami sobě nebo si jen naplno vychutnat muziku. Utlumení sice není 100%, rozdíl mezi transparentním režimem a ANC je přesto opravdu znatelný.
Kontrast mezi dvěma režimy jsem poznala nejvíc na rotujícím větráku v pokoji, který ANC režim úplně vyblokoval. Při transparentním módu se k vám naopak docela jednoduše donese okolní hlas nebo praskající větve pod nohama. Je proto ideální v momentě, kdy chcete být ve střehu a hodí se třeba do přírody.
Bonusem je adaptivní potlačení hluku. V tišším prostředí tedy na tlumení ubere, v rušnějším naopak automaticky přidá. Z dlouhého a intenzivního potlačení by se vám mohla po delší době točit hlava, adaptivní režim tedy může být o moc příjemnější cestou.
Mezi jednotlivými režimy přepínáte tlačítkem ANC. Adaptivní režim zapnete dvojím zmáčknutím v režimu aktivního potlačení. Hlasem sluchátek je pokaždé změna oznámena, adaptivní režim dokonce doprovází znělka – narozdíl od jiných sluchátek, kde změny ohlašuje jen neurčité pípání.
Mikrofon zastává průměrnou pozici
Sluchátka LAMAX mají integrovaný mikrofon, který je vcelku obstojný. Pokud člověk mluví dost nahlas, srozumitelně a v klidném prostředí, hlas se přenese bez obtíží. Ve srovnání s přímým konkurentem Sony WH-CH270N a na svou cenu se rozhodně jedná o slušný výkon. Přesto při dlouhých hovorech do práce nebo při gamingu mohou sluchátka dělat problémy.
Dedikovaný herní režim sluchátka každopádně mají také (zapnete dvojím stisknutím tlačítka on/off). Ten podporuje synchronizaci zvuku s obrazem a podtrhuje zvukové efekty, tak aby měl hráč co nejlepší zážitek a zároveň kontrolu nad hrou.
Aplikaci výrobce nenabízí
Z důvodu chybějící aplikace LAMAX postrádají např. užitečnou schopnost Najít sluchátka jako mají třeba NiceBoy HIVE Aura 4 ANC. Bez aplikace nemůžete ani vidět přesný stav baterky sluchátek. V podobné cenové relaci Sony WH-CH270N pak disponuje dalšími detailnějšími funkce jako přiřazení aktivit (které sluchátka detekují) k jednotlivým typům režimů propustnosti (které potom spustí). Detekci sundání také neočekávejte.
V návaznosti na nepřítomnost aplikace výrobce přímo neposkytne funkci ekvalizéru, jako např. Sony WH-CH720N nebo NiceBoy HIVE Aura 4 ANC. Ekvalizéry v aplikaci zesílíte nebo naopak potlačíte intenzitu různých frekvencí, pracovat můžete také přímo s basy.
Závěr – komu bych sluchátka LAMAX NoiseComfort2 ANC doporučila?
LAMAX NoiseComfort2 ANC vás nejspíš přilákají svou příznivou cenovkou a přitom solidní kvalitou zvuku. Bezdrátová sluchátka už z názvu slibují pohodlí, čemuž také dostojí. Bez problému přilehnou na vaše uši a obklopí vás plnou hudbou s mírným basovým akcentem.
Mimo jiné vás jistě potěší slušná výdrž baterie a funkce aktivního potlačení hluku, doplněná o adaptivní režim. Spolu s přibaleným odolným pouzdrem, AUX kabelem a možností kompaktního složení, jsou sluchátka jako dělaná na dlouhé cesty.
Nedostatkem by mohla být nepřítomnost aplikace, na kterou jsou navázány další chybějící funkce (jako Najít sluchátka nebo vyvážení zvuku pomocí ekvalizéru). Také mikrofon by snesl vylepšení, i když za svou cenu předvádí obstojný výkon. Poslední výtku mám k váze sluchátek, přestože není nijak drastická. Při delším nošení jsem měla pocit, že jsou na mě sluchátka přece jen trochu těžká.
Recenze: bezdrátová sluchátka LAMAX NoiseComfort2 ANC
-
Kvalita zvuku
-
Kvalita zpracování
-
Baterie
-
Ovládání a funkce
-
Poměr cena/výkon
-
Využití na cesty
-
Využití na sport
-
Využití do kanceláře/na telefonování
-
Využití na gaming
-
Univerzální každodenní využití
Za málo peněz hodně muziky
Bezdrátová sluchátka LAMAX NoiseComfort2 ANC si mě získala především svou výbornou kvalitou zvuku. Za výhodnou cenu získáte pohodlná sluchátka se solidní výdrží na baterii a šikovně řešenou konstrukcí. Mušle pěkně obepnou vaše uši a s aktivním potlačením hluku vás hudba snadno vtáhne do sebe. Na cesty, taky při práci nebo učení jsou proto ideální.
Klady
- Slušná kvalita zvuku
- Cestovní balení
- Aktivní (adaptivní) potlačení hluku
- Skvělý poměr cena/výkon
- Dlouhá výdrž baterie
Zápory
- Vyšší hmotnost
- Chybějící aplikace
- Příliš výrazná basová složka