reMarkable 2 se pyšní kvalitnějším zpracováním
Pojďme se nyní zaměřit na celkové zpracování u obou variant a použité materiály. reMarkable 2 už na první pohled zaujme kvalitním zpracování. Zařízení používá kovový rámeček kolem displeje, který se zasluhuje o potřebnou pevnost. Přední i zadní strana zařízení poté na první pohled vypadá prakticky stejně, i když ta zadní je zhotovena z plastu. Kromě toho se na zadní straně nachází praktické protiskluzové nožičky.
Oproti tomu kvalitu zpracování u Apple iPad Air 5 2022 už tak vychválit nemůžeme. U spousty uživatelů je kritizováno zakomponování tenčích hliníkových zad, kvůli čemuž tablet nepůsobí tak bytelně jako jeho starší sourozenci. Konkrétně námi recenzovaný model dokonce trochu vrzal při držení oběma dlaněmi, s čímž má obecně problém více uživatelů.
Displej aneb je pro vás důležité podsvícení?
V případě iPad Air 5. generace se dočkáte 10,9” Liquid Retina displeje s technologií True Tone. Pokud přitom chcete dosáhnout co nejlepšího pocitu při psaní poznámek, můžete si k tabletu dokoupit paperlike fólii, která se lepí přímo na displej tabletu.
Díky ní Apple Pencil na displeji „neklouže“. Fólie svou strukturou přibližuje uživatelský zážitek k používání tužky a papíru a tvorba poznámek je celkově příjemnější. Další funkcí je samotná ochrana displeje. Při použití paperlike fólie je třeba počítat s tím, že její struktura negativně ovlivňuje podání barev a pozorovací úhly.
ReMarkable 2 používá e-ink displej se skvělou odezvou při psaní. Narozdíl od iPadu jej však nelze používat bez externího světelného zdroje, jelikož mu chybí podsvětlení. Na druhou stranu například při čtení ebooků mohou být vaše oči unavenější vlivem modrého světla, které iPad produkuje. Čtení na reMarkable 2 je příjemné, nicméně je třeba počítat s tím, že v porovnání s klasickým papírem je podání černé a bílé méně kontrastní.
Ergonomie
Ovládání obou zařízení je jednoduché a intuitivní
Co se týče ovládání, to si u obou zařízení osvojíte velmi rychle. K ovládání přitom můžete používat prsty i stylus. V případě iPadu i reMarkable 2 lze také používat nejrůznější gesta, která vám urychlí práci.
V případě iPadu můžete používat gesta i v jednotlivých aplikacích. Skvělá je v tomto ohledu zejména aplikace pro tvorbu poznámek Nebo. V ní lze pomocí gesta v podobě přeškrtnutí slovo smazat. Horizontální čáry zase dokáží slova rozdělit či spojit a podobně.
U reMarkable 2 je výhodou opravdu tenké provedení, díky kterému se zápisník snadno drží v ruce. iPad je přece jen o něco tlustší.
Je lepší psaní s Apple Pencil, perem Marker, nebo Marker Plus?
U popisovaných zařízení se dále liší pero, se kterým budete při tvorbě poznámek pracovat. Pojďme se proto vrhnout na jejich porovnání.
Apple Pencil
iPad Air 5. generace je kompatibilní s Apple Pencil 2. generace s bezdrátovým nabíjením. Stylus je dostatečně pevný a bytelný a jeho hrot působí o něco pevnějším a tvrdším dojmem než hrot u pera pro zápisník reMarkable. Odezva při psaní je poměrně rychlá, na druhou stranu u reMarkable 2 nám odezva připadala ještě o poznání rychlejší. Praktickou funkcí je rozpoznání dvojitého klepnutí na dotykovém povrchu pera, díky čemuž lze snadno změnit nástroj na psaní. Hrot u Apple Pencil je o něco větší (méně přesný) než u Marker a Marker Plus a může vás tedy nutit psát větším písmem, než jste zvyklí u klasického pera což pro vás může být nepřirozené.
iPad Air můžete používat buď s originálním stylusem od Applu, nebo s vybavením od jiné značky. Jen je třeba si vždy ověřit, zda je stylus s tabletem opravdu kompatibilní.
Následující video se vám pokusí přiblížit zvuk, resp. pocit při psaní s Apple Pencil na displej s Paperlike fólií.
Marker a Marker Plus
Tablet na psaní reMarkable 2 můžete používat buď s perem Marker, nebo Marker Plus. Obě pera přitom nabízí stejné zpracování, pero Marker Plus má navíc gumu zabudovanou v jeho konci. V zápisníku lze však také používat softwarovou gumu, která je mnohdy rychlejší.
Plastový hrot u pera Marker (nebo Marker Plus) působí měkčím dojmem a psaní tak ještě více připomíná psaní klasickým perem. Na druhou stranu je třeba počítat s tím, že se hrot může časem zlomit. Naštěstí je však stylus dodáván včetně 9 náhradních hrotů, další si můžete podle potřeby dokoupit.
Následující video se vám stejně jako v u Apple iPad Air 5 pokusí přiblížit zvuk, resp. pocit při psaní s Marker Plus na reMarkable 2.
Jaký stylus je ten pravý? Opět záleží na vašich preferencích. Apple Pencil je skvělý univerzál, který vás vyloženě nezklame v žádném ohledu. Na dlouhosáhlé psaní rukou bychom však jednoznačně doporučili Marker Plus, který je díky svému hrotu blíže běženému peru.
Apple Pencil 2. generace je třeba dobíjet. Pero Marker a Marker Plus se dobíjet nemusí. Rozměry obou stylusů jsou přitom prakticky totožné.
Rozměry a váha obou zařízení
Především pokud se chystáte s digitálním zápisníkem cestovat, oceníte jeho kompaktní rozměry i co nejnižší váhu. Jak iPad Air 5, tak i reMarkable 2 jsou na časté přenášení jako dělané.
iPad nabízí celkové rozměry 178,5 × 247,6 × 6,1 mm a celkovou váhu 461 gramů. Digitální zápisník reMarkable 2 je poté o něco větší a zároveň tenčí (187 × 246 × 4,7 mm) a jeho váha dosahuje pouze 403 gramů.
Typicky si k danému zařízení budete dokupovat také pouzdro. V tomto směru nabízí širší možnosti jednoznačně iPad, který umožňuje třeba zakoupení pouzdra se zakomponovanou klávesnicí. Vsadit můžete jak na originální varianta, tak i pouzdra ostatních výrobců. V případě reMarkable 2 poté můžete vybírat z několika variant oficiální značky a také pouzder dalších výrobců.
Výdrž baterie je u reMarkable 2 vyšší
Vzhledem k vlastnostem reMarkable 2 se můžete těšit na delšívýdrž na baterii, která dosahuje až 14 dní. Tento digitální zápisník tedy rozhodně nebudete muset nabíjet každý den.
Výdrž baterie iPadu je poté pochopitelně ovlivněna tím, k čemu konkrétně budete tablet používat. Apple uvádí, že při procházení webů na Wi-Fi dokáže iPad vydržet až 10 hodin na jedno nabití. Pokud budete iPad striktně používat pro tvorbu poznámek, činí výdrž baterie zhruba 8 hodin, někdy i méně (záleží také na použité aplikaci a složitosti dokumentu).
Srovnání tvorby poznámek na reMarkable 2 a iPad Air 5
Pokud si chcete pořídit digitální zápisník, budou pro vás informace týkající se samotné tvorby poznámek stěžejní. Nutno podotknout, že reMarkable 2 i iPad Air 5 mají v tomto ohledu své výhody i nevýhody. U iPadu také záleží na tom, pro jakou aplikaci se rozhodnete. Pojďme se na to podívat podrobněji.
Pocit při psaní a porovnání odezvy displejů
Pokud se zaměřený na celkový dojem při psaní poznámek, vede podle naší redakce zařízení reMarkable 2. Toto zařízení společně se stylusem vytváří pocit, jako byste psali na papíře. Stylus dokonce při psaní šustí (podobně jako pero na papíře). Odezva je přitom opravdu skvělá a rychlost psaní bezkonkurenční.
Psaní na iPadu Air 5 s fólií paperlike je také příjemné a rozhodně jej nelze hodnotit negativně. Pravdou ale zůstává, že odezva při psaní je o něco pomalejší. Při běžném používání si toho pravděpodobně ani nevšimnete, při rychlém psaní nebo kreslení pravděpodobně ano.
Přece jen tato fólie slouží k tomu, aby poskytovala správný odpor tahu a poskytovala vyšší přesnost při psaní i kreslení. Při použití s fólií stylus po displeji zbytečně neklouže. Fólie zároveň chrání displej a snižuje odrazy světla.
Pokud byste přemýšleli nad tím, zda pocit při psaní na iPadu ovlivňuje i zvolená aplikace, s ničím takovým jsme se v rámci recenze nesetkali. Pocit ze psaní byl tedy u všech aplikací stejný.
Nástroje na psaní
U reMarkable 2 máte k dispozici 8 různých psacích nástrojů, mezi kterými nechybí například klasické pero, tužka a zvýrazňovač. U iPadu můžete v aplikaci Poznámky používat 3 psací nástroje. Aplikace Nebo nabízí pero, plnicí pero, štětec a zvýrazňovač. A v aplikaci Notability jste omezeni pouze na pero a zvýrazňovač. Nabídka nástrojů na psaní je zkrátka a jednoduše závislá na zvolené aplikaci a zařízení jsou tedy v tomto ohledu srovnatelná.
V případě reMarkable 2 je třeba počítat s tím, že používání nástrojů na psaní je umožněno pouze v černé, šedé a bílé barvě. U iPadu poté můžete bez obav používat celou barevnou paletu. Samozřejmostí je poté ve všech případech možnost volby mezi různými tloušťkami daného nástroje. U reMarkable 2 si alespoň u některých nástrojů (například zvýrazňovače) můžete zvolit barvu, kterou daný tah získá po exportu (například do PDF).
Mazání textu
Mazání textu je u iPadu i reMarkable 2 umožněno pomocí softwarové gumy. Pokud si k digitálnímu zápisníku reMarkable 2 koupíte stylus Marker Plus, můžete k mazání vaší tvorby použít také druhý konec stylusu. Apple Pencil mazání druhou stranou stylusu nepodporuje, na gumu lze přepnout poklepáním po Apple Pencil. V případě potřeby lze nastavit na poklepání i jiné funkce.
Při našem testování se ukázalo, že funkce softwarové gumy je praktická zejména při mazání menších úseků textu. Pokud potřebujete smazat několik řádků, pak pro vás bude mnohem rychlejší využít označení dané oblasti pomocí lasa. V aplikaci Nebo lze poté pracovat s praktickým gestem přeškrtnutí, které dané slovo či větu smaže.
U reMarkable 2 také můžete pracovat s jednotlivými vrstvami a ty podle potřeby smazat. U iPad Air 5 naleznete tuto funkci pouze u některých aplikací.
Šablony pro tvorbu poznámek
Pokud se chcete pustit do propracovanějších poznámek, mnohdy oceníte nejrůznější šablony. Ty jsou navrženy například pro jednodušší tvorbu seznamů nebo třeba organizaci vašeho dne či měsíce.
Šablony jsou dostupné jak v reMarkable 2, tak i v aplikacích na iPad. Mnohdy se však liší jejich nabídka. Například v základní aplikaci Poznámky na vás čeká o poznání méně šablon než v aplikaci Nebo či Notability.
Převod psaného textu do digitálního
Napsat si ručně text, a poté jej nechat převést do digitální podoby. To je v oblasti tvorby poznámek velmi praktickou funkcí, se kterou si reMarkable 2 poradí prakticky dokonale. Rozhodně přitom není třeba psát krasopisně. Tento digitální zápisník perfektně rozpozná text psaný psacím i tiskacím písmem. Zároveň dokáže rozpoznat velká a malá písmena.
V případě iPadu a námi testovaných aplikací funkce není dovedena k takové dokonalosti. Aplikace Notability v současné době nepodporuje češtinu. O dost lépe je na tom aplikace Nebo. Poznámky od Applu tuto funkci podporují, kvalita rozpoznání jednotlivých slov je však pouze na průměrné úrovni.
Pokud při práci používáte více jazyků, je třeba si v reMarkable 2 jazyk vždy změnit v nastavení. Aplikace Nebo umožňuje pohodlnou změnu jazyka rovnou při založení nového souboru. Funkce je však viditelná pouze v případě, že máte iPad orientovaný na šířku. Výhodou této aplikace je navíc podpora velkého množství světových jazyků a jejich rozpoznávání.
Technické kreslení
Pokud se potřebujete věnovat technickému kreslení (například CAD), bude pro vás určitě lepší volbou iPad s množstvím užitečných aplikací. ReMarkable 2 v tomto směru příliš velkým pomocníkem není a k tomuto účelu zkrátka a jednoduše není navržen.
Vyhledávání v poznámkách
Další užitečnou poznámkou je u digitálních zápisníků možnost pohodlného vyhledávání v poznámkách. V reMarkable 2 můžete jednotlivá klíčová slova hledat v PDF a epub dokumentech. Hledání v ručně psaném textu však bohužel možné není. Nevýhodou je, že softwarová klávesnice nepodporuje češtinu a pokud tedy chcete najít slovo s diakritikou, budete mít potíže. Na druhou stranu v mobilní a desktopové aplikaci vše funguje bez problémů.
V iPadu je již situace odlišná jelikož tablet vyhledávání v poznámkách podporuje. Aplikace Poznámky bez problémů rozpozná digitálně i ručně psaný text. Aplikace Nebo umožňuje vyhledávání dokumentů až v momentě, kdy si zaplatíte předplatné. A aplikace Notability dokáže v základní verzi vyhledávat pouze digitální text, vyhledání ručně psaného textu je podmíněno zakoupením předplatného.
Limit na psaní poznámek
V případě reMarkable 2 již nejste při psaní omezeni hranou definovanou rozměry stránky. Zařízení totiž podporuje funkci nekonečné stránky.
A jak je to u iPadu? V případě aplikace Poznámky a aplikace Notability lze v poznámce neomezeně pokračovat směrem dolů (nikoliv ale do stran). Aplikace Nebo poté nabízí neomezené možnosti.
Anotace dokumentů u iPadu vítězí
Anotace dokumentů je v digitálním zápisníku reMarkable 2 poměrně povedená. Vlastní poznámky lze přitom vkládat do dokumentů ve formátu PDF a epub. Do takového dokumentu si můžete vepsat poznámku, případně si vyznačit důležité pasáže. Zvýrazňovač má v zápisníku šedou barvu, pokud ale dokument uložíte a exportujete jej zpátky do počítače, získá pasáž odstín dle vašeho výběru (žlutý, zelený nebo modrý).
A jak funguje anotace dokumentů v iPadu? Například základní aplikace Poznámky nepodporuje vložení PDF dokumentu a jeho editaci. Importovat lze soubory s koncovkou .txt, .rtf, .rtfd a .html. Případně lze také importovat poznámky z aplikace Evernote. V Poznámkách si však lze alespoň naskenovat dokument a ten editovat (tedy jeho fotografii).
Pokud se rozhodnete pro aplikaci Nebo, musíte si pro odemknutí této funkce zaplatit plnou verzi aplikace. Anotaci dokumentů v základní verzi podporuje aplikace Notability. Aplikace přitom podporuje import dokumentů ve formátu PDF, RTF, textové soubory, dokumenty ve Wordu, prezentace v PowerPointu a tabulky v Excelu.
Výhodou iPadu je také obecně fakt, že hned vidíte, co jakou barvou děláte. Lépe na něm také fungují jednotlivá gesta, jelikož displej nabízí lepší odezvu. Pokud tedy potřebujete zařízení primárně na anotaci dokumentů, iPad v tomto ohledu vítězí. V porovnání s reMarkable 2 navíc podporuje více formátů.
Převod kreslených objektů na diagramy
Pokud si potřebujete čas od času vytvořit přehledný diagram, zbystřete. reMarkable 2 si bohužel s rozpoznáním jednotlivých tvarů a jejich převodem do digitální podoby neporadí.
Oproti tomu iPad to díky některým aplikacím dokáže. My jsme v rámci recenze tuto funkci vyzkoušeli u aplikace Nebo. Musíme ale zdůraznit, že pokud při tvorbě diagramu nebudete úplně pečliví, můžete se dočkat určitých odchylek.
Převod psaných matematických rovnic na digitální
Další funkce, kterou reMarkable 2 bohužel nenabízí je rozpoznání psaných matematických rovnic a jejich převod do digitální podoby. Jedná se o praktickou funkci zejména pro studenty, učitele a obecně osoby, které si potřebují příklady často a přehledně zapisovat.
Aplikace Nebo vám dovolí rovnicí nejen zapsat a převést do digitální podoby, ale také ji do jisté úrovně obtížnosti sama vyřeší!
V případě iPadu tuto funkci podporuje například aplikace Nebo v bezplatné verzi. S touto problematikou by si měla poradit také aplikace Notability, dostupnost funkce je však podmíněna zakoupením předplatného.
Sdílení poznámek
Poznámku máte hotovou a nyní ji chcete sdílet s další osobou. Umožňují to daná zařízení? A jak na to?
Digitální zápisník reMarkable 2 umožňuje odeslání hotové poznámky e-mailem. Poznámka se do e-mailu vloží buď jako text, nebo jako příloha (k této příloze můžete napsat jakýkoliv text pomocí klasické klávesnice). Jen je škoda, že v současné době nepodporuje českou klávesnici. Výhodou je také syncrhonizace napříč zařízeními. Dokumenty z reMarkable jsou viditelné v mobilní i desktopové aplikaci a vy k nim získáte přístup odkudkoliv. S placenou verzí je také můžete z mobilního telefonu či počítače editovat.
V případě iPadu se tato funkce opět liší v závislosti na použité aplikaci. Konkrétně aplikace Poznámky umožňuje pohodlné sdílení prostřednictvím mnoha různých aplikací (např. iMessage, Messenger, Slack, Gmail, LinkedIn a další). Samozřejmostí je poté skvělá synchronizace napříč zařízeními a možnost pohodlné editace.
V aplikaci Nebo lze hotovou poznámku exportovat do různých formátů. Textový formát je dostupný v bezplatné aplikaci, export do PDF nebo .docx dokumentu je umožněn pouze v placené verzi. Jakmile máte dokument exportovaný, můžete jej opět odeslat pomocí nejrůznějších aplikací. Případně lze také vytvořit odkaz na dokument a ten svým blízkým odeslat. Tato funkce je ale připravena pouze pro platící uživatele. Vytvořené poznámky si můžete prohlížet také v aplikaci na iPhone.
A konečně se dostáváme k aplikaci Notability. v ní lze dokument opět exportovat do některého z formátů (PDF, Note, Image nebo RTF). Následně můžete opět poznámku sdílet pomocí aplikací třetích stran. Aplikace je navíc dostupná také na Macbook a iPhonem, díky čemuž můžete mít své poznámky neustále u sebe.
Výhodou reMarkable 2 je snadné sdílení obrazovky (například na jednání), které je realizováno pomocí aplikace na počítač. V případě iPadu budete muset k tomuto účelu použít některou z aplikací třetích stran. Námi testované aplikace pro tvorbu poznámek totiž touto funkcí nedisponují.
iPad s sebou zároveň přináší i výhodu odesílání souborů přes AirDrop. Pokud tedy máte iPhone nebo Macbook, stačí, aby obě zařízení byla blízko u sebe a poznámku mezi nimi můžete odesílat jedním kliknutím.
Toutíže po černobílém, nebo barevném kreslení?
Pokud chcete zařízení používat také ke kreslení, zbystřete. Na reMarkable 2 totiž budete omezeni pouze na kreslení černou, šedou a bílou barvou. Pracovat však alespoň můžete s jednotlivými vrstvami. Hotové dílo lze exportovat do formátu PDF, PNG a SVG.
Oproti tomu iPad nabízí ve směru kreslení a grafické tvorby o poznání širší možnosti. V jednotlivých aplikacích se můžete pustit do profesionálního barevného kreslení. Pokud právě po tomto toužíte, lze jedině doporučit aplikaci Procreate, která je určena pro digitální malbu a je navržena právě pro operační systém iOS a iPad OS. Kromě ilustrací se můžete pustit také do tvorby zajímavých animací.
Další funkce reMarkable 2 a iPad Air 5
Funkci digitálního zápisníku jsme si u obou zařízení vysvětlili poměrně podrobně. A s jakými dalšími funkcemi se můžete setkat?
V tomto směru je nutno zdůraznit, že reMarkable 2 je konstruován primárně jako digitální zápisník, který plní především tuto funkci (velmi povedeně). Kromě tvorby poznámek a kreslení jej lze používat jako čtečku elektronických knih. Na poradách také oceníte funkci sdílení obrazovky zápisníku, díky čemuž kolegům snadněji něco vysvětlíte.
Oproti tomu iPad je spíše multifunkční zařízení a funkce digitálního zápisníku je pouze jednou z mnoha. Kromě toho lze tento tablet rovněž používat jako čtečku knih (i když e-ink displej u reMarkable 2 je k tomuto účelu rozhodně vhodnější).
Na iPadu můžete sledovat své oblíbené filmy a seriály, hrát hry, poslouchat hudbu nebo brouzdat na webu. Využijete jej také ke komunikaci a na běžnou kancelářskou práci. Kolegům můžete také snadno nasdílet obrazovku (například při videohovoru). K iPadu si můžete dokoupit myš i klávesnici a tablet tak v podstatě používat jako počítač.
Zdůraznit musíme také přítomnost fotoaparátu nejen pro potřeby skenování a práce s dokumenty. V App Store si dále můžete stáhnout spoustu zajímavých aplikací, které jsou navrženy pro zkrácení dlouhých chvil, time management, práci, úpravu fotografií a videí a mnoho dalšího.
Jak obě zařízení vychází cenově
Při výběru vhodného zařízení pro vás bezpochyby bude hrát roli také cena. Proto jsme se podrobněji zaměřili na srovnání cen nejen samotného zařízení, ale i dalšího vybavení, které si můžete dokoupit.
Cena iPadu
iPad Air 5. generace je orientačně k dostání za 16 000 Kč. Verze s 256GB úložištěm poté vychází na více, než 20 000 Kč.
K tomu je třeba přičíst cenu za stylus. Apple Pencil 2. generace seženete přibližně za 3 500 Kč, neoriginální stylusy často bývají levnější (ale nemusejí nabízet stejnou ergonomii a funkce). Pokud budete chtít iPad používat k tvorbě poznámek, můžete si dále dokoupit paperlike fólii. K dostání bývá u různých výrobců a cena se opět může lišit.
Další finanční náklady vám mohou vzniknout v momentě, kdy se rozhodnete pro plnou verzi nejrůznějších aplikací (například právě pro tvorbu poznámek). Pokud vám zvolené úložiště nebude stačit (nebo budete chtít mít data zálohovaná), můžete si dále platit iCloud.
Cena reMarkable 2
Co se týče digitálního zápisníku reMarkable 2, pořizovací cena samotného zařízení je o poznání nižší a činí přibližně 8 600 Kč. K tomu si můžete dokoupit buď stylus Marker za 2 000 Kč, případně Marker Plus za 3 200 Kč. Volitelné je dále pouzdro, u kterého můžete vybírat z různých variant. Ta nejlevnější atakuje hranici 2 000 Kč.
I když se cena může na první pohled jevit jako vysoká, je určitě ospravedlnitelná. I když zařízení slouží prakticky jen k jednomu účelu, dělá to reMarkable tak dobře, že mu vyšší cenovku snadno odpustíte.
Následně se můžete rozhodnout, zda si zakoupíte předplatné, nebo budete zařízení používat bez toho. S předplatným Connect (které stojí ke květnu 2023 2,99 € měsíčně) získáte navíc možnost využívání neomezeného cloudového úložiště, možnost tvorby a editace poznámek v mobilní a desktopové aplikaci a 3letou záruku reMarkable 2 Protection Plan.
iPad Air 5. generace | reMarkable 2 | |
---|---|---|
Orientační cena zařízení | 16 000 Kč | 8 600 Kč |
Originální stylus | 3 500 Kč | 2 000 Kč (Marker), 3 200 Kč (Marker Plus) |
Paperlike fólie | 1 000 Kč | Není třeba |
Pouzdro | 500 až 1 000 Kč | 2 000 Kč |
Předplatné | Možnost placení předplatného v aplikacích | Zdarma nebo 2,99 $/měsíčně |
Servis a záruka
V této kategorii díky silné distribuční a servisní síti jednoznačně vítězí Apple iPad, který je na rozdíl od reMarkeble 2 k dostání v mnoha obchodech, a to ať už on-line na internetu či v kamenných prodejnách v každém větším městě.
ReMarkable 2 bohužel nemá v tuzemsku zastoupení ani distributory. Nelze jej tak pořídit v žádném z běžných maloobchodních internetových či kamenných obchodů. Spolehnout se budete muset na nákup v oficiálním e-shopu, který vám zařízení doručí až ze svého skladu v Hongkongu.
Na druhou stranu je však třeba říci, že po objednání nám reMarkable 2 dorazil přibližně do týdne. Záruční servis jsme bohužel nebyli schopni otestovat, neboť s testovaným zařízením nebyly jakékoliv potíže. Pokud si však uděláte malou rešerši na internetu, zjistíte, že jsou reference na záruční servis nebo obecně zákaznickou podporu poměrně kladné.
Komu bude více vyhovovat reMarkable 2?
Elektronický zápisník reMarkable 2 opravdu striktně cílí na osoby, které hledají nástroj výhradně pro tvorbu poznámek. Tato funkce je u něj velmi propracovaná a mnoho uživatelů zároveň nedá dopustit na to, že je v průběhu tvorby poznámek neruší žádné příchozí notifikace (jako tomu může být u iPadu). Samotný pocit ze psaní se přitom velmi blíží tomu, když píšete na klasickém papíře.
reMarkable 2 dokáže bezkonkurenčně rozpoznat psaný text a převést jej do digitální podoby. Skvělým pomocníkem je rovněž v otázce kreslení, zde jste však limitováni pouze dostupností černé, šedé a bílé barvy.
Jednotlivé poznámky lze snadno odesílat na e-mail, případně také sdílet obrazovku prostřednictvím desktopové aplikace. Skvěle funguje také anotace již hotových dokumentů, čímž zápisník cílí například na studenty. V dokumentech si můžete snadno zvýraznit důležité pasáže, případně si k nim přidat své vlastní poznámky.
Pokud patříte mezi fanoušky elektronických knih, oceníte, že si na reMarkable 2 můžete pohodlně číst své oblíbené tituly. Vzhledem k absenci podsvícení však nemůžete číst po tmě. Na druhou stranu použitý e-ink displej tolik neunavuje oči a zejména dlouhé čtení je na takovém displeji mnohem příjemnější než na iPadu.
Předností reMarkable 2 je rovněž dlouhá výdrž baterie (až 14 dní), díky čemuž se toto zařízení hodí pro lidi na cestách a osoby, které nechtějí řešit každodenní nabíjení.
Vyloženě pro kreslíře toto zařízení určeno není. Respektive pokud už se do nějakého díla pustíte, bude se vám špatně exportovat do nějakého použitelného formátu. A často pak budete muset výsledek překreslit či přepsat do počítače.
Komu bude více vyhovovat iPad?
Tablet iPad je oproti digitálnímu zápisníku reMarkable o poznání multifunkčnější zařízení. Tvorba poznámek je pouze jedna z funkcí, které tento tablet podporuje. Kromě toho jej využijete také ke sledování filmů a seriálů, editaci fotografií a videí, běžnou kancelářskou práci, komunikaci nebo třeba brouzdání internetem.
Na iPad si přitom můžete stáhnout spoustu nejrůznějších aplikací, které jsou navrženy pro tvorbu poznámek a kreslení. Nejste tedy omezeni pouze na jednu jedinou, jako je tomu u reMarkable 2. Díky tomu si můžete vybrat variantu s nabídkou funkcí, která vám bude nejvíce vyhovovat. Pokud se věnujete technickému kreslení, bude pro vás iPad určitě lepším zařízením.
Některé praktické funkce jsou přitom právě na reMarkable 2 nedostupné a iPad je ve vybraných aplikacích nabízí. Řeč je zejména o anotaci širší škály formátů. iPad také v aplikacích nabízí funkci převodu kreslených diagramů a matematických rovnic do digitální podoby. Pokud patříte mezi majitele Apple zařízení, můžete se těšit také na perfektní synchronizaci a podporu přenosu souborů Airdrop.
iPad lze kromě jiného používat také ke čtení elektronických knih. Má podsvícení, takže nejste omezeni pouze na čtení v blízkosti zdroje světla. Na druhou stranu dlouhé čtení knížek na iPadu může přinášet větší únavu pro naše oči.
Výhodou iPadu je také skutečnost, že nejste vázáni platbou měsíčního předplatného. Některé funkce v aplikacích jsou však dostupné jen v placených verzích a záleží tak na vás, zda se pro ně rozhodnete.
Dobrý den, zajímavé čtení a díky za tip. Jen mi chybí nějaká informace o přenositelnosti poznámek a hlavně kompatibilita nebo nejaká synchronizace kalendáře. Je možné synchronizovat napr s D365 od Ms?
Dobrý den, v případě reMarkable taková funkce dostupná není. Pro iPad samozřejmě ano. Co se týče synchronizace a přenosu poznámek, to popisujeme v samostatné recenzi věnované reMarkable.