ITmix.cz logo

Nejlepší freestyle koloběžka: srovnání a průvodce výběrem

Recenze vybraných produktů

Nejlepší freestyle koloběžka: srovnání a průvodce výběrem

Freestyle koloběžky jsou určeny pro jezdce, kteří si chtějí osvojit nejrůznější triky a užít si opravdu zábavnou jízdu. Tyto modely jsou navrženy tak, abyste se díky nim mohli pustit do provádění nejrůznějších triků na U-rampách, ve skateparcích či ve městě. Primárně tedy neslouží na obyčejné vyjížďky. Podle jakých faktorů se rozhodovat při výběru freestyle koloběžky? A jaké modely nejlépe obstály v našem testu?

Freestyle koloběžka

Freestyle koloběžka má svá specifika. Při výběru je třeba se řídit například výškou řídítek, která by měla vyhovovat vaší tělesné výšce. Kromě toho je nutné vzít v úvahu také velikost koleček, hmotnost a nosnost koloběžky. Některé modely jsou určeny spíše pro začátečníky, jiné cílí na pokročilé jezdce.

Celkový vítězem našeho žebříčku se stala freestyle koloběžka Spokey REVERT pro dospělé. Vzhledem k parametrům se přitom jedná o skvělou volbu pro začátečníky.

Pokud se poohlížíte po freestyle koloběžce pro děti, doporučujeme Dominator Scout s velmi nízkou hmotností 2,9 kg.

Pro pokročilé jezdce je skvělou volbou koloběžka inSPORTline Vulture s většími kolečky o průměru 110 mm.

Čtvrtou příčku našeho žebříčku obsadila koloběžka Ethic Erawan Neochrome, která váží pouze 2,9 kg a snadno se s ní manipuluje.

Páté místo poté patří freestylové koloběžce pro dospělé Chilli Archie Cole, která je skvělou volbou do skateparků.

UmístěníOceněníModelVýška řídítekVelikost kolečekHmotnostNosnostLožiskaUrčení
1.Nejlepší pro dospěléSpokey REVERT82 cm100 mm3,25 kg100 kgABEC 7Pro začátečníky
2.Nejlepší pro dětiDominator Scout48 cm100 mm2,9 kg100 kgABEC 7Pro začátečníky
3.Nejlepší pro pokročiléinSPORTline Vulture87 cm110 mm3,9 kg100 kgABEC 9Pro pokročilé
4.Skvělá manipulaceEthic Erawan Neochrome62 cm100 mm2,9 kg100 kgABEC 9Pro začátečníky/středně pokročilé
5.Špičková kvalitaChilli Archie Cole61 cm110 mm3,44 kg100 kgABEC 9Pro pokročilé

Freestyle koloběžka pro dospělé

Koloběžky pro dospělé lze dále rozdělit na modely pro začátečníky a pro pokročilé jezdce. Koloběžky pro začátečníky mají zpravidla menší kolečka, řídítka ve tvaru písmene T a pružinovou brzdu, která se snadněji ovládá.

Modely pro pokročilé naopak sází na větší kolečka, řídítka ve tvaru písmene Y a flex brzdu, která dosahuje vyšší odolnosti.

UmístěníModelVýška řídítekVelikost kolečekHmotnostNosnostUrčení
1.Spokey REVERT82 cm100 mm3,25 kg100 kgPro začátečníky
2.SPOKEY Revert Basic82 cm100 mm3,68 kg100 kgPro začátečníky
3.inSPORTline Vulture87 cm110 mm3,9 kg100 kgPro pokročilé
4.Street Surfing Torpedo85 cm100 mm3,5 kg100 kgPro začátečníky
5.Chilli Archie Cole61 cm110 mm3,44 kg100 kgPro pokročilé

Freestyle koloběžka pro děti

Většina freestyle koloběžek pro děti je konstruována jako pro začátečníky. Díky tomu si mohou malí jezdci lépe pilovat svou techniku a pustit se do zkoušení prvních triků ve skateparcích a na U-rampách. Mnohdy přitom tyto modely bývají určeny pro děti i pro dospělé a nijak výrazně se neliší.

UmístěníModelVýška řídítekVelikost kolečekHmotnostNosnostUrčení
1.Dominator Scout48 cm100 mm2,9 kg100 kgPro začátečníky
2.QKids Ivo Extreme82 cm100 mm3,2 kg100 kgPro začátečníky
3.Street Surfing TRICKSTER79 cm100 mm2,6 kg100 kgPro začátečníky
4.NILS Extreme HS10681 cm100 mm3 kg100 kgPro začátečníky
5.SCHILDKROT Stunt 360 Space82 cm100 mm4 kg80 kgPro začátečníky

Jak vybrat freestyle koloběžku, která vám bude vyhovovat

Při výběru freestyle koloběžky je vhodné řídit se dle vybraných parametrů. Díky tomu si budete moct pořídit takový model, který bude odpovídat vašim jízdním dovednostem i představám.

Výška řídítek není nastavitelná

Řídítka u freestyle koloběžky nejsou v porovnání s klasickou koloběžkou výškově nastavitelná. Proto je třeba tomuto parametru věnovat zvýšenou pozornost a pořídit si model s takovou výškou řídítek, která bude vhodná pro daného jezdce.

Nutno podotknout, že by řídítka u koloběžky měly dosahovat po boky nebo po pas. Díky tomu se vám bude s koloběžkou snadněji manipulovat při skocích.

Orientační věkVýška jezdceDoporučená výška řídítek
3-6 let100-130 cm30-40 cm
5-8 let110-140 cm35-45 cm
6-10 let120-150 cm40-50 cm
8-12 let130-160 cm45-55 cm
10-13 let140-170 cm50-60 cm
11-15 let150-180 cm55-65 cm
13-17 let160-190 cm60-70 cm
15 a více let170-200 cm65 a více cm

Roli hraje tvar a šířka desky

Rozhodujícím faktorem v případě freestyle koloběžek je také deska. Pokud chcete koloběžku používat na triky v ulicích a čas od času na ní i běžně jezdit, bude vám více vyhovovat delší deska. Do skateparků je naopak vhodnější spíše kratší deska.

Kromě toho věnujte pozornost tvaru desky. Zejména u koloběžek pro začátečníky se můžete setkat s ostrými hranami na bocích, které nejsou příliš vhodné pro triky, u kterých točíte deskou. Naopak koloběžky pro pokročilé mívají tvar bez ostrých hran.

Deska bývá zpravidla protiskluzová
Deska bývá zpravidla protiskluzová

Tvar řídítek se liší u začátečníků a pokročilých

Řídítka freestyle koloběžek mohou mít tvar T-bar nebo Y-bar. Pro začátečníky se doporučuje tvar řídítek v písmenu T, pokročilí poté mohou sáhnout po řídítkách ve tvaru písmene Y.

Pokud si vedle sebe dáte řídítka ve tvaru písmene T a ve tvaru písmene Y se stejnou šířkou, budou ty ve tvaru písmene T o něco lehčí (budou používat méně materiálu). To vám přitom usnadní jejich otáčení při provádění jednotlivých triků.

Roli při výběru může hrát i materiál. Ocelová řídítka jsou pevnější, ale je třeba počítat s jejich vyšší hmotností. Oproti tomu hliníková řídítka jsou lehčí, na druhou stranu jsou ale méně odolná.

U freestyle koloběžek lze řídítky a vidlicí otáčet o 360°.

Řídítka je také vhodné doplnit kvalitními gripy, které se na ně nasazují a slouží k tlumení nárazů.

Pro začátečníky jsou určena spíše menší kolečka

Standardní rozměr koleček u freestyle koloběžek činí 110 mm. Pokud se jedná o modely pro začátečníky, často používají ještě menší kolečka s průměrem 100 mm. U modelů pro pokročilé se lze naopak setkat s většími kolečky s průměrem 120 až 125 mm.

Kolečka s paprskovým středem jsou obecně lehčí a vhodnější na street jízdu. Pokud plánujete jezdit hlavně ve skateparku, vyberte si spíše kolečka s plným středem, která dosahují vyšší odolnosti.

U koloběžek pro pokročilé někdy na středu kolečka najdete takzvané pegy. Jedná se v podstatě o takové „stupačky“, které slouží k provádění nejrůznějších triků.

Pegy usnadní provádění určitých triků
Pegy usnadní provádění určitých triků

Tvrdost koleček ovlivní pohodlí při jízdě

Pokud si vyberete tvrdší kolečka, dosáhnete rychlejší jízdy. Je ale třeba počítat s tím, že více pocítíte případné otřesy. Měkčí kolečka jsou tedy spojena s pohodlnější a pomalejší jízdou. Měkčí kolečka se dále typicky rychleji opotřebují, na tvrdších se jednodušeji brzdí smykem.

A rychlost jízdy ovlivňují také zvolená ložiska. Nejrozšířenějším typem jsou ložiska ABEC 7. Pokud ale patříte mezi fanoušky opravdu rychlé a sportovní jízdy, sáhněte raději po koloběžce s ložiskami ABEC 9.

Měkčí kolečka jsou vhodná pro začátečníky, tvrdší spíše pro pokročilejší jezdce.

Existují 2 varianty brzd

U freestyle koloběžek se lze setkat s následujícími variantami zadních brzd:

  • Pružinová brzda se pohodlně ovládá i začátečníkům. Je osazena na ose s pružinou, která brzdu zvedá.
  • Flex brzda je vhodnější pro pokročilé a dosahuje vyšší odolnosti. Tato brzda je napevno přichycená k desce a při sešlápnutí se pohne.

Přední brzdy tyto koloběžky nepoužívají.

Lehčí koloběžka se vám bude snadněji ovládat

Obecně můžeme říct, že čím lehčí koloběžku zvolíte, tím snadněji se vám bude ovládat. Rovněž tak budete jednodušeji provádět jednotlivé triky. Nižší hmotnosti dosahují koloběžky s hliníkovou konstrukcí. Modely s ocelovým rámem bývají těžší, na druhou stranu také odolnější.

Jaké nosnosti dosahují freestyle koloběžky?

Co se nosnosti týče, nejčastěji se setkáte s hodnotou od 80 do 100 kg. Tyto modely jsou však obecně konstruovány tak, aby snesly opravdu velké zatížení při nejrůznějších skocích a podobně.

Nejčastější dotazy k freestyle koloběžkám

V čem se liší freestyle koloběžka od klasické koloběžky?

U freestyle koloběžky nejsou výškově nastavitelná řídítka. Také se u nich dočkáte menších koleček, nízké hmotnosti a zároveň odolné konstrukce, která ustojí i zatížení při jednotlivých tricích.

Pro jakou jízdu je freestyle koloběžka určena?

Freestyle koloběžka není primárně určena pro běžnou jízdu na cyklostezce. Místo toho ji využijete zejména ve skateparcích a na U-rampách. Vzhledem k tomu, že řídítka dosahují maximálně do pasu, by vám klasická jízda nebyla příliš pohodlná. Pro skákání a provádění triků je však taková výška řídítek ideální.

V čem se liší modely pro začátečníky a pokročilé?

Freestyle koloběžky pro začátečníky mívají menší kolečka a řídítka ve tvaru T. Zároveň tyto modely často používají pružinovou brzdu, která se začátečníkům lépe ovládá.

Jak se na freestyle koloběžce brzdí?

Tyto koloběžky bývají vybavena brzdou pouze na zadním kole. K jejich ovládání přitom slouží nášlap umístěný v zadní části. Setkat se můžete buď s pružinovou, nebo flex brzdou.

Autor: Hana Smětáková
Autor: Hana Smětáková
Sport a zdravý životní styl mě provází prakticky po celý život. Jelikož se řadím mezi příznivce moderních technologií, na webu ITmix se často věnuji recenzím fitness náramků a chytrých hodinek, které jsou v mém aktivním životě nepostradatelným pomocníkem. Kromě sportu je mým velkým koníčkem také cestování a poznávání nových míst.
Jak se vám líbil tento článek?
5/5 - (1 hodnocení)
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spokey REVERT
Tip redakce
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram