ITmix.cz logo

Recenze: elektrokoloběžka City Boss RS500

Silné stránky
 • Slušný dojezd
 • Sklápěcí konstrukce
 • Hmotnost 16 kg
 • Přehledná ovládací aplikace
 • Tempomat
 • Čtyři rychlostní režimy
Slabé stránky
 • Slabší přední osvětlení
 • Po zamknutí koloběžku nevypnete
 • Nižší efektivita předního blatníku

Elektrokoloběžka City Boss RS500 nabízí elegantní design, dobré jízdní vlastnosti a solidní dojezd. Řídítka koloběžky můžete jednoduše sklopit a zajistit, díky čemuž ji odvezete v kufru osobního automobilu nebo v hromadné dopravě. City Boss RS500 je tak ideální pro dojíždění do školy, do práce nebo také pro delší výlety po okolí. Jelikož koloběžce chybí odpružení, nerovnosti vám tak snadno neodpustí, takže je vhodná spíše na zpevněné povrchy a cyklostezky. Z hlediska funkcí nabízí koloběžka čtyři rychlostní režimy, tempomat a Bluetooth konektivitu pro připojení k aplikaci City Boss na chytrém telefonu.

Nejčastější dotazy a odpovědi

Pro koho je elektrokoloběžka City Boss RS500 vhodná?

Elektrokoloběžka je vhodná pro uživatele, kteří hledají úsporný způsob přesunu po městských zpevněných površích a cyklostezkách v okolí. Koloběžka je ideální pro dojíždění do práce, do školy nebo pro delší výlety díky dojezdu až 45 km.

Jaký je reálný dojezd koloběžky?

V našem testu jsme s koloběžkou dosáhli maximálního dojezdu 42 km. Test však probíhal při teplotách kolem 0 °C, takže pokud bychom s koloběžkou jezdili v teplejším počasí, pravděpodobně bychom výrobcem deklarovaných 45 km snadno dosáhli.

Jaké funkce nabízí City Boss RS500?

Elektrokoloběžka nabízí čtyři rychlostní režimy (omezovače rychlosti) a tempomat. V její výbavě nechybí LED osvětlení či stojan. Koloběžka je také kompatibilní s aplikací City Boss, ve které můžete měnit její nastavení nebo si prohlížet různé statistiky.

Jaká je maximální rychlost koloběžky?

Maximální rychlosti dosáhnete na koloběžce v režimu Sport. Ve výchozím nastavení je rychlost omezena na 25 km/h. Pomocí aplikace můžete omezovač deaktivovat a v tomto režimu tak dosáhnout až 35 km/h.

Jak odblokovat maximální rychlost?

Pro deaktivaci omezení rychlosti je třeba současně stisknout plynovou a brzdovou páku a následně pětkrát po sobě rychle stisknout tlačítko ON/OFF. Stejný sled kroků je nutný také v případě opětovného zablokování rychlosti a musí být proveden při zapnuté elektrokoloběžce.

Je City Boss RS500 vhodná do terénu?

Ne, koloběžka je sice vybavena vzduchem plněnými pneumatikami, ty však tlumí jen menší nerovnosti jako štěrk nebo menší větve. Jelikož nápravy nejsou vybaveny odpružením, využijete koloběžku hlavně na zpevněných površích.

V balení elektrokoloběžky naleznete z příslušenství jedině nabíječku a klíč pro upevnění řídítek. Nechybí ani uživatelská dokumentace.

Technické parametry jsou přiměřené ceně

Z hlediska technických parametrů nabízí elektrokoloběžka vzhledem k její ceně přesně to, co byste mohli očekávat. S výkonem 500 W a maximálním dojezdem 45 km se setkáte také u dalších konkurenčních modelů. Co ale jednoznačně oceňujeme, je hmotnost 16 kg, díky které je manipulace s koloběžkou a její skladování pohodlné.

ParametrHodnota
Jmenovitý výkon500 W
Typ baterieLi-ion
Kapacita baterie15 Ah
Provozní napětí36 V
Maximální dojezd45 km
Doba nabíjení8 hod
Maximální rychlost25 km/h (lze odblokovat)
Maximální úhel stoupáníVýrobce neuvádí (náš test: 20 %/11°)
Průměr pneumatik10“
Nosnost120 kg
Výška jezdce155-195 cm
Rozměry (v poskládaném stavu)116 x 51 x 117 cm
Hmotnost16 kg
Mobilní aplikaceAno

Technické parametry nejsou jediné vlastnosti koloběžek, které byste před koupí měli zvažovat. V případě, že vás zajímá více informací o elektrokoloběžkách, přečtěte si náš článek o tom, jak vybrat elektrokoloběžku, nebo nahlédněte do recenzí konkrétních modelů.

Montáž elektrokoloběžky nezabrala ani minutu

Elektrokoloběžka je standardně doručována v rozloženém stavu. Její montáž vám ale může zabrat jen necelou minutu. Stačí zajistit tyč řídítek pojistkou, upevnit samotná řídítka čtyřmi šrouby a koloběžka bude připravena k jízdě. Montáž je tím pádem rychlá, pohodlná a bez problémů ji zvládnete i bez manuálu.

Kvalita zpracování a konstrukce elektrokoloběžky

V redakci jsme testovali City Boss RS500 v elegantním bílém provedení s hnědými doplňky. Hned na první pohled nám tak bylo jasné, že si výrobce s designem pohrál. Výsledkem je dobře vypadající, spolehlivá, a hlavně praktická elektrokoloběžka. Celkově hodnotíme kvalitu zpracování velmi pozitivně, na což jsme u výrobce City Boss v podstatě zvyklí.

Kvalita zpracování koloběžka nás příjemně překvapila
Kvalita zpracování koloběžka nás příjemně překvapila

Materiály a pohyblivé spoje působí kvalitně. Pant tyče řídítek je pevný a jeho vůle je dostatečná k tomu, aby udržel řídítka během skládání nebo rozkládání v libovolné poloze. Při rozkládání koloběžky se tak nestane, že po uvolnění pojistky spadnou řídítka dolů a poškodí zadní blatník nebo ohrozí osobu, která koloběžku rozkládá.

Pojistka jako taková je pevná, přesto umožňuje komfortní uvolnění a zajištění. V případě, že by byla vůle v pojistce příliš velká, můžete ji upravit pomocí šroubu na tyči řídítek. Ostatní materiály koloběžky se nesou v duchu dobré kvality zpracování a důrazu na atraktivní design. Nicméně hnědá gumová nožní plocha je poměrně světlá, takže je na ní většina nečistot ihned viditelná.

Design, kterým se koloběžka přiklání více k eleganci než ke sportovnímu duchu, jasně našeptává, že se jedná spíše o městský model. Svědčí o tom také absence odpružení nebo širších řídítek pro snazší manévrování v terénu. Do městského prostředí se koloběžka hodí jako ulitá a menší nerovnosti jako kamínky nebo větve vám může odpustit jen díky vzduchem plněným pneumatikám.

Přestože 50cm řídítka nejsou určena pro jízdu v náročném terénu, představují výhodu oproti konkurenčním elektrokoloběžkám, v podobné cenové kategorii. Modely jako Xiaomi Mi Scooter Pro 2 nebo Sencor S70 nabízejí 43 nebo 44cm řídítka. City Boss RS500 tak nabízí stabilnější jízdu, vyšší bezpečí a lepší manévrovatelnost při vyšších rychlostech.

Jak jsme již naznačili výše, elektrokoloběžka City Boss RS500 je z hlediska konstrukce vynikajícím společníkem pro pravidelné dojíždění do práce či do školy a díky hmotnosti 16 kg nebude její převážení v hromadné dopravě a vlacích náročné.

My jsme při testování kombinovali jízdu na elektrokoloběžce s tramvají. Na nástupišti jsme sklopili její řídítka, nastoupili zadními dveřmi a koloběžku položili do prostoru pro kola nebo kočárky. Kombinované cestování bylo pohodlné a nemáme k němu žádné výhrady.

Kde koupit City Boss RS500
City Boss RS500
Hodnocení
4.4/5

Stejnou kvalitu zpracování a podobný design nabízí koloběžky RS250 a RS350. Ty jsou vzhledem ke svému nižšímu výkonu a kratšímu dojezdu vhodné spíše pro děti a mladistvé.

Jízdní vlastnosti předurčují koloběžku pro jízdu po zpevněném povrchu

Následující kapitola je věnována vlastnostem elektrokoloběžky v různých scénářích, komfortu jízdy a funkcím, které jezdci nabízí. Podíváme se také na brzdy, použitou technologii a brzdnou efektivitu.

City Boss RS500 nabízí čtyři rychlostní režimy

Nejpomalejší režim Walking má rychlost omezenou na 6 km/h a po jeho aktivaci konstantně bliká zadní světlo. Úsporný režim ECO je omezen na 10 km/h a standardní režim Drive zase na 15 km/h. Nejrychlejším režimem je režim Sport, který je výrobcem omezen na 25 km/h. Omezení rychlosti lze deaktivovat nebo znovu aktivovat následujícími kroky:

 • stiskněte současně brzdovou a plynovou páku,
 • pětkrát po sobě stiskněte tlačítko ON/OFF.

Po deaktivaci omezení a odblokování rychlosti můžete v aplikaci měnit nastavení omezovače v jednotlivých rychlostních limitech.

V praxi se nám rychlostní režimy osvědčily. V případě, že koloběžce zbývalo posledních 20 % baterie, zvolili jsme režim ECO, abychom se ujistili, že se na cestě zpět do redakce nevybije. V situaci, kdy koloběžka nezvládla 13° stoupání jsme si pomohli režimem Walking, díky kterému byl výstup do kopce se 16kg koloběžkou v podstatě pohodlný.

Jaký jsme s koloběžkou dosáhli maximálního dojezdu?

Elektrokoloběžku City Boss RS500 jsme testovali v chladném počasí, kdy se teploty pohybovaly kolem 0 °C. Během jízdy v proměnlivém terénu, ve kterém se střídala různě strmá stoupání a klesání, jsme s koloběžkou dosáhli dojezdu 42 km. Menší pokles přisuzujeme chladnému počasí. V případě, že bychom koloběžku testovali v teplejším počasí, snadno bychom dosáhli výrobcem uvedeného maximálního dojezdu 45 km.

S jízdou do kopce jsme neměli problém

Díky kombinaci 500W motoru se 16kg konstrukcí nabízí koloběžka dynamickou jízdu nejen na rovinkách, ale také do kopce. Platí to však hlavně u uživatelů s nižší hmotností (například 65 kg). V opačném případě může být limitem provozní napětí celého systému, které dosahuje 36 V a které omezuje výkon ve při větším stoupání a zátěži.

Při mírném stoupání (do 7 %/4°) udržovala koloběžka konstantní rychlost 30 km/h. Při větším sklonu (přibližně 12 %/7°) už klesla rychlost na 18 km/h, pořád však byla konstantní. Při maximálním testovaném stoupání (23 %/13°) už měla koloběžka problém udržet rychlost, takže jsme ji museli nakonec tlačit vedle sebe.

Maximální stoupání, které koloběžka dokáže překonat se 65kg jezdcem bychom na základě našich zkušeností s využitím mapy odhadli na 20 %/11°. Výrobce přesnou hodnotu bohužel neuvádí.

Efektivita brzd je na správné úrovni

Elektrokoloběžka je vpředu vybavena bubnovou a vzadu elektronickou brzdou. Obě brzdy jsou ovládány jednou páčkou a jejich efektivita je nastavena velmi dobře. Na vlhkém povrchu se nám sice vícekrát stalo, že se zadní kolo dostalo do smyku, ale přední se ani jednou nezablokovalo, a to ani při nouzovém brzdění.

Obě brzdy se ovládají jednou páčkou
Obě brzdy se ovládají jednou páčkou

Brzdnou sílu sice nebudete moci dávkovat tak precizně jako v případě kotoučových brzd se samostatnými pákami, ale ovládání obou brzd jednou pákou je z hlediska bezpečnosti lepším řešením, a to hlavně pro méně zkušené jezdce. V nouzových a neočekávaných situacích tak budou moci méně zkušení jezdci předejít brzdění jen jednou brzdou (častokrát nesprávnou).

Výbava a funkce, které City Boss RS500 nabízí

Z hlediska funkcí nám po rychlostních režimech zbývá popsat už jen tempomat. Funkci je nejprve potřeba aktivovat v aplikaci City Boss a nastavit minimální rychlost, při které se tempomat automaticky spustí. Když v praxi tuto hranici překročíte a budete alespoň pět vteřin udržovat libovolnou rychlost, koloběžka aktivuje tempomat a danou rychlost bude udržovat za vás.

Tempomat ale funguje na odlišném principu než u osobních automobilů, ve kterých elektronika reguluje množství výkonu pro udržení zvolené rychlosti za jakýchkoli okolností (stoupání, klesání, vítr). Koloběžka City Boss RS500 (a také většina elektrokoloběžek na trhu) zaznamená množství výkonu, které je aktuálně potřebné k udržení zvolené rychlosti bez ohledu na odpor kladený motoru.

Pokud budete v praxi stoupat do mírného kopce a stlačíte plyn na doraz (maximální výkon), koloběžka dosáhne například 19 km/h. Po pěti sekundách dojde k aktivaci tempomatu. Jakmile překonáte stoupání, motor pojede nadále na maximální výkon, a tak bude rychlost opět stoupat.

Ve výbavě nechybí blatníky nebo osvětlení

Z hlediska doplňků a výbavy nabízí elektrokoloběžka City Boss RS500 vše, co byste od ní mohli očekávat. Na obou nápravách naleznete plastové blatníky, které se nám v praxi velmi osvědčily. Koloběžku jsme testovali při nízkých teplotách v mokrém terénu. Při rychlé jízdě (30 km/h a více) mokrým terénem zachytily blatníky většinu nečistot, ale trocha vody se vpředu dostala i na nášlapnou plochu a obuv jezdce.

Řešením by byl delší nebo širší blatník vpředu, který by ovšem mohl kazit elegantní a minimalistický design. Kromě toho byste si měli při běžném ježdění bez problémů vystačit s blatníkem, který koloběžka nabízí.

Ve výbavě koloběžky nechybí ani osvětlení, které je tvořeno odrazkami a LED světly. Přední reflektor je umístěn ve výšce řídítek s fixním sklonem. Kužel světla osvětluje vozovku ve vzdálenosti 2 až 8 metrů od koloběžky. Bezprostřední prostor před koloběžkou je kvůli umístění světla neosvětlený. Přestože je rozsah osvětlení solidní, intenzita není ideální. Vzadu naleznete červenou odrazku se zabudovanými LED diodami. Koncové světlo je výrazné a dobře viditelné také z větší vzdálenosti.

Ovládání elektrokoloběžky a aplikace

Koloběžka je vybavena LED displejem, který zobrazuje aktuální rychlost a nastavení. Informuje vás o zapnutých světlech, zvoleném rychlostním režimu, aktivním propojení s chytrým telefonem. Svým tvarem a umístěním nám displej koloběžky připomínal modely Xiaomi, jako například Mi Scooter 4 Pro nebo Mi Scooter Pro 2.

Kde koupit City Boss RS500
City Boss RS500
Hodnocení
4.4/5
Displej je dobře čitelný při jakémkoli osvětlení
Displej je dobře čitelný při jakémkoli osvětlení

Jediným ovládacím prvkem na elektrokoloběžce je tlačítko ON/OFF pod displejem. Kromě zapnutí a vypnutí koloběžky jím můžete aktivovat světla nebo měnit rychlostní režim. Zároveň nabízí koloběžka Bluetooth konektivitu, díky které je kompatibilní s aplikací City Boss. Tu naleznete v obchodech Google Play nebo App Store.

Pomocí aplikace můžete měnit nastavení elektrokoloběžky, volit rychlostní režimy, aktivovat tempomat nebo koloběžku zamknout. Po zamknutí se zadní kolo zablokuje a v případě, že se s ní budete v tomto stavu snažit rozjet, spustí se alarm a začne blikat zadní světlo. Přestože se jedná o poměrně praktickou funkci, koloběžku není možné po zamknutí vypnout.

Samotný aktivní displej však mnoho energie nespotřebuje. Při krátkém nákupu v obchodě nebo například vyzvednutí zásilky z parcelshopu, což je v redakci naše každodenní náplň práce, tak můžete tímto způsobem koloběžku zajistit. V případě delšího stání vám doporučujeme, abyste používali plnohodnotné zámky na klíč nebo kód, jaké naleznete v nabídce příplatkové výbavy výrobce.

Náhradní díly a servis City Boss

Výhodou modelu RS500 a elektrokoloběžek City Boss obecně je dostupnost náhradních dílů a servisu. V nabídce naleznete páky, kryty, blatníky a mnoho dalšího. Pokud se do oprav nebudete chtít pustit vlastnoručně, výrobce nabízí také pozáruční servis, který se vztahuje i na konkurenční elektrokoloběžky. V případě potřeby konzultací můžete výrobce přímo kontaktovat.

Závěr – pro koho je elektrokoloběžka City Boss RS500 vhodná?

Elektrokoloběžka City Boss RS500 je vynikajícím prostředkem pro pravidelné dojíždění do práce, do školy nebo na tzv. last-mile přepravu, a to i na delší vzdálenosti díky dojezdu 45 km. Koloběžku můžete díky sklápěcí konstrukci a hmotnosti 16 kg odnést vlakem, autem nebo prostřednictvím hromadné dopravy. Vzhledem k tomu, že koloběžka není vybavena odpružením, jejím jediným tlumivým prvkem jsou 10“ vzduchem plněné pneumatiky. Koloběžka je tím pádem vhodná pro jízdy na upravených površích.

Díky krytí IP65 zvládne koloběžka jízdu přes louže nebo během slabšího poprchání. Primárně však k jízdě v dešti není určena. Při delších jízdách a na výletech po okolí oceníte tempomat, který bude udržovat rychlost za vás. Kromě toho nabízí koloběžka čtyři rychlostní režimy, díky kterým můžete lépe přizpůsobit svoji jízdu různým podmínkám. Při nižší úrovni baterie zvolíte režim EKO, zatímco pro svižnou a dynamickou jízdu máte k dispozici režim Sport.

City Boss RS500 bychom samozřejmě nedoporučili uživatelům, kteří hledají koloběžku pro jízdu v horším terénu (lesní cesty). Zároveň není koloběžka ideální do jakéhokoli počasí. Výrobce v návodu uvádí, že by mohl souvislý déšť koloběžku poškodit. Na závěr je ještě vhodné uvést, že City Boss RS500 nenabízí sedlo a ani její podvozek není uzpůsoben pro montáž příplatkové sedlovky se sedlem. Pokud tím pádem hledáte takto vybavenou koloběžku, doporučujeme vám model City Boss Z500.

Recenze: elektrokoloběžka City Boss RS500
 • Jízdní vlastnosti
 • Kvalita zpracování
 • Výbava
 • Poměr cena/výkon
4.4

Elegantní městská elektrokoloběžka pro každodenní dojíždění

Elektrokoloběžka City Boss RS500 nabízí elegantní design, dobré jízdní vlastnosti a solidní dojezd. Řídítka koloběžky můžete jednoduše sklopit a zajistit, díky čemuž ji odvezete v kufru osobního automobilu nebo v hromadné dopravě. City Boss RS500 je tak ideální pro dojíždění do školy, do práce nebo také pro delší výlety po okolí. Jelikož koloběžce chybí odpružení, nerovnosti vám tak snadno neodpustí, takže je vhodná spíše na zpevněné povrchy a cyklostezky. Z hlediska funkcí nabízí koloběžka čtyři rychlostní režimy, tempomat a Bluetooth konektivitu pro připojení k aplikaci City Boss na chytrém telefonu.

Klady

 • Slušný dojezd
 • Sklápěcí konstrukce
 • Hmotnost 16 kg
 • Přehledná ovládací aplikace
 • Tempomat
 • Čtyři rychlostní režimy

Zápory

 • Slabší přední osvětlení
 • Po zamknutí koloběžku nevypnete
 • Nižší efektivita předního blatníku
Tento článek byl zpracován autorem na základě reálné zkušenosti s produktem. Hodnocení může být ovlivněno subjektivními dojmy autora. 
Autor: Martin Dajča
Autor: Martin Dajča
Rád tlumočím své zkušenosti a komplexní myšlenky do srozumitelné řeči pro spotřebitele a spotřebitelky. Ve svém volném čase se věnuji běhu, cyklistice a výletům po svém okolí. V mém portfoliu proto naleznete recenze chytrých hodinek, autokamer a mnohých dalších pomocníků do každodenního života.
Jak se vám líbil tento článek?
Vaše hodnocení
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související recenze

Recenze: elektrokoloběžka City Boss RS500
City Boss RS500
Hodnocení: 4.4/5
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram