ITmix.cz logo

Recenze: elektrokoloběžka Xiaomi Mi Electric Scooter Essential

Silné stránky
 • Odolná konstrukce
 • 3 rychlostní režimy
 • Tempomat
 • Funkce rekuperace baterie
 • Dostatek reflexních prvků
 • Možnost propojení s mobilní aplikací
 • Přehledný displej
Slabé stránky
 • Maximální rychlost dosahuje pouze 20 km/h
 • Nižší dojezd oproti jiným modelům (20 km)
 • Absence odpružení
 • Mobilní aplikace není v češtině

Xiaomi Mi Electric Scooter Essential je zajímavá elektrokoloběžka z dílny Xiaomi. Nabízí 3 různé rychlostní režimy, kvalitní provedení a na poměry elektrokoloběžek i nízkou hmotnost. Čím dalším se může pochlubit a co jí naopak oproti jiným modelům chybí?

Obsah balení jako u jiných elektrokoloběžek

Pokud si tuto elektrokoloběžku objednáte z internetového obchodu, dorazí k vám v poměrně rozměrné krabici v částečně složeném stavu. Koloběžka sama o sobě váží 12 kg, což je ve světě těchto strojů poměrně dobrá hodnota. Xiaomi Mi Essential měří ve složeném stavu koloběžka 49 × 108 cm, v rozloženém stavu potom 114 × 108 cm.

Rozměry elektrokoloběžky Xiaomi Mi Scooter Essential
Rozměry elektrokoloběžky Xiaomi Mi Scooter Essential

Xiaomi Mi Electric Scooter Pro a Xiaomi Mi Electric Scooter Pro 2 váží 14,2 kg. V tomto ohledu tedy Xiaomi Mi Electric Scooter Essential suverénně vyhrává.

Součástí balení je kromě samotné koloběžky:

 • uživatelská příručka a dokumentace ve více jazycích (nechybí čeština),
 • napájecí adaptér,
 • šrouby pro upevnění řídítek,
 • šestihranný klíč (imbus),
 • adaptér s prodlouženou hubicí na huštění pneumatik.

V tomto ohledu nás částečně zklamala absence dvou náhradních pneumatik, se kterými se lze setkat například u modelu Xiaomi Mi Electric Scooter 2 M365, nebo alespoň jedné náhradní pneumatiky jako u modelu Xiaomi Mi Electric Scooter Pro 2.

Kvalita zpracování je na velmi dobré úrovni

Podobně jako u ostatních Xiaomi elektrokoloběžek, i u tohoto modelu výrobce vsadil na konstrukci z odolného leteckého hliníku. Maximální nosnost činí 100 kg a celkové zpracování podtrhují dvě kvalitní 8,5“ kola.

Xiaomi Mi Electric Scooter Essential v celé své kráse
Xiaomi Mi Electric Scooter Essential v celé své kráse

Bezpečný provoz zajišťuje kombinace kotoučových brzd a systému E-ABS, díky kterým zastavíte během okamžiku.

Výhodou je také praktická skládací konstrukce - stačí jen uvolnit řídítka, sklopit je k zadnímu kolu a rázem můžete elektrokoloběžku přenášet. Nechybí ani užitečný stojánek ve spodní části, který koloběžku udrží ve vzpřímené poloze.

Elektrokoloběžka je ideální na kratší dojíždění

Elektrokoloběžku Xiaomi Mi Electric Scooter Essential nejvíce oceníte při každodenních cestách do školy nebo do práce. Její maximální dojezd 20 km je totiž právě na takové jízdy ideální.

Dojezd dosahuje až 20 km

Maximální dojezd této elektrokoloběžky činí 20 km. Tato hodnota nás však v porovnání s jinými koloběžkami poměrně zklamala. Například u modelu Xiaomi Mi Electric Scooter 2 M365 dojezd dosahuje 30 km a u koloběžek Xiaomi Mi Electric Scooter Pro a Pro 2 je to dokonce 45 km. Na druhou stranu se baterie s vyšší kapacitou projeví ve vyšší ceně.

Zároveň je třeba říct, že dojezd v praxi ovlivňuje množství faktorů, jako je hmotnost jezdce, členitost terénu a styl jízdy. Například těžší člověk jedoucí rychle v kopcích typicky dosahuje nižšího dojezdu.

My jsme v redakci tuto elektrokoloběžku otestovali a výsledkem byl maximální dojezd 18,5 km. Nutno podotknout, že na koloběžce jel člověk o hmotnosti 70 kg, a to mírně členitým terénem. 

Vybírat můžete ze 3 rychlostních režimů

Koloběžka je vybavena bezkartáčovým stejnosměrným motorem s maximálním výkonem 500 W a její maximální rychlost činí 20 km/h. V tomto ohledu se liší od většiny městských elektrokoloběžek, které dosahují maximální rychlosti 25 km/h. Xiaomi se tak pravděpodobně tímto způsobem snaží odlišit vyšší a nižší produktovou variantu koloběžek, což se podepisuje na výsledné prodejní ceně.

Vybrat si můžete ze 3 rychlostních režimů:

 • pěší režim omezí maximální rychlost na 5 km/h,
 • se standardním režimem dosáhnete 15 km/h,
 • a se sportovním režimem si můžete vychutnat maximální rychlost 20 km/h.

Tři režimy jízdy nabízí i modely Pro a Pro 2, u modelu Xiaomi Mi Electric Scooter 2 M365 jsou k dispozici pouze dva režimy jízdy - normální a úsporný. 

Brzdy se ovládají pomocí brzdové páčky

Tato elektrická koloběžka kombinuje klasické kotoučové brzdy a protiblokovací brzdový systém E-ABS. K ovládání brzd slouží brzdová páčka, kterou najdete na levé straně řídítek.

Při brzdění se zároveň aktivuje funkce rekuperace, která částečně dobíjí integrovanou baterii.  

Komfort se širokým stupátkem

Koloběžka slibuje komfortní jízdu, kterou si užijete plnými doušky. O pohodlí se zasluhuje poměrně široké stupátko s protiskluzovou úpravou. Při jízdě v noci oceníte přední a zadní osvětlení a nechybí ani zvonek, který na vás ostatní účastníky provozu spolehlivě upozorní. Řídítka dosahují výšky 114 cm a výrobce udává vhodnost koloběžky pro jezdce s výškou 120-200 cm.

Složení koloběžky zabere jen pár sekund, s pouhými 12 kilogramy ji snadno přenesete
Složení koloběžky zabere jen pár sekund, s pouhými 12 kilogramy ji snadno přenesete

Obratnost elektrokoloběžky

Xiaomi Mi Electric Scooter Essential je koloběžka ideální do klasického městského provozu. Vzhledem ke své konstrukci není příliš vhodná do terénu. O skvělou obratnost se starají poměrně malá 8,5" kola, která dobře zatáčí a s koloběžkou se vám bude snadno kličkovat. Stroj si přitom bez problémů poradí i s 10% stoupáním.

Pokud pojedete po nerovném terénu, je třeba počítat s tím, že ucítíte určité otřesy. Koloběžce totiž (jako většině městským modelům) chybí odpružení.

Kde koupit Xiaomi Mi Electric Scooter Essential
Xiaomi Mi Electric Scooter Essential
Hodnocení
3.5/5

Výbava a funkce Xiaomi Mi Electric Scooter Essential

Pojďme se nyní podrobněji zaměřit na to, jakou výbavou a funkcemi se může Xiaomi Mi Scooter Essential pochlubit.

Výbava elektrokoloběžky

Velkou předností této elektrické koloběžky je její provedení z kvalitního leteckého hliníku. Díky tomu je její konstrukce velmi bytelná a zároveň odolná.

Ovládací prvky jsou klasicky na řídítkách

Prakticky všechny ovládací prvky najdete (podobně jako u jiných modelů) na řídítkách. Vše podstatné nastavíte prostřednictvím jediného tlačítka, které slouží k:

 • vypnutí a zapnutí koloběžky,
 • změně rychlostního režimu
 • a zapnutí předního světla.
Řídítka jsou osazeny běžnými ovládacími prvky, nic vás tu nepřekvapí
Řídítka jsou osazeny běžnými ovládacími prvky, nic vás tu nepřekvapí

V prostřední části se nachází displej, který vás bude informovat o:

 • aktuální rychlosti,
 • nastaveném rychlostním módu,
 • úrovni nabití baterie,
 • zapnutém Bluetooth,
 • zapnutém osvětlení
 • a případné chybě, kterou koloběžka detekuje.

V levé části řídítek najdete brzdovou páčku a zvonek, v pravé části se poté nachází plynová páčka, neboli akcelerátor. U řídítek nechybí protiskluzová madla, díky kterým se vám budou velmi pohodlně držet v ruce.

Co se ovládacích prvků týče, jsou podobně řešené jako u modelů Xiaomi Mi Electric Scooter Pro a Pro 2. Oproti tomu Xiaomi Mi Electric Scooter 2 M365 displejem nedisponuje. 

Reflexní prvky a světla

Vyrazit na projížďku za tmy s touto koloběžkou určitě není problém. V přední i zadní části se totiž nachází praktické LED osvětlení, které vám posvítí na cestu.

Plusové body za nás získala díky dostatečnému množství reflexních prvků, které se nachází vpředu, vzadu i po stranách. V tomto ohledu se liší například od koloběžky Xiaomi Mi Electric Scooter Pro a Xiaomi Mi Electric Scooter 2 M365, které reflexními prvky nedisponují.

Platforma na stání včetně stojánku

Samotné stání na koloběžce je velmi pohodlné, a to především zásluhou dostatečně širokého stupátka. To je navíc opatřeno protiskluzovou úpravou, která podpoří vaši bezpečnost při jízdě. Výhodou je také užitečný stojánek umístěný na levé straně, který lze během okamžiku vyklopit. V tomto ohledu se tedy elektrická koloběžka nijak neliší od svých sourozenců z dílny Xiaomi.

Soupátko má dobrý grip a je dostatečně široké
Soupátko má dobrý grip a je dostatečně široké

Nabití baterie trvá zhruba 5 hodin

Baterie je u této elektrokoloběžky zabudována pod stupátko a její kapacita činí 5 100 mAh. Oproti jiným Xiaomi koloběžkám je to však poměrně nízká hodnota. Xiaomi Mi Electric Scooter 2 M365 disponuje baterií s kapacitou 7 800 mAh a Xiaomi Mi Electric Scooter Pro a Pro 2 jsou vybaveny baterií s úctyhodnou kapacitou 12 800 mAh.

Nabíjení baterie je ovšem jednoduché a slouží k tomu napájecí adaptér, který je součástí balení. Plné nabití (tedy z 0 na 100 %) trvá přibližně 5 hodin. Užitečná je funkce rekuperace baterie, která ji při brzdění zpětně dobíjí.

ModelKapacita bateriePřibližná doba nabíjeníMaximální dojezdPřibližný dojezd za hodinu nabíjení
Xiaomi Mi Electric Scooter Essential5 100 mAh5 hodin20 km4 km
Xiaomi Mi Electric Scooter 2 M3657 800 mAh5 hodin30 km6 km
Xiaomi Mi Electric Scooter Pro12 800 mAh8 hodin45 km5,6 km
Xiaomi Mi Electric Scooter Pro 212 800 mAh8-9 hodin45 km5,3 km

Funkce elektrokoloběžky Xiaomi Mi Electric Scooter Essential

Jednotlivé funkce elektrokoloběžky jsou velmi povedené. Pozitivně hodnotíme především výběr ze 3 různých jízdních režimů. Užitečná je i funkce tempomatu a funkce rekuperace baterie. Elektrokoloběžku lze navíc propojit s mobilní aplikací.

Kde koupit Xiaomi Mi Electric Scooter Essential
Xiaomi Mi Electric Scooter Essential
Hodnocení
3.5/5

Mobilní aplikace momentálně nepodporuje češtinu

Stejně jako ostatní koloběžky značky Xiaomi, i tuto můžete propojit s mobilní aplikací. Najdete ji pod označením Mi Home a je dostupná na operační systém Android i iOS. Za její stažení přitom nic neplatíte. Nevýhodou je bohužel fakt, že aplikace v tuto chvíli nepodporuje češtinu.

Jakmile do aplikace přihlásíte a propojíte ji se svoji elektrickou koloběžkou, uvidíte zde:

 • aktuální rychlost,
 • průměrnou rychlost vaší jízdy
 • a stav vaší baterie.

Aplikace dále umožňuje praktické zamknutí koloběžky. Užitečná je také funkce tempomatu a funkce stále zapnutých zadních světel. V aplikaci si můžete nastavit míru rekuperace baterie, která je z výroby nastavena na nejnižší možnou hodnotu.

Aplikace symbolizuje zajímavou vychytávku. Na druhou stranu, pro informování o aktuální rychlosti lépe poslouží zabudovaný displej.

Pokud budete chtít koloběžku ovládat prostřednictvím aplikace, je potřeba být v její bezprostřední blízkosti. Vše totiž funguje díky technologii Bluetooth, která nemá příliš velký dosah. 

Náhradní díly jsou dobře dostupné

Vzhledem ke stále větší rozšířenosti značky Xiaomi není problém na tuto elektrickou koloběžku sehnat náhradní díly. Nejčastěji přitom uživatelé přistupují k výměně kol, brzdových destiček a brzdových kotoučů. Méně často se poté setkáte s výměnou stojánku, brzdové páčky, zvonku, světel a dalších komponentů.

Výměna jednotlivých dílů rozhodně není nic těžkého. Pokud máte například základní zkušenosti se servisem jízdních kol, poradíte si stejně dobře i s elektrickou koloběžkou. Případně se můžete obrátit na některé z dostupných servisních míst.

Nejčastější dotazy

Je tato elektrokoloběžka vhodná i pro děti?

Výrobce uvádí, že Xiaomi Mi Electric Scooter Essential je vhodná od 16 let.

Lze koloběžku propojit s mobilním telefonem?

Ano. K propojení slouží aplikace Mi Home, která je dostupná na operační systém Android i iOS. Aplikace vám poté zobrazí základní informace a umožní nastavit některé funkce elektrokoloběžky.

Jaký je dojezd této elektrokoloběžky?

Maximální dojezd činí 20 km. V praxi jej ovšem ovlivňuje více faktorů, jako je především hmotnost uživatele, styl jízdy a členitost terénu.

Za jak dlouho se elektrokoloběžka plně nabije?

Nabití baterie z 0 na 100 % trvá přibližně 5 hodin.

Závěr recenze –⁠ pro koho je tato elektrokoloběžka vhodná?

Pokud hledáte základní elektrokoloběžku do města, rozhodně s tímto modelem nešlápnete vedle. V každém případě je však potřeba počítat s nižším dojezdem oproti jiným Xiaomi sourozencům (pouze 20 km). Elektrokoloběžka zároveň dosahuje maximální rychlosti 20 km/h. Tento model je ideální například pro děti, kterým maximální rychlost a nižší výkon stačí, a přesto si s koloběžkou užijí spoustu zábavy. Pokud hledáte výkonnější model s vyšším dojezdem, bude pro vás pravděpodobně vhodnější model, a to například Xiaomi Mi Electric Scooter Pro 2.

Kde koupit Xiaomi Mi Electric Scooter Essential
Xiaomi Mi Electric Scooter Essential
Hodnocení
3.5/5

Pozitivně hodnotíme především její odolnou konstrukci z leteckého hliníku. Jako uživatel máte možnost výběru ze 3 rychlostních režimů a z hlediska funkcí nechybí tempomat a praktická rekuperace baterie. Značka Xiaomi se těší čím dál větší oblibě, a proto není problém se sehnáním náhradních dílů. Skvělý je také přehledný displej umístěný na řídítkách a skutečnost, že lze elektrokoloběžku propojit s mobilním telefonem. Bezpečnost podporuje množství reflexních prvků.

Z nevýhod bychom mohli zmínit absenci odpružení, což je však u většiny městských koloběžek běžné. Mobilní aplikace zároveň nenabízí češtinu, což pro některé osoby může znamenat jazykovou bariéru.

Recenze: elektrokoloběžka Xiaomi Mi Electric Scooter Essential
 • Jízdní vlastnosti
 • Kvalita zpracování
 • Výbava
 • Poměr cena/výkon
3.5

Závěrečné hodnocení

Xiaomi Mi Electric Scooter Essential je zajímavá elektrokoloběžka z dílny Xiaomi. Nabízí 3 různé rychlostní režimy, kvalitní provedení a na poměry elektrokoloběžek i nízkou hmotnost. Čím dalším se může pochlubit a co jí naopak oproti jiným modelům chybí?

Klady

 • Odolná konstrukce
 • 3 rychlostní režimy
 • Tempomat
 • Funkce rekuperace baterie
 • Dostatek reflexních prvků
 • Možnost propojení s mobilní aplikací
 • Přehledný displej

Zápory

 • Maximální rychlost dosahuje pouze 20 km/h
 • Nižší dojezd oproti jiným modelům (20 km)
 • Absence odpružení
 • Mobilní aplikace není v češtině
Autor: Hana Smětáková
Autor: Hana Smětáková
Sport a zdravý životní styl mě provází prakticky po celý život. Jelikož se řadím mezi příznivce moderních technologií, na webu ITmix se často věnuji recenzím fitness náramků a chytrých hodinek, které jsou v mém aktivním životě nepostradatelným pomocníkem. Kromě sportu je mým velkým koníčkem také cestování a poznávání nových míst.
Jak se vám líbil tento článek?
3.5/5 - (4 hodnocení)
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související recenze

Recenze: elektrokoloběžka Xiaomi Mi Electric Scooter Essential
Xiaomi Mi Electric Scooter Essential
Hodnocení: 3.5/5
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram