ITmix.cz logo

Nejlepší chytré hodinky na plavání

Recenze vybraných produktů

Nejčastější dotazy a odpovědi

Které chytré hodinky na plavání jsou nejlepší?

Mezi nejlepší plavecké hodinky patří modely Apple Watch Ultra, Garmin Forerunner 955 či Samsung Galaxy 5 Pro. Modely nabízejí měření různých plaveckých metrik a rozmanité funkce pro plavce a plavkyně.

Je možné používat chytré hodinky pro plavání ve slané vodě?

Pravděpodobně ne. Většina chytrých hodinek pro plavání je testována ve sladké vodě. V případě, že výrobce neudává jinak, nedoporučujeme vám používat chytré hodinky ve slané vodě.

Jak se liší chytré hodinky pro plavání od běžných chytrých hodinek?

Jsou to především jejich funkce. Chytré hodinky na plavání dokážou automaticky rozeznat plavecký styl, počet záběrů za minutu či měřit srdeční činnost pod vodou. Nezbytnou vlastností těchto hodinek je také vodotěsnost.

Jaké funkce by měly mít chytré hodinky pro plavání?

Klíčové funkce chytrých hodinek pro plavání se týkají měřených údajů. Hlavními údaji jsou přeplávaná vzdálenost a doba plavání. Některé modely nabízí také monitorování spálených kalorií, počet záběrů či automatickou detekci plaveckého stylu.

Pro koho jsou chytré hodinky na plavání vhodné?

Chytré hodinky na plavání jsou vhodné pro různé vodní disciplíny. To, pro který vodní sport jsou hodinky ideální, je dáno jejich nabídkou funkcí. V následující části jsme proto shrnuli základní skupiny uživatelů, pro které jsou plavecké chytré hodinky významným doplňkem výbavy.

Rekreační plavci a plavkyně

Patří plavání mezi vaše oblíbené sportovní aktivity a rádi byste se v něm zlepšovali? Pak pro vás mohou být plavecké chytré hodinky tou správnou volbou. Pokud s plaváním s chytrými hodinkami zatím nemáte zkušenosti, nebo jste omezeni rozpočtem, můžete zvolit cenově dostupnější modely s chudší nabídkou funkcí. Příkladem můžou být modely Garmin Forerunner 55 nebo 165, které nabízejí funkce jako:

 • monitorování plavání v bazénu,
 • automatická detekce záběru,
 • zvuková upozornění
 • nebo měření srdeční frekvence pod vodou.

Pokud vás zajímá především plavání v bazénu, pak by měly chytré hodinky disponovat funkcí počítání délek bazénu. Hodinkám pro plavání na otevřené vodní ploše by zase neměla chybět GPS lokalizace.

Výkonnostní zaměření

Pokud se zaměřujete především na plavecké výkony a trénujete například na soutěž, chytré hodinky na plavání by neměly chybět ve vaší výbavě. Kromě toho, že monitorování výkonu samotného hodinky nabízí různá doporučení, díky kterým se můžete neustále zlepšovat. Hodinky pro výkonnostně orientované sportovce jsou zpravidla dražší. Příkladem může být model Apple Watch Ultra, který nabízí mimo jiné i exkluzivní plavecké funkce jako:

 • odhad plavecké efektivity SWOLF
 • nebo odhad hodnoty VO2 max.

Triatlonisté a triatlonistky

Triatlon se skládá ze tří disciplín – plavání, běh a cyklistika. Mnoho chytrých hodinek na plavání patří do kategorie multisportovních modelů, ale jen některé nabízejí i monitorování triatlonu. Příkladem mohou být hodinky Garmin Forerunner 955 nebo Fénix 7. U obou těchto modelů se setkáte i s možností vytvoření vlastní multisportovní disciplíny.

Nadšenci pro vodní sporty

S některými vodotěsnými hodinkami se nemusíte omezovat jen na plavecké disciplíny. Řada modelů totiž v nabídce monitorovaných aktivit nabízí i další vodní sporty. Například hodinky Garmin Instinct 2 nebo již zmiňované Apple Watch Ultra podporují sledování sportů jako:

 • paddleboarding,
 • kajakování
 • nebo surfování.
Můžete s nimi i do bazénu
Základní vlastností všech plaveckých hodinek je vodotěsnost

Funkce chytrých hodinek pro plavání

Klasické chytré hodinky se od modelů určených k plavání liší především nabídkou funkcí. Plavecké chytré hodinky nabízejí měření různých plaveckých údajů, díky kterým můžete zlepšovat svoji výdrž nebo techniku plavání. Některé funkce jsou pro hodinky na plavání specifické, s jinými se můžete setkat také u klasických modelů.

Plavecké parametry

Plavecké chytré hodinky jsou navrhovány tak, aby vám dokázaly nabídnout co nejvíce údajů pro zlepšení nebo monitorování vašeho plaveckého výkonu. Pro tento účel jsou vybaveny senzory jako akcelerometr či gyroskop, které poskytují vstupní údaje pro různé výpočty. Mezi hlavní parametry, které hodinky monitorují a odhadují, patří následující.

 • Automatická detekce typu záběru – Vestavěné senzory umožňují chytrým hodinkám, jako například Apple Watch Ultra, automaticky rozeznat váš plavecký styl. Kromě typu záběru dokážou hodinky sledovat i přestávky a plavecké intervaly. Mnohé modely umožňují také zaznamenat měřená data pro každý plavecký styl samostatně. Většina modelů dokáže rozeznat volný styl, prsa, znak či motýlek.
 • Metriky plavání – Mezi základní měřené hodnoty během plavání patří přeplávaná vzdálenost, počet záběrů za minutu či rychlost plavání. Díky těmto údajům si můžete na mnoha modelech nastavit i personalizovaný plavecký trénink.
 • SWOLF – Zkratka vychází z anglických slov swimming (plavání) a golf. Jedná se o součet času a počtu záběrů, které jste v dané době vykonali. Čím je vaše hodnota SWOLF pro danou vzdálenost nižší, tím je vaše plavání efektivnější. Příkladem hodinek, které tuto hodnotu měří, je model Garmin Fénix 7, který jsme pro vás otestovali.
 • Další funkce – Ostatní funkce, které mnohé modely nabízejí, se týkají sportovních aktivit obecně. Patří mezi ně monitorování spotřebovaných kalorií, měření VO2 max či srdeční činnosti.

Cvičební plán

K tomu, abyste mohli využít plného potenciálu chytrých hodinek, je důležité, abyste je nejprve spárovali s chytrým telefonem. K ovládání, nastavení a prohlížení měření slouží většinou aplikace výrobce. Aplikace umožňuje u mnoha chytrých hodinek na plavání nastavit také trénink, neboli cvičební plán. Plán lze přizpůsobit vašim preferencím a výkonnosti.

VO2 max
Mnohé chytré hodinky na plavání vám změří i běžné sportovní metriky

Vodotěsnost chytrých hodinek na plavání

Chytré hodinky jsou většinou certifikovány na tlak, kterému dokážou odolávat. U mnoha hodinek na plavání se často setkáte s hodnotou 5 ATM. To znamená, že jsou vodotěsné do hloubky 50 m. Příkladem může být model Garmin Forerunner 955 nebo OnePlus Watch 2.

Hodinky jsou certifikovány ve specifických laboratorních podmínkách při statickém tlaku. Během potápění a plavání pod vodou působí na hodinky dynamický tlak. Právě proto by váš ponor měl být nižší, než je maximum vašich hodinek.

Odolnější chytré hodinky na plavání, jako například Apple Watch Ultra, jsou certifikovány na maximální tlak 10 ATM, který představuje ponor do hloubky 100 m. Výrobce u tohoto modelu doporučuje potápění maximálně do hloubky 40 metrů. U některých modelů, jako Samsung Galaxy Watch 5 Pro, se zase setkáte s odolností vyjádřenou IP krytím.

Mezi hodinky certifikované pro maximální tlak 10 ATM patří také Garmin Instinct 2X Solar
Mezi hodinky certifikované pro maximální tlak 10 ATM patří také Garmin Instinct 2X Solar

Způsoby, jak výrobci testují vodotěsnost hodinek, jsou různé. Proto vám před koupí doporučujeme informovat se, jak byly hodinky testovány a na jaké vodní aktivity jsou vhodné. Důvodem je mimo jiné i fakt, že na poškození vodou se nevztahuje záruka.

Potápění s chytrými hodinkami

Ne všechny chytré hodinky pro plavání jsou vhodné i pro potápění. Důvodem je již vícekrát zmiňovaná vodotěsnost. Hodinky získávají certifikaci podle toho, jakému tlaku dokážou pod vodou odolávat. Pro různé podvodní aktivity je zapotřebí různá certifikace. Pro lepší pochopení jsme si pro vás připravili stručný přehled certifikací a jejich využití.

CertifikaceMaximální ponorVyužití
1 ATM10 metrůDéšť a šplíchání vody
3 ATM30 metrůKromě výše zmíněných i neúmyslné ponoření a sprchování
5 ATM50 metrůKromě výše zmíněných i plavání na hladině a mělké šnorchlování
10 ATM100 metrůKromě výše zmíněných i hlubší plavání a šnorchlování
20 ATM200 metrůKromě výše zmíněných i povrchové potápění a vodní sporty

GPS lokalizace

GPS lokalizaci nabízí v dnešní době většina hodinek. Chytré hodinky na plavání s GPS jsou určeny především pro plavání na otevřené vodní ploše. Senzor dokáže poměrně přesně určovat přeplávanou vzdálenost. Z překonané vzdálenosti a uplynulého času vám nakonec hodinky vypočítají také průměrnou rychlost.

Odstranění zbytkové vody

Plavecké hodinky, které jsou vybaveny reproduktorem, ať už za účelem telefonování nebo jen přehrávání systémových zvuků, nabízejí většinou funkci pro odstranění zbytkové vody. Ta se udržuje především v záhybech a štěrbinách, mezi něž patří právě reproduktory. Funkce spustí krátkou sekvenci zvuků, které jsou tvořeny vibrováním membrány reproduktoru. Vibrace postupně vytlačí veškerou vodu, což zabrání poškození a umožní používání reproduktoru.

Které funkce chytrých hodinek na plavání potřebuji?

Chytré hodinky na plavání se díky nabídce funkcí liší cílovou skupinou uživatelů a uživatelek, pro které jsou vhodné. Pokud si nejste jisti, které funkce by vaše hodinky na plavání měly mít, pomůže vám naše tabulka níže.

BazénOtevřená vodní plochaZaměření na výkon
Voděodolnost (alespoň 5 AM)AnoAnoAno
GPS senzorNeAnoAno
Měření rychlostiAnoAnoAno
Měření vzdálenostiAnoAnoAno
Nastavení a počítání délek bazénuAnoNeAno
Detekce typu záběru a SWOLFNeNeAno
Měření srdeční činnosti a VO2 maxNeNeAno
Zdroj: https://www.coolblue.nl/en/advice/sports-watch-swimming.html

Nejlepší chytré hodinky na plavání

V naší redakci se pravidelně střídá mnoho modelů chytrých hodinek. Některé modely jsou všestranné jako švýcarské nože, jiné určené přednostně pro konkrétní účely. Aby byly chytré hodinky vhodné i pro plavání, musí nabízet specifické funkce a měřit údaje specifické pro plavání. Víte, které chytré hodinky jsou pro plavání nejlepší?

Nejlepší chytré hodinky pro plavce z námi testovaných

Chytré hodinky Apple Watch Ultra patří na špičku v nabídce všestranných modelů. Během plavání vám změří hodnotu SWOLF a detekují váš styl plavání. Hodinky umožňují spustit různé druhy tréninku v bazénu či na otevřené vodní ploše. Díky vodotěsnému tělu a systému na vypouštění vody se můžete s hodinkami potápět do hloubky 40 metrů. Hodinky Apple Watch můžete spárovat pouze s chytrými telefony se systémem iOS.

Apple Watch Ultra

Silné stránky
 • Vysoká odolnost
 • I pro potápění
 • Funkce Sirény
 • Detekce nehody
 • Pokročilé sledování ženského zdraví
 • Prémiové materiály
 • Nastavitelné tlačítko
Slabé stránky
 • Vysoká cena
 • Pouze pro iPhone
 • Příliš rozměrné pro ženy

Apple Watch Ultra jsou špičkové chytré hodinky navržené pro milovníky outdoorových aktivit. Skvěle snesou extrémní teploty, zapamatují si vaši trasu, dovedou vás do výchozího bodu a můžete se s nimi také potápět až do hloubky 40 metrů. Kromě toho dokáží detekovat nehodu a automaticky vám přivolat pomoc. Hodinky jsou vybaveny teploměrem, který měří vaši tělesnou teplotu v průběhu spánku. Ženám na základě toho odhadnou datum předpokládané ovulace i začátku menstruačního cyklu.

Kromě toho hodinky zaujmou bytelným zpracováním, které kombinuje titan a safírové sklíčko. Vybrat si můžete ze tří základních řemínků. Vzhledem k velikosti hodinky cílí především na muže, na dámském zápěstí totiž vypadají opravdu masivně. Přečtěte si, jak se zařízení osvědčilo v našem testu.

Celkové hodnocení
4.4/5

Testované hodinky s vynikajícím poměrem cena/výkon

Hodinky Garmin Forerunner 955 jsou všestranné hodinky vhodné téměř pro jakoukoli sportovní aktivitu. Výjimkou není ani plavání, během kterého dokážou měřit vzdálenost podle GPS lokalizace, tempo, počet záběrů či množství spálených kalorií. Chytré hodinky jsou vhodné pro plavání v bazénech, ale i na otevřené vodě. Hodinky spárujete nejen se zařízeními se systémem Android, ale také iOS.

Garmin Forerunner 955

Silné stránky
 • Solární nabíjení
 • Pokročilé sportovní funkce
 • Dotykový displej
 • Jednoduché ovládání
 • Podpora Garmin Pay
 • Skvělá čitelnost na slunci
 • Dlouhá výdrž baterie
 • Podrobné statistiky
Slabé stránky
 • Vyšší cena
 • Omezená možnost komunikace

Špičkové hodinky pro profesionální i amatérské běžce. Tak bychom shrnuli Garmin Forerunner 955, které nabízí opravdu pokročilé funkce pro vaše běžecké tréninky. Po každém běhu si budete moct prohlédnout podrobné statistiky, využívat mapy, navigaci a mnoho dalšího.

Celkové hodnocení
4.2/5
Kde zakoupit

Elegantní a hodinky nejen pro plavce

Model Samsung Galaxy Watch 5 Pro nabízí kromě širokého spektra plaveckých metrik také tzv. water lock funkci, která brání poškození hodinek vodou. Kromě toho jsou hodinky certifikovány normou krytí IP68. I tento model je díky GPS lokalizaci vhodný nejen pro plavání v bazénu, ale také na otevřené vodní ploše. Chytré hodinky Galaxy Watch 5 Pro podporují spárování jen se zařízeními s operačním systémem Android.

Samsung Galaxy Watch 5 Pro

Silné stránky
 • Titanové tělo
 • Safírové sklo
 • Možnost importu tras do hodinek
 • Možnost telefonování a posílání zpráv
 • Měření krevního tlaku a EKG
Slabé stránky
 • Nelze spárovat s iPhonem
 • Nutnost instalace 3 různých aplikací
 • Některé funkce jsou pouze pro uživatele Samsung telefonů

Chytré hodinky Samsung Galaxy Watch 5 Pro cílí výhradně na uživatele mobilních telefonů s Androidem. Pro příznivce telefonů značky Samsung navíc nabízí funkci pro měření krevního tlaku a EKG. Kromě toho se mohou pochlubit titanovým tělem se safírovým sklem a dostatečně velkým Super AMOLED displejem.

Z hlediska funkcí je pro vás připraveno více než 90 sportovních režimů. Hodinky dokáží analyzovat složení vašeho těla, měřit tepovou frekvenci i okysličení krve. Navíc z nich lze plnohodnotně telefonovat a odesílat zprávy. A potěší i přítomnost map.

Celkové hodnocení
4.2/5

Nejlepší chytré hodinky na plavání – porovnání parametrů

Po stručném představených nejlepších modelů se nyní podívejme na srovnání jejich funkcí a vlastností, které jsou pro plavání důležité. To, co modely nejvíc odlišuje, je jejich kompatibilita s operačními systémy smartphonů, cena a samozřejmě vzhled.

Apple Watch UltraGarmin Forerunner 955Samsung Galaxy Watch 5 Pro
Voděodolnost10 ATM5 ATM5 ATM
GPS senzorAnoAnoAno
HloubkoměrAnoNeNe
Měření rychlostiAnoAnoAno
Měření vzdálenostiAnoAnoAno
Nastavení a počítání délek bazénuAnoAnoAno
Detekce typu záběruAnoAnoAno
SWOLFAnoAnoAno
Měření srdeční frekvenceAnoAnoAno
Měření VO2 maxAnoAnoAno
Personalizovaný tréninkAnoAnoAno

Další modely vhodné pro vodní sporty

Kromě námi testovaných chytrých hodinek naleznete na trhu i další modely vhodné pro plavání. Příkladem jsou hodinky Garmin Swim 2, které pro vás plánujeme otestovat. Jedná se o model určený primárně pro plavce a plavkyně.

Důvodem je zastoupení velkého množství plaveckých funkcí – od měření SWOLF přes GPS lokalizaci až po automatickou detekci typu záběru. Hodinky jsou také kompatibilní s hrudním pásem a nabízejí řadu funkcí, které vám usnadní každodenní život.

Autor: Martin Dajča
Autor: Martin Dajča
Rád tlumočím své zkušenosti a komplexní myšlenky do srozumitelné řeči pro spotřebitele a spotřebitelky. Ve svém volném čase se věnuji běhu, cyklistice a výletům po svém okolí. V mém portfoliu proto naleznete recenze chytrých hodinek, autokamer a mnohých dalších pomocníků do každodenního života.
Jak se vám líbil tento článek?
4/5 - (10 hodnocení)
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Apple Watch Ultra 2
Tip redakce
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram