ITmix.cz logo

Recenze: chytré hodinky Garmin EPIX 2 Sapphire

Silné stránky
 • Prémiový design a materiály
 • Jasný AMOLED displej
 • Mnoho sportovních režimů
 • Solidní výdrž baterie
 • Spousta statistik a dat v aplikaci
 • Vodotěsnost 10 ATM
 • Přesné senzory
Slabé stránky
 • Nemožnost odpovídání na zprávy a telefonování
 • Vyšší cena
 • Horší výdrž baterie než u Garmin Fénix 7

Garmin Fenix 7 s AMOLED displejem, i tak se přezdívá hodinkám Garmin EPIX 2. Jsou totiž prošpikované téměř stejnou sadou funkcí jako jejich dvojčata. Navíc přidávají zářící displej, který je zejména při používání map a zobrazování grafů naprosto úžasný. Sice vyčerpává baterii více než u fenixů, ale ne tolik, kolik byste možná čekali. Pro ty, kteří netráví celé dny v přírodě a nepodnikají několikadenní pochody s využitím GPS, budou epixy druhé generace lákavou alternativou k vlajkovým modelům Fenix.

Nejčastější dotazy

Můžete s hodinkami přijímat hovory a odpovídat na zprávy?

Ne, pouze zobrazit zprávy a další notifikace. Uvidíte také, že vám někdo volá, ale hovor můžete přijmout jedině v případě, že máte připojený telefon s headsetem. V případě odmítnutí hovoru můžete přímo z hodinek automaticky odeslat jednu z přednastavených zpráv.

Jaká je alternativa k hodinkám Garmin EPIX 2?

Alternativou ke Garmin EPIX 2 jsou modely Fenix 7, 7 Solar a 7X Solar.

Jak velké jsou hodinky Garmin EPIX 2?

Hodinky mají rozměr 47 milimetrů. Stejně jako střední velikost Garmin Fenix 7.

Vybrat Garmin EPIX 2 nebo Garmin Fenix 7?

Záleží na tom, jestli upřednostňujete skvělý zářící displej s vysokým kontrastem a barevností – pak volte Garmin EPIX 2, nebo potřebujete spíše maximalizovat výdrž baterie – pak vyberte některý z modelů Garmin Fenix 7. Jinak jsou hodinky velmi podobné. 

Balení hodinek Garmin EPIX 2 Sapphire

Kvůli epesnímu balení si hodinky Garmin nekupujete a výrobce to dobře ví. Balení je proto typicky minimalistické. V malé krychlové krabičce hned po vybalení vidíte hodinky Garmin EPIX 2 s nasazeným silikonovým řemínkem, které můžete rovnou nasadit. Pod hodinkami je skrytý nabíjecí kabel, návody a případně voucher na stažení map TopoActive.

Technické parametry Garmin EPIX 2 Sapphire

EPIX 2 druhé generace se vyrábějí v jediné velikosti – 47 mm, takže jsou větší než většina chytrých hodinek včetně Apple Watch 8 (41 a 45 mm) a Samsung Galaxy Watch 5 (40 a 44 mm), stejně velké jako prostřední varianta Garmin Fenix 7 a o něco menší než Apple Watch Ultra (49 mm).

Po spuštění vás okamžitě upoutá always-on 1,3palcový displej s technologií AMOLED. Zvlášť pokud jste byli zvyklí například na hodinky Garmin Fenix 6 s klasickým LCD displejem nebo Fenix 7 s transreflexním MIP displejem, rozdíl je markantní.

Garmin AMOLED displej začíná využívat stále častěji – kromě epixů ho najdete také na modelech Garmin Venu 2 a Forerunner 265 a 965.

Technologie AMOLED totiž funguje tak, že displej není podsvícený, ale pixely aktivně září. Displej tak dosahuje o mnoho většího jasu a kontrastu než většina ostatních hodinek a barvy i celý displej působí živěji.

Kde koupit Garmin EPIX 2 Sapphire
Garmin EPIX 2 Sapphire
Hodnocení
4.3/5
Název parametruHodnota
Typ řemínkuSilikonový
OdolnostVoděodolné do hloubky 100 metrů
DisplejAMOLED s úhlopříčkou 1,3”
Výdrž baterieAž 16 dní
Způsob nabíjeníNapájecí kabel
KonektivitaBluetooth 5.0, Wi-Fi, GPS, NFC, ANT+
Operační systémGarmin OS
Rozměry (bez řemínku)47 × 47 × 14,5 mm
Váha76 g (70 g u safírové/titanové edice)

Zpracování hodinek

Pánské chytré hodinky Garmin EPIX na první pohled snadno zaměníte s modelem Fenix 7. Mají podobný robustnější design, viditelné šrouby na koncovkách a povrchovou úpravu z broušeného kovu. Tělo je vyrobeno z polymeru vyztuženého vlákny, přední a zadní stranu pokrývá nerezová ocel nebo titan. Tato struktura zajišťuje, že hodinky vydrží při nárazu a zároveň zůstávají lehké a na zápěstí nepůsobí rušivě. Hodinky na ruce ale cítíte a dámy s tenčím zápěstím mohou upřednostňovat raději 42mm model Garmin Fenix 7S, který je o něco lehčí.

Pokud vám nevyhovuje původní pásek, epixy jsou kompatibilní s 22mm řemínky Garmin QuickFit, které se dodávají v široké škále materiálů a barev a dají se snadno vyměnit – stačí zatlačit na plastové výstupky na spodní straně řemínku a uvolnit je.

Po obvodu hodinek z boku se nachází 5 tlačítek, přičemž tlačítko Start vpravo nahoře je barevně zvýrazněno a výstupky na obou jeho stranách zabraňují nechtěnému stisknutí (zejména k pozastavení aktivity).

Tlačítky můžete celé hodinky pohodlně ovládat, když vypnete dotykové ovládání (to se hodí například ve vodě, kdy má dotykové ovládání tendenci se samo spouštět). Chce to trochu tréninku, ale za chvíli si zapamatujete funkce jednotlivých tlačítek a ovládání se stane intuitivním.

V čem se liší EPIX 2 a Fenix 7? Displej a výdrž baterie

Prémiové modely Garmin Fenix 7 a Garmin EPIX 2 nejvíce odlišuje už zmiňovaný displej.

Na první pohled vypadá AMOLED obrazovka mnohem lépe než MIP displej, který vedle zářících pixelů AMOLED vypadá až mdle. Velkou výhodou MIP displejů je ale čitelnost na slunci. I tady však displej epixů podává skvělý výkon.

Obrazovka hodinek EPIX je mnohem jasnější a živější zejména při používání map, zobrazování animací na obrazovce v tréninkových režimech a prohlížení grafů. EPIXy mají také vyšší rozlišení obrazovky 416 × 416 pixelů, takže mapy jsou detailnější. Řada Fenix má rozlišení 240 × 240 pixelů u 42mm modelů, 260 × 260 pixelů u 47mm modelů a 280 x 280 pixelů u 52mm modelů.

Lepší displej a rozlišení jsou vykoupeny horší výdrží baterie. Ne však o tolik, kolik byste možná čekali.

Fenix 7 má výdrž baterie v režimu chytrých hodinek 18 dní, zatímco EPIX 16 dní. V úsporném režimu baterie vydrží hodinky Fenix 7 mezi jednotlivými nabitími 57 dní, zatímco hodinky EPIX 21 dní.

Pokud se rozhodnete pro solární hodinky Fenix 7 a 7X, tato čísla se výrazně zvýší: Fenix 7 Solar vydrží 22 dní v režimu chytrých hodinek a 173 dní v úsporném režimu. Fenix 7X Solar má výdrž baterie v režimu chytrých hodinek 37 dní a v režimu spořiče baterie dokonce více než rok.

Kde koupit Garmin EPIX 2 Sapphire
Garmin EPIX 2 Sapphire
Hodnocení
4.3/5
RežimFenix 7Fenix 7 SolarFenix 7X SolarEPIX
Režim chytrých hodinek18 dní22 dní se solárním nabíjením37 dní se solárním nabíjením16 dní (6 dní s funkcí always-on)
Úsporný režim57 dní173 dní se solárním nabíjením1 rok a víc se solárním nabíjením21 dní
GPS57 hodin73 hodin se solárním nabíjením122 hodin se solárním nabíjením42 hodin (30 hodin s funkcí always-on)
GPS maximální baterie136 hodin289 hodin se solárním nabíjením578 hodin se solárním nabíjením75 hodin
Expedice GPS40 dní74 dní se solárním nabíjením139 dní se solárním nabíjením14 dní

Nabíjení

Baterie EPIX 2 se nabíjí pomocí obvyklého proprietárního kabelu Garmin, který se bezpečně zasune do zadní části hodinek. Není to tak pohodlné jako bezdrátové indukční nabíjení, ale kabel se na rozdíl od mnoha klipových nabíječek vůbec neposouvá. Navíc zůstává stejný, takže pokud přecházíte ze staršího Garminu, můžete si původní nabíječku ponechat jako náhradní.

Hodinky nedisponují solárním nabíjením jako modely Garmin Fenix 7 Solar a 7X Solar.

Kabel je stejný jako u jiných modelů Garmin
Kabel je stejný jako u jiných modelů Garmin

Spárování s telefonem probíhá svižně

Jakmile vybalíte hodinky z krabičky, připojíte je do nabíječky a stáhnete si do telefonu aplikaci Garmin Connect. Tu najdete samozřejmě v Google Play i App Store. V aplikaci vyberete možnost přidání nového zařízení a přepíšete kód z hodinek. Proces párování je velmi rychlý a můžete hodinky začít používat.

Hodinky běžící na operačním systému Garmin OS se vás při prvním spuštění zeptají na několik údajů o vaší osobě. Kromě věku, výšky nebo váhy můžete zadat také své cíle – například požadovaný počet kroků. Pokud se přihlásíte k existujícímu účtu v Garmin Connect, pravděpodobně už tyto údaje budete mít vyplněné.

Aplikace Garmin Connect a Garmin IQ a spoustu dalších pro milovníky čísel

Aplikace Garmin Connect představuje v podstatě polovinu zábavy, kterou si můžete užít s daty z hodinek Garmin. Můžete v ní sledovat nejrůznější statistiky a grafy, z jejichž zpracováním si v Garminu dávají záležet. MIlovníci čísel a grafů se opravdu vyřádí.

Kromě toho se v aplikaci můžete zapojit do nejrůznějších globálních výzev nebo se spojit s přáteli. Zajímavé je také srovnání s průměrem ostatních uživatelů.

Hodinky vám například řeknou, že jste minulý týdne uběhli více kilometrů než 75 % ostatních uživatelů Garmin. To funguje jako skvělá motivace.

Další důležitou součástí hodinek je aplikace Garmin IQ, ve které si můžete stáhnout například alternativní vzhledy hodinek nebo aplikace pro různé sporty a činnosti. Dejte si ale pozor, některé aplikace od uživatelů mohou být zavirované. Stahujte proto pouze ověřené aplikace. Řadu dalších aplikací Garmin pro konkrétní sporty najdete také v obchodech Google Play a App Store.

Vodotěsnost

Vodotěsnost je u hodinek samozřejmostí už jenom proto, že na nich můžete spustit sportovní režim plavání, surfování a k dispozici je také speciální aplikace pro potápění.

Hodinky Garmin EPIX 2 jsou skutečně vodotěsné. Odolají proudům vody při vodním lyžování (nebo kitesurfingu) a ponoření do hloubky až sto metrů. Udávaná vodotěsnost je – stejně jako u modelů Fenix 7 – deset ATM.

Kde koupit Garmin EPIX 2 Sapphire
Garmin EPIX 2 Sapphire
Hodnocení
4.3/5

Funkce pro sportovní a outdoorové nadšence

Funkce hodinek Garmin EPIX 2 jsou téměř identické s těmi, které najdete v modelech Garmin Fenix 7. Jsou to hodinky pro sportovce každým coulem. Sportovní režimy ve spolupráci s precizními senzory a různými výpočty a doporučeními na základě dat jsou propracované do detailu.

Měření kroků

Krokoměr v hodinkách funguje skvěle a měří přesně a efektivně po celou dobu, co jsou hodinky zapnuté. Zároveň můžete sledovat svůj denní průměr a doporučení, na základě kterých můžete přizpůsobit svou denní aktivitu. Dobře funguje také upozornění na pohyb při delším sezení.

Hodinky počet kroků sledují neustále
Hodinky počet kroků sledují neustále

Měření tepové frekvence

Hodinky neustále sledují váš srdeční tep a okamžitě vyobrazují jeho vývoj na přehledném grafu.

Můžete sledovat vývoj svého tepu
Můžete sledovat vývoj svého tepu

Okysličení krve

Pulzní oxymetr změří aktuální okysličení vaší krve. Můžete si ho změřit buď nárazově nebo si nastavit neustálé měření (to však poměrně výrazně snižuje výdrž baterie).

Monitoring spánku

Pokud máte hodinky na zápěstí i přes noc, Garmin EPIX 2 sledují vývoj vašeho spánku a jeho kvalitu. Po probuzení (nebo ukončení režimu spánku) vás přímo na hodinkách čeká ranní zpráva o:

 • kvalitě spánku (jak dlouho jste spali, kdy jste byli vzhůru, lehký a hluboký spánek a fáze REM),
 • úrovni regenerace
 • a doporučení aktivity pro následující den.

Můžete si nastavit budík, ovšem pouze klasický, hodinky nedisponují chytrým budíkem.

Měření VO2 max

Garmin EPIX 2 dokážou změřit, resp. odhadnout hodnotu VO2 max.

VO2 max vyjadřuje maximální objem kyslíku, který je člověk schopen využít a hodnotí tak fyzickou výkonnost. Čím vyšší hodnota, tím lépe pro vaši fyzickou kondici.

Monitoring stresu

Máte náročné zaměstnání, stresujete se při sportu? Hodinky Garmin sledují úroveň vašeho stresu a v případě, že je vysoký, doporučí a vedou s vámi dechové cvičení.

Desítky sportovních aktivit

Ať už se vydáte na ranní běh, partičku, golfu, sjíždět vlny v oceánu nebo si jdete zacvičit, hodinky Garminy EPIX 2 pro vaši aktivitu mají speciální režim. Obrovská škála profilů pro sledování tréninku přitom výrazně přesahuje pouhé měření vzdálenosti, srdečního tepu a času.

Kde koupit Garmin EPIX 2 Sapphire
Garmin EPIX 2 Sapphire
Hodnocení
4.3/5

Zejména běžecký, cyklistický a plavecký režim nabízejí spoustu možností. Hodinky se tak mimo jiné řadí mezi skvělé chytré hodinky na plavání. Běžce zase potěší graf zobrazující předpokládané časy tratí na 5 km, 10 km, půlmaraton a maraton a jejich změny v čase v závislosti na tréninkovém úsilí. Díky AMOLED displeji a dostatečně vysokému rozlišení jsou grafy a tabulky ostré, podrobné a snadno čitelné na první pohled.

Dalším novým nástrojem je měřič výdrže (stamina), který ukazuje, kolik energie vám zbývá v nádrži během závodu nebo tréninku. V současné době je k dispozici pro běžce a cyklisty, v budoucnu se možná dostane i na další aktivity. Tato funkce pomáhá za běhu upravovat úsilí, abyste se ujistili, že se příliš nezdržujete ani neriskujete vyčerpání.

K dispozici jsou i profily pro více sportů – triatlony, duatlony, plavecké závody a další, takže nemusíte sledovat každou etapu jako samostatnou aktivitu.

Nejde však jen o venkovní kardio cvičení, hodinky EPIX jsou vybaveny také režimy sledování pro posilovnu, bazén, a dokonce i golfové hřiště. Hodinky jsou kompatibilní s aplikací Garmin Golf a dodávají se s předinstalovanými mapami několika tisíc hřišť.

Funkce Body Battery

Stejně jako ostatní hodinky Garmin uvedené na trh v posledních letech, i hodinky EPIX 2 vám skvěle pomohou vyvážit námahu a zotavení. Nejen, že získáte obvyklé skóre Body Battery (které sleduje úroveň vaší energie během dne a ukazuje, jak dobře jste se přes noc zregenerovali), ale také pokyny speciálně přizpůsobené vašemu tréninku a úrovni kondice.

Hodinky vás nenabádají pouze k tomu, abyste každý den absolvovali nějakou formu tréninku, jako je tomu u jiných chytrých hodinek, ale podporují vás v tom, abyste se věnovali aktivitám s různou intenzitou a mezi nimi si dostatečně odpočinuli a zotavili se.

Body Battery můžete doplnit odpočinkem
Body Battery můžete doplnit odpočinkem

Mapy

Mapy a satelitní navigace funguje u Garminu jako vždy skvěle. Všechny mapy jsou přehledné a podrobné a také načítání je velmi rychlé. Systém totiž kombinuje několik typů map. Ovládat je můžete jak dotykem tak tlačítky a díky vysokém rozlišení displeje jsou ještě přehlednější.

Displej na EPIX 2
Mapy vypadají na AMOLED displeji skvěle

Notifikace slouží jen pro přehled

Garmin EPIX 2 jsou hodinky, na kterých toho mnoho nevyřídíte. Neumožňují telefonovat ani odpovídat na zprávy. Jedinou možností aktivní komunikace je odmítnutí hovoru s odesláním jedné z přednastavených zpráv (funguje s iOS i Androidem). Můžete si ale nastavit všechny notifikace, které se ukazují na telefonu. Možná si říkáte, že už tak jste notifikacemi na různých zařízeních přehlceni. Paradoxně to ale funguje dobře a můžete zkrátit čas strávený u obrazovky.

Nemusíte brát do ruky telefon kvůli nedůležitým notifikacím, jednoduše je přejdete jedním pohledem na hodinky. Ty důležité (například SMS nebo upozornění z kalendáře) vás naopak vždy zastihnou, i když jste v terénu.

Notifikace vás upozorní i na důležité schůzky v kalendáři
Notifikace vás upozorní i na důležité schůzky v kalendáři

Bezkontaktní placení

Garmin EPIX 2 patří mezi hodinky vybavené technologií NFC potřebnou pro bezkontaktní placení. O bezkontaktní placení se stará systém Garmin Pay. V aplikaci Garmin Connect přidáte platební kartu, vyplníte číslo, platnost a další potřebné údaje a nastavíte si PIN, který zadáváte při placení.

Kde koupit Garmin EPIX 2 Sapphire
Garmin EPIX 2 Sapphire
Hodnocení
4.3/5

Než se pustíte do nastavování, ujistěte se, že vaše banka platby pomocí Garmin Pay podporuje. Seznam bank najdete tady.

Poslech hudby

V hodinkách můžete poslouchat buď hudbu přehrávanou z mobilu, který je v dosahu Bluetooth nebo si přímo do hodinek můžete stáhnout oblíbené skladby a playlisty se služeb Spotify, Deezer nebo Amazon Music). Při poslechu uložených skladeb pak nemusíte mít u sebe telefon, což je skvělé například při běhu.

Propojení se Spotify ocení milovníci hudby i podcastů
Propojení se Spotify ocení milovníci hudby i podcastů

Další funkce

EPIX 2 toho zvládají ještě spoustu a mají všechny funkce, na které jste zvyklí z ostatních modelů. Nebudeme uvádět všechno, ale za zmínku stojí například:

 • Počasí, udávání východu a západu slunce a okolní teploty (ta je bohužel ovlivněna vaši tělesnou teplotou a funguje pouze při odložení hodinek).
 • Svítilna – ta není LED jako v případě modelů Fenix 7, ale hodinky svítí prostřednictvím displeje, který dr zbarví do bíla a vydává tak maximum možného světla.
 • Vyhledledání telefonu, kdy propojený telefon okamžitě začne vydávat hlasitý zvuk.
 • Kompas a výškoměr (ten je třeba brát s rezervou, protože v průběhu testu se údaje ze stejné zahrady lišily cca o 50 metrů.
 • Uložení aktuální polohy.
Informace o počasí se v terénu hodí
Informace o počasí se v terénu hodí

Skvěle fungující senzory

Nabídka senzorů je stejná jako v případě fenixů 7. Nechybí nic, snad jen kromě funkce měření tlaku a sledování menstruačního cyklu:

 • senzor srdečního tepu,
 • snímač pro měření okysličení krve,
 • GPS, gyroskop, Glonass a Galileo (pro sledování polohy),
 • akcelerometr (pro detekci pohybu),
 • barometr (pro měření výškových metrů a nastoupaných pater),
 • kompas
 • a teploměr okolní teploty.
Všechny senzory najdete na spodní straně hodinek
Všechny senzory najdete na spodní straně hodinek

Závěr –⁠ pro koho jsou Garmin EPIX 2 vhodné?

Garmin EPIX 2 jsou hodinky pro sportovce a outdoorové nadšence. Pokud sportujete jen občas a nesoustředíte se příliš na výkon, potenciál hodinek nevyužijete. Přestože nabízejí i spoustu lifestylových funkcí (například widget na akcie) a sledování zdraví, sport je jejich doménou – spousta špičkových senzorů, přehledné grafy a statistiky, výpočty a doporučení na základě dat. Sportovci, kteří milují porovnávání svých výkonů a sledování svého posunu, budou tyhle hodinky spolu s aplikací Garmin Connect milovat.

A jestli nevzít raději Garmin Fenix 7? Pokud upřednostňujete delší výdrž baterie a trávíte v terénu celé dny, nebo se účastníte několikadenních terénních závodů, pak jsou nejlepší volbou Garmin Fenix 7, nebo Garmin Fenix 7X Sapphire Solar se solárním dobíjením. Jestli vás láká opravdu parádní displej, který doslova září za každých okolností, a nevadí vám hodinky jednou za 5 až 16 dní (podle režimu) připojit k nabíječce, volte Garmin EPIX 2.

Recenze: chytré hodinky Garmin EPIX 2
 • Kvalita zpracování
 • Baterie
 • Operační systém
 • Kompatibilita
 • Poměr cena/výkon
4.3

Šikovné hodinky se zářícím displejem

Garmin Fenix 7 s AMOLED displejem, i tak se přezdívá hodinkám Garmin EPIX 2. Jsou totiž prošpikované téměř stejnou sadou funkcí jako jejich dvojčata. Navíc přidávají zářící displej, který je zejména při používání map a zobrazování grafů naprosto úžasný. Sice vyčerpává baterii více než u fenixů, ale ne tolik, kolik byste možná čekali. Pro ty, kteří netráví celé dny v přírodě a nepodnikají několikadenní pochody s využitím GPS, budou epixy druhé generace lákavou alternativou k vlajkovým modelům Fenix.

Klady

 • Prémiový design a materiály
 • Jasný AMOLED displej
 • Mnoho sportovních režimů
 • Solidní výdrž baterie
 • Spousta statistik a dat v aplikaci
 • Vodotěsnost 10 ATM
 • Přesné senzory

Zápory

 • Nemožnost odpovídání na zprávy a telefonování
 • Vyšší cena
 • Horší výdrž baterie než u Garmin Fénix 7
Tento článek byl zpracován autorem na základě reálné zkušenosti s produktem. Hodnocení může být ovlivněno subjektivními dojmy autora. 
Autor: Martin Knížátko
Autor: Martin Knížátko
Rád zkouším nové věci a technologické hračky ze všeho nejraději. Když o nich navíc můžu psát a pomoci lidem ke správnému rozhodnutí, dělá mi to radost. Proto píšu pro ITmix a testuju různé vybavení v terénu jihomoravské Pálavy, kde také jezdím na kole, běhám, chodím… žiju.
Jak se vám líbil tento článek?
4.2/5 - (6 hodnocení)
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související recenze

Recenze: chytré hodinky Garmin EPIX 2 Sapphire
Garmin EPIX 2 Sapphire
Hodnocení: 4.3/5
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram