Nejčastější dotazy a odpovědi
Sluchátka s dotykovým ovládáním jsou často doplněna pouzdrem. Před párováním je nutné vyjmout je z pouzdra, zapnout by se měla automaticky. Sluchátka s tlačítkovým ovládáním je třeba zapnout manuálně. Po prvním zapnutí sluchátka aktivují režim párování a vám tak stačí zvolit jejich název v seznamu dostupných zařízení.
Zapnutá sluchátka nejprve vyberte ze seznamu dostupných zařízení na prvním zdrojem zařízení. Následně na sluchátkách opět aktivujte režim párování a proces zopakujte s druhým zařízením. Aktuálně je tímto způsobem možné připojit ke sluchátkům maximálně dvě zařízení.
Sluchátka JBL podporují Bluetooth kodeky SBC a AAC. Znamená to mimo jiné také to, že můžete sluchátka používat se zařízeními Android a Apple.
V nabídce JBL naleznete především true wireless špunty jako JBL Wave Beam nebo Tour Pro 2. Nechybí však ani hybridní sluchátka jako Tune Flex s vyměnitelnými koncovkami, takže jsou špunty a peckami v jednom. Na závěr musíme zmínit sluchátka přes hlavu s většími měniči, jako například Tune 520BT nebo Quantum 400.
Špuntová a pecková sluchátka vhodná pro sport jsou většinou voděodolná a certifikovaná IP krytím. Neměly by jim uškodit kapky deště nebo výrazné pocení. Sluchátka přes hlavu tyto vlastnosti naopak nemají.
Nejlepší sluchátka JBL z našeho testování
V naší redakci se již vystřídalo několik bezdrátových sluchátek JBL. Každé sluchátka v redakci vystavujeme náročnému testování v interiéru, během sportování a v rušném městském provozu. Kromě kvality zvuku testujeme také další schopnosti sluchátek, které jsou pro jejich každodenní používání důležité. V následující kapitole vám představíme nejlepší sluchátka daných kategorií a uvedeme i ty sluchátka, které si cestu do naší redakce zatím nenašly.
Nejlepší univerzální a sportovní sluchátka do uší od JBL
V kategorii nejlepších TWS sluchátek jsou nepochybným vítězem JBL Tour Pro 2 s efektivním ANC, širokou paletou funkcí a slušnou výdrží. Kromě běžného používání jsou sluchátka ideální pro sportovní aktivity a z uší nevypadávají ani při výraznějším pocení.
JBL Tour Pro 2
Bezdrátová sluchátka JBL Tour 2 si vás získají kvalitou zpracování, dlouhou výdrží na baterii a širokou nabídkou funkcí. 10mm měniče nabízejí solidní kvalitu zvuku, k dispozici máte aktivní potlačení hluku (ANC) a hned dva režimy propustnosti. Díky ochraně IPX5 jsou sluchátka odolná vůči tryskající vodě a potu, takže s nimi můžete i sportovat. Na první pohled se tak jedná o pozoruhodná sluchátka, jak však obstála během našeho testování?
Nejlepší sluchátka JBL přes hlavu s výhodným poměrem ceny a kvality
Sluchátka Tour 520BT jsou dobrou volbou pro každodenní používání. Jejich kombinace výhodné ceny s dobrou pasivní izolací a kvalitou zvuku může být pro mnoho uživatelů rozhodující. Na druhé straně díky tvrdším náušníkům jde o sluchátka vhodná pro kratší poslech.
JBL Tune 520BT
Bezdrátová sluchátka JBL Tune 520BT se pyšní velmi dobrým poměrem mezi cenou a kvalitou zvuku. Sází na provedení z plastu a oceníte je nejen při poslechu hudby či sledování filmů, ale i při telefonování. Díky aplikaci JBL Headphones získáte přístup k mnoha doplňkovým funkcím. Potěší také jejich extrémně dlouhá výdrž na jedno nabití dosahující až 57 hodin.
Nejlepší JBL sluchátka pro gaming/hraní
V kategorii herních bezdrátových sluchátek bychom nejlépe hodnotili s největší pravděpodobností sluchátka JBL Quantum 400, která si zatím cestu do naší redakce nenašla. Na základě odborných i uživatelských recenzí na internetu lze konstatovat, že díky jejich pohodlným náušníkům z paměťové pěny, mikrofonu a podpoře většiny moderních herních konzolí včetně počítače si s nimi užijete dlouhé hodiny hraní.
Sluchátka jsou doplněna systémy QuantumENGINE a QuantumSURROUND, takže o pohlcující zvuk prémiové kvality budete mít postaráno bez ohledu na to, zda budete závodit na náročném okruhu nebo se budete snažit obsadit nepřátelskou základnu.
Charakteristické vlastnosti bezdrátových sluchátek JBL
Sluchátka JBL si drží na trhu silné místo pro celé spektrum důvodů. Kromě lákavých technických parametrů to jsou jejich charakteristické vlastnosti, které vás mohou oslovit a kterými se liší od zbytku trhu. V této kapitole si jejich vlastnosti stručně popíšeme.
Odolnost vůči vodě a prachu
K tomu, aby měla sluchátka co nejvíce univerzální využití, musí nabízet patřičnou odolnost. Některé TWS sluchátka JBL jsou certifikována IP krytím. Levnější sluchátka nabízejí krytí IPX4, takže jsou odolná vůči stříkající vodě ze všech směrů. U dražších sluchátek se setkáte s krytím IPX5, takže jsou dle definice odolné vůči tryskající vodě.
Více informací o tom, co je IP krytí a co znamená „X“ v kódu, se dozvíte s našem článku o IP krytí.
Výhodný poměr ceny a kvality
Přestože bezdrátová sluchátka JBL nepatří mezi nejlevnější, nabízejí solidní kvalitu zpracování a celou řadu praktických funkcí. Právě díky nim můžete rozšířit použití sluchátek nebo detailně upravit zvuk tak, abyste si hudbu a filmy užili co nejvíc.
Vestavěné mikrofony
Sluchátka JBL mají pro mikrofon hned několik využití. Prvním z nich jsou pochopitelně hovory a nahrávání vašeho hlasu. Navzdory některým výjimkám patří kvalita zvuku mikrofonů sluchátek JBL mezi nejlepší z námi testovaných sluchátek. Důvod spočívá ve schopnosti mikrofonů efektivně izolovat okolní nežádoucí zvuky jako rozhovory, hudba či vítr. Kromě izolace dokážou mikrofony vaše okolí také poslouchat, což je základem aktivního potlačení hluku, které si popíšeme v následující kapitole.
Jaké funkce nabízejí bezdrátová sluchátka JBL?
Jak jsme již zmínili v předešlé kapitole, výhodný poměr ceny a kvality se promítá i do nabídky funkcí bezdrátových sluchátek JBL. U námi testovaných sluchátek byly funkce vždy dostupné v aplikaci JBL Headphones a některé také přímo na sluchátkách. U sluchátek, která aplikaci nepodporují, budete odkázáni na dotykové nebo tlačítkové ovládání funkcí, které bez aplikace není konfigurovatelné.
Aktivní potlačení hluku (ANC)
Sluchátka, která podporují ANC, poslouchají prostředí kolem vás. Každý zvuk, který mikrofony sluchátek zaznamenají, má svoji vlnovou délku. Následně sluchátka vytvoří zvuk s přesně opačnou vlnovou délkou a přicházející zvuk tak „vyruší“. Využívají tak jev, který se v akustice označuje jako destruktivní interference.
Efektivita ANC je tím vyšší, čím jsou okolní zvuky konzistentnější a čím více mikrofonů sluchátka používají. Například ANC sluchátek JBL Tour Pro 2 se čtyřmi mikrofony (na jednom sluchátku) se během testování osvědčilo jako efektivnější v porovnání s JBL Tune Flex, které pro účely ANC využívají jen dva mikrofony na každém sluchátku.
Potlačení hluku bezdrátových sluchátek JBL je dále závislé na pasivní izolaci. Například JBL Wave Beam a Tune 520BT spoléhají jen na pasivní izolaci, a přesto nabízejí dobrý zážitek z poslechu. Pochopitelně se však nedá porovnat se sluchátky uvedenými výše, které jsou díky ANC vhodné pro hlučnou ulici, do přeplněné kavárny či do letadla.
TalkThru a Ambient Aware
S funkcí ANC jdou ruku v ruce režimy propustnosti. U sluchátek JBL jsou tyto režimy dva a každý má jiný účel. Režim AmbientAware ponechává hlasitost médií na zvolené úrovni, ale aktivuje vnější mikrofony, díky kterým budete mít přehled o dění kolem sebe. Režim TalkThru je pak určen k vedení rozhovorů. Režim ztiší médium na slyšitelné minimum, aktivuje mikrofony a vám tak umožní slyšet všechny zvuky okolí.
Bluetooth Multipoint
U sluchátek vyšších kategorií se setkáte s funkcí Bluetooth Multipoint, která umožňuje bezdrátově připojit sluchátka ke dvěma zdrojovým zařízením. Pokud budete tím pádem poslouchat například hudbu z notebooku a zazvoní vám telefon, hovor můžete přijmout a vybavit se sluchátky, zatímco hudba bude automaticky pozastavena. Nemusíte tak sluchátka pokaždé odpojovat a zase připojovat.
Ekvalizér
Jednou z nejsilnějších stránek bezdrátových sluchátek JBL oproti konkurenci je ekvalizér, se kterým jsme se setkali u všech testovaných sluchátek. Ekvalizér umožňuje upravovat intenzitu různých frekvencí zvuku.
Basové tóny mají nízkou frekvenci, zatímco výšky zase vysokou frekvenci. Pokud mají tím pádem sluchátka silnější basy, jako například JBL Tune Flex, pomocí ekvalizéru můžete jejich frekvenci „zjemnit“, aby vynikly i méně pronikavé středy a výšky. Ve výsledku tak můžete vytvořit z levnějších sluchátek univerzální audio techniku pro celé spektrum hudebních žánrů.
PersoniFi
Funkce je dostupná v aplikaci JBL Headphones u sluchátek vyšších kategorií. Slouží k přizpůsobení zvuku podle toho, jak kvalitní je váš sluch. Kvalita sluchu je determinována minimální hlasitostí, při které uslyšíte různé frekvence. Test probíhá pro každé ucho samostatně a v jeho průběhu vám sluchátka přehrají devět frekvencí s postupně klesající hlasitostí. Vaším úkolem je zastavit přehrávání ve chvíli, kdy zvuk přestanete slyšet.
VoiceAware
Funkce VoiceAware slouží k regulování intenzity vašeho hlasu během telefonních hovorů. Jinými slovy jde o hlasitost ozvěny vašeho hlasu. Na výběr máte ze tří intenzit a funkci můžete také zcela deaktivovat. S funkcí se setkáte u většiny sluchátek JBL a její ovládání je dostupné v aplikaci.
Find my buds
Pokud se vám podaří sluchátka ztratit v tašce nebo v domácnosti, pomocí této funkce je můžete najít rychleji. Po aktivaci dojde ke spuštění hlasitého zvuku ze zvoleného sluchátka. Díky funkci jsme „ztracená“ sluchátka slyšeli v batohu přeplněném předměty nebo v šuplíku na opačné straně místnosti o velikosti 30 m2. Podobně jako ekvalizér, i tato funkce je společná pro všechna TWS sluchátka JBL.
SilentNow
Další doménou dražších sluchátek JBL s ANC je funkce SilentNow, která přemění sluchátka na špunty do uší proti hluku. Není to však jen o tichu. Funkce dále ztiší příchozí upozornění z chytrého telefonu, díky čemuž vám pomůže soustředit se nebo odpočívat. Sluchátka s funkcí SilentNow jsou tím pádem ideálními společníky do letadla, ve kterém vám dopřejí odpočinek navzdory okolnímu hluku.
Děkujeme, pomohlo nám to.
Poradil byste nám prosím, jaký typ koupit pro dceru, jen na poslouchání hudby? Cena do 2000,-
Nebude používat zatím na propojení pro telefonní hovory. Jen si chce pouštět písničky v autě. Chceme, aby ji vydržely dlouho a aby ji zvuk z okolí nerušil. Některé informace zmiňují, že i přes znějící hudbu neztrácí člověk kontakt s okolím. Tomu nerozumíme. Co si máme pod tím představit?
Ještě nechceme, aby zvuk hudby byl slyšet pro okolí.
Děkuji za odpověď. Chovancová
Dobrý den, pokud hledáte sluchátka do uší (špunty nebo pecky), tak vám udělají solidní službu JBL Wave Beam, ještě více nás ale v redakci překvapila kvalita sluchátek Itezze CLIQ. Pokud zvažujete i větší sluchátka, tak ve vašem rozpočtu poskytnou solidní kvalitu zvuku JBL Tune 520BT, ty by však při vyšších hlasitostech mohli přenášet více ruchů do okolí. Takové úrovni hluku by však lidské ucho nemělo být ideálně vystaveno (určitě ne pravidelně), takže při rozumném používáním by pronikání zvuku neměl být problém.