Nejlepší chytré hodinky z porovnávacího testu
Nejlepší z recenzovaných
Nejlepším multifunkčním modelem z našeho testu se staly chytré hodinky Apple Watch Series 9, které zaujmou především majitele mobilních telefonů s operačním systémem iOS. Tyto chytré hodinky jsou ideální pro všechny, kteří nechtějí dělat kompromisy a touží po funkcemi nabitém moderním zařízení.
Apple Watch Series 9
Apple po roce přichází s novou generací chytrých hodinek. V porovnání s Apple Watch 8 však nové Apple Watch 9 nabídnou jen několik nových změn a funkcí. Konkrétně jsou například vybaveny novým čipem, došlo k navýšení jejich interní paměti a využívat můžete gesto Double Tap. Zjistěte, jak si chytré hodinky vedly v naší recenzi.
Nejlepší hodinky na sport a outdoor
Pro jablíčkáře
Pokročilým modelem pro milovníky sportu a outdoorových aktivit jsou bezpochyby Apple Watch Ultra 2. Ty se mohou pochlubit prémiovými materiály v podobě kombinace titanu a safírového sklíčka.
Apple Watch Ultra 2
Apple přichází s novou generací outdoorových chytrých hodinek Apple Watch Ultra 2. Mezigeneračně se však dočkáme jen několika novinek. Konkrétně se jedná například o novější čip, podporu gesta Double Tap, zvětšení interní paměti z 32 GB na 64 GB či zdokonalenou hlasovou asistentku Siri. Stojí toto zařízení za nákup a vyplatí se nad ním tedy uvažovat? To si povíme v naší recenzi.
Pokud máte Android, nebo Apple Watch nepreferujete
Pro uživatele mobilních telefonů s Androidem lze doporučit chytré hodinky značky Garmin. Konkrétně velmi povedeným modelem jsou chytré hodinky Garmin Fénix 7X Sapphire Solar, které vás na první pohled zaujmou svým kvalitním zpracováním za použití prémiových materiálů.
Garmin Fénix 7X Sapphire Solar
Řadíte se mezi milovníky outdoorových aktivit? V tom případě by vaší pozornosti neměly uniknout chytré hodinky Garmin Fénix 7X. Ty si poradí s monitoringem zdraví a pohybu, přičemž vám nabídnou i pokročilé ukazatele. S jejich pomocí snadno zjistíte, jaká je vaše aktuální tréninková zátěž a zda je na místě zvolnit, nebo se můžete pustit do intenzivní aktivity. Hodinky dále zaujmou svým špičkovým zpracováním a použitím kvalitních materiálů. Safírové sklíčko je vybaveno solárním nabíjením, které dokáže prodloužit výdrž baterie. Předností hodinek jsou také mapy a navigace.
Pokud máte omezený rozpočet
Nechcete za chytré hodinky utrácet spoustu peněz a vystačíte si s modelem se základní nabídkou funkcí? V tom případě doporučujeme sáhnout po modelu Amazfit GTS 4 mini. Za nízkou cenu totiž získáte povedené zařízení, které je svým designem inspirováno mnohonásobně dražšími Apple produkty.
Amazfit GTS 4 mini
Chytré hodinky Amazfit GTS 4 mini vzhledem ke svým kompaktním rozměrům a elegantnímu designu cílí především na ženy. Zaujmou vás AMOLED displejem s funkcí Always-On, přehledným rozhraním a širokou nabídkou funkcí. Zařízení vám změří tep, okysličení krve, spánek i množství spálených kalorií při nejrůznějších sportech.
Potěší i dlouhá výdrž baterie. Uživatele mobilních telefonů s Androidem ocení i fakt, že lze na příchozí hovory odpovědět pomocí přednastavených odpovědí. Příznivci iPhonů však bohužel v tomto ohledu mají smůlu. Přečtěte si celou recenzi se shrnutím hlavních předností a nedostatků tohoto zařízení.
Nejlepší chytré hodinky pro děti
V naší redakci průběžně testujeme také chytré hodinky pro děti, které slouží pro podporu bezpečnosti nejmenších. S jejich pomocí můžete sledovat, kde se právě vaše dítě nachází a snadno jej kontaktovat.
Lamax WatchY2
Chytré hodinky Lamax WatchY2 najdou uplatnění u všech osob, jejichž bezpečí je pro vás na prvním místě. Jednat se může nejen o malé děti, ale i o seniory nebo dlouhodobě nemocné, které díky tomuto zařízení budete mít lépe pod dohledem. V případě potřeby vám snadno pošlou hlasovou zprávu, zavolají vám nebo stisknou SOS tlačítko. Na přehledné mapě budete moct sledovat jejich aktuální polohu.
Nejčastější dotazy
Spárování chytrých hodinek a mobilního telefonu zpravidla zajišťuje technologie NFC a Bluetooth. Zároveň je třeba do mobilního telefonu stáhnout příslušnou aplikaci a provést potřebná nastavení.
Nabídka sportů se u každého modelu mírně liší. Většinou však nechybí podpora základních sportů v podobě chůze, běhu, turistiky, jízdy na kole, posilování a plavání (pokud jsou hodinky voděodolné). Některé modely podporují také další sporty, například v podobě tenisu, tance, jógy a dalších méně i více rozšířených aktivit.
Ano, některé modely jsou vybaveny NFC čipem a podporují bezkontaktní platby. V praxi to poté funguje podobně jako placení mobilním telefonem. Na hodinkách zvolíte tuto funkci, a poté je přiblížíte k platebnímu terminálu.
To vždy záleží na konkrétním modelu. Vydržet mohou zhruba 1 až 21 dnů na jedno nabití. Aby ale hodinky takto vysoké výdrže dosáhly, vyžadují často použití úsporného režimu. V praxi tuto hodnotu ovlivňuje i to, jakým způsobem zařízení používáte.
Co přesně chytré hodinky jsou
Chytré hodinky mají podobu drobného elektronického zařízení, které se připevňuje na zápěstí stejně jako klasické hodinky. Smartwatch mají svůj vlastní operační systém a kromě zobrazení aktuálního času v sobě skrývají spoustu užitečných funkcí.
Dokáží vás například informovat o telefonním hovoru nebo příchozí zprávě, na kterou můžete na hodinkách rovnou odpovědět. Dále umožňují sledovat vaši sportovní aktivitu a stahovat nejrůznější aplikace, které vám usnadní život. V podstatě tak můžeme říct, že chytré hodinky fungují na podobném principu jako chytré telefony.
Rozdíl mezi chytrými hodinkami, sportovními hodinkami a fitness náramkem
Spousta lidí si tato tři zařízení mezi sebou plete. Přece jenom jejich názvy jsou hodně podobné. Pojďme se proto podívat na srovnání chytrých hodinek, sportovních hodinek a fitness náramků.
Chytré hodinky můžeme v podstatě přirovnat k takové prodloužené ruce vašeho chytrého telefonu. Zaměřují se především na usnadnění každodenního života a svými funkcemi dokáží chytrý telefon mnohdy nahradit. Často se jedná o platformu umožňující instalaci dalších aplikací zveřejných vývojáři, které dále rozšiřují jejich funkce.
Sportovní hodinky (neboli sporttestery) mají k chytrým hodinkám velmi blízko. Narozdíl od nich se však více zaměřují na monitorování vaší sportovní aktivity. Mnohdy jsou vybaveny GPS senzorem, díky kterému je například měření běhání či jízdy na kole přesnější než v případě fitness náramků. Zpravidla nemívají operační systém a není na ně tedy možné doinstalovávat aplikace. Maximálně si lze nějaké funkce dokonfigurovat pomocí mobilní aplikace a stáhnout si další ciferníky.
Fitness náramek je spíše levnější a základní produkt pro nenáročné uživatele. Slouží zejména k monitorování počtu kroků, spálených kalorií nebo spánku. Jeho výsledky nemusí být zcela přesné, pro amatérské nadšence se však jedná o skvělou volbu. Fitness náramek také zpravidla umožňuje pohodlné propojení s chytrým telefonem (prostřednictvím mobilní aplikace). Stejně jako sportovní hodinky, ani fitness náramky většinou nemívají operační systém. Stažení nových ciferníků však mnohdy podporují, stejně tak i drobnou konfiguraci v mobilní aplikaci.
Pokud vám nositelná elektronika na zápěstí vadí, nebo preferujete například klasické náramkové hodinky, můžete ke sledování svého zdraví využít chytrý prsten.
Jak vybrat nejlepší chytré hodinky
Toužíte po chytrých hodinkách, ale nejste si jistí, jaký konkrétní model z rozsáhlé nabídky vybrat? Přinášíme vám podrobného průvodce, díky kterému zjistíte, na jaké parametry si dát pozor.
Dámské vs. pánské chytré hodinky: v čem je rozdíl?
Chytré hodinky lze v prvé řadě rozlišovat podle toho, pro koho jsou určené. Rozdíly mezi takovými modely přitom spočívají především v designu. U dámských chytrých hodinek výrobci často sahají po barvách, které ženy preferují (například růžová či fialová). Pánské chytré hodinky naopak bývají spíše decentnější.
Pokud vybíráte chytré hodinky, bude pro vás rozhodující také délka řemínku. Muži zpravidla potřebuji delší řemínek (vzhledem k širšímu zápěstí), ženy naopak ocení kratší řemínek. Velikost může být rozhodující i u ciferníku. Mnohé dámy totiž volí spíše menší displej, který na užším zápěstí obecně lépe sedí.
Co se týče výbavy hodinek, v zásadě se nijak pánské a dámské modely neliší. U většiny chytrých hodinek lze přitom řemínek snadno vyměnit, pokud vám ten původní kvůli designu nebo délce nebude vyhovovat.
Účel použití: na sport nebo komunikaci?
Než si toto drobné zařízení pořídíte, udělejte si jasno v tom, k čemu jej budete nejčastěji používat. Pokud například chcete chytré hodinky používat primárně pro monitorování sportovních aktivit, ujistěte se, že vybraný model podporuje všechny potřebné funkce a má adekvátní odolnost. Jestliže naopak od tohoto zařízení očekáváte především funkci telefonování, zkontrolujte si, zda disponuje zabudovaným mikrofonem a reproduktorem.
Jaký typ řemínku zvolit?
- Kovový řemínek je o něco dražší než plastový nebo silikonový. Na první pohled však působí elegantnějším dojmem. Bývá dostupný ve více barevných provedeních (např. zlaté, stříbrné nebo rose gold). Sportovním nadšencům bychom tento řemínek nedoporučili.
- Silikonový, plastový nebo gumový řemínek je levnější a může u něj docházet k opotřebení. Jedná se o skvělou variantu pro ty osoby, které trpí alergií na kovy. Výhodou tohoto typu náramku je rozhodně nízká váha a množství dostupných designů. Ideální pro sportovce.
- Textilní řemínek bývá zpravidla také levnější než kovový řemínek. Jeho výhodou je nízká váha a skvělá prodyšnost. Časem má ovšem tendenci se třepit a trhat.
- Kožený nebo koženkový řemínek vypadá na první pohled luxusně a elegantně. Takový náramek je vhodnější spíše do práce než na sport. Kůže a koženka má totiž tendenci se ke zpocené kůži lepit a rovněž by neměla být trvale vystavena vlhkému prostředí.
U většiny chytrých hodinek se setkáte s možností jednoduchého odepnutí řemínku. Díky tomu si můžete pořídit více variant a střídat je podle aktuální nálady nebo příležitosti.
Odolnost chytrých hodinek vůči vodě a prachu
Podobně jako u fitness náramků nebo třeba reproduktorů, i u chytrých hodinek se můžete setkat s různými stupni odolnosti, respektive IP krytí. Jednat se přitom může jak o odolnost vůči vodě, tak i o odolnost vůči prachu a nejrůznějším pevným částicím.
Pokud se chystáte se zařízením sportovat ve vodě, měli byste tomuto parametru rozhodně věnovat pozornost.
Odolnost bývá u jednotlivých zařízeních udávána pomocí parametru IP. První číslo za tímto parametrem značí odolnost vůči pevným částicím, druhé číslo poté udává ochranu před působením vody.
V praxi se někdy můžete setkat s označením IPX(číslo) nebo IP(číslo)X. Znamená to, že výrobce chytré hodinky na parametru X netestoval.
Odolnost vůči vodě
Následující tabulka zobrazuje přehled jednotlivých tříd voděodolnosti. Díky tomu zjistíte, jakému působení vody dokáží chytré hodinky odolat.
Třída voděodolnosti | Čemu dokáže odolat |
IPX0 | Bez ochrany proti vodě |
IPX1 | Kapající vodě rychlostí 1 mm/min (po dobu 10 minut) |
IPX2 | Kapající vodě rychlostí 3 mm/min ve 4 polohách (celkem po dobu 10 minut) |
IPX3 | Stříkající vodě v 60° úhlu (po dobu 5 minut) |
IPX4 | Stříkající vodě ze všech úhlů (po dobu 5 minut) |
IPX5 | Tryskající vodě (po dobu 3 minut) |
IPX6 | Intenzivně tryskající vodě (po dobu 3 minut) |
IPX7 | Ponoření do vody (30 minut v hloubce 1 m) |
IPX8 | Nepřetržitému ponoření do vody |
Odolnost vůči pevným částicím
V této tabulce najdete přehled jednotlivých tříd odolnosti vůči pevným částicím.
Třída ochrany před pevnými částicemi | Čemu dokáže odolat |
IP0X | Není chráněn proti fyzickému kontaktu a předmětům. |
IP1X | Je chráněn před objekty většími než 50 mm. |
IP2X | Je chráněn před předměty většími než 12,5 mm. |
IP3X | Je chráněn před věcmi většími než 2,5 mm. |
IP4X | Je chráněn před předměty většími než 1 mm. |
IP5X | Odolný proti prachu, i když se do něj určité množství může dostat. |
IP6X | Je plně prachotěsný. |
Displej: každá varianta má své výhody a nevýhody
Prostřednictvím displeje budete uskutečňovat veškerou komunikaci s vaším zařízením. Měl by být proto dostatečně velký a přehledný, aby vám manipulaci s hodinkami maximálně usnadnil.
Větší displej se vám bude jednodušeji obsluhovat, na druhou stranu může na menším zápěstí působit robustním dojmem.
Co se týče technologií, můžete se setkat s následujícími variantami:
- IPS displej — bývá spíše u starších hodinek. Jedná se o levnější variantu, se kterou je spojen dobrý jas, ale horší zobrazení černé barvy a nižší čitelnost na přímém slunci.
- OLED/AMOLED displej — symbolizuje novější, která je úsponější než IPS a disponuje schopností věrně zobrazit černou barvu. Pyšní se také rychlou odezvou, V porovnání se zbylými technologiemi níže je její spotřeba energie vyšší.
- Transreflexní displej — má nevýrazné barvy, ale vysoký kontrast. Na ostrém slunci je skvěle čitelný, ve tmě lze použít podsvícení. Obvykle se používá pro sportovní modely hodinek.
- Hybridní displej — kombinuje displej a klasické ručičky. Displej se přitom typicky zapne pouze při určitém pohybu a toto řešení je proto nenáročné na spotřebu baterie.
Zmínit musíme i samotný design displeje. Na trhu jsou k dostání hodinky s kulatým nebo hranatým displejem. Pro ovládání hodinek to však nemá prakticky žádný vliv a záleží tedy primárně na vašem vkusu.
Chytré hodinky se ovládají primárně prostřednictvím dotykového displeje. Některé modely jsou dále opatřeny ovládacími tlačítky na stranách.
Materiál sklíčka
V souvislosti s displejem je třeba zmínit i materiály, ze kterých bývají nejčastěji zhotovena sklíčka u chytrých hodinek.
Setkat se zpravidla můžete s tvrzeným sklem. Výrobci často používají takzvané Gorilla Glass, které vyniká skvělou odolností při zachování velmi nízké tloušťky. U Apple hodinek se používá takzvané Ion-X Glass, které je tvrdé, pevné a lehké a kromě chytrých hodinek se používá například v raketoplánech a rychlovlacích vlacích.
Jak dlouho chytré hodinky vydrží na jedno nabití
V případě chytrých hodinek je bezpochyby jedním z nejdůležitějších parametrů výdrž baterie. Celkovou výdrž vždy ovlivní zejména způsob vašeho používání. Roli hraje i množství aktivních senzorů. Chytré hodinky mohou vydržet zhruba 1 až 21 dnů na jedno nabití. Delší doba provozu je však zpravidla vykoupena nutností použití úsporného režimu, případně takové chytré hodinky používají úspornou technologii displeje nebo nízký výpočetní výkon.
Uvnitř těchto zařízení se zpravidla nachází dobíjecí akumulátor. Pro nabíjení se používají zejména USB kabely, některé hodinky lze však dobíjet i bezdrátově pomocí nabíjecí podložky.
Kompatibilita a párování s chytrým telefonem
Chytré hodinky umožňují konektivitu s chytrým telefonem, ale i další elektronikou (typicky se jedná o bezdrátová sluchátka nebo sportovní příslušenství). Slouží k tomu nejrůznější drátové i bezdrátové technologie. Pojďme si je představit.
Bluetooth zajišťuje propojení s telefonem
Jedná se o základní technologii, která zajišťuje bezdrátový přenos dat mezi mobilním telefonem a chytrými hodinkami. Zároveň umožňuje propojení i s jinými zařízeními (např. bezdrátovými sluchátky). Komunikace funguje oboustranně. To znamená, že hodinky do telefonu odesílají naměřená data a zároveň se na hodinkách zobrazují notifikace z mobilního telefonu.
Zjistěte, co je charakteristické pro jednotlivé verze Bluetooth:
- Bluetooth 1.0 – jedná se o úplně první verzi, která byla uvedena v roce 1999. Z toho důvodu ji u fitness náramků nenajdete.
- Bluetooth 2.0 – první verzi vylepšuje s ohledem na zjednodušené párování.
- Bluetooth 3.0 – tato verze již dokáže pracovat se sítěmi Wi-Fi, a navíc podporuje 128bit šifrování.
- Bluetooth 4.0 – charakterizuje ji nízká energetická náročnost. Zařízení přitom vydrží spárované i při delší ztrátě spojení.
- Bluetooth 4.2 – tato verze pracuje s protokolem 6LoWPAN, který ke komunikaci používají třeba chytré žárovky.
- Bluetooth 5.0 – dosahuje ještě menší energetické náročnosti. Dokáže lépe komunikovat v rušném prostředí a dočkala se optimalizované responzivity.
- Bluetooth 5.1 – zajišťuje ještě menší energetickou náročnost. Zpřesnění se dočkala i navigace.
- Bluetooth 5.2 – nabízí lepší přenos zvuku přes Bluetooth a opět menší energetickou náročnost.
- Bluetooth 5.3 – verze se dočkala několika vylepšení pro delší výdrž a stabilnější spojení.
Wi-Fi pro komunikaci s mobilním telefonem
S touto technologií se setkáte zejména u pokročilejších modelů chytrých hodinek. Umožňuje komunikovat s mobilním telefonem připojeným ve stejné síti.
NFC zajišťuje párování a bezkontaktní platby
Technologie NFC u chytrých hodinek zajišťuje šifrovaný a rychlý přenos dat na krátkou vzdálenost. U této elektroniky se NFC používá zejména pro bezkontaktní platby nebo párování hodinek s telefonem.
ANT+ pro profesionální sportovce
Technologii ANT+ využijí zejména profesionální sportovci. Funguje na krátkou vzdálenost a chytrým hodinkám umožňuje propojení s hrudním pásem, wattmetrem nebo snímačem otáček kola.
GSM a 4G
Chytré hodinky s technologií GSM umožňují vložení SIM karty (nebo použití e-SIM) a využití mobilní datové sítě. Úzce s tím souvisí také technologie 4G, tedy možnost využití nejrychlejší mobilní datové sítě.
Drátová konektivita
Drátová konektivita chytrých hodinek závisí na konkrétních konektorech, které jsou na tomto zařízení dostupné. Typicky se jedná o konektor sloužící pro nabíjení nebo připojení datového kabelu.
Operační systémy: výhody a nevýhody jednotlivých variant
V zásadě je třeba rozlišovat dva typy operačního systému:
- Otevřený operační systém — umožňuje stahování aplikací.
- Uzavřený operační systém — neumožňuje stahování aplikací a nabídka funkcí je dána výrobcem.
Mezi nejznámější operační systémy chytrých hodinek patří:
- Watch OS — používá se u chytrých hodinek značky Apple a skvěle spolupracuje s dalšími zařízeními této značky. Se zařízením s operačním systémem Android však kompatibilní není. Nevýhodou je také slabší výdrž baterie.
- Wear OS — je součástí chytrých hodinek Polar nebo Fossil. Takové chytré hodinky lze spárovat s mobilním telefonem s operačním systémem Android i iOS. Obecně se označuje za nepříliš intuitivní systém.
- Garmin OS — jedná se o operační systém hodinek Garmin. Takové smartwatch je možné propojit s telefonem s operačním systémem Android i iOS. Jeho předností jsou pokročilé sportovní funkce s detailním přizpůsobením. Za nevýhodu lze považovat trochu složitější rozhraní.
- Tizen for Wearables — tento operační systém používají chytré hodinky značky Samsung. Dobře spolupracuje s mobilním telefonem s Androidem i iOS. Nabízí široké možnosti přizpůsobení, na druhou stranu mají tyto hodinky nižší výdrž baterie.
- Fitbit OS — originální operační systém pro hodinky Fitbit. Jeho výhodou je české prostředí, obchod s dostupnými aplikacemi a moderní design. Zároveň se pyšní nižší spotřebou baterie. Hodinky Fitbit lze spárovat s mobilním telefonem s Androidem i iOS.
- Amazfit OS + MIUI for Watch — jedná se o operační systém používaný v zařízeních Amazfit a Huami. Jeho předností je maximálně jednoduché rozhraní, které si osvojíte během okamžiku. Do tohoto operačního systému však nelze nainstalovat žádné další aplikace. Hodinky lze spárovat s mobilním telefonem s Androidem i iOS.
- Lite OS + Harmony OS — operační systém používaný u chytrých hodinek Huawei a Honor. Systém podporuje češtinu a jednoduše se ovládá. Chybí v něm však podpora bezkontaktních plateb. Hodinky spárujete s iPhonem i mobilním telefonem pracujícím na Androidu.
Operační systém | Podpora systémů | Instalace nových aplikací | Bezkontaktní platby |
Watch OS | iOS | Ano | Apple Pay |
Wear OS | Android, iOS | Ano | Google Pay (aktuálně nefunkční) |
Garmin OS | Android, iOS | Ano | Garmin Pay |
Tizen for Wearables | Android, iOS | Ano | Samsung Pay (v ČR nyní nefunkční) |
Fitbit OS | Android, iOS | Ano | Fitbit Pay |
Amazfit OS + MIUI for Watch | Android, iOS | Ne | Ne |
Lite OS + Harmony OS | Android, iOS | U některých modelů | Ne |
Nejčastější funkce chytrých hodinek
Funkcí chytrých hodinek je opravdu spousta. Pojďme si představit alespoň ty nejčastější, které jsou pro srovnání chytrých hodinek klíčové.
Propojení s mobilním telefonem
Chytré hodinky úzce spolupracují s vaším mobilním telefonem. Proto si na nich můžete prohlížet příchozí zprávy a rovnou na ně odpovídat. Stejně tak vás hodinky upozorní i na notifikace z nejrůznějších aplikací (e-mail, kalendář apod.). Existují i chytré hodinky, které disponují slotem na SIM kartu nebo podporují takzvanou e-SIM. Takové modely mohou fungovat i nezávisle na vašem mobilním telefonu.
Některé chytré hodinky podporují možnost telefonování. Tato funkce je ovšem podmíněna přítomností zabudovaného mikrofonu a reproduktoru.
Internetový prohlížeč
Mnohé modely umožňují otevření klasického internetového prohlížeče a procházení webových stránek. Je však třeba počítat s tím, že velikost displeje příliš nenahrává dlouhodobému používání této funkce. Poslouží hlavně pro rychlé vyhledání nějaké informace.
Základní funkce
Samozřejmostí u chytrých hodinek bývá možnost využít kalendář, budík, stopky nebo odpočítávání. Součástí bývá také dostupná předpověď počasí. Obvykle se také setkáte s možností ovládání hudby, kterou přehráváte prostřednictvím mobilního telefonu. Na hodinkách můžete skladbu pozastavit nebo ji přepnout.
Stahování aplikací
Pokud operační systém hodinek podporuje stahování aplikací, můžete se směle pustit do toho. Stejně tak si můžete u vybraných modelů stáhnout hudbu.
Bezkontaktní platby
Některé chytré hodinky umožňují provádět bezkontaktní platby (prostřednictvím technologie NFC). Hodinky poté stačí přiblížit k platebnímu terminálu.
Sportovní funkce
Sportovní funkce se odvíjí od toho, s jakými senzory a měřidly chytré hodinky pracují. Na přehled těch nejčastějších jsme se proto zaměřili v následující sekci.
Obecně však lze s chytrými hodinkami monitorovat počet kroků a spálených kalorií v průběhu dne. Pokud se pustíte do nějaké fyzické aktivity, můžete si zapnout odpovídající sportovní režim a sledovat svůj výkon. Nabídka konkrétních sportů se přitom u každého modelu liší.
Senzory a měřidla používaná u chytrých hodinek
Do chytrých hodinek výrobci zakomponovávají nejrůznější senzory a měřidla, která pomáhají monitorovat váš aktuální zdravotní stav. Pojďme se podívat na to, s jakými senzory se můžete v současné době setkat a k čemu slouží.
- Optický senzor na měření tepové frekvence — má většina chytrých hodinek. Slouží pro měření frekvence stahů srdečního svalu za minutu.
- Biometrické čipy a optický senzor tepu — na základě více údajů hodinky dopočítávají údaje o krevním tlaku.
- Elektrody snímající aktivitu srdce — slouží pro natočení EKG (elektrokardiogramu). Díky tomu dokáží zachytit odchylky od pravidelného srdečního rytmu.
- Monitoring stresu — chytré hodinky hladinu stresu měří na základě variability srdečního tepu.
- Pulzní oxymetr — slouží k měření okysličení krve (neboli také měření saturace kyslíku). Senzory v hodinkách nebývají tak přesné jako prstový pulzní oxymetr nebo profesionální lékařské přístroje.
- Optický senzor fungující na principu Ramanovy spektroskopie — slouží pro měření hladiny cukru v krvi. Mělo by se jednat o neinvazivní metodu, která bude k měření využívat laserový paprsek (nikoliv vzorek krve). V současné době se diskutuje o tom, že se tato funkce objeví u hodinek Apple a Samsung.
- Monitoring spánku — měří se na základě více faktorů (srdečního tepu, frekvence dechu a pohybu). Na základě těchto informací dokáží hodinky rozpoznat jednotlivé fáze spánku i dobu bdělosti.
- Teploměr — měří teplotu. Apple Watch od modelu Series 8 a Ultra například tento senzor používají pro přesnější sledování menstruačního cyklu žen a odhad ovulace.
- Výškoměr (barometr) — měří stoupání a klesání (např. při turistice či jízdě na kole).
- GPS navigace — dává možnost zaznamenávat tréninkovou trasu do mapy a na základě toho dopočítat přesnější hodnoty.
- Akcelerometr — dokáže detekovat váš pohyb.
Kvalitu snímání u chytrých hodinek vždy ovlivňuje kvalita senzoru. Aby zařízení fungovalo co nejlépe, je vhodné senzory udržovat v čistotě. Čas od času je proto otřete utěrkou. Zároveň musí chytré hodinky vždy těsně přiléhat k vaší pokožce.
Fotoaparát
Některé chytré hodinky bývají vybaveny fotoaparátem. Ve většině případů je však třeba počítat s tím, že s takovým fotoaparátem nedosáhnete nijak vysoké kvality fotografií.
Aplikace v chytrých hodinkách a telefonu
Nejprve je třeba si ujasnit, do jakých operačních systémů lze instalovat další aplikace. To vám prozradí následující tabulka.
Operační systém | Možnost instalace aplikací |
Watch OS | Ano |
Wear OS | Ano |
Garmin OS | Ano |
Tizen for Wearables | Ano |
Fitbit OS | Ano |
Amazfit OS + MIUI for Watch | Ne |
Lite OS + Harmony OS | Pouze u některých modelů |
Co se týče dostupných aplikací do hodinek, ty se liší v závislosti na operačním systému. Stáhnout si můžete praktické aplikace, které vám zjednoduší používání hodinek. Součástí nabídky však bývají i menší hry, které si můžete zahrát přímo na hodinkách a zkrátit si tak volnou chvíli.
Aplikace pro spárování hodinek a telefonu
Když mluvíme o mobilních aplikacích, musíme zmínit i ty, které jsou dostupné pro mobilní telefony a slouží pro spárování zařízení a následné sledování statistik.
- Chytré hodinky s Watch OS pracují s mobilní aplikací Watch, která je standardně dostupná v iPhonu. Pokud máte mobilní telefon s Androidem, aplikace na něj dostupná není.
- U chytrých hodinek s Wear OS je třeba použít mobilní aplikaci Wear OS by Google (na Android nebo iOS).
- Pro spárování hodinek s Garmin OS je nutné si stáhnout mobilní aplikaci Garmin Connect (dostupná na Android i iOS).
- V případě hodinek s operačním systémem Tizen for Wearables se neobejdete bez mobilní aplikace Galaxy Wearable (rovněž dostupná na Android i iOS).
- U chytrých hodinek Fitbit budete potřebovat mobilní aplikaci Fitbit (rovněž dostupná na Android i iOS).
- Chytré hodinky s operačním systémem Amazfit spárujete s mobilním telefonem pomocí aplikace Zepp (rovněž dostupná na Android i iOS).
- V případě chytrých hodinek Huawei nebo Honor budete používat mobilní aplikaci Zdraví Huawei (na Android i iOS).
Hardwarová výbava a vnitřní paměť
Výkon chytrých hodinek pochopitelně úzce souvisí i s jejich hardwarovou výbavou. Obecně by se dalo říct, že procesor by měl mít alespoň 2 jádra a zároveň by měly být hodinky vybaveny alespoň 512MB RAM pamětí.
Klíčová je však především celková souhra hardwaru a softwaru.
Důležitým parametrem je rovněž kapacita vnitřního úložište, která se u těchto zařízení pohybuje přibližně od 4 do 32 GB. V podstatě tato hodnota říká, jaké množství dat můžete do hodinek uložit. Platí proto jednoduché pravidlo — čím větší vnitřní paměť, tím lépe.
Nejznámější výrobci chytrých hodinek
Na trhu jsou v současné době k dostání chytré hodinky od nejrůznějších výrobců. Pojďme si představit ty, se kterými se setkáte nejčastěji.
Apple
Na první příčku jsme umístili chytré hodinky Apple, které jsou velmi oblíbené a rozšířené. Výrobce svůj první model na trh uvedl v roce 2014. V současné době pravidelně přichází s novými a vylepšenými hodinkami, které mají rozhodně co nabídnout. Jejich předností je skvělá kompatibilita s ostatními Apple zařízeními. Nevýhodou je trochu vyšší cena, která se u prémiových modelů může dostat přes hranici 20 000 Kč.
Garmin
Značka Garmin se soustředí spíše na outdoorové modely chytrých hodinek. Jednotlivá zařízení proto primárně slouží pro monitorování vaší sportovní aktivity. Kromě chytrých hodinek se tato značka soustředí na výrobu fitness náramků, cyklopočítačů a měřících zařízení pro hráče golfu. Cena Garmin hodinek je prakticky srovnatelná s hodinkami od Apple, některé modely jsou ale i levnější.
Xiaomi
Významným výrobcem chytrých hodinek je i značka Xiaomi. Kromě toho se soustředí také na další elektroniku, jako například fitness náramky, elektrokoloběžky nebo mobilní telefony. Výhodou těchto chytrých hodinek je bezpochyby příznivá cena, která je ovšem vykoupena ne tak prémiovými technologiemi.
Samsung
Zapomenout nesmíme ani na značku Samsung, která se angažuje nejen na poli nositelné elektroniky, ale i domácích spotřebičů. Chytré hodinky Samsung jsou mnohdy velmi elegantní a jedná se tak i o perfektní módní doplněk. Cenově se jedná o takovou zlatou střední cestu.
Cena chytrých hodinek
Při pořizování smart hodinek je bezpochyby důležitým faktorem také jejich cena. Zjistěte, co zhruba můžete v jednotlivých cenových relacích od těchto zařízení očekávat.
Chytré hodinky s cenou do 3 000 Kč
V této cenové relaci jsou k dostání základní modely chytrých hodinek, které cílí především na nenáročné uživatele. Zpravidla podporují měření pokročilých sportovních metrik, jako je například měření okysličení krve. Také bývají opatřeny GPS připojením, díky čemuž s nimi můžete snadno měřit svůj výkon i při venkovních aktivitách.
Chytré hodinky s cenou od 3 000 do 7 000 Kč
V této kategorii na vás čekají modely s pokročilejšími technologiemi a kvalitnějšími materiály. Jejich součástí bývá možnost bezkontaktních plateb, nechybí ani GPS připojení. Takové chytré hodinky samozřejmě umožňují sledování vašeho zdraví a bývají vybaveny větším množstvím senzorů.
Chytré hodinky s cenou od 7 000 do 15 000 Kč
V této cenové relaci se již dostáváme k velmi pokročilým modelům. Své široké zastoupení zde má i rozšířená a oblíbená značka Apple. Tyto modely zaujmou kvalitními materiály a špičkovými technologiemi. V případě Apple hodinek nechybí podpora Apple Pay. Vybrané modely dokáží měřit nejen srdeční tep, ale i EKG.
Chytré hodinky s cenou nad 15 000 Kč
Pokud patříte mezi opravdu náročné zákazníky, budete hledat chytré hodinky v této cenové relaci. Vyšší ceně odpovídají špičkové materiály, moderní technologie i nejnovější technologie (např. pro měření hladiny cukru v krvi). Zároveň tyto nejlepší smart watch ocení profesionální sportovci, kteří za žádnou cenu nechtějí dělat kompromisy.
Závěr – na co při výběru chytrých hodinek pamatovat?
Jak vidíte, výběr chytrých hodinek ovlivňuje velká řada parametrů. Pokud bychom to měli zjednodušit, určitě si nejprve promyslete, k čemu budete tuto elektroniku nejčastěji využívat. Na základě toho si uděláte jasno v tom, jaké technologie jsou pro vás klíčové a jaké naopak tolik nepotřebujete.
Kromě jednotlivých funkcí může být rozhodující také velikost displeje a preferovaná značka. Pokud například patříte mezi fanoušky Apple zařízení, pravděpodobně budete chtít sáhnout po chytrých hodinkách z této dílny.
V neposlední řadě doporučujeme sledovat náš web, kde pravidelně publikujeme recenze nejnovějších a nejoblíbenějších chytrých hodinek. Díky nim si můžete udělat jasno v tom, jaký produkt je pro vás ten pravý.
Pro nezasvěcené /já/ v této oblasti srozumitelné vysvětlení podstatného.