ITmix.cz logo

Chytré hodinky: jak vybrat ty nejlepší?

Chytré hodinky: jak vybrat ty nejlepší? Recenze a srovnávací test.

Chytré hodinky neboli smart watch. Drobné zařízení, které vám umožní posílat zprávy, telefonovat, ale také sledovat svůj zdravotní stav či být vaším osobním asistentem. V tomto článku vám prozradíme, jaké parametry se vyplatí vzít v úvahu při výběru chytrých hodinek a proč. Tak se pusťte do čtení a vyberte si takové, která vám budou ve všech směrech vyhovovat.

Recenze vybraných produktů

Autor: Hana Smětáková
Hana Smětáková
Datum poslední aktualizace
10 listopadu, 2021
Obsah článku

Co přesně chytré hodinky jsou

Chytré hodinky mají podobu drobného elektronického zařízení, které se připevňuje na zápěstí stejně jako klasické hodinky. Smartwatch mají svůj vlastní operační systém a kromě zobrazení aktuálního času v sobě skrývají spoustu užitečných funkcí.

Dokáží vás například informovat o telefonním hovoru nebo příchozí zprávě, na kterou můžete na hodinkách rovnou odpovědět. Dále umožňují sledovat vaši sportovní aktivitu a stahovat nejrůznější aplikace, které vám usnadní život. V podstatě tak můžeme říct, že chytré hodinky fungují na podobném principu jako chytré telefony.

Rozdíl mezi chytrými hodinkami, sportovními hodinkami a fitness náramkem

Spousta lidí si tato tři zařízení mezi sebou plete. Přece jenom jejich názvy jsou hodně podobné. V čem spočívají konkrétní rozdíly?

Chytré hodinky můžeme v podstatě přirovnat k takové prodloužené ruce vašeho chytrého telefonu. Zaměřují se především na usnadnění každodenního života a svými funkcemi dokáží chytrý telefon mnohdy nahradit. Často se jedná o platformu umožňující instalaci dalších aplikací zveřejných vývojáři, které dále rozšiřují jejich funkce.

Sportovní hodinky (neboli sporttestery) mají k chytrým hodinkám velmi blízko. Narozdíl od nich se však více zaměřují na monitorování vaší sportovní aktivity. Mnohdy jsou vybaveny GPS senzorem, díky kterému je například měření běhání či jízdy na kole přesnější než v případě fitness náramků. Zpravidla nemívají operační systém a není na ně tedy možné doinstalovávat aplikace. Maximálně si lze nějaké funkce dokonfigurovat pomocí mobilní aplikace a stáhnout si další ciferníky.

Fitness náramek je spíše levnější a základní produkt pro nenáročné uživatele. Slouží zejména k monitorování počtu kroků, spálených kalorií nebo spánku. Jeho výsledky nemusí být zcela přesné, pro amatérské nadšence se však jedná o skvělou volbu. Fitness náramek také zpravidla umožňuje pohodlné propojení s chytrým telefonem (prostřednictvím mobilní aplikace). Stejně jako sportovní hodinky, ani fitness náramky většinou nemívají operační systém. Stažení nových ciferníků však mnohdy podporují, stejně tak i drobnou konfiguraci v mobilní aplikaci.

Jak vybrat nejlepší chytré hodinky

Toužíte po chytrých hodinkách, ale nejste si jistí, jaký konkrétní model z rozsáhlé nabídky vybrat? Přinášíme vám podrobného průvodce, díky kterému zjistíte, na jaké parametry si dát pozor.

Dámské vs. pánské chytré hodinky

Chytré hodinky lze v prvé řadě rozlišovat podle toho, pro koho jsou určené. Rozdíly mezi takovými modely přitom spočívají především v designu. U dámských chytrých hodinek výrobci často sahají po barvách, které ženy preferují (například růžová či fialová). Pánské chytré hodinky naopak bývají spíše decentnější.

Pokud vybíráte chytré hodinky, bude pro vás rozhodující také délka řemínku. Muži zpravidla potřebuji delší řemínek (vzhledem k širšímu zápěstí), ženy naopak ocení kratší řemínek. Velikost může být rozhodující i u ciferníku. Mnohé dámy totiž volí spíše menší displej, který na užším zápěstí obecně lépe sedí.

Co se týče výbavy hodinek, v zásadě se nijak pánské a dámské modely neliší. U většiny chytrých hodinek lze přitom řemínek snadno vyměnit, pokud vám ten původní kvůli designu nebo délce nebude vyhovovat.

Účel použití

Než si toto drobné zařízení pořídíte, udělejte si jasno v tom, k čemu jej budete nejčastěji používat. Pokud například chcete chytré hodinky používat primárně pro monitorování sportovních aktivit, ujistěte se, že vybraný model podporuje všechny potřebné funkce a má adekvátní odolnost. Jestliže naopak od tohoto zařízení očekáváte především funkci telefonování, zkontrolujte si, zda disponuje zabudovaným mikrofonem a reproduktorem.

Jaký typ řemínku zvolit?

 • Kovový řemínek je o něco dražší než plastový nebo silikonový. Na první pohled však působí elegantnějším dojmem. Bývá dostupný ve více barevných provedeních (např. zlaté, stříbrné nebo rose gold). Sportovním nadšencům bychom tento řemínek nedoporučili.
 • Silikonový, plastový nebo gumový řemínek je levnější a může u něj docházet k opotřebení. Jedná se o skvělou variantu pro ty osoby, které trpí alergií na kovy. Výhodou tohoto typu náramku je rozhodně nízká váha a množství dostupných designů. Ideální pro sportovce.
 • Textilní řemínek bývá zpravidla také levnější než kovový řemínek. Jeho výhodou je nízká váha a skvělá prodyšnost. Časem má ovšem tendenci se třepit a trhat.
 • Kožený nebo koženkový řemínek vypadá na první pohled luxusně a elegantně. Takový náramek je vhodnější spíše do práce než na sport. Kůže a koženka má totiž tendenci se ke zpocené kůži lepit a rovněž by neměla být trvale vystavena vlhkému prostředí.

U většiny chytrých hodinek se setkáte s možností jednoduchého odepnutí řemínku. Díky tomu si můžete pořídit více variant a střídat je podle aktuální nálady nebo příležitosti.

Odolnost

Podobně jako u fitness náramků nebo třeba reproduktorů, i u chytrých hodinek se můžete setkat s různými stupni odolnosti. Jednat se přitom může jak o odolnost vůči vodě, tak i o odolnost vůči prachu a nejrůznějším pevným částicím.

Pokud se chystáte se zařízením sportovat ve vodě, měli byste tomuto parametru rozhodně věnovat pozornost.

Odolnost bývá u jednotlivých zařízeních udávána pomocí parametru IP. První číslo za tímto parametrem značí odolnost vůči pevným částicím, druhé číslo poté udává ochranu před působením vody.

V praxi se někdy můžete setkat s označením IPX(číslo) nebo IP(číslo)X. Znamená to, že výrobce chytré hodinky na parametru X netestoval.

Odolnost vůči vodě

Následující tabulka zobrazuje přehled jednotlivých tříd voděodolnosti. Díky tomu zjistíte, jakému působení vody dokáží chytré hodinky odolat.

Třída voděodolnostiČemu dokáže odolat
IPX0Bez ochrany proti vodě
IPX1Kapající vodě rychlostí 1 mm/min (po dobu 10 minut)
IPX2Kapající vodě rychlostí 3 mm/min ve 4 polohách (celkem po dobu 10 minut)
IPX3Stříkající vodě v 60° úhlu (po dobu 5 minut)
IPX4Stříkající vodě ze všech úhlů (po dobu 5 minut)
IPX5Tryskající vodě (po dobu 3 minut)
IPX6Intenzivně tryskající vodě (po dobu 3 minut)
IPX7Ponoření do vody (30 minut v hloubce 1 m)
IPX8Nepřetržitému ponoření do vody

Odolnost vůči pevným částicím

V této tabulce najdete přehled jednotlivých tříd odolnosti vůči pevným částicím.

Třída ochrany před pevnými částicemiČemu dokáže odolat
IP0XNení chráněn proti fyzickému kontaktu a předmětům.
IP1XJe chráněn před objekty většími než 50 mm.
IP2XJe chráněn před předměty většími než 12,5 mm.
IP3XJe chráněn před věcmi většími než 2,5 mm.
IP4XJe chráněn před předměty většími než 1 mm.
IP5XOdolný proti prachu, i když se do něj určité množství může dostat.
IP6XJe plně prachotěsný.

Displej

Prostřednictvím displeje budete uskutečňovat veškerou komunikaci s vaším zařízením. Měl by být proto dostatečně velký a přehledný, aby vám manipulaci s hodinkami maximálně usnadnil.

Větší displej se vám bude jednodušeji obsluhovat, na druhou stranu může na menším zápěstí působit robustním dojmem.

Co se týče technologií, můžete se setkat s následujícími variantami:

 • IPS displej — bývá spíše u starších hodinek. Jedná se o levnější variantu, se kterou je spojen dobrý jas, ale horší zobrazení černé barvy a nižší čitelnost na přímém slunci.
 • OLED/AMOLED displej — symbolizuje novější, která je úsponější než IPS a disponuje schopností věrně zobrazit černou barvu. Pyšní se také rychlou odezvou, V porovnání se zbylými technologiemi níže je její spotřeba energie vyšší.
 • Transreflexní displej — má nevýrazné barvy, ale vysoký kontrast. Na ostrém slunci je skvěle čitelný, ve tmě lze použít podsvícení. Obvykle se používá pro sportovní modely hodinek.
 • Hybridní displej — kombinuje displej a klasické ručičky. Displej se přitom typicky zapne pouze při určitém pohybu a toto řešení je proto nenáročné na spotřebu baterie.

Zmínit musíme i samotný design displeje. Na trhu jsou k dostání hodinky s kulatým nebo hranatým displejem. Pro ovládání hodinek to však nemá prakticky žádný vliv a záleží tedy primárně na vašem vkusu.

Chytré hodinky se ovládají primárně prostřednictvím dotykového displeje. Některé modely jsou dále opatřeny ovládacími tlačítky na stranách.

Materiál sklíčka

V souvislosti s displejem je třeba zmínit i materiály, ze kterých bývají nejčastěji zhotovena sklíčka u chytrých hodinek.

Setkat se zpravidla můžete s tvrzeným sklem. Výrobci často používají takzvané Gorilla Glass, které vyniká skvělou odolností při zachování velmi nízké tloušťky. U Apple hodinek se používá takzvané Ion-X Glass, které je tvrdé, pevné a lehké a kromě chytrých hodinek se používá například v raketoplánech a rychlovlacích vlacích.

Výdrž baterie

V případě chytrých hodinek je bezpochyby jedním z nejdůležitějších parametrů výdrž baterie. Celkovou výdrž vždy ovlivní zejména způsob vašeho používání. Roli hraje i množství aktivních senzorů. Chytré hodinky mohou vydržet zhruba 1 až 21 dnů na jedno nabití. Delší doba provozu je však zpravidla vykoupena nutností použití úsporného režimu, případně takové chytré hodinky používají úspornou technologii displeje nebo nízký výpočetní výkon.

Uvnitř těchto zařízení se zpravidla nachází dobíjecí akumulátor. Pro nabíjení se používají zejména USB kabely, některé hodinky lze však dobíjet i bezdrátově pomocí nabíjecí podložky.

Kompatibilita a párování s chytrým telefonem

Chytré hodinky umožňují konektivitu s chytrým telefonem, ale i další elektronikou (typicky se jedná o bezdrátová sluchátka nebo sportovní příslušenství). Slouží k tomu nejrůznější drátové i bezdrátové technologie. Pojďme si je představit.

Bluetooth

Jedná se o základní technologii, která zajišťuje bezdrátový přenos dat mezi mobilním telefonem a chytrými hodinkami. Zároveň umožňuje propojení i s jinými zařízeními (např. bezdrátovými sluchátky). Komunikace funguje oboustranně. To znamená, že hodinky do telefonu odesílají naměřená data a zároveň se na hodinkách zobrazují notifikace z mobilního telefonu.

Zjistěte, co je charakteristické pro jednotlivé verze Bluetooth:

 • Bluetooth 1.0 – jedná se o úplně první verzi, která byla uvedena v roce 1999. Z toho důvodu ji u fitness náramků nenajdete.
 • Bluetooth 2.0 – první verzi vylepšuje s ohledem na zjednodušené párování.
 • Bluetooth 3.0 – tato verze již dokáže pracovat se sítěmi Wi-Fi, a navíc podporuje 128bit šifrování.
 • Bluetooth 4.0 – charakterizuje ji nízká energetická náročnost. Zařízení přitom vydrží spárované i při delší ztrátě spojení.
 • Bluetooth 4.2 – tato verze pracuje s protokolem 6LoWPAN, který ke komunikaci používají třeba chytré žárovky.
 • Bluetooth 5.0 – dosahuje ještě menší energetické náročnosti. Dokáže lépe komunikovat v rušném prostředí a dočkala se optimalizované responzivity.
 • Bluetooth 5.1 – zajišťuje ještě menší energetickou náročnost. Zpřesnění se dočkala i navigace.
 • Bluetooth 5.2 – nabízí lepší přenos zvuku přes Bluetooth a opět menší energetickou náročnost.

Wi-Fi

S touto technologií se setkáte zejména u pokročilejších modelů chytrých hodinek. Umožňuje komunikovat s mobilním telefonem připojeným ve stejné síti.

NFC

Technologie NFC u chytrých hodinek zajišťuje šifrovaný a rychlý přenos dat na krátkou vzdálenost. U této elektroniky se NFC používá zejména pro bezkontaktní platby nebo párování hodinek s telefonem.

ANT+

Technologii ANT+ využijí zejména profesionální sportovci. Funguje na krátkou vzdálenost a chytrým hodinkám umožňuje propojení s hrudním pásem, wattmetrem nebo snímačem otáček kola.

GSM a 4G

Chytré hodinky s technologií GSM umožňují vložení SIM karty (nebo použití e-SIM) a využití mobilní datové sítě. Úzce s tím souvisí také technologie 4G, tedy možnost využití nejrychlejší mobilní datové sítě.

Drátová konektivita

Drátová konektivita chytrých hodinek závisí na konkrétních konektorech, které jsou na tomto zařízení dostupné. Typicky se jedná o konektor sloužící pro nabíjení nebo připojení datového kabelu.

Operační systémy

V zásadě je třeba rozlišovat dva typy operačního systému:

 • Otevřený operační systém — umožňuje stahování aplikací.
 • Uzavřený operační systém — neumožňuje stahování aplikací a nabídka funkcí je dána výrobcem.

Mezi nejznámější operační systémy chytrých hodinek patří:

 • Watch OS — používá se u chytrých hodinek značky Apple a skvěle spolupracuje s dalšími zařízeními této značky. Se zařízením s operačním systémem Android však kompatibilní není. Nevýhodou je také slabší výdrž baterie.
 • Wear OS — je součástí chytrých hodinek Polar nebo Fossil. Takové chytré hodinky lze spárovat s mobilním telefonem s operačním systémem Android i iOS. Obecně se označuje za nepříliš intuitivní systém.
 • Garmin OS — jedná se o operační systém hodinek Garmin. Takové smartwatch je možné propojit s telefonem s operačním systémem Android i iOS. Jeho předností jsou pokročilé sportovní funkce s detailním přizpůsobením. Za nevýhodu lze považovat trochu složitější rozhraní.
 • Tizen for Wearables — tento operační systém používají chytré hodinky značky Samsung. Dobře spolupracuje s mobilním telefonem s Androidem i iOS. Nabízí široké možnosti přizpůsobení, na druhou stranu mají tyto hodinky nižší výdrž baterie.
 • Fitbit OS — originální operační systém pro hodinky Fitbit. Jeho výhodou je české prostředí, obchod s dostupnými aplikacemi a moderní design. Zároveň se pyšní nižší spotřebou baterie. Hodinky Fitbit lze spárovat s mobilním telefonem s Androidem i iOS.
 • Amazfit OS + MIUI for Watch — jedná se o operační systém používaný v zařízeních Amazfit a Huami. Jeho předností je maximálně jednoduché rozhraní, které si osvojíte během okamžiku. Do tohoto operačního systému však nelze nainstalovat žádné další aplikace. Hodinky lze spárovat s mobilním telefonem s Androidem i iOS.
 • Lite OS + Harmony OS — operační systém používaný u chytrých hodinek Huawei a Honor. Systém podporuje češtinu a jednoduše se ovládá. Chybí v něm však podpora bezkontaktních plateb. Hodinky spárujete s iPhonem i mobilním telefonem pracujícím na Androidu.
Operační systémPodpora systémůInstalace nových aplikacíBezkontaktní platby
Watch OSiOSAnoApple Pay
Wear OSAndroid, iOSAnoGoogle Pay (aktuálně nefunkční)
Garmin OSAndroid, iOSAnoGarmin Pay
Tizen for WearablesAndroid, iOSAnoSamsung Pay (v ČR nyní nefunkční)
Fitbit OSAndroid, iOSAnoFitbit Pay
Amazfit OS + MIUI for WatchAndroid, iOSNeNe
Lite OS + Harmony OSAndroid, iOSU některých modelůNe

Funkce

Funkcí chytrých hodinek je opravdu spousta. Pojďme si představit alespoň ty nejčastější.

Propojení s mobilním telefonem

Chytré hodinky úzce spolupracují s vaším mobilním telefonem. Proto si na nich můžete prohlížet příchozí zprávy a rovnou na ně odpovídat. Stejně tak vás hodinky upozorní i na notifikace z nejrůznějších aplikací (e-mail, kalendář apod.). Existují i chytré hodinky, které disponují slotem na SIM kartu nebo podporují takzvanou e-SIM. Takové modely mohou fungovat i nezávisle na vašem mobilním telefonu.

Některé chytré hodinky podporují možnost telefonování. Tato funkce je ovšem podmíněna přítomností zabudovaného mikrofonu a reproduktoru.

Internetový prohlížeč

Mnohé modely umožňují otevření klasického internetového prohlížeče a procházení webových stránek. Je však třeba počítat s tím, že velikost displeje příliš nenahrává dlouhodobému používání této funkce. Poslouží hlavně pro rychlé vyhledání nějaké informace.

Základní funkce

Samozřejmostí u chytrých hodinek bývá možnost využít kalendář, budík, stopky nebo odpočítávání. Součástí bývá také dostupná předpověď počasí. Obvykle se také setkáte s možností ovládání hudby, kterou přehráváte prostřednictvím mobilního telefonu. Na hodinkách můžete skladbu pozastavit nebo ji přepnout.

Stahování aplikací

Pokud operační systém hodinek podporuje stahování aplikací, můžete se směle pustit do toho. Stejně tak si můžete u vybraných modelů stáhnout hudbu.

Bezkontaktní platby

Některé chytré hodinky umožňují provádět bezkontaktní platby (prostřednictvím technologie NFC). Hodinky poté stačí přiblížit k platebnímu terminálu.

Sportovní funkce

Sportovní funkce se odvíjí od toho, s jakými senzory a měřidly chytré hodinky pracují. Na přehled těch nejčastějších jsme se proto zaměřili v následující sekci.

Obecně však lze s chytrými hodinkami monitorovat počet kroků a spálených kalorií v průběhu dne. Pokud se pustíte do nějaké fyzické aktivity, můžete si zapnout odpovídající sportovní režim a sledovat svůj výkon. Nabídka konkrétních sportů se přitom u každého modelu liší.

Senzory a měřidla

Do chytrých hodinek výrobci zakomponovávají nejrůznější senzory a měřidla, která pomáhají monitorovat váš aktuální zdravotní stav. Pojďme se podívat na to, s jakými senzory se můžete v současné době setkat a k čemu slouží.

 • Optický senzor na měření tepové frekvence — má většina chytrých hodinek. Slouží pro měření frekvence stahů srdečního svalu za minutu.
 • Biometrické čipy a optický senzor tepu — na základě více údajů hodinky dopočítávají údaje o krevním tlaku.
 • Elektrody snímající aktivitu srdce — slouží pro natočení EKG (elektrokardiogramu). Díky tomu dokáží zachytit odchylky od pravidelného srdečního rytmu.
 • Monitoring stresu — chytré hodinky hladinu stresu měří na základě variability srdečního tepu.
 • Pulzní oxymetr — slouží k měření okysličení krve (neboli také měření saturace kyslíku). Senzory v hodinkách nebývají tak přesné jako prstový pulzní oxymetr nebo profesionální lékařské přístroje.
 • Optický senzor fungující na principu Ramanovy spektroskopie — slouží pro měření hladiny cukru v krvi a v současné době tuto technologii očekáváme v nejnovějších hodinkách Apple Watch Series 7 a Galaxy Watch 4. Mělo by se jednat o neinvazivní metodu, která bude k měření využívat laserový paprsek (nikoliv vzorek krve).
 • Monitoring spánku — měří se na základě více faktorů (srdečního tepu, frekvence dechu a pohybu). Na základě těchto informací dokáží hodinky rozpoznat jednotlivé fáze spánku i dobu bdělosti.
 • Teploměr — měří teplotu.
 • Výškoměr (barometr) — měří stoupání a klesání (např. při turistice či jízdě na kole).
 • GPS navigace — dává možnost zaznamenávat tréninkovou trasu do mapy a na základě toho dopočítat přesnější hodnoty.
 • Akcelerometr — dokáže detekovat váš pohyb.

Kvalitu snímání u chytrých hodinek vždy ovlivňuje kvalita senzoru. Aby zařízení fungovalo co nejlépe, je vhodné senzory udržovat v čistotě. Čas od času je proto otřete utěrkou. Zároveň musí chytré hodinky vždy těsně přiléhat k vaší pokožce.

Fotoaparát

Některé chytré hodinky bývají vybaveny fotoaparátem. Ve většině případů je však třeba počítat s tím, že s takovým fotoaparátem nedosáhnete nijak vysoké kvality fotografií.

Aplikace

Nejprve je třeba si ujasnit, do jakých operačních systémů lze instalovat další aplikace. To vám prozradí následující tabulka.

Operační systémMožnost instalace aplikací
Watch OSAno
Wear OSAno
Garmin OSAno
Tizen for WearablesAno
Fitbit OSAno
Amazfit OS + MIUI for WatchNe
Lite OS + Harmony OSPouze u některých modelů

Co se týče dostupných aplikací do hodinek, ty se liší v závislosti na operačním systému. Stáhnout si můžete praktické aplikace, které vám zjednoduší používání hodinek. Součástí nabídky však bývají i menší hry, které si můžete zahrát přímo na hodinkách a zkrátit si tak volnou chvíli.

Aplikace pro spárování hodinek a telefonu

Když mluvíme o mobilních aplikacích, musíme zmínit i ty, které jsou dostupné pro mobilní telefony a slouží pro spárování zařízení a následné sledování statistik.

 • Chytré hodinky s Watch OS pracují s mobilní aplikací Watch, která je standardně dostupná v iPhonu. Pokud máte mobilní telefon s Androidem, aplikace na něj dostupná není.
 • U chytrých hodinek s Wear OS je třeba použít mobilní aplikaci Wear OS by Google (na Android nebo iOS).
 • Pro spárování hodinek s Garmin OS je nutné si stáhnout mobilní aplikaci Garmin Connect (dostupná na Android i iOS).
 • V případě hodinek s operačním systémem Tizen for Wearables se neobejdete bez mobilní aplikace Galaxy Wearable (rovněž dostupná na Android i iOS).
 • U chytrých hodinek Fitbit budete potřebovat mobilní aplikaci Fitbit (rovněž dostupná na Android i iOS).
 • Chytré hodinky s operačním systémem Amazfit spárujete s mobilním telefonem pomocí aplikace Zepp (rovněž dostupná na Android i iOS).
 • V případě chytrých hodinek Huawei nebo Honor budete používat mobilní aplikaci Zdraví Huawei (na Android i iOS).

Hardwarová výbava a vnitřní paměť

Výkon chytrých hodinek pochopitelně úzce souvisí i s jejich hardwarovou výbavou. Obecně by se dalo říct, že procesor by měl mít alespoň 2 jádra a zároveň by měly být hodinky vybaveny alespoň 512MB RAM pamětí.

Klíčová je však především celková souhra hardwaru a softwaru.

Důležitým parametrem je rovněž kapacita vnitřního úložište, která se u těchto zařízení pohybuje přibližně od 4 do 32 GB. V podstatě tato hodnota říká, jaké množství dat můžete do hodinek uložit. Platí proto jednoduché pravidlo — čím větší vnitřní paměť, tím lépe.

Výrobci chytrých hodinek

Na trhu jsou v současné době k dostání chytré hodinky od nejrůznějších výrobců. Pojďme si představit ty, se kterými se setkáte nejčastěji.

Apple

Na první příčku jsme umístili chytré hodinky Apple, které jsou velmi oblíbené a rozšířené. Výrobce svůj první model na trh uvedl v roce 2014. V současné době pravidelně přichází s novými a vylepšenými hodinkami, které mají rozhodně co nabídnout. Jejich předností je skvělá kompatibilita s ostatními Apple zařízeními. Nevýhodou je trochu vyšší cena, která se u prémiových modelů může dostat přes hranici 20 000 Kč.

Hodinky značky Apple vám nejlépe poslouží pokud vlastníte další produkty této značky
Hodinky značky Apple vám nejlépe poslouží pokud vlastníte další produkty této značky

Garmin

Značka Garmin se soustředí spíše na outdoorové modely chytrých hodinek. Jednotlivá zařízení proto primárně slouží pro monitorování vaší sportovní aktivity. Kromě chytrých hodinek se tato značka soustředí na výrobu fitness náramků, cyklopočítačů a měřících zařízení pro hráče golfu. Cena Garmin hodinek je prakticky srovnatelná s hodinkami od Apple, některé modely jsou ale i levnější.

Chytré hodinky značky Garmin jsou určeny především sportovcům
Chytré hodinky značky Garmin jsou určeny především sportovcům

Xiaomi

Významným výrobcem chytrých hodinek je i značka Xiaomi. Kromě toho se soustředí také na další elektroniku, jako například fitness náramky, elektrokoloběžky nebo mobilní telefony. Výhodou těchto chytrých hodinek je bezpochyby příznivá cena, která je ovšem vykoupena ne tak prémiovými technologiemi.

Podobně jako ostatní výrobky značky Xiaomi, i chytré hodinky mají skvělý poměr cena/výkon
Podobně jako ostatní výrobky značky Xiaomi, i chytré hodinky mají skvělý poměr cena/výkon

Samsung

Zapomenout nesmíme ani na značku Samsung, která se angažuje nejen na poli nositelné elektroniky, ale i domácích spotřebičů. Chytré hodinky Samsung jsou mnohdy velmi elegantní a jedná se tak i o perfektní módní doplněk. Cenově se jedná o takovou zlatou střední cestu.

Samsung bude častou volbou všech, kteří vlastní mobilní telefon této značky
Samsung bude častou volbou všech, kteří vlastní mobilní telefon této značky

Cena

Při pořizování smart hodinek je bezpochyby důležitým faktorem také jejich cena. Zjistěte, co zhruba můžete v jednotlivých cenových relacích od těchto zařízení očekávat.

Chytré hodinky s cenou do 3 000 Kč

V této cenové relaci jsou k dostání základní modely chytrých hodinek, které cílí především na nenáročné uživatele. Zpravidla podporují měření pokročilých sportovních metrik, jako je například měření okysličení krve. Také bývají opatřeny GPS připojením, díky čemuž s nimi můžete snadno měřit svůj výkon i při venkovních aktivitách.

Chytré hodinky s cenou od 3 000 do 7 000 Kč

V této kategorii na vás čekají modely s pokročilejšími technologiemi a kvalitnějšími materiály. Jejich součástí bývá možnost bezkontaktních plateb, nechybí ani GPS připojení. Takové chytré hodinky samozřejmě umožňují sledování vašeho zdraví a bývají vybaveny větším množstvím senzorů.

Chytré hodinky s cenou od 7 000 do 15 000 Kč

V této cenové relaci se již dostáváme k velmi pokročilým modelům. Své široké zastoupení zde má i rozšířená a oblíbená značka Apple. Tyto modely zaujmou kvalitními materiály a špičkovými technologiemi. V případě Apple hodinek nechybí podpora Apple Pay. Vybrané modely dokáží měřit nejen srdeční tep, ale i EKG.

Chytré hodinky s cenou nad 15 000 Kč

Pokud patříte mezi opravdu náročné zákazníky, budete hledat chytré hodinky v této cenové relaci. Vyšší ceně odpovídají špičkové materiály, moderní technologie i nejnovější technologie (např. pro měření hladiny cukru v krvi). Zároveň tyto nejlepší smart watch ocení profesionální sportovci, kteří za žádnou cenu nechtějí dělat kompromisy.

Nejčastější dotazy

Jak lze chytré hodinky spárovat s mobilním telefonem?

Spárování chytrých hodinek a mobilního telefonu zpravidla zajišťuje technologie NFC a Bluetooth. Zároveň je třeba do mobilního telefonu stáhnout příslušnou aplikaci a provést potřebná nastavení.

Jaké sporty lze s chytrými hodinkami monitorovat?

Nabídka sportů se u každého modelu mírně liší. Většinou však nechybí podpora základních sportů v podobě chůze, běhu, turistiky, jízdy na kole, posilování a plavání (pokud jsou hodinky voděodolné). Některé modely podporují také další sporty, například v podobě tenisu, tance, jógy a dalších méně i více rozšířených aktivit.

Je možné s chytrými hodinkami platit v obchodě?

Ano, některé modely jsou vybaveny NFC čipem a podporují bezkontaktní platby. V praxi to poté funguje podobně jako placení mobilním telefonem. Na hodinkách zvolíte tuto funkci, a poté je přiblížíte k platebnímu terminálu.

Jak často je třeba chytré hodinky nabíjet?

To vždy záleží na konkrétním modelu. Vydržet mohou zhruba 1 až 21 dnů na jedno nabití. Aby ale hodinky takto vysoké výdrže dosáhly, vyžadují často použití úsporného režimu. V praxi tuto hodnotu ovlivňuje i to, jakým způsobem zařízení používáte.

Závěr

Jak vidíte, výběr chytrých hodinek ovlivňuje velká řada parametrů. Pokud bychom to měli zjednodušit, určitě si nejprve promyslete, k čemu budete tuto elektroniku nejčastěji využívat. Na základě toho si uděláte jasno v tom, jaké technologie jsou pro vás klíčové a jaké naopak tolik nepotřebujete.

Kromě jednotlivých funkcí může být rozhodující také velikost displeje a preferovaná značka. Pokud například patříte mezi fanoušky Apple zařízení, pravděpodobně budete chtít sáhnout po chytrých hodinkách z této dílny.

V neposlední řadě doporučujeme sledovat náš web, kde pravidelně publikujeme recenze nejnovějších a nejoblíbenějších chytrých hodinek. Díky nim si můžete udělat jasno v tom, jaký produkt je pro vás ten pravý.

Jak se vám líbil tento článek?
5/5 - (1 vote)
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© 2020 ITMIX.cz – všechna práva vyhrazena.