Recenze: chytré hodinky Xiaomi Mi Watch
Xiaomi Mi Watch zaujmou velkým ciferníkem s AMOLED displejem. Pochlubit se mohou dlouhou výdrží na baterii, díky které dokáží vydržet na jedno nabití až 16 dní v kuse. Mají zabudovaný GPS senzor, díky čemuž umožňují pohodlné monitorování venkovních aktivit. Využít můžete také měření srdečního tepu a okysličení krve.
Obsah balení se neliší od většiny chytrých hodinek
Xiaomi Mi Watch se prodávají v obdélníkové krabičce, jejíž rozměry činí 3,4 × 6,5 × 27,5 cm a celková váha balení přibližně 200 gramů. V našem případě přitom krabičce vládl modrý design (vzhledem ke zvolené barevné variantě).
Po rozbalení se kromě samotných chytrých hodinek můžete těšit na:
- napájecí kabel
- a návod k použití.
Součástí balení je pouze jeden silikonový řemínek. Pokud ale budete chtít, můžete si dokoupit další a vyměňovat je podle aktuálních potřeb. Samotná výměna je velmi jednoduchá a zabere vám chvilku.
Řemínek si můžete snadno utáhnout podobně jako u klasických hodinek. Vyhovovat bude majitelům zápěstí s obvodem od 13 do 22 cm.
Technické parametry Xiaomi Mi Watch
Xiaomi Mi Watch vás na první pohled upoutají především svým velkým kulatým ciferníkem, který lépe sedí na širší mužské zápěstí. Úhlopříčka displeje činí 1,39” a hodinky se snadno ovládají.
Jejich předností je dále dlouhá výdrž baterie, díky které zařízení dokáže vydržet až 16 dní na jedno nabití. Nevýhodou je ale skutečnost, že z chytrých hodinek nepošlete zprávu ani nepřijmete hovor. Rovněž se musíte připravit na to, že si do použitého operačního systému nelze instalovat žádné další aplikace. Chytré hodinky také nepodporují bezkontaktní platby.
Název parametru | Hodnota |
Typ řemínku | Silikonový |
Odolnost | Voděodolné do hloubky 50 metrů |
Displej | AMOLED s úhlopříčkou 1,39” |
Výdrž baterie | Až 16 dní |
Způsob nabíjení | Magnetický napájecí kabel |
Konektivita | Bluetooth 5.0, GPS |
Operační systém | vlastní od Xiaomi |
Rozměry (bez řemínku) | 45,9 × 53,4 × 11,8 mm |
Váha | 32 g (bez řemínku) |
Tělo ciferníku je z plastu
Chytré hodinky jsou po stránce designu jednoduché a nadčasové. Značka vsadila na kulatý ciferník, který je poměrně masivní a obzvláště u žen s menším zápěstím vypadají hodinky na ruce docela robustně. Na mužském zápěstí vypadá zařízení mnohem lépe.
Tělo ciferníku je vyrobeno z plastu, který nepůsobí tak kvalitním dojmem jako by tomu bylo v případě hliníkových či nerezových hodinek. Hodinky dále disponují rámečkem a displej tedy nesahá až k samotným okrajům ciferníku.
Na pravé straně najdete dvě tlačítka. Horní tlačítko slouží pro jednoduchý přechod do menu nebo návrat na úvodní obrazovku. Spodní tlačítko poté využijete pro rychlé zapnutí vybraného sportovního režimu.
Zařízení dále disponuje silikonovým řemínkem, který je na zápěstí příjemný, lehký a ocení jej sportovci a osoby s alergií na kovy. Jeho předností je také snadná a rychlá výměna.
Xiaomi Mi Watch bez řemínku váží 32 g, což je taková zlatá střední cesta. Například Apple Watch 6 váží 47 g, jejich nástupce poté ještě o 9 g méně. Naopak mezi lehčí modely se řadí například Xiaomi Amazfit GTS 2 s váhou 24,5 g nebo verze mini s váhou 19,5 g.
První spuštění chytrých hodinek je snadné
Uvedení hodinek do provozu je poměrně jednoduché. Nejprve je třeba je nabít pomocí přiloženého kabelu. Mezitím si do mobilního telefonu můžete stáhnout aplikaci Xiaomi Wear Lite, která je dostupná na Android a iOS.
Abyste obě zařízení spárovali, budete potřebovat mobilní telefon s operačním systém Android 5.0 a novějším nebo iOS 10 a novějším. My jsme při testování použili iPhone 11 s operačním systémem 15.0.1 a vše proběhlo bez potíží.
Komunikace mezi zařízeními zajišťuje technologie Bluetooth ve verzi 5.0. Samotné spárování je poté jednoduché. V mobilní aplikaci vyberete zařízení, které jste si pořídili a spustíte párování. Poté tento požadavek jednoduše potvrdíte na hodinkách a chvíli počkáte, než se vše synchronizuje.
Operační systém podporuje češtinu
Xiaomi Mi Watch pracují na vlastním operačním systému z dílny Xiaomi. Jeho výhodou je přehledné a jednoduché prostředí v češtině, na druhou stranu se s ním pojí i určité nedostatky. Do tohoto operačního systému totiž nelze instalovat žádné aplikace třetích stran. Zároveň nepodporuje bezkontaktní platby.
Další aplikace do hodinek nenainstalujete
Do Xiaomi Mi Watch bohužel další aplikace instalovat nelze a využít můžete tedy jen ty, které jsou v hodinkách k dispozici.
Pro spárování mobilního telefonu a chytrých hodinek a následné sledování statistik slouží mobilní aplikace Xiaomi Wear Lite, která je zdarma dostupná pro operační systémy Android a iOS.
Aplikace je sama o sobě poměrně přehledná. Na úvodní obrazovce vám zobrazí počet ušlých kroků a množství spálených kilokalorií. Nechybí ani data týkající se spánku, tepové frekvence, energie, stresu a kyslíku v krvi. Dámy si zde dále mohou zaznamenávat informace týkající se menstruačního cyklu. Zajímavé je i vyobrazení kresleného sportovce nebo sportovkyně (podle zadaného pohlaví).
Funkce Xiaomi Mi Watch
Nabídka funkcí Xiaomi Mi Watch je spíše základní, na druhou stranu to však odpovídá nízké cenové hladině, v níž se chytré hodinky pohybují. Pokud je chcete využívat primárně na sledování svého zdraví, budou vám postačovat. Pokud z nich ale chcete vyřizovat zprávy nebo dokonce telefonovat, bohužel v tomto případě nepochodíte. Stejně tak je třeba počítat s tím, že operační systém nepodporuje bezkontaktní platby a do hodinek nelze instalovat žádné další aplikace.
Například populární Apple Watch 7 nabízí podstatně více funkcí, podporují bezkontaktní platby, dokáží podrobněji sledovat vaše zdraví (včetně EKG) a dokonce s nimi můžete pohodlně telefonovat a odpovídat na zprávy. Také si do nich můžete stáhnout aplikace dle vaší libosti. Pokud hledáte propracovanější řešení a jste majiteli iPhone, připlatit si za ně se podle nás rozhodně vyplatí.
Krokoměr
Základní funkcí chytrých hodinek je měření počtu ušlých kroků v průběhu dne. Aktuální hodnotu vám přitom vždy zobrazí na úvodní obrazovce, abyste se mohli motivovat.
Měření tepové frekvence
Chytré hodinky vám budou měřit také vaši tepovou frekvenci v průběhu celého dne. Aktuální hodnotu najdete jak na displeji hodinek, tak i v mobilní aplikaci Xiaomi Wear Lite.
Měření okysličení krve
Zařízení si poradí také s měřením okysličení vaší krve. Při tomto měření je třeba zůstat v klidu a počkat několik vteřin na výsledek.
Monitoring spánku
Xiaomi Mi Watch můžete mít na zápěstí také v noci a využít je k tomu, aby monitorovaly váš spánek. Po probuzení váš spánek ohodnotí od 1 do 100 a graficky vám znázorní jeho jednotlivé fáze. Hodinky přitom dokáží rozpoznat, jak dlouho jste spali lehkým, hlubokým a REM spánkem, což u některých konkurenčních modelů chybí. Funkce chytrého buzení v lehké fázi spánku ale chybí.
Cvičení a záznamy cvičení
Hodinky můžete využít i pro monitorování vaší fyzické aktivity. Na výběr přitom máte celkem 117 sportovních režimů, mezi které se řadí tradiční i netradiční sporty. Díky zabudovanému GPS senzoru můžete hodinky využívat i pro monitorování venkovních aktivit, jako je například chůze, běh či jízda na kole.
Než se do nějakého sportu pustíte, můžete si nastavit cíl v podobě uplynulého času nebo kalorií. Stejně tak si lze nastavit, aby vás hodinky upozornily na uplynutí zvoleného intervalu.
Při zapnutí sportovního režimu se vám na displeji bude zobrazovat uplynulý čas, množství spálených kilokalorií a aktuální tepová frekvence. Zároveň můžete s jejich pomocí ovládat hudbu, která hraje na vašem mobilním telefonu. Bezdrátová sluchátka ale není možné spárovat s chytrými hodinkami (pouze s telefonem), což je trochu škoda.
Cvičení lze kdykoliv pozastavit. Nevýhodou je ale fakt, že režim cvičení nelze minimalizovat a hodinky při sportu používat k čemukoliv jinému. Zpětně si své aktivity můžete prohlédnout v historii, kde najdete, čemu jste se věnovali a spoustu přehledných grafů.
Měření energie v průběhu dne
Xiaomi Mi Watch dokáží měřit také vaši energii v průběhu dne. Hodnotu aplikace vypočítá na základě záznamů o vašem spánku, srdečním tepu a cvičení. V mobilní aplikaci přitom najdete i komentář k naměřené hodnotě a doporučení (např. abyste se na chvíli uvolnili).
Monitorování stresu
Chytré hodinky dokáží monitorovat hladinu vašeho stresu na základě kolísání tepové frekvence. Sledovat zde můžete i přehledné grafiky, ve kterých najdete statistiky za poslední dny. Monitorování stresu probíhá automaticky.
Dechové cvičení
Pokud se budete chtít v průběhu dne uklidnit, můžete využít funkci dechového cvičení. Nastavíte si, jak dlouho chcete cvičení provádět a s jakou intenzitou a zařízení vám poté bude přehledně ukazovat, kdy se nadechnout a kdy vydechnout. Na tuto funkci hodinky v průběhu dne nijak neupozorňují.
Na příchozí zprávy nelze reagovat
Chytré hodinky vás upozorní na nejrůznější notifikace. V mobilní aplikaci si přitom můžete nastavit, z jakých aplikací chcete či nechcete upozornění dostávat. Na příchozí zprávy bohužel nelze nijak reagovat a z hodinek rovněž není možné telefonovat (maximálně lze hovor pomocí hodinek odmítnout). Zařízení také nepodporuje emoji. Notifikace si můžete vypnout, aby vás zařízení nerušilo během spánku, jednání apod.
V tomto ohledu jednoznačně vítězí Apple Watch, přičemž model Apple Watch 7 dokonce disponuje QWERTY klávesnicí, pomocí které lze zprávu vyťukat rovnou na hodinkách.
Další funkce chytrých hodinek
Chytré hodinky jsou vybaveny i několika doplňkovými funkcemi, mezi které patří třeba budík, stopky, časovač nebo aktuální předpověď počasí. Pomocí hodinek lze také ovládat hudbu, kterou si pouštíte na mobilním telefonu. Při našem testování funkce dobře fungovala u mobilní aplikace Spotify, skladbu na YouTube však hodinky nerozpoznaly.
Chytré hodinky lze dále využít pro ovládání fotoaparátu na mobilním telefonu, což je ideální například pro společné focení. Informovat se můžete také o tlaku vzduchu, případně využít svítilnu nebo funkci Najít telefon. Po jejím spuštění začne mobilní telefon vibrovat, aby na sebe upozornil. Pokud používáte virtuálního asistenta Amazon Alexa, můžete jej pomocí hodinek ovládat.
Senzory chytrých hodinek odpovídají ceně
Xiaomi Mi Watch jsou vybaveny následujícími senzory:
- optickým senzorem tepové frekvence,
- snímačem kyslíku v krvi,
- akcelerometrem (pro detekci pohybu),
- gyroskopem (pro navigaci),
- barometrem (pro předpověď počasí)
- a kompasem.
V této cenové hladině mají chytré hodinky rozhodně co nabídnout. Pokud hledáte ještě něco navíc, možná vás zaujmou Apple Watch 6 nebo 7, které kromě výše uvedených senzorů mají také elektrický snímač srdeční činnosti pro tvorbu EKG.
AMOLED displej je poměrně velký
Chytré hodinky disponují 1,39” AMOLED displejem, který má rozlišení 454 × 454 px. Odezva na dotyk je přitom skvělá a hodinky jsou skvěle čitelné i na denním světle. Zařízení používá automatickou regulaci jasu v závislosti na okolních podmínkách. Displej má také funkci always-on a zůstává tedy neustále zapnutý.
Pokud bychom měli displej srovnat s konkurencí, u Apple Watch 7 se dočkáte úhlopříčky 1,9” (v případě větší verze). Apple Watch 6 jsou poté ve větší verzi vybaveny displejem s úhlopříčkou 1,78”. Konkurenční Amazfit GTS 2 mají displej s úhlopříčkou 1,65”, u verze mini se poté dočkáte úhlopříčky 1,55”.
Vydrží až 16 dní na jedno nabití
Xiaomi Mi Watch jsou vybaveny baterií s kapacitou 420 mAh. Její zásluhou jsou přitom schopny vydržet v provozu až 16 dní. Pokud ale budete často používat měření se zapnutou GPS navigací, bude to podstatně méně. V rámci našeho testování jsme se dostali na výdrž 9 dní, a to jsme hodinky rozhodně nijak nešetřili.
K nabíjení slouží přiložený magnetický napájecí kabel. Z 0 na 100 % přitom hodinky nabijete zhruba za dvě hodiny.
Konkurenční Apple Watch na jedno nabití nevydrží ani jeden den. U Apple Watch 7 se však alespoň dočkáte funkce rychlonabíjení, která u těchto hodinek chybí. Na druhou stranu je budete nabíjet opravdu jen jednou za čas, takže to taková překážka není.
Skvěle snáší případnou vlhkost
Tyto chytré hodinky jsou voděodolné dle parametru 50M. To znamená, že se s nimi bez obav můžete sprchovat nebo s nimi třeba měřit svůj výkon při plavání. Úroveň prachuvzdornosti však výrobce neudává.
Nejčastější dotazy
Chytré hodinky dokáží na jedno nabití vydržet až 16 dní. Konkrétní výdrž však vždy ovlivňuje to, k čemu všemu zařízení využíváte. V rámci našeho testování jsme dosáhli výdrže 9 dní.
Pro spárování chytrých hodinek a mobilního telefonu slouží aplikace Xiaomi Wear Lite, která je zdarma dostupná v Google Play a App store.
Xiaomi Mi Watch lze spárovat s mobilním telefonem s operačním systémem Android 5.0 a novějším nebo iOS 10 a novějším.
Bohužel ne. Chytré hodinky pracují s operačním systémem Amazfit, který bezkontaktní platby nepodporuje.
Pro koho jsou chytré hodinky Xiaomi Mi Watch vhodné
Xiaomi Mi Watch potěší všechny, kteří si vystačí se základními funkcemi a hledají chytré hodinky za příznivou cenu. Pokud ale chcete zařízení používat i pro komunikaci, pravděpodobně se budete poohlížet po jiném modelu (například s Amazfit GTS 2 můžete alespoň přijímat hovory, u Amazfit GTS 3 již ale reproduktor chybí). Výhodou těchto chytrých hodinek je bezesporu velký displej a operační systém v češtině. Přehledná je také mobilní aplikace, která je dostupná na Android i iOS.
Velkou nevýhodou je však nemožnost odpovídat na zprávy a telefonické hovory. Do hodinek si také nenainstalujete žádnou další aplikaci. Počítat musíte také s tím, že zařízení nepodporuje bezkontaktní platby.
Recenze: chytré hodinky Xiaomi Mi Watch
-
Kvalita zpracování
-
Baterie
-
Operační systém
-
Kompatibilita
-
Poměr cena/výkon
Chytré hodinky za rozumnou cenu
Xiaomi Mi Watch zaujmou velkým ciferníkem s AMOLED displejem. Pochlubit se mohou dlouhou výdrží na baterii, díky které dokáží vydržet na jedno nabití až 16 dní v kuse. Mají zabudovaný GPS senzor, díky čemuž umožňují pohodlné monitorování venkovních aktivit. Využít můžete také měření srdečního tepu a okysličení krve.
Klady
- Velký displej
- 117 sportovních aktivit
- Měření okysličení krve
- GPS
- OS v češtině
- Snadné ovládání
- Dlouhá výdrž baterie
Zápory
- Nelze odpovídat na zprávy a hovory
- Nepodporuje bezkontaktní platby
- Nemožnost instalace aplikací
Používám je už měsíc k úplné spokojenosti.Za málo peněz mnoho muziky.