ITmix.cz logo

Recenze: chytré hodinky Apple Watch Series 9

Silné stránky
 • Novější čip S9
 • Gesto Double Tap
 • Větší interní paměť
 • Přesnější lokalizace iPhonu (od verze 15)
 • V nabídce je i uhlíkově neutrální model
Slabé stránky
 • Oproti AW8 jen nepatrné změny
 • Vyšší cena
 • Kompatibilita pouze s iPhony
 • Absence české klávesnice
 • Výdrž baterie

Apple po roce přichází s novou generací chytrých hodinek. V porovnání s Apple Watch 8 však nové Apple Watch 9 nabídnou jen několik nových změn a funkcí. Konkrétně jsou například vybaveny novým čipem, došlo k navýšení jejich interní paměti a využívat můžete gesto Double Tap. Zjistěte, jak si chytré hodinky vedly v naší recenzi.

Nejčastější otázky a odpovědi

Jaký je rozdíl mezi Apple Watch 9 a Apple Watch 8?

Celkově jsou vylepšení jen nepatrná. S každým dalším modelem přirozeně přichází vylepšení výkonu. Apple Watch 9 proto do vínku dostaly nový čip S9, díky kterému je odezva jednotlivých procesů ještě o něco rychlejší (i když to běžný uživatel nepozná). Další rozdíl spočívá v navýšení interní paměti z 32 na 64 GB. Displej u Apple Watch 9 je nyní dvakrát jasnější. Mezigenerační novinkou je podpora nového gesta, tzv. Double Tap, které však přijde až s aktualizací watchOS na verzi 10.1.

Vyplatí se přechod na Apple Watch 9?

Přechod z Apple Watch 8 na novější model pro většinu uživatelů nedává smysl, jelikož změny jsou opravdu drobné. Pokud ale používáte některý ze starších modelů hodinek od Applu, může pro vás být upgrade na nejnovější Apple Watch 9 relevantní.

Jaká je výdrž baterie Apple Watch 9?

Apple Watch 9 vydrží na jedno nabití 18 hodin, s úsporným režimem se můžete dostat na 36 hodin. Při běžném používání to ale znamená nutnost opravdu každodenního nabíjení. Mezigeneračně je tedy velká škoda, že se výdrž nijak nezlepšila.

S jakými mobilními telefony jsou hodinky kompatibilní?

Apple Watch 9 spárujete výhradně s mobilními telefony od Applu. Jednat se musí o model iPhone XS a novější s operačním systémem iOS 17 a novějším.

Obsah balení a technické parametry

Jak už je u chytrých hodinek z dílny Apple zvykem, prodávají se v designově čistě povedeném balení. Jejich součástí jsou samotné hodinky s jednou velikostí řemínku, napájecí kabel a uživatelský manuál. Jedna velikost řemínku je novinkou, u starších generací byla součástí balení vždy varianta S/M a M/L.

Co se týče technických parametrů, ty se v mnoha ohledech neliší od předchozích Apple Watch 8.

Název parametruHodnota
Typ řemínkuSilikonový
OdolnostVodotěsné do hloubky 50 metrů, odolnost proti prachu IP6X
DisplejOLED Retina s úhlopříčkou 1,69” (u 41mm verze), 1,9” (u 45mm verze)
Výdrž baterieAž 18 hodin (36 hodin v režimu nízké spotřeby)
Způsob nabíjeníMagnetický napájecí kabel
KonektivitaBluetooth 5.3, Wi-Fi, GPS, NFC
Operační systémwatchOS
Rozměry bez řemínku (45 mm varianta)41 × 35 × 10,7 mm (45 × 38 × 10,7 mm)
Hmotnost bez řemínku (45 mm varianta)31,9 g (38,7 g)

Dvě velikosti, dva různé materiály

Stejně jako u Apple Watch Series 8 můžete vybírat z hodinek vyrobených z hliníku či nerezové oceli. Druhá zmíněná varianta je přitom pochopitelně výrazně dražší. Kromě toho je vybavení opět dostupné ve dvou velikostech - 41mm varianta cílí na ženy, 45mm verze pak na muže. Vybrat si dále můžete ještě variantu s funkcí Cellular, která podporuje eSIM.

V redakci jsme měli pro testování k dispozici Apple Watch Series 9 s 41mm hliníkovým pouzdrem bez funkce Cellular.

Co se týče designu, ani ten se nedočkal žádných změn. Displej opět sahá až k okrajům a kopíruje křivky pouzdra. Po pravé straně najdete tlačítko a otočnou korunku Digital Crown. Rozměry se mezigeneračně vůbec nezměnily.

Kde koupit Apple Watch Series 9
Apple Watch Series 9
Hodnocení
4.3/5

Váha je prakticky srovnatelná s předchozí verzí hodinek. Menší verze hodinek s hliníkovým pouzdrem váží 31,9 g, větší pak 38,7 g. Opět se tedy hodinky na zápěstí příjemně nosí a při běžných činnostech v průběhu dne nemají tendenci překážet. Nosili jsme je i během práce na počítači a ani v tomto ohledu nám jejich přítomnost nevadila.

Apple se postupně snaží, aby jeho produkty byly uhlíkově neutrální (tedy měly nulovou uhlíkovou stopu). Prvním produktem, u kterého se mu to podařilo, jsou právě hliníkové Apple Watch 9 s provlékacím sportovním řemínkem. Pokud tedy při nákupem smýšlíte ekologicky a jiné chytré hodinky vás svou uhlíkovou stopou odrazovaly, můžete sáhnout právě po Apple Watch 9.

Hodinky dostaly do vínku výkonnější čip

U Apple Watch Series 9 se dočkáte výkonnějšího čipu. Konkrétně Apple uvádí, že díky němu došlo ke zrychlení procesů o 30 %. Prostředí je příjemně svižné, i když tomu tak za nás bylo také u předchozí generace. Nejedná se tedy o nijak zásadní rozdíl, který pocítíte na první dobrou.

Kromě toho chytré hodinky nově disponují čipem U2, který se používá pro přesnou lokalizaci v prostoru. V kombinaci s iPhonem 15 se stejným čipem můžete telefon vyhledat s přesností na desítky centimetrů (nejen pomocí vyzvánění, ale i pomocí grafického znázornění vzdálenosti, jako je tomu v případě AirTagů).

Za vypíchnutí dále stojí fakt, že Apple Watch Series 9 disponují 64GB interní pamětí (u předchozí generace se jednalo o 32 GB. Pokud si tedy do hodinek chcete ukládat hudbu pro offline poslech nebo jste nároční z hlediska velkého množství aplikací, může se pro vás jednat o zajímavou novinku.

Senzory pro monitoring zdraví i pohybu

Samozřejmostí je přítomnost hned několika senzorů pro monitoring zdraví a pohybu. Jedná se o senzor srdečního tepu, elektrický snímač srdeční činnosti (pro měření EKG), snímač hladiny kyslíku v krvi, GPS, barometr a akcelerometr. Po vzoru předchozí generace nechybí ani teploměr.

Senzory se nachází na spodní straně
Senzory se nachází na spodní straně

Dvakrát jasnější displej

Co se týče displeje, opět se setkáte s OLED Retina displejem, který má u menšího modelu úhlopříčku 1,69”, u větší verze se poté setkáte s úhlopříčkou 1,9”. Mezigeneračně se v tomto ohledu nic nezměnilo.

Rozdíl však nastává v tom, že displej je u Watch 9 dvakrát jasnější a maximální jas dosahuje hodnoty 2 000 nitů. Díky tomu by měl být ve venkovním prostředí na jasném slunci ještě o něco čitelnější, pocitově jsme však výrazný rozdíl nezaznamenali. Displej se dokáže ztlumit na pouhý 1 nit, což oceníte při použití v noci. Ještě jasnější displej s jasem 3 000 nitů nabízí nejnovější Apple Watch Ultra 2, které tedy umožňují ještě lepší čitelnost ve venkovním prostředí.

Displej celkově hodnotíme jako dostatečně velký pro běžné úkony a gesta. Hodinky se díky němu jednoduše a pohodlně používají.

Baterie opět nezaznamenala krok dopředu

Apple do svých hodinek neustále implementuje nové funkce a posouvá vpřed i hardwarovou výbavu. Bohužel se však jeho inovace neprojevují na výdrži baterie, která je neustále slabou stránkou hodinek tohoto výrobce. V běžném režimu proto Apple Watch 9 vydrží maximálně 18 hodin, s úsporným režimem se dostanete na 36 hodin. Čísla jsou totožná jako u předchozí generace. V praxi to znamená, že je budete nabíjet opravdu každý den.

Kde koupit Apple Watch Series 9
Apple Watch Series 9
Hodnocení
4.3/5

Výdrž baterie při přehrávání hudby dosahuje až 11 hodin. Pokud budete hodinky používat k monitoringu venkovního tréninku se zapnutou GPS, činí výdrž baterie 7 hodin. Například s měřením opravdu celodenní túry na horách tak mohou mít potíže.

K nabíjení hodinek slouží rychlonabíjecí magnetický kabel. Na 80% kapacitu je nabijete zhruba za 45 minut, plného nabití dosáhnete za 75 minut. Využívat samozřejmě nemusíte pouze přiložený magnetický kabel. Pro produkty Apple jsou k dostání nejrůznější designové stojany či podložky.

Umístění napájecího kabelu
Umístění napájecího kabelu

Můžete s nimi i plavat

Chytré hodinky jsou odolné dle parametru IPX6, což značí, že jsou plně prachotěsné. Zařízení si s sebou můžete vzít také do sprchy nebo do bazénu, jelikož je lze používat pro vodní sporty do hloubky 1 metru. Na potápění však určeny nejsou, v tomto ohledu lépe poslouží Apple Watch Ultra, respektive Ultra 2.

Během plavání hodinky umí změřit množství spálených kalorií, počet bazénů i celkový počet uplavaných metrů. Ve statistikách po skončení plavání najdete i odhad toho, jaký styl plavání jste zvolili (znak, prsa, volný styl atd.).

Jsou odolné vůči vodě i prachu
Jsou odolné vůči vodě i prachu

Funkce Apple Watch 9 aneb nic moc se nezměnilo

Apple Watch 9 nabídnou spoustu sportovních i lifestylových funkcí. Pokud si zvolíte model s funkcí Cellular, získáte možnost odesílání zpráv a vyřizování hovorů, i když u sebe zrovna nemáte svůj iPhone (za předpokladu, že tuto funkci podporuje váš operátor).

Poklepání

Co se týče funkcí, mezigeneračně se žádných zásadních novinek nedočkáme. Apple však přichází s novým gestem, které spočívá ve dvojitém spojení ukazováčku a palce. V závislosti na situaci tímto gestem ovládáte aktuální dění na displeji hodinek. S jeho pomocí lze tedy například přijmout hovor, otevřít oznámení, spustit či pozastavit přehrávání hudby a mnoho dalšího. Double Tap v podstatě ovládá hlavní tlačítko v aplikacích a oceníte jej v případě, kdy máte plné ruce a potřebujete hodinky obsluhovat jednou rukou.

Funkce najde uplatnění třeba v případě, kdy nesete těžký nákup, máte připojena bezdrátová sluchátka a v tu chvíli vám někdo volá. Provedení gesta je jednodušší a rychlejší, než odkládání nákupu a ovládání hodinek. Double Tap bude v hodinkách k dispozici až s aktualizací softwaru 10.1 (v době našeho testování jsme ještě bohužel neměli možnost funkci vyzkoušet).

Apple funkci poklepání implementoval nejen do Watch 9, ale i Watch Ultra 2. Údajně je pro podporu této funkce vyžadován pokročilejší procesor a ve starších modelech ji (ani s aktualizací) nenajdeme.

Siri se dočkala vylepšení

Zmíněný nový procesor má rychlejší rozpoznávání hlasu. A navíc se hodinky při komunikaci s hlasovou asistentkou Siri nutně nemusí připojovat k internetu. Díky tomu, že je Siri přímo “v zařízení”, tak má nově přístup k vašim zdravotním informacím v hodinkách. Díky tomu se jí můžete třeba po probuzení zeptat, jak jste spali nebo jaké si zrovna máte vzít léky.

Přesnější lokalizace iPhonu

Hodinky disponují čipem 2. generace (pro UWB přenos), díky čemuž dokáží přesněji lokalizovat ostatní zařízení v prostoru. V kombinaci s iPhonem 15 se stejným čipem můžete telefon vyhledat s přesností na desítky centimetrů. Hodinky vám přitom zobrazí nejen vzdálenost, ale i směr (jako u AirTagu).

Kde koupit Apple Watch Series 9
Apple Watch Series 9
Hodnocení
4.3/5

Další uvedené funkce se již neliší od těch, které najdeme v předchozí generaci hodinek.

Krokoměr, měření srdečního tepu, okysličení krve a mnoho dalšího

Apple Watch 9 nabízí podrobné sledování vašeho zdraví, podobně jako konkurenční chytré hodinky. Poradí si s měřením počtu ušlých kroků v průběhu dne, změří vám srdeční tep i okysličení krve. Samozřejmostí je také možnost nechat si změřit EKG. S aplikací Mindfulness se můžete zaměřit na své duševní zdraví a pustit se například do vybraného dechového cvičení.

U Apple Watch můžete sledovat kroužky pohybu, které monitorují váš pohyb, cvičení a stání v průběhu dne. Své cíle si můžete sami přizpůsobit a následně se nechat motivovat k jejich splnění.

Detailní sledování spánku

Pokud si necháte Apple Watch 9 na zápěstí i v noci, změří vám také váš spánek. Součástí přehledu jsou informace týkající se nejen jeho celkové délky, ale i jednotlivých fází. Samozřejmostí je režim Nerušit, díky kterému vás v průběhu noci nebudou rušit příchozí notifikace. Nastavit si můžete také klasický budík (nikoliv chytrý, který by vás probudil v lehké fázi spánku). V porovnání s Apple Watch Ultra hodinky nepodporují funkci Night Mode, která aktivuje zcela červený displej pro nenarušování cirkadiánního rytmu.

Při našem testování čas usnutí víceméně odpovídal tomu, kdy daný okamžik opravdu mohl nastat. Hodinky také věrohodně zobrazily, kdy jsme se v noci probudili. V porovnání s Garmin Venu 3 si však neporadí s monitoringem krátkých šlofíků v průběhu dne. V tomto směru má Apple ještě co zlepšovat

Pokročilé sledování ženského zdraví

Zásadní novinkou Apple Watch 8 byla přítomnost teploměru pro přesnější sledování ženského zdraví. Tato funkce se přitom přirozeně dostala i do novějšího modelu hodinek. Zařízení měří teplotu pokožky zápěstí v průběhu spánku a data využívá k upřesnění předpokládaného data ovulace. Pokud se tedy snažíte otěhotnět, mohou vám být hodinky skvělým pomocníkem (i když samozřejmě data nelze brát jako stoprocentní).

Údaje o teplotě se v mobilní aplikaci zobrazí až přibližně po 5 nocích, kdy s hodinkami spíte. Vedení záznamů o teplotě přitom může být nápomocné nejen pro ženy, ale i pro muže, kteří tak mohou odhalit například přicházející nemoc. Hodinky však nefungují jako teploměr a na vyžádání vám tedy teplotu nezměří.

Detekce autonehody a přivolání pomoci

Apple Watch 9 jsou po vzoru předchozího modelu vybaveny funkcí pro detekci pádu a autonehody. Pokud se tak stane, spustí výrazný alarm a na displeji zobrazí posuvník s tísňovým voláním, které lze aktivovat, nebo zrušit. Přivolání pomoci je však podmíněno přítomností vašeho připojeného iPhonu (za předpokladu, že nemáte hodinky s funkcí Cellular). Pokud si uložíte nouzové kontakty, hodinky jim odešlou zprávu s informací o tom, že se vám přihodila nehoda.

Sledování tréninků

Apple Watch 9 samozřejmě najdou své uplatnění při monitoringu vašich tréninků. Na výběr máte z nepřeberného množství aktivit, které zahrnují klasické i méně tradiční sporty. Data zobrazující se na hodinkách v průběhu cvičení se přitom liší dle toho, pro jakou aktivitu se rozhodnete. Během chůze například můžete sledovat uplynulý čas, množství spálených kalorií, srdeční tep, průměrné tempo i uraženou vzdálenost. Nechybí ani znázornění aktuálního stavu vašich kroužků pohybu.

Měření aktivity lze kdykoliv pozastavit. Případně můžete sledování minimalizovat na pozadí a hodinky využívat k čemukoliv jinému. Ve fitku lze tedy například pohodlně odeslat zprávu, aniž byste přišli o měření. Podrobné statistiky na vás po cvičení čekají v mobilní aplikaci.

Kde koupit Apple Watch Series 9
Apple Watch Series 9
Hodnocení
4.3/5

Pomocí Apple Watch si lze částečně přizpůsobit svůj vlastní trénink. Například tím, že si určíte, jak dlouho chcete běžet, případně jakého cíle chcete během cvičení dosáhnout (například v podobě uplynulého času či množství spálených kilokalorií). Také si lze určit, kdy se chcete nechat hodinkami upozornit (například když dojde k překročení určité tepové frekvence nebo když zdoláte 1 km běhu apod.). U některých aktivit oceníte možnost nastavit si jednotlivé intervaly pro cvičení a odpočinek přímo na hodinkách (ideální například pro HIIT tréninky či intervalový běh). 

Garmin v základní výbavě nabízí možnost pohodlné tvorby vlastních tréninků ve své mobilní aplikaci. Snadno si zde vyberete z tisíce různých cviků a svůj trénink poskládáte přesně tak, jak potřebujete. Následně jej importujete do hodinek.

Pokud se řadíte mezi zapálené běžce, jistě si na své přijdete spíše u chytrých hodinek Garmin Forerunner. Vyšší modely si poradí i s možností vytvořit si předem trasu pro běh či cyklistiku, kterou vás hodinky budou navigovat. Co se týče pokročilého sledování sportu, nemají hodinky Garmin konkurenci a najdou uplatnění také u profesionálních sportovců. Naopak Apple Watch skvěle splní představy o chytrých hodinkách pro rekreační sportovce.

Chytré hodinky s watchOS 10 nově nabídnou také vylepšené funkce pro cyklisty. Při zahájení cyklistického tréninku se trénink automaticky zobrazí jako aktivita na iPhonu. Díky tomu jsou jednotlivá data lépe čitelná v případě, kdy máte svůj telefon umístěn v držáku na řídítkách. Během jízdy tedy nemusíte sundávat ruce ze řídítek a informace můžete číst pohodlně na telefonu.

Pokud chytré hodinky detekují wattmetr, dokáží automaticky odhadovat funkční prahový výkon (tedy nejvyšší úroveň intenzity, kterou dokážete udržet hodinu). Při turistice pak například oceníte upozornění na překročení určité nadmořské výšky.

Odesílání zpráv i telefonování zvládají na jedničku

Jak je u Apple Watch zvykem, možnost odesílání zpráv a telefonování je u nich vyvedena k dokonalosti. Přímo z hodinek lze tedy plnohodnotně vyřizovat hovory, přičemž jejich kvalita je slušná a druhé straně i nám nebylo problém porozumět.

Co se týče psaní zpráv, můžete si buď vybrat z přednastavených odpovědí, nebo zprávu nadiktovat. To funguje opět skvěle i v češtině a hodinkám můžete diktovat i to, kam mají umístit interpunkční znaménka (například Kde se sejdeme otazník). Do zprávy lze rovněž přidat emoji, přičemž jejich nabídka je stejná jako na iPhonu.

Česká klávesnice stejně jako u Apple Watch 8 dostupná není. Jedinou možností pro získání klávesnice je přepnutí celého telefonu (a tím pádem i hodinek do angličtiny). Pokud se rozhodnete tuto klávesnici používat, musíte přirozeně počítat s absencí diakritiky.

Zásluhou watchOS 10 si hodinky poradí s přehráním nahrané videozprávy na FaceTimu a podporují také skupinové videohovory.

Podpora Apple Pay nechybí

Stejně jako u jiných Apple Watch, ani v tomto případě nechybí funkce Apple Pay pro bezkontaktní placení v obchodech. Při placení je třeba kód zadat v případě, že si hodinky sundáte ze zápěstí a znovu je nasadíte. Tímto způsobem vás Apple chrání proti případnému zneužití platebních údajů.

Kde koupit Apple Watch Series 9
Apple Watch Series 9
Hodnocení
4.3/5

Mapy a navigace

Přímo v hodinkách najdete aplikaci Mapy, kterou lze využít pro navigaci. Snadno si zde můžete zadat vámi požadované místo a nechat se hodinkami navigovat. Hodinky na displeji zobrazjí celou mapu, díky čemuž není problém se v navigaci zorientovat, jako tomu bývá u některých konkurenčních chytrých hodinek zobrazujících pouze šipku a směr.

Další funkce

Hodinky nabízí i spoustu doplňkových funkcí, případně si můžete další aplikace stáhnout v AppStore. Zmínit můžeme například aplikace pro poslech hudby, předpověď počasí, stopky, časovač, mapy, kalkulačku a další.

Závěr - komu bychom Apple Watch Series 9 doporučili?

Apple Watch Series 9 jsou obecně povedeným zařízením, nicméně v porovnání s předchozím modelem se u nich nedočkáte nijak zásadních novinek. V kostce se jedná o výkonnější čip, větší interní paměť, nové gesto Double Tap a přesnější lokalizaci iPhonu. Některé osoby se shodují v tom, že větší změny přijdou až s další generací Apple Watch, ale to jsou zatím pouze spekulace.

Pokud jste v současné době majitelem Apple Watch 8, upgrade na nejnovější verzi pro vás pravděpodobně dávat smysl nebude. Pokud však používáte Apple Watch Series 7 či Series 6 a zatoužíte po modernějším zařízení, můžete se právě pro Apple Watch 9 rozhodnout. V takovém případě na vás totiž již bude čekat mnohem více nových funkcí a technologií.
Apple Watch Series 9 cílí výhradně na majitele Apple zařízení. Pro jistotu upozorňujeme, že s mobilními telefony s Androidem je nespárujete. Jedná se přitom o skvělé hodinky, které v sobě spojují sportovní, zdravotní i lifestylové funkce. Mezi nevýhody bychom zařadili vyšší cenu, která je obecně s Apple produkty spjata. Nedostatkem je také nižší výdrž baterie, a hodinky proto budete muset nabíjet prakticky každý den.

Návod k použití pro Apple Watch Series 9

Recenze: chytré hodinky Apple Watch Series 9
 • Kvalita zpracování
 • Baterie
 • Operační systém
 • Kompatibilita
 • Poměr cena/výkon
4.3

Perfektní spojení sportovních a lifestylových funkcí

Apple po roce přichází s novou generací chytrých hodinek. V porovnání s Apple Watch 8 však nové Apple Watch 9 nabídnou jen několik nových změn a funkcí. Konkrétně jsou například vybaveny novým čipem, došlo k navýšení jejich interní paměti a využívat můžete gesto Double Tap. Zjistěte, jak si chytré hodinky vedly v naší recenzi.

Klady

 • Novější čip S9
 • Gesto Double Tap
 • Větší interní paměť
 • Přesnější lokalizace iPhonu (od verze 15)
 • V nabídce je i uhlíkově neutrální model

Zápory

 • Oproti AW8 jen nepatrné změny
 • Vyšší cena
 • Kompatibilita pouze s iPhony
 • Absence české klávesnice
 • Výdrž baterie
Tento článek byl zpracován autorem na základě reálné zkušenosti s produktem. Hodnocení může být ovlivněno subjektivními dojmy autora. 
Autor: Hana Smětáková
Autor: Hana Smětáková
Sport a zdravý životní styl mě provází prakticky po celý život. Jelikož se řadím mezi příznivce moderních technologií, na webu ITmix se často věnuji recenzím fitness náramků a chytrých hodinek, které jsou v mém aktivním životě nepostradatelným pomocníkem. Kromě sportu je mým velkým koníčkem také cestování a poznávání nových míst.
Jak se vám líbil tento článek?
4.9/5 - (7 hodnocení)
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související recenze

Recenze: chytré hodinky Apple Watch Series 9
Apple Watch Series 9
Hodnocení: 4.3/5
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram