ITmix.cz logo

Recenze: chytrý prsten Ultrahuman Ring Air

Silné stránky
  • Komfort při nošení
  • Přesný záznam spánku
  • Přesný záznam tepovky
  • Solidní výdrž baterie
  • Přehledná aplikace
  • Pochopitelná doporučení
  • Bez potřeby předplatného
Slabé stránky
  • Lehce se poškrábe
  • Neúplný překlad
  • Menší funkční nedostatky aplikace
  • Pomalé nabíjení

Hledáte způsob, jak mít pod palcem váš zdravotní stav a regeneraci? Patříte mezi fanoušky analogových hodinek nebo vám ty chytré pro jakýkoli důvod nevyhovují? Pak pro vás může být chytrý prsten Ultrahuman Ring Air ideální volbou. Prsten analyzuje data jako tepovka, minuty aktivního pohybu, délka a kvalita spánku či teplota kůže.

Data jsou zpracována umělou inteligencí a na jejich základě jsou tvořena různá doporučení pro zlepšení kvality zdraví. Prsten má zanedbatelnou hmotnost a po několika dnech o něm nebudou vědět ani uživatelé, kteří prsteny běžně nenosí. Výdrž na baterii dosahuje slušných 6 dní,podle toho, jak aktivní je jeho uživatel. Pokud zvažujete koupi chytrého prstenu, v naší recenzi se dočtete, zda pro vás může být přínosem.

Nejčastější dotazy a odpovědi

Jaké má prsten Ultrahuman Ring Air funkce?

Prsten monitoruje spánek, regeneraci, stres a aktivitu během dne. Každé měření je doplněno stručným popisem, vysvětlením nepříznivých hodnot a radami pro zlepšení. Kromě těchto funkcí nabízí prsten tzv. Powerplugs, které usnadňují péči o zdraví.

Jak nosit prsten Ultrahuman Ring Air?

Prsten noste na ukazováčku, prostředníčku nebo prsteníčku širší částí dolů. Z osobní zkušenosti doporučuji nosit prsten na nedominantní ruce, abyste co nejvíc snížili riziko jeho poškození. Velikost byste měli předem odzkoušet pomocí sady Sizing kit, kterou popisujeme v článku o výběru chytrého prstenu.

Kolik prsten stojí a je třeba předplatné?

V době psaní recenze je prsten dostupný přibližně za 9 500 Kč. Jedná se o jednorázovou částku, prsten zatím nevyžaduje předplatné. Po zaplacení byste měli mít doživotní přístup ke svým metrikám.

Co je Ultrahuman Ring Air

Ultrahuman Ring Air mi na první pohled připomínal běžný prsten. Při bližším zkoumání mi ale bylo jasné, že skrývá sadu senzorů. Prsten se skládá ze dvou hlavních částí – vnější titanové strany a vnitřní epoxidové. Titan je doplněn povrchovou karbidovou vrstvou, která mu má dodávat na odolnosti. Průhledný epoxidový kryt je hypoalergenní a skrývá pod sebou veškerý hardware prstenu.

Prsten se skládá z vnější a vnitřní části
Prsten se skládá z vnější a vnitřní části

Navzdory použití titanu a povrchové úpravě jsem lesklý povrch prstenu neuměl ochránit na 100 %. Už po několika dnech jsem si všiml drobných škrábanců, například od kovového zábradlí.

Technické specifikace Ultrahuman Ring Air

Z technických parametrů prsten nijak zvlášť nevyčnívá z řady ostatních prémiových chytrých prstenů. Pro jednodušší porovnání uvádím níže stručnou tabulku s nejdůležitějšími parametry.

ParametrHodnota
MateriályTitan (vnějšek), epoxid (vnitřek)
Šířka8,1 mm
Hmotnost2,4–3,6 g (podle průměru)
KonektivitaBluetooth low energy (BLE 5)
Kapacita baterie24 mAh
Voděodolnost10 ATM

Senzorová výbava

Množství metrik, které dokáže tak malý prsten zaznamenat, je opravdu působivé. Mohou za to samozřejmě senzory, mezi které patří:

  • 6-osý senzor pohybu (akcelerometr),
  • infračervený pletysmograf (saturace krve a tepová frekvence),
  • bezkontaktní teploměr s medicínskou certifikací.

Pomocí těchto senzorů dokáže prsten monitorovat váš spánek, stresové zatížení, variabilitu srdeční frekvence, okysličení krve, množství pohybové aktivity a celé spektrum dalších biometrických dat. Hodnoty jsou získávány nepřetržitě, dokud prsten nevložíte do nabíječky nebo nesundáte pro jiný důvod.

Senzorová výbava je solidní
Senzorová výbava je solidní

Přestože je prsten dodáván v relativně velkém balení, obsahuje jeho krabička jen nabíjecí stojan, USB-C kabel a uživatelskou dokumentaci.

Uvedení prstenu do provozu

Prsten na svém povrchu nemá žádný displej, tlačítka ani stavovou diodu. Proto je prvotním impulzem pro zapnutí umístění na nabíječku. Při nabíjení se mění světlo diody z fialové na bílou.

V tomto stavu je prsten připraven k párování. Stačí do vašeho chytrého telefonu stáhnout aplikaci Ultrahuman a zapnout Bluetooth. Aplikace je dostupná pro zařízení se systémem Android (verze 6.0 a výše) a iOS (verze 15.0 a výše). Najdete ji v obchodě Google Play a App Store.

Moje zkušenost s uživatelskou podporou

Prsten, který jsem obdržel jako první, vůbec nekomunikoval s aplikací po umístění na nabíječku. Důvodem byla pravděpodobně jeho závada. Kvůli problému jsem kontaktoval uživatelskou podporu v aplikaci. Po přibližně dvou hodinách různých potenciálních řešení jsme došli k výše uvedené příčině. Po ověření, že jsem prsten skutečně zakoupil, jsem byl informován o tom, že mi bude doručen nový a jestli jsem spokojen s barvou a velikostí. Nový prsten byl expresně doručen na šestý den od komunikace s podporou.

Výdrž baterie je solidní

Prsten je vybaven baterií o kapacitě 24 mAh. Podle výrobce vydrží na jedno nabití 6 dní. Rychlost vybíjení je ale závislá na frekvenci měření a stáří baterie. Já jsem testoval zcela nový prsten a používal jsem ho nepřetržitě bez omezení v souvislosti se sportováním. Jen zřídka jsem ho sundával z prstu, a to vždy maximálně na 5 minut.

Pravidelně jsem se po městě přesouval na kole, denně jsem běhal třičtvrtě hodinu a spával jsem 6-7 hodin. Aktivity jsem zaznamenával hrudním pásem a ne prstenem. V těchto podmínkách vydržel prsten na jedno nabití téměř přesně uváděných 6 dní.

Ve výsledku je výdrž slušná a srovnatelná s konkurencí. Chytré prsteny jako Oura Ring 3 nebo RingConn 1. generace nabízejí podle výrobců výdrž baterie až 7 dní. Menší slabinou je ale doba nabíjení, ta zabere zhruba 2,5 hodiny (18W síťový adaptér). U výše uvedených prstenů trvá nabíjení z 0 na 100 % přibližně 1,5 hod.

Záznam aktivit s prstenem je velmi náročný na baterii. Přibližně dvě hodiny monitorování sportu znamenal pokles úrovně nabití přibližně o 30 %.

Metriky a funkce Ultrahuman Ring Air

Množství údajů a funkcí, které aplikace nabízí, mě hned na první pohled překvapilo. Jak zmiňuji níže, počáteční orientace v uživatelském prostředí mi dala trochu zabrat. Nicméně po několika dnech používání začaly dávat informace větší smysl.

Index pohybu

Index pohybu má uživatele motivovat k tomu, aby byli v průběhu dne aktivní a aby zvýšili svůj energetický výdej. Index je ovlivňován počtem kroků, minutami fyzické aktivity, celkovým počtem spálených kalorií a dalších parametrů.

Pro každý den aplikace stanoví cílový index 100. Můj index se se během méně aktivních dnů pohyboval mezi hodnotami 60 až 80 (sedavá kancelářská práce, sport 30 min/den).

Pokud jsem ale pasivní hodiny přerušoval chůzí a během dne jsem sportoval 45 a více minut, bez problémů jsem dosahoval cílové hodnoty. Index pohybu se pro mě ve výsledku stal docela spolehlivou motivací.

Kde koupit Ultrahuman RIng AIr
Ultrahuman RIng AIr
Hodnocení
4.1/5

Skóre rytmu stresu

Podle vašich zvyků, aktivit a cirkadiánních rytmů určí aplikace zónu největší odolnosti vůči stresu, během které se můžete věnovat sportu a různým výzvám. Mimo tuto dobu byste se měli stresu vyhýbat, aby jste se večer stihli uvolnit pro spánkem.

Pro mě osobně tato funkce byla obzvlášť přínosná v tom, že moje odolnost vůči stresu klesala od 6. hodiny podvečer. Proto jsem se snažil sportovat ještě předtím, aby mě aktivita před spánkem příliš nestimulovala. 

Dynamické skóre zotavení

Grafické zpracování dynamického zotavení spolu s indexem spánku ve mně zanechalo nejlepší dojem z celé aplikace. Jak vidíte v galerii níže, na kvalitě zotavování se podílí klidová tepová frekvence, teplota kůže, variabilita srdeční frekvence (HRV), kvalita spánku a stresové zatížení.

Všechny tyto parametry jsou seřazeny do přehledného seznamu s barevným zvýrazněním. Každý parametr lze otevřít a prohlédnout si jej detailněji.

Ideální hodnoty 100 se mi ale během testování dosáhnout nepodařilo. Nechybí však tipy, jak každý parametr zlepšit, na základě kterých vím, že za to mohlo méně příznivé skóre rytmu stresu a horší index spánku. Informace považuji za trefné a praktické.

Index spánku

Index spánku nabízí přehledný detailní sumář všech vlivných faktorů a tipy pro zlepšení. Rychle tak může uživatel zjistit, na čem potřebuje zapracovat nejvíce

Jak vidíte na snímcích výše, mým největším problémem během spánku byl pozdní pokles tepové frekvence. V aplikaci jsem se dočetl, že, mezi důvody patří pozdní konzumace jídel, stimulace cvičením či neideální prostředí ke spánku.

Kromě uvedených faktorů nabízí spánková analýza další údaje, kterými jsou:

  • ranní bdělost (doba potřebná pro nabytí pocitu bdělosti)
  • spánkové fáze,
  • čas v posteli,
  • počet spánkových cyklů,
  • pohyby ve spánku,
  • vývoj tepovky,
  • vývoj HRV (variabilita srdeční frekvence)
  • vývoj tělesné teploty (absolutní čísla).

K matrikám nemám téměř žádné výhrady, jedině ranní bdělost příliš neodrážela moje subjektivní pocity. Důvod může spočívat v tom, že se během rána významně nepohybuji a nepřesouvám, takže moje tepovka výrazně nestoupá.

Spánkový dluh

V souvislosti se spánkem počítá aplikace i tzv. Spánkový dluh, který odráží rozdíl mezi skutečnou a ideální délkou spánku. Cílem uživatele je udržovat dluh na nule nebo alespoň v „zelených číslech“.

Občas se stalo, že si prsten po chvíli nečinnosti „myslel“, že jsem si dal šlofíka. Věřím však, že výrobce tyto neduhy vyřeší dalšími aktualizacemi.

Aktuální tepová frekvence a VO2 max

Aplikace nabízí také přehled aktuální tepové frekvence, která je uvedena v 15minutových intervalech, a také variabilitu srdeční frekvence (HRV). Grafy mohou zobrazovat spánkovou nebo mimospánkovou HRV za různá období (den, týden, měsíc).

Nechybí ani hodnota a vývoj VO2 max, což je ukazatel dlouhodobé kondice, který je pro sportovce velmi důležitý. Víc než samotná hodnota je důležitý její vývoj v čase, proto oceňuji přehledný graf.

Z hodnoty VO2 max určí algoritmus kardiovaskulární věk uživatele. Čím je tato hodnota nižší, tím lépe odolává váš oběhový systém fyzické námaze.

 U mě (věk 26) byl věk srdce stanoven na 23 let při VO2 max kolem 50, což jsou poměrně optimistické a motivující hodnoty.

Časová osa

Časová osa obsahuje nejdůležitější postřehy a doporučení. V případě, že prstenem zaznamenáte aktivitu, její sumář je dostupný právě v této části. Každý den začíná prázdnou osou, můžete se však kdykoli vrátit na časové osy předchozích dní, takže máte přístup i ke starším aktivitám.

Powerplugs

Powerplugs jsou pokročilé nástroje, které mají uživatelům usnadnit každodenní péči o zdraví. V době testování je jich bezplatně dostupných pět, které popisuji níže. Kromě těch jsou dostupné také příplatkové nástroje jako Kardiovaskulární adaptabilita a Detekce fibrilace síní. Další plánované widgety se týkají hubnutí, ovulace či času stráveného u obrazovky.

Kde koupit Ultrahuman RIng AIr
Ultrahuman RIng AIr
Hodnocení
4.1/5

Circadian Phase Alignment aneb plánování podle vnitřních hodin

Funkce slouží k tomu, aby se uživatel uměl lépe zorientovat v tom, které aktivity provádět ve které části dne. Den je rozdělen na čtyři následující části:

  • fáze Advance,
  • cirkadiánní mrtvá zóna (v jiných částech aplikace přeloženo jako “fáze mrtvých”),
  • fáze zpoždění,
  • zóna minima.

Každá z těchto fází má svá specifika a aktivity, kterým je vhodné se věnovat. Bližší popis fází naleznete v následující galerii.

Caffeine Window aneb čas na kafe

Kofeinové okno bylo pro mě jednou z nejužitečnějších funkcí. Rád si dopřeji silnou kávu, když na ni mám chuť. Díky této funkci jsem ale zjistil, že první káva pár minut po probuzení nemusí být pro mé tělo ideální. Aplikace mi vypočítala část dne, kdy je pro mě konzumace kofeinu v přiměřené míře relativně přínosná.

Součástí funkce je také seznam nápojů s obsahem kofeinu i s časem, kdy před spaním bychom jej nejpozději měli konzumovat.

Vitamin D

Nástroj vám doporučí  ideální čas pro venkovní aktivity, aby jste načerpali  vitamín D. Podle zeměpisné polohy určí aplikace časy, kdy předpokládá UV index 3 až 6, což je pro tvorbu vitamínu ideální rozmezí.

Před spuštěním nástroje je třeba zadat fototyp kůže uživatele. Při výběru vám doporučuji neřídit se názvem, ale popisem pod ním.

Sledování menstruačního cyklu

Pro dámy je k dispozici nástroj Cycle Tracking, který umožňuje sledovat a predikovat jednotlivé fáze cyklu. Po zadání několika základních údajů budete mít k dispozici různá doporučení. Nicméně možnost zaznamenat různé doprovodné jevy zatím chybí. Funkce tak může do jisté míry suplovat samostatnou aplikaci na monitorování vašeho cyklu.

Postřehy v těhotenství

V případě těhotenství má aplikace v rukávu opět celé spektrum popisů, které jsou specifické pro jednotlivé trimestry. Přestože se na první pohled jedná o praktickou funkci, ženám určitě nemusím vysvětlovat, že prsty v těhotenství otékají. Proto budete muset prsten v jeho průběhu pravděpodobně odložit stejně jako ty ostatní. Ve výsledku tak nemusí mít nástroj příliš velký přínos.

Záznam sportovních činností

V době mého testování je k dispozici několik desítek aktivit, které však v seznamu nejsou nijak kategorizovány. V jejich náhodném seřazení je proto obtížné najít požadovanou aktivitu.

Mezi aktivitami naleznete různé běžecké, cyklistické či plavecké aktivity. Nechybí ani méně tradiční sporty jako rugby, šerm či kriket. Každá aktivita je doplněna hodnocením MET (metabolický ekvivalent). Tato hodnota určuje, koliknásobně se může zvýšit intenzita vašeho metabolismu v porovnání s obdobím klidu.

Podle odborných studií by se měli dospělí věnovat pětkrát týdně alespoň 30 minut aktivitám se střední intenzitou, resp. s MET skóre 3-6.

V případě, že mezi podporovanými aktivitami nenajdete svého favorita, můžete s aplikací Ultrahuman spárovat služby jako Strava, Google Fit, Apple Zdraví, Garmin Connect, Suunto a další, které aktivitu zaznamenají. Nicméně aplikace záznam pouze zahrne do časové osy a údaje nijak nezpracuje.

Přestože je nabídka sledovaných aktivit bohatá, nelze tvrdit totéž o nabídce sledovaných metrik. Prsten zaznamená tepovku, ze které určí maximum a průměr. Dále odhadne počet spálených kalorií a v případě aktivity s chytrým telefonem s GPS zakreslí i vaši trasu. Výsledná analýza je tak velmi stručná a obsahuje pouze základní metriky.

Porovnání hodnot s hrudním pásem Polar H10+

Jak si můžete všimnout na snímcích výše, průběh tepové frekvence je u prstenu a hrudního pásu téměř totožný. Další parametry jsou ale relativně odlišné. Délka v kilometrech je u obou záznamů nepřesná, jelikož sbírali data z GPS v telefonu, které nemělo po celou dobu stabilní signál.

V souvislosti se záznamem sportovních aktivit je třeba zmínit náročnost této funkce na baterii. Během jízdy na kole, která trvala necelé dvě hodiny, klesla úroveň nabití téměř o 30 %. Důvod těchto nedokonalostí může spočívat v tom, že je funkce ještě v beta verzi.

Aplikace Ultrahuman a předplatné

V době mého testování stačí zaplatit cenu prstenu a uživatel má k dispozici veškeré funkce a data bez dalších investic. Jedná se o jeden z hlavních rozdílů v porovnání s prstenem Oura Ring, který vyžaduje pravidelné předplatné pro využívání všech funkcí.

Co se týče aplikace, zanechala na mně převážně dobrý dojem. Ze začátku mi ale chvíli trvalo, než jsem se v ní zorientoval a pochopil, co jednotlivé metriky znamenají. Aplikace totiž nabízí velmi vyčerpávající množství informací a doporučení. Grafické zpracování a přehlednost ale hodnotím pozitivně. V aplikaci se snadno orientuje, textu je v doporučeních vždy tak akorát a nic v aplikaci nepůsobí vtíravě.

Ovládací aplikace zatím není bez chyb

Za co u mě aplikace ztrácí body, je nedokonalý překlad. Některé bloky textu nebyly vůbec přeloženy, jindy byl text nesrozumitelný kvůli špatně skloňovaným slovům. Druhou slabinou byly zpožděné analýzy a drobné chyby. Například po monitorované aktivitě nebo spánku zobrazila aplikace analýzu, která však během 30 minut nabyla odlišných hodnot.

Kde koupit Ultrahuman RIng AIr
Ultrahuman RIng AIr
Hodnocení
4.1/5

Závěr – pro koho je chytrý prsten Ultrahuman Ring Air určen?

Chytrý prsten Ultrahuman Ring Air je vhodný pro každého, kdo má zájem o zlepšení svých spánkových návyků, kvality regenerace a aktivního života. Nošení prstenu je pohodlné, nepřekáží při žádných běžných aktivitách a je dostupný v deseti velikostech. Prsten je tak vhodný pro pány i dámy, o čemž svědčí také podpora funkcí pro sledování cyklu a těhotenství.

Díky detailnímu náhledu do celého spektra faktorů, které ovlivňují regeneraci, mohou z prstenu vytěžit maximum nejen příležitostní, ale také profesionální sportovci. V tomto ohledu může dokonce Ring Air svou přesností překonat prémiové chytré hodinky z řady Garmin. Dobrou volbou může být i pro fanoušky analogových hodinek, kterým nebude vadit nenápadný prsten.

Kromě zmíněných funkcí, které souvisí s aktivním způsobem života a regenerací, nabízí prsten nástroje Powerplugs. Tyto nástroje pomáhají s plánováním konzumace kofeinu či vystavení se slunci pro tvorbu vitamínu D. Mezi hlavní nedostatky patří pomalejší nabíjení, horší odolnost vůči poškrábání a menší chyby v aplikaci.

Recenze: chytrý prsten Ultrahuman Ring Air
  • Funkce
  • Výdrž baterie a nabíjení
  • Aplikace
  • Kvalita zpracování
  • Poměr cena a výkon
4.1

Chytrý prsten bez předplatného, ​​se kterým budete mít zdraví pod drobnohledem

Hledáte způsob, jak mít pod palcem váš zdravotní stav a regeneraci? Patříte mezi fanoušky analogových hodinek nebo vám ty chytré pro jakýkoli důvod nevyhovují? Pak pro vás může být chytrý prsten Ultrahuman Ring Air ideální volbou. Prsten analyzuje data jako tepovka, minuty aktivního pohybu, délka a kvalita spánku či teplota kůže.

Data jsou zpracována umělou inteligencí a na jejich základě jsou tvořena různá doporučení pro zlepšení kvality zdraví. Prsten má zanedbatelnou hmotnost a po několika dnech o něm nebudou vědět ani uživatelé, kteří prsteny běžně nenosí. Výdrž na baterii dosahuje slušných 6 dní,podle toho, jak aktivní je jeho uživatel. Pokud zvažujete koupi chytrého prstenu, v naší recenzi se dočtete, zda pro vás může být přínosem.

Klady

  • Komfort při nošení
  • Přesný záznam spánku
  • Přesný záznam tepovky
  • Solidní výdrž baterie
  • Přehledná aplikace
  • Pochopitelná doporučení
  • Bez potřeby předplatného

Zápory

  • Lehce se poškrábe
  • Neúplný překlad
  • Menší funkční nedostatky aplikace
  • Pomalé nabíjení
Tento článek byl zpracován autorem na základě reálné zkušenosti s produktem. Hodnocení může být ovlivněno subjektivními dojmy autora. 
Autor: Martin Dajča
Autor: Martin Dajča
Rád tlumočím své zkušenosti a komplexní myšlenky do srozumitelné řeči pro spotřebitele a spotřebitelky. Ve svém volném čase se věnuji běhu, cyklistice a výletům po svém okolí. V mém portfoliu proto naleznete recenze chytrých hodinek, autokamer a mnohých dalších pomocníků do každodenního života.
Jak se vám líbil tento článek?
5/5 - (1 hodnocení)
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související recenze

Recenze: chytrý prsten Ultrahuman Ring Air
Ultrahuman RIng AIr
Hodnocení: 4.1/5
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram