ITmix.cz logo

Recenze: chytré dětské hodinky Garett Kids Essa 4G

Silné stránky
 • Velký displej
 • Odemknutí hodinek obličejem
 • Možnost instalace dalších aplikací
 • Otočná korunka
Slabé stránky
 • Překlad do češtiny není stoprocentní
 • Při funkci odposlechu není zvuk zcela zřetelný
 • Nižší výdrž baterie

Dětské chytré hodinky Garett Kids Essa 4G jsou určeny pro rodiče, kteří se již nechtějí strachovat o své děti. Díky hodinkám budou mít totiž přístup k aktuální poloze svých dětí a v případě potřeby se s nimi jednoduše spojí. Mezi trochu kontroverzní funkce lze zařadit možnost vzdálené tvorby fotografie nebo odposlechu dítěte, aniž by se o tom jakkoliv dozvědělo. Vzhledem k funkcím se zařízení hodí spíše pro menší děti zhruba kolem 6 až 8 let. Jak chytré hodinky obstály v mém testu a co se mi na nich (ne)líbilo?

Nejčastější otázky a odpovědi

Jakou mobilní aplikaci budou rodiče využívat?

Rodiče budou využívat mobilní aplikace Garett Tracker, která je dostupná v Google Play i App Store. Aplikaci používají pouze rodiče (může ji používat jen jeden rodič, nebo oba), dítě tedy žádný mobilní telefon mít nemusí (stačit mu budou pouze chytré hodinky samy o sobě).

Pro koho jsou chytré hodinky vhodné?

Chytré hodinky vzhledem k nabídce funkcí cílí především na rodiče dětí, kteří chtějí mít přehled o tom, kde se jejich ratolesti pohybují a v případě potřeby je kontaktovat. Díky přítomnosti SOS tlačítka se však může jednat o vhodné řešení také pro seniory, kteří si tímto způsobem mohou snadno zavolat pomoc (za předpokladu, že budou pamatovat na pravidelné nabíjení hodinek).

Obsah balení a technické parametry

Chytré hodinky se prodávají v klasické krabičce, jejíž součástí je kromě samotných hodinek s jedním řemínkem také napájecí kabel a nezbytná dokumentace.

Abyste mohli využívat chytré hodinky naplno, neobejdete se ještě bez zakoupení SIM karty (ve velikosti nano). Předtím, než SIM kartu do hodinek umístíte, nezapomeňte v mobilním telefonu vypnout nutnost zadávání PIN kódu.

Název parametruHodnota
Typ řemínkuSilikonový
OdolnostIP67
Displej1,83” IPS dotykový displej
Výdrž baterieAž 4 dny
Způsob nabíjeníMagnetický napájecí kabel
KonektivitaGSM (nano SIM), GPS, Wi-Fi
Operační systémvlastní od značky Garett
Rozměry (bez řemínku)43 × 49 × 17 mm
Váha55 g (včetně řemínku)

Plastové provedení působí povedeně

Pokud přihlédneme k ceně, nijak nepřekvapí, že chytrým hodinkám vévodí plastový materiál. Celek však působí poměrně kvalitně a bytelně a troufám si tedy tvrdit, že zařízení mnohdy náročné dětské zacházení ustojí.

Garett Kids Essa 4G váží 55 gramů, což je na poli chytrých hodinek pro děti taková průměrná hodnota. Nicméně je třeba počítat s tím, že zařízení je poněkud masivní a na dětském zápěstí tedy může při určitých činnostech překážet.

Na dětském zápěstí mohou být poměrně masivní
Na dětském zápěstí mohou být poměrně masivní

Na levé straně najdete slot na nano SIM kartu. K jeho otevření není třeba sahat po žádném šroubováku, mně stačilo použít nehet (případně si můžete pomoct malým nožíkem).

Pravé straně hodinek dominuje tlačítko a otočná korunka s možností stisknutí. Korunkou se otáčí pohodlně, i když jsou hodinky umístěné na zápěstí. Odezva při stisknutí korunky nebo tlačítka je prakticky okamžitá.

Silikonový řemínek s šířkou 20 mm je k hodinkám připojen pomocí rychloupínacího mechanismu, díky čemuž si snadno a rychle poradíte s jeho případnou výměnou (pokud děti zatouží po změně barvy). Zapínání zajišťuje klasická plastová přezka. Vzhledem k délce řemínku chytré hodinky sedí na zápěstí o obvodu 15 až 21 cm a kromě dětí je tedy mohou bez problémů používat i dospělí (například již zmínění senioři).

Lokalizace do češtiny má své mouchy

Jak v chytrých hodinkách, tak i v mobilní aplikaci pro rodiče najdete možnost přepnutí do češtiny. Překlad ale není stoprocentní. Některé položky nejsou přeloženy vůbec, některé jsou přeloženy chybně (a chvíli jsem přemýšlela nad tím, co vlastně znamenají).

Samotná obsluha hodinek i mobilní aplikace je však poměrně intuitivní, a to i zásluhou tematických ikon. I když svižnost hodinek není úplně stoprocentní, například v porovnání Carneo GuardKid+ 4G Platinum pro mě byl pohyb v menu pocitově o něco plynulejší.

Kde koupit Garett Kids Essa 4G
Garett Kids Essa 4G
Hodnocení
4.1/5

Chytré hodinky mohou bez problémů sledovat i oba rodiče zároveň, díky čemuž mají o svém dítěti přehled.

Senzory slouží pro sledování polohy dětí

Garett Kids Essa 4G podobně jako další chytré hodinky pro děti nejsou vybaveny senzorem pro monitoring srdečního tepu či okysličení krve. Zařízení primárně slouží pro bezpečnost ratolestí, proto je vybaveno GPS. Pro určení polohy může využívat také Wi-Fi sítě.

Dostatečně velký dotykový displej

Garett Kids Essa 4G disponují 1,83” IPS displejem, který se díky své velikosti jednoduše ovládá (o to více, když jej budou obsluhovat malé dětské prsty). Pokud hodinky budete pořizovat seniorům, mohou mít s menšími ikonami zcela přirozeně potíže. Pro srovnání například Carneo GuardKid+ 4G Platinum nabídnou 1,44” displej, stejně jako Niceboy Watch KIDS PATROL.

Čitelnost je vzhledem k použitému typu displeje skvělá zejména ve vnitřním prostředí, venku za přímého slunce mohou nastat určité potíže (vše ale vyřeší zastínění pomocí druhé ruky). Samotné ovládání displeje je jednoduché a intuitivní a osvojíte si jej během okamžiku.

Výdrž baterie? Zhruba 1-2 dny

Garett Kids Essa 4G jsou vybaveny baterií s kapacitou 710 mAh. Výrobce uvádí, že hodinky vydrží na jedno nabití až 4 dny. V praxi však samozřejmě záleží na tom, jakým způsobem budou rodiče a děti hodinky používat. Častými videohovory a vysokou četností určování polohy se výdrž baterie přirozeně zkracuje.

Během testu jsem se rozhodla ponechat četnost monitoringu polohy každých 10 minut. Během dne jsem otestovala zhruba 1minutový videohovor a absolvovala několik krátkých hovorů (celkem za den trvaly zhruba 5 minut). Také jsem ponechala zapnutý noční režim úspory energie, kdy se hodinky odpojí od mobilní sítě v době mezi 22:00 a 6:00. V tomto případě začaly hodinky hlásit vybití baterie již zhruba po 28 hodinách.

Výdrž v úsporném režimu (tedy při monitoringu polohy každou hodinu) se výdrž baterie pohybovala okolo 40 hodin. Pokud tedy chcete mít opravdu aktuální polohová data, je nutné se připravit na to, že hodinky budete nabíjet každou noc.

K nabíjení chytrých hodinek slouží přiložený napájecí kabel. Plného nabití dosáhnete za zhruba 2 hodiny.

Odolnost vůči vodě a prachu

Chytré hodinky Garett Kids Essa 4G jsou odolné vůči vodě a prachu dle parametru IP67. Vzhledem k tomu je model plně prachotěsný a zároveň dokáže odolat vlhkosti či působení vody. Vždy ale pamatujte na to, že na poškození vodou se záruka nevztahuje (proto doporučuji děti k používání hodinek ve vodě příliš nenabádat).

Funkce Garett Kids Essa 4G

Dětské chytré hodinky Garett Kids Essa 4G jsou primárně určeny pro sledování polohy dětí a komunikaci s rodiči. Tomu ostatně odpovídá i nabídka funkcí. Jedinou funkcí pro sledování zdraví je měření počtu ušlých kroků v průběhu dne. Pro měření tepové frekvence poslouží v kategorii dětských chytrých hodinek například Lamax BCool (ty ale na druhou stranu neslouží pro komunikaci a sledování polohy).

Odemknutí hodinek obličejem

Zajímavou funkcí chytrých hodinek, s níž jsme se prozatím v redakci u konkurenčních modelů nesetkali, je možnost nastavení odemknutí hodinek obličejem. Tímto způsobem je zařízení chráněno před neoprávněným použitím (třeba když bude chtít jiné dítě z legrace hodinky vašemu dítěti vzít a posílat vám nesmyslné zprávy).

Funkci jsem vyzkoušela a ve většině případů fungovala bez problémů. Zpravidla jsem na odemknutí čekala zhruba vteřinu (pocitově to tedy není tak bleskurychlé jako například Face ID na iPhonu). Při nedostatku osvětlení k odemknutí nedošlo a bylo nutné využít doplňkovou funkci zabezpečení (vybrat si můžete buď zadání hesla, odemykacího gesta či PINu). Také si lze nastavit, aby se hodinky odemkly až po přejetí prstem.

Zadání PINu
Zadání PINu

SOS tlačítko

V mobilní aplikaci si můžete nastavit až 3 telefonní čísla, která hodinky postupně využijí v případě, že děti stisknou SOS tlačítko. Pokud první z kontaktů v danou chvíli nebude na příjmu, hodinky automaticky vytočí další číslo v pořadí.

Na hodinkách je nutné držet SOS tlačítko po dobu 5 vteřin. Díky tomu se jen tak nestane, že by jej dítě stisklo omylem. Zároveň lze tlačítko pohodlně nahmatat i poslepu, což usnadňuje jeho využití v krizových situacích.

Kde koupit Garett Kids Essa 4G
Garett Kids Essa 4G
Hodnocení
4.1/5

Sledování polohy a nastavení bezpečnostních zón

Rodiče si v mobilní aplikaci Garett Tracker mohou kdykoliv snadno zkontrolovat aktuální polohu svého dítěte. Poloha se zobrazuje jak špendlíkem na mapě, tak i prostřednictvím textového označení adresy. Během mého testu bylo určení mapy poměrně přesné, i když při umístění uvnitř budovy aplikace zobrazovala odlišnou adresu (správnou ulici, ale špatné číslo popisné). Při běžném použití to však neznamenalo žádný zásadní problém.

Dále si lze v aplikaci nastavit bezpečnostní zóny (například v okolí vašeho domova a školy). Pokud dítě zónu překročí, mobilní aplikace vás na tuto skutečnost upozorní.

V mobilní aplikaci lze dále také sledovat historii pohybu dětí v určitém časovém úseku. Můžete si tedy zkontrolovat, kudy vedla jejich trasa například ze školy a zda se zbytečně někde nezdržovaly.

Telefonování a videohovory

Prostřednictvím chytrých hodinek lze telefonovat, přičemž dítě si může vybrat jak z uložených kontaktů, tak i číslo vytočit na číselníku. Kontakty se do hodinek přidávají prostřednictvím mobilní aplikace rodičů, takže zde můžete sami přidat pouze ty kontakty, které uznáte za vhodné a číselník případně dětem zakázat.

U Garett Kids Essa 4G jsem bohužel nenašla možnost upravení hlasitosti v průběhu telefonování (nastavit si lze pouze hlasitost médií – například her, vyzvánění a budíku). Zatímco v tichém domácím prostředí vás dítě uslyší zpravidla bez problémů, v rušném prostředí (typicky ve škole o přestávce) s tím může mít problémy a bude si muset dát hodinky opravdu těsně k uchu.

Kromě klasického hovoru můžete prostřednictvím hodinek absolvovat také videohovor (i když kvalita obrazu pochopitelně není úplně špičková, stačí na to, abyste si ověřili, že je vaše dítě v pořádku).

Odesílání zpráv

Děti s vámi dále mohou komunikovat prostřednictvím zpráv. SMS zprávu mohou vyťukat pomocí klávesnice T9, což s sebou přináší nevýhodu v podobě zdlouhavého vyťukávání. Zároveň je docela jednoduché udělat překlep.

Mnohem jednodušší za mě tedy je naučit děti odesílat hlasové zprávy pomocí aplikace v hodinkách Wechat (rodičům se pak tyto hlasové zprávy zobrazí v aplikaci Garett Tracker, kde na ně mohou reagovat). Vy můžete dítěti rovněž odeslat hlasovou zprávu. Obě strany dále mohou odesílat emoji a fotografie.

Odesílání zpráv přes aplikaci WhatsApp

Komunikovat lze také prostřednictvím aplikace WhatsApp, kterou lze nainstalovat do hodinek. Aplikace vypadá prakticky totožně jako ta na mobilu, pouze je zmenšená. Vzhledem k tomu jsou jednotlivé volby poměrně malé, což trochu ubírá komfortu během používání. Na druhou stranu děti s vámi mohou snadno chatovat, posílat vám zprávy a dokonce i gify. Aplikaci WhatsApp nabízí i konkurenční Carneo GuardKid+ 4G, nicméně v době jejich testování se mi aplikace nedařila nainstalovat. U těchto chytrých hodinek se to povedlo bez potíží.

Nutno upozornit, že u WhatsApp je věková hranice pro používání stanovena na 14 let. Chytré hodinky však cílí na mladší děti (zhruba kolem 6 až 8 let).

Kde koupit Garett Kids Essa 4G
Garett Kids Essa 4G
Hodnocení
4.1/5

Pokud dítěti na chytré hodinky přijde SMS zpráva, mobilní aplikace vás na to rovněž upozorní a vy si jejím prostřednictvím můžete přečíst obsah zprávy. Budete tedy mít přehled o tom, zda dítě náhodou nekomunikuje s někým, s kým nemá.

Příchozí SMS zpráva
Příchozí SMS zpráva

Funkce odposlechu

Bezpečnostní (a zároveň trochu kontroverzní) funkcí mnoha chytrých hodinek pro děti je funkce vzdáleného odposlechu. Ta nechybí ani u Garett Kids Essa 4G. V mobilní aplikaci rodiče zadají své telefonní číslo. Hodinky vám následně na toto číslo zavolají, aniž by se to na nich jakýmkoliv způsobem zobrazilo. Dítě tedy v danou chvíli vůbec neví, že jej posloucháte.

Funkci odposlechu jsem otestovala, bohužel ale nemohu říct, že bych v rámci tohoto hovoru slyšela vše naprosto čistě. Zvuk měl místy tendenci přeskakovat. Přisuzuji to však tomu, že chytré hodinky (potažmo jejich nositel) v takové situaci není připraven na provádění hovoru. Hodinky a jejich reproduktor se tedy nenachází přímo u úst, hodinky mohou být přikryty mikinou a podobně. Ne vždy tedy úplně přesně porozumíte tomu, o čem se baví dvě děti mezi sebou. Na druhou stranu, pokud by v takovou chvíli třeba vaše dítě křičelo o pomoc, pravděpodobně byste to rozpoznali.

Zákaz používání ve třídě

Stejně jako například u Carneo GuardKid+ 4G Platinum či ARMODD Kidz GPS 4G si můžete pomocí mobilní aplikace nastavit konkrétní časy, kdy hodinky nemají dítě rušit. Typicky se bude jednat o čas výuky ve škole, kde by příchozí zprávy a vyzvánění mohly vyučujícím vadit (vyzvánění však lze také vypnout).

V mobilní aplikaci najdete možnost přizpůsobit si individuálně časové období pro 4 dny v týdnu. Pátý den je nutné zákaz stanovit časově totožně s některým ze zbývajících 4 dnů. S tímto „problémem“ jsme se setkali i u námi recenzovaných Carneo GuardKid+ 4G Platinum.

Fotoaparát

Chytré hodinky jsou vybaveny předním fotoaparátem. Pomocí něj si mohou děti snadno vytvořit selfie a poslat vám jej. Pořízené snímky se ukládají do galerie a lze si je tedy prohlížet i s odstupem času.

S tím souvisí i další mírně kontroverzní funkce, kterou je vzdálená tvorba fotografie. Příkaz k jejímu vytvoření zadáte prostřednictvím mobilní aplikace. Hodinky pak v danou chvíli vytvoří snímek (aniž by se to na nich nějak zobrazilo) a pošlou vám jej.

Přehrávání hudby

Skladby by mělo být možné do hodinek dostat prostřednictvím Bluetooth (tedy například odesláním skladeb z vašeho mobilního telefonu). Snažila jsem se zařízení spárovat, abych funkci otestovala, bohužel jsem byla opakovaně neúspěšná a iPhone mi oznamoval, že spárování selhalo. O něco jednodušší by jistě bylo, kdyby bylo možné hudbu do hodinek přenést prostřednictvím mobilní aplikace (v ní jsem ale tuto funkci nenašla).

Hra Matematika

Mezi aplikacemi najdete jednu hru, která nabídne početní příklady. Díky ní se mohou ratolesti zdokonalovat v matematice.

Další aplikace si lze nainstalovat pomocí App Store přímo v hodinkách. V době testování hodinek zde byla například dostupná hra Labyrinth, při níž se snažíte kuličku dostat do cíle pomocí správného naklápění hodinek. Mezi dalšími dostupnými aplikacemi v AppStore byla např. aplikace WhatsApp či Google Translate.

Další funkce

Z doplňkových funkcí lze zmínit například možnost nahrát si do hodinek rozvrh hodin (uvidí jej i rodiče v mobilní aplikaci). Dále v hodinkách najdete například kalkulačku, stopky či budík. Děti si mohou také zobrazit aktuální datum či si zapnout diktafon.

Závěr - komu bychom chytré hodinky Garett Kids Essa 4G doporučili?

Tyto dětské chytré hodinky s GPS bychom doporučili rodičům menších dětí okolo 6 až 8 let. Díky přehledné mobilní aplikaci mohou rodiče snadno zkontrolovat aktuální polohu dítěte, prohlédnout si trasu jeho pohybu nebo se nechat upozornit na to, pokud dojde k opuštění nastavené zóny (například školy či domova).

Kde koupit Garett Kids Essa 4G
Garett Kids Essa 4G
Hodnocení
4.1/5

Samozřejmostí je možnost plnohodnotné komunikace. S dítětem lze telefonovat či absolvovat videohovor a také si posílat zprávy. V tíživé situaci jistě oceníte přítomnost SOS tlačítka. Teoreticky by tedy hodinky mohli používat také senioři, zde však můžete narazit na trochu kontroverzní funkci odposlechu či vzdáleného pořízení fotografie.

Narozdíl od konkurence potěší přítomnost bezpečnostních prvků v podobě možnosti odemykání hodinek pomocí obličeje, PINu, kódu nebo gesta.

Z hlediska nevýhod lze zmínit snad jen nižší výdrž baterie. Hodinky budete nabíjet prakticky každý den, nicméně v této kategorii produktů se jedná o standard. Také lze vytknout, že překlad do češtiny není úplně stoprocentní a některé položky jsou přeloženy chybně nebo vůbec.

Recenze: chytré dětské hodinky Garett Kids Essa 4G
 • Kvalita zpracování
 • Baterie
 • Operační systém
 • Kompatibilita
 • Poměr cena/výkon
4.1

Povedené dětské chytré hodinky

Dětské chytré hodinky Garett Kids Essa 4G jsou určeny pro rodiče, kteří se již nechtějí strachovat o své děti. Díky hodinkám budou mít totiž přístup k aktuální poloze svých dětí a v případě potřeby se s nimi jednoduše spojí. Mezi trochu kontroverzní funkce lze zařadit možnost vzdálené tvorby fotografie nebo odposlechu dítěte, aniž by se o tom jakkoliv dozvědělo. Vzhledem k funkcím se zařízení hodí spíše pro menší děti zhruba kolem 6 až 8 let. Jak chytré hodinky obstály v mém testu a co se mi na nich (ne)líbilo?

Klady

 • Velký displej
 • Odemknutí hodinek obličejem
 • Možnost instalace dalších aplikací
 • Otočná korunka

Zápory

 • Překlad do češtiny není stoprocentní
 • Při funkci odposlechu není zvuk zcela zřetelný
 • Nižší výdrž baterie
Tento článek byl zpracován autorem na základě reálné zkušenosti s produktem. Hodnocení může být ovlivněno subjektivními dojmy autora. 
Autor: Hana Smětáková
Autor: Hana Smětáková
Sport a zdravý životní styl mě provází prakticky po celý život. Jelikož se řadím mezi příznivce moderních technologií, na webu ITmix se často věnuji recenzím fitness náramků a chytrých hodinek, které jsou v mém aktivním životě nepostradatelným pomocníkem. Kromě sportu je mým velkým koníčkem také cestování a poznávání nových míst.
Jak se vám líbil tento článek?
5/5 - (1 hodnocení)
Komentáře (2) – Recenze: chytré dětské hodinky Garett Kids Essa 4G
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související recenze

Recenze: chytré dětské hodinky Garett Kids Essa 4G
Garett Kids Essa 4G
Hodnocení: 4.1/5
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram