ITmix.cz logo

Recenze: chytré hodinky Huawei Watch 4 a Watch 4 Pro

Silné stránky
 • Vysoká kvalita zpracování
 • Certifikovaná odolnost
 • Plynulé uživatelské prostředí
 • Pokročilé zdravotní funkce
 • Korunka pro ovládání
 • Podpora eSIM a hovorů
Slabé stránky
 • Kratší výdrž na baterii
 • Bez podpory plateb
 • Titanový řemínek nesedne každému
 • Rozdíl verzí je spíše kosmetický

Chytré hodinky Huawei Watch 4 a Watch 4 Pro nabízejí atraktivní design, široké spektrum funkcí a zajímavé nástroje pro každodenní život. Ze zápěstí a přiloženého prstu vám zaznamenají EKG a stanoví tuhost tepen. Díky zdravotnímu přehledu získáte během 60 vteřin komplexní přehled o vašem zdraví a popisy jednotlivých hodnot.

Mezi monitorovanými sportovními aktivitami nechybí klasika jako běh či cyklistika, ale narazíte také na méně tradiční aktivity jako bojové umění, inline bruslení nebo tanec. Díky krytí IP68 podporují hodinky i vodní sporty včetně povrchového potápění, plavání, triatlonu a dalších disciplín. V naší recenzi jsme si pro vás připravili podrobný popis obou hodinek a také shrnutí jejich základních rozdílů.

Nejčastější dotazy a odpovědi

Jaké jsou rozdíly mezi Huawei Watch 4 a Huawei Watch 4 Pro?

Hodinky se liší především pouzdry. Základní verze má menší pouzdro vyrobené z nerezové oceli. Verze Pro má větší pouzdro vyrobené z titanu pro letecký průmysl. Dalším rozdílem je ochranné sklíčko displeje. Zatímco Watch 4 mají rovné 3D sklíčko, Watch 4 Pro jej mají sférické safírové. Hodinky se liší také v souvislosti s výdrží – Pro verze nabízí výdrž až 21 dní a základní verze 14 dní.

Dá se s hodinkami Huawei Watch 4 potápět?

Ano, hodinky jsou vodotěsné do hloubky 30 m a splňují normu ČSN EN 13319. Zároveň splňují kritéria krytí IP68. Hodinky jsou tak vhodné pro plavání, šnorchlování, potápění, triatlon a další sportovní aktivity.

Podporují hodinky Huawei Watch 4 hovory?

Ano, hodinky mohou v tomto díky podpoře eSIM v plné míře nahradit váš chytrý telefon. Přímo v hodinkách můžete mít k dispozici také všechny kontakty z telefonu.

Dá se s Huawei Watch 4 Pro platit?

V době psaní naší recenze to možné nebylo. Přestože hodinky mají NFC čip, platby nepodporují. Aplikace Peněženka je určena pouze pro ukládání věrnostních karet.

Balení Huawei Watch 4 a Watch 4 Pro

Balení je u obou hodinek téměř totožné, takže kromě samotných hodinek obsahuje magnetický napájecí kabel a uživatelskou příručku. V redakci jsme testovali verzi Watch 4 Pro s titanovým řemínkem, takže jsme v balení narazili také na díly pro prodloužení řemínku.

Technické parametry Huawei Watch 4 a Watch 4 Pro

Z hlediska technických parametrů toho verze Pro na první pohled nabízí o něco více než základní verze. Hodinky se v největší míře liší svými rozměry, hmotností a výdrží baterie. Kromě parametrů byste se ale před výběrem hodinek měli zaměřit také na další jejich charakteristiky. Pokud vás zajímá více informací o výběru chytrých hodinek, přečtěte si náš článek o tom, jak vybrat chytré hodinky.

ParametrHuawei Watch 4 ProHuawei Watch 4
Typ řemínkuKožený a titanovýFluoroelastomerový (polymer)
Odolnost5 ATM, vodotěsné do 30 m, IP685 ATM, Vodotěsné do 30 m, IP68
Displej1,5“, LTPO AMOLED1,5“, LTPO AMOLED
Výdrž baterie4,5 dne (21 dní v úsporném režimu)3 dny (14 dní v úsporném režimu)
Způsob nabíjeníMagnetický napájecí kabelMagnetický napájecí kabel
KonektivitaBluetooth 5.2, GPS, Wi-Fi, NFC, eSIMBluetooth 5.2, GPS, Wi-Fi, NFC, eSIM
Operační systémHarmony OSHarmony OS
Rozměry (bez řemínku)47,6 × 47,6 × 12,9 mm46,2 × 46,2 × 10,9 mm
Hmotnost65 g48 g

Huawei Watch 4 vs. Huawei Watch 4 Pro – rozdíly ve stručném shrnutí

Rozdíly mezi základní a Pro verzí jsou patrné hned na první pohled. Zatímco základní verze působí sportovně, Pro verze představuje elegána, který vás podrží v každé formální situaci. Obě verze hodinek jsou vybaveny 1,5“ LTPO AMOLED displejem s rozlišením 466 x 466 pixelů. Hodinky se však liší v použitém sklíčku – zatímco hodinky Watch 4 jsou vybaveny rovným ochranným 3D sklíčkem, Watch 4 Pro dostaly sférické (mírně vypouklé) safírové sklíčko.

Pouzdro základní verze je o 2 mm tenčí a jeho průměr je o 1,4 mm menší. Materiálem výroby pouzdra Watch 4 je nerezová ocel a hmotnost bez řemínku dosahuje 48 g. Verze Pro má pouzdro vyrobené z titanu určeného pro letecký průmysl a váží až 65 g. Dalším významným rozdílem je výdrž na baterii. V našem testování při náročnějším použití, které vám přibližujeme v kapitole Výdrž na baterii, dosáhla základní verze výdrž 2 dny, zatímco verze Pro 3 dny.

Přestože z hlediska funkcí jde o téměř totožné hodinky, naše pocity během testování byly odlišné. Vzhledem k tomu, že má náš tester poměrně štíhlé zápěstí, subjektivně hodnotil používání Watch 4 za pohodlnější. Důvodem bylo menší pouzdro a přibalený řemínek z fluoroelastomeru, který se štíhlému zápěstí lépe přizpůsobil.

Další disciplínou našeho srovnání bylo monitorování běhu venku. Pokud odhlédneme od značného diskomfortu během sportování s titanovým řemínkem, výsledky testování jsou téměř totožné. Měřené a počítané hodnoty obou hodinek naleznete v následující galerii.

Na závěr porovnání vám přinášíme shrnutí rozdílů v technických parametrech:

Kde koupit Huawei Watch 4
Huawei Watch 4
Hodnocení
4.1/5
ParametrHuawei Watch 4 ProHuawei Watch 4
Ochranné sklíčkoSférické safírové sklíčkoPloché 3D sklíčko
Rozměry47,6 × 47,6 × 12,9 mm46,2 × 46,2 × 10,9 mm
Hmotnost65 g48 g
Materiál pouzdraNerezová ocelTitan
ŘemínekTitan/kůžeFluoroelastomer
Výdrž na baterii21 dní14 dní

Huawei Watch 4 Pro, Watch 3 Pro a Watch GT 3 – oplatí se investovat do nové generace?

Hodinky jsou si v mnohém podobné. Všechny tři nabízí titanové pouzdro, displej s rozlišením 466 x 466 pixelů či některé zdravotní funkce. Senzorová výbava je také totožná a nabídka funkcí se liší jen minimálně. Hlavní rozdíly hodinek jsou následující:

 • Hodinky Watch 4 Pro mají displej velký 1,5", zatímco ostatní hodinky 1,43".
 • Displej Watch 4 Pro je sférický a využívá technologii LTPO, které benefity zmiňujeme v kapitole níže.
 • Úložiště Watch 3 Pro nabízí 16 GB, zatímco úložiště ostatních hodinek srovnání 32 GB.
 • Hodinky Watch GT 3 Pro nabízejí nejdelší výdrž při typickém používání (až 7 dní) a nejkratší v režimu ultradlouhé výdrže (14 dní).
 • Verze Watch 4 Pro a Watch 3 Pro nabízejí eSIM funkcionalitu, a tedy možnost telefonovat bez chytrého telefonu. Hodinky Watch GT 3 Pro umožňují hovory pouze „zrcadlit“.

V případě, že jste s používáním hodinek Watch 3 Pro a Watch GT 3 Pro spokojeni, přechod na novější generaci pro vás nemusí být velkým přínosem.

Design verzí Watch 4 patří mezi jejich nejzásadnější rozdíly

S vysokou kvalitou zpracování jsme se setkali u obou verzí hodinek Watch 4. U základní verze se stala materiálem volby pouzdra nerezová ocel v černé barvě. Pouzdro je doplněno černým fluoroelastomerovým řemínkem, který hodinkám dodává sportovní nádech. Řemínek disponuje dostatkem otvorů k tomu, aby nabídl pohodlné nošení osobám se štíhlým i silnějším zápěstím (140 až 210 mm).

Zatímco design základní verze by se dal označit za sportovní, verze Pro je zaměřena na uživatele, kteří preferují tradičnější vzhled analogových hodinek. Stříbrné titanové pouzdro působí robustně a především elegantně. Pouzdro může být doplněno buď titanovým řemínkem s motýlovou sponou, nebo koženým řemínkem s klasickou přezkou. Obě možnosti jen zvýrazňují eleganci hodinek, takže nepůsobí nevhodně ani v kombinaci s oblekem či neformálním sakem.

Po obvodu obou hodinek naleznete ovládací prvky, mezi které patří korunka a jedno tlačítko. Na obou hodinkách je korunka pevná, lehce ovladatelná i pro silnější prsty a poskytuje silnou, ale ne nepříjemnou haptickou (vibrační) zpětnou vazbou. Spodní tlačítko slouží jako elektroda pro funkci EKG, jako rychlý přístup pro tři uživatelem zvolené aplikace či funkce a pro potvrzení volby v uživatelském prostředí.

Korunka slouží kromě navigace v uživatelském prostředí jako tlačítko „domů“. Během testování se tak vícekrát stalo, že po nalezení požadované možnosti jsme korunku intuitivně stiskli pro potvrzení volby a vrátili se tak nechtěně na ciferník. Funkci „potvrdit volbu“ totiž zastává spodní tlačítko, což nám připadá méně intuitivní.

AMOLED displej patří mezi silné stránky Watch 4

Hodinky Watch 4 jsou v obou testovaných konfiguracích vybaveny 1,5“ LTPO AMOLED displejem s rozlišením 466 x 466 pixelů. Displej nabízí díky vysokému kontrastu syté barvy a celkově živé působení displeje. Maximální jas 1000 nit přináší vynikající čitelnost na přímém slunci.

Displeje obou verzí si poradí i s přímým světlem
Displeje obou verzí si poradí i s přímým světlem

Navzdory stejným parametrům displejů jsme si ale všimli rozdílu v pozorovacích úhlech, který je dán použitým sklíčkem. Sférický displej verze Pro můžete sledovat z větších úhlů než plochý displej základní verze. Ve výsledku se ale jedná o úhly, pod kterými nebudete sledovat displej při běžném používání. Proto tento rozdíl nepovažujeme za slabinu Huawei Watch 4.

Silnou stránkou použitého displeje je jeho schopnost snížit obnovovací frekvenci na 1 Hz, což výrazně prodlužuje výdrž baterie v případě aktivního Always-on displeje. Ve standardním režimu dosahuje obnovovací frekvence hodinek Watch 4 a Watch 4 Pro 60 Hz. V případě, že by výrobce použil jiný displej bez této schopnosti, hodinky by v úsporném režimu nabízely kratší výdrž na baterii a totéž platí o typickém používání.

Systém

Systém Harmony OS v minulosti výrazně zaostával za konkurenčními systémy chytrých hodinek. V posledních letech na něm ale výrobce Huawei výrazně zapracoval, takže ve výsledku hodnotíme systém velmi pozitivně. Je plynulý a díky dostatku výpočetního výkonu jsou i složitější animace krásně plynulé a zážitek z používání se tak podobá Apple Watch.

Jedna z mála situací, ve kterých se projevuje větší odezva je pohyb po zeměkouli, která je součástí výchozího ciferníku. Zeměkoule umožňuje sledovat střídání dne a noci či zjišťovat, kdy bude ve které části světa den a kdy noc. Z hlediska plynulosti chodu zaostává tu a tam i některá aplikace. Nejedná se však o nic vážného jelikož funkce, které budete používat drtivou většinu času jsou odladěné na výbornou.

Výdrž na baterii a nabíjení Huawei Watch 4 vs. Watch 4 Pro

Kapacita baterie spolu s rozměry pouzder patří mezi nejzřetelnější rozdíly recenzovaných hodinek. Větší pouzdro verze Pro v sobě skrývá baterii s větší kapacitou, která logicky nabízí delší výdrž. Jak se však výdrž hodinek lišila v praxi?

Výdrž verze Pro

U verze Pro udává výrobce výdrž při „typickém“ používání 4,5 dne. V případě aktivování režimu Ultradlouhá výdrže baterie, může za jistých okolností narůst výdrž až na 21 dní. Podmínky testování výdrže, jsou detailně popsány na stránkách výrobce, což hodnotíme velmi pozitivně.

My jsme hodinky Watch 4 Pro podrobili vlastnímu testu v následujících podmínkách:

Kde koupit Huawei Watch 4
Huawei Watch 4
Hodnocení
4.1/5
 • denně jsme absolvovali 40 minut GPS monitorovaných aktivit,
 • dvakrát denně jsme využili funkci Zdravotní přehled,
 • hodinky přijaly každý den přibližně 50 oznámení,
 • bylo aktivované monitorování stresu, srdeční frekvence a spánku,
 • nebyl aktivován režim prodloužené výdrže,
 • a s hodinkami jsme netelefonovali ani nevyužívali eSIM.

V našem testu dosáhly hodinky výdrž přibližně 3 dny. Výrobce uvádí v souvislosti s výdrží při typickém používání 90 minut trénování týdně, což je 12 minut denně. Pokud bychom tím pádem omezili monitorování sportu, snadno bychom dosáhli i výrobcem udávané výdrže. Po aktivaci Always-on displeje klesla v těchto podmínkách výdrž na necelé 2 dny.

Režim ultradlouhé výdrže deaktivuje pokročilé inteligentní funkce, jako například klávesnici, Wi-Fi připojení, eSIM, mapy či aplikace třetích stran. Funkce pro monitorování sportu a zdraví však zůstanou aktivní, a totéž platí pro Always-on displeji.

Doba nabíjení dosáhla u Watch 4 deklarovaných 60 minut a u Watch 4 Pro přibližně 85 minut. V obou případech jsme hodinky nabíjeli z notebooku.

Výdrž základní verze

U hodinek Watch 4 jsme se setkali s o něco kratší výdrží. Při typickém použití uvádí výrobce výdrž 3 dny a po aktivaci úsporného režimu až 14 dní. V redakci jsme proto hodinky podrobili stejnému testu jako verzi Pro. Výsledky byly v rámci našich očekávání – hodinky vydržely na jedno nabití 2 dny. Aktivováním funkce Always-on displej klesla výdrž opět přibližně na polovinu.

Výdrž na baterii obou verzí považujeme za menší nedostatek. Na druhé straně oceňujeme upřímnost výrobce, který přesně specifikuje podmínky, ve kterých výdrž testoval.

Funkce pro sledování zdraví

Nabídka funkcí je u obou hodinek totožná. V obou případech budete mít své zdraví nepřetržitě pod drobnohledem. Některé ze zdravotních funkcí jsou ve výchozím nastavení deaktivovány z důvodu úspory baterie. Patří mezi ně například kontinuální měření stresu, saturace krve či tělesné teploty. K tomu, abyste získali data pomocí těchto funkcí, budete je nejprve muset aktivovat v nastavení aplikace Huawei Zdraví.

Podporované funkce pro monitorování zdraví jsou jedním z hlavních rozdílů mezi hodinkami Watch GT 4 a Watch 4. Čtvrtá generace Watch GT nenabízí záznam EKG, hodnocení tuhosti tepen a stavu dýchacích cest či celkový zdravotní přehled. V případě, že pro vás tyto funkce nejsou rozhodující, mohou být pro vás levnější hodinky Watch GT 4 lepší volbou.

Zdravotní přehled (Health glance)

Za tímto názvem se skrývá 60sekundové měření, na jehož základě hodinky zjistí abnormality v souvislosti s vaším zdravotním stavem. Během měření je třeba, aby byl uživatel v klidu a měl prst přiložen na spodním tlačítku hodinek. V průběhu měření určí hodinky:

 • průměrnou tepovou frekvenci,
 • hodnotu okysličení krve,
 • aktuální míru stresu,
 • tělesnou teplotu,
 • srdeční rytmus podle EKG,
 • míru ztuhlosti tepen
 • a některé dechové parametry.

Ve výsledku jde o praktickou funkci, díky které nebudete muset měřit jednu hodnotu za druhou. Hodinky udělají během minuty vše za vás a poskytnou vám přehlednou analýzu vašeho stavu spolu s popisem naměřených hodnot a doporučení, jak horší hodnoty zlepšit. Funkce, které zdravotní přehled sjednocuje, si blíže popíšeme dále v kapitole.

Srdeční tep

Měření srdeční frekvence je pro hodinky základem mnoha dalších zdravotních a sportovních metrik. Senzor pro měření tepu je umístěn na spodní straně pouzdra a jeho přesnost je závislá na utažení řemínku. V případě, že nebude řemínek dostatečně utažen, hodnoty nemusí odpovídat realitě.

V tomto ohledu má základní verze Watch 4 menší výhodu, a to hlavně u uživatelů se štíhlým zápěstí. Polymerový řemínek totiž umožňuje pevnější utažení bez ztráty komfortu. V případě našeho testera nebylo možné tvrdit totéž o titanovém řemínku verze Pro. Ve výsledku se nám ale podařilo naměřit oběma hodinkami stejné hodnoty ve stejné době, což svědčí o jejich spolehlivosti.

Měření tepové frekvence je základem většiny sportovních i zdravotních funkcí
Měření tepové frekvence je základem většiny sportovních i zdravotních funkcí

Saturace krve

Okysličení krve je důležitým indikátorem různých zdravotních potíží. Výsledkem měření je procentuální zastoupení hemoglobinu (červené krevní barvivo), který obsahuje kyslík. Přesnost oxymetru (senzor měření) je, podobně jako senzor tepové frekvence, závislá na utažení řemínku. Měření může probíhat buď „na vyžádání“, nebo automaticky v době klidu (i během spánku).

Během testování jsme v souvislosti s měřením saturace nenarazili na žádný problém. Při dostatečném utažení řemínku trvalo měření přibližně 30 sekund.

Elektrokardiogram (EKG)

Elektrokardiografie je medicínská metoda, která slouží k diagnostice celého spektra onemocnění nejen kardiovaskulárního systému. Hodinky Huawei Watch 4 a Watch 4 Pro jsou jedny z mála na trhu, které dokážou ze zápěstí a přiloženého prstu určit EKG. V medicínské praxi se běžně využívá tzv. 12svodové EKG, které slouží nejen ke zjištění patologie, ale i její lokalizace.

Hodinky Watch 4 nabízejí jeden svod, na jehož základě dokážou stanovit srdeční rytmus, který představuje první krok během interpretace záznamu EKG v medicíně. Na základě přítomnosti, resp. nepřítomnosti některých konkrétních vln na EKG vám hodinky určí sinusový rytmus (normální, fyziologický) nebo tzv. fibrilaci síní (nejčastěji diagnostikována arytmie). Hodinky Watch 4 a Watch 4 Pro jsou v této souvislosti považovány za certifikované medicínské zařízení.

Měření vyžaduje kromě přiloženého prstu ke spodnímu tlačítku klid a každý pohyb či mluvené slovo je na zaznamenané křivce hned patrné.

EKG křivka je velmi citlivá na nežádoucí pohyby těla
EKG křivka je velmi citlivá na nežádoucí pohyby těla

Tuhost tepen

Měření tuhosti tepen patří mezi funkce, kterými se některé chytré hodinky Huawei liší od zbytku trhu. Tuhost tepen je určena na základě rychlosti tepové vlny krve, která proudí v cévách. Vyšší rychlost proudění krve způsobená změnou tuhosti cévní stěny je jedním z projevů vysokého tlaku (arteriální hypertenze). Hodinky ale nejsou určeny pro diagnostiku onemocnění cév. V případě, že zaznamenají jiné než fyziologické hodnoty, doporučujeme vám ověřit tento výsledek u vašeho ošetřujícího lékaře.

Měření trvá 30 sekund a vyžaduje, abyste ke spodnímu tlačítku přiložili prst druhé ruky. Během našeho testování byl stav tepen našeho testera zhodnocen na základě rychlosti proudění jako „Dobrý“. Vzhledem k tomu, že neznáme referenční hodnotu, kterou bychom získali laboratorním měřením, nedokážeme zhodnotit přesnost tohoto měření. Pokud ale budete měření provádět pravidelně, zvyšující se rychlost proudění může poukazovat na dlouhodobé změny stěn cév k horšímu.

Spánek

V případě, že budete hodinky nosit také během spánku, nabídnou vám jeho detailní analýzu. Hodinky Watch 4 určí délku vašeho spánku, časy od kdy do kdy jste spali a dobu trvání jednotlivých spánkových fází (např. REM a hluboký spánek). Spánek je v hodinkách ohodnocen spánkovým skóre a doplněn popisem jednotlivých fází. V aplikaci Zdraví pak naleznete další užitečné údaje a dlouhodobé statistiky.

Během testování jsme v souvislosti s měřením spánku nenarazili na výrazné slabiny žádné z verzí hodinek. Doba spánku byla změřena poměrně přesně, a to i v případě „Zdřímnutí“, které dokážou hodinky také monitorovat. Jediným nedostatkem byla opět kombinace titanového pouzdra s titanovým řemínkem, které nejsou pro spánek ideální volbou z hlediska pohodlí.

Kde koupit Huawei Watch 4
Huawei Watch 4
Hodnocení
4.1/5

Dýchání

Funkce dýchání slouží především ke spuštění dechových cvičení. Nastavit můžete trvání cvičení (1, 2 a 3 minuty) a tempo dýchání (6, 7 a 8 dechů za minutu). Po spuštění zobrazují hodinky jednotlivé kroky a každý nádech je doplněn vibrační odezvou.

Dýchání je pro vás většinou aktivita, které nevěnujeme žádnou pozornost, zkrátka ji vykonáváme podvědomě. Pokud se na dýchání začneme soustředit a začneme dýchat ve specifickém rytmu (udávaném hodinkami), může nám to pomoci zvládnout stresové situace nebo posílit naše soustředění.

Dechová cvičení vám mohou pomoci zvládat stresové situace
Dechová cvičení vám mohou pomoci zvládat stresové situace

Zdraví plic

Zhodnocení zdraví plic je součástí zdravotního přehledu, nejde tak o samostatnou funkci dostupnou z hlavního menu. Hodinky pro tento účel využívají vestavěný mikrofon, pomocí kterého dokážou stanovit následující parametry:

 • FVC (forced vital capacity) – množství vzduchu, které dokážete usilovně vydechnout po maximálním nádechu
 • a FEV1 (forced expiratory volume) – množství vzduchu usilovně vydechnutého v první vteřině výdechu.

V analýze naleznete i poměr FEV1 k FVC, který se v odborné literatuře označuje jako Tiffeneaův index. U zdravého člověka dosahuje indexu hodnot kolem 80 %. Změny v indexu jsou charakteristické pro onemocnění jako astma či chronická obstrukční pulmonální nemoc (CHOPN).

Pro určení výše uvedených hodnot je v praxi využíváno vyšetření s označením Spirometrie. Měřená osoba je napojena na složitou aparaturu, která mimo jiné měří pomocí náustku objemy a dechové parametry. Stanovení těchto hodnot pomocí mikrofonu je tím pádem jen orientační.

Analýza zdraví plic je dostupná pouze jako součást zdravotního přehledu
Analýza zdraví plic je dostupná pouze jako součást zdravotního přehledu

Tělesná teplota

Zabudovaný teploměr slouží podle výrobce k měření tělesné teploty. Normální tělesná teplota zdravého člověka kolísá v rozmezí od 36 do 36,9 °C. Různé části našeho těla mají navíc různou teplotu, což je dáno jejich vzdáleností od srdce. Zápěstí, chodidla a prsty patří fyziologicky mezi nejchladnější části těla, a tak by se měla jejich teplota pohybovat v rozmezí od 32 do 34 °C.

Příliš vysoká teplota pokožky zápěstí může znamenat celkové zvýšení teploty těla, a tedy probíhající zánětlivé onemocnění. Avšak vzhledem k tomu, že je teplota pokožky zápěstí ovlivněna více faktory, je praktické využití této funkce spíše diskutabilní.

Teploměr by mohl být použit i pro měření okolní teploty, to však výrobce omezuje tím, že měření umožňuje jen u nasazených hodinek. Toto omezení nám připadá poněkud nelogické.

S teploměrem určeným pouze pro měření okolní teploty jsme se setkali například u hodinek Garmin Instinct 2X Solar.

Skóre stresu

Hodinky Huawei Watch 4 a Watch 4 Pro jsou schopny odhadnout z vašeho zápěstí míru stresu, v jakém se aktuálně nacházíte. Váš stav hodinky ohodnotí číslem od 1 do 99 a slovním popisem vaší úrovně stresu. Zatímco u hodinek Garmin je stres považován za celkové zatížení organismu, které představuje potenciální zhoršení tréninkové výkonnosti, u hodinek Huawei se setkáváme s „tradičnějším“ pojetím stresu. Jeho přiměřená míra je dokonce považována za dobrý zdroj motivace.

Sportovní funkce

Z hlediska sportovních aktivit a jejich monitorování toho hodinky nabízejí poměrně hodně. V první řadě musíme zmínit spektrum podporovaných sportů, které obsahuje více než 100 aktivit. Od typických sportů jako běhání venku přes plavání v bazénu až po méně typické aktivity, jako např. různá bojová umění či pilates. Přestože je nabídka široká, u většiny méně rozšířených sportů dokážou hodinky monitorovat jedině srdeční tep, čas, spálené kalorie a námahu.

Doba, za kterou se hodinky před aktivitou připojí prostřednictvím GPS na satelity, je v případě městské oblasti delší než u hodinek Garmin. Před tréninkem si tak na startu postojíte trochu déle. V horách nebo na volném prostranství je připojení rychlejší.

Tréninky a cvičební kurzy

Přímo v hodinkách naleznete několik předvolených tréninkových plánů pro běh, které se liší svou náročností, zaměřením a délkou. vybírat můžete z možností jako běh pro spalování tuků, HIIT (intervalový trénink s vysokou intenzitou), běh zaměřený na aerobní výdrž atp.

Další možnosti tréninku jsou dostupné v aplikaci Zdraví. V nastaveních cvičení můžete pro některé sportovní aktivity zvolit vlastní cíl (vzdálenost, čas nebo kalorie). V době našeho testování byla tato nastavení dostupná pro běhání venku, běhání uvnitř, chůzi a cyklistiku venku.

Kde koupit Huawei Watch 4
Huawei Watch 4
Hodnocení
4.1/5

Poslední tréninkovou možností je tvorba vlastního běžeckého plánu. Vybrat si můžete jeden z tzv. "chytrých běžeckých plánů" a ten následně upravit podle svých představ. V galerii níže vám demonstrujeme, jak si můžete naplánovat dlouhodobé trénování na půlmaraton.

Po vytvoření tréninku v aplikaci stačilo plán odeslat do nositelného zařízení a začít cvičit.

Už jen stačí počkat na zahájení a trénink může začít!
Už jen stačí počkat na zahájení a trénink může začít

Žádná z možností, které umožňují vytvořit vlastní tréninkový plán, nenabízí možnost tvorby vlastní trasy s následnou navigací. Takovouto funkcí disponují například některé konkurenční hodinky Garmin.

Monitorování běhu

V souvislosti s během je sledování nejdetailnější. Kromě tepu, aktuálního tempa a vzdálenosti měří hodinky i metriky jako:

 • počet kroků,
 • kadence (počet kroků za minutu),
 • spálené kalorie,
 • celkové stoupání,
 • průměrné tempo,
 • intenzita tréninku
 • a námaha při tréninku.

Mezi datovými obrazovkami najdete v případě běhání venku vaši trasu, informace o východu a západu slunce a ovládání hudby. Kromě hodnot, které hodinky měří a dopočítávají během aktivity, nabízejí další veličiny a hodnoty po jejím ukončení. Patří mezi ně následující.

Doba zotavení

Po aktivitě hodinky určí na základě její namáhavosti dobu regenerace, po které by mělo být vaše tělo připraveno na další náročný trénink. Během testování se snažil náš běžec doporučenou dobu respektovat a po jejím uplynutí podstoupit další trénink. Subjektivně ale většinou pociťoval vyčerpání.

Proto jsme se rozhodli porovnat dobu regenerace s hodnotami získanými z hodinek Garmin Forerunner 965. U obou hodinek jsme zvolili stejnou trasu a snažili jsme se udržovat podobné tempo. Zatímco hodinky Huawei Watch 4 doporučily 11 hodin regenerace, hodinky Forerunner 965 až 23 hodin. Když jsme zahájili trénink po době stanovené hodinkami Huawei, byl mnohem namáhavější než po době doporučené hodinkami Garmin.

Doba regenerace vyžaduje lepší analýzu
Doba regenerace vyžaduje lepší analýzu

VO2 max

S konkurenčními hodinkami jsme porovnali také hodnotu VO2 max, která patří mezi základní determinanty fyzické zdatnosti. Hodnota byla na Huawei Watch 4 a Watch 4 Pro stanovena na 54 ml/kg/min. Hodinky Garmin odhadovaly hodnotu 59 ml/kg/min. Rozdíl mohl být způsoben odlišnou metodikou odhadu. Pro zpětnou vazbu k tréninku a vývoji vaší kondice není tak důležitá samotná hodnota, ale její změny v čase. Dlouhodobě zvyšující se VO2 max je zpravidla známkou zlepšující se zdatnosti.

Pomocí vývoje VO2 max můžete zhodnotit vývoj vaší kondice
Pomocí vývoje VO2 max můžete zhodnotit vývoj vaší kondice

Predikce závodních časů

Na závěr této kapitoly jsme se rozhodli porovnat předpověď závodních časů. Hodinky Garmin Forerunner 965 mírně přeceňovaly schopnosti a výkonnost běžce. Znamená to, že odhadovaly kratší časy, než byl běžec schopen dosáhnout. U hodinek Huawei Watch 4 jsme se setkali s ještě kratšími časy, které se sice s delším používáním mírně upravily, ale pořád přeceňovaly běžce více než hodinky Garmin.

Ostatní pokročilé běžecké funkce

 • Index běžeckého výkonu
 • Tréninková zátěž
 • Index tréninku

Lifestylové funkce

Kromě funkcí, které monitorují vaše zdraví a sportovní aktivity, nabízí hodinky Watch 4 a Watch 4 Pro široké spektrum nástrojů usnadňujících každodenní fungování. V následující kapitole si tyto nástroje a funkce stručně popíšeme.

Hovory a podpora eSIM

Podobně jako chytré hodinky Apple a Samsung, Huawei Watch 4 a Watch 4 Pro patří mezi hodinky s možností telefonování. Využívají k tomu tzv. eSIM, která je v podstatě nefyzickou „kopií“ vaší klasické SIM karty. Ve výsledku byste tak s hodinkami měli být schopni telefonovat i bez chytrého telefonu. Funkce může být zapnuta nepřetržitě nebo může být automaticky deaktivována, pokud budou hodinky v dosahu chytrého telefonu, což prodlužuje výdrž na baterii.

Jaká je naše zkušenost z testování? Funkci jsme se pokusili otestovat s operátorem Vodafone. Narazili jsme však na problém, protože operátor v době psaní recenze podporuje jen eSIM pro Samsung Watch a Android zařízení. Zároveň je tato služba ze strany operátora zpoplatněna, což sice není nevýhoda hodinek, ale může některé uživatele odradit od jejich koupě. Více informací o podporovaných zařízeních naleznete na stránkách operátora.

Čeští operátoři umožňují telefonovat z chytrých hodinek buď pomocí stávajícího čísla vaší eSIM (jedno číslo, dvě zařízení), nebo hodinkám přiřadí nové telefonní číslo (dvě čísla, dvě zařízení). Bez ohledu na to, kterou z těchto možností váš operátor nabízí, doporučujeme vám před koupí hodinek ověřit, zda umožňuje používat eSIM v hodinkách Huawei.

Kde koupit Huawei Watch 4
Huawei Watch 4
Hodnocení
4.1/5

Navzdory výše zmíněnému omezení uvádí výrobce na stránkách eSIM podpory operátorů i Vodafone.

Na druhé straně test „zrcadlení“ hovoru proběhlo bez sebemenších problémů. Zvuk z reproduktoru hodinek byl čistý a bez artefaktů. Totéž platí o mikrofonu. V hodinkách můžete mít k dispozici kontakty z telefonu, takže nejste limitováni jen naposledy volanými nebo přijatými čísly.

Samostatná navigace

Navigaci zprostředkuje aplikace Petal Maps. Mapa je na první pohled jednoduchá a pohyb na ní je díky tomu plynulý. Přiblížení můžete měnit otáčením korunky a ne dotykovými gesty, která zná většina z nás z chytrých telefonů. Body zájmu naleznete buď přímo na mapě, nebo je můžete najít prostřednictvím vyhledávání.

Dostatečný výkon pro pohodlné používání hodinek se projevuje také během pohybu na mapě. Vykreslování je rychlé, k čemuž přispívá i fakt, že se body zájmu zobrazují postupně s každým přiblížením. Dovolíme si také tvrdit, že je plynulost pohybu lepší, než u vyšších modelů značky Garmin.

Při vyhledávání bodů zájmu podle kategorií jsme narazili na problém v souvislosti s lokalizací bodů. Přestože hodinky určily správně naši polohu, nabízely body vzdálené více než 100 km od nás.

Notifikace

V případě, že budou hodinky v dosahu Bluetooth signálu spárovaného chytrého telefonu, zobrazí jeho příchozí oznámení. Aplikace, jejichž oznámení byste rádi dostávali do hodinek, můžete zvolit v aplikaci Zdraví. Pokud oznámení ihned po jejich zobrazení neodstraníte, přesunou se do lišty, kterou zobrazíte přetažením prstu směrem nahoru. V seznamu jsou oznámení umístěna do přehledných „složek“ podle aplikace, které patří.

Notifikace jsou prakticky seskupeny podle aplikací, kterým patří
Notifikace jsou prakticky seskupeny podle aplikací, kterým patří

Hodinky sice nezobrazují celé znění zpráv SMS nebo zpráv ze sociálních sítí, ale za to podporují většinu dostupných emoji. V případě zpráv máte dále k dispozici výrobcem definované nebo vlastní rychlé odpovědi. Na hodinkách můžete zobrazit i plnohodnotnou klávesnici, pomocí které můžete na zprávy odepsat libovolnou zprávu. Vzhledem k rozměru displeje je ale pohodlnější využít jiných možností reagování.

S tím, že chytré hodinky umožňují odpovědět na zprávy jen po spárování se systémem Android a ne iOS, jsme se setkali již u mnoha jiných výrobců. Hodinky Huawei Watch 4 nejsou výjimkou. Nejde však o nedostatek hodinek, ale spíše o omezení ekosystému Apple.

Další praktické nástroje

 • Hlasový záznamník – funkce umožňuje nahrát zvukové záznamy vašich nápadů, myšlenek nebo čehokoli, na co nechcete zapomenout. Délka nahrávek může dosáhnout maximálně 5 minut, přímo v hodinkách můžete upravovat její název nebo organizovat všechny nahrávky. Záznamy ale můžete nahrávat jen mimo sportovní aktivity, což považujeme za menší nedostatek. Během testování jsme nepřišli na způsob, jak přesunout nahrávky z paměti hodinek do telefonu.
 • Peněženka – hodinky sice mají zabudovaný NFC čip, ale na našem území neumožňuje platit bezkontaktně. Aplikace je tak určena pouze pro ukládání věrnostních karet.
 • Hudba – skladby či podcasty můžete do hodinek v první řadě stahovat díky 32GB úložišti. Kromě offline poslechu (skladby ve formátu .mp3 a jiných) je k dispozici také poslech přes internet, a to pomocí některé z aplikací třetích stran (mimo Spotify a Deezer, bohužel). Další z hudebních funkcí je možnost ovládat přehrávání z chytrého telefonu. Hodinkami můžete přeskakovat skladby, vracet se k nim nebo měnit hlasitost.

Závěr – komu bychom chytré hodinky Huawei Watch 4 a Watch 4 Pro doporučili?

Závěrečné shrnutí začneme základní verzí Watch 4. Hodinky doporučujeme především uživatelům, kteří hledají pohodlné lifestylové hodinky se zajímavou nabídkou sportovních funkcí a vysokou kvalitou zpracování. Ocelové pouzdro váží 48 g a v kombinaci polymerovým řemínkem jsou hodinky ideální pro osoby se štíhlým zápěstím.

Hodinky Huawei Watch 4 Pro na druhé straně nabízejí nefalšovanou eleganci díky titanovému pouzdru ve stříbrné barvě. AMOLED displej doplněný sférickým safírovým sklíčkem, které hodinkám přidává na odolnosti. V kombinaci s titanovým řemínkem s motýlovou sponou ale není tato verze ideální pro sportovní aktivity, nošení během spánku nebo štíhlejší zápěstí.

Obě verze jsou vhodné pro uživatele, kteří hledají hodinky s pokročilým zdravotním monitorováním, které zahrnuje EKG či hodnocení plicních funkcí. Hodinky zároveň podporují eSIM, takže s nimi můžete být kdykoli na příjmu i mimo dosah chytrého telefonu. Během používání oceníte plynulost chodu systému, která je charakteristická pro Watch 4 Pro i Watch 4.

Hodinky Huawei Watch 4 a Watch 4 Pro bychom ale naopak nedoporučili uživatelům, kteří plánují s hodinkami bezkontaktně platit, jelikož tato funkce není dostupná. Pro tyto účely a podobně elegantní design vám doporučujeme hodinky Samsung Galaxy Watch 6 nebo Apple Watch 8. Pokud hledáte hodinky pro detailní sledování sportovních aktivit s pokročilými metrikami, vyzkoušejte Garmin Forerunner 265. Pokud to váš rozpočet dovolí, můžete zvolit také Garmin Forerunner 965.

Kde koupit Huawei Watch 4
Huawei Watch 4
Hodnocení
4.1/5

Recenze: chytré hodinky Huawei Watch 4 a Watch 4 Pro
 • Kvalita zpracování
 • Baterie
 • Operační systém
 • Kompatibilita
 • Poměr cena/výkon
4.1

Chytré hodinky v elegantní a sportovní verzi s pokročilými funkcemi

Chytré hodinky Huawei Watch 4 a Watch 4 Pro nabízejí atraktivní design, široké spektrum funkcí a zajímavé nástroje pro každodenní život. Ze zápěstí a přiloženého prstu vám zaznamenají EKG a stanoví tuhost tepen. Díky zdravotnímu přehledu získáte během 60 vteřin komplexní přehled o vašem zdraví a popisy jednotlivých hodnot.

Mezi monitorovanými sportovními aktivitami nechybí klasika jako běh či cyklistika, ale narazíte také na méně tradiční aktivity jako bojové umění, inline bruslení nebo tanec. Díky krytí IP68 podporují hodinky i vodní sporty včetně povrchového potápění, plavání, triatlonu a dalších disciplín. V naší recenzi jsme si pro vás připravili podrobný popis obou hodinek a také shrnutí jejich základních rozdílů.

Klady

 • Vysoká kvalita zpracování
 • Certifikovaná odolnost
 • Plynulé uživatelské prostředí
 • Pokročilé zdravotní funkce
 • Korunka pro ovládání
 • Podpora eSIM a hovorů

Zápory

 • Kratší výdrž na baterii
 • Bez podpory plateb
 • Titanový řemínek nesedne každému
 • Rozdíl verzí je spíše kosmetický
Tento článek byl zpracován autorem na základě reálné zkušenosti s produktem. Hodnocení může být ovlivněno subjektivními dojmy autora. 
Autor: Martin Dajča
Autor: Martin Dajča
Rád tlumočím své zkušenosti a komplexní myšlenky do srozumitelné řeči pro spotřebitele a spotřebitelky. Ve svém volném čase se věnuji běhu, cyklistice a výletům po svém okolí. V mém portfoliu proto naleznete recenze chytrých hodinek, autokamer a mnohých dalších pomocníků do každodenního života.
Jak se vám líbil tento článek?
4.5/5 - (10 hodnocení)
Komentáře (2) – Recenze: chytré hodinky Huawei Watch 4 a Watch 4 Pro
 1. Dobrý den,
  Vaše hodnocení mne mimořádně zaujalo jako skvělé a zvažuji si koupit Huawei 4 PRO s koženým páskem, které na Alza.cz nabízí jako verzi klasik. V parametrech však nejsou popsány všechny funkce tak, jak jste je vyjmenoval a popsal Vy. Zajímá mě, zdali ve verzi Huawei 4 na Heurece jsou všechny funkce o kterých píšete, nebo jsou v tom rozdíly podle cen.
  Díky za odpověď.
  Bořik

  1. Dobrý den, můžete prosím upřesnit, co vám nesedí? Případně také zaslat konkrétní odkaz, kde jsou informace rozdílné? Model s koženým páskem je totožný s modelem Watch 4 Pro, který má pásek titanový.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související recenze

Recenze: chytré hodinky Huawei Watch 4 a Watch 4 Pro
Huawei Watch 4
Hodnocení: 4.1/5
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram