Recenze: chytré hodinky Samsung Galaxy Watch Ultra
Chytré hodinky Samsung Galaxy Watch Ultra si vás na první pohled získají svým prémiovým designem. Hodinky působí spolehlivě, o čemž svědčí také dobrá přesnost jejich senzorů a nabídka funkcí pro sport a lifestyle. Pouzdru dominuje lehký, ale zároveň odolný titan a displej s maximálním jasem 3000 nits je doplněn safírovým sklíčkem. Díky krytí IP68 a cerfitikaci MIL-STD 810H odolají hodinky výrazným teplotním výkyvům, běžným nárazům či prachu.
Běžci ocení pokročilé metriky jako VO2 max či vertikální oscilace. Nechybí ani GPS navigace na mapových podkladech Google Maps a celé spektrum chytrých funkcí, které jsou charakteristické pro systém Wear OS. Ze zdravotních funkcí se můžete těšit na denní cíle, měření stresové zátěže, krevní tlak či EKG. Slabou stránkou hodinek je výdrž jejich baterie, která při běžném používání dosahuje přibližně tří dnů.
Nejčastější dotazy a odpovědi
Bohužel ne. Jedná se o odlišné ekosystémy, které spolu nejsou kompatibilní.
Hodinky Watch Ultra mají na rozdíl od levnějších modelů robustní design. Jsou certifikovány pro tlak 10 ATM a ne 5 ATM jako u Watch 7 a Watch FE. Nabízejí také baterii o větší kapacitě, a tak mají delší výdrž na jedno nabití. Zdravotní a lifestylové funkce jsou u všech tří hodinek velmi podobné. Rozdíl je spíše v těch sportovních, mezi kterými najdete u hodinek Ultra závody s vlastním časem nebo FTP (Functional Threshold Power) pro cyklisty.
Ano, obě možnosti jsou dostupné. Pro platby jsou hodinky vybaveny NFC čipem. Hovory můžete odbavovat buď přes Bluetooth zrcadlení v dosahu telefonu, nebo pomocí eSIM mimo jeho dosah.
Za technické parametry se hodinky nemusí stydět
Technické specifikace jsou jednou z vlastností Galaxy Watch Ultra, kterými se výrazně liší od Galaxy Watch 7 nebo Galaxy Watch FE. V této řadě jsou Watch Ultra rozměrově největší, nejtěžší a nejodolnější. Také jsou vybaveny baterií o největší kapacitě z uvedených.
Kromě tohoto stručného srovnání hodinek Samsung vám v následující tabulce představím rozdíly také ve srovnání s největším rivalem hodinek, a sice s Apple Watch Ultra 2.
Parametr | Samsung Galaxy Watch Ultra | Apple Watch Ultra 2 |
---|---|---|
Typ řemínku | Silikon, fluoroelastomer | Nylon, fluoroelastoměr |
Odolnost | MIL-STD 810H, IP68, 10 ATM | MIL-STD 810H, IP6x, 10 ATM |
Displej | Super AMOLED, 1,5“, 480 x 480 px | OLED Retina, 1,92”, 502 x 410 px |
Výdrž baterie (úsporný režim) | Až 100 hodin | Až 72 hodin |
Kapacita baterie | 590 mAh | 564 mAh |
Způsob nabíjení | Magnetický napájecí kabel | Magnetický napájecí kabel |
Konektivita | Bluetooth 5.3, WiFi, dvoupásmové GPS, Galileo, Glonass, BDS, NFC, LTE | Bluetooth 5.3, WiFi, dvoupásmové GPS, Galileo, Glonass, BDS, NFC, LTE |
Operační systém | One UI 6 (platforma Wear OS 5) | WatchOS 10 |
Rozměry bez řemínku | 47,4 x 47,4 x 12,1 mm | 49 × 44 × 14,4 mm |
Hmotnost bez řemínku | 60,5 g | 61,4 g |
Pokud vás zajímá více informací o vlastnostech hodinek, přečtěte si náš článek o tom, jak vybrat chytré hodinky, nebo nahlédněte do recenzí konkrétních produktů.
Design kombinuje tradiční prvky s novými
Při volbě designu se výrobce rozhodl pro kombinování kulatého ciferníku a vystouplé lunety s hranatým pouzdrem, které je charakteristické pro hodinky Apple Watch. Luneta jasně našeptává, že je otočná, ale opak je pravdou. Na rozdíl od Watch 6 Classic s fyzickou lunetou, Galaxy Watch Ultra, Watch 7 a Watch FE nabízejí jen její virtuální alternativu.
Hodinky jsou relativně velké, váží 60 g a jejich pouzdru dominuje titan 4. třídy. Boční strany pouzdra jsou ale pokryty plastem, který výrazně ubírá na prémiovosti. Galaxy Watch Ultra ale ve výsledku působí odolně, spolehlivě a spíše pro pány se širším zápěstím.
Certifikovaná odolnost a jasný displej
Odolnost hodinek není jen kosmetická záležitost. Ve stručnosti jsou hodinky certifikovány pro tlak 10 ATM (ponor 100 m), IP68 a MIL-STD 810H. V praxi to znamená, že zvládnou šnorchlování, vysokorychlostní vodní sporty či různé aktivity ve velmi prašném prostředí. Dále by jim neměl uškodit silný mráz (do -20 °C) a vysoké teploty (do 55 °C) po dobu šesti hodin či nadmořská výška do 9 000 m n. m. spolu s dalšími faktory.
Hodinky jsem nosil při všech běžných aktivitách v interiéru, během plavání, běhů, plážového volejbalu, sečení trávy na zahradě apod. Přestože jsem na hodinky nedával velký pozor, neobjevily se na nich žádné škrábance nebo jiné poškození.
K Super AMOLED displeji na Watch Ultra nemám žádné výhrady. Obraz je ostrý, animace jsou plynulé a barvy nádherně syté. Maximální jas až 3000 nits je společnou vlastností Galaxy Watch Ultra a také Apple Watch Ultra 2. Výrobce zvolil odolné safírové sklíčko, které je před bočními nárazy chráněno vystouplou lunetou.
Pozitivně hodnotím i fakt, že můžete displej ovládat také v rukavicích. V kožených rukavicích reagují hodinky na dotek stejně jako bez nich. V případě hrubších lyžařských rukavic může být nutné aktivovat zvýšenou dotykovou citlivost v rychlém menu.
Ergonomie hodinek a tlačítka
Tlačítka mají u většiny hodinek Samsung Galaxy Watch relativně nevyužitý potenciál. Watch Ultra přišli na trh s třetím prostředním tlačítkem, které ve výchozím nastavení otevírá nabídku sportů. Funkci tlačítka můžete změnit, ale seznam možností je velmi omezený (např. konkrétní aktivita a ne jakákoli aplikace). Mnohem přínosnější by bylo, kdyby výrobce umístil tlačítka i na opačnou stranu pouzdra, aby bylo možné hodinky v případě potřeby ovládat jen pomocí nich.
Řemínek by mohl být kratší
Hodinky jsem testoval se silikonovým řemínkem s označením Marine, který nápadně připomíná řemínek Ocean Band na Apple Watch Ultra 2. Kvalita zpracování řemínku je na vysoké úrovni a otvory jsou dobře odkrokovány.
Řemínek je ale na můj vkus příliš dlouhý. S označením S/M/L mají být hodinky vhodné i pro štíhlé zápěstí. Při pevném utažení ale trčí část řemínku za kovový úchyt, o kterou se mi například zachytávalo oblečení.
Co ale oceňuji, je proprietární uchycení řemínku k pouzdru pomocí zacvaknutí. Jelikož jsou zoubky a vodící hrana vyrobeny z kovu, po zacvaknutí drží řemínek v pouzdře jako přikovaný.
Výdrž na baterii a nabíjení
V souvislosti s výdrží baterie už bohužel musím být kritický. Očekával jsem, že hodinky s tak velkým pouzdrem nabídnou výdrž, která bude moci konkurovat sporttesterům Garmin a porazí konkurenci od Apple. Pouzdro sice skrývá solidní 590mAh baterii, ale její výdrž je výrazně ovlivněna operačním systémem Wear OS, který je k bateriím pořád nemilosrdný.
Výdrž na baterii ve výchozím nastavení
První test výdrže jsem začal po úvodním nastavení hodinek. Žádné nastavení jsem neměnil, s hodinkami jsem sportoval 30 minut denně, byl na nich aktivní Always-On displej a nebyla aktivní pokročilá spánková měření. V tomto nastavení vydržely hodinky necelé dva dny (40 hodin).
V případě, že jsem deaktivoval Always-on displej a aktivoval pokročilé spánkové měření, vzrostla výdrž baterie na tři dny (70 hodin).
Výdrž na baterii s GPS
Hodinky jsem otestoval také v horách, ve kterých jsem absolvoval několik delších výstupů. Na 100% nabitých hodinkách jsem na začátku trailu spustil aktivitu Turistika a vydal jsem se po značce. Po 8hodinové túře se záznamem trasy přes GPS byla úroveň nabití 7 %. Hodinky tak s GPS vydrží na jedno nabití a bez úsporného režimu přibližně 9 hodin.
Výdrž baterie s úsporným režimem
Pro dlouhé sportovní aktivity nabízí hodinky také sportovní úsporný režim, který sníží přesnost GPS a dalších senzorů, deaktivuje Bluetooth připojení a některé další chytré funkce. Výdrž baterie by tak měla vystoupit na 48 hodin. Běžný úsporný režim mimo sportovní aktivity má nabídnout výdrž až 100 hodin.
Galaxy Watch Ultra bezdrátově telefonem nenabijete
Vystouplá spodní část pouzdra, která je v kontaktu s kůží, si vyžádala novou proprietární nabíječku s magnetickou plochou ve tvaru ploché misky. Se staršími nabíječkami Samsung proto hodinky nenabijete. Totéž platí o bezdrátovém nabíjení mobilem, které kvůli tvarování pouzdra není podporováno.
Nabíjecí adaptér má USB-C koncovku, což oceňuji. K nabíjení tak můžete použít i telefon s USB-C portem. Nabíjení z 0 na 100 % pomocí USB-C portu na notebooku trvalo přibližně hodinu třičtvrtě.
Sportovní funkce jsou bohaté
Pro sportovce je dostupných více než 100 monitorovaných aktivit, z nichž nejvíce detailů přinášejí tradičně běžecké, cyklistické a plavecké disciplíny. Za zmínku stojí také samostatný Multisport režim, který uživatelům umožňuje vytvořit různé kombinace sportů, kterým se chtějí věnovat během jednoho tréninku. Nicméně výběr sportů je relativně úzký, což je od výrobce trochu zmařený potenciál.
Více volnosti a možností v souvislosti s tvorbou multisportovních tréninků nabízí režim Vlastní rutina. Ten umožňuje vytvořit trénink až 20 disciplín, které můžete vybírat z celého seznamu podporovaných aktivit.
Hodinky dokážou zaznamenat některé sportovní aktivity i automaticky. Pokud jsem například kráčel od zaparkovaného auta ke svému cíli, aktivita byla automaticky uložena. Podobně ale hodinky zaznamenaly i moji jízdu na elektrokoloběžce, která byla uložena jako cyklistika s naprosto minimálním množstvím spálených kalorií a běžnou klidovou tepovkou. Ve výsledku jsem automatický záznam aktivit raději v nastaveních deaktivoval.
Základní sportovní metriky
U většiny aktivit máte k dispozici záznam tepovky a jejích zón, spálených kalorií a trasy. Některé disciplíny jsou dále doplněny tempem, rychlostí a dalšími základními metrikami. Co se týče přesnosti snímání tepové frekvence, je relativně dobrá.
Tepovku z hodinek jsem srovnával s hrudním pásem Polar H10+. Jak můžete vidět na grafech níže, křivky obou zařízení jsou podobné. Občasné výkyvy jsou způsobeny přesuny hodinek nebo pasu do pohodlnější polohy. Z přiblíženého grafu je také patrné, že pás měří tepovku častěji než hodinky, proto je jeho křivka plynulejší.
Pokročilé běžecké metriky a analýzy
Z pokročilých metrik mě zaujalo VO2 max, které bylo hodinkami stanoveno podobně jako u jiných produktů, co jsem testoval. V praxi ale není směrodatná samotná hodnota, ale spíše její vývoj v čase. Mezi další pokročilé metriky patří:
- asymetrie došlapu,
- doba kontaktu s podložkou,
- doba letu,
- vertikální oscilace,
- úbytek váhy pocením (pro lepší odhad doplnění tekutin).
GPS navigace
Galaxy Watch Ultra využívají pro navigování Google Maps, do kterých můžete v první řadě zadat jakýkoli cíl, aniž byste museli vytahovat telefon. Po spuštění navigace máte na hodinkách dostupné směrové pokyny a trasu na detailní Google mapě.
Navigace po trase je dostupná i během sportovních aktivit. Trasu vytvoříte buď uložením z předešlého tréninku, nebo importováním gpx souboru. Soubor můžete vytvořit v jakékoli službě k tomu určené (např. mapstogpx.com). Po vložení trasy do aplikace Samsung Health se automaticky synchronizuje s hodinkami.
Dvoupásmová GPS je doménou Galaxy Watch Ultra a Watch 7. U hodinek Galaxy Watch FE je dostupná pouze jednopásmová GPS. V praxi mohu přesnost zaznamenání polohy jen chválit. Trasy jsou hodinkami zaznamenány přesně a správně zakresleny do infrastruktury.
Přesnost GPS můžete porovnat ze snímku níže, na kterém naleznete zakreslení Galaxy Watch Ultra, Garmin Forerunner 965 s dual-band GPS a Amazfit Cheetah Pro (levnější sportovní hodinky s jednopásmovou GPS).
Tělesná energie
Funkce tělesná energie je alternativou tréninkové připravenosti nebo míry regenerace. S různými podobami funkce se setkáte u většiny prémiových a sportovně zaměřených hodinek. Galaxy Watch Ultra berou v úvahu parametry spánku, fyzickou aktivitu předchozího dne a další údaje. Pro každý den je tak stanovena nová hodnota tělesné energie, podle které můžete lépe odhadnout intenzitu dalšího tréninku.
Závod proti vlastnímu času
Hodinky Watch Ultra nabízejí exkluzivní funkci závodu proti vlastním časům, se kterou se u Watch FE ani Watch 7 nesetkáte. Pokud například běháte pravidelně stejnou trasu, před zahájením aktivity stačí zvolit tuto možnost v nastavení a vyrazit. Během aktivity vás budou hodinky informovat o rychlosti a tempu srovnaném s předešlým výkonem.
Další funkcí, která je pro Galaxy Watch Ultra exkluzivní, je FTP (Functional Threshold Power). Tato metrika slouží k odhadu vašeho nadání pro atletické disciplíny. V praxi se jedná o výkon, který dokážete vyvíjet po dobu 45 až 60 minut. Hodinky mají být schopny pomocí umělé inteligence stanovit hodnotu jen ze 4minutového měření.
Zdravotní funkce jsou doplněny tlakem a EKG
Paleta zdravotních funkcí je v mnohém podobná hodinkám Galaxy Watch 7 a Watch FE. Také v případě Watch Ultra máte k dispozici denní cíle, měření tepové frekvence a mnoha dalších základních parametrů.
Hodinky jsou vybaveny také teploměrem, ale ne aplikací pro měření teploty. Tělesná teplota je měřena například během spánku. V Google Play si ale můžete stáhnout dedikovanou aplikaci, která vám umožní měřit teplotu různých povrchů.
Denní cíle, tepovka a stresové zatížení
S denními cíli ve formě srdíček se setkáte u většiny chytrých hodinek Samsung. Cíle jsou tvořeny počtem kroků, aktivně spálenými kaloriemi a minutami pohybové aktivity. Cílové hodnoty můžete samozřejmě upravovat.
Mezi zdravotními funkcemi nechybí stresové zatížení, které je doplněno okamžitou možností spuštění dechového cvičení pro snížení nepříznivých hodnot. Základní metriky zdraví uzavírá měření tepovky, které mohou hodinky provádět nepřetržitě, každých 10 minut nebo na vyžádání. Nastavit můžete také horní a dolní hranici, na jejichž překročení vás hodinky upozorní.
Spánkový monitoring
Monitorování spánku je dnes doménou většiny chytrých hodinek. Samsung Galaxy Watch Ultra zaznamenávají v první řadě délku spánku a jednotlivé spánkové fáze. Kromě toho můžete v nastavení zvolit pokročilé metriky jako saturace krve, detekce chrápání nebo teplota kůže během spánku.
Pro detekci chrápání je třeba povolit aplikaci Samsung Health používání mikrofonu na telefonu. Toto povolení mi tak trochu našeptává, že k detekci nebudou použity hodinky, které mimochodem disponují mikrofonem, ale telefon. Jelikož zvyknu chrápat relativně často a výsledkem detekce byly jen 4 minuty chrápání, mám o přesnosti této metriky menší pochybnosti.
Také mám poznámku k teplotě, která je udávána jako absolutní hodnota a ne jako odchylka od „naučeného“ standardu, jako je tomu u chytrého prstenu Ultrahuman Ring Air. Odchylku totiž považuji za mnohem přínosnější údaj, protože ji lze aplikovat na celé tělo (nejen na zápěstí) a každý z nás má teplotu zápěstí odlišnou.
S přesností zaznamenání délky spánku jsem byl spokojen. Výsledné hodnocení odpovídalo až na některé výjimky mým pocitem po probuzení. Pokud bych ale porovnal výsledky se záznamem Ultrahuman Ring Air, prsten by byl ve výhodě v přesnosti a počtu metrik. Důvodem menší přesnosti bylo slabší utažení hodinek kvůli komfortu.
Krevní tlak
Od měření krevního tlaku ze zápěstí jsem neměl velká očekávání. Hodinky Galaxy Watch Ultra přece nemají tlakovou manžetu, aby mohly správně určit tlak. Přesto jsem se funkci rozhodl otestovat. Hodinky jsem nejprve pomocí běžného elektrického tlakoměru kalibroval.
Kalibrace má formu tří po sobě následujících měření hodinkami a tlakoměrem. Hodnotu stanovenou tlakoměrem je třeba zadat do hodinek. Po třech úvodních měřeních jsou hodinky připraveny na svá vlastní měření.
Mně fungovalo měření krevního tlaku překvapivě přesně. Hodnoty tlaků se většinou lišily maximálně o 4 mmHg. Nicméně výrobce jasně upozorňuje, že měření je pouze orientační a nesmí být použito k úpravě nebo zahájení léčby.
EKG
Různé patologie mají na EKG různé křivky a hodinky Galaxy Watch Ultra mají tuto funkci určenou pouze pro odhalení fibrilace síní, což je jedna z nejčastějších arytmií. Síně srdce se nacházejí přibližně ve výši 3. a 4. žebra, takže svod vznikající na zápěstí je od nich příliš vzdálený na to, aby mohl být použit k diagnostice této arytmie. Avšak v případě, že vám EKG hodinek oznámí, že vaše srdce fibriluje, neváhejte svůj stav konzultovat s lékařem.
Měření krevního tlaku a EKG jsou exkluzivní pro uživatele chytrých telefonů Samsung.
Lifestylové funkce
Hodinky Galaxy Watch jsou vybaveny systémem Wear OS, jehož silnou stránkou jsou právě lifestylové funkce. Ty jsou spolehlivé a jejich používání je intuitivní.
Odbavení hovorů přes Bluetooth i pomocí eSIM
Pro účely odbavení hovorů jsou hodinky vybaveny mikrofonem a reproduktorem. Přímo na hodinkách můžete vytočit poslední volané číslo, uložený kontakt nebo jakékoli jiné pomocí numerické klávesnice. Během zrcadlení přes Bluetooth jsem s hovory neměl žádné problémy.
Kromě zrcadlení hovorů nabízí Watch Ultra také LTE konektivitu. Hovory tak můžete odbavit i mimo dosah chytrého telefonu, pokud jste uživatelem eSIM.
Odpovědi na zprávy a notifikace
Na zprávy můžete odpovědět pomocí přednastavených odpovědí, emoji, hlasových zpráv nebo vlastních zpráv. Text zprávy můžete napsat buď vyťukáváním jednotlivých písmen, nebo tahy na klávesnici Gboard.
Další chytré funkce pro každodenní fungování
Ostatní lifestylové funkce zmíním jen okrajově, protože jsou společné pro naprostou většinu chytrých hodinek s Wear OS. Hodinky jsou vybaveny NFC čipem, takže podporují bezkontaktní platby, se kterými jsem během testování nenarazil na žádný zádrhel. Před koupí se ale ujistěte, že vaše karta podporuje platby přes Google Pay.
Hodinkám nechybí předpověď počasí, stopky, časovač, budík či světové hodinky. Při plánování vašich dnů vám pomůže kalendář, který můžete synchronizovat s tím, který je ve spárovaném telefonu.
Galaxy Watch Ultra také disponují přehrávačem hudby, kterým můžete ovládat přehrávání buď z telefonu, nebo z úložiště v hodinkách. Hodinky disponují solidní pamětí 20 GB. Velice oceňuji možnost kopírovat soubory z telefonu do hodinek, takže není uživatel limitován prémiovými účty streamovacích služeb. Přesun hudby či podcastů je jednoduchý a intuitivní.
Závěr – pro koho jsou hodinky Samsung Galaxy Watch Ultra vhodné?
Hodinky jsou vhodné pro uživatele, kteří hledají robustní vzhled se špičkovou odolností. Maximum z nich mohou vytěžit i ti, kteří hledají spolehlivé lifestylové funkce jako bezkontaktní platby, psaní zpráv či odbavení hovorů. Z hlediska sportu jsou kvůli nižší výdrž baterie zaměřeny spíše na kratší aktivity, při kterých však nabízí bohaté metriky a funkce.
Galaxy Watch Ultra jsou vhodné také pro uživatele, kteří mají zájem o hodinky typu Apple Watch Ultra, ale jejich chytrý telefon disponuje systémem Android. Nicméně funkce jako EKG a měření tlaku jsou dostupné pouze pro uživatele telefonů Samsung. Hodinky bych naopak nedoporučil lidem se štíhlým zápěstím, na kterém nemusí být nošení vždy pohodlné.
Uživatelský manuál k chytrým hodinkám Samsung Galaxy Watch Ultra
Recenze: chytré hodinky Samsung Galaxy Watch Ultra
-
Kvalita zpracování
-
Baterie
-
Operační systém
-
Kompatibilita
-
Poměr cena/výkon
Odolné chytré hodinky s titanovým pouzdrem a pokročilými sportovními funkcemi
Chytré hodinky Samsung Galaxy Watch Ultra si vás na první pohled získají svým prémiovým designem. Hodinky působí spolehlivě, o čemž svědčí také dobrá přesnost jejich senzorů a nabídka funkcí pro sport a lifestyle. Pouzdru dominuje lehký, ale zároveň odolný titan a displej s maximálním jasem 3000 nits je doplněn safírovým sklíčkem. Díky krytí IP68 a cerfitikaci MIL-STD 810H odolají hodinky výrazným teplotním výkyvům, běžným nárazům či prachu.
Běžci ocení pokročilé metriky jako VO2 max či vertikální oscilace. Nechybí ani GPS navigace na mapových podkladech Google Maps a celé spektrum chytrých funkcí, které jsou charakteristické pro systém Wear OS. Ze zdravotních funkcí se můžete těšit na denní cíle, měření stresové zátěže, krevní tlak či EKG. Slabou stránkou hodinek je výdrž jejich baterie, která při běžném používání dosahuje přibližně tří dnů.
Klady
- Robustní design
- Vyšší odolnost
- Špičkový displej
- Dobrá přesnost senzorů
- Dostupnost NFC a LTE konektivity
Zápory
- Víc stylovka, než skutečné hodinky pro sport a outdoor
- Tři ovládací aplikace v telefonu
- Kratší výdrž baterie
- Nepříznivý poměr cena/výkon
- Bez podpory hrudního pásu
- Krevní tlak a EKG dostupné pouze pro Samsung telefony
Článek obsahoval vše, co jsem potřeboval vědět. Hlavně testy EKG a spánku.