ITmix.cz logo

Recenze: chytré hodinky Apple Watch SE 2. generace

Silné stránky
 • Detekce autonehody
 • O 20 % vyšší výkon než u první generace
 • Výkonný čip z Apple Watch 8
 • Příznivá cena
 • Možnost zakoupení LTE verze
Slabé stránky
 • Chybí funkce Always-On
 • Nezměří EKG, okysličení krve a teplotu
 • Nepodporují rychlé nabíjení

Apple Watch SE 2. generace jsou cenově dostupné chytré hodinky, které si poradí s monitoringem zdraví i komunikací. Výrobce je přitom uvedl v roce 2022. Hodinky jsou dostupné ve dvou velikostních variantách a několika barevných provedeních. Oproti první generaci nabízí o 20 % vyšší výkon a funkci detekce autonehody, v rámci které dokáží automaticky přivolat záchrannou službu.

Z nevýhod lze zmínit nižší výdrž baterie, která se však obecně pojí ke všem Apple Watch. Hodinky si také neporadí s pokročilými zdravotními metrikami, jako je monitoring EKG, okysličení krve a tělesné teploty. Stejně jako Apple Watch SE první generace nepodporují funkci Always-On displeje.

Nejčastější otázky a odpovědi

Jaké jsou největší rozdíly mezi Apple Watch SE 2. generace a Apple Watch Series 8?

Oproti dražším Apple Watch 8 se u Apple Watch SE nedočkáte pokročilých senzorů pro měření EKG, okysličení krve a tělesné teploty. Dále u nich nenajdete ani funkci Always-On displeje. Apple Watch SE nepodporují rychlé nabíjení a nejsou vybaveny čipem U1 pro přesnou lokalizaci v místnosti.

Pro koho jsou určeny Apple Watch SE 2. generace?

Apple Watch SE jsou obecně určeny pro ty osoby, které touží po Apple Watch a zároveň chtějí co nejvíce ušetřit. U těchto chytrých hodinek sice některé pokročilé funkce chybí, nicméně stále se jedná o velmi povedené zařízení pro sledování zdraví i komunikaci.

Má smysl na ně přecházet z Apple Watch SE 1. generace?

Apple Watch SE 2. generace přichází v porovnání s předchůdcem pouze s drobnými novinkami. Konkrétně se u nich můžete těšit na o 20 % vyšší výkon a funkci detekce autonehody. Pro většinu uživatelů hodinek první generace to však nebude dostatečným důvodem pro aktualizaci vybavení.

Jaká je výdrž baterie Apple Watch SE 2. generace?

Běžná výdrž chytrých hodinek Apple Watch SE 2. generace dosahuje 18 hodin. Při využití úsporného režimu se výdrž baterie prodlouží na příjemnějších 36 hodin.

Elegantní balení, na jaké jste u Apple zvyklí

Chytré hodinky Apple Watch SE 2. generace do naší redakce dorazily v povedeném elegantním balení, které je pro Apple Watch typické. Konkrétně se jednalo o podlouhlou bílou krabičku s minimalistickým designem o rozměrech 29 × 7 × 3 cm a celkové váze 350 gramů.

Uvnitř balení se dočkáte:

 • samotných chytrých hodinek,
 • dvou velikostí řemínku (S/M a M/L),
 • magnetického napájecího kabelu
 • a návodu k použití.

Apple Watch SE 2022 jsou podobně jako ostatní hodinky od této značky (kromě Apple Watch Ultra) dostupné ve dvou velikostních variantách (s 40mm a 44mm ciferníkem). Pro úplnost proto dodáme, že jsme testovali menší variantu.

Díky dvěma velikostem řemínku budou hodinky vyhovovat ženám i mužům (i když bychom dámám doporučili spíše 40mm variantu hodinek).

 • Hodinky se 40mm ciferníkem sedí na zápěstí o obvodu 13 až 20 cm.
 • Hodinky se 44mm ciferníkem budou vyhovovat majitelům zápěstí o obvodu 14 až 22 cm.

Technické parametry Apple Watch SE 2. generace

Apple Watch SE 2. generace zaujmou dostatečně velkým Retina displejem, voděodolností do hloubky 50 metrů a bezproblémovou konektivitou s Apple produkty.

Kde koupit Apple Watch SE 2. generace
Apple Watch SE 2. generace
Hodnocení
4.2/5
Název parametruHodnota
Typ řemínkuSilikonový
OdolnostVodotěsné do hloubky 50 metrů, odolnost proti prachu IP6X
DisplejRetina s úhlopříčkou 1,57” (1,78” u větší verze)
Výdrž baterieAž 18 hodin (36 hodin v úsporném režimu)
Způsob nabíjeníMagnetický napájecí kabel
KonektivitaBluetooth 5.3, Wi-Fi, GPS, NFC
Operační systémwatchOS
Rozměry bez řemínku40 × 34 × 10,4 mm / 44 × 38 × 10,7 mm
Váha (bez řemínku)26,4 g (27,8 g ve verzi Cellular) / 32,9 g (33 g ve verzi Cellular)

100% recyklovaný hliník v hlavní roli

Narozdíl od jiných modelů Apple Watch se u Apple Watch SE nemůžete rozhodnout mezi provedením z hliníku či (výrazně dražší) nerezové oceli. K dostání je pouze varianta ze 100% recyklovaného hliníku, což se ostatně podepisuje i na příznivé ceně těchto hodinek.

Tvar ciferníku není žádným překvapením a hodinky svým designem navazují na ostatní modely této značky. Těšit se proto můžete na elegantní hranatý ciferník se zaoblenými hranami. Pravé straně poté vévodí otočná korunka Digital Crown.

Řemínek je vyroben ze silikonu, díky čemuž jsou hodinky příjemné při běžném nošení i rozmanitých sportovních aktivitách. V případě potřeby si však lze dokoupit také jiné materiálové a designové varianty a střídat je podle potřeb.

Váha hodinek je příjemně nízká. Menší varianta bez řemínku váží 26,4 g (respektive 27,8 g ve verzi Cellular). Větší varianta hodinek bez řemínku váží 32,9 g (respektive 33 g ve verzi Cellular).

Můžete je vzít i do bazénu

Apple Watch SE jsou odolné vůči prachu dle parametru IP6X. To znamená, že v tomto ohledu nebyly testovány vůči vodě (odtud písmeno X). Na druhou stranu však výrobce uvádí, že jsou voděodolné do hloubky 50 metrů. Vzhledem k tomu je můžete bez obav nosit i v průběhu plavání.

Během takové aktivity dokáží zaznamenat třeba počet uplavaných bazénů nebo uplavanou trasu na otevřené vodě. Nechybí ani měření skóre SWOLF (počet temp a času potřebný k překonání jedné délky bazénu). Na potápění však určeny nejsou, v tomto ohledu poslouží ještě odolnější Apple Watch Ultra.

Ve vodě oceníte funkci Zamknutí ve vodě, při níž hodinky nebudou reagovat na dotyk. Jakmile je následně odemknete, přehrají různě vysoké tóny, aby odstranily případnou vodu z reproduktoru.

Senzory jsou osekány na minimum

Aby bylo dosaženo co nejnižší pořizovací ceny těchto hodinek, rozhodl se Apple použít pouze základní senzory. V porovnání s dražšími modely Apple Watch tedy chybí senzor pro měření EKG, okysličení krve a teploty.

Dočkáte se pouze:

 • senzoru pro měření srdečního tepu,
 • akcelerometru (pro detekci pohybu),
 • barometru
 • a gyroskopu a GPS (pro navigaci).

Výdrž baterie? Maximálně 36 hodin

Standardní výdrž baterie Apple Watch SE 2. generace dosahuje při běžném používání maximálně 18 hodin. S příchodem nové verze operačního systému lze ale používat úsporný režim, díky kterému se maximální výdrž baterie prodlouží na slušných 36 hodin (stejně jako u Apple Watch 8). S tímto režimem dojde k omezení některých funkcí, jako je například měření srdečního tepu na pozadí, oznámení o nepravidelném tepu či připomínky zahájení cvičení. Pokud není poblíž iPhone, dojde také k vypnutí oznámení a příchozích hovorů.

Kde koupit Apple Watch SE 2. generace
Apple Watch SE 2. generace
Hodnocení
4.2/5

Výdrž baterie při přehrávání hudby nebo zapnuté GPS

Pokud se pustíte do venkovního tréninku se zapnutou GPS (například turistika), činí maximální výdrž baterie 6 hodin. S monitoringem celodenní túry proto mohou mít potíže. Při nepřetržitém přehrávání hudby činí výdrž baterie až 10 hodin.

K nabíjení chytrých hodinek slouží přiložený magnetický napájecí kabel, případně lze používat nejrůznější kompatibilní stojánky a podložky. Funkce rychlonabíjení se však stejně jako u první generace nedočkáte a plného nabití dosáhnete za zhruba 2,5 hodiny.

Displej bez podpory Always-On

Apple Watch SE jsou stejně jako jejich předchůdce vybaveny Retina displejem s úhlopříčkou 1,57” (u 40mm verze) a 1,78” (u 44mm verze). Displeji v tomto případě opět chybí podpora funkce Always-On, se kterou se běžně setkáme u hodinek v mnohem nižší cenové hladině.

Pokud Apple Watch SE 2. generace porovnáme s Apple Watch Series 7 a Series 8, mají SE o 20 % menší displej a o to tlustší rámečky. Hodinky se však i přesto velmi pohodlně ovládají a displej je skvěle čitelný i ve venkovním prostředí.

Apple Watch lze spárovat pouze s iPhonem

Nutno zdůraznit, že Apple Watch SE (stejně jako ostatní modely této značky) lze spárovat pouze s iPhonem. Majitelé mobilních telefonů s operačním systémem Android se proto musí poohlédnout po hodinkách jiných značek (například Samsung, Garmin a další).

Spárování chytrých hodinek s iPhonem je velmi jednoduché a intuitivní. Hodinky zapněte a v mobilním telefonu přejděte do aplikace Watch. Následně pomocí aplikace naskenujte unikátní obrazec, který se objeví na hodinkách. Díky tomu dojde ke spárování obou zařízení.

Propracovaný systém WatchOS

Stejně jako u jiných Apple Watch, i v tomto případě se můžete těšit na propracovaný operační systém WatchOS. Jeho předností je špičková konektivita napříč ostatními produkty stejné značky, podpora češtiny, možnost stažení doplňkových aplikací a mnoho dalšího.

Mobilní aplikace Watch a Zdraví

Abyste mohli chytré hodinky využít na maximum, neobejdete se bez nutnosti používání dvou mobilních aplikací. Již zmíněná aplikace Watch slouží k primárnímu spárování hodinek a telefonu a nastavení zařízení.

V aplikaci Zdraví na vás poté budou čekat podrobné statistiky týkající se vašeho zdraví a kondice. Na jednom místě uvidíte historii vašeho pohybu, tepové frekvence, analýzu spánku a další důležité metriky.

Do chytrých hodinek si snadno stáhnete další aplikace. Stačí jen přejít do App Store a vybrat si své favority.

Kde koupit Apple Watch SE 2. generace
Apple Watch SE 2. generace
Hodnocení
4.2/5

Funkce Apple Watch SE 2. generace

Chytré hodinky Apple Watch SE 2. generace skvěle poslouží pro základní sledování vašeho zdraví, pohybu i komunikaci. Oproti dražším hodinkám této značky si však neporadí s měřením EKG, okysličení krve a tělesné teploty pro přesné sledování menstruačního cyklu.

Apple Watch SE (2022) jsou dostupné v základní variantě bez mobilního připojení a ve verzi Cellular. Předností této varianty je fakt, že s ní můžete vyřizovat zprávy a telefonní hovory, i když nemáte iPhone v bezprostřední blízkosti. Za tuto funkci si v roce 2023 připlatíte přibližně 2 000 Kč.

Základní funkce pro sledování vašeho zdraví

Apple Watch SE 2. generace si poradí s přesným měřením počtu ušlých kroků v průběhu dne i tepové frekvence. Pomocí aplikace Mindfulness můžete absolvovat krátké dechové cvičení či cvičení pro zamyšlení. A nechybí ani ikonické kroužky pro sledování vašeho pohybu, cvičení a stání v průběhu dne.

Sledování menstruačního cyklu

Hodinky dokáží sledovat menstruační cyklus. V porovnání s některými dražšími modely od Applu (Apple Watch 8 a Apple Watch Ultra) však nejsou vybaveny teploměrem a neumí proto používat teplotu ze zápěstí pro přesné odhady ovulace. V tomto ohledu jsou spíše základním pomocníkem, který vás upozorní na datum příští menstruace či ovulace na základě dat, které v mobilní aplikaci zadáte (obvyklá délka cyklu, délka periody a podobně).

Sledování menstruačního cyklu
Sledování menstruačního cyklu

Automatická detekce autonehody

Apple Watch SE dokáží zásluhou velmi přesných senzorů a pokročilých technologií rozpoznat, zda došlo k autonehodě. Následně umí automaticky zavolat na místo záchranáře, poslat jim vaši aktuální polohu a také na tuto skutečnost upozornit vámi nastavené nouzové kontakty.

K tísňovému SOS volání je nutné buď mobilní připojení, nebo nastavení Wi-Fi hovorů s internetovým připojením na Apple Watch či iPhonu, který se musí nacházet poblíž.

Monitoring spánku

Pokud budete mít hodinky na zápěstí v průběhu vašeho spánku, můžete se po probuzení těšit na podrobné informace týkající se jeho kvality. Dozvíte se, jak dlouho trval váš lehký, hluboký a REM spánek a kolikrát pravděpodobně došlo k vašemu probuzení.

Monitoring spánku
Monitoring spánku

Monitoring sportovních aktivit

Chytré hodinky se pochopitelně stanou vaším neodmyslitelným společníkem při sportu. S jejich pomocí lze monitorovat nepřeberné množství běžných i trochu netradičních aktivit.

Po spuštění měření vám hodinky zobrazí uplynulý čas od začátku cvičení, množství spálených kilokalorií a tepovou frekvenci. Pokud se pustíte například do chůze či běhu, nechybí ani informace o vašem průměrném tempu či vzdálenosti.

U Apple Watch 8 je navíc dostupná praktická funkce pro běžce pojmenovaná jako Virtuální závodník, proti němuž si můžete poměřit své síly v rámci tréninku. U Apple Watch SE tato funkce chybí.

Kde koupit Apple Watch SE 2. generace
Apple Watch SE 2. generace
Hodnocení
4.2/5

U Apple Watch je velkou výhodou fakt, že i během měření sportovní aktivity lze hodinky používat k čemukoliv jinému. To znamená, že můžete i v pohybu odpovědět na zprávu, aniž byste museli zastavovat a měření aktivity rušit.

Telefonování a zprávy

Apple Watch SE lze stejně jako ostatní modely této značky používat k plnohodnotné komunikaci. Přímo z hodinek lze vytočit telefonní číslo nebo přijmout příchozí hovor. Kvalita hovoru je na opravdu velmi dobré úrovni a druhé straně bez potíží porozumíte. S hodinkami lze také spárovat bezdrátová sluchátka a k vyřizování hovorů používat je.

Hodinky vám dále zobrazí příchozí zprávy včetně emoji a vy na ně můžete reagovat. Vybírat lze buď z přednastavených odpovědí, nebo hodinkám znění zprávy nadiktovat pomocí hlasu. Funguje to velmi dobře, hodinky nemají problémy s češtinou ani s diktováním vět včetně interpunkce. Do zprávy lze také přidat emoji.

Klasická klávesnice pro vyťukání zprávy není dostupná, stejně jako u ostatních námi recenzovaných Apple Watch. Když jsme ale Apple Watch 8 přepnuli do angličtiny, klávesnice se objevila (samozřejmě s absencí diakritiky). Zkusili jsme proto tento postup i u Apple Watch SE 2. generace, funkce však chybí. Navíc se objevila pouze možnost kreslení písmen (respektive slov) na displeji, které se následně převedou do digitálního formátu. Funkce však češtinu nepodporuje.

Hodinky využijete k bezkontaktnímu placení

Stejně jako ostatní Apple Watch, i tyto podporují bezkontaktní platby Apple Pay. Platební kartu do hodinek přidáte prostřednictvím aplikace Peněženka. Kromě samotné platební karty si zde můžete uložit také vaše vstupenky nebo třeba jízdenky.

Do peněženky lze uložit jízdenky
Do peněženky lze uložit jízdenky

Hodinky lze ovládat také hlasem

Apple Watch SE podporují funkci hlasové asistentky Siri a lze je proto ovládat také hlasem. Tuto funkci spustíte dlouhým stisknutím boční korunky Digital Crown. Se Siri lze komunikovat v angličtině nebo v jiném podporovaném jazyce. Čeština však bohužel chybí.

Skvělý parťák pro poslech hudby

Chytré hodinky najdou uplatnění také při poslechu hudby. Jednotlivé skladby můžete přehrávat buď pomocí aplikací třetích stran (např. Spotify), nebo přes aplikaci Hudba. V ní se objeví písničky, které přidáte do knihovny ve vašem iPhonu. Bez problémů tedy můžete vyrazit s hodinkami běhat, aniž byste si s sebou museli brát telefon.

Apple Watch SE nabízí stejně jako Apple Watch 8 interní úložiště s kapacitou 32 GB, které slouží pro uložení skladeb, aplikací a dalších souborů.

Poslech hudby
Poslech hudby

Další funkce

Apple Watch SE (2022) jsou nabyté i po stránce doplňkových funkcí. Zmínit můžeme například kalendář synchronizovaný s mobilním telefonem, zobrazení světového času, počasí, stopky či časovač. A nechybí ani mapy pro navigaci.

Předpověď počasí
Předpověď počasí

Závěr –⁠ komu bychom Apple Watch SE 2. generace doporučili?

Chytré hodinky Apple Watch SE 2. generace jsou ideální pro osoby, které touží po Apple Watch, ale vystačí si pouze se základním modelem. Tyto chytré hodinky nabízí oproti dražším modelům stejné značky omezené funkce, na druhou stranu jsou k dostání za velmi příznivou cenu.

Kde koupit Apple Watch SE 2. generace
Apple Watch SE 2. generace
Hodnocení
4.2/5

Apple Watch SE (2022) si v porovnání s první generací poradí s detekcí autonehody a nabídnou o 20 % vyšší výkon. Využijete je pro monitoring pohybu, nejrůznějších sportovních aktivit, ale i plnohodnotnou komunikaci. Výdrž baterie dosahuje 18 hodin, při využití úsporného režimu se vyšplhá až na 36 hodin.

A jaké jsou jejich nevýhody? Chytré hodinky nepodporují funkci Always-On, která bývá dostupná u mnoha konkurenčních (a často i levnějších) produktů. V porovnání s dražšími Apple Watch si neporadí s měřením EKG, okysličení krve a teploty. Rovněž je třeba počítat s tím, že hodinky neumožňují rychlé nabíjení.

Uživatelský manuál k chytrým hodinkám Apple Watch SE 2. generace

Recenze: chytré hodinky Apple Watch SE 2. generace
 • Kvalita zpracování
 • Baterie
 • Operační systém
 • Kompatibilita
 • Poměr cena/výkon
4.2

Cenově dostupná volba pro jablíčkáře

Apple Watch SE 2. generace jsou cenově dostupné chytré hodinky, které si poradí s monitoringem zdraví i komunikací. Výrobce je přitom uvedl v roce 2022. Hodinky jsou dostupné ve dvou velikostních variantách a několika barevných provedeních. Oproti první generaci nabízí o 20 % vyšší výkon a funkci detekce autonehody, v rámci které dokáží automaticky přivolat záchrannou službu.

Z nevýhod lze zmínit nižší výdrž baterie, která se však obecně pojí ke všem Apple Watch. Hodinky si také neporadí s pokročilými zdravotními metrikami, jako je monitoring EKG, okysličení krve a tělesné teploty. Stejně jako Apple Watch SE první generace nepodporují funkci Always-On displeje.

Klady

 • Detekce autonehody
 • O 20 % vyšší výkon než u první generace
 • Výkonný čip z Apple Watch 8
 • Příznivá cena
 • Možnost zakoupení LTE verze

Zápory

 • Chybí funkce Always-On
 • Nezměří EKG, okysličení krve a teplotu
 • Nepodporují rychlé nabíjení
Tento článek byl zpracován autorem na základě reálné zkušenosti s produktem. Hodnocení může být ovlivněno subjektivními dojmy autora. 
Autor: Hana Smětáková
Autor: Hana Smětáková
Sport a zdravý životní styl mě provází prakticky po celý život. Jelikož se řadím mezi příznivce moderních technologií, na webu ITmix se často věnuji recenzím fitness náramků a chytrých hodinek, které jsou v mém aktivním životě nepostradatelným pomocníkem. Kromě sportu je mým velkým koníčkem také cestování a poznávání nových míst.
Jak se vám líbil tento článek?
4.7/5 - (6 hodnocení)
1 komentář – Recenze: chytré hodinky Apple Watch SE 2. generace
 1. Dobrý den, když mi přijde zpráva, tak se mi tam zobrazí rychlé odpovědi pouze v angličtině a netuším jak to nastavit, aby tam byli české odpovědi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související recenze

Recenze: chytré hodinky Apple Watch SE 2. generace
Apple Watch SE 2. generace
Hodnocení: 4.2/5
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram