ITmix.cz logo

Recenze: chytré hodinky Xiaomi Haylou Solar LS05

Silné stránky
 • Příznivá cena
 • Velký displej
 • Jednoduché ovládání
 • Dlouhá výdrž baterie
Slabé stránky
 • OS není v češtině
 • Chybějící GPS
 • Nelze odpovídat na zprávy a hovory
 • Nepodporuje bezkontaktní platby
 • Nemožnost instalace dalších aplikací

Xiaomi Haylou Solar LS05 jsou základní chytré hodinky, které se mohou pochlubit velmi příznivou pořizovací cenou. Na první pohled vás zaujmou svým velkým displejem, který se jednoduše ovládá. Hodinky se na zápěstí příjemně nosí a vypadají velmi vkusně. Jejich výhodou je i dlouhá výdrž baterie, která se ve standby režimu může vyšplhat až na 30 dní.

Klasický obsah balení chytrých hodinek

Tyto chytré hodinky Xiaomi se prodávají v klasické krabičce, která není prakticky ničím speciální. Její rozměry činí 16 × 10 × 3 cm a váha dosahuje 120 gramů.

Po rozbalení krabičky se vám naskytne pohled na:

 • samotné chytré hodinky,
 • magnetický napájecí kabel
 • a návod k použití.

Součástí balení je pouze jeden silikonový řemínek, který je připevněný přímo na hodinkách. V našem případě se jednalo o černou variantu. Pokud ale budete chtít, můžete si pořídit více barevných variant a řemínky následně střídat dle aktuální potřeby. Samotná výměna řemínku je velmi jednoduchá.

Co se velikosti řemínku týče, bude vyhovovat majitelům zápěstí s obvodem od 14 do 22 cm. Zařízení se na zápěstí upevňuje stejným způsobem jako klasické hodinky.

Technické parametry Xiaomi Haylou Solar LS05

Tyto spíše pánské chytré hodinky vás na první pohled upoutají velkým kulatým ciferníkem. Vzhledem k jejich rozměrům jsou přitom primárně určeny spíše pro muže, jelikož na úzkém dámském zápěstí nemusí vždy dobře sedět.

Vzhledem k nízké pořizovací ceně se můžete těšit na TFT displej, který oproti technologicky pokročilejším variantám hůře vyobrazuje černou barvu. Hodinky se ale snadno ovládají a pokud patříte mezi nenáročné uživatele, pravděpodobně vás takový displej neurazí.

Použitý operační systém pochází z dílny Xiaomi a jeho nevýhodou je skutečnost, že nepodporuje češtinu. Rovněž musíte počítat s tím, že si do hodinek nenainstalujete žádné doplňkové aplikace. Vybrat si alespoň můžete z několika designů ciferníku dle vašeho gusta.

Název parametruHodnota
Typ řemínkuSilikonový
OdolnostDle parametru IP68
DisplejTFT s úhlopříčkou 1,28”
Výdrž baterieAž 15 dní (30 dní v režimu standby)
Způsob nabíjeníMagnetický napájecí kabel
KonektivitaBluetooth 5.0
Operační systémVlastní od Xiaomi
Rozměry (bez řemínku)45,3 × 45,3 × 11,4 mm
Váha37 g (bez řemínku)

Na první pohled zaujmou velkým kulatým ciferníkem

Xiaomi Haylou Solar LS05 se řadí k poměrně levným chytrým hodinkám. Jejich pořizovací cena nepřesahuje 1 000 Kč. Vzhledem k tomu je třeba počítat s tím, že zařízení nepoužívá žádné prémiové materiály, jako je tomu u několikanásobně dražší konkurence.

I přes základní použité materiály však celkové zpracování rozhodně neurazí. Těšit se můžete na kulatý ciferník s rámečkem. Displej tedy nesahá až k okrajům hodinek. Svým designem hodinky připomínají třeba Xiaomi Mi Watch, u kterých se rovněž dočkáte kulatého (a o trochu většího) ciferníku.

Kde koupit Xiaomi Haylou Solar LS05
Xiaomi Haylou Solar LS05
Hodnocení
3.3/5

Na pravé straně hodinek se nachází tlačítko sloužící pro návrat na úvodní obrazovku (např. z menu). Samotné tlačítko se dobře mačká, působí kvalitně a má velmi dobrou odezvu. Nelze s ním ale otáčet a neslouží tedy například pro navigaci v menu.

Těšit se dále můžete na klasický silikonový řemínek, který je skvělou volbou například pro sportovce a osoby, které trápí alergie na kov. Řemínek lze jednoduše uvolnit a v případě zájmu jej vyměnit za jiný.

Xiaomi Haylou Solar LS05 bez řemínku váží 37 gramů, což je podobná váha jako v případě Xiaomi Mi Watch Lite. Pro porovnání jsou na trhu k dostání lehčí i těžší varianty chytrých hodinek. Mezi ty nejlehčí se řadí například Xiaomi Amazfit GTS 2 mini s váhou 19,5 gramů, z těch těžších lze zmínit třeba outdoorové Xiaomi Amazfit T-Rex s váhou 58 g.

První spuštění pro nás nebylo nejjednodušší

Abychom řekli pravdu, uvedení těchto chytrých hodinek do provozu nebylo úplně nejjednodušší. Nejprve je třeba zařízení nabít pomocí přiloženého napájecího kabelu. Na displeji hodinek se poté zobrazí QR kód, který vás navede na stažení potřebné aplikace.

Po otevření odkazu z QR kódu se ale dostanete na rozcestník, který vám nabídne hned dvě aplikace, a to Haylou Fit a Haylou Fun. Nikde ale není řečeno, kterou z nich si máte vybrat nebo v čem spočívají rozdíly.

V naší redakci jsme tedy jako první stáhli aplikaci Haylou Fit (přece jen její název více naznačoval, že bude sloužit ke sledování zdraví). Po otevření aplikace jsme byli vyzváni k vytvoření uživatelského účtu. Tento krok vyžadoval zadání verifikačního kódu, který měl dorazit buď na mobilní telefon, nebo na e-mail. V obou případech ale aplikace hlásila chybovou hlášku a žádný kód nám nepřišel.

Stáhli jsme si tedy aplikaci Haylou Fun, u které jsme již byli úspěšní. V této aplikaci bylo rovněž třeba si vytvořit uživatelský účet, verifikační kód však již na e-mail bez problémů dorazil. Následně jsme přímo v aplikaci vybrali možnost párování zařízení a v seznamu se hodinky zobrazily. Spárování jsme následně potvrdili na samotných hodinkách a vše bylo hotovo.

Pro úplnost ještě dodáme, že pro spárování jsme použili mobilní telefon iPhone 11 s operačním systémem 15.2.1. Komunikaci mezi oběma zařízeními zajišťuje technologie Bluetooth ve verzi 5.0.

Operační systém pochází z dílny Xiaomi

Co se týče operačního systému, pracují tyto chytré hodinky s vlastním řešením z dílny Xiaomi. Rozhraní chytrých hodinek je bohužel v angličtině. Názorné ikony jednotlivých funkcí ovšem usnadňují orientaci a v prostředí se tedy pravděpodobně vyznáte i v případě, že tento jazyk neovládáte.

Tyto smartwatch neumožňují stažení žádných dalších aplikací. Stejně tak nepodporují bezkontaktní platby (jako je tomu např. u hodinek Garmin nebo Apple). Vybrat si můžete alespoň z několika dostupných vzhledů ciferníku.

Kde koupit Xiaomi Haylou Solar LS05
Xiaomi Haylou Solar LS05
Hodnocení
3.3/5

Mobilní aplikace bohužel nepodporuje češtinu

Spárování chytrých hodinek a mobilního telefonu zajišťuje zmíněná mobilní aplikace Haylou Fun, která je zdarma dostupná na Google Play a App Store.

Samotná aplikace není v češtině. Najdete v ní například informace týkající se vašeho zařízení (např. stavu baterie u hodinek). Kromě toho si můžete prohlížet spoustu různých statistik, které se vztahují k vaší aktivitě, spánku a tepové frekvenci. V porovnání s konkurenčními aplikacemi pro jiné typy hodinek tato neumožňuje zaznamenání dat týkajících se menstruačního cyklu. Pokud tedy chcete mít tyto informace na jednom místě, budete se muset poohlédnout po jiném modelu.

Aplikace je poměrně přehledná a designově povedená. Není problém se v ní vyznat i v případě, že angličtinu neovládáte.

Menu s nabídkou funkcí je přehledné
Menu s nabídkou funkcí je přehledné

Funkce Xiaomi Haylou Solar LS05

Vzhledem k nízké pořizovací ceně nabízí tyto chytré hodinky pouze základní nabídku funkcí. Nenajdete zde například funkci pro měření okysličení krve, sledování menstruačního cyklu ani měření stresu.

Chytré hodinky dokáží zobrazit příchozí notifikace z vašeho mobilního telefonu. Pokud ale chcete na zprávu nebo hovor odpovědět, možné to bohužel není. Jestliže je pro vás tato funkce klíčová, doporučujeme sáhnout třeba po Xiaomi Amazfit GTS 2, které mají zabudovaný mikrofon a zvládají přijetí hovoru.

Mnohonásobně dražší variantou pro příjem hovorů a odpovídání na zprávy jsou poté Apple Watch, které však najdou využití pouze u majitelů iPhone.

Krokoměr

Chytré hodinky dokáží měřit počet ušlých kroků v průběhu dne. Při našem testování se ovšem ukázalo, že výsledky nejsou zcela přesné. I když jsme několik desítek minut jen v klidu seděli a pracovali u počítače, hodinky za tu dobu naměřily zhruba 100 kroků (nejspíše vlivem drobných otřesů). V tomto ohledu se na ně tedy příliš spolehnout nemůžete.

Měření tepové frekvence

Další funkcí chytrých hodinek je měření tepové frekvence. Aktuální hodnotu si můžete prohlédnout buď na hodinkách nebo zavítat do mobilní aplikace, kde najdete i historii měření.

Měření tepové frekvence
Měření tepové frekvence

Monitoring spánku

Pokud budete s hodinkami spát, můžete je využít pro monitoring spánku. Po probuzení si pak v mobilní aplikaci můžete prohlédnout základní data týkající se délky vašeho lehkého a hlubokého spánku.

Chytré hodinky využijete při cvičení

Chytré hodinky lze využít pro měření fyzických aktivit. Vybrat si přitom můžete z 12 různých sportů, mezi které patří například běhání, cyklistika, jóga, basketbal, fotbal a další. V průběhu měření vám hodinky budou zobrazovat uplynulý čas od začátku aktivity, aktuální tepovou frekvenci a množství spálených kalorií.

Kde koupit Xiaomi Haylou Solar LS05
Xiaomi Haylou Solar LS05
Hodnocení
3.3/5

Režim cvičení nelze v průběhu nijak minimalizovat a využívat hodinky k čemukoliv jinému (např. spustit stopky). Aktivitu lze pouze pozastavit nebo ukončit. Po ukončení aktivity vám hodinky ani nezobrazí nějaké shrnutí s celkovým počtem spálených kalorií nebo průměrnou tepovou frekvencí, jako tomu bývá u konkurenčních modelů. Zcela také chybí záznamy cvičení, ve kterých byste si mohli zpětně prohlédnout historii svých aktivit.

Velkou nevýhodou těchto chytrých hodinek je absence GPS. Pokud si tedy budete chtít přesně změřit venkovní aktivitu, budete muset mít poblíž i mobilní telefon, prostřednictvím kterého se hodinky k GPS připojí. V tomto směru jsou na tom tedy hodinky podobně jako mnohé fitness náramky ve stejné cenové relaci.

Pokud si chcete měřit venkovní aktivity, doporučujeme sáhnout spíše po jiném modelu, bude to pro vás mnohem pohodlnější. Skvělou volbou mohou být třeba hodinky Xiaomi Mi Watch Lite, u kterých si připlatíte jen pár stovek.

Dechové cvičení

Další z funkcí chytrých hodinek je dechové cvičení, které vám může pomoci se v průběhu dne uklidnit a přijít na jiné myšlenky. Vybrat si můžete délku trvání (1 nebo 2 minuty). Hodinky vám poté zobrazují, kdy se máte nadechnout a kdy naopak vydechnout.

Na příchozí zprávy ani hovory nelze odpovídat

Chytré hodinky vás dokáží upozornit na příchozí hovor nebo zprávu. Bohužel ale není možné ani na jedno z toho odpovídat. V případě delších zpráv se vám na hodinkách navíc zobrazí pouze jejich úryvek.

Notifikace si můžete kdykoliv vypnout v mobilní aplikaci. Stejně tak si zde můžete nastavit, z jakých konkrétních aplikací si přejete notifikace dostávat a z jakých nikoliv.

Umožní vám ovládání hudby

Prostřednictvím chytrých hodinek lze ovládat hudbu, která aktuálně hraje na vašem mobilním telefonu. Hodinky si poradí například s hudbou přehrávanou přes aplikaci YouTube nebo Spotify. Skladbu lze pozastavit, znovu spustit nebo ji přepnout na další v pořadí.

Hudbu si přepnete dle svého gusta
Hudbu si přepnete dle svého gusta

Další funkce

Tyto chytré hodinky mohou nabídnout i několik doplňkových funkcí. Patří mezi ně stopky, časovač a zobrazení předpovědi počasí. Praktická je také funkce Najít telefon, po jejímž aktivování začne mobilní telefon vibrovat a vydávat hlasovou signalizaci.

Narozdíl od většiny chytrých hodinek tyto nemají GPS

Tyto chytré hodinky používají optický senzor pro měření srdeční frekvence a akcelerometr (pro detekci pohybu). V porovnání s většinou chytrých hodinek nejsou vybaveny GPS a připojují se k ní pouze prostřednictvím mobilního telefonu.

Vytknout lze také absenci senzoru pro měření okysličení krve, který ale chybí i u Xiaomi Mi Watch Lite v podobné cenové relaci.

Kde koupit Xiaomi Haylou Solar LS05
Xiaomi Haylou Solar LS05
Hodnocení
3.3/5

TFT displej odpovídá nízké pořizovací ceně hodinek

Tyto chytré hodinky do výbavy dostaly TFT LCD displej s úhlopříčkou 1,28”. Stejný typ displeje přitom najdete například u modelu Xiaomi Mi Watch Lite. I když se samozřejmě nejedná o tak technologicky pokročilou variantu, jako je OLED displej, vzhledem k nízké pořizovací ceně rozhodně neurazí.

Jas displeje si můžete kdykoliv v nastavení přizpůsobit podle svých potřeb. Co se týče velikosti displeje, bude vyhovovat spíše pánům. Pro porovnání u Xiaomi Mi Watch najdete rovněž kulatý ciferník a úhlopříčka displeje v tomto případě činí 1,39”. Na kulatý ciferník sází také Garmin Vivoactive 4S, které jsou primárně určeny pro dámy a nabízí úhlopříčku 1,1”.

Předností je poměrně dlouhá výdrž baterie

Výrobce uvádí, že hodinky dokáží při aktivním využívání vydržet na jedno nabití až 15 dní. V režimu standby se poté tato výdrž může vyšplhat až na 30 dní. V rámci našeho testování jsme hodinky rozhodně nešetřili, a přitom dokázaly vydržet úctyhodných 12 dní.

Vyšší výdrže baterie dosáhnete například u modely Xiaomi Amazfit T-Rex. Při jejich testování jsme se dostali na 16 dní. Nižší výdrž naopak mohou nabídnout třeba hodinky Xiaomi Mi Watch, které jsme nabíjeli po 9 dnech.

K samotnému nabíjení Xiaomi Haylou Solar LS05 slouží magnetický napájecí kabel, který je součástí balení. Plného nabití přitom dosáhnete zhruba za 2 hodiny.

Napájecí kabel je magnetický
Napájecí kabel je magnetický

Chytré hodinky jsou odolné vůči vodě i prachu

Tyto chytré hodinky jsou odolné vůči vodě a prachu dle parametru IP68. V praxi to znamená, že je můžete bez obav vystavit prašnějšímu prostředí a vodě (při sprchování nebo třeba v bazénu).

Nejčastější dotazy

Jak dlouho vydrží na jedno nabití?

Chytré hodinky dokáží na jedno nabití vydržet až 15 dní (nebo 30 dní v režimu standby). V rámci našeho testování jsme je znovu nabíjeli až po 12 dnech.

Jakou mobilní aplikaci si mám stáhnout?

Pro spárování mobilního telefonu a chytrých hodinek slouží aplikace Haylou Fun, která je zdarma dostupná na operační systém Android i iOS.

S jakým mobilním telefonem jsou hodinky kompatibilní?

Chytré hodinky jsou kompatibilní s mobilními telefony s operačním systémem Android 4.4 nebo iOS 8.0 a vyšším.

Podporuje zařízení bezkontaktní platby?

Tyto chytré hodinky bohužel bezkontaktní platby nepodporují.

Kde koupit Xiaomi Haylou Solar LS05
Xiaomi Haylou Solar LS05
Hodnocení
3.3/5

Pro koho jsou chytré hodinky Xiaomi Haylou Solar LS05 vhodné

Tyto chytré hodinky bychom doporučili lidem, kteří nejsou nároční a vystačí si pouze se základními funkcemi. Vzhledem k dostupným funkcím a ceně lze tyto chytré hodinky v podstatě přirovnat spíše k fitness náramkům, rozdíl spočívá především ve větším displeji. Hodinkám však chybí GPS a pokud tedy budete chtít měřit venkovní aktivity, je třeba mít u sebe mobilní telefon, prostřednictvím kterého se k navigaci připojí.

V každém případě vám tyto chytré hodinky budou měřit tep, monitorovat spánek a využijete je také pro měření nejrůznějších fyzických aktivit. Potěší také poměrně dlouhá výdrž baterie a velký displej, díky kterému se hodinky snadno ovládají. Kromě toho je toto zařízení dostupné za velmi nízkou pořizovací cenu.

Mezi nevýhody bychom mohli zařadit již zmíněnou absenci GPS, spíše obyčejný displej, který má své mouchy a omezenou nabídku funkcí. Hodinky vám nezměří okysličení krve a neporadí si ani se sledováním menstruačního cyklu. Tyto smartwatch dále nepodporují češtinu a s angličtinou si budete muset poradit i v mobilní aplikaci.
Pokud hledáte cenově dostupný model s GPS, doporučujeme sáhnout spíše po chytrých hodinkách Xiaomi Mi Watch Lite.

Recenze: chytré hodinky Xiaomi Haylou Solar LS05
 • Kvalita zpracování
 • Baterie
 • Operační systém
 • Kompatibilita
 • Poměr cena/výkon
3.3

Chytré hodinky s bezkonkurenční cenou

Xiaomi Haylou Solar LS05 jsou základní chytré hodinky, které se mohou pochlubit velmi příznivou pořizovací cenou. Na první pohled vás zaujmou svým velkým displejem, který se jednoduše ovládá. Hodinky se na zápěstí příjemně nosí a vypadají velmi vkusně. Jejich výhodou je i dlouhá výdrž baterie, která se ve standby režimu může vyšplhat až na 30 dní.

Klady

 • Příznivá cena
 • Velký displej
 • Jednoduché ovládání
 • Dlouhá výdrž baterie

Zápory

 • OS není v češtině
 • Chybějící GPS
 • Nelze odpovídat na zprávy a hovory
 • Nepodporuje bezkontaktní platby
 • Nemožnost instalace dalších aplikací
Tento článek byl zpracován autorem na základě reálné zkušenosti s produktem. Hodnocení může být ovlivněno subjektivními dojmy autora. 
Autor: Hana Smětáková
Autor: Hana Smětáková
Sport a zdravý životní styl mě provází prakticky po celý život. Jelikož se řadím mezi příznivce moderních technologií, na webu ITmix se často věnuji recenzím fitness náramků a chytrých hodinek, které jsou v mém aktivním životě nepostradatelným pomocníkem. Kromě sportu je mým velkým koníčkem také cestování a poznávání nových míst.
Jak se vám líbil tento článek?
1/5 - (2 hodnocení)
1 komentář – Recenze: chytré hodinky Xiaomi Haylou Solar LS05
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související recenze

Recenze: chytré hodinky Xiaomi Haylou Solar LS05
Xiaomi Haylou Solar LS05
Hodnocení: 3.3/5
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram