ITmix.cz logo

Set-top boxy: jak vybrat ten nejlepší?

Recenze vybraných produktů

Set-top boxy: jak vybrat ten nejlepší?

Set-top box je zařízení, které slouží k dekódování televizního signálu do finální podoby, jakou vidíme na televizní obrazovce. Dále můžete získat také podporu těch nejnovějších vysílacích standardů, dosáhnout vyšší kvalitu přenosů nebo také širší nabídku programů. Jak vybrat set-top box, jaké značky jsou ty nejlepší a které set-top boxy pro vás můžeme doporučit? Vše se dozvíte v našem článku.

Jaký problém set-top box řeší

Než se pustíme do samotného výběru, měli bychom si říct, co vlastně ten set-top box je. Jak je popsáno v samotném úvodu, jde o zařízení, které převádí digitální televizní signál na takový, který přehrají všechny televize bez digitálního tuneru. Jedná se o takové televize, které jsou zpravidla staršího data výroby a jsou uzpůsobené starému analogovému vysílání, které se používalo v minulosti. Set-top box pak prakticky zajišťuje převod moderního digitálního signálu na zastaralý signál analogový. Setoboxy, jak se někdy jejich název zkracuje, jsou také zpravidla vybaveny nejrůznějšími funkcemi, které usnadňují jejich používání, případně nabízejí rozšířené možnosti nastavení.

Kdo potřebuje set-top box

Set-top box potřebuje každý, kdo sleduje televizi přes běžnou anténu. Jestliže tedy máte vedený kabel přímo do televize, pak se nákup set-top boxu týká právě vás. V případě, že set-top box koupíte, umožní vám sledovat nový standard DVB-T2 i u starších typů televizí. Jestliže máte novou televizi, pak pravděpodobně set-top box potřebovat nebudete, o tom ale níže.

Kdo nepotřebuje set-top box

Set-top box nepotřebují lidé, kteří mají novou televizi. Ty jsou totiž již vybaveny důležitými tunery, bez kterých se nové digitální vysílání neobejde. V takovém případě by totiž bylo zbytečné set-top box pořizovat. Znamenal by zbytečné náklady navíc.

Jak vybrat set-top box

Nyní se dostáváme k velice důležitému bodu našeho článku. Řekneme si, jak vybrat set-top box, na které věci si dát při výběru pozor a které věci by neměly u set-top boxu chybět. Všechny podstatné rady a tipy pak naleznete právě zde.

Certifikace, tedy vhodnost pro český trh

Ještě, než se pustíme do kompletního návodu, jak vybrat ideální set-top box pro vás, řekneme si něco o certifikaci. Pokud totiž bude mít vámi vybraný set-top box také znak certifikace, máte jistotu, že je vhodný pro český trh a že pomocí něj budete přijímat všechny kanály, na které jste byli doteď zvyklí. Tuto certifikaci pak jednotlivým přístrojům udělily České Radiokomunikace (CRA).

Jaký typ tuneru je nejdůležitější

Tunerů u set-top boxů je celá řada. Velmi podstatný je ovšem tuner DVB-T2. Jestliže tuner set-top box nemá, pak vám nebude televizní vysílání vůbec fungovat. Pojďme si tedy jednotlivé typy tunerů představit. Ještě doplníme, že tunery s označením T jsou pro uživatele, kteří používají anténu. Označení S pak slouží pro lidi, kteří využívají satelit.

  • DVB-T2 (H.265-HEVC) – Tento tuner vás v rámci našeho vysílání zajímá nejvíce. Jestliže by set-top box tento tuner neměl, televizní signál by vám ve starších televizích nefungoval.
  • DVB-T – Pochází z anglického výrazu Digital Video Broadcasting – Terrestrial. Jedná se o standard digitálního televizního vysílání přes pozemní vysílače.
  • DVB-S – Pochází z anglického výrazu Digital Video Broadcasting – Satellite. Standard pro digitální vysílání ze satelitu.
  • DVB-S2 – Zde se také jedná o standard pro digitální vysílání ze satelitu. Jedná se o novější standard oproti výše zmíněnému DVB-S.
  • DVB-C – Pochází z anglického výrazu Digital Video Broadcasting – Cable. Jde o standard pro digitální vysílání v kabelových sítích.
  • DVB-H – I tento standard pochází z anglického výrazu Digital Video Broadcasting – Handheld. V tomto případě se jedná o digitální vysílání v rámci mobilních sítí.
  • Duální tuner – Duální tuner v rámci set-top boxu umožňuje jeden program sledovat a druhý souběžně nahrávat.

Možná bychom si také měli vysvětlit, co to je H.265 a jaké jsou jeho odlišnosti od v České republice nepoužívaného kodeku H.264. První zmiňovaný je standard formátu kódování videa, který byl schválen v roce 2013. Prakticky jde o to, že díky tomuto kodeku se snižuje potřebný datový tok, přičemž je ale zachována kvalita obrazu. Kodek H.264 neměl tak dobrou kompresi, přesněji řečeno jeho výsledná obrazová kvalita nebyla tak dobrá. V České republice se v rámci vysílání používá právě H.265 v rámci tuneru DVB-T2. Proto nemá smysl pořizovat v našich podmínkách set-top box s kodekem H.264.

Konektivita set-top boxů: jak se propojují s televizí?

Je jasné, že v případě pořizování tohoto přístroje je důležitá především konektivita s aktuálním vysíláním. To by měl obstarat zmíněný tuner DVB-T2. Na to si dejte v případě výběru velký pozor a obchodníka se zeptejte, zda set-top box tímto tunerem skutečně disponuje. Co je tedy v rámci konektivity možné sehnat?

  • Anténní vstup – jedná se o nejstarší způsob připojení. Aby bylo možné tento vstup propojit se set-top boxem, je potřeba, aby byl přístroj vybavený RF modulátorem. Zároveň to ale znamená nejnižší kvalitu obrazu.
  • SCART – tento vstup byl v minulosti velmi často používán. Poslední dobou se ale od něj spíše ustupuje, protože se objevují nové a lepší způsoby propojení.
  • HDMI – HDMI propojení je v současné době nejmodernějším systémem, nabízí také nejvyšší kvalitu obrazu. Vyskytuje se u většiny současných set-top boxů, které můžeme na trhu sehnat.

Vedle základní konektivity, která slouží k propojení set-top boxu a televize může tento přístroj disponovat také dalšími konektory. Ty pak budou sloužit především pro připojení externích úložišť případně pro připojení internetu.

  • USB - v případě set-top boxů se můžeme bavit o dvou USB. Klasickém, kterým disponují například flash disky (USB klíčenky, externí HDD apod.) Druhou možností pak je USB-C. To je novější typ, který umožňuje rychlejší přenos souborů a snadnou manipulaci.
  • Čtečka paměťových karet - díky čtečce můžete do set-top boxu vložit paměťovou kartu a procházet tak například videa či fotky z dovolené.
  • S/PDIF optické připojení - toto připojení zajistí přenos digitálně kódovaného zvuku mezi audiokomponenty.
  • LAN - to vám umožní připojit internet do set-top boxu kabelem. Internet tak bude stabilnější a rychlejší.

Rozhraní a ovládání –⁠ přečtěte si recenze a zkušenosti ostatních

Rozhraní je způsob, jak se mohou jednotliví výrobci skutečně odlišovat. V rámci rozhraní totiž probíhá ovládání celého set-top boxu, provádí se zde nejrůznější zásahy do nastavení a tak dále. Je proto důležité, aby toto uživatelské rozhraní bylo přehledné a pro uživatele, pokud možno co nejvíce intuitivní. Proto je vhodné před koupí konkrétního typu zařízení provést krátký průzkum internetu, na kterém můžete nalézt uživatelské recenze či obrázky rozhraní. Podle toho můžete zvolit takový set-top box, který vám bude svým rozhraním vyhovovat.

Pokročilé funkce set-top boxu

Set-top box se využívá pro převod signálu, to už jsme si vysvětlili dříve. Vedle toho ale nabízejí set-top boxy také pokročilejší funkce, které vám mohou přinést mnoho užitku. O jaké funkce se přesně jedná?

  • Automatické vypnutí – výhodou této funkce je, že se set-top box po nastavené době sám vypne, případně se sám zase zapne. Můžete také nastavit čas, ve který se má spustit nahrávání vašeho oblíbeného pořadu.
  • Duální tuner – výhodou duálního tuneru je fakt, že zatímco jeden program sledujete, druhý můžete nahrávat.
  • EPG – jde o zkratku (elektronický programový průvodce). Díky tomuto tlačítku můžete zobrazit TV program stanic, které máte prostřednictvím set-top boxu naladěné.
  • HbbTV – jedná se o hybridní vysílání, které kombinuje digitální vysílání a internetové připojení. Výhodou je, že díky této funkci a internetu můžete přijímat další interaktivní obsah. V České republice je tato funkce známá také jako “červené tlačítko”.
  • MHP – jde o podporu interaktivních aplikací. To se hodí především milovníkům teleshopingů, kdy můžete přímo objednávat zboží, které na obrazovce zrovna vidíte.
  • Nahrávání – funkce nahrávání vám umožní nahrát si pořad jaký chcete. Pokud disponuje set-top box vnitřním uložištěm, pak se pořad nahraje právě tam. V opačném případě budete potřebovat USB disk nebo externí harddisk.
  • Operační systém – pomocí operačního systému můžete rozšířit funkce svého set-top boxu. Můžete do něj totiž nainstalovat určité aplikace, mezi které se řadí například YouTube a další.
  • TimeShift – skvělý pomocník v případě, že nestíháte začátek filmu nebo svého oblíbeného pořadu. Jestliže jej nahráváte, můžete se pomocí této funkce vrátit na jeho začátek a nahrávání se přitom nepřeruší.

Nejznámější výrobci set-top boxů

Abyste měli skutečně jistotu, že nekupujete zajíce v pytli, můžete zvolit set-top boxy od ověřených a známých výrobců. Díky tomu máte jistotu, že přístroj bude fungovat správně a se všemi tunery, které potřebujete. O jaké výrobce se ale jedná?

Tesla

Společnost Tesla byla založena v roce 1946 v tehdejším Československu. Jedná se tedy o českou značku elektrotechnických zařízení, kam se řadí také set-top boxy. Ty pro Teslu vyrábí společnost Inter-Sat Ltd., jež momentálně sídlí v Brně. Tesla je ovšem léty prověřený výrobce, u kterého nemusíte mít jakékoli obavy.

Sencor

Sencor je společností, která pochází z Japonska. Založena byla v roce 1969, v devadesátých letech ji pak dokonce koupila česká společnost Fast ČR. Sencor se v současné době zaměřuje na drobnější domácí elektroniku, kam můžeme řadit také set-top boxy. Společnost si zakládá na poměrně velkém sortimentu zboží.

EMOS

EMOS je další z řad českých společností, která se zabývá výrobou drobného elektra. K jejímu založení došlo již v roce 1991, proto se může chlubit dlouhou a úspěšnou historií na trhu. Vedle výroby se pak EMOS zabývá také dovozem zahraničních značek na náš trh. V současné době může zákazníkům společnost nabídnou více než 2 500 produktů včetně set-top boxů.

Skyworth

Společnost Skyworth byla založena v roce 1988 a její portfolio produktů je složeno především sortimentem souvisejícím s multimediálním obsahem. Dbá na neustálý vývoj a své výrobky se snaží zlepšovat a zdokonalovat. Vedle toho je také vlastníkem značky Strong. I ona se věnuje mj, výrobě set-top boxů a dalších podobných elektronických zařízení.

Mascom

Mascom byla založena v roce 1986 a začínala jako „garážová firma“. Postupně i díky velké kvalitě výrobků se dostávala na světové trhy. V současné době se jedná o společnost, která je po světě známá především svými výrobky v oblasti DVB-S a DVB-T techniky, kam můžeme zařadit právě i set-top boxy. U Mascomu se můžete spolehnout na nejlepší současné technologie a také kvalitu.

Stručné srovnání vybraných set-top boxů

Když už víte, od jakých společností je vhodné set-top boxy kupovat, můžeme se podívat také na krátké recenze vybraných modelů, které by měly splňovat vše podstatné, co je pro bezproblémový chod i provozování set-top boxu nezbytné.

Set-top box Zirkon AIR T2

Set-top box Zirkon AIR T2 ukazuje, že i s nízkou cenou můžete sehnat dobře vybavený přijímač digitálního pozemního signálu. Pomocí českého menu set-top box velmi snadno nastavíte. Díky funkci HbbTV můžeme mluvit o set-top boxu s červeným tlačítkem, který vám přinese další možnosti v průběhu sledování televize. Do Zirkon AIR T2 lze připojit také Wi-Fi adaptér, čímž snadno získáte set-top box s internetem. Cenovka pak je okolo 1 000 korun, vzhledem k funkcím se ale této ceně nelze divit.

Set-top box Skyworth SKWT21FTA

V případě tohoto set-top boxu se jedná o univerzální HD přijímač, díky kterému si můžete užít skvělý zvuk a také ostrý obraz. Skyworth SKWT21FTA je certifikovaný CRA, takže je plně připravený na nové vysílání. Výhodou je, že tento model obsahuje české menu. Naopak chybí funkce duálního tuneru, HbbTV nebo Wi-Fi. Jedná se tedy o klasický set-top box DVB-T2 bez přidaných funkcí. Sehnat jej můžete okolo 700 korun.

Set-top box Strong SRT 82

Obrovskou výhodou tohoto set-top boxu jsou jeho příjemně kompaktní rozměry. K televizi jej připojíte jednoduše pomocí HDMI. Spolehnout se můžete na přehrání signálu DVB-T2. Bohužel pak Strong SRT 82 nepodporuje žádné pokročilé funkce, které by vám zpříjemnily ovládání přístroje či samotné sledování vašeho oblíbeného pořadu nebo filmu. Díky funkci nahrávání si je ale můžete nahrát a kdykoli později se k nim vrátit. Cenovka je u tohoto set-top boxu okolo 900 korun.

Set-top box Tesla TE-310

Set-top box od české společnosti Tesla nabízí vedle přijmu pozemního digitálního signálu také českou lokalizaci menu. Díky tomu je ovladač velice jednoduchý na ovládání. Za tento přístroj utratíte okolo 700 korun, ale nenabídne vám nic navíc. HbbTV nebo Wi-Fi. Ani jedno z toho nečekejte v rámci set-top boxu Tesla TE-310. Na co se ale můžete spolehnout, tak na nahrávání vašeho oblíbeného pořadu nebo filmu na USB externí zdroj.

Set-top box Sencor SDB 520T

Jestliže hledáte levnou variantu příjmu pozemního digitálního signálu, pak můžete zvolit právě set-top box Sencor SDB 520T. Za něj utratíte okolo 500 korun. Díky certifikaci od CRA máte jistotu, že je set-top box připravený pracovat v českých podmínkách. Díky HDMI nebo SCARTu víte, že přístroj zapojíte ke každé televizi – nové i starší. Těšit se můžete na USB vstup, kam zapojíte externí uložiště, ze kterého lze přehrát oblíbené filmy či seriály. Stejně tak je set-top box vybavený funkcí EPG. Na více se už nedostalo.

Set-top box Emos EM190-S

Emos EM190-S je skvělý, a přesto malý set-top box, který umístíte kamkoli bude potřeba. Nabídne vám nejen příjem digitálního televizního signálu, ale také nabídne vaše oblíbené filmy a seriály v HD kvalitě. Připojit k televizi jej můžete pomocí novějšího HDMI či staršího SCART. Proces samotného nastavení set-top boxu je velmi jednoduchý a zvládne jej skutečně každý. Výhodou pak je také česká lokalizace. Kromě certifikace od CRA ale set-top box nenabídne žádné další funkce navíc. Tomu také odpovídá cenovka okolo 550 korun.

Set-top box Mascom MC720T2 HD

Hledáte multimediální set-top box za rozumnou cenu? Pak můžete sáhnout po výrobku Mascom MC720T2 HD. Ten je připravený přijímat digitální pozemní signál a následně filmy, seriály a oblíbené pořady přehrávat v HD kvalitě. Pro připojení k televizi lze využít moderního HDMI nebo staršího SCART. Máte tak jistotu, že set-top box zapojíte k jakékoli TV. Spolehnout se můžete na přehledné české menu či funkci EPG. Bohužel, více se toho do set-top boxu s cenovkou okolo 700 korun již nevešlo.

Set-top boxy s HbbTV (červené tlačítko)

K tomu, abyste dostávali další informace v průběhu vysílání, můžete využít funkce HbbTV, kterou známe pod pojmem červené tlačítko. Touto funkcí bohužel žádný z recenzovaných set-top boxů nedisponoval.

Často kladené otázky na téma set-top boxy

Jak propojím set-top box a televizi

K propojení tohoto přístroje s vaší televizí můžete využít modernějšího výstupu HDMI, případně staršího SCART. Vždy záleží na typu setoboxu a také na typu vaší televize.

Jak se set-top box instaluje

Instalace set-top boxu se může lišit výrobce od výrobce. Většinou je ale jeho instalace velmi jednoduchá. Začnete správným zapojením kabelů, pak už jen zapnete TV a krok po kroku posloucháte instrukce v menu.

Potřebuji HbbTV

HbbTV je pouze funkcí navíc, pomocí které můžete získávat další informace i během běžného vysílání. Rozhodně ale tato funkce není jakkoli potřebná pro správné fungování set-top boxu.

K čemu slouží červené tlačítko

Set-top box s červeným tlačítkem je prakticky přístroj, který disponuje funkcí HbbTV, jen je tato funkce pojmenována jako „červené tlačítko“.

Jak poznám, že je set-top box vhodný pro naše vysílání

Možností, jak to můžete poznat je hned několik. První je ověření certifikace. Pokud si nejste jistí, můžete si ověřit, zda je zařízení kompatibilní také na internetu.

Závěr –⁠ jak set-top boxy vychází cenově?

Věříme, že jsme vám s výběrem nového set-top boxu pomohli. Pokud budete dbát na rady, které jsme si představili v rámci kapitoly „Jak vybrat set-top box“, určitě si vyberete ten ideální setobox pro vás. V rámci cenové kategorie pak většina přístrojů začíná někde na 500 korunách a cena postupně šplhá výše.

Autor: Jakub Zich
Autor: Jakub Zich
Jsem nadšeným průzkumníkem světa technologií. Moje vášeň pro technologie se stala mým povoláním, a tak pomáhám lidem vybrat ty nejlepší digitální společníky do jejich každodenního života.
Jak se vám líbil tento článek?
4.6/5 - (13 hodnocení)
1 komentář – Set-top boxy: jak vybrat ten nejlepší?
  1. Vsechny inzerivane zarizeni se potykaji s nekvalitnimi zdroji a v nekterych pripadech i dalkovymi ovladaci. Uplne jste vytesnili zarizeni AB 702T, ktere narozdil od praferovanych maji velke a prehledne ovladace a kvalitnibzdroje a u typu 702 combo i alfanumericky displej s nazvem stanice, ktery dokonaly predevsim pri poslechu radii.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TESLA TEH-500 PLUS
Tip redakce
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram