ITmix.cz logo

Recenze: set-top box Skyworth SKWT21FTA

Silné stránky
 • Menu v českém jazyce
 • Připojení přes HDMI i SCART
 • Přehledné EPG
 • Povedené uživatelské rozhraní
 • Designové provedení
Slabé stránky
 • Málo internetových funkcí
 • Neintuitivní nahrávání pořadů

Set-top box Skyworth SKWT21FTA nabízí české menu a přehledné EPG. Díky kompaktním rozměrům a kovovému provedení působí set-top box bytelně a zároveň nebude pod televizí vypadat jako kus zbytečné elektroniky. Co všechno vám set-top box nabídne? To se dozvíte v naší recenzi.

Balení obsahuje vše potřebné

Do rukou jsme dostali na poměry set-top boxů relativně velkou krabici. Po jejím otevřením vidíme precizně zabalený set-top box a jeho příslušenství. Poté, co z krabice vyjmeme samotný set-top box, dostaneme se k několika brožurkám, mezi kterými je například manuál. V balení nalezneme také HDMI kabel o délce 1,5 metru. To je dostačující délka proto, aby se set-top box propojil s televizí. Nechybí samozřejmě dálkové ovládání a dvě AAA baterie. Chybí vám přívodní kabel? Máte pravdu. Přívodní kabel je totiž napevno připojený k samotnému set-top boxu, nelze jej tedy vyjmout. Pro vypnutí set-top boxu slouží I/O tlačítko, které je umístěno pod přívodním kabelem. Někdy k němu ale může být trošku horší přístup.

Zepředu nabídne set-top box pěkné designové zpracování. USB konektor je šikovně schovaný gumovou krytkou. Tím není narušený jednotný design set-top boxu. Máme však drobné obavy, že se při častějším používání tato gumová krytka poškodí. Přesněji řečeno se poničí ohyb. Zezadu pak nalezneme všechno podstatné. Začneme zleva. Tam se nachází konektor pro připojení antény. Vedle něj je připojení pro ethernetový kabel a HDMI kabel. Pokud byste potřebovali, set-top box disponuje také S/PDFI konektorem. Velkou výhodou je, že Skyworth SKWT21FTA podporuje také SCART připojením pro starší televizory.

Tunery set-top boxu s certifikací

Pokud se podíváme, jaké tunery nám Skyworth SKWT21FTA nabídne zjistíme, že podporuje především ten nejdůležitější – DVB-T2 (HEVC/H.265). K tomu disponuje také certifikací od Českých radiokomunikací. DVB-T tuner nemá v našich končinách díky vypnutí jeho podpory na konci roku 2020 smysl. Můžeme tedy napsat, že set-top box disponuje vším, co potřebujete pro pohodlné sledování televizních programů, prostřednictvím set-top boxu.

Konektivita Skyworth SKWT21FTA umožňuje propojení i se staršími televizory

Jestliže se podíváme na to, co z konektivity nám tento set-top box nabídne, určitě potěší možnost propojení televize a set-top boxu pomocí HDMI kabelu nebo dokonce pomocí SCART. To umožňuje možnost zapojit tento set-top box také ke starším televizím. Je to ale všechno?

Potěší vás nadstandardní konektivita
Potěší vás nadstandardní konektivita

Rozhodně není. Jak jsme popsali výše, na přední straně set-top boxu nalezneme šikovně ukrytý USB port, kam můžete připojit USB disk nebo i externí harddisk. Jaké formáty pak můžete z USB disku přehrávat?

 • MKV,
 • MPG,
 • MPEG-2,
 • MPEG4,
 • MP3,
 • FLAC,
 • OGG,
 • JPG,
 • BMP.

Samozřejmostí je pak možnost připojení set-top boxu k internetu, a to pomocí ethernetového kabelu. Přítomnost internetu vám v rámci set-top boxu Skyworth SKWT21FTA nabídne možnost sledování počasí a také RSS kanálů. Více ale od připojení očekávat nemůžeme.

Set-top box nabízí intuitivní uživatelské rozhraní

Ovladač k set-top boxu je poměrně robustní a velký. Na stranu druhou ale disponuje poměrně velkými tlačítky, která usnadňují samotné ovládání zařízení. Horní část ovladače je věnovaný tlačítku pro zapnutí set-top boxu a případné okamžité ztlumení zvuku. Pod těmito tlačítky nalezneme čísla, která slouží k přímému přepínání programů, případně tlačítko pro přepínání mezi televizí a rádiem.

K ovládání set-top boxu budete častěji potřebovat zelené a červené tlačítko v jeho spodní části, což není příliš ergonomické
K ovládání set-top boxu budete častěji potřebovat zelené a červené tlačítko v jeho spodní části, což není příliš ergonomické

V prostřední části ovladače se nachází obligátní kříž, který slouží pro ovládání menu. Uprostřed kříže pak nalezneme tlačítko OK pro potvrzení volby. Níže jsou pak tlačítka pro přepínání programů, případně pro zesílení či zeslabení zvuku. Zvolit zde můžete také teletext a další služby. Rozhodně je vše přehledné, což je velké plus. Spodní část je potom věnována především tlačítkům pro multimédia. To znamená možnost zastavit přehrávání filmu, přetočit jej nebo případně zastavit. Spolehnout se můžete také na tlačítko, které spustí nahrávání programu. Víc ani potřeba není.

Skyworth SKWT21FTA nabízí české menu. Díky tomu bude set-top box snadno ovládat i těm jednotlivcům, kteří cizím jazykům příliš neholdují. Snadné ovladatelnosti přispívá také fakt, že instalace přístroje je velice jednoduchá. Dejte si ale pozor na jednu věc v průběhu instalace set-top boxu. Při instalaci se místo obligátního tlačítka „další“ používá zelené tlačítko. Proč to tak výrobce zvolil nevíme, ale při samotné instalaci nás to dost zmátlo.

Funkce set-top boxu Skyworth SKWT21FTA

Na jaké funkce se můžeme v rámci tohoto set-top boxu těšit? Spolehnout se můžete na vše podstatné, co potřebujete. Pojďme se tedy na jednotlivé funkce podívat také zblízka, abyste věděli, jak reálně fungují. Jaké funkce tedy můžeme očekávat?

 • EPG,
 • TimeShift,
 • nahrávání,
 • automatické ladění,
 • počasí a RSS zprávy.

EPG

Mezi funkce tohoto set-top boxu patří EPG. Jedná se o elektronický televizní program. Ten vám řekne, co na kterém kanálu zrovna běží a co bude běžet v následujících hodinách. Díky tomu máte absolutní přehled o tom, co vám televize v nejbližších hodinách nabídne. Česká lokalizace je samozřejmostí.

Kde koupit Skyworth SKWT21FTA
Skyworth SKWT21FTA
Hodnocení
3.8/5

TimeShift

Druhá funkce je TimeShift. Ta umožňuje pozastavit program, který zrovna sledujete. Tím se zapne nahrávání na zapojené externí uložiště (nezapomeňte jej připojit!). Jakmile bude více času, můžete si program zase zapnout. Nepřijdete tedy ani o vteřinu pořadu, sportovního utkání nebo filmu.

Nahrávání

Jestliže budete chtít nahrávat pořad, který ještě neběží, můžete si pomocí časovače nastavit zapnutí a vypnutí nahrávání. Samotné zaznamenání filmu či pořadu na USB disk je možná také prostřednictvím EPG.

Automatické ladění

Poté, co set-top box zapojíte, bude potřeba jej nainstalovat, přesněji řečeno naladit programy. To naštěstí zvládá set-top box sám. Ušetříte si tak spoustu času, máte také jistotu, že se naladí všechny programy, které můžete sledovat. Automatické ladění sice chvíli potrvá, ale tomu se nevyhnete u žádného zařízení.

Počasí a RSS zprávy

Když už má Skyworth SKWT21FTA možnost připojení k internetu, můžeme si říct, co vám toto připojení přinese. Bohužel musíme konstatovat, že prakticky nic. Můžete si maximálně prohlédnout, jaké bude počasí, případně si můžete přečíst RSS zprávy. Víc toho čekat nemůžeme. Žádné červené tlačítko nebo podobné pokročilé funkce.. A to je dle nás strašná škoda.

Počasí a jeho grafika vám bude dělat radost, o moc víc vám však internetové připojení nenabídne
Počasí a jeho grafika vám bude dělat radost, o moc víc vám však internetové připojení nenabídne

Nejčastější dotazy

Mohu set-top box připojit i ke starším televizorům?

Ano, můžete. Vedle HDMI připojení nabízí set-top box také SCART, kterým disponují právě spíše starší televizory.

Má Skyworth SKWT21FTA certifikaci?

Ano, tento set-top box disponuje certifikací od Českých radiokomunikací.

Podporuje set-top box červené tlačítko?

Ne. Ačkoli můžete set-top box připojit k internetu, bohužel funkci červeného tlačítka, tedy HbbTV nepodporuje.

Umožňuje Skyworth SKWT21FTA nahrávání pořadů?

Ano, pomocí tohoto set-top boxu můžete nahrávat své oblíbené pořady na externí úložiště, odkud je pak můžete také přehrát.

Závěr recenze –⁠ pro koho je tento set-top box ideální volbou?

Set-top box Skyworth SKWT21FTA je rozhodně vhodným řešením pro přijímání televizního signálu. Uživatele potěší jistě menu v češtině nebo možnost automatického laděni programů. K televizi můžete set-top box připojit pomocí HDMI případně prostřednictvím SCART propojení. Ačkoli můžete připojit k set-top boxu internet, nedostanete tím žádné extra výhody. Prakticky se jen podíváte na počasí, což je trošku málo. Výhodou je naopak snadné ovládání i intuitivní menu.

Kde koupit Skyworth SKWT21FTA
Skyworth SKWT21FTA
Hodnocení
3.8/5
Recenze: set-top box Skyworth SKWT21FTA
 • Konektivita
 • Ovládání
 • Funkce
 • Poměr cena/výkon
3.8

Závěrečné shrnutí

Set-top box Skyworth SKWT21FTA nabízí české menu a přehledné EPG. Díky kompaktním rozměrům a kovovému provedení působí set-top box bytelně a zároveň nebude pod televizí vypadat jako kus zbytečné elektroniky. Co všechno vám set-top box nabídne? To se dozvíte v naší recenzi.

Klady

 • Menu v českém jazyce
 • Připojení přes HDMI i SCART
 • Přehledné EPG
 • Povedené uživatelské rozhraní
 • Designové provedení

Zápory

 • Málo internetových funkcí
 • Neintuitivní nahrávání pořadů
Tento článek byl zpracován autorem na základě reálné zkušenosti s produktem. Hodnocení může být ovlivněno subjektivními dojmy autora. 
Autor: Jakub Zich
Autor: Jakub Zich
Jsem nadšeným průzkumníkem světa technologií. Moje vášeň pro technologie se stala mým povoláním, a tak pomáhám lidem vybrat ty nejlepší digitální společníky do jejich každodenního života.
Jak se vám líbil tento článek?
Vaše hodnocení
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související recenze

Recenze: set-top box Skyworth SKWT21FTA
Skyworth SKWT21FTA
Hodnocení: 3.8/5
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram