ITmix.cz logo

Recenze: set-top box TESLA TEH-500 PLUS

Silné stránky
 • Připojení pomocí Wi-Fi
 • operační systém Android 9.0
 • Aplikace jako Netflix a YouTube
 • internetový prohlížeč
Slabé stránky
 • Chybí podpora HbbTV
 • Ne vždy fungující HDMI CEC

Tesla TEH-500 Plus je skvělým set-top boxem, a především plnohodnotným multimediálním centrem. Vedle připojení k internetu nabízí také operační systém Android a spoustu dalších vychytávek. Díky líbivému designu vás Tesla uchvátí na první pohled. Co vše nám tedy nabídne?

Součástí balení je vše potřebné

Krabička je na první pohled poměrně malá, o to více vás ale překvapí její váha. Tesla se snažila tento set-top box zabalit tak trošku prémiově, což se jí dle nás povedlo. Hned po otevření krabice na vás vykoukne uživatelský manuál, a především samotná Tesla TEH-500 Plus. I ta má na své rozměry poměrně velkou váhu. K set-top boxu ale později, pojďme ještě prozkoumat zbylý obsah krabičky.

Ten se skrývá pod kartonem, a nalezneme zde samozřejmě dálkové ovládání a dvě AAA baterie k tomu. Dále nesmí chybět napájecí adaptér a k propojení s televizí najdete uvnitř balení také HDMI kabel. Nemusíte nic dokupovat. Všechno podstatné a důležité pro používání set-top boxu naleznete v jeho balení.

Samotný set-top box je hodně nízký, taková placka. Na přední části nenajdete vůbec nic. Žádné tlačítko či konektor pro připojení čehokoliv. Zadní strana už je o něčem jiném a nabídne toho opravdu hodně. Začneme zleva, kde na nás čeká konektor pro zapojení přívodního kabelu. Žádné překvapení se naštěstí nekoná a konektor má běžné parametry.

Dále můžeme na zadní části najít USB 3.0, což je skvělá zpráva. Ačkoli set-top box disponuje Wi-Fi, můžete k němu jednoduše připojit internet také kabelem. Zhruba uprostřed nalezneme konektor pro propojení TV a set-top boxu za pomoci HDMI kabelu. Vedle něj je další USB port, tentokrát již pouze se standardem 2.0. Jestliže máte starší typ televize, můžete ji spojit se set-top boxem také pomocí AV kabelu, SCART byste v tomto případě hledali marně. Posledním konektorem, který je úplně vpravo, je pak připojení pro anténu.

Pokud byste ale SCART přeci jen potřebovali, můžete se podívat na set-top boxy Sencor SDB 520T, TESLA TE-310 nebo Emos EM190-S.

Po stránce tunerů je set-top box skvěle vybavený

Tesla TEH-500 Plus je skutečně velmi dobře vybavený set-top box. V rámci tunerů nabízí tunery DVB-T, DVB-T2 i DVB-C. Samozřejmostí pak je podpora H.265/HEVC. Ačkoli se jedná o dobře vybavený set-top box, chybí zde duální tuner, který by podporoval nahrávání jednoho pořadu a sledování druhého. To považujeme za obrovské mínus jinak kvalitního zařízení.

Spolehnout se v tomto případě můžete také na certifikaci od Českých radiokomunikací. Zařízení je tedy plně certifikováno na příjem DVB-T2 signálu. Máte tak jistotu, že když doma set-top box rozbalíte a řádně zapojíte, že vám bude fungovat pro vysílání v rámci České republiky.

Konektivita Tesla TEH-500 PLUS je na skvělé úrovni

U konektivity se poněkud zdržíme, protože set-top box nabízí skvělé možnosti. Jak jsme naznačili výše v našem článku, set-top box lze propojit s televizí díky HDMI kabelu, případně můžete připojit také AV kabel (není součástí balení). Počítat naopak nemůžete s konektorem SCART. Díky jeho absenci ale může být celkový design zařízení více uhlazený.

Skvělou zprávou je, že Teslu TEH-500 PLUS připojíte velmi snadno k internetu. Využít k tomu můžete na zadní straně LAN připojení, případně set-top box disponuje také integrovanou Wi-Fi 802.11 a/b/g/n. LAN připojení umožňuje rychlost až 100 Mb/s. To bude bohatě stačit na vše, co budete se set-top boxem provádět.

Internet nemusíte připojovat kabelem, set-top box disponuje WiFi modulem
Internet nemusíte připojovat kabelem, set-top box disponuje WiFi modulem

Dále set-top box disponuje také dvěma USB porty. Jeden nabízí standard 2.0, druhý pak standard 3.0. To ale není všechno. Tesla TEH-500 Plus disponuje také integrovaným flash úložištěm s kapacitou 16 GB. Nahrávat své oblíbené pořady pak můžete buď na externí úložiště, případně můžete využít zabudovanou flash paměť. Ta se bude hodit především pro funkci TimeShift, o ní ale později.

Pokud byste chtěli přehrát média, set-top box toho zvládne skutečně mnoho. Ať už se bude jednat o filmy či fotografie, podporovaných formátů je opravdu hodně. Na jaké se můžete těšit?

 • JPEG,
 • PNG,
 • GIF,
 • MP3,
 • WMA,
 • FLAC,
 • WAV,
 • AVI,
 • MPEG,
 • DIVX,
 • MP4,
 • WMV,
 • 3GP.

Konektivita je tak v tomto ohledu skutečně vynikající. Pokud by vás snad omrzely filmy z USB disku, pak můžete využít například YouTube aplikace a díky Tesla TEH-500 Plus si přehrát svá oblíbená videa. Takovou konektivitu by mohl závidět například set-top box Strong SRT-82, který díky svému minimalistickému designu příliš možností nenabídne.

Malý ovladač perfektně padne do ruky

Než se pustíme do samotného ovládání jako takového, měli bychom si něco říct o vybavení set-top boxu. Aby bylo prostředí, pokud možno plynulé, využila Tesla v tomto případě výkonný procesor Amlogic S905D Quad core ARM Cortex-A53. K tomu je k dispozici také 2 GB velká operační paměť, což samo o sobě umožňuje plynulý chod uživatelského rozhraní tohoto multimediálního centra. 16 GB vnitřní úložiště jsme již zmiňovali. Nesmíme zapomenout také na Android 9.0, který je zde jako operační systém. Set-top box nenabízí žádnou aktualizaci operačního systému. Případných bezpečnostních záplat se nejspíše jen tak nedočkáte.

Kde koupit TESLA TEH-500 PLUS
TESLA TEH-500 PLUS
Hodnocení
4.6/5

Nyní k ovladači. Ten je sám o sobě poměrně malý, a tak skvěle padne do ruky. Není nijak těžký, takže ovládání bude opravdu hračka. Ovladač si můžeme rozdělit na tři třetiny. Tu první, úplně nahoře, vyplňují především tlačítka pro zapnutí/vypnutí set-top boxu a ovládání multimédií. Můžete tak jednoduše začít přehrávat filmy, přetáčet je nebo můžete zcela ztlumit zvuk a zapnout funkci EPG.

Ovladač nijak "smart" není, na druhou stranu ani neurazí
Ovladač nijak "smart" není, na druhou stranu ani neurazí

Druhá třetina je určena především pro ovládání hlasitosti, přepínání kanálů nebo klidně ovládání aplikací. Uprostřed ovladače je pak také ovládací kříž, který známe i z dalších ovladačů. Velkým tlačítkem OK pak můžete jednoduše svoji volbu potvrdit. I zde jsou tlačítka relativně velká, takže by ovládání set-top boxu nemělo dělat žádný problém.

Poslední třetinu pak vyplňují klasická čísla. Těmi můžete jednoduše navolit program, který chcete sledovat a Tesla TEH-500 Plus vám to umožní. Úplně na spodní straně je pak logo Tesla. Poznáte tak, k čemu ovladač patří.

Nyní se pojďme podívat na samotné softwarové uživatelské prostředí. To je přehledné, poměrně intuitivní na ovládání, a především v češtině. Vedle klasického ovládání set-top boxu se můžete dostat také k různým aplikacím, které zprostředkují ještě lepší multimediální zážitek. O tom si ale více řekneme v rámci kapitoly o funkcích, kterými je Tesla TEH-500 Plus doslova nabitá. Spolehnout se ale skutečně můžete především na svižné prostředí, které vás na první pohled zaujme.

Funkce set-top boxu Tesla TEH-500 Plus

Set-top box Tesla TEH-500 Plus je doslova nabitý všemi možnými funkcemi, které vás jen napadnou. O jaké funkce se jedná a co vše od nich můžete čekat? Začneme krátkým seznamem, pak si všechny funkce popíšeme podrobněji. Jedná se o následující:

 • automatické ladění,
 • EPG,
 • KODI,
 • předinstalované aplikace,
 • síťové aplikace,
 • nahrávání,
 • HDMI CEC,
 • rodičovský zámek,
 • TimeShift.

Automatické ladění

Automatické ladění za vás vyhledá všechny dostupné kanály a seřadí je za sebe. Vy se tak nemusíte vůbec o nic starat, všechno potřebné za vás udělá set-top box. Kdybyste ale přece jen chtěli, můžete si pak programy seřadit podle vlastní preference, jelikož zařízení umožňuje také manuální řazení programů.

EPG vás zbaví klasického televizního programu

EPG je funkce, díky které přesně víte, jaký program, na jakém televizním kanále právě běží. Můžete se navíc podívat také na to, co v televizi poběží později. Máte tak absolutní přehled o programu, aniž byste museli sáhnout po papírovém průvodci případně byste museli pátrat na internetu. To vám díky funkci EPG odpadá.

EPG je skvěle přehledné i na několik dní dopředu
EPG je skvěle přehledné i na několik dní dopředu

Multimediální centrum KODI

KODI je vlastně softwarové multimediální centrum. Přes něj lze sledovat filmy, pouštět si oblíbené skladby nebo si lze prohlížet obrázky a fotografie. KODI umí číst ze zařízení připojené přeš USB rozhraní, případně přes síťová uložiště. Přes KODI můžete také poslouchat internetová rádia. Využívá se pak nejen pro chytré televize a set-top boxy, můžete jej nalézt například v počítačích nebo telefonech.

Předinstalované aplikace, ze kterých můžete vybírat

Předinstalované aplikace slouží k tomu, že můžete set-top box využívat skutečně naplno. Ať už se jedná o předinstalované iVysílání, Stream TV nebo například o aplikaci Chrome, díky které můžete i za pomoci set-top boxu brouzdat po internetu. Možností je skutečně mnoho, navíc můžete také některé aplikace snadno doinstalovat.

Operační systém Android vám dovolí doinstalovat nespočet aplikací které dále rozšíří funkce vašeho televizoru
Operační systém Android vám dovolí doinstalovat nespočet aplikací které dále rozšíří funkce vašeho televizoru

Síťové aplikace včetně YouTube a Netflix

Pod pojmem síťové aplikace se pak řadí především známá platforma YouTube, přes kterou můžete sledovat svá oblíbená videa. Druhou velmi známou platformou je bezesporu Netflix. Stačí tak mít u této streamovací služby účet a můžete seriály či filmy od Netflixu sledovat prostřednictvím vašeho set-top boxu.

Kde koupit TESLA TEH-500 PLUS
TESLA TEH-500 PLUS
Hodnocení
4.6/5

Pořad si můžete volitelně nahrát

Jak název napovídá, funkce je vhodná především k tomu, abyste mohli nahrávat své oblíbené pořady, které nestihnete sledovat v době přenosu. Nahrávání zapnout manuálně sami, nebo nastavit časovač. Ten sám zapne a následně také vypne nahrávání. Vy se tak nebudete muset vůbec o nic starat. Samozřejmostí je možnost nastavení, na který USB disk se bude pořad nahrávat, případně zda chcete využít interní flash úložiště.

HDMI CEC

HDMI CEC je spíše takovou hardwarovou funkcí než zrovna softwarovou. Díky tomuto speciálnímu HDMI byste měli být schopni ovládat televizi i set-top box najednou. Ne vždy ale toto propojení funguje a zmiňujeme ho proto především okrajově.

Rodičovský zámek

Rodičovský zámek je zase funkcí, pomocí které můžete jednoduše zabezpečit set-top box proti tomu, aby děti koukaly na nevhodné programy a pořady. Jednoduchým heslem, nebo-li rodičovským zámkem.

TimeShift

Poslední funkcí, která stojí za zmínku, je funkce TimeShift. Ta vám umožňuje pozastavit program, který zrovna běží v televizi. V tu chvíli se začne pořad automaticky natáčet. Až tedy budete mít čas, můžete jednoduše pořad zase spustit a začnete tam, kde jste předtím skončili.

Díky integrované flash paměti nemusíte myslet na připojení externího úložiště přes USB.

Že vám ve funkcích něco chybí? Ano, máte pravdu. Ačkoli se jedná o špičkově vybavený set-top box s Wi-Fi či LAN připojením k internetu, nenabízí funkci červeného tlačítka. To je ovšem obrovská škoda a myslíme si, že takový set-top box by touto funkcí měl rozhodně disponovat!

Nejčastější dotazy

Lze připojit set-top box ke starší, „hloupé“ televizi?

Ačkoli set-top box nedisponuje SCART připojením, přesto můžete zvolit AV připojení. A i když máte „hloupou“ televizi, s tímto set-top boxem z ní rázem uděláte Smart TV.

Podporuje Tesla TEH-500 Plus HbbTV?

Funkci HbbTV neboli funkce červeného tlačítka zde bohužel není podporována.

Je set-top box certifikovaný?

Ano, Tesla TEH-500 Plus disponuje certifikací od Českých radiokomunikací.

Umožňuje Tesla TEH-500 Plus nahrávání pořadů?

Ano! Touto funkcí zařízení disponuje. Dokonce můžete pro uložení využít také integrované paměti o velikosti 16 GB.

Závěr –⁠ jak set-top box Tesla TEH-500 Plus obstál v naší recenzi?

Tesla TEH-500 Plus je bezesporu skvělým set-top boxem, respektive skvělým multimediálním centrem. Díky připojení k internetu můžete využívat platformy jako je YouTube nebo Netflix. Ačkoli je zde možnost internetu, bohužel zde nenajdeme funkci HbbTV, což je velká škoda. Velké množství funkcí, vynikající konektivita a celkové provedení uživatelského prostředí si ale zaslouží jedničku. Set-top box by sice mohl nabídnout trošku více, otázka ale je, zda bychom nechtěli zbytečně mnoho od jednoho přístroje. Navíc by se to také promítlo do zvýšení ceny, což by mohlo mnohé uživatele odradit.

Kde koupit TESLA TEH-500 PLUS
TESLA TEH-500 PLUS
Hodnocení
4.6/5
Recenze: set-top box TESLA TEH-500 PLUS
 • Konektivita
 • Ovládání
 • Funkce
 • Poměr cena/výkon
4.6

Závěrečné hodnocení

Tesla TEH-500 Plus je skvělým set-top boxem, a především plnohodnotným multimediálním centrem. Vedle připojení k internetu nabízí také operační systém Android a spoustu dalších vychytávek. Díky líbivému designu vás Tesla uchvátí na první pohled. Co vše nám tedy nabídne?

Klady

 • Připojení pomocí Wi-Fi
 • operační systém Android 9.0
 • Aplikace jako Netflix a YouTube
 • internetový prohlížeč

Zápory

 • Chybí podpora HbbTV
 • Ne vždy fungující HDMI CEC
Tento článek byl zpracován autorem na základě reálné zkušenosti s produktem. Hodnocení může být ovlivněno subjektivními dojmy autora. 
Autor: Jakub Zich
Autor: Jakub Zich
Jsem nadšeným průzkumníkem světa technologií. Moje vášeň pro technologie se stala mým povoláním, a tak pomáhám lidem vybrat ty nejlepší digitální společníky do jejich každodenního života.
Jak se vám líbil tento článek?
5/5 - (1 hodnocení)
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související recenze

Recenze: set-top box TESLA TEH-500 PLUS
TESLA TEH-500 PLUS
Hodnocení: 4.6/5
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram