ITmix.cz logo

Recenze: set-top box Mascom MC720T2 HD

Silné stránky
 • Menu v češtině
 • HDMI i SCART
 • FullHD obraz
 • Možnost ovládání TV ovladačem od set-top boxu
Slabé stránky
 • Nevyužitý potenciál připojení k internetu
 • Pouze základní tuner

Set-top box Mascom MS720T2-HD nabízí líbivý design, potřebné funkce i možnost ovládání televize a set-top boxu pomocí jednoho ovladače. Co přesně můžete od tohoto zařízení očekávat a jaká multimédia můžete jednoduše přehrát?

Součástí balení je dálkový ovladač i napájecí kabel

Krabice od set-top boxu je poměrně malá, což se příjemně podepsalo také na samotném zařízení. Věnujme se ale primárně jejímu obsahu. Po rozbalení nás hned nahoře čeká samotný set-top box. U něj je samozřejmě přibalený napájecí kabel, nezbytný dálkový ovladač a dvě AAA baterie, které patří do ovladače. Více už se do krabice nevešlo. Žádný kabel, žádný infračervený opakovač. Nic z toho.

Set-top box Mascom MC720T2-HD nabídne na přední části poměrně velkou možnost ovládání. Nachází se zde tlačítko pro samotné spuštění zařízení, stejně tak tlačítko, kterým se pohodlně dostanete do menu. Pakliže budete potřebovat ovládat set-top box i bez ovladače, můžete. V levé části set-top boxu se totiž nachází ovládací kříž společně s „OK“ tlačítkem uprostřed. Kromě toho se můžete spolehnout na USB port, do kterého můžete připojit USB disk či jiné externí úložiště. Jedná se ale pouze o USB 2.0.

Na čelní straně naleznete ovládání a USB konektor
Na čelní straně naleznete ovládání a USB konektor

Zadní část logicky patří všemožným připojovacím konektorům. Začneme zleva, kde se nachází vstup pro anténu či koaxiální kabel. Hned vedle je dvojice konektorů pro propojení set-top boxu a televize. Jak správně tušíte, jedná se o HDMI výstup a SCART výstup. To zajišťuje, že zařízení lze připojit i ke starším typům televize. V pravé části na nás čeká ethernetový vstup, pomocí kterého připojíte set-top box k internetu a samozřejmě vstup pro napájecí kabel.

Zadní strana set-top boxu napovídá možnosti konektivity
Zadní strana set-top boxu napovídá možnosti konektivity

Tunery set-top boxu jsou vhodné pro ČR

Jaké tunery nám Mascom MC720T2-HD nabízí? Prakticky nabídne pouze DVB-T2 (HEVC/H.265), který vás zajímá zdaleka nejvíce. Vedle toho disponuje set-top box také DVB-T tunerem, ten ale vzhledem k ukončení podpory v České republice není vůbec podstatný. Na krabici se také dozvíte, že toto zařízení bylo ověřeno na vysílání Českých radiokomunikací, nedisponuje ale jejich certifikací. V podstatě věci to ale nijak nevadí, set-top box vám televizní programy spustí i tak.

Konektivita Mascom MC720T2-HD nabízí vše potřebné

Co nám tento set-top box nabídne v rámci konektivity? Prakticky vše podstatné a důležité, více totiž není potřeba. Již jsme zmínili, že set-top box a televizi můžete jednoduše propojit pomocí HDMI kabelu (je zde podpora rozlišení 1 920 x 1 080 pixelů, tedy FullHD), u starších televizí máte zase možnost využít SCART propojení.

Mascom MC720T2 HD nabídne slušnou konektivitu
Mascom MC720T2 HD nabídne slušnou konektivitu

Zepředu zase nabídne Mascom MC720T2-HD USB port, kam můžete připojit například USB disk. To vám umožní zapojit externí úložiště pro nahrávání oblíbených pořadů, případně si můžete přehrát film či prohlédnout fotografie z dovolené. To vše vám set-top box umožní. Jaké formáty jsou v tomto případě dostupné?

 • JPEG,
 • BMP,
 • PNG,
 • AVI,
 • MOV,
 • MKV,
 • TS,
 • MPEG2,
 • MPEG4,
 • MP3.

Jak vidíte, set-top box nabízí opravdu širokou nabídku podporovaných formátů. Vedle toho můžete set-top připojit k internetu pomocí LAN. Wi-Fi připojení zde není možné. Moc ale od internetu nečekejte, je tam spíše do počtu než kvůli podpoře pokročilých funkcí, které internet nabízí. O tom ale později.

Ovladač využijete i na ovládání televize

Nejdříve začneme u ovladače, který nenabídne pouze ovládání set-top boxu. S jeho pomocí lze ovládat i televizi. K tomu slouží především horní část ovladače. Horní modré tlačítko slouží k zapnutí televize, zatímco horní červené tlačítko k zapnutí samotného set-top boxu. Pomocí „TV CONTROL“ můžete televizi zapnout/vypnout, případně zvýšit/snížit hlasitost. Prakticky to hlavní, co potřebujete. Abyste mohli televizi ovládat pomocí tohoto ovladače, bude potřeba jej nejdříve nastavit. Je to poměrně jednoduchý proces, ke kterému budete potřebovat tento ovladač a také ovladač k televizi. Celý postup je pak popsaný v návodu, takže jej sem nebudeme vypisovat.

Ovladačem můžete ovládat jak set-top box tak televizor
Ovladačem můžete ovládat jak set-top box tak televizor

Pod těmito tlačítky nabízí ovladač ovládání multimédií. Můžete je přetáčet, zastavit si film, případně jej zase spustit. Nachází se zde také tlačítka pro začátek nahrávání pořadu, případně ovládání funkce TimeShift, o ní ale později.

Prostřední část pak patří ovládacímu kříži, pomocí kterého můžete přepínat kanály, měnit hlasitost nebo se dostat například do menu set-top boxu. Najdete zde také tlačítko pro ovládání EPG, případně k úplnému vypnutí zvuku, tzv. „mute“. Úplně vespod pak naleznete čísla, pomocí kterých můžete přímo zvolit konkrétní program, který chcete sledovat.

Samozřejmostí je pak menu v češtině, pro ovládání set-top boxu tak nepotřebujete umět žádný cizí jazyk, což je bezesporu výhoda. Celkově je prostředí Mascomu MC720T2-HD intuitivní a pro ovládání jednoduché. Díky přehlednému ovladači s velkými tlačítky to zvládne opravdu každý bez sebemenšího problému.

Kde koupit Mascom MC720T2 HD
Mascom MC720T2 HD
Hodnocení
3.9/5
Uživatelské rozhraní nemá nejmodernější design
Uživatelské rozhraní nemá nejmodernější design

Pokud si potrpíte na propracované uživatelské rozhraní, doporučujeme vám recenzi set-top boxu Skyworth SKWT21FTA.

Funkce set-top boxu jsou docela běžné

Je načase se podívat na to, co nám set-top box nabídne v rámci funkcí. Dá se říct, že se jedná o běžné funkce, které nabízí velká spousta set-top boxů. Jmenovitě se jedná o:

 • časovač pro nahrávání,
 • automatické ladění,
 • EPG,
 • TV Control,
 • počasí a RSS kanály,
 • TimeShift.

Časovač

Časovač pro nahrávání vám umožňuje nastavit si čas, od kdy do kdy má set-top box spustit nahrávání pořadu, který nestihnete sledovat v době, kdy běží v televizi. Výhodou také je, že nebudete muset hlídat přesný čas spuštění nahrávání, zařízení se totiž postará o vše samo.

Automatické ladění

Druhou skvělou funkcí je bezesporu automatické ladění. Jednoduše připojíte set-top box, nezapomenete na anténu, a po spuštění v menu zvolíte automatické ladění. Zařízení pak jednoduše vyhledá programy, seřadí je a vy se nemusíte vůbec o nic starat. I v tomto usnadní Mascom celou instalaci.

Díky EPG dáte sbohem papírovému televiznímu programu

Další poměrně rozšířenou a hojně používanou funkcí je právě EPG. Při zmáčknutí konkrétního tlačítka na ovladači se spustí informace o tom, co právě na kanálu běží. Zobrazí se také budoucí pořady, které budou v následujících hodinách na programu běžet. Nepotřebujete tak klasický papírový televizní program.

TV Control

TV Control není až tak funkcí samotného set-top boxu jako spíše ovladače. Nepotřebujete tak dva ovladače, ale jednoduše jediným ovladačem ovládáte jak televizi, tak set-top box.

Počasí a RSS kanály

Počasí a RSS kanály jsou závislé od toho, zda budete mít set-top box připojený k internetu nebo ne. Za pomoci těchto funkcí si tak můžete přečíst co nového se děje, případně se podívat na počasí v hlavních městech Evropy. Nic víc za tím nehledejte.

TimeShift

TimeShift využijete zejména v případě, když potřebujete odběhnout od pořadu, který právě běží v televizi. Jednoduše zapnete funkce TimeShift, čímž pořad pozastavíte. Ve stejnou dobu se také zapne nahrávání na externí úložiště, které může mít velikost až 1 TB a v klidu si pořad dokoukat, až budete mít více času.

Naopak set-top boxu chybí především funkce červeného tlačítka neboli HbbTV. Tím by se rozhodně rozšířila možnost využití připojení k internetu. Musíme se ale bohužel smířit s tím, že Mascom MC720T2-HD touto možností nedisponuje.

Nejčastější dotazy

Je možné připojit set-top box ke starším televizorům?

Ano, díky SCART konektoru to možné je. Vedle něj pak můžete set-top box připojit pomocí HDMI.

Disponuje Mascom MC720T2-HD certifikací?

Bohužel tento set-top box certifikací nedisponuje. Nemusíte mít ale obavy, je alespoň ověřený pro české vysílání.

Jaké formáty jsou podporovány pro přehrávání multimédií?

Prakticky všechny běžné formáty můžete přehrát. Nejčastěji se jedná o JPG pro fotografie, MKV či AVI pro filmy a MP3 pro audio.

Kde koupit Mascom MC720T2 HD
Mascom MC720T2 HD
Hodnocení
3.9/5
Nabízí Mascom MC720T2-HD také červené tlačítko?

Bohužel ne. Ačkoli můžete set-top box připojit k internetu, bohužel zde funkce HbbTV neboli červené tlačítko není.

Závěr recenze –⁠ jak set-top box Mascom MC720T2-HD hodnotíme?

Set-top box Mascom MC720T2-HD uživatele zaujme poměrně drobným zpracováním, které skvěle zapadne pod televizi. Velkou výhodu je možnost propojení přes HDMI kabel nebo přes SCART. To využijete u starších televizorů. Set-top box sice lze připojit k internetu, prakticky to ale neznamená žádnou výhodu. Pokud ale hledáte dobře fungující set-top box se základními funkcemi, pak vám Mascom MC720T2-HD nabídne vše potřebné.

Recenze: set-top box Mascom MC720T2 HD
 • Konektivita
 • Ovládání
 • Funkce
 • Poměr cena/výkon
3.9

Závěrečné shrnutí

Set-top box Mascom MS720T2-HD nabízí líbivý design, potřebné funkce i možnost ovládání televize a set-top boxu pomocí jednoho ovladače. Co přesně můžete od tohoto zařízení očekávat a jaká multimédia můžete jednoduše přehrát?

Klady

 • Menu v češtině
 • HDMI i SCART
 • FullHD obraz
 • Možnost ovládání TV ovladačem od set-top boxu

Zápory

 • Nevyužitý potenciál připojení k internetu
 • Pouze základní tuner
Tento článek byl zpracován autorem na základě reálné zkušenosti s produktem. Hodnocení může být ovlivněno subjektivními dojmy autora. 
Autor: Jakub Zich
Autor: Jakub Zich
Jsem nadšeným průzkumníkem světa technologií. Moje vášeň pro technologie se stala mým povoláním, a tak pomáhám lidem vybrat ty nejlepší digitální společníky do jejich každodenního života.
Jak se vám líbil tento článek?
4.5/5 - (2 hodnocení)
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související recenze

Recenze: set-top box Mascom MC720T2 HD
Mascom MC720T2 HD
Hodnocení: 3.9/5
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram