ITmix.cz logo

Recenze: set-top box Emos EM190-S

Silné stránky
 • Kompaktní rozměry
 • Podpora HDMI i SCART
 • USB vstup, pro přehrávání multimédií
 • Příjemný ovladač
 • Infračerveného opakovač v balení
Slabé stránky
 • V balení není HDMI kabel
 • Nenabízí pokročilé funkce
 • Pouze DVB-T2 a DVB-T tuner

Cenově dostupný set-top box, který vám nabídne nejen tolik důležitý tuner DVB-T2, ale také Full HD obraz, USB připojení a možnosti napojení k televizi pomocí HDMI nebo SCART. To je Emos EM190-S. Co dalšího vám set-top box nabídne a co vše od něj můžete čekat? Na to se podíváme v naší recenzi.

Díky malým rozměrům nezabírá moc místa

Po rozbalení krabičky na nás vykoukne poměrně malý set-top box, který v sobě ale skrývá poměrně hodně možností. Jeho velikost by se dala přirovnat k menšímu smartphonu, takže vám nezabere příliš místa u televize. Vedle samotného přístroje je zde také dálkové ovládání, které ničím nevyčnívá oproti jiným ovladačům. Má ale poměrně zajímavý povrch, díky kterému působí leskle a elegantně. To by mohli lidé s designovým cítěním ocenit. Součástí jsou také baterie k ovladači. Obrovskou výhodou ovladače je fakt, že s ním můžete ovládat nejen samotný set-top box, ale také televizi. Dva spotřebiče, a přesto se ovládají pouze jedním ovladačem.

Vedle zmíněného důležitého příslušenství nalezneme v balení také adaptér na napájení set-top boxu a dále infračervený opakovač. Ten byste mohli využít zejména pro případ, kdy chcete mít set-top box více schovaný a ovládání by tak mohlo tropit potíže. Jeho minimalistické rozměry jsou výhodné, opakovače si totiž možná ani nevšimnete, pokud jej šikovně umístíte. A to je vše. Žádný HDMI kabel nebo něco podobného nečekejte. Pokud tedy nemáte vlastní, rozhodně jej nezapomeňte k set-top boxu dokoupit, abyste jej mohli hned zapojit.

Tunery, které Emos EM190-S podporuje

Z pohledu tunerů se zde nesetkáme s ničím ojedinělým. Nejvíce vás jistě zajímá DVB-T2 (H.265/HEVC), který je v rámci set-top boxu samozřejmostí. Dále pak můžete narazit na DVB-T tuner. Tím náš výčet skončil. Je ale jasné, že vzhledem k cenové kategorii přístroje nemůžeme očekávat přehršel tunerů a dalších vychytávek. Navíc, drtivá většina uživatelů si vystačí pouze s těmito základními tunery, nic více nepotřebují a zbytečně by se jen navyšovala cena set-top boxu. Výhodou je také certifikace od Českých radiokomunikací. Máte tedy jistotu, že vše poběží jak má.

Jak na připojení set-top boxu k televizi

Konektivita je zde na úrovni toho, co bohatě dostačuje běžným smrtelníkům. Zezadu set-top boxu nalezneme možnost připojení k televizi za pomoci HDMI kabelu. Pokud vlastníte starší televizi, pak jistě oceníte možnost propojení Emos EM190-S s televizí pomocí SCART konektoru, který už dnes nemusí být takovou samozřejmostí, jak se může na první pohled zdát. Vedle toho zde naleznete také vstup pro anténu a samozřejmě napájení.

Konektory zadní strany set-top boxu Emos EM190-S
Konektory na zadní straně set-top boxu

Zepředu set-top boxu pak můžete připojit infračervený opakovač a samozřejmě také USB. Na USB disk pak můžete jednoduše nahrávat své oblíbené pořady nebo z něj přehrávat multimédia. Jedná se o klasický port USB 2.0, což ale ničemu nijak nevadí. Novější standard by znamenal také vyšší cenu. Nic dalšího od Emos EM190-S nečekejte. Není vybavený ani připojením pro LAN nebo možností připojení k Wi-Fi.

Přední strana set-top boxu je osazena USB portem a micro USB pro opakovač
Přední strana set-top boxu je osazena USB portem a micro USB pro opakovač

Vraťme se ale ještě k USB portu. Do něj vedle USB disku připojíte také externí harddisk, a to až o velikosti 1 TB. To rozhodně ocení milovníci filmů. Navíc takto velké uložiště vám umožní vaše oblíbené pořady a filmy také nahrávat. Pokud je tedy nestihnete přímo v televizi, můžete si je přehrát později. Po této stránce je tedy set-top box skvěle vybavený.

Velkou výhodou tohoto set-top boxu je především snadné ovládání i připojení k televizi. Prakticky stačí jen zapojit kabely do správných otvorů (které navíc nejsou zaměnitelné) a je vystaráno. Menu je pak kompletně v českém jazyce, takže není potřeba umět žádný jiný cizí jazyk. Instalační proces set-top boxu je intuitivní a především rychlý. Nemusíte tak trávit hodiny jeho instalací. Kanály se také naladí automaticky, čímž je vyřešen i tento problém. Ladění kanálů totiž bývá zpravidla nejproblematičtější.

Samotné prostředí, ve kterém zobrazujete videa, fotky nebo pomocí něj zapínáte libovolné kanály, je jednoduché a přehledné. Nedá se od něj očekávat žádný grafický luxus, na druhou stranu je to plně dostačující prostředí, se kterým si poradí i ti technicky méně zdatní jedinci. Samotné ovládání pomocí přibaleného ovladače je pak velice jednoduché.

Zapnutí set-top boxu probíhá pomocí červeného tlačítka, tak, jak je většina z nás zvyklá i u jiných spotřebičů. Na horní straně ovladače pak nalezneme tlačítka pro ovládání multimédií nebo samotné televize. Uprostřed je pak klasický kříž, pomocí kterého můžete přepínat programy nahoru a dolů, případně pomocí kterých lze snížit nebo zvýšit hlasitost. Ve spodní části pak samozřejmě naleznete čísla, s jejichž pomocí lze volit kanály přímo. Nic víc na ovladači nenajdete.

Funkce set-top boxu Emos EM190-S

Pokud se podíváme na jednotlivé funkce, pak se opět jedná o takový základ, který byste mohli očekávat u všech set-top boxů pro základní použití. O jaké funkce se přesně jedná?

 • TimeShift
 • Teletext
 • EPG
 • Rodičovský zámek

TimeShift pro chvíle, kdy potřebujete odběhnout

Funkci TimeShift využijete zejména tehdy, když potřebujete odběhnout od svého oblíbeného televizního pořadu, ale zároveň nechcete přijít ani o vteřinu vysílání. Díky této funkci můžete pořad jednoduše stopnout, v tu chvíli se ale začne pořad nahrávat na USB, kde bude dočasně uložený. Jakmile budete mít zase čas, můžete si program spustit tam, kde jste jej přestali sledovat.

Kde koupit Emos EM190-S
Emos EM190-S
Hodnocení
3.8/5

Teletext vám zprostředkuje důležité informace

Pomocí funkce teletext se zase můžete dozvídat všechny důležité informace, zprávy o počasí a podobně. To vše pomocí set-top boxu a textu.

EPG vás zbaví papírového televizního programu

EPG funkce zase poslouží k tomu, že si můžete přečíst podrobné informace o pořadu, případně lze také zjistit, co bude na vybraném kanálu vysíláno například za dvě hodiny.

Rodičovský zámek

Rodičovský zámek je zase vhodný především pro rodiny s dětmi. Můžete totiž jednoduše nastavit, na které kanály se může dítě dívat a ty ostatní pohodlně zabezpečíte heslem. Stejně tak lze také pomocí rodičovského zámku ovlivnit kolik času před obrazovkou dítě stráví.

Rodičovský zámek
Rodičovský zámek

Bohužel zde chybí funkce HbbTV, jinak řečeno funkce červeného tlačítka. Stejně tak by někdo jistě ocenil možnost připojení na Wi-Fi, která by mohla přinést nejen zmíněné HbbTV, ale také možnosti streamování nejrůznějších služeb.

Nejčastější dotazy

Je set-top box Emos EM190-S certifikovaný?

Ano. Set-top box Emos EM190-S nabízí certifikaci od Českých radiokomunikací. Můžete se na něj plně spolehnout.

Podporuje set-top box HbbTV?

Bohužel. Tento set-top box nepodporuje funkci červeného tlačítka neboli HbbTV.

Je Emos EM190-S vhodný i pro starší televizory?

Ano! Set-top box můžete s televizí propojit s novým HDMI, stejně tak se starším SCARTem. Ať už máte doma novější nebo starší televizi, vždy ji s tímto set-top boxem připojíte.

Je možné set-top box připojit k internetu?

Bohužel. Tento typ set-top boxu nenabízí připojení k internetu pomocí LAN ani pomocí Wi-Fi.

Závěr –⁠ jak si Emos EM-190S vedl v naší recenzi?

Emos EM190-S je poměrně miniaturní set-top box o velikosti menšího smartphonu, který vám nezabere mnoho místa. Jeho instalace je poměrně jednoduchá a zvládne ji i méně technicky nadaný typ. Samotné ovládání set-top boxu je jednouché a bezproblémové. Možná by si někdo mohl stěžovat na menší počet tunerů či na chybějící funkce jako například HbbTV. Na stranu druhou se v této cenové relaci nemůžeme o těchto funkcích a vymoženostech zkrátka bavit. Myslíme si ale, že koncovými uživateli tohoto set-top boxu nebudou zrovna techničtí hračičkové.

Kde koupit Emos EM190-S
Emos EM190-S
Hodnocení
3.8/5
Recenze set-top boxu Emos EM190-S
 • Konektivita
 • Ovládání
 • Funkce
 • Poměr cena/výkon
3.8

Závěřečné hodnocení

Cenově dostupný set-top box, který vám nabídne nejen tolik důležitý tuner DVB-T2, ale také Full HD obraz, USB připojení a možnosti napojení k televizi pomocí HDMI nebo SCART. To je Emos EM190-S. Co dalšího vám set-top box nabídne a co vše od něj můžete čekat? Na to se podíváme v naší recenzi.

Klady

 • Kompaktní rozměry
 • Podpora HDMI i SCART
 • USB vstup, pro přehrávání multimédií
 • Příjemný ovladač
 • Infračerveného opakovač v balení

Zápory

 • V balení není HDMI kabel
 • Nenabízí pokročilé funkce
 • Pouze DVB-T2 a DVB-T tuner
Tento článek byl zpracován autorem na základě reálné zkušenosti s produktem. Hodnocení může být ovlivněno subjektivními dojmy autora. 
Autor: Jakub Zich
Autor: Jakub Zich
Jsem nadšeným průzkumníkem světa technologií. Moje vášeň pro technologie se stala mým povoláním, a tak pomáhám lidem vybrat ty nejlepší digitální společníky do jejich každodenního života.
Jak se vám líbil tento článek?
5/5 - (2 hodnocení)
1 komentář – Recenze: set-top box Emos EM190-S
 1. Neni to jen tak obycejny set-top box, ale spickove multimedialni centrum, ktere vam poskytne tisice hodin zabavy. Krome mnoha televiznich kanalu naladite i spoustu radiovych stanic, prehrajete si filmy a hudbu z USB disku nebo si uzijete prezentaci fotografii s hudebnim doprovodem .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související recenze

Recenze: set-top box Emos EM190-S
Emos EM190-S
Hodnocení: 3.8/5
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram