ITmix.cz logo

Recenze: akční kamera Lamax X9.2

Silné stránky
 • Příznivý poměr cena/výkon
 • Nízká hmotnost
 • Příslušenství v balení
 • Dálkové ovládání
 • Kvalita záznamu v dobrém světle
Slabé stránky
 • Bez pouzdra málo odolná
 • Slabší stabilizace

Lamax X9.2 nabízí za rozumnou cenu širokou paletu příslušenství v balení a solidní kvalitu obrazu. V rozlišení 4K při 60 FPS jsou nahrávky detailní, plynulé a poslouží vám k zaznamenání sportu či dovolenkových pobytů. Díky přibalenému pouzdru se s kamerou můžete potápět do hloubky 40 metrů. Mezi jejími funkcemi nechybí zpomalené snímání či časosběrné video.

Nejčastější dotazy a odpovědi

Jaké má Lamax X9.2 rozlišení?

Maximální rozlišení nahrávek je 4K, a to při 30 nebo 60 FPS. Rozlišení fotografií je nastavitelné do hodnoty 16 Mpx.

Je kamera Lamax X9.2 vodotěsná?

Ne, kamera sama o sobě není vodotěsná. Její balení ale obsahuje odolné plastové pouzdro, které je vodotěsné do hloubky 40 m.

Jaké paměťové karty podporuje Lamax X9.2?

Lamax X9.2 podporuje paměťové karty formátu microSD o kapacitě do 128 GB. Paměťová karta musí patřit do rychlostní třídy UHS-I U3, aby dokázala zapisovat větší 4K záznamy.

Obsah balení Lamax X9.2

Balení akční kamery je doplněno bohatou nabídkou příslušenství, díky kterému budete moci kameru připevnit téměř na každý povrch. Při rozbalování jsme narazili na tyto položky:

 • akční kamera Lamax X9.2,
 • náramkové dálkové ovládání,
 • externí mikrofon,
 • vodotěsné pouzdro,
 • náhradní klip pouzdra,
 • rám pro použití bez pouzdra,
 • držák na řídítka/tyč,
 • tři tříosé držáky,
 • fast plug-in,
 • J-mount,
 • stativová redukce,
 • samolepicí držáky,
 • náhradní samolepicí plochy,
 • napájecí kabel,
 • hadřík z mikrovlákna
 • a ochranná kapsa.

Akční kamera Lamax X9.2 není sama o sobě vodotěsná. V jejím balení ale naleznete odolné plastové pouzdro, které je vodotěsné do hloubky 40m.

Technické parametry

Z hlediska technických parametrů toho Lamax X9.2 nabízí vzhledem ke své ceně poměrně mnoho. Kamera nabízí nativní 4K rozlišení při interpolované snímkovací frekvenci 60 FPS. Znamená to, že kamera reálně zachytí 30 snímků za sekundu a zbývajících 30 „dopočítá“.

Zároveň je vybavena dvěma LCD displeji, což hodnotíme pozitivně. Ostatní technické parametry jsme pro vás shrnuli do následující tabulky. V případě, že hledáte více informací o vlastnostech akčních kamer obecně, přečtěte si náš článek o tom, jak vybrat akční kameru.

ParametrHodnota
Max. rozlišení4K (30 FPS reálných, 60 FPS interpolovaných)
Max. snímkovací frekvence240 FPS (při 720p)
Max. rozlišení fotografie16 Mpx
Světelnost objektivuNeuvádí se
StabilizaceElektronická
Typ displejeBarevné LCD, zadní dotykový
Úhlopříčka displejů2“ (zadní), 1,3“ (přední)
Vodotěsné pouzdroAno (do 40 m)
Integrovaný mikrofonAno
KonektivitaWi-Fi, micro USB, micro HDMI
Max. kapacita microSD karty128 GB
Kapacita baterie1050 mAh
Výdrž baterie při nahrávání ve FullHD2 hodiny
Rozměry (V x Š x H)4,4 x 6 x 3,3 cm
Hmotnost bez příslušenství65 g

Funkce akční kamery Lamax X9.2

S nabídkou funkcí Lamax X9.2 si vystačíte při tvorbě záznamů z turistických výstupů, méně náročných sportů nebo vlogů. V následující kapitole si funkce popíšeme detailněji, díky čemuž získáte lepší představu o tom, zda jsou pro vás relevantní nebo ne.

Stabilizace MAXsmooth

Přestože kamera patří do nižší cenové kategorie, nabízí elektronickou stabilizaci MAXsmooth, která by měla být schopna eliminovat některé otřesy ze záznamu. Vzhledem k tomu, že je u recenzované kamery stabilizace poměrně slabá, můžeme ji doporučit především pro statické záběry či méně dynamické aktivity. Detailněji se stabilizaci věnujeme v kapitole Kvalita videa a fotografií.

Vestavěný mikrofon a nahrávání zvuku

Kamera Lamax X9.2 je vybavena vestavěným mikrofonem, který nabízí solidní kvalitu zvuku. Při mluveném slově je zvuk doplněn mírnou rezonancí, což ale nepovažujeme za výrazné negativum. Hlavně vezmeme-li v úvahu, že většina uživatelů používá kameru v odolném plastovém pouzdře, které mikrofon překrývá.

V balení kamery naleznete externí mikrofon s micro USB konektorem. Ten nabízí o něco kvalitnější zvuk ve srovnání s jeho vestavěnou alternativou. Avšak ani tento mikrofon není použitelný v případě použití pouzdra nebo montážního rámu.

Redukce šumu a větru

V případě, že budete s kamerou nahrávat ve větrném počasí nebo v pohybu bez překrytého mikrofonu, může přijít tato funkce vhod. Zvuky větru jsou díky ní v záznamu o něco méně pronikavé, což umožňuje zaznamenat i další zvuky z okolí.

Spořič obrazovky

Automatické vypnutí displeje po zvolené době je praktická funkce, která prodlužuje výdrž baterie. V nastavení můžete vybrat prodlevu 1, 3 a 5 minut nebo můžete funkci deaktivovat. Nastavení spořiče je aplikováno na přední i zadní displej.

Kde koupit Lamax X9.2
Lamax X9.2
Hodnocení
4.0/5

Režim fotografie

Režim snímání fotografií je u akčních kamer zastoupen v podstatě bez výjimek. Nicméně kvalita nemusí být dostatečná pro některé uživatele. Důvodem je především absence automatického nebo manuálního zaostření. Ukázky snímků spolu s jejich hodnocením naleznete v kapitole Kvalita videí a fotografií.

Příslušenství Lamax X9.2

Akční kamery Lamax jsou známé svojí bohatou nabídkou příslušenství v balení. Přesvědčili jsme se o tom již u kamery Lamax X7.2, od které se balení recenzované kamery liší přibaleným náramkovým ovladačem a externím mikrofonem. Bližší popis těchto doplňků jsme pro vás připravili v kapitolách Ovládání a Funkce.

Přítomnost dálkového ovládání a externího mikrofonu nás příjemně překvapila
Přítomnost dálkového ovládání a externího mikrofonu nás příjemně překvapila

Zbytek doplňků a montážního příslušenství jsme popsali v naší recenzi akční kamery Lamax X7.2.

Kvalita videa a fotografií

Kvalita záznamů akční kamery odpovídá její poměrně atraktivní ceně. Záznamy mají obecně své nedostatky, ale pro mnohé uživatele bude kamera více než dostačující. Akční kamera je přednastavena na rozlišení 4K při snímkovací frekvenci 60 FPS. V dnešní době je tato kombinace jakýmsi standardem, který vládne i u levnějších zástupců. U kamery Lamax X9.2 je tato snímkovací frekvence interpolována.

Na snímcích porovnáváme pozastavený záznam nahrávek s různou snímkovací frekvencí
Na snímcích porovnáváme pozastavený záznam nahrávek s různou snímkovací frekvencí

Ze snímku výše můžeme usoudit, že vyšší snímkovací frekvence sice mírně zvýší ostrost, ale zároveň zvýší i množství šumu.

V denním světle mají nahrávky solidní kvalitu

Při nahrávání v dobrém počasí jsme nenarazili na výrazné slabiny záznamu v případě, že jsme s kamerou stáli na místě. Barvy mají dobrou sytost, záznam je poměrně ostrý a navzdory interpolaci snímkovací frekvence je obraz velmi plynulý.

Při nahrávání jízdy na kole jsme ale od stabilizace MAXsmooth čekali trochu víc. Záznam jízdy po upraveném cyklostezce se neobešel bez otřesů navzdory poměrně kvalitnímu povrchu. Samotný test stabilizace jsme provedli s kamerou přichycenou na řídítkách a přilbě. V případě umístění na přilbě jsme se výrazného zlepšení nedočkali. Kamera je tak vhodná spíše pro nahrávání záznamů z pevného stanoviště nebo během kráčení.

Režim zpomaleného snímání jsme otestovali v rozlišení 720p při 120 FPS. Kamera podporuje také nastavení jako 720p při 240 FPS nebo 1080p při 120 FPS. Obě tyto možnosti jsou ale dostupné jen v režimu normálního videa. Ve zmíněném nastavení a při dobrém světle mají záběry přijatelnou kvalitu. Problém nastal až při snaze zaznamenat rychlý přejezd auta přes louži. Při vyšší rychlosti by možnost se snímkovací frekvencí 240 FPS určitě přišla vhod.

Po nahrání videa v normálním režimu se snímkovou frekvencí 120 nebo 240 FPS můžete využít postprodukci k jeho zpomalení.

Denní fotografie předmětů jsou zatíženy absencí automatického nebo manuálního zaostření. Barvy jsou sice syté, dynamický rozsah průměrný a kamera dokáže snímat v rozlišení do 16 Mpx, nicméně v dnešní době chytrých telefonů nebude režim fotografie ten nejpoužívanější. Kvalitu snímků můžete posoudit i vy z ukázek v následující galerii.

Noční záznamy a fotografie Lamax X9.2

Většina akčních kamer není určena pro nahrávání v horším světle. V nočních záznamech se u recenzované kamery projevují typické slabiny akčních kamer. Záznam obsahuje poměrně hodně šumu a chybí mu detaily. Totéž platí o nočních fotografiích. Ty sice mají o něco více detailů, ale jejich použitelnost nemusí být pro většinu uživatelů dostatečná.

Ovládání kamery

Akční kameru budete primárně ovládat pomocí jejího zadního dotykového displeje. Kromě toho máte k dispozici také mechanická tlačítka. Ty mohou ve 100% míře suplovat dotykové ovládání, což oceňujeme. Mechanická tlačítka jsou obzvláště výhodná hlavně v souvislosti s používáním vodotěsného pouzdra, které překrývá dotykovou plochu displeje. Pouzdro je vybaveno vlastními tlačítky, která dosahují na tlačítka kamery uvnitř. Ve výsledku tak používání pouzdra nepřináší prakticky žádné nevýhody spojené s ovládáním.

Dvě možnosti dálkového ovládání

Zatímco většina konkurenčních akčních kamer nabízí dálkové ovládání v podobě aplikace na chytrém telefonu, balení Lamax X9.2 je doplněno náramkovým ovladačem se třemi tlačítky. Tlačítka slouží ke spuštění/zastavení nahrávání, pořízení fotografie a změnu z předního na zadní displej (a naopak).

Na rozdíl od ovládacích aplikací hodnotíme náramkové dálkové ovládání pozitivně, a to hlavně pro jeho spolehlivost. Jen pozor, náramek není vodotěsný.

Dálkové ovládání pomocí chytrého telefonu vyžaduje aplikaci iSmart DV2, kterou naleznete v obchodech Google Play a App Store. Aplikace umožňuje měnit některá nastavení kamery, spouštět nahrávání, snímat fotografie, organizovat úložiště a prohlížet záznamy či snímky. Navzdory praktickým funkcím je aplikace zatížena typickými nedostatky ovládacích aplikací akčních kamer nebo autokamer – nestabilita, ztráta spojení s kamerou či chaotické uživatelské prostředí.

Displeje akční kamery Lamax X9.2

Zatímco v minulosti byla dvojice displejů doménou dražších kamer, dnes si přední displej nachází cestu i do nižších cenových kategorií. Lamax X9.2 je kamera primárně ovládaná zadním displejem o úhlopříčce 2“. Jedná se o dotykový LCD displej s dobrou čitelností a přátelským uživatelským prostředím. Displej je dobře viditelný i na přímém slunci, což hodnotíme pozitivně.

Zadní displej je na přímém slunci dobře viditelný
Zadní displej je na přímém slunci dobře viditelný

Vedle objektivu naleznete přídavný přední 1,3“ LCD displej. Ten slouží k lepší orientaci v případě tvorby selfie snímků nebo nahrávání vlogů. Do jisté míry tak supluje výklopný displej, který naleznete u mnoha moderních fotoaparátů. I přední displej je na přímém slunci dobře čitelný, což nás vzhledem k ceně příjemně překvapilo.

Ani s předním displejem nebudete mít na slunci problém
Ani s předním displejem nebudete mít na slunci problém

Výdrž na baterii

Akční kamera je vybavena 1050mAh akumulátorem, který je vyměnitelný. Test výdrže jsme provedli ve dvou nastaveních, která se lišila zvoleným rozlišením. V prvním testu jsme zvolili rozlišení 4K při 60 FPS, zapnutou stabilizaci a aktivní mikrofon. Druhý test proběhl v rozlišení 1080p. Výsledky testu naleznete v tabulce níže, ve které uvádíme také srovnání s kamerou Lamax W10.1.

Kde koupit Lamax X9.2
Lamax X9.2
Hodnocení
4.0/5
KameraAkumulátor4K rozlišení1080p rozlišení
Lamax X9.21050 mAh80 min (60 FPS)98 min (60 FPS)
Lamax W10.11350 mAh93 min (60 FPS)126 min (60 FPS)

V rámci příplatkových doplňků máte k dispozici náhradní baterie, které můžete v případě vybití jednoduše vyměnit. Nabití baterie z 0 na 100 % trvá přibližně 2,5 hodiny.

Baterii lze v případě potřeby vyměnit
Baterii lze v případě potřeby vyměnit

Závěr - pro koho je akční kamera Lamax X9.2 vhodná?

Akční kameru Lamax X9.2 bychom doporučili každému méně náročnému uživateli, který hledá cenově dostupnou kameru se 4K rozlišením a různými režimy nahrávání. Kvalita záznamů v denním světle je na dobré úrovni a balení kamery obsahuje řadu příslušenství včetně vodotěsného pouzdra.

Za výhodu považujeme přibalené dálkové ovládání, se kterým se nesetkáte u některých dražších konkurentů. Kamera tak může přijít vhod pro dokumentaci dovolenkového pobytu, turistických výstupů, potápění či některých zimních sportů.

Kameru bychom naopak nedoporučili uživatelům, kteří vyžadují vyšší úroveň stabilizace nebo plánují kameru používat bez pouzdra. Konektory a slot na paměťovou kartu jsou totiž odhaleny vůči jakémukoli mechanickému poškození.

Recenze: akční kamera Lamax X9.2
 • Kvalita videa
 • Kvalita fotografie
 • Ovládání
 • Funkce
 • Příslušenství
4

Dobrá kvalita nahrávek, řada příslušenství a výhodná cena

Lamax X9.2 nabízí za rozumnou cenu širokou paletu příslušenství v balení a solidní kvalitu obrazu. V rozlišení 4K při 60 FPS jsou nahrávky detailní, plynulé a poslouží vám k zaznamenání sportu či dovolenkových pobytů. Díky přibalenému pouzdru se s kamerou můžete potápět do hloubky 40 metrů. Mezi jejími funkcemi nechybí zpomalené snímání či časosběrné video.

Klady

 • Příznivý poměr cena/výkon
 • Nízká hmotnost
 • Příslušenství v balení
 • Dálkové ovládání
 • Kvalita záznamu v dobrém světle

Zápory

 • Bez pouzdra málo odolná
 • Slabší stabilizace
Tento článek byl zpracován autorem na základě reálné zkušenosti s produktem. Hodnocení může být ovlivněno subjektivními dojmy autora. 
Autor: Martin Dajča
Autor: Martin Dajča
Rád tlumočím své zkušenosti a komplexní myšlenky do srozumitelné řeči pro spotřebitele a spotřebitelky. Ve svém volném čase se věnuji běhu, cyklistice a výletům po svém okolí. V mém portfoliu proto naleznete recenze chytrých hodinek, autokamer a mnohých dalších pomocníků do každodenního života.
Jak se vám líbil tento článek?
5/5 - (1 hodnocení)
Komentáře (5) – Recenze: akční kamera Lamax X9.2
  1. Dobrý den,

   efekt rybího oka je na kameře přirozeně způsoben zakřivením její čočky. Pro korekci můžete využít funkci LDC (Lens Distortion Correction), která by měla být dostupná v obecných nastaveních kamery. Funkce má za úkol zakřivení čočky elektronicky kompenzovat. Nicméně LDC není bohužel dostupné v případě aktivní stabilizace MAXSmooth při nahrávání videa.

   Dajča

 1. Zdravím. Ovládání Tlf. Jde jen při WiFi nebo je nějaký fígl na ovládání Tlf ve venkovním prostředí. Děkuji

 2. Dobrý den, nikde jsem se nedočetl jak je to s voděodolností bez pouzdra. Mohu tuto kameru provozovat na kole popř. na helmě během deště bez ochranného pouzdra. Děkuji

  1. Dobrý den,

   tuto informaci uvádíme v úvodu recenze. Vodotěsnosti je věnována jedna z otázek v kapitole nejčastějších otázek a odpovědí. Kamera sama o sobě není vodotěsná. Balení ale obsahuje pouzdro, které je vodotěsné do hloubky 40 metrů. Pokud upevníte kameru v pouzdře na kolo nebo přilbu, déšť a blato by jí neměly uškodit. V opačném případě již k poškození může dojít.

   S pozdravem,
   Martin Dajča

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související recenze

Recenze: akční kamera Lamax X9.2
Lamax X9.2
Hodnocení: 4.0/5
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram