ITmix.cz logo

Recenze: akční kamera GoPro HERO12 Black

Silné stránky
 • ¼ závit na příslušenství
 • Lepší výdrž na baterii
 • Nahrávání ve Full-frame režimu
 • Unikátní noční režimy záznamů
 • HDR také ve videu
 • Timecode sync
 • Dva režimy uživatelského prostředí
 • Ovládání a živý přenos v GoPro Quik
Slabé stránky
 • Absence GPS
 • Mírné přesycení barvy kůže
 • Nižší kvalita záznamů ve špatném světle
 • Bez podpory rychlonabíjení

GoPro HERO12 Black je dalším přírůstkem do rodiny akčních kamer, které dlouhodobě panují segmentu odolných sportovních kamer s kompaktními rozměry. 12. generace přináší několik inovací jako podpora Bluetooth audio zařízení, zdokonalená stabilizace HyperSmooth, prodloužená výdrž baterie či podpora HDR při nahrávání videa. Jsou však mezigenerační rozdíly dostatečně významné pro to, aby se vám vyplatil upgrade z GoPro HERO11?

Nejčastější dotazy a odpovědi

Jaké jsou rozdíly mezi GoPro HERO12 Black a HERO11 Black?

Mezi klíčové změny, které nabízí 12. generace, patří podpora Bluetooth audio zařízení, nahrávání záznamů v režimu HDR, delší výdrž na baterii a vylepšená stabilizace HyperSmooth 6.0. Zásadním rozdílem může být také absence GPS konektivity u HERO12. Z hlediska technických parametrů jsou obě generace téměř totožné.

Je GoPro HERO12 Black vodotěsná?

Ano, akční kamera je bez pouzdra vodotěsná do hloubky 10 metrů. Je tak vhodná pro záznamy šnorchlování nebo vodních sportů na hladině. V případě potápění do větší hloubky vám doporučujeme využít příplatkového příslušenství.

Dá se GoPro HERO12 ovládat dálkově?

Ano, a to několika různými způsoby. Prvním z nich je aplikace, která nabízí mimo jiné také živý náhled záznamu. Druhým způsobem jsou hlasové příkazy, které však nejsou podporovány v češtině (v angličtině ano).

Balení nabízí základní příslušenství

Zatímco u levnějších akčních kamer naleznete v balení celé spektrum příslušenství, u kamer GoPro se většinou setkáte s pravým opakem. My jsme pro testování zvolili tzv. Accessories Bundle. V balení jsme tím pádem narazili nejen na kameru a napájecí USB-C kabel, ale také na náhradní baterii, samolepicí zakřivený držák na helmu, popruh na hlavu, rukojeť, která plave na hladině, a cestovní pouzdro.

Technické parametry nás nepřekvapily

Z hlediska technických parametrů nepřináší 12. generace oproti svému předchůdci téměř žádné změny. Jednou z mála změn, která bude mít pro některé uživatele význam, je absence GPS konektivity. GoPro HERO12 tak nemůže zaznamenat lokalitu záznamu, rychlost, nadmořskou výšku a další parametry. Namísto toho ale nabízí podporu bezdrátového připojení audio příslušenství přes Bluetooth.

Absenci GPS přímo v kameře kompenzují někteří výrobci, jako například DJI, příplatkovým příslušenstvím se zabudovaným GPS modulem. GoPro zatím podobné doplňky nenabízí, což může být pro více uživatelů důvodem pro volbu HERO11 s GPS.

ParametrHodnota
Max. rozlišení videa5.3K (při 60 FPS)
Max. snímkovací frekvence240 FPS (při 2.7K)
Max. rozlišení fotografie27 Mpx
Světelnost objektivuf2.5
StabilizaceElektronická
Typ displejeLED, zadní dotykový
Úhlopříčka displeje (zadní/přední)2,27“/1,4“
Vodotěsné pouzdroNe (kamera vodotěsná do 10 m)
MikrofonAno (3)
KonektivitaWiFi, Bluetooth
Max. kapacita microSD karty1 TB
Kapacita baterie1720 mAh
Výdrž na baterii90 min (5.3K při 30 FPS)
Rozměry (V x Š x H)5,1 x 7,2 x 3,4 cm
Hmotnost bez příslušenství154 g

Kromě technických parametrů patří mezi důležité vlastnosti akčních kamer také jejich funkce a kvalita záznamů. V případě, že vás zajímá více informací o vlastnostech akčních kamer, přečtěte si náš článek o tom, jak vybrat akční kameru, nebo nahlédněte do recenzí konkrétních modelů.

Designové (ne)změny 12. generace si zaslouží pochvalu

GoPro HERO12 Black nabízí oproti předchozím generacím mnohem vyšší komfort při používání tripodů a dalšího příslušenství s ¼“ závitem. Na spodní straně totiž nabízí vestavěný otvor pro závit. Otvor je lemován magnetickými vyklápěcími nožičkami pro další doplňky. Celý mechanismus je ke kameře připevněn pomocí čtyř torx šroubů. V případě, že se mechanismus jakkoli poškodí, snadno jej vyměníte náhradním dílem.

Nový otvor pro závit je velmi praktickým doplňkem
Nový otvor pro závit je velmi praktickým doplňkem

Díky tomu, že se design kamer GoPro HERO od 9. generace výrazně nezměnil, můžete kombinovaným nástavcem s nožičkami a otvorem na ¼“ závit vybavit i starší kamery.

Kde koupit GoPro HERO12 Black
GoPro HERO12 Black
Hodnocení
4.4/5

Výraznou změnou jsou také kosmetické úpravy, ty však na používání nemají prakticky žádný vliv. Některé části těla kamery mají namísto čistě černé barvy drobné modré vločky. Přestože změna není obzvlášť zásadní, design modelové řady HERO osvěžila a 12. generace je díky ní snadno odlišitelná od starších generací, které se nesly většinou v černé barvě, případně s modrým písmem.

Jelikož má GoPro HERO12 stejné rozměry a rozmístění tlačítek jako předchozí generace, příslušenství je mezigeneračně kompatibilní.

Z hlediska fyzických charakteristik se nadále jedná o kompaktní akční kameru, kterou snadno sbalíte prakticky do jakéhokoli zavazadla. Boční dvířka pod sebou tradičně ukrývají vyměnitelnou baterii Enduro a slot na paměťovou kartu. Podobně jako u HERO11, také u nové generace lze dvířka otevřít při používání různých základen.

Výdrž kamery na baterii

Pro první testování výdrže baterie jsme zvolili nastavení Standard mode (4K/30 FPS) v Easy controls s aktivní stabilizací HyperSmooth 6.0, nahráváním zvuku a bez spořiče obrazovky. Výdrž GoPro HERO12 v různých scénářích naleznete v následující tabulce.

PodmínkyVýdrž baterie
Exteriér, bezvětří, ve stínu, 20 °C90 min
Exteriér, bezvětří, na přímém slunci, 25 °C25 min (nouzové vypnutí kvůli přehřátí)
Interiér, 22 °C95 min
Exteriér, bezvětří, ve stínu, 6 °C100 min

Druhou řadu testů jsme provedli ve stejných podmínkách, jaké uvádíme výše. Jediným rozdílem byla aktivace spořiče obrazovky po jedné minutě nahrávání. Výsledky testu byly následující.

PodmínkyVýdrž baterie
Exteriér, bezvětří, ve stínu, 20 °C110 min
Exteriér, bezvětří, na přímém slunci, 25 °C30 min (nouzové vypnutí kvůli přehřátí)
Interiér, 22 °C105 min
Exteriér, bezvětří, ve stínu, 6 °C120 min

Ve srovnání s předchozími generacemi je výdrž o něco lepší. GoPro HERO11 se v našem testu vybila po 75 minutách. GoPro HERO10 dosahuje ve výše uvedeném nastavení výdrže baterie kolem 65 minut.

V posledním testu jsme kameru umístili do interiéru o teplotě přibližně 22 °C bez umělého větru. Na kameře byl aktivován spořič obrazovky po jedné minutě, stabilizace HyperSmooth 6.0 a nahrávání zvuku. Během nahrávání v 5.3K při 60 FPS nahrála kamera 52 min záznamu (na úrovni 24 % došlo k vypnutí kamery kvůli přehřátí). V případě 1080p při 60 FPS byla výdrž baterie 140 min.

Z posledního testu můžeme potvrdit výrobcem uvedenou maximální výdrž baterie v nastavení 1080p/60 FPS (150 min/2,5 hod). V případě 5.3K/60 FPS má kamera potenciál k dosažení výrobcem uvedených 90 minut záznamu, ne však v námi testovaných podmínkách. Hlavním činitelem je absence slabého větru, při kterém byla kamera testována výrobcem.

Nabíjení GoPro HERO12

Kamera využívá k nabíjení USB-C slot umístěný pod utěsněným krytem. Nabíjení z úplného vybití na 100 % nám během testování zabralo maximálně 2 hod. a 40 min. Podobně jako výdrž baterie, i tato hodnota je blízká výrobcem uvedenému parametru.

V případě, že se kamera HERO12 během nahrávání nouzově vybije (kritický pokles úrovně nabití na 2 % nebo přehřátí), při opětovném spuštění vás o důvodu vypnutí informuje.

Kde koupit GoPro HERO12 Black
GoPro HERO12 Black
Hodnocení
4.4/5
Kamera vás informuje o důvodu nouzového vypnutí
Kamera vás informuje o důvodu nouzového vypnutí

Ovládání akční kamery

Pro ovládání kamery můžete využít hned několik modalit. První z nich, a tou nejbanálnější, je samotná akční kamera. Na jejím těle naleznete dvě tlačítka. Boční slouží k zapínání a vypínání kamery a ke změně režimu záznamu (video, snímky, Timelapse). Vrchní tlačítko zastává funkci spouště. Zároveň je 12. generace vybavena zadním dotykovým displejem (od 5. generace u kamer GoPro HERO standardem). Používání displeje je intuitivní jako v případě chytrých telefonů.

V některých situacích jsme zaznamenali horší plynulost některých animovaných přechodů. Jindy zaznamenal displej náš dotek až na čtvrtý/pátý pokus. Zhoršení odezvy displeje nebylo nijak spojeno s provozní teplotou nebo přehříváním. Vzhledem k tomu, že akční kamery GoPro patří mezi nejpopulárnější na trhu, tato slabina nás mírně zaskočila.

Stejně jako HERO11, 12. generace nabízí dvě nastavení uživatelského rozhraní – Pro a Easy Controls. Rozhraní Easy Controls nabízí několik přednastavených režimů a omezené možnosti jejich přizpůsobení. V tomto případě je ovládání kamery velmi intuitivní. Díky tomu i méně zkušený uživatel snadno zvládne vytvořit dechberoucí záznamy sportovních aktivit či přírody.

Rozhraní Pro Controls je určeno pro pokročilejší uživatele, kteří by rádi z kamery vytěžili maximum. Umožňuje upravovat prakticky všechny parametry nahrávání. Nabízí také 10bitový záznam barev nebo nahrávání v Log barevném režimu pro ještě širší možnosti úpravy barev v postprodukci.

Log barevný profil je určen pro zachování detailů osvětlených a tmavých oblastí scény. Příkladem využití je výrazně sluncem osvětlená scéna. V případě, že byste tuto scénu nahráli v režimu Flat, v postprodukci byste při snížení jasu přišli o podstatnou část detailů. Zatímco při nahrání v Log režimu můžete detaily scény zachovat ve větší míře.

Aplikace GoPro Quik

Další možností ovládání je aplikace GoPro Quik, kterou naleznete v obchodě Google Play a App Store. Při spuštění vás sice aplikace vyzve k tomu, abyste si vytvořili účet, ale své základní funkce nabízí i v případě, že budete pokračovat jako host. Aplikace umožňuje i bez registrace stahovat z kamery záznamy a snímky pomocí Wi-Fi, spouštět a zastavovat nahrávání či sledovat živý přenos z kamery.

Pomocí aplikace můžete ze svých záznamů a snímků vytvořit video, s různými druhy střihů a hudebního doprovodu. Synchronizaci má na starosti aplikace, takže vám stačí vybrat jen zdrojová média, tématiku videa, délku a hudbu.

Nechybí ani video editor, který vám umožňuje tvořit kompilace, přidávat filtry, upravovat rychlost záznamu a podobně. Některé úpravy záznamů, jako například změna rychlosti, vyžadují předplatné GoPro Subscription.

Při prvním spuštění aplikace jsou uživatelé často vyzváni k tomu, aby firmware kamery aktualizovali, což vám samozřejmě doporučujeme.

Hlasové ovládání

Podobně jako u starších generací (9 a výše), i HERO12 podporuje hlasové ovládání. Příkazy jsou podporovány ve 14 jazycích včetně angličtiny, ne však češtiny. Pomocí příkazů můžete spustit nahrávání, pořídit fotografii, označit důležitý bod záznamu, vypnout kameru a podobně. Při testování zachycovala kamera naše příkazy poměrně spolehlivě. Občas se však stalo, že navzdory správné výslovnosti příkazů a tichému prostředí zaznamenala kamera příkaz až na třetí pokus.

Kde koupit GoPro HERO12 Black
GoPro HERO12 Black
Hodnocení
4.4/5

Hlasové ovládání funguje nejlépe na kratší vzdálenosti. Pokud budete na vodní hladině se surfem čekat na svoji vlnu a GoPro budete mít umístěnou v přední části surfu, nebudete se muset natahovat za tlačítkem a kameru jednoduše vyzvete, aby spustila a zastavila nahrávání.

Funkce, které nás při testování zaujaly

Akční kamery GoPro HERO nepatří mezi nejlevnější na trhu, bez pochyb však nabízejí za svou cenu férové spektrum funkcí. V této kapitole si ale představíme jen ty funkce, které nás během testu nejvíc oslovily. Funkcí je samozřejmě mnohem více a jejich přínos může být v praxi pro každého uživatele odlišný.

HDR ve videu

Zatímco GoPro HERO11 nabízela široký dynamický rozsah (High Dynamic Range – HDR) jen při snímání fotografií, 12. generace nabízí tuto funkci také při nahrávání záznamů. Výrazné rozdíly mezi dobře a špatně osvětleným prostředím by tak ve výsledku nemělo způsobit výrazný pokles kvality záznamu.

V situacích, kdy jsme například nahrávali běh ze stinné části trasy na sluncem osvětlenou, přizpůsobil se obraz kamery na nové podmínky o něco rychleji s aktivním HDR. Tmavé objekty v záznamu ztratily o něco méně detailů. V případě scén se ostrým osvětlením vedla aktivace HDR k mírnému zvýšení sytosti barev.

V souvislosti s testováním HDR jsme si všimli, že kamera GoPro HERO12 Black mírně přesycuje barvu pokožky. Při standardním záznamu barev je pokožka více oranžová než v realitě. V případě aktivace HDR je situace ještě o trochu horší.

Stabilizace HyperSmoth 6.0

Elektronická stabilizace akčních kamer GoPro patří mezi nejlepší v segmentu. Zatímco u předchozí generace jsme se setkali s pátou generací stabilizace HyperSmooth, HERO12 nabízí verzi 6.0. Kamera nabízí v souvislosti se stabilizací tři nastavení – bez stabilizace, aktivní stabilizace a autoboost.

Nahrávání bez stabilizace je vhodné jen v případě, že je kamera umístěna na pevném nepohyblivém povrchu. V opačném případě je obraz neostrý a nekvalitní. Zapnutá stabilizace HyperSmooth 6.0 zajišťuje stabilnější obraz během dynamických pohybů. Jedná se o elektronickou stabilizaci, takže kamera ořezává okraje zorného pole tak, aby kompenzovala nechtěné pohyby.

V případě aktivní stabilizace bez funkce Autoboost má být ořezávání obrazu minimální. Po aktivaci funkce Autoboost bude kamera automaticky, resp. dynamicky upravovat míru oříznutí obrazu pro zachování stability. Pokud je Autoboost aktivní a dojde k výrazným nechtěným pohybům, kamera tyto pohyby zpočátku nekompenzuje, protože trvá 1-2 sekundy, než je zpracuje. Následná kompenzace je však velmi efektivní.

V našem testu se stabilizace osvědčila jako velmi účinná. Při běhu však aktivování funkce Autoboost nepřineslo výrazné zlepšení pro již tak velmi stabilní obraz. Rozdíl jsme ale zaznamenali v případech, kdy jsme kameru rychle natáčeli do stran v pravidelném rytmu (například při lyžování). Na výsledné nahrávce byl obraz sice stabilní, ale na objektech v záběru bylo patrné mírné zkreslení.

Time lapse režimy

Uživatelské prostředí HERO12 nabízí tři základní režimy snímání – video, fotografie a Time lapse. Pod pojmem Time lapse se ale skrývají další čtyři režimy, které umožňují pořídit unikátní nahrávky vašich zážitků – Star Trails, TimeWeap, Vehicle Lights a Light Painting. Nastavení režimů je intuitivní a výsledky jejich použití nám při testování téměř vyrazily dech.

Kde koupit GoPro HERO12 Black
GoPro HERO12 Black
Hodnocení
4.4/5

Největším překvapením byl režim Star Trails, který umožňuje zaznamenat trajektorii hvězd během noci. V nastavení stačí vybrat požadovanou délku pohybu hvězd a rámování (widescreen nebo Full-frame). Bez dalších náročných nastavení vytvoří kamera unikátní záznam noční oblohy ve vynikající kvalitě.

Kromě záznamu pořídí kamera snímků s dlouhou expozicí
Kromě záznamu pořídí kamera snímků s dlouhou expozicí

Režim TimeWarp vytváří z delší nahrávky (např. turistického výstupu) zrychlený záznam. Ani v tomto případě nás HERO12 nezklamala a vytvořila plynulou nahrávku bez otřesů as živými barvami. Pomocí režimu Light Painting a svítilny jsme zase vytvořili unikátní reprodukci názvu našeho portálu.

Funkce Light Painting nabízí neomezené možnosti
Funkce Light Painting nabízí neomezené možnosti

Záznam s poměrem stran 8:7 a možnosti Full-frame záznamu

Nahrávky s poměrem stran 8:7 nabídla jako první 11. generace GoPro HERO. Kamera GoPro HERO12 umožňuje používání tohoto poměru stran při širším spektru nastavení než předchozí generace. V praxi je téměř čtvercový poměr stran v některých situacích k nezaplacení. Například v případě, že potřebujete z jednoho záznamu vytvořit video na různé platformy, které podporují různé poměry stran (4:3, 16:9, 1.91:1 a další).

Praktická je také funkce Horizon Lock, kdy kamera snímá obraz ve výše uvedeném poměru stran, ale konstantně z něj vytváří ořezy tak, aby byl horizont ve vodorovné poloze. Kamera ale umožňuje v tomto režimu nahrávat videa jen v poměrech stran 4:3 a 16:9. Pokud umístíte kameru na nerovný povrch (například kapota auta) obraz zůstane vodorovný.

V praxi funguje nahrávání s Horizon Lock velmi spolehlivě. Systém dokáže pěkně kompenzovat pohyb v rozsahu plných 360 °. Jedině v případě horšího světla a rychlejších trhavých pohybů dochází k mírnému rozostření/zkreslení scény.

Podpora Bluetooth audio zařízení

GoPro HERO12 Black umožňuje prostřednictvím Bluetooth konektivity propojit kameru s bezdrátovými sluchátky. Pomocí sluchátek můžete buď poslouchat své nahrávky, nebo můžete používat mikrofon sluchátek pro jejich tvorbu. Díky tomu může být kamera umístěna mimo dosah vašich rukou (do 10 m) a přesto může zaznamenat například váš hlas. V opačném případě by byl hlas buď příliš potichu nebo by byl kamerou vyhodnocen jako hluk, takže by jej odfiltrovala.

Párování kamery s Bluetooth příslušenstvím je rychlé a intuitivní. Stačí na externím zařízení spustit režim párování a zvolit jej v nabídce Pair Device v rychlém nastavení kamery.

GoPro HERO12 podporuje tzv. Bluetooth multipoint. V jeden moment můžete mít ke kameře připojené až 4 Bluetooth zařízení. Každá stopa, resp. každé zařízení, včetně kamery samotné, má při nahrávání vlastní kanál, takže si v postprodukci můžete vybrat, kterou stopu chcete využít.

Kromě záznamu zvuku používá kamera vzdálený mikrofon i pro hlasové ovládání. Pokud tím pádem umístíte kameru například na kapotu auta během off-roadingu, pro spuštění záznamu, pořízení snímku nebo jiné jednoduché operace nebudete muset držet v ruce telefon nebo používat displej kamery.

Přestože jde o zajímavou a praktickou funkci, ne všechna sluchátka jsou kamerou podporována. Seznam bezdrátových sluchátek, které GoPro HERO12 podporuje naleznete na stránkách výrobce. Externí mikrofon připojíte ke kameře jedině pomocí příplatkového příslušenství jako Pro Mic Adapter nebo Media Mod. Bluetooth mikrofon k HERO12 zatím nepřipojíte.

Kde koupit GoPro HERO12 Black
GoPro HERO12 Black
Hodnocení
4.4/5

Možnosti nastavení zorného pole

Podobně jako předchozí generace, HERO12 Black nabízí několik nastavení šířky zorného pole. Základem je mód Linear, kdy v záznamu nevzniká efekt rybího oka a zorný úhel je nejužší. Další možností je mód Wide, kdy je obraz rozšířen. Toto nastavení jsme využili pro většinu našich testovacích nahrávek.

Další možností je režim SuperView, kdy je efekt rybího oka výraznější. Sportovní aktivity jsou v tomto režimu dynamičtější a působí více energicky. Nejširší zorné pole nabízí mód HyperView. V tak širokém zorném poli jsou ale předměty na periferii scény výrazněji deformovány, a to hlavně osoby nebo stromy. Většina uživatelů si tak vystačí, buď s režimem Wide, nebo SuperView.

Kvalita záznamů při běžném světle

V běžných světelných podmínkách hodnotíme záznamy kamery velmi pozitivně. Barvy mají dobrou sytost, a to také v případě, že nepoužijete HDR nebo 10bitové zaznamenání barev. Použitím zmíněných funkcí ale můžete ze záznamů vytěžit maximum. Díky HDR nevedou rychlé změny osvětlení senzoru kamery (jízda či běh v lese) k výraznému zhoršení kvality nahrávky. Zastíněné části scény jsou i v případě přímého osvětlení senzoru poměrně detailní.

Kvalita záznamů v šeru a v noci

Akční kamery obecně nejsou vhodné pro nahrávání v horších světelných podmínkách. GoPro HERO12 Black bohužel není výjimkou. Navzdory podpoře HDR jsou při horším světle tmavší objekty málo detailní a nahrávky působí celkově méně živě – barvám subjektivně chybí sytost. V tomto ohledu má konkurenční kamera DJI Action 4 menší výhodu, jelikož je vybavena snímačem teploty osvětlení. Díky tomu nabízí i při horším světle věrnější barevné zpracování.

V nočních podmínkách je obraz samozřejmě závislý na okolním osvětlení. Barvy neonů, lamp či pouličního osvětlení dokáže kamera zaznamenat věrně, ale každý zdroj světla je doplněn výraznějším světelným prstencem. Jakákoli méně osvětlená oblast je málo detailní a nepřehledná. Jak jsme zmínili v kapitole výše, HERO12 dokáže v noci pořídit unikátní záznamy, ne však běžné nahrávky.

Kvalita snímků

Přestože akční kamery nejsou primárně určeny ke snímání fotografií, kameře GoPro HERO12 se v této disciplíně při dobrém světle daří velmi dobře. Snímky nabízí převážně syté barvy, jsou poměrně detailní a můžete je snímat také v RAW formátu jako u HERO11.

Nicméně kvalita snímků moderních chytrých telefonů jednoznačně převyšuje nad kvalitou snímků z kamery GoPro HERO12 (hlavně z hlediska detailů, zaostření a výkonu v horším světle). Pro focení tak budete pravděpodobně nadále používat mobil.

Jakmile se však světlené podmínky zhorší, kvalita snímků výrazně klesne. V případě fotografií může HERO12 použít maximálně ISO 3200. Čím více se budete k této hodnotě přibližovat, tím méně budou fotky ostré a tím více budou obsahovat šum.

Kvalita záznamu zvuku

GoPro HERO12 je pro záznam zvuku vybavena trojicí mikrofonů. Během nahrávání automaticky vybírá ten, který zaznamenává nejméně nežádoucích zvuků, mezi něž patří nejčastěji vítr. Zvuk je ve většině případů čistý a s dobrým rozsahem frekvencí. Avšak při silném větru je i aktivní elektronická korekce (možnost v nastavení) nedostatečná.

V případě, že patříte mezi hobby uživatele nebo začátečníky, kvalita mikrofonu pro vás bude pravděpodobně dostatečná. V opačném případě můžete využít příplatkového příslušenství.

Kde koupit GoPro HERO12 Black
GoPro HERO12 Black
Hodnocení
4.4/5

Závěr – pro koho je akční kamera GoPro HERO12 Black vhodná?

Akční kamery GoPro HERO patří ve svém segmentu mezi špičku. Díky dvěma nastavením uživatelského prostředí nabízí HERO12 široké spektrum možností pro hobby uživatele a také některé profesionály.

V porovnání s předchozí generací přinesla 12. generace několik menších změn, které výsledné nahrávky pro většinu uživatelů nijak dramaticky nezmění.

Jednou z nejzásadnějších novinek je podpora HDR ve videu, díky které jsou nahrávky při variabilních světelných podmínkách o něco kvalitnější s věrnějšími barvami. Nahrávky sportovních nebo jiných dynamických aktivit jsou se stabilizací HyperSmooth 6.0 o něco stabilnější a funkce AutoBoost dokáže v některých náročných situacích hodně pomoci.

Nová generace podporuje další nastavení snímkovací frekvence a rozlišení pro Full-frame záznamy (poměr stran 8:7). Profesionálové ocení podporu 10bitového záznamu barev či barevný režim Log. Oba tyto doplňky rozšiřují možnosti úpravy barev v postprodukci. Uživatelé více kamer HERO12 mohou dále ocenit funkci Timecode sync, která v pár krocích synchronizuje metadata záznamů z více kamer tohoto typu. 12. generace nabízí v různých podmínkách lepší výdrž baterie než její předchůdci.

GoPro HERO12 Black je ve výsledku téměř univerzální kamera určená do rukou celého spektra uživatelů. Oproti předešlé generaci jí ale chybí GPS konektivita, kvůli čemuž nezaznamená polohu či rychlost při tvorbě nahrávky. Z hlediska kvality záznamů nenastal mezigeneračně výrazný posun, takže pokud používáte HERO11 a nejsou pro vás nové funkce/možnosti atraktivní, nemusí mít pro vás upgrade velký smysl.

Recenze: akční kamera GoPro HERO12 Black
 • Kvalita videa
 • Kvalita fotografie
 • Ovládání
 • Funkce
 • Příslušenství
4.4

Akční kamera s podporou bezdrátových sluchátek, HDR videem a funkcí Horizon Lock

GoPro HERO12 Black je dalším přírůstkem do rodiny akčních kamer, které dlouhodobě panují segmentu odolných sportovních kamer s kompaktními rozměry. 12. generace přináší několik inovací jako podpora Bluetooth audio zařízení, zdokonalená stabilizace HyperSmooth, prodloužená výdrž baterie či podpora HDR při nahrávání videa. Jsou však mezigenerační rozdíly dostatečně významné pro to, aby se vám vyplatil upgrade z GoPro HERO11?

Klady

 • ¼ závit na příslušenství
 • Lepší výdrž na baterii
 • Nahrávání ve Full-frame režimu
 • Unikátní noční režimy záznamů
 • HDR také ve videu
 • Timecode sync
 • Dva režimy uživatelského prostředí
 • Ovládání a živý přenos v GoPro Quik

Zápory

 • Absence GPS
 • Mírné přesycení barvy kůže
 • Nižší kvalita záznamů ve špatném světle
 • Bez podpory rychlonabíjení
Tento článek byl zpracován autorem na základě reálné zkušenosti s produktem. Hodnocení může být ovlivněno subjektivními dojmy autora. 
Autor: Martin Dajča
Autor: Martin Dajča
Rád tlumočím své zkušenosti a komplexní myšlenky do srozumitelné řeči pro spotřebitele a spotřebitelky. Ve svém volném čase se věnuji běhu, cyklistice a výletům po svém okolí. V mém portfoliu proto naleznete recenze chytrých hodinek, autokamer a mnohých dalších pomocníků do každodenního života.
Jak se vám líbil tento článek?
4/5 - (4 hodnocení)
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související recenze

Recenze: akční kamera GoPro HERO12 Black
GoPro HERO12 Black
Hodnocení: 4.4/5
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram