ITmix.cz logo

Recenze: chytré hodinky Garmin Vivoactive 6

Silné stránky
  • Lehké pouzdro
  • Špičkové pohodlí nošení
  • Jasný a ostrý displej
  • Navigace po křivce
  • Dynamika běhu
  • Funkce PacePro
  • Výborná výdrž baterie
Slabé stránky
  • Plastová přezka řemínku
  • Bez možnost telefonování
  • Absence výškoměru
Výrobce Garmin nás již několik let překvapuje tím, že přináší na trh stále nové a nové generace hodinek Vivoactive. Přestože na první pohled nemusí jít o novinku, která přináší řadu změn, v téměř totožném pouzdru jako u Vivoactive 5 se skrývají podstatné detaily. Díky nim si mohou k hodinkám najít cestu právě ti uživatelé, kteří hledají spolehlivé lifestylové hodinky se solidní nabídkou sportovních funkcí.

Nejčastější dotazy a odpovědi

V čem se liší Garmin Vivoactive 6 od Vivoactive 5?

Drobný rozdíl můžete vidět už na pouzdru – horní tlačítko je nově kulaté a více vystupuje, což zlepšuje jeho ergonomii během sportování. Další změny naleznete v nabídce funkcí. Šestá generace dostala podporu dynamiky běhu, takže vás hodinky informují o kadenci, vertikální oscilaci, výkonu či době kontaktu se zemí.

Novinkou je také podpora funkce PacePro, která vám pomůže při plánování běhu. Vivoactive 6 dále nabízí větší množství sportovních aktivit či denní tréninkové plány pro chůzi. Velkou výhodou oproti předešlé generaci je dostupnost navigace po křivce.

Dá se s hodinkami telefonovat?

Ne, hodinky nejsou vybaveny mikrofonem, takže hovory nepodporují.

Dá se s Garmin Vivoactive 6 plavat?

Ano, hodinky jsou vodotěsné do hloubky 50 metrů (5 ATM) v laboratorních podmínkách. Plavání či jiné povrchové vodní sporty by jim neměly uškodit. Na potápění ale certifikovány nejsou.

Technické parametry

Technické specifikace jsou téměř totožné s předchozí generací. Vivoactive 6 jsou však o něco lehčí a nabízejí více satelitních systémů pro určení polohy uživatele. Avšak v našich končinách nemusí jít o výrazný krok vpřed, jelikož Beidou i QZSS zvyšují přesnost na území Asie a Oceánie. Všechny systémy jsou zároveň jednopásmové, což je u lifestylových hodinek Garmin očekávané.

ParametrHodnota
Typ řemínkuSilikonový
Odolnost5 ATM
DisplejAMOLED, 1,2“, 390 x 390 px
Krycí sklíčkoCorning Gorilla Glass 3
Výdrž na bateriiAž 11 dní
Způsob nabíjeníNapájecí kabel
KonektivitaBluetooth, NFC, Wi-Fi, ANT+, GPS, GLONASS, Galileo, QZSS, Beidou
Operační systémGarmin OS
Rozměry (bez řemínku)42,2 x 42,2 x 10,9 mm
Hmotnost (bez řemínku)23 g

Pokud vás zajímá více informací o parametrech hodinek, přečtěte si náš článek o tom, jak vybrat chytré hodinky, nebo nahlédněte do recenzí konkrétních modelů.

Pouzdro váží pouhých 23 gramů, dominuje mu plast

Garmin Vivoactive 6 si vás mohou získat odlehčeným designem s eloxovanou hliníkovou lunetou a odolným sklíčkem Corning Gorilla Glass 3 jako u Vivoactive 5. Během mého náročného testování zůstal displej bez škrábanců, což oceňuji.

Silikonový řemínek je doplněn plastovou přezkou, která poněkud kazí dojem spolehlivosti a odolnosti. Pokud by se vám ji ale podařilo poškodit nebo nebudete spokojeni s dodávaným řemínkem, snadno jej vyměníte za jiný 20mm kus díky systému Quick Release.

Hodinky Vivoactive 6 jsou tak určeny zejména těm, kteří hledají kombinaci sportovních funkcí a elegantního vzhledu pro každodenní použití. Design je vkusný a dobře padne i ženám, ale plastová tlačítka na pravé straně působí trochu obyčejně. Oproti kovovým tlačítkům dražších modelů jsou méně reprezentativní. V čem ale vidím posun vpřed oproti páté generaci, je horní tlačítko. Má nový kulatý tvar, který více vystupuje z pouzdra a při sportu se snadněji mačká.

Modelová řada Vivoactive si zakládá na lehkosti a pohodlí. Hmotnost pouzdra pouhých 23 g je toho důkazem. Díky tomu jsou na ruce téměř nepostřehnutelné a nepřekážejí při práci na počítači, spánku ani sportovaní. Kompaktní rozměry a lehké materiály zaručují komfort i při dlouhodobém nošení. Jelikož mají hodinky relativně malé pouzdro, mohou být ideálním řešením pro pánské i dámské zápěstí.

Senzorová výbava jako u páté generace

Šestá generace Garmin Vivoactive nabízí stejné senzory jako její předchůdce. Základem je snímač tepovky, který se nedočkal upgradu, jelikož se jedná o Elevate 4. Jeho vyšší verze Elevate 5 tak zůstává rezervována pro Garmin Venu 3 a ostatní hodinky Garmin vyšších tříd. Starší snímač ale není velkou slabinou, jak můžete vidět v kapitole níže, kde porovnávám jeho přesnost s hrudním pásem.

Senzorová výbava dále obsahuje pulzní oxymetr a GPS. Ze satelitních systémů podporují hodinky GLONASS, Galileo, QZSS a Beidou. Nabídka senzorů je zakončena akcelerometrem, který snímá pohyby zápěstí. Pokročilejší senzory jako teploměr nebo barometrický výškoměr od hodinek neočekávejte. Nesčítají vám tak vystouplá patra a záznam průběhu nadmořské výšky během aktivity bude jen dopočítán podle GPS.

K displeji mám jen drobnou poznámku

Hodinky dostaly ostrý a krásně barevný AMOLED displej s rozlišením 380 x 380 px. Hned v úvodním nastavení je uživatel vyzván k tomu, aby si přizpůsobil velikost písma, což je velmi praktická možnost, se kterou se nesetkáte u mnoha prémiových modelů konkurenčních značek.

Ve výchozím nastavení jsou symboly pro zdravé oči výborně čitelné. Přestože výrobce neuvádí maximální jas, já jsem se uměl na hodinkách bez problémů orientovat i na přímém letním slunci. Oceňuji také, že má displej nepatrně vypouklé tvarování, aby po něm prsty mohly příjemněji klouzat. Jeho ovládání je pohodlné a plynulé.

Kde koupit Garmin Vivoactive 6
Garmin Vivoactive 6
Hodnocení
4.1/5

Jedinou slabinou je z mého pohledu poměrně široký černý rámeček mezi displejem a lunetou, který se mezigeneračně téměř nemění, viz porovnání s Garmin Vivoactive 3.

Výrobce sice nespecifikuje typ procesoru nebo velikost operační paměti, ale pohyb v systému Garmin OS je u Vivoactive 6 svižný a plynulý. Reakce jsou okamžité a načtení rozsáhlých analýz sportovních aktivit trvá jednu-dvě vteřiny.

Výdrž baterie bez mezigeneračního posunu

Výrobce uvádí, že Garmin Vivoactive 6 vydrží v režimu chytrých hodinek až 11 dní, což je velmi solidní číslo. Podmínky tohoto testování jsou blíže specifikovány na produktových stránkách. Důležitou podmínkou pro dosažení této hodnoty je přesně 0 minut sportovních aktivit. Já jsem hodinky podrobil vlastnímu testu výdrže baterie v následujících podmínkách:

  • denně přibližně 30 minut běhu s GPS záznamem trasy,
  • 30minutový poslech hudby při jednom z běhů,
  • 1–2 platby denně,
  • pokročilé sledování spánku,
  • kontinuální měření teploty, tepovky a stresu,
  • pravidelné prohlížení notifikací,
  • 10–15 odpovědí na zprávy.

V těchto podmínkách vydržely hodinky na jedno nabití přibližně týden, což je slušná hodnota. Pokud jsem zároveň aktivoval Always-on displej, klesla doba na necelé 4 dny, což lze opět hodnotit velmi pozitivně.

Nabíjení má na starosti USB-C kabel s typickou proprietární koncovkou. Hodinky jím nabijete přibližně na 1,5 hodiny. V případě, že je zcela vybijete a vzpomenete si na to až těsně před tréninkem, během přípravy je stihnete dostatečné nabít. Během prvních 20 minut narostla v mém případě úroveň nabití o 25 %.

Zdravotní funkce jsou slušné

Hodinky Garmin Vivoactive 6 nabízejí základní výběr zdravotních funkcí, se kterými se setkáte u většiny hodinek značky. Pokud bychom hodinky porovnali s předchozí generací, v tomto ohledu jde v podstatě o totožné modely. Rozdíl tak naleznete hlavně u sportovních funkcí popsaných níže.

Základní funkce sledování zdraví a denního pohybu

Garmin Vivoactive 6 nabízí všechny základní funkce, které se od moderních chytrých hodinek očekávají. Během dne zaznamenávají počet kroků, monitorují tepovku a na požádání umí změřit i hladinu okysličení krve. V případě zájmu můžete nastavit i kontinuální měření, které však zkracuje výdrž baterie.

Funkce Body Battery vám poskytne přehled o tom, jak dobře balancujete mezi odpočinkem a výdejem energie. Během testování mě hodinky překvapily tím, že hodinu práce za počítačem vyhodnotily jako odpočinek a zaznamenaly mírné navýšení energie, i když jsem se cítil spíše vyčerpaný.

Body Battery
Body Battery

Zařízení také sleduje stresovou zátěž organismu během dne. Výrazných změn jsem si všiml například při náročné cestě autem na důležité setkání. Naopak, během večerního čtení knihy hodinky zaznamenaly nejnižší úroveň zatížení během celého dne.

Monitorování spánku

Kromě monitorování nočního spánku dokážou hodinky sledovat i krátká zdřímnutí během dne. Po ranním probuzení zobrazí přehled o délce spánku a jeho jednotlivých fázích včetně počtu probuzení. Na rozdíl od Huawei Watch Fit 4 Pro, které jsem testoval souběžně, Vivoactive 6 zaznamenaly probuzení mnohem přesněji.

Ranní zprávy obsahují také skóre kvality spánku – při delším a kvalitním spánku jsem obdržel pozitivní hodnocení s informací o dobré regeneraci, zatímco krátký pětihodinový spánek byl ohodnocen nižším skóre.

Zajímavou funkcí je spánkový poradce, který doporučí ideální délku dalšího spánku. Vychází z historie vašich spánkových návyků, denní aktivity, případných zdřímnutí a variability pulsu. Během testu mi hodinky konzistentně doporučovaly 8 hodin, což považuji za trefné doporučení vzhledem k mým spánkovým zvyklostem.

Spánkový poradce
Spánkový poradce

Chytrý budík pro lepší vstávání

Novinkou šesté generace je chytrý budík. Před spaním si nastavíte čas, kdy nejpozději chcete vstát. Ráno vás hodinky probudí do půl hodiny před tímto časem podle spánkové fáze, aby pro vás probuzení bylo co nejvíce přirozené. Musím uznat, že v praxi jde o velmi praktický doplněk. Po probuzení jsem se cítil více odpočatý než když jsem vstal po přibližně stejně dlouhém spánku v přesný čas budíku.

Sledování ženského zdraví

Garmin Vivoactive 6 jsou doplněny také funkcemi sledování menstruačního cyklu nebo těhotenství. Údaje, které zobrazují, jsou však založeny výlučně na informacích zadaných do hodinek ručně. Nepodporují měření teploty pro přesnější určení ovulace, jak to dokáží například Apple Watch. Pokud se vás však lékař zeptá, v jakém dni cyklu se nacházíte, stačí nahlédnout na displej – nemusíte nic přepočítávat ani vyhledávat v telefonu.

Sportovní funkce se dočkaly aktualizací

Přestože mají hodinky především lifestylové zaměření, pokud se s nimi rozhodnete sportovat, nezklamou vás. Důvodem je v první řadě více než 80 podporovaných sportovních aktivit, mezi nimiž nechybí běžecké, cyklistické nebo plavecké disciplíny. Najdete mezi nimi také aktivity jako HIIT nebo jóga. Nabídka je širší v porovnání s Garmin Vivoactive 5 či dokonce Forerunner 165.

Kde koupit Garmin Vivoactive 6
Garmin Vivoactive 6
Hodnocení
4.1/5

Denní tréninková doporučení

Do hodinek přibyla denní tréninková doporučení, která jsou však určena pouze pro chůzi. Jde tak sice o zajímavý doplněk, přínosem však bude hlavně pro uživatele, kteří se pohybu začínají teprve věnovat. Z mé zkušenosti mohu říci jen to, že doporučení jsou nastavena poměrně dobře. Po dni s náročným 10km během mi hodinky doporučily kratší a méně intenzivní chůzi, zatímco po dni odpočinku jsem měl absolvovat náročnější a delší intervalovou chůzi.

Tvorba vlastních tréninků

Tato funkce potěší všechny, kteří si tréninky sestavují sami – tedy necvičí s osobním trenérem, nechodí na skupinové lekce ani nesledují video návody. V aplikaci Garmin Connect si můžete vytvořit vlastní tréninkový plán na míru, přičemž si zvolíte druh sportu, konkrétně cviky a nastavení jejich trvání nebo počtu opakování. V tomto případě uvidíte na displeji jen cvik, který máte provést, a ne jeho animaci.

Součástí výbavy je i funkce Garmin Coach, která vás krok za krokem připraví na zajetí 5 km, 10 km nebo půlmaratonu. V aplikaci naleznete také tréninkové plány pro cyklistiku.

Přesnost záznamu tepovky

Přesnost sledování tepové frekvence jsem tradičně porovnal s hrudním pásem Polar H10+. Jelikož jsem měl k dispozici i prémiově orientované Huawei Watch Fit 4 Pro ve stejné cenové relaci, graf jsem přeložil i těmito hodnotami. Jak vidíte na snímku níže, Garmin Vivoactive 6 téměř kopírují průběh křivky hrudního pásu, což je vynikající výsledek a důkaz toho, že Elevate 4 bude stačit většině uživatelů. Úvodní odchylka byla způsobena méně pevným utažením, takže když jsem řemínek utáhl pevněji, hodnoty se normalizovaly.

Porovnání tepovky
Porovnání tepovky

Přesnost záznamu trasy přes GPS

S přesností záznamu mé trasy jsem během testování neměl sebemenší problém. Moje trasa byla téměř vždy přesně zakreslena na chodníky a cesty, po kterých jsem se pohyboval. Rozdíl jsem nezaznamenal ani ve vysoce zastavěné oblasti nebo přechodu přes tunel.

Zatímco Garmin Vivoactive 5 vás mohou navigovat jen do předem uložené polohy, šestá generace nabízí plnohodnotnou offline navigaci po křivce. Displej hodinek vám tak zobrazí křivku vaší trasy na jednobarevném pozadí bez jakéhokoli mapového podkladu. Do hodinek můžete pomocí aplikace Garmin Connect nahrát vlastní trasu v .GPX formátu nebo můžete vybrat trasu některé své předešlé aktivity. Navigace funguje spolehlivě, pohotově upozorňuje na vychýlení z trajektorie a během testu jsem nenarazil na žádné její větší slabiny.

Navigace po křivce má samozřejmě své limity. Pokud se nenacházíte ve známé oblasti, může být orientace jen na základě jednoduché čáry bez mapy velmi náročná, případně až nemožná. V tomto ohledu mají Huawei Watch Fit 4 Pro v podobné cenové kategorii velkou výhodu. Nabízejí totiž detailní mapové podklady is vrstevnicemi.

PacePro

Funkce PacePro je vynikajícím doplněk pro každého, kdo to s během myslí vážně. Slouží k lepšímu plánování výkonu, který během běhu vynakládáte. V závislosti na průměrném tempu a vaší trase, kterého chcete dosáhnout, vám hodinky rozplánují běh na kilometrové intervaly s doporučeným tempem. Účelem je dosáhnout vámi stanoveného cíle co nejefektivněji, což v praxi funguje výborně.

Dynamika běhu a pokročilé metriky

Výrazný krok vpřed oproti předešlé generaci je dostupnost pokročilých běžeckých metrik. Přímo na zápěstí tak uvidíte podstatné údaje o dynamice svého běhu. Tyto hodnoty mohou posloužit ke zlepšení vaší kondičky nebo techniky. Mezi metriky patří:

  • VO2 max (ukazatel aerobní zdatnosti),
  • kadence (počet kroků za minutu),
  • vertikální oscilace (pohyb těla nahoru a dolů – čím méně, tím efektivnější běh),
  • délka kroku,
  • doba kontaktu se zemí,
  • tréninkový efekt (poměr aerobní a anaerobní složky).

Lifestylové funkce osloví službou Garmin Pay a notifikacemi

Garmin Vivoactive 6 jsou univerzální hodinky vhodné pro sport i běžné nošení. Disponují bohatou nabídkou funkcí pro každodenní používání včetně notifikací z mobilu. Uživatelé iPhonů na ně nemohou odpovídat, zatímco uživatelé Androidu mohou využít přednastavené odpovědi nebo psát vlastní zprávy pomocí klávesnice, která je překvapivě pohodlná k ovládání.

Hodinky zobrazují i fotografie přijaté přes komunikační aplikace, ale tuto funkci podporují opět jen zařízení s Androidem. Hodinkám však chybí mikrofon, takže příchozí hovor sice zobrazí, ale pro jeho přijetí je nutné vytáhnout telefon. Zrcadlení hovorů nabízí v této cenové relaci například OnePlus Watch 2 nebo Huawei Watch GT 5.

Vivoactive 6 se mi osvědčily i při rychlé kontrole počasí či kalendáře a podporují bezkontaktní platby Garmin Pay. Samozřejmostí je také ovládání hudby a možnost uložení skladeb přímo do hodinek pro offline poslech. Velikost úložiště pro tento účel narostla ze 4 na 8 GB. Hodinky podporují také služby Spotify nebo Deezer, pomocí kterých si do nich můžete uložit playlisty nebo podcasty.

Platby přes Garmin Pay
Platby přes Garmin Pay

Závěr – pro koho jsou chytré hodinky Garmin Vivoactive 6 vhodné?

Garmin Vivoactive 6 jsou chytré hodinky určené především do města, které kombinují sportovní a každodenní lifestylové funkce. V porovnání s předešlým modelem ale mnoho novinek nepřinášejí. Jednou ze zásadních změn je podpora více než 80 sportovních aktivit, přičemž při běhu nechybí pokročilé měření jeho dynamiky a funkce PacePro, která vám pomůže držet si tempo podle zvoleného cíle nebo profilu trasy.

Hodinky jsou vybaveny ostrým a krásně barevným AMOLED displejem. Výrobce sice nespecifikuje maximální jas, ale já jsem s čitelností neměl sebemenší problém ani na přímém letním slunci. Kromě notifikací v plném znění se uživatelé mohou těšit i na zobrazení obrázků nebo odpovědi na zprávy.

Kde koupit Garmin Vivoactive 6
Garmin Vivoactive 6
Hodnocení
4.1/5

Model Vivoactive 6 zaujme zejména ty, kteří hledají cenově dostupné hodinky značky Garmin a nepotřebují extrémně podrobné tréninkové metriky.

Recenze: chytré hodinky Garmin Vivoactive 6
  • Kvalita zpracování
  • Baterie
  • Operační systém
  • Kompatibilita
  • Poměr cena/výkon
4.1

Lifestylové hodinky s bohatými sportovními funkcemi a lehkým pouzdrem

Výrobce Garmin nás již několik let překvapuje tím, že přináší na trh stále nové a nové generace hodinek Vivoactive. Přestože na první pohled nemusí jít o novinku, která přináší řadu změn, v téměř totožném pouzdru jako u Vivoactive 5 se skrývají podstatné detaily. Díky nim si mohou k hodinkám najít cestu právě ti uživatelé, kteří hledají spolehlivé lifestylové hodinky se solidní nabídkou sportovních funkcí.

Klady

  • Lehké pouzdro
  • Špičkové pohodlí nošení
  • Jasný a ostrý displej
  • Navigace po křivce
  • Dynamika běhu
  • Funkce PacePro
  • Výborná výdrž baterie

Zápory

  • Plastová přezka řemínku
  • Bez možnost telefonování
  • Absence výškoměru
Tento článek byl zpracován autorem na základě reálné zkušenosti s produktem. Hodnocení může být ovlivněno subjektivními dojmy autora. 
Autor: Martin Dajča
Rád tlumočím své zkušenosti a komplexní myšlenky do srozumitelné řeči pro spotřebitele a spotřebitelky. Ve svém volném čase se věnuji běhu, cyklistice a výletům po svém okolí. V mém portfoliu proto naleznete recenze chytrých hodinek, autokamer a mnohých dalších pomocníků do každodenního života.
Jak se vám líbil tento článek?
Vaše hodnocení
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související recenze

Recenze: chytré hodinky Garmin Vivoactive 6
Garmin Vivoactive 6
Hodnocení: 4.1/5
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram