ITmix.cz logo

Recenze: Bluetooth reproduktor JBL Charge 5

Bluetooth reproduktor JBL Charge 5
Silné stránky
 • Bytelné zpracování
 • Jednoduché připojení k zařízení
 • Až 20h poslechu na jedno nabití
 • Režim PartyBoost
 • Zabudovaná power banka
 • Vodotěsnost a odolnost proti prachu
Slabé stránky
 • Není ideální pro sledování filmů
 • Absence integrovaného mikrofonu
 • Absence síťové nabíječky v balení
Celkové hodnocení
4.6/5

JBL Charge 5 je zajímavý domácí reproduktor, který má rozhodně co nabídnout. Jeho kvalita zvuku je totiž více než skvělá a na jedno nabití dokáže vydržet hrát až 20 hodin. Zároveň odolává vodě, podporuje režim PartyBoost a může posloužit i jako praktická power banka.

Autor: Hana Smětáková
Hana Smětáková
Datum poslední aktualizace
11 května, 2021
Obsah článku

Obsah balení

Když se nám v redakci reproduktor JBL Charge 5 poprvé dostal do ruky, zaujala nás na první pohled bytelná a designově povedená krabice, v níž se prodává. Součástí balení je kromě samotného reproduktoru:

 • napájecí kabel (USB-A/USB-C)
 • a dokumentace (průvodce rychlým startem a záruční list).

Reproduktor byl v krabici zabalen do ochranného látkového vaku, díky čemuž byl první dojem po rozbalení více než dobrý. Na druhou stranu samotný síťový adaptér v krabici nenajdete a musíte tedy využít svůj vlastní (případně si jej dokoupit zvlášť). K napájení je možné použít adaptér s maximálním napětím 5 V, který je běžnou součástí domácností, jelikož se jejím prostřednictvím nabíjejí mobilní telefony.

Technické parametry JBL Charge 5

Pojďme se nyní podrobněji zaměřit na jednotlivé technické parametry, které se s JBL Charge 5 neodmyslitelně pojí.

Využití reproduktoru

JBL Charge 5 je vzhledem ke svým rozměrům a váze ideálním reproduktorem na doma. Navíc je i po designové stránce povedený, díky čemuž se v domácnosti vyjímá a vy jej můžete umístit třeba na stůl nebo na polici. Vzhledem k váze jej však využijete i pro občasné cestování (například pod stan, do kempu či karavanu).

Reproduktor skvěle zapadne do moderní domácnosti
Reproduktor skvěle zapadne do moderní domácnosti

Rozměry a hmotnost

Rozměry reproduktoru činí 22,3×9,7×9,4 cm a jeho váha 960 gramů. Rozhodně můžeme potvrdit, že je lehký a snadno jej v domácnosti přemístíte. Zároveň vám nezabere příliš mnoho místa, a jedná se proto o ideální variantu i pro ty, kteří nemají místa nazbyt.

Bluetooth technologie a konektivita

Pro připojení k dalšímu zařízení slouží technologie Bluetooth, a to konkrétně ve verzi 5.1 (starší model JBL Charge 4 byl vybaven Bluetooth ve verzi 4.2).

Bezdrátové připojení je velmi stabilní a problémy s konektivitou při našem testování nastaly až v případě, kdy byl mobilní telefon od reproduktoru vzdálený zhruba 15 metrů s tím, že reproduktor i mobilní telefon se nacházely v jiných místnostech oddělených zdí. Co se týče párování s novým přístrojem, je celý proces opravdu rychlý, díky čemuž mohou reproduktor používat všichni členové domácnosti. Párování přes NFC čip však možné není.

Kromě toho lze reproduktor použít jako power banka. K tomu slouží klasický USB-A výstup, do kterého snadno připojíte konektor určený pro nabíjení vašeho mobilního telefonu (nebo třeba tabletu).

Baterie a nabíjení

Bluetooth reproduktor JBL Charge 5 do vínku dostal baterii s kapacitou 7 500 mAh, díky které dokáže nepřetržitě přehrávat hudbu až 20 hodin v kuse. V tomto ohledu se od svého staršího předchůdce nijak nemění. Délka přehrávání pochopitelně závisí na zvolené hlasitosti.

Jakmile je baterie vybitá, informuje vás o tom integrovaná vertikální LED kontrolka. K nabíjení využijete přiložený kabel s konektorem USB-A/USB-C (strana s USB-C konektorem se umisťuje do reproduktoru, strana s USB-A konektorem do zdroje napájení). Plného nabití dosáhnete zhruba za 4 hodiny.

Pokud je pro vás délka přehrávání klíčová, je přitom tento model rozhodně lepší variantou než JBL Flip 5, u kterého se dočkáte pouze 12 hodin.

Odolnost – stupeň krytí

Reproduktor do vínku dostal stupeň odolnosti IP67 (starší model JBL Charge 4 má stupeň odolnosti pouze IPX7). První část tohoto kódu označuje ochranu před vniknutím cizích předmětů (typicky prachu), druhá část před vniknutím vody. Vzhledem k této kombinaci přitom můžete očekávat, že bude JBL Charge 5 schopen odolat prachu a hravě zvládne i ponoření do vody do hloubky jednoho metru po dobu 30 minut.

A co to znamená v praxi? Že si tento reproduktor můžete bez obav vzít s sebou ven k bazénu.

Počet reproduktorů

JBL Charge 5 je vybaven samostatným výškovým a basovým reproduktorem a dvojicí pasivních basových zářičů, díky čemuž dosahuje velmi vysoké kvality zvuku.

Výkon

Celkový výkon reproduktoru činí 40 W. Stejně jako u JBL Charge 4 se přitom dočkáte 90mm woofer reproduktoru o výkonu 30 W. Novinkou je zde oproti zmíněnému předešlému modelu 20mm tweeter reproduktor o výkonu 10 W. Díky němu je zvuk čistší a bohatší, jelikož se rozděluje mezi basový a výškový reproduktor.

Z hlediska výkonu se rozhodně jedná o silnější model než například JBL Flip 5, který nabízí pouze 20W výkon.

Na boku jsou umístěné basové zářiče
Na boku jsou umístěné basové zářiče

Délka přehrávání

Vzhledem k použité baterii je reproduktor schopen na jedno nabití vydržet v provozu až 20 hodin, což je v porovnání s již zmíněným JBL Flip 5 rozhodně skvělé číslo. Délku přehrávání pochopitelně zkrátíte, pokud se rozhodnete prostřednictvím zařízení dobíjet svůj chytrý telefon.

Citlivost

U citlivosti platí, že čím vyšší je tato hodnota, tím větší maximální hlasitosti je schopen reproduktor dosáhnout. V tomto případě přitom citlivost činí 80 dB, což je poměrně běžná hodnota a skvěle si s ní vystačíte při domácím i venkovním poslechu.

Frekvenční rozsah

Frekvenční rozsah reproduktoru činí 65-20 000 Hz. To znamená, že je schopen skvěle vykreslit hluboké, ale i vysoké tóny. Na druhou stranu si však podle těchto hodnot neporadí s takzvanými sub basy, u kterých je nutný frekvenční rozsah nižší než 40 Hz. Pro běžný poslech nejrůznějších hudebních stylů to však plně vystačuje. Stejný frekvenční rozsah přitom nabízí i JBL Flip 5.

Impedance

Hodnotu impedance výrobce neuvádí a nemůžeme ji proto zhodnotit.

ParametrHodnota
VyužitíDomácí reproduktor
Rozměry a hmotnost22,3×9,7×9,4 cm, 960 g
Bluetooth technologie a konektivitaBluetooth 5.1
Baterie a nabíjeníKapacita 7 500 mAh
Odolnost - stupeň krytíIP67
Počet reproduktorů2
Výkon40 W
Délka přehráváníAž 20 hodin
Citlivost80 dB
Frekvenční rozsah65-20 000 Hz
ImpedanceVýrobce neuvádí

Ovládání

Ovládání reproduktoru je opravdu snadné a vy si jej osvojíte během okamžiku. Pro spuštění slouží hlavní tlačítko umístěné na těle reproduktoru. Po jeho stisknutí se ozve zvuk typický pro JBL reproduktory.

Následně je třeba zmáčknout hned vedlejší tlačítko s ikonou Bluetooth a zároveň mít spuštěné Bluetooth na zařízení, ze kterého budete hudbu pouštět. Na mobilním telefonu (nebo jiném zařízení) se poté k reproduktoru snadno připojíte.

Poté už jen na vašem zařízení spustíte hudební aplikaci (například Spotify, YouTube nebo cokoliv jiného) a reproduktor bude automaticky hrát. Celý proces je opravdu intuitivní a nezabere vám téměř žádný čas. Na reproduktoru se nachází i tlačítko pro pozastavení přehrávání a tlačítko, které spustí režim PartyBoost – této zajímavé vychytávce se věnujeme v článku níže. Nechybí ani dvojice tlačítek pro ovládání hlasitosti (plus a minus). Když dvojklikem zmáčknete tlačítko Play, reproduktor přepne na další skladbu.

Kvalita zvuku

Z hlediska kvality zvuku je třeba říct, že reproduktor má rozhodně co nabídnout a vy se můžete až divit, jakou hlasitost dokáže z tak malého těla vyprodukovat. Díky tomu se skvěle hodí na domácí, ale i venkovní použití, kde přirozeně vyšší hlasitost oceníte.

Pro testování kvality zvuku jsme využili zkrácenou verzi skladby Hoober - Higher (feat. Vanessa Campagna), která poměrně dobře pokrývá basy, středy i výšky. Zároveň se zde objevuje zpěv a poměrně dost instrumentů. K snímání zvuku posloužil mikrofon Rode NT-USB mini, který jsme v minulosti rovněž recenzovali.

Při snímání zvuku z mikrofonu od sebe obě zařízení byla ve vzdálenosti 50 cm. Zvuk jsme snímali prostřednictvím softwaru Audacity s následujícím nastavením. Co se týče hlasitosti samotného reproduktoru, byla nastavena zhruba na čtvrtinu jeho celkového rozsahu.

Nastavení mikrofonu v Audacity
Nastavení mikrofonu v Audacity

Při poslechu je pochopitelně třeba brát v úvahu, že zvuk trochu zkreslí mikrofon a nahrávka tedy není úplně totožná jako výsledek, který dostanete, když jste s reproduktorem v jedné místnosti. V každém případě je však třeba říct, že si reproduktor velmi dobře poradí jak s vysokými, tak i hlubokými tóny (zásluhou již zmíněné kombinace dvou reproduktorů). Zvuk je krásně čistý a zřetelný a pasivní basové zářiče se starají o perfektní dokres.

Ukázka zvuku z JBL Charge 5

I když je reproduktor primárně určen pro poslech hudby, otestovali jsme jej i při sledování filmu. V tomto ohledu jsme však bohužel zaznamenali nepatrné zpoždění zvuku (pravděpodobně způsobené bezdrátovým připojením), které kazilo celkový zážitek.

Kvalita zpracování

Z hlediska kvality zpracování není reproduktoru prakticky co vytknout. Celá konstrukce totiž působí opravdu bytelně a člověk má pocit, že se se zařízením nemůže jen tak něco stát. Na spodní straně se nachází i praktická pogumovaná část, díky které reproduktor pevně drží na svém místě.

Tlačítka na horní straně se velmi jednoduše mačkají a jejich odezva je více než skvělá, což jen podtrhuje dobrý pocit z celkové kvality přístroje. Zapomenout nesmíme ani na vertikální LED kontrolku, která informuje o aktuálním stavu baterie.

Na spodní straně je pogumovaná část
Na spodní straně je pogumovaná část

Funkce

JBL Charge 5 má hned několik funkcí, které stojí za zmínku. Pojďme si je stručně představit.

Indikátor stavu baterie

Na přední straně se nachází vertikální LED kontrolka, která vás bude informovat o stavu baterie a vy ji budete mít neustále na očích. Díky ní není potřeba nic složitě kontrolovat - jen se na reproduktor podíváte a hned budete vědět, jak na tom jste.

Power banka

Reproduktor lze využít i jako powerbanku, což oceníte zejména v případě, že si plánujete reproduktor brát s sebou na cesty.

Díky reproduktoru můžete nabíjet mobilní telefon
Díky reproduktoru můžete nabíjet mobilní telefon

PartyBoost

Jedná se o funkci, která umožňuje spárovat dva a více reproduktorů, které následně budou fungovat synchronizovaně. Jak napovídá samotný název funkce, oceníte ji zejména na posezení s přáteli, kde chcete získat ještě intenzivnější zvukový zážitek, nebo v případě dvou reproduktorů stereo. Ke spuštění této funkce slouží tlačítko se symbolem propojení (na obrázku úplně vlevo).

Tlačítka pro ovládání reproduktoru
Tlačítka pro ovládání reproduktoru

Bezdrátové Bluetooth streamování

Poslední zajímavou funkcí je možnost bezdrátového Bluetooth streamování. Díky ní lze bezdrátově spárovat dva chytré telefony (či tablety) s reproduktorem a následně se v přehrávání zvuku střídat.

Mobilní aplikace

Pro ještě lepší zážitek si můžete stáhnout aplikaci JBL Portable, která je dostupná na operační systém Android i iOS. Jakmile reproduktor s mobilním telefonem spárujete, uvidíte jej přehledně v seznamu dostupných zařízení. Prostřednictvím aplikace můžete sledovat například stav baterie a využít funkci PartyBoost, která vyhledává veškeré reproduktory v okolí, které lze vzájemně propojit.

Z hlediska funkcí může někomu chybět třeba displej informující o aktuálně přehrávané skladbě nebo zajímavé barevné podsvětlení, které by podporovalo party atmosféru. Na druhou stranu – za takový reproduktor už byste si pravděpodobně museli připlatit.

Videorecenze

Pokud by vám přeci jen náš podrobný test reproduktoru JBL Charge 5 nestačil, pak vám doporučujeme shlédnout následující videorecenzi.

Nejčastější dotazy

Jak dlouho vydrží reproduktor v provozu?

Reproduktor dokáže nepřetržitě přehrávat hudbu maximálně 20 hodin, poté je potřeba jej nabít.

Jak se reproduktor nabíjí?

K nabíjení reproduktoru slouží přiložený kabel s konektorem USB-A/USB-C.

Co znamená funkce PartyBoost?

Tato funkce umožňuje spárovat dva a více JBL reproduktorů podporujících PartyBoost, a získat tak ještě intenzivnější stereo zvuk.

Je možné si vzít reproduktor k vodě (je voděodolný)?

Reproduktor se pyšní stupněm odolnosti IP67, což znamená, že dokáže odolat prachu a zvládne i ponoření do vody do hloubky jednoho metru po dobu 30 minut. Jedná se proto o ideální zařízení k poslechu i k bazénu.

Závěr

A jak bychom JBL Charge 5 zhodnotili závěrem? Pokud hledáte kompaktní reproduktor s vysokou kvalitou zvuku pro poslech hudby, budete určitě spokojení. Celkové zpracování je velmi bytelné a reproduktor navíc můžete bez obav používat i u bazénu (nebo v jiném vlhkém prostředí). Na jedno nabití dokáže vydržet v provozu až 20 hodin a připojení přes Bluetooth je velmi jednoduché a intuitivní. Výhodou je také podpora funkce PartyBoost a zabudovaná power banka.

Na druhou stranu se reproduktor příliš neosvědčil při sledování filmů, kdy jsme se setkali s nepatrným zpožděním při přenosu zvuku. Nejednalo se o nic zásadního, nicméně pro sledování filmů jistě existují lepší možnosti. Za nevýhodu považujeme také absenci mikrofonu a skutečnost, že součástí balení není síťová nabíječka.

Recenze: Bluetooth reproduktor JBL Charge 5
 • Kvalita zvuku
 • Kvalita zpracování
 • Baterie
 • Ovládání a funkce
 • Poměr cena/výkon
4.6

Lehký reproduktor, který si u vás doma najde čestné místo

JBL Charge 5 je zajímavý domácí reproduktor, který má rozhodně co nabídnout. Jeho kvalita zvuku je totiž více než skvělá a na jedno nabití dokáže vydržet hrát až 20 hodin. Zároveň odolává vodě, podporuje režim PartyBoost a může posloužit i jako praktická power banka.

Pros

 • Bytelné zpracování
 • Jednoduché připojení k zařízení
 • Až 20h poslechu na jedno nabití
 • Režim PartyBoost
 • Zabudovaná power banka
 • Vodotěsnost a odolnost proti prachu

Cons

 • Není ideální pro sledování filmů
 • Absence integrovaného mikrofonu
 • Absence síťové nabíječky v balení
Jak se vám líbil tento článek?
Vaše hodnocení
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související recenze

JBL Charge 5
Hodnocení: 4.6/5
© 2020 ITMIX.cz – všechna práva vyhrazena.