ITmix.cz logo

Recenze: USB mikrofon Rode NT-USB mini

Silné stránky
 • Vysoká kvalita záznamu
 • Kompaktní rozměry
 • Bezproblémové připojení do počítače
 • Možnost používat sluchátka v průběhu nahrávání
 • Kvalitní konstrukce
 • Možnost polohování mikrofonu
Slabé stránky
 • Nelze si nastavit výšku
 • Není vhodný pro tvorbu rozhovorů

Mikrofon Rode NT-USB mini je ideální zařízení pro nahrávání hlasu. Snadno jej připojíte k počítači a díky svým kompaktním rozměrům vám nezabere příliš mnoho místa na stole. Navíc lze snadno polohovat a nabízí slušnou kvalitu záznamu.

Součástí balení je praktické příslušenství

Samotný název mikrofonu Rode NT-USB mini napovídá, že se bude jednat spíše o menší zařízení. Tomu ostatně odpovídá i krabice, ve které se prodává. Její rozměry činí přibližně 12,5×17×10,5 cm a mikrofon jako takový váží necelých 590 gramů.

Co se týče balení mikrofonu, je velmi povedené a zařízení je v něm dobře zajištěno. Po rozbalení krabice na vás bude čekat:

 • samotný mikrofon,
 • magnetický podstavec,
 • kabel s konektorem USB-C a USB-A,
 • adaptér k připojení na rameno,
 • bezpečnostní příručka,
 • obrázkový návod pro uvedení do provozu.

Mikrofon přitom složíte jednoduše během okamžiku. Podstavec je magnetický a celá konstrukce je díky němu velmi bytelná. Spodní část stojanu je dále po celém obvodu opatřena protiskluzovou úpravou.

Příslušenství součástí balení není, ale mikrofon má již z výroby zabudovaný pop filtr.

Technické parametry Rode NT-USB mini

Pojďme se zaměřit na jednotlivé technické parametry, které se s tímto mikrofonem pojí.

Stolní mikrofon kompaktních rozměrů

Rode NT-USB mini je stolní mikrofon. To znamená, že jej můžete umístit na stůl nebo jakýkoliv jiný pevný podklad. Nutno podotknout, že se díky své konstrukci snadno polohuje do různých úhlů. Jeho výšku si však přizpůsobit nemůžete.

Pokud budete chtít, můžete si pořídit i rameno na mikrofon od Rode a pomocí přiloženého adaptéru jej na něj připevnit.

Stojan je magnetický
Stojan je magnetický

Jakým způsobem mikrofon snímá zvuk

Rode NT-USB mini je kondenzátorový mikrofon a funguje tedy na principu rozechvění membrány pomocí akustických kmitů. Napájení mikrofonu je realizováno prostřednictvím USB kabelu připojením do nahrávacího zařízení (počítače, telefonu apod.).

Jak na připojení mikrofonu k počítači

Pro připojení mikrofonu k počítači slouží USB-A konektor, pro připojení k samotnému mikrofonu poté USB-C konektor. Kabel není k mikrofonu pevně připevněný a lze jej proto v případě potřeby vyměnit, pokud vám nebude vyhovovat (nebo pokud vzhledem k počítači budete potřebovat jiný konektor). Kabel se do mikrofonu pohodlně vkládá ze zadní strany.

Citlivost

Citlivost výrobce neuvádí a nemůžeme ji proto zhodnotit. U kondenzátorových mikrofonů se však obecně nejedná o nějak zásadní parametr.

Frekvenční rozsah

Frekvenční rozsah u tohoto mikrofonu činí 20-20 000 Hz. Vzhledem k tomu by měl být poměrně citlivý jak k hlubokým, tak i vyšším tónům. V každém případě je frekvenční rozsah naprosto dostačující pro snímání lidského hlasu.

Co se týče konkurenčních modelů, je rozpětí frekvenčního rozsahu u tohoto mikrofonu poměrně široké. Pro porovnání, u mikrofonu Yenkee YMC 1030 činí frekvenční rozsah 30 - 16 000 Hz a u mikrofonu Yenkee YMC 1020GY se jedná o 50-16 000 Hz

Šum

Ani hodnotu šumu výrobce neuvádí. Kvalitu záznamu tak lze posoudit především z pořízených nahrávek, kde šum není nějak zásadně patrný.

Maximální SPL

Jako maximální SPL se označuje hodnota akustického tlaku, který mikrofon dokáže zpracovat bez zkreslení. U tohoto modelu přitom maximální SPL činí 121 dB, což je pro nahrávání mluveného slova naprosto dostačující.

Impedance

Impedanci výrobce bohužel neuvádí a nemůžeme ji proto posoudit.

Kde koupit Rode NT-USB mini
Rode NT-USB mini
Hodnocení
4.5/5

Malé rozměry a nízká váha

Mikrofon vás na první pohled zaujme svými kompaktními rozměry (15×10×10 cm), díky kterému umožňuje i častější přenášení. Nosit s sebou totiž nemusíte ani příslušenství v podobě pop filtru, který je do mikrofonu rovnou zabudovaný. Jeho váha (585 g) je však v porovnání s jinými modely spíše vyšší..

Zvuk snímá ze zadní strany

Popisovaný mikrofon je kardioidní a potlačuje tedy snímání zvuku ze zadní strany. Přední stranu mikrofonu přitom poznáte jednoduše - jedná se o tu, kde je umístěno logo a regulátor hlasitosti výstupu.

Vzhledem k tomuto principu snímání zvuku není mikrofon příliš vhodný pro tvorbu rozhovorů. V tomto ohledu vám více poslouží například Yenkee YMC 1020GY, který jsme rovněž recenzovali.

ParametrHodnota
Konstrukce mikrofonuStolní
Princip snímání zvukuKondenzátorový
Typ zapojeníUSB-C
CitlivostVýrobce neuvádí
Frekvenční rozsah20-20 000 Hz
ŠumVýrobce neuvádí
Maximální SPL121 dB
ImpedanceVýrobce neuvádí
Rozměry15×10×10 cm
Váha585 g
Charakteristika snímání zvukuKardioidní

Instalace Rode NT-USB mini

Uvedení mikrofonu je velmi jednoduché a intuitivní. Součástí balení je kabel, který se na straně USB-C zapojuje do mikrofonu a na straně USB-A do počítače. My jsme v redakci mikrofon testovali s notebookem MacBook Air 2020, u kterého konektor USB-A není. To jsme ovšem jednoduše vyřešili použitím napájecího kabelu, který je standardní součástí tohoto notebooku. Tento kabel má totiž USB-C konektor na obou stranách.

Mikrofon snadno připojíte k počítači
Mikrofon snadno připojíte k počítači

Hned po připojení k počítači se rozsvítila kontrolka na mikrofonu a zařízení se začalo zobrazovat mezi zařízeními pro vstup zvuku. Pro pořízení nahrávek jsme poté využili software Audacity.

Co se týče nastavení, pracovali jsme v Audacity s následujícími parametry.

Nastavení v Audacity
Nastavení v Audacity

Z hlediska instalace má za nás tento mikrofon rozhodně palec nahoru. Pro porovnání si můžete přečíst recenzi mikrofonů Yenkee YMC 1030 a Yenkee YMC 1020GY, u kterých se po zapojení vyskytly problémy a bylo nutné použít redukci.

Obdobně jednoduše přitom funguje i instalace mikrofonu na mobilní telefon nebo tabletu. Jen je třeba mít správný kabel, typicky USB-C/Lightning, USB-C/USB-C nebo USB-C/micro USB.

Test kvality záznamu –⁠ posuďte sami

Kvalitu nahrávky můžete posoudit sami, za nás je však mikrofon poměrně povedený. Na nahrávce není zřetelný nějaký výrazný šum. Zároveň si lze všimnout i toho, že mikrofon má zabudovaný pop filtr - tuto skutečnost poznáte u slov obsahujících písmeno P.

Nahrávka na mikrofon Rode NT-USB mini bez příslušenství

Výrobce na svém webu deklaruje studiovou kvalitu za skvělou cenu. Při našem testování se ukázalo, že vyloženě studiová kvalita to sice není, nicméně má k ní velmi blízko. Je přitom třeba vzít v úvahu, že nahrávku pořizujeme v běžných podmínkách. Nepoužíváme totiž například akusticky upravenou místnost s akustickou pěnou apod.

Kde koupit Rode NT-USB mini
Rode NT-USB mini
Hodnocení
4.5/5

Sám výrobce udává, že ideální vzdálenost při mluvení do mikrofonu činí 10-15 cm od úst. Samotný stojánek je ovšem (jak udává jeho samotný název) opravdu mini, s čímž může souviset nutnost se nad mikrofonem sklánět.

Při testování jsme do mikrofonu zkusili zapojit i sluchátka. Pro jejich připojení slouží 3,5mm jack konektor, případně musíte využít redukci (pokud vaše sluchátka tento konektor nemají).

Po připojení sluchátek můžete nahrávat a zároveň slyšet vlastní hlas i ve sluchátkách. Díky tomu získáte přehled o tom, co nahráváte a v jaké kvalitě. Budete mít například pod kontrolou správnou vzdálenost úst od mikrofonu, případně uslyšíte úroveň šumu a budete moct mikrofon včas přenastavit. Zvuk přitom do sluchátek putuje s nulovým zpožděním, a vy proto nahrávku slyšíte opravdu v reálném čase. Funkce je dostupná po zapojení sluchátek a otoční předního knoflíku. Pokud ji budete chtít vypnout, tlačítko stačí opět zmáčknout. Pomocí otočení si přitom můžete snadno regulovat hlasitost výstupu.

Otočný knoflík pro regulaci výstupu ve sluchátkách
Otočný knoflík pro regulaci výstupu ve sluchátkách

Mikrofon jsme otestovali i při nahrávání hudebních nástrojů (konkrétně piana), i když na to není vyloženě určený. Kvalita výsledné nahrávky sice není úplně optimální, na druhou stranu má velmi blízko ke slušné amatérské nahrávce. Přesvědčte se sami. My jsme si tak jen potvrdili, že Rode NT-USB mini je opravdu povedený a pro své určení naprosto dostačující.

Nahrávka piana na mikrofon Rode NT-USB mini

Zpracování mikrofonu je kvalitní

Kvalita zpracování je u tohoto mikrofonu rozhodně na velmi dobré úrovni. Celá konstrukce působí bytelně. Magnet je silný a nemusíte se proto bát, že o mikrofon zavadíte a okamžitě jej shodíte. Mikrofon se ve stojanu nijak nevyklá a pevně zde drží.

Výhodou je také skutečnost, že lze úhel mikrofonu snadno polohovat v rozsahu 360 stupňů a přizpůsobit jej svým potřebám. O bezpečí se stará také protiskluzová úprava ve spodní části stojanu.

Mikrofon lze snadno polohovat
Mikrofon lze snadno polohovat

Příslušenství –⁠ pop filtr kupovat nemusíte

Kromě magnetického stojanu je součástí balení jen méně důležitý kabel s konektorem USB-C a USB-A. Mikrofon má však integrovaný pop filtr a jeho dokoupení proto není potřeba. Pokud byste raději mikrofon používali s RØDE ramenem a rozhodli byste se pro jeho pořízení, mikrofon na něj snadno připevníte díky přítomnému adaptéru.

Nejčastější dotazy

Jak lze mikrofon připojit do počítače?

Mikrofon připojíte do počítače pomocí kabelu USB-A/USB-C, případně pomocí kabelu USB-C/USB-C. Záleží na tom, jakým konektorem disponuje váš počítač.

Jakým způsobem snímá zvuk?

Jedná se o kondenzátorový mikrofon. To znamená, že funguje na principu rozechvění membrány pomocí akustických kmitů.

Je součástí balení nějaké příslušenství?

V balení najdete mikrofon, podstavec, kabel USB-C/USB-A a adaptér k připojení na rameno. Výrobcem je do samotné konstrukce mikrofonu zakomponován i pop filtr.

Kde koupit Rode NT-USB mini
Rode NT-USB mini
Hodnocení
4.5/5
Jaká sluchátka lze s mikrofonem používat?

Pro připojení sluchátek do mikrofonu slouží 3,5mm jack konektor. Z toho důvodu je třeba používat sluchátka, která tímto konektorem disponují, případně pro připojení použít vhodnou redukci.

Závěr recenze –⁠ pro koho je mikrofon Rode NT-USB mini určený?

Mikrofon Rode NT-USB mini je rozhodně skvělou volbou, pokud se rozhodnete nahrávat podcasty, nebo potřebujete vhodné zařízení pro účast na videohovorech. Pyšní se kompaktními rozměry a na pracovním stole vám proto nezabere mnoho místa. Zároveň se může pochlubit poměrně slušnou kvalitou pořizovaného záznamu a pro nahrávání mluveného slova skvěle postačí.
Připojení do počítače je vzhledem k rozšířenému USB-A konektoru jednoduché. Do mikrofonu si navíc můžete připojit i sluchátka a poslouchat z nich to, co aktuálně nahráváte. V neposlední řadě se mikrofon snadno polohuje. Na druhou stranu bychom mu mohli vytknout nemožnost nastavení jeho výšky. Pokud jste například vyšší, budete se pravděpodobně nad mikrofonem u klasického stolu sklánět.

Recenze: mikrofon Rode NT-USB mini
 • Kvalita záznamu
 • Kvalita zpracování
 • Příslušenství
 • Poměr cena/výkon
4.5

Povedený stolní mikrofon s kompaktními rozměry

Mikrofon Rode NT-USB mini je ideální zařízení pro nahrávání hlasu. Snadno jej připojíte k počítači a díky svým kompaktním rozměrům vám nezabere příliš mnoho místa na stole. Navíc lze snadno polohovat a nabízí slušnou kvalitu záznamu.

Klady

 • Vysoká kvalita záznamu
 • Kompaktní rozměry
 • Bezproblémové připojení do počítače
 • Možnost používat sluchátka v průběhu nahrávání
 • Kvalitní konstrukce
 • Možnost polohování mikrofonu

Zápory

 • Nelze si nastavit výšku
 • Není vhodný pro tvorbu rozhovorů
Tento článek byl zpracován autorem na základě reálné zkušenosti s produktem. Hodnocení může být ovlivněno subjektivními dojmy autora. 
Autor: Hana Smětáková
Autor: Hana Smětáková
Sport a zdravý životní styl mě provází prakticky po celý život. Jelikož se řadím mezi příznivce moderních technologií, na webu ITmix se často věnuji recenzím fitness náramků a chytrých hodinek, které jsou v mém aktivním životě nepostradatelným pomocníkem. Kromě sportu je mým velkým koníčkem také cestování a poznávání nových míst.
Jak se vám líbil tento článek?
Vaše hodnocení
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související recenze

Recenze: USB mikrofon Rode NT-USB mini
Rode NT-USB mini
Hodnocení: 4.5/5
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram