Recenze: fitness náramek Xiaomi Mi Band 5
S tímto fitness náramkem získáte perfektní přehled o své každodenní fyzické aktivitě. Umožňuje totiž monitorování sportovních aktivit, ale i spánku. Zároveň vás upozorní na příchozí zprávy i telefonáty a disponuje spoustou doplňkových funkcí, jako je například měření tepové frekvence a monitorování menstruačního cyklu.
Co všechno je součástí balení
Fitness náramek Xiaomi Mi Band 5 se prodává v poměrně drobné celočerné krabičce, která na první pohled působí luxusním dojmem. Celkové rozměry balení činí přibližně 7,6×18×2,4 cm a váha je opravdu nízká (zhruba 100 gramů).
Po rozbalení krabičky na vás bude čekat:
- samotný fitness náramek,
- magnetický napájecí kabel
- a návod k použití.
Těšit se můžete pouze na jeden řemínek, který lze pochopitelně volitelně utáhnout. Díky tomu mohou fitness náramek používat osoby se zápěstím o obvodu 15,5 až 21,9 cm. Co se týče materiálu, vsadil výrobce na termoplastický polyuretan (TPU), který vyniká svou pevností a zároveň pružností. V tomto ohledu je tedy náramek totožný jako jeho novější verze Xiaomi Mi Band 6.
Řemínek je možné u náramku snadno vyměnit. Díky tomu si můžete pořídit více barevných variant a podle aktuální nálady je libovolně střídat.
Technické parametry Xiaomi Mi Band 5
Ochudit vás samozřejmě nemůžeme ani o přehled jednotlivých technických parametrů, které jsou pro Xiaomi Mi Band 5 charakteristické.
Název parametru | Hodnota |
Typ řemínku | TPU |
Odolnost | Vodotěsný do 5 ATM |
Displej | AMOLED dotykový, úhlopříčka 1,1” |
Výdrž baterie | Až 20 dní |
Způsob nabíjení | Magnetická nabíjecí zdířka |
Kompatibilita | Bluetooth 5.0 |
Rozměry | 1,7×4,7×1,3 cm |
Váha | 0,1 kg |
Fitness náramek propojíte s telefonem s Androidem i iOS
Pro propojení fitness náramku a mobilního telefonu slouží technologie Bluetooth ve verzi 5.0. Zároveň se neobejdete bez aplikace Mi Fit, kterou si zdarma stáhnete. Aplikace je dostupná pro operační systém Android i iOS.
Při běžném používání vydrží nabitý až 20 dní
Výrobce vsadil na baterii s kapacitou 125 mAh (stejnou baterií poté osadil i náramek Xiaomi Mi Band 6). V porovnání s některými konkurenčními produkty je to však trochu méně. Například Honor Band 5 i Honor Band 6 má baterii s kapacitou 180 mAh.
Při běžném používání však dokáže tento fitness náramek vydržet na jedno nabití až 20 dní. V praxi se však tato hodnota bude lišit podle toho, v jaké míře (a k čemu) náramek používáte. Při našem testování se nám podařilo náramek používat 9 dní (což je o 2 dny více než u Xiaomi Mi Band 6).
Co se týče nabíjení, je součástí balení magnetický napájecí kabel, který má z druhé strany klasický USB konektor. Z 0 na 100 % jej přitom nabijete zhruba za 1 hodinu a 45 minut.
Ovládá se prostřednictvím dotykového displeje
Těšit se můžete na AMOLED displej s úhlopříčkou 1,1”. U novější verze náramku Xiaomi Mi Band 6 se poté dočkáte většího displeje s úhlopříčkou 1,56”, který je díky tomu ještě o něco přehlednější a lépe se ovládá.
Displej je dotykový a fitness náramek nedisponuje žádným postranním tlačítkem. Skvěle se čte i venku na ostřejším slunci a můžete si jednoduše přizpůsobit nastavení jasu.
Rozlišení displeje v tomto případě činí 126×294 px. Novější verze poté pracuje s větším rozlišením 152×486 px.
S fitness náramkem můžete i do sprchy
Fitness náramek je voděodolný až do hloubky 50 metrů, díky čemuž jej můžete mít nasazený i v průběhu plavání nebo jiných vodních sportů. Odolnost náramku je tedy v podstatě stejná jako u konkurenčních značek.
Funkce Xiaomi Mi Band 5
Pojďme si nyní představit jednotlivé funkce, které tento fitness náramek z dílny Xiaomi nabízí.
Krokoměr
Základní funkcí fitness náramku je pochopitelně krokoměr. Aktuální počet ušlých kroků vám přitom vždy zobrazí na hlavní obrazovce. Výpočet je poměrně přesný a přibližně odpovídá hodnotě, kterou v průběhu testování zobrazovala i aplikace Zdraví na iPhonu.
Přehled
V rámci přehledu si můžete na jednom místě zobrazit vzdálenost, kterou jste za daný den ušli, aktuální počet kroků a množství spálených kalorií. Najdete zde také týdenní přehled ušlých kroků.
PAI
Náramek dokáže měřit skóre PAI (tedy Personal Activity Intelligence). Jako PAI se přitom označuje algoritmus, který dokáže vyhodnotit vaši aktivitu s ohledem na fyzickou zdatnost. Při výpočtu bere v úvahu data týkající se vaší tepové frekvence, intenzity denní aktivity a vašich fyziologických dat (věk, výšku a hmotnost nastavíte při prvním spuštění aplikace).
Při testování nás náramek v průběhu dne nijak neupozornil, aby naši fyzickou aktivitu podnítil. Stejně tak v aplikaci notifikace na získání bodů PAI nastavit nelze.
Měření srdečního tepu
Stejně jako u většiny fitness náramků, ani u tohoto modelu nechybí funkce měření srdečního tepu. Náramek tep měří průběžně a zobrazuje jej na hlavní obrazovce. Pokud však budete chtít získat co nejaktuálnější data, můžete si tuto funkci spustit samostatně, chvíli počkat a výsledek se na obrazovce záhy objeví.
Na obrazovce se vám přitom zobrazí pouze naměřená hodnota. U Xiaomi Mi Band 6 jsou v tomto ohledu navíc k dispozici informace o interpretaci tohoto výsledku a času posledního updatu. Taky zde najdete spodní a horní hranici vaší tepové frekvence a informace jsou tedy rozhodně podrobnější.
Notifikace
Jelikož je náramek spárován s mobilním telefonem, dokáže vás upozornit na příchozí zprávu i hovor. V mobilní aplikaci si přitom můžete nastavit, jestli chcete dostávat upozornění ze všech aplikací, nebo třeba některé vynechat. Tato funkce například u náramků Honor Band 5 a 6 chybí.
Cvičení
Pokud se pustíte do nějaké fyzické aktivity, můžete si ji pomocí fitness náramku zaznamenat. Slouží k tomu sekce cvičení, v níž si můžete vybrat z 11 různých sportů:
- venkovní běh,
- vnitřní běh,
- cyklistika venku,
- cyklistika uvnitř,
- chůze,
- eliptical
- veslovací trenažér,
- jóga,
- skákání přes švihadlo,
- plavání
- a freestyle.
Pokud bychom to srovnali s novějším modelem, je nabídka sportů rozhodně o něco chudší. U Xiaomi Mi Band 6 si totiž můžete vybrat z 30 různých sportovních režimů.
Jakmile sportovní aktivitu spustíte, budete moct sledovat uplynulý čas, množství spálených kalorií i aktuální tepovou frekvenci. V případě chůze, běhu a jízdy na kole je rovněž k dispozici informace o vzdálenosti a vašem tempu.
Pokud aktivitu pozastavíte, nelze v průběhu toho fitness náramek používat k ničemu jinému. To znamená, že si například nemůžete spustit stopky nebo si přečíst příchozí zprávu. V režimu pauzy vám zařízení nabídne buď ukončení aktivity nebo její pokračování.
V nastavení si lze zapnout automatickou detekci cvičení. Náramek však dokáže rozpoznat pouze chůzi nebo běh. V takovém případě vás upozorní na to, abyste si daný cvičební režim spustili a aktivitu monitorovali.
Měření stresové zátěže
Další užitečnou funkcí je měření stresové zátěže. Po jejím spuštění je nutné zůstat v klidu a náramek vám záhy na displeji zobrazí výsledek. Podrobnější data poté kdykoliv najdete v aplikaci.
Dechové cvičení
Pokud se budete chtít v průběhu dne uklidnit, může vám s tím pomoct dechové cvičení. Nejprve si nastavíte jeho délku (1 až 5 minut) a náramek vás následně cvičením provede (zobrazí vám, kdy se máte nadechnout a kdy vydechnout).
Náramek tuto funkci v průběhu dne nijak nepřipomíná a je tedy čistě na vás, abyste si na ni vzpomněli a případně ji spustili.
Sledování menstruačního cyklu
Díky této funkci mohou ženy jednoduše zaznamenávat údaje o svém menstruačním cyklu a následně si nechat vypočítat datum příští menstruace, období ovulace i plodných dnů. Tyto informace najdete jak v aplikaci, tak i v náramku (ve zjednodušené podobě). V aplikaci si navíc veškerá data můžete prohlížet i zpětně a sledovat tak svůj zdravotní stav.
Další funkce
Zmínit musíme i několik spíše doplňkových funkcí, kterými je fitness náramek vybaven. Sledovat s ním například můžete aktuální počasí a světový čas. Nechybí ani užitečné stopky, časovač a budík v základní verzi.
Prostřednictvím náramku lze také ovládat fotoaparát na mobilu, což oceníte například při skupinovém focení. S náramkem zároveň lze ovládat hudbu (přepnout skladbu nebo ji pozastavit). Při našem testování tato funkce skvěle fungovala s aplikací Spotify, při přehrávání skladby na YouTube náramek bohužel nic nerozpoznal.
Nechybí ani funkce Najít zařízení, po jejímž spuštění začne váš mobilní telefon vibrovat a vy jej jednoduše najdete.
Náramek bohužel neumí měřit okysličení krve (to je dostupné až u novější verze Xiaomi Mi Band 6). Přímo v náramku rovněž nejsou dostupné informace o monitorování vašeho spánku (lze je sledovat pouze v mobilní aplikaci).
Aplikace Mi Fit vám zobrazí spoustu informací
Pro spárování fitness náramku a mobilního telefonu slouží aplikace Mi Fit, která je zdarma dostupná na operační systém Android i iOS. Díky podpoře češtiny nebudete mít problém se v aplikaci zorientovat.
Hlavní obrazovka aplikace slouží k přehlednému zobrazení aktuálního počtu kroků, který jste za den ušli. Dále zde najdete informaci o míře vašeho stresu a historii cvičení. Ženy ocení praktické informace o tom, za kolik dní mohou očekávat svou příští menstruaci.
V sekci Přátelé se můžete spojit se svými známými, kteří rovněž používají aplikaci Mi Fit a sledovat tak jejich aktivity. V sekci Profil najdete informace o vašem spárovaném zařízení.
Přímo v aplikaci dále můžete jednoduše spustit 3 venkovní aktivity, mezi něž patří chůze, běh a jízda na kole. Tyto aktivity totiž vyžadují GPS připojení a bez přítomnosti mobilního telefonu je monitorovat nelze.
Instalace aplikací do náramku
Do náramku bohužel žádné další aplikace instalovat nelze.
Ovládání fitness náramku si rychle osvojíte
Spuštění fitness náramku rozhodně není nic složitého. Jakmile jej rozbalíte, je třeba jej nabít pomocí přiloženého napájecího kabelu. Než se náramek nabijete, můžete si do mobilního telefonu stáhnout aplikaci Mi Fit, kterou najdete buď na Google Play nebo App Store.
Na mobilním telefonu je třeba mít spuštěné Bluetooth. Následně aplikaci otevřete a vyberte možnost pro spárování nového zařízení (tedy náramku). Ten umistěte poblíž, párování potvrďte a záhy bude náramek připraven k použití.
Samotné ovládání je naprosto jednoduché. Do hlavního menu se dostanete potažením prstu ze spodní do horní části. Pro potvrzení vybrané možnosti je třeba volbu stisknout přímo na displeji (fitness náramek nemá žádné postranní tlačítko).
Jak se žije s fitness náramkem Xiaomi Mi Band 5
Fitness náramek vám rozhodně dokáže v mnoha ohledech zpříjemnit a zjednodušit život. Aby byla naše recenze kompletní, vyzkoušeli jsme si s Xiaomi Mi Band 5 pár dní žít a zařízení vám zhodnotit.
Pokud patříte mezi nenáročné uživatele, pravděpodobně jeho funkce oceníte. Jestliže se však řadíte mezi profesionální sportovce, možná pro vás tento náramek nebude zcela dostačující a pravděpodobně sáhnete po výkonnějším (a zároveň dražším) modelu.
Při našem testování se nám zalíbil dostatečně velký displej a jednoduché ovládání. Velmi kladně hodnotíme i mobilní aplikaci, v níž na jednom místě najdete veškeré užitečné statistiky.
Sportování s fitness náramkem
Fitness náramek skvěle poslouží k tomu, abyste mohli sledovat svůj výkon při sportu a postupný progres. Díky možnosti výběru z 11 různých sportů si přitom na své nemusí přijít každý. Pokud si mezi nimi nevyberete, pravděpodobně pro vás vhodnější náramek Xiaomi Mi Band 6 s výběrem z 30 různých sportů.
Pokud se pustíte do některé z venkovních aktivit (chůze, běh nebo jízda na kole), je třeba mít s sebou mobilní telefon. Fitness náramek totiž není vybaven GPS navigací a připojí se k ní proto právě prostřednictvím mobilního telefonu. Po skončení aktivity si v aplikaci můžete přehledně prohlížet jednotlivá data týkající se vzdálenosti, převýšení, spálených kalorií, ale i průměrného tempa.
Náramek jsme otestovali při lekci jógy, která je součástí nabídky sportů. Po spuštění režimu cvičení se vám bude na displeji zobrazovat uplynulý čas, množství spálených kalorií i aktuální tepová frekvence (včetně interpretace). Jakmile cvičení ukončíte, data se odešlou do mobilní aplikace, v níž si následně můžete prohlédnout podrobné statistiky. Při pozastavení aktivity však na náramku nelze dělat nic jiného.
Nejčastější dotazy
Vybrat si můžete z 11 různých sportů, mezi které patří venkovní a vnitřní běh, venkovní a vnitřní cyklistika, chůze, eliptical, veslovací trenažér, jóga, skákání přes švihadlo, plavání a freestyle.
Výrobce uvádí, že na jedno nabití dokáže vydržet až 20 dní. V praxi však pochopitelně záleží na míře jeho využívání. Při našem testování dokázal vydržet 10 dní.
Pro spárování fitness náramku a mobilního telefonu slouží aplikace Mi Fit, která je zdarma dostupná na Android i iOS.
Náramek bohužel GPS nemá. Pro monitorování venkovních aktivit je proto třeba mít poblíž mobilní telefon, prostřednictvím kterého se náramek k GPS připojí.
Závěr – pro koho je Xiaomi Mi Band 5 vhodný?
Xiaomi Mi Band 5 je ideální zařízení pro nenáročné uživatele, kteří chtějí získat povědomí o své fyzické aktivitě i kvalitě spánku. Displej je skvěle čitelný i ve venkovním prostředí a množství praktických funkcí oceníte při každodenních aktivitách. S náramkem můžete monitorovat jednotlivé sporty, spánek, získávat notifikace, sledovat míru stresu i svůj menstruační cyklus.
Drobnou nevýhodou je absence GPS, což je však u fitness náramků v podobné cenové relaci poměrně běžné. Displej je v porovnání s konkurenčními produkty spíše menší, pořád se však jedná o více než dostačující velikost.
Recenze: fitness náramek Xiaomi Mi Band 5
-
Kvalita zpracování
-
Výdrž baterie
-
Ovládání a funkce
-
Displej
-
Poměr cena/výkon
Sledujte svůj výkon při sportu
S tímto fitness náramkem získáte perfektní přehled o své každodenní fyzické aktivitě. Umožňuje totiž monitorování sportovních aktivit, ale i spánku. Zároveň vás upozorní na příchozí zprávy i telefonáty a disponuje spoustou doplňkových funkcí, jako je například měření tepové frekvence a monitorování menstruačního cyklu.
Klady
- Odolné provedení
- Voděodolnost
- Podpora nejčastějších druhů sportů
- Jednoduché ovládání
- Monitoring menstruačního cyklu
- Monitoring stresové zátěže
- Měření skóre PAI
Zápory
- Chybějící GPS
- Spíše menší displej