ITmix.cz logo

Recenze: fitness náramek Xiaomi Mi Band 8

Silné stránky
 • Pohodlný při dlouhém používání
 • Čitelnost na přímém slunci
 • Režim umístění na obuv
 • Dobrá výdrž na baterii
 • Pokročilé běžecké metriky
Slabé stránky
 • Nižší přesnost měření spánku
 • Chybí podpora plateb v ČR
 • Přehnaný zotavovací čas
 • Chybí GPS

Fitness náramek Xiaomi Mi Band 8 nemusí na první pohled přinášet mnoho mezigeneračních změn, ale po chvíli používání jsou rozdíly více než zjevné. Osmička dostala jasnější displej s vyšší obnovovací frekvencí, výkonnější procesor, nové sportovní funkce a baterii s vyšší kapacitou. V redakci jsme náramek podrobili náročným testům, abychom zjistili, jaké jsou jeho možnosti a výkon v běžném provozu.

Náramek jsme testovali v angličtině, jelikož česká lokalizace v dané době zatím nebyla dostupná.

Nejčastější dotazy a odpovědi

Jaká je výdrž baterie náramku Xiaomi Mi Band 8?

Během našeho testování jsme náramek používali bez omezení a dosáhli tak výdrže 12 dní na jedno nabití. V případě aktivace Always-on displeje klesla výdrž baterie na 4 dny.

Dá se s Xiaomi Mi Band 8 platit?

Ne, na území ČR nelze platit náramkem v základní verzi. Jeho NFC čip je použitelný pouze v Číně. Pro globální bezkontaktní platby je nutné, abyste zvolili NFC verzi Mi Band 8 nebo starších náramků Mi Band 7 a Mi Band 6.

Nabízí Xiaomi Mi Band 8 GPS?

Ne, GPS konektivita je doménou náramku Xiaomi Smart Band 8 PRO. Náramek sice dokáže doplnit do záznamu aktivit vaši trasu, ale jen v případě, že sportujete s chytrým telefonem, který je k náramku připojen přes Bluetooth a má aktivní určování polohy.

V balení naleznete kromě samotného náramku USB kabel pro nabíjení s proprietární koncovkou a uživatelskou dokumentaci.

Technické parametry Xiaomi Mi Band 8

V následující kapitole jsme pro vás stručně shrnuli technické parametry Mi Band 8. Nejde ovšem o jediné vlastnosti, které by pro vás měly být rozhodující při koupi fitness náramku. Pokud vás zajímá více informací o fitness náramcích, přečtěte si náš článek o tom, jak vybrat fitness náramek, nebo nahlédněte do recenzí ostatních fitness náramků.

ParametrHodnota
Typ řemínkuSilikonový
OdolnostVodotěsný do 50 m
DisplejAMOLED dotykový, 1,62“
Maximální jas displeje600 nitů
Kapacita baterie190 mAh
Výdrž baterieAž 16 dní
Způsob nabíjeníMagnetická nabíjecí zdířka
KompatibilitaBluetooth 5.1
Rozměry bez řemínku4,8 x 2,3 x 1,1 cm
Váha s řemínkem27 g

Displej náramku je jasnější a plynulejší

Úhlopříčka displeje mezigeneračně nenarostla, ale vzhledem ke sportovnímu zaměření náramku to ani není potřeba. 1,62“ AMOLED displej je ale o něco jasnější než u předchůdců. Nová generace náramku nabízí maximální jas 600 nitů, zatímco Band 7 a Band 7 Pro nabídly jen 500 nitů. Displej je tím pádem ještě lépe viditelný na přímém slunci. V tomto ohledu se liší také od Smart Band 8 Active, který disponuje zastaralejším LCD displejem.

Na základě testování v různých světelných podmínkách můžeme potvrdit, že je čitelnost displeje vyhovující. Problém jsme nezaznamenali v interiéru, v exteriéru při zatažené obloze ani na přímém slunci.

Zároveň je doplněn senzorem okolního světla, takže dokáže jas přizpůsobit aktuálním podmínkám. Dalším výrazným rozdílem je obnovovací frekvence, která narostla z 30 na 60 Hz. Pohyb v uživatelském prostředí je tak mnohem plynulejší než kdykoli předtím.

Náramek vám na zápěstí nebude překážet

Jednou z hlavních výhod fitness náramků oproti chytrým hodinkám jsou jejich kompaktnější rozměry, nižší hmotnost a pro mnohé uživatele vyšší úroveň pohodlí během nošení. My jsme náramek otestovali nejen při běžném používání, ale také během sportování a dalších aktivit. Navzdory pevnému utažení nám náramek nabídl vysokou úroveň komfortu bez ohledu na aktivity, které jsme s ním vykonávali.

Xiaomi Mi Band 8 přináší mezi základní verze náramků nový způsob úchytu k pouzdru, který se osvědčil u Xiaomi Smart Band 7 Pro. Nejde tak o silikonový „unibody“ řemínek, ze kterého pouzdro vyloupnete, ale o řemínek, který sestává ze dvou samostatných dílů. Ty jsou k pouzdru přichyceny pomocí pojistek, které můžete uvolnit tlačítky.

Mechanismus přezky je stejný jako u Mi Band 7.

Výdrž na baterii mezigeneračně mírně vzrostla

Nová generace Mi Band obdržela baterii o kapacitě 190 mAh, což je mezigeneračně nárůst o 10 mAh. Tento rozdíl podle výrobce zajistí až o 2 dny delší výdrž, která tak má dosáhnout místo 14 dnů při typickém používání 16 dní. Jelikož si každý z nás může představit pod pojmem „typické používání“ něco jiného, rozhodli jsme se náramek podrobit vlastnímu testu výdrže v těchto podmínkách:

 • deaktivovaný Always-on displej a nastavený automatický jas,
 • kontinuální měření srdečního tepu,
 • sledování spánku včetně pokročilých metrik,
 • denně absolvovaných 40 minut monitorovaných aktivit,
 • denně přijato přibližně 20 oznámení z telefonu,
 • denně provedena čtyři měření okysličení krve a pět měření stresové zátěže
 • a pravidelné sledování času.

V těchto podmínkách dosáhl řemínek výdrž na baterii 12 dní, což hodnotíme velmi pozitivně. Pokud bychom náramek používali úsporněji a omezili například sportovní aktivity, snadno bychom dosáhli výrobcem udávané hodnoty.

Výdrž s aktivovaným Always -on displejem

Funkce Always-on je dostupná od verze Mi Band 7 a typicky přináší výrazný pokles výdrže na baterii. Výrobce uvádí, že náramek v tomto nastavení vydrží na jedno nabití 6 dní, zatímco u předchozí generace to byly 3 dny.

V námi uvedených podmínkách byla výdrž baterie osmé generace náramku 4 dny. V tomto případě je obnovovací frekvence 60 Hz mírnou slabinou. Kvůli ní má náramek větší spotřebu než náramky s 30Hz displeji.

Nabíjení z 0 na 100 % trvalo přibližně hodinu.

Sportovní funkce

Pro sportovce nabízí fitness náramek více než 150 sledovaných aktivit. Přestože se jedná o působivé číslo, většina z režimů sestává pouze z monitorování srdeční frekvence, kalorií a času zotavení. Nejdetailnější metriky pak naleznete u aktivit jako běh, cyklistika nebo plavání.

Nový akcelerometr analyzuje váš došlap

Náramek Mi Band 8 dostal nový přesnější akcelerometr, který zaznamenává počet kroků, jejich průměrnou délku, vaše tempo a kadenci (množství kroků za minutu). V případě, že náramek umístíte do pouzdra pro upevnění na obuv (není součástí balení), získáte přístup k detailnější analýze vašich běžeckých a cyklistických pohybů. Pokud se rozhodnete použít tento režim při běhání (bez ohledu na to, jestli na levém nebo pravém chodidle), získáte přístup k metrikám jako:

Kde koupit Xiaomi Mi Band 8
Xiaomi Mi Band 8
Hodnocení
4.3/5
 • vzor nášlapu – která část chodidla dopadá na povrch jako první,
 • doba kontaktu s povrchem,
 • doba mimo kontakt s povrchem – tzv. flight time,
 • nárazová síla nášlapu,
 • a míra pronace/supinace – jak moc se chodilo vychyluje z roviny.

Režim nošení na obuvi je pro náramek Mi Band 8 velkou výhodou nejen oproti konkurenčním náramkům, ale také chytrým hodinkám ve vyšších cenových kategoriích, které tyto metriky nabízejí pouze po připojení příplatkového příslušenství.

Akcelerometr umožňuje provádět interaktivní aerobik boxing. Po stažení dedikované aplikace získáte přístup k unikátním cvikům, ve kterých náramek zaznamená pohyby vaší ruky během boxování. Aplikace je ale zatím dostupná jen v čínštině, takže v našich končinách je prakticky nepoužitelná, pokud jazyk neovládáte.

Sportovní metriky v různých režimech

Jak jsme již zmínili v úvodu kapitoly, mnoho sportovních režimů zaznamená jen základní metriky. S detailním měřením se setkáte jen během běžeckých, cyklistických a plaveckých disciplín.

Zaznamenání trasy samotným náramkem ale nečekejte. Pořád se jedná o funkci, která je charakteristická pouze pro Xiaomi Smart Band 7 Pro a očekávaný Mi Band 8 Pro. Základní verze Mi Band 8 tak doplňuje záznam trasy z GPS ze spárovaného chytrého telefonu.

Běžecké metriky

V případě běhu vám náramek zaznamená kromě tempa, kalorií, kroků a času také vaši trasu. Po tréninku naleznete v aplikaci zhodnocení Training effect, díky kterému budete mít přehled o zaměření vaší aktivity (kondiční trénink, spalování tuků apod.). Na základě výstupu této metriky můžete upravit zátěž v následujícím tréninku, aby pro vás byl větším přínosem.

Další užitečnou metrikou je VO2 max, jejíž významu a přínosu se věnujeme v samostatném článku. Náramek našemu testerovi odhadl stejné hodnoty jako Xiaomi Smart Band 7 Pro. Kromě samotné hodnoty je ale důležitý také její vývoj v čase. Zvyšující se VO2 max je obvykle známkou zlepšující se kondice.

Odhad hodnoty VO2 max a její změny v čase na náramku oceňujeme
Odhad hodnoty VO2 max a její změny v čase na náramku oceňujeme

Zvolíte-li režim "running pod" pro nošení na obuvi, získáte přístup k metrikám, zmíněným v předešlé kapitole.

Přestože sportovní možnosti náramku hodnotíme celkově pozitivně, zotavovací čas považujeme za menší nedostatek. Při testování sportovních metrik vybíráme vždy téměř stejný trénink. Většinou po něm náš tester vyžaduje alespoň 20hodinovou regeneraci. Náramek mu však doporučil až 43 hodin, což je přehnaně dlouhá doba a potenciál pro vynechání důležitého dne tréninku.

Čas zotavení vám má pomoci lépe odhadnout, kdy je čas na další zátěž
Čas zotavení vám má pomoci lépe odhadnout, kdy je čas na další zátěž

V souvislosti s během máte k dispozici jednorázové tréninky, které se liší svojí náročností, zaměřením a samozřejmě délkou. Vybírat můžete z tréninků zaměřených na kondici či spalování tuků nebo intenzivních intervalových tréninků různých stupňů (MIIT, HIIT). Vlastní tréninky nebo navigaci po trase náramek nepodporuje. Tyto tréninky nejsou dostupné u levnějšího modelu Smart Band 8 Active.

Plavecké metriky

V případě plavání v bazénu nabízí náramek metriky jako počet délek, plavecký styl, počet záběrů, průměrné tempo, SWOLF (plavecká efektivita) a samozřejmě čas. Náramek během plavání nezaznamenává srdeční frekvenci, což může být pro některé uživatele negativem.

Zdravotní funkce

V souvislosti s monitorováním zdraví vám Mi Band 8 nabídne základ ve formě sledování tepové frekvence, průběhu spánku, stresového zatížení či okysličení krve. Navzdory drobným rozměrům náramku tak budete mít vždy přehled o vašem zdravotním stavu.

Měření stresové zátěže

Stres je v případě Mi Band 8 považován za reakci na náročnou situaci nebo výzvu. Měření probíhá mimo sportovních aktivit, trvá přibližně 45 vteřin a je závislé na utažení náramku. Náramek ohodnotí vaši zátěž číslem a slovním komentářem. Během testování se funkce osvědčila jako poměrně spolehlivá. Například po 30 minutách od vypití dvou silných káv stouply hodnoty z oblasti relaxování na mírný stres.

Stresová zátěž je ohodnocena slovně a číselně
Stresová zátěž je ohodnocena slovně a číselně

Monitorování spánku

Budete-li náramek nosit během spánku, získáte přístup k jeho stručnému zhodnocení. Náramek zaznamená čas usnutí a probuzení, jak dlouho trval spánek samotný a také jeho jednotlivé fáze. Nastavit můžete dále spánkové monitorování tepu a dýchání.

Analýza spánku je sice stručná, ale výstižná a nabízí v podstatě vše, co uživatel může požadovat. Náramek dokáže poměrně přesně zaznamenat začátek i konec spánku. Narazili jsme však na problém v souvislosti s přerušením spánku. Pokud se náš tester vzbudil a náramek neaktivoval klepnutím na displej, systém toto přerušení spánku vůbec nezaznamenal.

Měření okysličení krve (SpO2)

Během testování jsme saturaci měřili vícekrát a měření trvalo vždy přibližně 20 vteřin. Rozdíly naměřených hodnot byly minimální, z čehož usuzujeme, že je přesnost poměrně vysoká. Měření může probíhat buď „na vyžádání“, nebo kontinuálně po celý den.

Kontinuální měření okysličení krve je potřebné jedině v těžkých stavech u hospitalizovaných pacientů. V případě náramku Mi Band 8 toto měření jen zbytečně zvyšuje spotřebu. Proto vám doporučujeme spouštět měření saturace manuálně.

Kde koupit Xiaomi Mi Band 8
Xiaomi Mi Band 8
Hodnocení
4.3/5

Praktické lifestylové funkce

Navzdory drobným rozměrům vám náramek může usnadnit každodenní fungování, a to v různých situacích. V první řadě nabízí ovládání hudby a hlasitosti přehrávání z chytrého telefonu. Samotný náramek nelze použít jako zdroj hudby.

V základní verzi je sice náramek vybaven NFC čipem, ale ten umožňuje platit platit bezkontaktně pouze v Číně. Pro globální platby budete muset sáhnout po náramku Xiaomi Mi Band 8 NFC.

V nabídce nechybí počasí, které sestává z informací o aktuálním počasí a stručné předpovědi na nejbližší dny. Dále máte k dispozici stopky, časovač či budík s možností chytrého buzení (náramek vypočítá optimální čas buzení během 10 minut před plánovaným časem).

Příjemně nás překvapila funkce pro soustředění, která využívá techniku „pomodoro“ pro zlepšení vaší produktivity. Náramek vám zobrazí také notifikace z chytrého telefonu a umožňuje přijmout či odmítnout příchozí hovor. Na závěr kapitoly ještě zmíníme praktickou dálkovou spoušť fotoaparátu na chytrém telefonu, svítilnu (maximální jas s bílým pozadím) a funkci pro lokalizování ztraceného telefonu.

Závěr – pro koho je náramek Xiaomi Mi Band 8 vhodný?

Fitness náramek Xiaomi Mi Band 8 je praktickým a kompaktním společníkem pro každého sportovce, který hledá alternativu ke sportování s chytrým telefonem. Náramek nabízí bohaté běžecké, plavecké a cyklistické metriky, díky nimž se budete moci kondičně stále zlepšovat.

Pro běžce jsou dostupné pokročilé metriky v případě umístění náramku na obuv. Mezi metrikami nechybí vzor nášlapu, jeho nárazová síla či doba kontaktu s povrchem. Náramek tak nabízí funkce, se kterými se setkáte u prémiových chytrých hodinek. Přesnost těchto odhadů a měření sice není na tak vysoké úrovni, přesto jde o velmi praktické a cenově výhodné řešení.

Kromě sportu nás na náramku zaujaly také zdravotní funkce, mezi nimiž nechybí monitorování spánku, okysličení krve či stresové zátěže. Praktické funkce sestávají z časovače, budíku, předpovědi počasí, dálkové spouště foťáku či ovladače přehrávání hudby na telefonu. Co se týče pohodlí, náramek vám nebude překážet během sportování, spánku ani při celodenním nošení. Při méně náročném používání by měla výdrž baterie dosáhnout úctyhodných 16 dní.

Recenze: fitness náramek Xiaomi Mi Band 8
 • Kvalita zpracování
 • Výdrž baterie
 • Ovládání a funkce
 • Displej
 • Poměr cena/výkon
4.3

Cenově dostupný fitness náramek s pokročilými metrikami

Fitness náramek Xiaomi Mi Band 8 nemusí na první pohled přinášet mnoho mezigeneračních změn, ale po chvíli používání jsou rozdíly více než zjevné. Osmička dostala jasnější displej s vyšší obnovovací frekvencí, výkonnější procesor, nové sportovní funkce a baterii s vyšší kapacitou. V redakci jsme náramek podrobili náročným testům, abychom zjistili, jaké jsou jeho možnosti a výkon v běžném provozu.

Klady

 • Pohodlný při dlouhém používání
 • Čitelnost na přímém slunci
 • Režim umístění na obuv
 • Dobrá výdrž na baterii
 • Pokročilé běžecké metriky

Zápory

 • Nižší přesnost měření spánku
 • Chybí podpora plateb v ČR
 • Přehnaný zotavovací čas
 • Chybí GPS
Tento článek byl zpracován autorem na základě reálné zkušenosti s produktem. Hodnocení může být ovlivněno subjektivními dojmy autora. 
Autor: Martin Dajča
Autor: Martin Dajča
Rád tlumočím své zkušenosti a komplexní myšlenky do srozumitelné řeči pro spotřebitele a spotřebitelky. Ve svém volném čase se věnuji běhu, cyklistice a výletům po svém okolí. V mém portfoliu proto naleznete recenze chytrých hodinek, autokamer a mnohých dalších pomocníků do každodenního života.
Jak se vám líbil tento článek?
4.5/5 - (4 hodnocení)
Komentáře (5) – Recenze: fitness náramek Xiaomi Mi Band 8
 1. Zdravím četl jsem o náramku mi band 8 že má mìt i nějaké hry ale nevím jak je do náramku instalovat nikde jsem je v náramku nenašel.Děkuji za odpověď S pozdravem Aleš.P

  1. Dobrý den,
   hry, o které máte zájem, jsou dostupné ve formě ciferníků ke stažení v ovládací aplikaci. Po stažení musíte hru zvolit ve výběru ciferníků na náramku.

 2. Tak NFC a volání přes náramek to nemá, ale hlavně že to má nějaké pošahané hry které jsou na náramku úplně zbytečné 😃😃😃...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související recenze

Recenze: fitness náramek Xiaomi Mi Band 8
Xiaomi Mi Band 8
Hodnocení: 4.3/5
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram