ITmix.cz logo

Recenze: autokamera Sencor SCR 4400

Silné stránky
 • Poměrně nízká cena
 • Kvalitní 4K nahrávky
 • Jednoduché ovládání
 • Vodoznak SPZ v záznamu
 • Spolehlivý parkovací režim
Slabé stránky
 • Bez Wi-Fi připojení
 • Bez GPS modulu
 • Bez pouzdra v balení
 • Chybí USB kabel

Sencor SCR 4400 je cenově dostupná kamera do auta se 4K rozlišením nahrávek, parkovacím režimem a vestavěnou baterií. Umístění kamery na čelní sklo zajišťuje držák s přísavkou, díky které je jednoduché střídavě používat kameru ve více vozidlech. Ovládání kamery je intuitivní záslouho několika tlačítek a displeji.

Nejčastější dotazy a odpovědi

Má Sencor SCR 4400 zadní kameru?

Autokamera Sencor SCR 4400 nemá v balení zadní kameru. Mezi výstupy na jejím těle zároveň najdete jen jeden výstup, a to pro napájení či USB přenos, nikoli pro připojení zadní kamery.

Jaké paměťové karty podporuje Sencor SCR 4400?

Kamera do auta SCR 4400 podporuje microSD karty s kapacitou do 128 GB. V případě, že plánujete nahrávat záznamy ve 4K, měla by být rychlost zápisu dostatečně vysoká. Výrobce doporučuje použít kartu s třídou alespoň 10, což znamená rychlost zápisu 10 MB/s.

Má Sencor SCR 4400 baterii?

Napájení kamery do auta Sencor SCR 4400 zajišťuje vestavěný akumulátor s kapacitou 200 mAh. Díky němu lze používat kameru i mimo napájení.

Dokáže Sencor SCR 4400 pořizovat fotografie?

Kamera nabízí kromě režimu tvorby záznamů také režim tvorby fotografií. Režim nabízí také samostatná nastavení a funkce, jako například samospoušť či snímání do série.

Balení

Obsah balení je strohý. Krabice má téměř tvar kostky a její rozměry odpovídají tak akorát tomu, aby se do ní všechno vešlo. Hned po otevření se nám naskytl pohled na samotnou autokameru položenou na částečné kartonové platformě. Pod kamerou se skrýval zbytek příslušenství. Kromě manuálu jsme našli v balení tyto položky:

 • autokamera Sencor SCR 4400,
 • držák na čelní sklo s přísavkou
 • a napájecí kabel.

Jak jste si mohli všimnout, balení neobsahuje USB kabel určený pro přenos souborů. Výrobce tak očekává, že vlastníte buď tento kabel nebo čtečku microSD karet. Vzhledem k absenci Wi-Fi připojení je přenos dat s fyzickým připojením jedinou možností, jak se mimo kameru dostat k záznamům. To, že USB kabel není součástí balení nás zklamalo.

Parametry

Navzdory poměrně nízké ceně nabízí Sencor SCR 4400 parametry, které jsou srovnatelné s prémiovou konkurencí. Technické vlastnosti autokamery ale nejsou vším. Pokud byste rádi věděli, podle čeho vybírat autokameru, přečtěte si náš článek o jejich klíčových vlastnostech.

Max. rozlišení4K (30 FPS)
Max. snímkovací frekvence30 FPS
Úhel záběru170°
Úhlopříčka displeje3“
Provozní teplotaneuvádí se
Vestavěný akumulátorAno (200 mAh)
KonektivitamicroSD, miniUSB
Mikrofonano
Max. kapacita microSD karty128 GB
Rozměry (V x Š x H)5,4 x 8,9 x 3,4 cm

Instalace

Montáž autokamery ve vozidle je jednoduchá a intuitivní. Celý proces nám nezabral ani 15 minut. Na rozdíl od modelů TrueCam není recenzovaná autokamera vybavena stručným uživatelským manuálem. V návodu autokamery tak naleznete jen pár slov o montáži bez dalších detailů. My vám proto přinášíme stručný přehled jednotlivých kroků, kterých jsme se drželi při instalaci my.

Prvním krokem je úložiště

Před umístěním autokamery na sklo a spuštěním nahrávání byste měli zajistit její úložiště. Sencor SCR 4400 podporuje microSD karty s kapacitou do 128 GB. Při nahrávání běžných jízd po městě vám kapacita vystačí i při nahrávání ve 4K rozlišení. Výrobce doporučuje paměťové karty alespoň třídy 10, což znamená rychlost přenosu 10 MB/s. Slot na microSD kartu je umístěn na levé straně kamery.

MicroSD karta není součástí balení.

Před prvním použitím byste měli kartu naformátovat. Vyzve vás k tomu i sama autokamera po prvním vložení. Možnost formátovat paměťovou kartu je následně kdykoli dostupná v nastavení.

Umístění autokamery na sklo a zapojení

Přibalený držák s přísavkou je určen k umístění autokamery na sklo. Jako ideální místo vám doporučujeme prostor mezi čelním sklem a interiérovým zpětným zrcátkem. Autokamera by vám neměla překážet ve výhledu, ale zároveň by sama měla mít co nejlepší výhled. Chcete-li se vyhnout pokutě kvůli špatnému umístění kamery, přečtěte si náš článek o legislativě autokamer v ČR.

Ideální umístění tak doporučujeme hledat se zapnutou autokamerou. Toho docílíte zapojením přibaleného napájecího kabelu do výstupu na kameře a vsunutím jeho druhého konce do zdroje napájení. Na rozdíl od modelů TrueCam H25 GPS 4K nebo M11 GPS 4K nenajdete v balení adaptér s USB výstupy, což nás trochu zklamalo.

Kde koupit Sencor SCR 4400
Sencor SCR 4400
Hodnocení
4.2/5
Autokameru lze zapojit do autozapalovače nebo 12V zásuvky
Autokameru lze zapojit do autozapalovače nebo 12V zásuvky

Po zapojení se autokamera automaticky spustí a začne nahrávat. V této chvíli můžete nahrávání zastavit a věnovat se dále instalaci. Po nalezení nejlepšího místa přitlačte držák s přísavkou na sklo a zajistěte jej páčkou.

Nastavení funkcí pro jízdou

V posledním kroku vás čeká nastavení funkcí. Autokameru můžete pro tento účel odpojit od zdroje energie, jelikož je vybavena akumulátorem. Nastavení jsou odlišná v režimu nahrávání a fotografování. Pokud plánujete využívat oba režimy, měli byste nastavení věnovat dostatek času. Autokamera nabízí několik funkcí s individuálními možnostmi, které si popíšeme v rubrice Funkce.

Napájení

Autokamera má v sobě zabudovaný standardní akumulátor s kapacitou 200 mAh. Vestavěné akumulátory naleznete především ve starších autokamerách, což nutně nijak nesnižuje jejich kvalitu. U novějších modelů jde spíše o výjimku. Například konkurenční model TrueCam A7s je vybaven nejen baterií, ale také superkondenzátorem.

Baterie je u recenzované autokamery zodpovědná za automatické zapínání kamery při aktivovaném parkovacím režimu, který si popíšeme níže. Akumulátor umožňuje také tvořit fotografie exteriéru auta.

O stavu baterie vás informuje její symbol v pravém horním rohu, který zobrazuje tři úrovně nabití. Autokameru můžete nabíjet přibaleným adaptérem, USB kabelem zapojeným do počítače nebo do síťového adaptéru, který ale není součástí balení.

Funkce

Navzdory nižší ceně nabízí autokamera Sencor SCR 4400 funkce, se kterými se setkáte u prémiových modelů. Některé z níže uvedených funkcí jsou u mnoha modelů dostupné jen po připojení ke kontinuálnímu zdroji energie. Recenzovaný model má ale výhodu vestavěné baterie, díky které není externí zdroj energie podmínkou.

Parkovací režim

Parkovací režim využívá vestavěný G-senzor a senzor pohybu k automatické tvorbě 15sekundového záznamu. Nahrávání se spustí v případě nárazu do zaparkovaného auta nebo po detekci pohybu v zorném poli autokamery. S obdobnou funkcí se setkáte i u konkurenčního modelu TrueCam H25 GPS 4K, který je ale násobně dražší než recenzovaný model.

Automatické spuštění nahrávání po nárazu funguje na výbornou. I při nastavení střední citlivosti G-senzoru se kamera automaticky zapnula, nahrála 15sekundový záznam a opět se vypnula. Na celý proces byl přitom využit pouze vestavěný akumulátor.

Stejný úspěch jako s G-senzorem jsme ale nezaznamenali u senzoru pohybu. Ať už jsme se snažili jakkoli, autokamera se při pohybu v zorném poli zkrátka vůbec neaktivovala.

Citlivost G-senzoru lze nastavit na čtyři úrovně, mezi nimiž nechybí úplná deaktivace. Deaktivovat lze i senzor pohybu. Oba senzory mohou být aktivní současně.

Kde koupit Sencor SCR 4400
Sencor SCR 4400
Hodnocení
4.2/5

Cyklické nahrávání

Nahrávání do smyčky je v dnešní době standardní způsob, jak autokamery brání zastavení nahrávání po zaplnění paměti. V případě, že se kapacita microSD karty zaplní, začne autokamera automaticky odstraňovat nejstarší záznamy.

Ochrana záznamu

V případě, že byste rádi ochránili záznam před jeho automatickým odstraněním, můžete jej pomocí jediného tlačítka uzamknout. Učinit tak můžete buď již během nahrávání, nebo později v archivu nahrávek. Možnost zamykat a odemykat záznamy v archivu nás příjemně překvapila, jelikož tuto možnost nenabízejí ani konkurenční modely značky TrueCam.

Tvorba fotek

Kromě režimu nahrávání nabízí autokamera také režim tvorby fotografií. Na rozdíl od konkurenčních modelů TrueCam je tento režim poměrně rozsáhlý, nicméně praktické využití toto nastavení spíš nemá. Ve zmíněném  nastavení fotografování máte k dispozici tato nastavení:

 • samospoušť (časovač na 3, 5, 10, 20 sekund),
 • rozlišení (14, 12, 10, 8 Mpx),
 • sériové snímání (časovač na 3, 10, 15, 20, 30 sekund)
 • a kvalita (vysoká, normální, ekonomická).

Ostatní nastavení jsou společná pro režim videa a fotografií. Navzdory vysokému rozlišení a možnosti nastavit vysokou kvalitu snímků nás výsledky příliš nenadchly. Snímač nemá autofokus, takže je stále zaostřen na jeden bod a jednu vzdálenost. Proto jsme některé snímky museli pořizovat vícekrát.

Na rozdíl od konkurenční autokamery TrueCam A7s GPS nemá model od Sencor LED přisvětlení. Fotografie v dobré kvalitě tak lze pořizovat pouze v ideálním denním světle. Pokud odhadnete vzdálenost od foceného objektu, jsou fotky poměrně detailní. Pokud budete tedy potřebovat rychle vyfotit kolizi nebo škodu na vozidle a nebudete mít po ruce mobilní telefon, může tato funkce přijít vhod.

Trochu nás ale zklamalo, že autokamera není vybavena samostatným tlačítkem pro spoušť. Díky němu by bylo možné pořídit snímek kdykoli během nahrávání videa. Takto je nutné nejprve změnit režim a teprve potom situaci vyfotit. Funkce tak není vhodná pro pohotové focení nečekaných situací během jízdy.

Nahrávání zvuku

Vestavěný mikrofon je mezi autokamerami standardní výbavou. Zvukový záznam dodává nahrávkám z jízdy autenticitu a v mnoha případech může při kolizi pomoci během vyšetřování. Nahrávání zvuku lze i vypnout. O tom, zda je mikrofon aktivní nebo ne, vás informuje jeho symbol na obrazovce.

Spořič obrazovky

V případě, že by vás obrazovka během jízdy rušila, lze nastavit její automatické vypnutí. V nastaveních můžete zvolit různé doby, po kterých se spořič aktivuje (30 sekund, jedna a dvě minuty). Nechybí ani možnost úplné deaktivace. Vypnutí obrazovky šetří také baterii.

Parametry záznamu

Záznam bez informace o tom, kdy byl pořízen, vám při kolizi příliš nepomůže. Proto je možné doplnit jej o tuto užitečnou informaci. Do záznamu můžete přidat vodoznak s datem, časem a také SPZ aktuálního vozidla. Poslední zmíněná možnost je vhodná pro případ, že budete kameru používat ve více vozidlech.

Trochu jsme očekávali možnost uložit více SPZ do paměti pro rychlejší změnu nastavení. Takto je nutné pokaždé pracně měnit každý znak po změně vozidla. Limit znaků pro nastavení SPZ je osm. V tomto rozsahu můžete zvolit libovolnou kombinaci písmen a čísel, nechybí ani mezera či pomlčka. Běžná česká SPZ je s kamerou tedy zcela kompatibilní.

Kde koupit Sencor SCR 4400
Sencor SCR 4400
Hodnocení
4.2/5
Parametry záznamu naleznete v pravém dolním rohu
Parametry záznamu naleznete v pravém dolním rohu

Funkce, které nám na autokameře Sencor SCR 4400 chyběly

Vzhledem k tomu, že autokamera nemá vestavěný GPS modul, nejsou dostupné některé praktické funkce, které nabízí konkurence. Máme na mysli především měření aktuální rychlosti pomocí GPS. U konkurenčních modelů se může zobrazovat rychlost v rámci spořiče obrazovky a také přímo v záznamu jako vodoznak. Autokamera Sencor SCR 4400 nemá v nabídce ani detekci radarů, se kterou jsme se setkali u více modelů TrueCam.

Ovládání

Ovládání nás příjemně překvapilo. Zabezpečují ho tlačítka umístěná po stranách kamery. Jsou dobře dostupná i v nečekaných situacích a jejich funkce se lze rychle naučit. Návod nabízí stručný přehled funkcí, které jednotlivá tlačítka nabízejí. Pro lepší pochopení si nyní ovládání přiblížíme.

Nahoru

Horní tlačítko na levé straně slouží hlavně pro navigaci v menu a nastaveních. Během nahrávání tlačítkem vypnete nebo opět zapnete mikrofon. V archivu slouží tlačítko opět k navigaci.

Prostřední tlačítko na levé straně otevírá nabídku menu a zároveň v něm zastává funkci návratu zpět.

Dolů

Dolní tlačítko na levé straně slouží pro navigaci v menu, nastavení a archivu.

OK

Horní tlačítko na pravé straně slouží v první řadě ke spuštění nebo zastavení nahrávání. V menu a nastaveních potvrzuje volbu. V archivu tlačítkem spustíte nebo zastavíte přehrávání.

Mode

Tlačítko s označením M slouží k přepínání mezi režimy, které autokamera nabízí (záznam, fotografie a přehrávání).

Zámek

Tlačítko se symbolem zámku má samozřejmě na starosti uzamčení záznamu před jeho automatickým odstraněním. Možnost ochrany záznamu je dostupná během jeho nahrávání a také v archivu záznamů.

ON/OFF

Spodní tlačítko na pravé straně při delším podržení autokameru zapne nebo vypne.

Reset

Drobné tlačítko na spodní straně lze stisknout jen pomocí tenkého nástroje. Tlačítko v kterémkoli momentu restartuje autokameru.

Kde koupit Sencor SCR 4400
Sencor SCR 4400
Hodnocení
4.2/5

Kvalita záznamu

Kvalita nahrávek je u autokamery Sencor SCR 4400 silnější stránkou. Nejvyšší podporované rozlišení je 4K, a to v při snímkovací frekvencí 30 FPS, která je společná pro všechna ostatní dostupná rozlišení. Výrobce také udává, že snímač pochází od známé společnosti Sony.

Denní záznam se většinou vyrovná prémiové konkurenci

Nahrávky z jízd během dne jsou ostré, s vynikající sytostí barev a dobrou čitelností. Menší nápisy jako SPZ nebo značky jsou čitelné většinou ze vzdálenosti přibližně 10 metrů. Menší problém nastává po přesunu objektů na strany zorného pole. Čím rychleji se v těchto oblastech objekt pohybuje, tím méně je detailní. Proto už v těchto částech mnohdy nepřečtete SPZ protijedoucích aut ani při běžné městské rychlosti.

Působivá byla i stabilizace. Přestože má úchyt na starosti držák s přísavkou, jsou i nahrávky po nerovné vozovce poměrně stabilní. Autokamera si umí dobře poradit také s přímým sluncem.

Sencor SCR 4400 nabízí solidní noční nahrávky

Noční záznamy by se daly označit za solidní. Nenadchly nás sice stejně jako denní záznamy, ale i tak si zaslouží vzhledem k nižší ceně kamery pochvalu. Záznamy jsou ostré, s minimem šumu a poměrně dobrou čitelností. Při rozeznávání SPZ je ale důležité, aby na ně nesvítily reflektory vozidla přímo. SPZ a spolu s nimi i jiné reflexní povrchy se stanou při přímém světle nečitelné.

Závěr – pro koho je autokamera Sencor SCR 4400 vhodná?

Autokamera Sencor SCR 4400 je vhodná pro každého, kdo hledá levnější kameru s vyšší kvalitou záznamu a snadným ovládáním. Její 4K záznamy jsou nejlepší při denním světle, ale i v noci vás mohou nahrávky překvapit. Díky snímkovací frekvenci 30 FPS jsou záznamy plynulé a lze je v různých momentech zastavit bez ztráty úrovně detailů.

Navzdory nižší ceně nabízí autokamera několik praktických funkcí. Nechybí mezi nimi ani parkovací režim, který využívá G-senzor a senzor pohybu. Dále má uživatel k dispozici také cyklické nahrávání či ochranu záznamů. Montáž kamery je jednoduchá a totéž platí i o jejím ovládání.

Pokud hledáte kameru do auta s ještě vyšší kvalitou záznamu, doporučujeme vám model TrueCam H25 GPS 4K. V případě, že vás při jízdě displej ruší, můžete vyzkoušet model TrueCam H7 GPS, který zároveň podporuje připojení zadní kamery.

Recenze: autokamera Sencor SCR 4400
 • Kvalita záznamu
 • Funkce
 • Ovládání
 • Instalace
4.2

Cenově dostupná autokamera se solidní kvalitou záznamu

Sencor SCR 4400 je cenově dostupná kamera do auta se 4K rozlišením nahrávek, parkovacím režimem a vestavěnou baterií. Umístění kamery na čelní sklo zajišťuje držák s přísavkou, díky které je jednoduché střídavě používat kameru ve více vozidlech. Ovládání kamery je intuitivní záslouho několika tlačítek a displeji.

Klady

 • Poměrně nízká cena
 • Kvalitní 4K nahrávky
 • Jednoduché ovládání
 • Vodoznak SPZ v záznamu
 • Spolehlivý parkovací režim

Zápory

 • Bez Wi-Fi připojení
 • Bez GPS modulu
 • Bez pouzdra v balení
 • Chybí USB kabel
Tento článek byl zpracován autorem na základě reálné zkušenosti s produktem. Hodnocení může být ovlivněno subjektivními dojmy autora. 
Autor: Martin Dajča
Autor: Martin Dajča
Rád tlumočím své zkušenosti a komplexní myšlenky do srozumitelné řeči pro spotřebitele a spotřebitelky. Ve svém volném čase se věnuji běhu, cyklistice a výletům po svém okolí. V mém portfoliu proto naleznete recenze chytrých hodinek, autokamer a mnohých dalších pomocníků do každodenního života.
Jak se vám líbil tento článek?
4.5/5 - (4 hodnocení)
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související recenze

Recenze: autokamera Sencor SCR 4400
Sencor SCR 4400
Hodnocení: 4.2/5
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram