ITmix.cz logo

Recenze: autokamera Niceboy PILOT XR Radar 4K

Silné stránky
 • Solidní denní záběry
 • Spolehlivé funkce
 • Vestavěný akumulátor
 • Pohodlná instalace
 • Intuitivní ovládání
 • Široký zorný úhel
Slabé stránky
 • Omezené množství příslušenství
 • Bez podpory zadní kamery
 • Zastaralá databáze radarů
 • Napájecí konektor pouze na držáku

Autokamera Niceboy Pilot XR Radar si vás získá svou nabídkou funkcí, které jsou poměrně spolehlivé. Upozorní vás na blížící se rychlostní radar, zaznamená náraz do vozidla nebo vás upozorní na překročenou rychlost. Instalaci autokamery zvládnete během několika minut a ovládání budete mít v hrsti i po jednom přečtení manuálu.

Denní záznamy autokamery jsou solidní a poměrně detailní. Autokamera podporuje interpolované rozlišení 4K, ale za ideální považujeme kombinaci FullHD rozlišení při 60 FPS. V konstrukci kamery je umístěn také akumulátor o kapacitě 260 mAh, díky kterému nevyžaduje kontinuální přívod energie, což vám umožní mít vozidlo pod kontrolou i v případě vaší nepřítomnosti.

Nejčastější dotazy a odpovědi

Jaké paměťové karty podporuje Niceboy Pilot XR?

Autokamera podporuje microSD karty s maximální kapacitou 128 GB. Je ale důležité, aby měla karta třídu rychlosti UHS-I/U3. Nahrávání záznamu ve 4K vyžaduje rychlost zápisu alespoň 30 MB/s. MicroSD karta není součástí balení.

Má Niceboy Pilot XR zadní kameru?

Ve standardním balení ani v příplatkové výbavě autokamery nebyla v době našeho testování zahrnuta zadní kamera. Autokamera je sice vybavena přídavným vstupem/výstupem nad slotem pro microSD kartu, ale ten slouží pouze pro servisní účely.

Má kamera Niceboy Pilot XR vestavěnou baterii?

Ano, autokamera je vybavena 260mAh akumulátorem. Baterie slouží k napájení autokamery v případě vypnutého zapalování, kdy do 12V zásuvky vozidla neproudí elektřina. Díky baterii tak lze na autokameře používat parkovací režim.

Balení autokamery

Autokamera je dostupná v poměrně prostorném balení, které ale obsahuje jen nezbytné příslušenství. Samotná krabička je umístěna v graficky poutavém obalu, který vás informuje o základních vlastnostech kamery. Během rozbalování jsme narazili na tyto položky:

 • autokamera Niceboy Pilot XR,
 • samolepicí držák s magnetem,
 • napájecí USB kabel
 • a adaptér pro 12V zásuvku (autozapalovač).

Co nám v balení chybělo?

Mnozí výrobci se uživatelům snaží prostřednictvím doplňků v balení usnadnit instalaci či používání autokamery. Právě proto nás trochu zklamalo, že jsme v balení nenašli například samolepicí držáky napájecího kabelu nebo USB čtečku microSD karet. V balení nenajdete ani náhradní samolepicí plochu pro umístění držáku na čelní sklo.

Tu vám ale výrobce odešle na požádání za cenu poštovného. Během testu jsme tuto informaci ověřili na zákaznické lince výrobce. Pracovník byl vstřícný a ochotně nám tuto informaci potvrdil.

S výše uvedenými doplňky jsme se setkali například u modelu TrueCam H5 WiFi, který je dostupný za téměř poloviční cenu jako recenzovaná autokamera.

Technické parametry autokamery Niceboy Pilot XR Radar

Technické parametry autokamery jsou srovnatelné s parametry cenově podobných modelů na trhu. Máme na mysli především modely TrueCam M11 GPS 4K a Lamax T 10 4K GPS . Všechny tři modely nabízejí interpolované 4K rozlišení a šířka jejich zorných polí je srovnatelná. Autokamery se liší především svými rozměry a kompatibilitou se zadními kamerami.

ParametrHodnota
Max. rozlišení4K (30 FPS)
Max. snímkovací frekvence60 FPS (při FHD rozlišení)
Úhel záběru170°
Úhlopříčka displeje2,45”
Provozní teplota0 °C až +55 °C
Vestavěný akumulátorAno (260 mAh)
KonektivitaWi-Fi, microSD
MikrofonAno
Max. kapacita microSD karty128 GB
Rozměry (V x Š x H)4,4 x 7,3 x 3,6 cm

Instalaci autokamery zvládnete za pár minut

Umístění autokamery v interiéru vašeho vozidla zvládnete během pěti minut. Pokud jste již někdy kameru do auta montovali, Niceboy Pilot XR zvládnete umístit i bez návodu. V prvním kroku je potřeba, abyste do 12V zásuvky (u starších modelů autozapalovače) zapojili USB adaptér. Následně je nutné, abyste do adaptéru zapojili napájecí USB kabel a ten nakonec zasunuli do samolepicího adaptéru s magnetem pro autokameru.

USB adaptér nabízí dvě zásuvky pro vaše USB zařízení. 1A zásuvka je určena pro autokameru a 2,1A zásuvku můžete využít například k nabíjení telefonu.

Autokamera se po zapojení automaticky aktivuje a zobrazí aktuální obraz. V tomto momentě je vhodné nalézt ideální umístění autokamery na skle. Dokud toto místo naleznete, doporučujeme vám ponechat ochranu samolepicí plochy na svém místě. Autokamera by měla mít dostatečné zorné pole, ale zároveň vám nesmí překážet ve výhledu. Pokud vás zajímá více informací na toto téma, nenechte si ujít náš článek o legislativě autokamer v České republice.

Na závěr můžete skrýt napájecí kabel do obložení v interiéru. V tomto ohledu nás autokamera trochu zklamala, jelikož jsme v jejím balení nenašli samolepicí držáky na vedení kabelu nebo nástroj pro jeho zasouvání pod obložení. S tímto příslušenstvím jsme se setkali například u modelů TrueCam M11 GPS 4K nebo Lamax T10 4K GPS.

Napájení autokamery

O napájení autokamery se stará především USB kabel s adaptérem. Autokamera využívá tento druh napájení pro svůj kontinuální provoz během vaší jízdy. Kamera Niceboy Pilot XR je ale vybavena také vestavěným Li-ion akumulátorem o kapacitě 260 mAh. Baterie slouží k aktivování autokamery v případě, že bude zapalování vozidla vypnuto. Tehdy totiž do 12V zásuvky neproudí elektřina.

Díky baterii nebude nutné, abyste kameru připojovali přímo k baterii vozidla jako je tomu u například u modelu TrueCam M11 GPS 4K. Výrobce uvádí výdrž na baterii přibližně 10 minut. Během našeho testování ale autokamera vydržela na baterii nahrávat přibližně 5 minut se zapnutým displejem. Displej lze také deaktivovat pomocí spořiče obrazovky.

Navzdory krátké výdrži akumulátor bohatě stačí k provozování parkovacího režimu během vaší nepřítomnosti. Jakmile vozidlo opustíte a přívod energie se deaktivuje, autokamera je připravena k detekování nárazů. Akumulátor vám vydrží bez nabíjení v parkovacím režimu dvě až tři noci. V případě, že se během vaší nepřítomnosti kamera ani jednou neaktivuje, může být doba ještě delší.

Kde koupit Niceboy Pilot XR
Niceboy Pilot XR
Hodnocení
4.3/5

Funkce autokamery nás příjemně překvapily

Nabídka funkcí je adekvátní ceně autokamery. Některé funkce Niceboy Pilot XR jsou pro autokamery běžné, jiné nás příjemně překvapily. Každou funkci vám teď stručně popíšeme, abyste věděli, zda využijete autokameru na maximum nebo budete moci sáhnout po levnějším a méně vybaveném modelu.

Nahrávání ve smyčce

Cyklické nahrávání je mezi autokamerami standardem. Tato funkce brání zastavení nahrávání v případě zaplnění microSD karty. Jakmile dojde k zaplnění úložiště, začne kamera automaticky přepisovat nejstarší záznamy.

Spořič obrazovky

V nastavení autokamery můžete nastavit dobu, po které se obrazovka automaticky deaktivuje, ale nahrávání bude pokračovat i nadále. K dispozici jsou možnosti jako: 1 minuta, 3 minuty, 5 minut a deaktivování. Funkce není nijak ovlivněna napájením autokamery.

V případě, že je kamera napájena na baterii, její displej bude například během nahrávání záznamu v parkovacím režimu vždy zapnutý. Pokud byste v tomto případě chtěli prodloužit výdrž baterie deaktivací displeje, tuto možnost nehledejte.

Uzamčení záznamu

Tato funkce slouží k ochraně libovolného záznamu před automatickým přepisováním během cyklického nahrávání. Záznamy můžete uzamknout během nahrávání nebo v galerii přímo v autokameře. V galerii můžete záznamy i odemykat. Ovládací aplikace LuckyCam tyto možnosti nenabízí. Přestože bychom tuto funkci velmi rádi v aplikaci viděli, nemůžeme její absenci výrobci příliš zazlívat, protože jde o typický problém i u konkurenčních aplikací.

Detekce radarů

Autokamera má v sobě nahranou databázi radarů, díky které vás může upozornit na jejich přítomnost na vaší trase. Na displeji autokamery by se měl zobrazit typ radaru (výrobcem blíže nespecifikovaný), rychlostní limit, vzdálenost od vás a vaše aktuální rychlost. V redakci se nám tuto funkci nepodařilo otestovat. Důvodem byla absence radarů v našem okolí.

Někteří uživatelé udávají, že databáze radarů je zastaralá. Na stránkách výrobce sice můžete dohledat soubor pro aktualizaci, ale ten souhlasí s databází, která je v kameře nahrána od výroby.

Aktualizace databáze je srovnatelná s konkurenčními modely. Na zformátovanou SD kartu nejprve zkopírujte stažené soubory nové databáze. Kartu následně vložte do autokamery ve vozidle. Aktualizace proběhne automaticky po zapnutí kamery a po jejím ukončení můžete paměťovou kartu opět zformátovat.

GPS modul

GPS modul je součástí většiny moderních autokamer. Model Niceboy Pilot XR má tento modul umístěný v držáku na sklo, což šetří prostor a usnadňuje používání kamery. Jelikož můžete i v dnešní době narazit na autokamery s externím GPS modulem s kabelovým napájením, toto řešení oceňujeme. Díky GPS lokalizaci může autokamera zobrazit v záznamu rychlost nebo zaznamenat celou trasu vaší jízdy. GPS je základem i pro rychlostní upozornění, která popisujeme níže.

G-senzor

Autokamera využívá G-senzor mimo jiné i k automatickému uzamčení záznamu. V případě, že během vaší jízdy dojde k nárazu, záznam bude uchráněn před automatickým vymazáním. Citlivost G-senzoru je nastavitelná a vybírat můžete ze tří úrovní. Nechybí ani možnost vypnutí tohoto senzoru.

My jsme autokameru testovali se střední citlivostí. Běžné nerovnosti na cestách uzamčení neaktivovaly, což oceňujeme.

Parkovací režim

Spolehlivost parkovacího režimu nás příjemně překvapila. Režim využívá G-senzor, který zaznamenává otřesy. V případě, že je vozidlo zaparkované a G-senzor zaznamená náraz, autokamera se spustí, nahraje 15sekundový záznam a následně se opět vypne. Jelikož je kamera vybavena baterií, není nutné externí napájení.

Během našeho testování fungoval tento režim na výbornou. Náraz jsme simulovali velmi silným zavřením dveří při střední citlivosti G-senzoru. Je však nutné zdůraznit, že pokud dojde ke kolizi na zadní či boční straně vašeho vozidla, autokamera sice záznam nahraje, ale jelikož bude nasměrována dopředu, bude nahrávka nepoužitelná. V případě, že hledáte podobně praktickou autokameru s podporou zadní kamery, můžete vyzkoušet model Lamax T10 4K GPS.

Široký dynamický rozsah

Široký dynamický rozsah využívají autokamery k tomu, aby jejich záznam neztratil kvalitu v kontrastních světelných podmínkách. Během dne nedělají rychlé změny osvětlení objektivu (jízda lesem) výrazné problémy.

Kde koupit Niceboy Pilot XR
Niceboy Pilot XR
Hodnocení
4.3/5

Noční pouliční osvětlení či reflektory aut ale způsobují mírný pokles kvality záznamů. Můžete se také setkat se stejným problémem na přímém slunečním světle, které může zhoršit čitelnost osvětlené části zorného pole. Tato slabina je však typická nejen pro mnoho zástupců autokamer, ale také pro chytrou elektroniku obecně.

Přímé slunce může snížit kvalitu obrazu
Přímé slunce může snížit kvalitu obrazu

Rychlostní upozornění

S touto funkcí jsme se nesetkali ani u dražších autokamer, jako například TrueCam H25 GPS 4K. Funkce umožňuje pomocí nastavení v autokameře zvolit rychlostní limit. Pokud tento limit překročíte ozve se zvukový signál. Spolehlivost této funkce nás příjemně překvapila, a to ve všech nastavitelných rychlostních limitech (30, 50, 70, 80, 90, 110, 130 km/h).

Limit má slabinu v tom, že jej nelze dočasně deaktivovat. Pokud jej tím pádem nastavíte například na 50 km/h ve městě a vydáte se na dálnici, zvukový signál se deaktivuje až po zpomalení či vypnutí limitu v nastavení. Obě možnosti mohou být na dálnici poměrně nebezpečné.

Data v záznamu

Každý záznam můžete doplnit daty, která jsou pro něj specifická. Jedná se o funkci, se kterou se setkáte u většiny autokamer. Tento konkrétní model umožňuje doplnit záznam o datum a čas, GPS souřadnice a aktuální rychlost. Zobrazení zmíněných dat lze i deaktivovat.

Tvorba snímků

V souvislosti s pořizováním snímků skrývá model Pilot XR “eso v rukávu”. Snímky totiž můžete tvořit gestem před objektivem autokamery. Stačí tak před kamerou mávnout rukou a snímek bude na světě. Maximální rozlišení fotografií je 12 Mpix, což je na snímky v provozu při dobrém světle dostatečná hodnota. Autokamera vám ale příliš neposlouží pro dokumentaci nehody, protože jí chybí autofocus. Spíše se jedná o záložní variantu, pokud z nějakého důvodu nemůžete pořídit záznam mobilním telefonem.

Zoom

Autokamera je vybavena senzorem Sony IMX335. Díky němu nabízí 4násobný digitální zoom, což je u autokamer netradiční doplněk. Jde sice o zajímavou funkci, ale v praxi velký význam nemá. Přibližování může být pro řidiče během jízdy rozptýlením a jeho efekt je v podstatě stejný jako po digitálním přiblížení v počítači nebo chytrém telefonu.

Přehrávání záznamu s mapou

GPS modul neslouží jen k zobrazení vaší polohy nebo rychlosti v záznamu, ale také k určení celé trasy vaší jízdy. Po stažení tzv. "GPS přehrávače" ze stránek výrobce, získáte program pro přehrávání záznamů a souběžné sledování vaší trasy.

My jsme pro vás otestovali i tento program. Ve výsledku jsme ale zjistili, že má mnoho nedostatků. 4K záznamy v programu nebylo možné ani jen otevřít. Záznamy s rozlišením 2K nebo 1080p bylo sice možné přehrávat, ale bez zobrazení mapy. Program zobrazoval chybně i ostatní údaje týkající se záznamu.

Ovládání autokamery je poměrně jednoduché

Pokud jste již někdy autokameru používali, může být pro vás ovládání Niceboy Pilot XR poměrně intuitivní. K ovládání slouží trojice tlačítek na zadní straně vedle displeje a jedno tlačítko na horní straně. Systém autokamery je vybaven třemi režimy provozu: nahrávání videa, snímání fotografií a galerie.

Ovládání autokamery je poměrně intuitivní
Ovládání autokamery je poměrně intuitivní

V každém z těchto režimů většinou zastávají tlačítka odlišné funkce. Totéž platí i o stisknutí a podržení tlačítek. Po několika pokusech a omylech nebo po přečtení manuálu zvládnete ovládání i zpaměti. Pokud bychom porovnali ovládání s modelem TrueCam M11 GPS 4K, recenzovaný model by byl v jasné výhodě.

Kde koupit Niceboy Pilot XR
Niceboy Pilot XR
Hodnocení
4.3/5

Autokameru můžete ovládat také prostřednictvím aplikace LuckyCam, která je dostupná pro systémy Android a iOS. Aplikace umožňuje ovládat nahrávání, prohlížet, stahovat a mazat záznamy či měnit některá nastavení autokamery.

Kvalita záznamu Niceboy Pilot XR

Co se týče kvality záznamů, v případě rozlišení FullHD a 2K je solidní. Vzhledem k tomu, že 4K rozlišení je interpolováno, výrazné zlepšení kvality neočekávejte. Nyní si spolu projdeme detailněji kvalitu záznamů během dne a noci.

Interpolace je proces, díky kterému kamery nemusí podporovat nahrávání v nativním 4K rozlišení, přesto toto rozlišení nabízejí. Čipset kamery totiž dokáže nahrát záznam ve 2K a chybějící pixely 4K rozlišení dopočítat..

Denní záznamy

Denní záznamy nabízejí dobrou kvalitu, a to hlavně ve FullHD (1080p) rozlišení při 60 FPS. Detaily jako SPZ okolních vozů lze rozeznat na vzdálenost, která je pro kamery v této cenové relaci typická.

Vyšší rozlišení, tedy 1440p (2K), při 30 FPS přináší ještě o něco detailnější záznamy, ale jejich limitem je nižší snímkovací frekvence. 4K rozlišení při 30 FPS výrazné zlepšení nepřináší, protože jde pouze o interpolované 2K rozlišení.

Autokameru jsme pro vás tedy otestovali s různým nastavením rozlišení a snímkovací frekvence. Každý záznam jsme analyzovali z hlediska čitelnosti SPZ a zřetelnosti detailů. Výsledky našeho testu jsme shrnuli v následující tabulce. Námi uvedené vzdálenosti jsou orientační a mohou se lišit v závislosti na specifických podmínkách nahrávání.

Rozlišení (snímkovací frekvence)Čitelnost SPZ protijedoucích vozidelČitelnost SPZ vozidel ve stejném směru
1080p (při 60 FPS)4 až 5 metrů6 až 8 metrů
1440p (při 30 FPS)6 až 7 metrů9 až 11 metrů
4K (při 30 FPS)6 až 7 metrů9 až 11 metrů

Noční nahrávky

V noci bychom za nejlepší opět označili nastavení ve FullHD při 60 FPS. Přesto jsou ale detaily velmi málo čitelné a SPZ protijedoucích vozů prakticky vůbec. Totéž platí i o ostatních rozlišeních při snímkovací frekvenci 30 FPS. Musíme ale uznat, že záznam je dostatečný pro zobrazení vozidel jedoucích před vámi.

Noční zdroje světla, jako například reflektory vozidel či pouliční osvětlení, dávají kameře zabrat, což můžeme připsat na vrub ne ideálnímu dynamickému rozsahu. Přestože výrobce vyzdvihuje široký dynamický rozsah autokamery, v realitě nemusí být dostatečný.

Se stejným problémem jsme se setkali u modelu Lamax T10 4K GPS. Pokud tím pádem hledáte autokameru s lepší kvalitou nahrávek v noci v podobné cenové relaci jako recenzovaný model, doporučujeme vám model TrueCam M11 GPS 4K. Je nám jasné, že noční záznamy jsou obecnou slabinou autokamer, nicméně některé modely jsou důkazem toho, že i v těchto podmínkách mohou být autokamery nápomocné.

Stabilizace obrazu během nahrávání

Z hlediska stabilizace ale autokameře nemáme co vyčítat. Magnetické spojení držáku s kamerou je pevné a polohovatelný kloub pro úpravu zorného pole drží v nastavené poloze spolehlivě. Autokamera během jízdy nerovnostmi drží jako přikovaná a ani jízdy po výrazných nerovnostech výrazně nesnižují kvalitu obrazu.

Závěr – pro koho je autokamera Niceboy PILOT XR Radar vhodná?

Niceboy Pilot XR Radar je autokamera vhodná pro každého, kdo hledá spolehlivou a kompaktní kameru za přiměřenou cenu. Kvalita denních nahrávek je solidní i v případě horšího světla. V redakci nás překvapila spolehlivost funkcí jako G-senzor, parkovací režim či rychlostní upozornění. Ve výbavě kamery nechybí databáze rychlostních radarů. Kamera vás díky ní upozorní na blížící se radar a jeho limit.

Autokamera je vybavena také GPS senzorem, díky kterému můžete záznam doplnit o aktuální rychlost či polohu. Kameru ale naopak nemůžeme doporučit lidem, kteří hledají kameru do auta pro nahrávání nočních záznamů. V noci jsou nahrávky zatíženy horším dynamickým rozsahem a obecně nižší kvalitou. V tomto případě vám doporučujeme spíše model TrueCam M11 GPS 4K. S autokamerou nepočítejte ani v případě, že byste rádi používali zadní kameru. Pro tento účel vám doporučujeme model Lamax S9 Dual GPS nebo vícekrát zmiňovaný model T10 GPS 4K.

Kde koupit Niceboy Pilot XR
Niceboy Pilot XR
Hodnocení
4.3/5

Recenze: autokamera Niceboy Pilot XR
 • Kvalita záznamu
 • Funkce
 • Ovládání
 • Instalace
4.3

Kompaktní a spolehlivá autokamera za přijatelnou cenu

Autokamera Niceboy Pilot XR Radar si vás získá svou nabídkou funkcí, které jsou poměrně spolehlivé. Upozorní vás na blížící se rychlostní radar, zaznamená náraz do vozidla nebo vás upozorní na překročenou rychlost. Instalaci autokamery zvládnete během několika minut a ovládání budete mít v hrsti i po jednom přečtení manuálu.

Denní záznamy autokamery jsou solidní a poměrně detailní. Autokamera podporuje interpolované rozlišení 4K, ale za ideální považujeme kombinaci FullHD rozlišení při 60 FPS. V konstrukci kamery je umístěn také akumulátor o kapacitě 260 mAh, díky kterému nevyžaduje kontinuální přívod energie, což vám umožní mít vozidlo pod kontrolou i v případě vaší nepřítomnosti.

Klady

 • Solidní denní záběry
 • Spolehlivé funkce
 • Vestavěný akumulátor
 • Pohodlná instalace
 • Intuitivní ovládání
 • Široký zorný úhel

Zápory

 • Omezené množství příslušenství
 • Bez podpory zadní kamery
 • Zastaralá databáze radarů
 • Napájecí konektor pouze na držáku
Tento článek byl zpracován autorem na základě reálné zkušenosti s produktem. Hodnocení může být ovlivněno subjektivními dojmy autora. 
Autor: Martin Dajča
Autor: Martin Dajča
Rád tlumočím své zkušenosti a komplexní myšlenky do srozumitelné řeči pro spotřebitele a spotřebitelky. Ve svém volném čase se věnuji běhu, cyklistice a výletům po svém okolí. V mém portfoliu proto naleznete recenze chytrých hodinek, autokamer a mnohých dalších pomocníků do každodenního života.
Jak se vám líbil tento článek?
4.8/5 - (6 hodnocení)
Komentáře (3) – Recenze: autokamera Niceboy PILOT XR Radar 4K
 1. Dobrý den, mám spíše dotaz než komentář. Kde v kameře nebo aplikaci můžu nastavit automatické ukládání záznamů? Místo na kartě mám, ale záznamy jsou naposledy z listopadu, vše funguje, zapnu a vypnu natáčení přes aplikaci, ale záznamy se neuloží. Dřív to fungovalo automaticky, ale teď z nějakého důvodu vůbec. Díky, Martin J.

  1. Dobrý den, kameru již nemáme v redakci, ale koukněte do návodu na konci recenze.

   NASTAVENÍ V MÓDU VIDEO
   Rozlišení: nastavení rozlišení nahrávaného videa (4K video je vždy nahráváno s kodekem H.265).
   Videosmyčka: nastavuje cyklické nahrávání, tedy časové úseky, ve kterých se budou nahrávat videa. Při zaplnění pa- měťové karty se začnou přemazávat nejstarší záznamy (mimo uzamknutých videí pořízených v nouzovém nahrávání).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související recenze

Recenze: autokamera Niceboy PILOT XR Radar 4K
Niceboy Pilot XR
Hodnocení: 4.3/5
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram