ITmix.cz logo

Recenze: autokamera Lamax T10 4K GPS

Silné stránky
 • Vysoká kvalita provedení
 • Spolehlivé funkce
 • Poměrně jednoduché ovládání
 • Podpora zadní kamery
 • Dobrá stabilita záznamů
Slabé stránky
 • Nižší kvalita záznamů
 • Slabiny v aplikaci Roadcam
 • Zvuk v nižší kvalitě

Lamax T10 4K GPS je dobře vybavená kamera do auta se solidní kvalitou zpracování. Nabízí několik praktických funkcí s dobrou spolehlivostí. Záznamy mají během dne poměrně dobrou kvalitu a maximální rozlišení 4K. V noci se kvalita mírně zhoršuje.

V příplatkové výbavě naleznete také zadní kameru, která je vhodná pro každého, kdo má o svoje vozidlo strach na parkovišti. Záznamy zadní kamery mají ale v provozu poměrně nízkou kvalitu, a to během dne i v noci. Ovládání autokamery je jednoduché, ale aplikace Roadcam vyžaduje opravy ze strany vývojářů.

Nejčastější dotazy a odpovědi

Má Lamax T10 4K GPS zadní kameru?

Bohužel ne. V základním balení autokamery zadní kameru nenajdete. Je ale dostupná v příplatkové výbavě.

Jaké paměťové karty podporuje Lamax T10 4K GPS?

Autokamera podporuje paměťové karty formátu microSD. Maximální podporovaná kapacita dosahuje 128 GB.

Má Lamax T10 4K GPS baterii?

Ano. Autokamera podporuje napájení prostřednictvím přibaleného adaptéru nebo vestavěného akumulátoru. Díky němu je dostupný Parkovací režim i po vypnutí zapalování.

Balení autokamery obsahuje vše potřebné

Balení autokamery Lamax T10 4K GPS je poměrně strohé. Za hlavního konkurenta modelu by se dala považovat autokamera TrueCam M11 GPS 4K. Důvodem je cena, konstrukce a podobná nabídka funkcí. Právě obsah balení je ale něčím, co tyto dvě autokamery nemají společné.

Zatímco konkurenční model od TrueCam je doplněn dvěma druhy kabelů či cestovním pouzdrem, balení modelu T10 4K GPS nabízí pouze tyto položky:

 • autokamera Lamax T10 4K GPS,
 • magnetický držák na sklo s GPS modulem a samolepicí plochou,
 • tři samolepicí úchyty na kabel,
 • nástroj pro skrytí kabelu,
 • microSD/USB adaptér
 • a napájecí adaptér.

Příplatková zadní kamera může přijít vhod nejen na cestách

V nabídce Lamax naleznete také zadní kameru, kterou lze nalepit na zadní sklo. Kamera nabízí maximální rozlišení 1080p a na jejím záznamu lze zobrazit i údaje o aktuální jízdě. V jejím balení naleznete šestimetrový kabel, díky kterému byste neměli mít s montáží problém ve většině osobních aut.

Pozitivně hodnotíme nastavitelný sklon kamery v rozmezí více než 180° a také odnímatelný samolepící držák na sklo. Záznamy zadní kamery a jejich hodnocení naleznete v kapitole Kvalita záznamu.

Technické parametry Lamax T10 4K GPS

Přestože balení autokamery nepřekypuje příslušenstvím, lze model považovat za solidně vybavený. Mohou za to mimo jiné i jeho parametry, které naleznete v tabulce níže. V případě, že vás zajímá, podle čeho vybírat autokameru, přečtěte si našeho stručného průvodce koupí.

Max. rozlišení přední kamery4K (30 FPS)
Max. snímkovací frekvence přední kamery60 FPS (FullHD)
Úhel záběru přední kamery170°
Úhlopříčka displeje2,45“
Provozní teplotaNeuvádí se
Vestavěný akumulátorAno (200 mAh)
KonektivitaWi-Fi, microSD, microUSB, vstup pro zadní kameru
MikrofonAno
Max. kapacita microSD karty128 GB
Rozměry (V x Š x H)4,7 x 7,4 x 3,9 cm

Konstrukce modelu stojí za zmínku

Tělo autokamery by svým vzhledem dalo popsat jako typické pro běžnou autokameru. Na přední straně vystupuje objektiv podobně jako na klasickém fotoaparátu, na zadní straně pak naleznete 2,45“ displej. Po jeho pravé straně jsou umístěna ovládací tlačítka a na horní pravé straně naleznete tlačítko pro vypínání a zapínání.

Celkově působí kamera odolně a poměrně robustně. Hlavně pokud si ji opět srovnáme s modelem M11 GPS 4K od TrueCam, jejíž plastový kryt se při silnějším stlačení prohýbá a působí trochu dutě. Konstrukce kamery T10 4K GPS je pevná, pocitově těžší než model od TrueCam a celkově působí kvalitněji.

Za zmínku stojí také fakt, že GPS modul autokamery je vestavěný v konstrukci magnetického držáku se samolepicí plochou. Takto řešený GPS modul nás velice příjemně překvapil. Mnohé konkurenční modely, jako například TrueCam M11 GPS 4K nebo TrueCam A7s GPS, mají totiž externí modul, který je třeba k držáku připojit. Totéž platí i o autokameře Lamax S9 Dual GPS. Ta má externí GPS modul s napájením pomocí kabelu, což je opravdu nešťastné řešení.

Kde koupit Lamax T10 4K GPS
Lamax T10 4K GPS
Hodnocení
4.2/5

Instalace Lamax T10 4K GPS

Montáž autokamery T10 4K GPS probíhá stejně jako u ostatních jmenovaných modelů. Sestává ze zapojení do zásuvky, nalezení ideálního místa, kam autokameru umístit, jejího přilepení a následné úpravy nastavení funkcí. Celý proces je snadný a rychlý. V další části si montáž ve stručnosti přiblížíme.

V prvním kroce instalace doporučujeme vložit microSD kartu

Autokamera Lamax T10 4K GPS podporuje paměťové karty microSD s kapacitou do 128 GB. Použít můžete i menší kapacity. Pokud ale plánujete nahrávat záznamy ve 4K rozlišení, může se úložiště rychle zaplnit. Na paměťovou kartu o kapacitě 128 GB můžete nahrát přibližně 10 hodin záznamů ve 4K rozlišení. Slot na microSD kartu naleznete na levé straně autokamery.

Připojení k napájení

V dalším kroku je třeba autokameru připojit ke zdroji napájení. Pro tento účel slouží přibalený adaptér s třímetrovým kabelem. Adaptér je určen pro 12V zásuvky nebo autozapalovače. Na jeho horní části naleznete přídavnou USB zásuvku, se kterou se setkáte i u modelu Lamax S9 Dual GPS. O tom, že je adaptér v provozu, vás informuje červené podsvícení USB zásuvky.

Napájecí kabel je zakončen microUSB koncovkou. Tu je třeba vsunout do vstupu, který je umístěn na magnetickém držáku se samolepicí plochou. Držák následně umístěte na horní stranu autokamery.

Kromě napájení pomocí adaptéru je model Lamax T10 4K GPS vybaven také vestavěnou baterií.

Adaptér je doplněn podsvícenou USB zásuvkou
Adaptér je doplněn podsvícenou USB zásuvkou

Umístění autokamery Lamax T10 4K GPS

Za ideální místo pro připevnění autokamery považuje výrobce prostor mezi čelním sklem a interiérovým zpětným zrcátkem. V této oblasti bude kamera překážet řidiči či řidičce jen minimálně.

To, kde se nachází ideální místo, může být v každém vozidle jinak. Proto jej doporučujeme hledat se stále překrytou samolepicí plochou. Když místo najdete, odkryjte samolepicí plochu a držák pevně přitlačte na čelní sklo po dobu několika vteřin.

Umístění autokamery byste neměli zanedbat. V případě upevnění kamery na nesprávné místo může řidiči hrozit pokuta. Bližší informace o legislativě týkající se autokamer platné v České republice naleznete v našem článku, který se věnuje jejich legálnímu používání.

Kabeláž a nastavení funkcí

Po úspěšném umístění autokamery na sklo můžete skrýt napájecí kabel do obložení, které přiléhá na čelní sklo. Použít můžete přibalený nástroj pro zatlačování kabelu. Kabel může pokračovat pod obložením A-sloupku a po povrchu přístrojové desky.

Druhou možností je vést kabel po boční straně přístrojové desky a následně pod koberečkem až k zásuvce. Ať už zvolíte kteroukoli možnost vedení kabelu, pomoci vám mohou tři přibalené samolepicí úchyty, které drží velmi spolehlivě, což oceňujeme.

Na závěr je potřeba nastavit funkce autokamery. Ty jsou k dispozici přímo v autokamerě, ale některé z nich najdete také v ovládací aplikaci Roadcam, kterou si popíšeme v rubrice Ovládání.

Po koupi zadní kamery můžete měnit zobrazení na displeji
Po koupi zadní kamery můžete měnit zobrazení na displeji

Napájení autokamery zajišťuje i vestavěný akumulátor

Akumulátor má kapacitu 200 mAh a slouží k napájení autokamery v případě, že do adaptéru neproudí elektřina. Je tedy základem pro funkci Parkovací režim, kterou si popíšeme níže. Při plném nabití vydrží baterie přibližně 10 minut při nahrávání ve 4K rozlišení se zapnutým displejem.

Kde koupit Lamax T10 4K GPS
Lamax T10 4K GPS
Hodnocení
4.2/5

Funkce Lamax T10 4K GPS jsou vhodné pro jízdu po městě i po dálnici

S mnoha funkcemi recenzované autokamery se setkáte u drtivé většiny modelů aktuálně dostupných na trhu. Vzhledem k ceně autokamery hodnotíme množství dostupných funkcí a kvalitu jejich provedení velmi pozitivně. Některé funkce přispívají k vyšší bezpečnosti na silnicích, jiné dohlížejí na situaci kolem vozidla po jeho zaparkování.

Cyklické nahrávání

S nahráváním záznamů do smyčky se setkáte téměř u každé moderní autokamery. Funkce zodpovídá za to, aby se nahrávání nezastavilo v případě, že se zaplní kapacita microSD karty. V tom případě začne kamera automaticky mazat nejstarší záznamy.

Uzamčení záznamu

V případě, že jste na cestách svědky situace, kterou byste si rádi uchovali, můžete aktuální záznam uzamknout. Během nahrávání stačí stisknout prostřední tlačítko vedle obrazovky a záznam se uzamkne. Opětovné stisknutí záznam opět odemkne. Galerie záznamů ani aplikace neumožňují zamykat nebo odemykat nahrávky, což nás trochu zklamalo.

Hlášení radarů

Autokamera Lamax T10 4K GPS má ve své paměti nahranou databázi stacionárních radarů. V případě, že se blížíte k radaru, zobrazí se na displeji maximální povolená rychlost. V případě, že o tuto funkci nebudete mít zájem, můžete ji v nastavení jednoduše vypnout. Nám se tuto funkci nepodařilo otestovat. Přestože byla aktivní, neupozornila nás na přejezd na červenou ani na blížící se radar.

Databázi radarů lze aktualizovat pomocí souboru, který je dostupný na produktové stránce autokamery. Soubor je stažen v archivu .zip, a tak je nejprve nutné rozbalit jej. Součástí archivu je také stručný návod, jak systém aktualizovat.

G-senzor

Autokamera využívá G-senzor ke sledování otřesů, které mohou naznačovat dopravní nehodu. V případě, že zaznamená náraz, aktuální záznam se automaticky zamkne, aby se zabránilo jeho automatickému smazání. V nastaveních můžete senzor vypnout, nebo můžete zvolit jednu ze tří jeho citlivostí.

Tato funkce nás, stejně jako u modelu Lamax S9 Dual GPS, příjemně překvapila. Přestože byl G-senzor nastaven na střední citlivost, nezamykal záznam po průjezdu běžnými nerovnostmi na vozovce. Například u autokamery TrueCam H5 WiFi nedošlo k zamknutí záznamu na vysoké citlivosti ani při velkých nerovnostech.

Parkovací režim

G-senzor je základem i pro parkovací režim, jehož funkčnost nás příjemně překvapila. Po zaparkování a opuštění vozidla se autokamera automaticky vypnula a parkovací režim se spolehlivě aktivoval. Ruční převažování vozidla ze strany na stranu způsobilo spuštění autokamery a nahrání 20sekundového záznamu. Během celého procesu zůstal displej autokamery vypnutý, což ušetřilo část baterie.

Data ve videozáznamu

Mezi praktické doplňkové funkce patří i metadata ve videozáznamu. Autokamera Lamax T10 4K GPS umožňuje záznam doplnit o tyto informace:

 • datum a čas,
 • aktuální rychlost
 • a GPS lokalizace.

Tyto údaje jsou umístěny ve spodní části záznamu přední i zadní kamery.

Spořič obrazovky

V případě, že nechcete, aby vás během jízdy vyrušoval displej autokamery, můžete nastavit jeho spořič. Doba, po které se spořič automaticky spustí, je nastavitelná. K dispozici máte jednu, tři a pět minut.

Po aktivaci spořiče se obrazovka vypne. Její opětovné zapnutí zajišťuje tlačítko zapínání/vypínání na horní straně. Trochu nás zklamalo, že není dostupná možnost zobrazení rychlosti měřené GPS modulem. S touto možností jsme se setkali například u modelu TrueCam H25 4K GPS.

Kde koupit Lamax T10 4K GPS
Lamax T10 4K GPS
Hodnocení
4.2/5

Tvorba snímků

Pořizování fotografií je mezi autokamerami velmi častou funkcí. Většinou se ale nejedná o funkci, která by měla pro uživatele velký význam. Objektiv autokamery Lamax T10 4K GPS nabízí jen fixní zaostření, takže neočekávejte obzvláště kvalitní snímky.

Recenzovaný model není vybaven samostatným tlačítkem pro spoušť, jak je tomu u modelu S9 Dual GPS od Lamax. Takto je nejprve nutné změnit režim na autokameře a teprve poté pořizovat snímky. Je tím pádem evidentní, že se výrobce u tohoto modelu zaměřil na jiné funkce či vlastnosti.

Snímky z autokamery nejsou nejlepší
Snímky z autokamery nejsou nejlepší

Zadní kamera jako parkovací asistent

Zobrazení na displeji přední kamery lze měnit podle potřeby. Změna je dostupná v nastaveních a ne prostřednictvím hlasového příkazu jako u modelu Lamax S9 Dual GPS. V případě, že plánujete kameru umístit do dodávky či vozidla bez interiérového zpětného zrcátka, může vám kamera usnadnit parkování. Vzhledem k velikosti displeje je ale tato funkce spíše „lepší než nic“. V běžných osobních vozidlech vám lépe poslouží zpětná zrcátka.

Ovládaní autokamery Lamax T10 4K GPS

Přestože je ovládání zabezpečeno pouze čtyřmi tlačítky, lze jej poměrně snadno pochopit. Základní funkce autokamery zvládnete nastavit i bez toho, abyste se podívali do manuálu.

Přední strana je doplněna trojicí tlačítek, která slouží primárně k navigaci v menu a nastavení. Další tlačítko naleznete na vrchní straně. To slouží především ke spuštění a zastavení nahrávání. Také lze jeho pomocí autokameru vypnout nebo zapnout.

Tlačítka mají kromě zmíněných funkcí ještě několik dalších. V každém režimu autokamery mohou být funkce odlišné, a to i v případě stlačení nebo podržení. Konkurenční model TrueCam M11 GPS 4K je ovládán pomocí dvou tlačítek na přední straně, a tak je ovládání a nastavování mnohem problematičtější.

Na spodní straně recenzovaného modelu nechybí tlačítko Reset. Ovládání celkově hodnotíme jako průměrné. Dá se sice snadno pochopit, ale pokud chcete autokameru využívat naplno, bez manuálu se neobejdete.

Autokameru je možné ovládat i na dálku

Autokamera Lamax T10 4K GPS využívá k dálkovému ovládání aplikaci Roadcam, se kterou jsme se již setkali u modelů jako TrueCam H25 GPS 4K. I u recenzované autokamery je párování s aplikací jednoduché a probíhá v těchto krocích:

 1. Stáhněte aplikaci Roadcam z obchodu Google Play nebo App Store.
 2. Zapněte na autokameře WiFi připojení buď v nastaveních, nebo podržením tlačítka nahoru.
 3. V nastavení chytrého telefonu se připojte pomocí WiFi k autokameře – název sítě a heslo naleznete na displeji autokamery.
 4. Spusťte aplikaci Roadcam a zvolte připojenou autokameru.
 5. Po krátkém ladění se zobrazí úvodní nabídka s aktuálním záznamem a dalšími možnostmi.

Aplikace je přehledná, ale jen částečně přeložená do češtiny. Umožňuje měnit některá nastavení autokamery nebo sledovat záznam na přední či zadní kameře (je-li připojena). Nechybí ani galerie, která je rozdělena na snímky, nouzové nahrávky a běžné nahrávky.

Při používání jsme ale narazili na stejné nedostatky jako u modelů TrueCam, které tuto aplikaci používají. Několikrát se stalo, že se aplikace od autokamery svévolně odpojila nebo přestala pracovat. Za nedokonalost považujeme i to, že pokud je autokamera připojena k aplikaci, není možné měnit její nastavení přímo jejími tlačítky.

Kde koupit Lamax T10 4K GPS
Lamax T10 4K GPS
Hodnocení
4.2/5

Musíme ale uznat, že pokud se rozhodnete zakoupit i zadní kameru, její montáž aplikace značně usnadňuje i přes zmíněné nedostatky.

Kvalita záznamu Lamax T10 4K GPS

Celkově nás kvalita záznamu autokamery výrazně nenadchla. V první řadě je nutno zmínit, že pokud plánujete model používat i se zadní kamerou, maximální rozlišení přední bude jen 1440p. Nižší rozlišení přináší především nižší úroveň detailů, kterou můžete posoudit sami ze záznamů níže.

V případě, že vám v záznamu z přední kamery bude stačit rozlišení 1440p, můžete zvážit také autokameru Garmin Dash Cam 57 se spolehlivými asistenčními funkcemi.

Denní záznamy autokamery v nižším rozlišení

Ať už zvolíte jakékoli rozlišení, určitě si na první pohled všimnete poměrně vysoké sytosti světlých barev. Detaily jsou při rozlišení 1440p solidní, ale ne ideální.

Čitelnost SPZ je nejlepší v případě, že sledované vozidlo nachází ve vzdálenosti do 10 m. SPZ protijedoucích aut jsou v tomto rozlišení čitelné jen výjimečně a to samé platí i o stojících vozidlech na straně vozovky. Stabilizace na nerovnostech je dobrá, ale přenosy vibrací by bylo vhodné doladit.

Po připojení zadní kamery je maximální rozlišení přední kamery omezeno na 1440p.

Během dne je zadní kamera vhodná spíše ke sledování dění kolem vozidla po jeho zaparkování, kdy jsou SPZ blízko stojících vozidel za určitých světelných podmínek čitelné.

Při spuštění nahrávání v Parkovacím režimu získáte i záznam z této kamery, což hodnotíme pozitivně. Během jízdy po nerovnostech je zadní kamera ke sklu jako přikovaná. Stabilizace je na poměrně dobré úrovni, na některých úsecích s menšími nerovnostmi jsme však přenos vibrací do záznamu zaregistrovali.

4K záznamy jsou během dne kvalitnější

Ve srovnání s rozlišením 1440p jsou nahrávky ve 4K lepší především v případech, kdy se vozidla pohybují ve směru jízdy i v protisměru. Čitelnost SPZ je nejlepší ve vzdálenosti 5 až 10 metrů. U stojících vozidel podél vozovky je situace také o poznání lepší.

Situace se ale mění v případě, že se sledované vozidlo přesune z centra zorného pole na okraj. V tom případě se čitelnost zhoršuje, ale to je u autokamer v podstatě pravidlem. S horšími detaily protijedoucích vozidel počítejte i mimo obce, tedy při rychlostech nad 50 km/h.

Noční nahrávky v 1440p mají průměrnou kvalitu

Na nočních záznamech se ukazuje, že dynamický rozsah snímače není nejlepší. Tmavé a neosvětlené části zorného pole jsou zpravidla zcela bez detailů. Detailnost osvětlených částí je podobná jako u denních záznamů. Čitelnost SPZ je také v podstatě stejná. Vozidla se musí nacházet ve vzdálenosti do 10 metrů ve směru jízdy. SPZ protijedoucích aut jsou kvůli přímému osvětlení a pohybu nečitelné.

Zadní kamera poslouží také ke stejným účelům jako ve dne. Záznam je značně zrnitý a málo detailní. Za vozidlem jedoucí provoz může snadno oslnit obraz, a ještě více snížit jeho kvalitu. Tato ztráta kvality vypovídá o horším dynamickém rozsahu, se kterým jsme se setkali i u přední kamery. V případě, že je záznam z neosvětlené oblasti, je prakticky nepoužitelný.

Noční nahrávky ve 4K by mohly být lepší

V noci nepřináší 4K rozlišení výrazné zlepšení. Každý protijedoucí vůz je doplněn silným světelným prstencem, který se postupně zdvojuje a brání čitelnosti SPZ. Ideální není čitelnost SPZ ani stojících vozů. Symboly rozeznáte jen zřídka. Mimo pouliční osvětlení je situace téměř stejná, ne-li horší. Vozovka je na záznamu viditelná ještě v menším rozsahu, než na jaký osvětlí běžná či dálková světla.

Závěr – pro koho je autokamera Lamax T10 4K GPS vhodná

Lamax T10 4K GPS je autokamera se solidní kvalitou nahrávek především během dne. Čitelnost je ideální hlavně na kratší vzdálenosti, a tak je kamera vhodná pro ty, kteří jezdí především ve městě. V noci obsahují nahrávky přední kamery poměrně málo šumu, což jim dodává na kvalitě.

Funkce autokamery fungují spolehlivě a díky vestavěnému akumulátoru nevyžadují kontinuální přívod energie. Kamera podporuje také příplatkovou zadní kameru. Ta může přijít vhod hlavně po zaparkování, jelikož zobrazuje dění za vozidlem ve FullHD rozlišení. Pozitivně hodnotíme také ovládání, které je díky čtyřem tlačítkům snadno pochopitelné.

Pokud hledáte autokameru s kvalitnějšími 4K nahrávkami, vyzkoušejte model TrueCam H25 GPS 4K. Pokud byste rádi na autokameře něco ušetřili, vyzkoušejte model Sencor SCR 4400, který nabízí také solidní 4K záznamy.

Kde koupit Lamax T10 4K GPS
Lamax T10 4K GPS
Hodnocení
4.2/5

Recenze: autokamera Lamax T10 4K GPS
 • Kvalita záznamu
 • Funkce
 • Ovládání
 • Instalace
4.2

Autokamera se solidním 4K záznamem přes den a spolehlivými funkcemi

Lamax T10 4K GPS je dobře vybavená kamera do auta se solidní kvalitou zpracování. Nabízí několik praktických funkcí s dobrou spolehlivostí. Záznamy mají během dne poměrně dobrou kvalitu a maximální rozlišení 4K. V noci se kvalita mírně zhoršuje.

V příplatkové výbavě naleznete také zadní kameru, která je vhodná pro každého, kdo má o svoje vozidlo strach na parkovišti. Záznamy zadní kamery mají ale v provozu poměrně nízkou kvalitu, a to během dne i v noci. Ovládání autokamery je jednoduché, ale aplikace Roadcam vyžaduje opravy ze strany vývojářů.

Klady

 • Vysoká kvalita provedení
 • Spolehlivé funkce
 • Poměrně jednoduché ovládání
 • Podpora zadní kamery
 • Dobrá stabilita záznamů

Zápory

 • Nižší kvalita záznamů
 • Slabiny v aplikaci Roadcam
 • Zvuk v nižší kvalitě
Tento článek byl zpracován autorem na základě reálné zkušenosti s produktem. Hodnocení může být ovlivněno subjektivními dojmy autora. 
Autor: Martin Dajča
Autor: Martin Dajča
Rád tlumočím své zkušenosti a komplexní myšlenky do srozumitelné řeči pro spotřebitele a spotřebitelky. Ve svém volném čase se věnuji běhu, cyklistice a výletům po svém okolí. V mém portfoliu proto naleznete recenze chytrých hodinek, autokamer a mnohých dalších pomocníků do každodenního života.
Jak se vám líbil tento článek?
3/5 - (6 hodnocení)
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související recenze

Recenze: autokamera Lamax T10 4K GPS
Lamax T10 4K GPS
Hodnocení: 4.2/5
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram