Recenze: USB mikrofon Behringer C-1U
Behringer C-1U je povedený kondenzátorový mikrofon, který využijete při nahrávání podcastů nebo účasti na videohovorech. Na pořízených nahrávkách není zřetelný výrazný šum a výhodou je také jednoduchá a intuitivní instalace.
Obsah balení a příslušenství
Mikrofon Behringer C-1U se prodává v průhledném plastovém obalu, díky čemuž na první pohled vidíte, co všechno je součástí balení. Kromě samotného mikrofonu se jedná o:
- držák,
- kabel s konektorem USB-B a USB-A,
- nálepku s Behringer logem
- a návod k použití (čeština v něm však chybí).
K samotnému balení není co vytknout. Mikrofon je v něm dobře zajištěný a do provozu jej uvedete během okamžiku.
Na druhou stranu je třeba počítat s tím, že v balení neobdržíte žádné další příslušenství pro kvalitnější nahrávku, jako je například pop filtr nebo ochrana proti větru. V tomto ohledu jasně vede mikrofon Yenkee YMC 1030.
Držák, který je součástí balení, vám sám o sobě moc neposlouží - musíte si totiž dokoupit stojan nebo rameno, na které mikrofon připevníte.
Technické parametry Behringer C-1U
Po technické stránce má tento mikrofon určitě co nabídnout. Pojďme se nyní zaměřit na jednotlivé technické parametry, které se s ním pojí.
Praktický stolní mikrofon
Behringer C-1U je stolní mikrofon a není proto určený pro používání v ruce, i když k tomu jeho konstrukce může na první pohled vybízet. Součástí balení je držák se závitem, který slouží k připevnění mikrofonu ke speciálnímu rameni. Pokud k mikrofonu připojíte kabel, na stole vám stát bohužel jen tak nebude.
Kondenzátorový mikrofon s nutností napájení
Behringer C-1U je kondenzátorový mikrofon, čímž se neliší od našich ostatních recenzovaných mikrofonů. Funguje na principu akustických kmitů, které rozechvívají membránu. S ohledem na to je nutné mikrofon napájet, což je realizováno díky připojení do počítače nebo jiného nahrávacího zařízení. Mikrofon vyžaduje 5V napětí.
Jak na připojení mikrofonu k počítači
Součástí balení je praktický kabel, který má na jedné straně USB-A konektor (pro připojení k počítači) a na druhé straně USB-B konektor (pro připojení k samotnému mikrofonu). Jelikož kabel není k mikrofonu pevně připevněn, můžete jej v případě potřeby snadno vyměnit za jiný. Stejně tak pokud například váš počítač (nebo jiné zařízení) nedisponuje USB-A konektorem, můžete tento problém vyřešit jednoduše pomocí redukce.
Citlivost
Citlivost mikrofonu výrobce bohužel neudává a nemůžeme ji proto ohodnotit. Na druhou stranu – u kondenzátorových mikrofonů se obecně nejedná o podstatný údaj.
Frekvenční rozsah
Frekvenční rozsah v tomto případě činí 40 - 20 000 Hz, což je naprosto dostačující pro snímání lidského hlasu. Trochu méně citlivý by mikrofon mohl být při snímání hlubokých basů. V tomto ohledu má širší frekvenční rozsah například Rode NT-USB mini.
Určitě se však nejedná o špatnou hodnotu, pokud se rozhodnete pro nahrávání podcastů nebo používání mikrofonu při videohovorech. Konkurenční Yenkee YMC 1030 disponuje frekvenčním rozsahem 30 - 16 000 Hz a Yenkee YMC 1020GY 50 - 16 000 Hz.
Šum
Hodnotu šumu bohužel výrobce neuvádí a lze ji proto hodnotit pouze z přiložených nahrávek, u kterých šum není nijak zvlášť patrný. Vždy však záleží na tom, jak mikrofon vybudíte (tedy jak moc zesílíte vstup v počítači). S vyšším vybuzením totiž přirozeně šum roste, s čímž se lze setkat u všech mikrofonů.
Maximální SPL
Touto hodnotou se rozumí maximum akustického tlaku, který dokáže mikrofon zpracovat bez zkreslení. U Behringer C-1U dosahuje maximální SPL 136 dB, což je pro nahrávání lidského hlasu zcela dostačující.
V porovnání s ostatními recenzovanými produkty se přitom jedná zatím o nejvyšší číslo. U mikrofonu Rode NT-USB mini tato hodnota činí 121 dB a u Yenkee YMC 1030 se jedná o 120 dB. Díky tomu dokáže tento konkrétní model snímat i intenzivnější hluk.
Impedance
Míru impedance bohužel výrobce u tohoto modelu neuvádí a nemůžeme ji proto zhodnotit.
Kompaktní rozměry, vyšší váha
Mikrofon je sám o sobě poměrně kompaktní a pohodlně se vám vejde na pracovní stůl. Jeho rozměry totiž činí 24,6×12,5 cm. Jeho váha je však v porovnání s jinými modely spíše vyšší - 530 g. Pokud hledáte menší mikrofon (například pro časté přenášení), bude vhodnější třeba Yenkee YMC 1020GY s váhou 252 gramů.
Charakteristika snímání zvuku
Tento mikrofon používá takzvanou kardioidní charakteristiku snímání zvuku. To znamená, že potlačuje snímání zvuku ze zadní strany. Vzhledem k tomuto faktu se nejedná o ideální mikrofon, pokud například s jeho pomocí chcete tvořit rozhovory. V tomto ohledu vám mnohem lépe poslouží například Yenkee YMC 1020GY.
Parametr | Hodnota |
Konstrukce mikrofonu | Stolní |
Princip snímání zvuku | Kondenzátorový |
Typ zapojení | USB-A/USB-B |
Citlivost | Výrobce neuvádí |
Frekvenční rozsah | 40 - 20 000 Hz |
Šum | Výrobce neuvádí |
Maximální SPL | 136 dB |
Impedance | Výrobce neuvádí |
Rozměry | 24,6×12,5 cm |
Váha | 530 g |
Charakteristika snímání zvuku | Kardioidní |
Instalace mikrofonu je poměrně jednoduchá
Co se týče uvedení mikrofonu do provozu, jedná se o jednoduchou a intuitivní záležitost. My jsme mikrofon v redakci testovali za použití notebooku MacBook Air 2020. Jelikož toto zařízení nemá USB-B konektor, použili jsme pro připojení mikrofonu redukci.
U mikrofonu se bezprostředně po připojení k počítači rozsvítila zelená kontrolka a zařízení se začalo zobrazovat mezi zařízeními pro vstup zvuku. Pro pořízení nahrávek jsme využili software Audacity s následujícím nastavením.
Samotná instalace tedy rozhodně není nijak složitá. V případě mikrofonů Yenkee YMC 1030 a Yenkee YMC1020GY se například po připojení vyskytly problémy a bylo nutné využít speciální redukci.
Kvalita záznamu postačuje mluvenému slovu
Kvalitu záznamu můžete u tohoto mikrofonu posoudit sami na přiložené nahrávce. Za nás má však zařízení palec nahoru, i když je zde patrný určitý šum. Pro nahrávání mluveného slova se však jedná o zcela dostačující model.
Výrobce na svém webu sám uvádí, že pořizovaný záznam zní stejně přirozeně jako původní zdroj. Jelikož jsme testovali hned několik mikrofonů, můžeme říct, že nahrávka u tohoto modelu bohužel nedosahuje takových kvalit (i kvůli chybějícímu příslušenství) jako v případě mikrofonu Rode NT-USB mini. Na druhou stranu je však lepší než námi testované mikrofony od Yenkee.
Mikrofon jsme, stejně jako všechny ostatní, otestovali i při snímání hudebních nástrojů, konkrétně piana. Na pořízené nahrávce je přitom poměrně dobře patrné, že šum je zde opravdu větší než v případě mikrofonu Rode. Zároveň se zde však také ukázalo, že díky vyššímu maximálnímu SPL si mikrofon dokáže dobře poradit při snímání výraznějších tónů.
Celkové zpracování působí bytelně
Mikrofon jako takový působí velmi kvalitně a bytelně. Dobře se drží v ruce a všechny komponenty na sebe patřičně lícují. V tomto ohledu proto není zařízení co vytknout. Je však třeba počítat s tím, že abyste mohli mikrofon používat, neobejdete se bez stojanu nebo speciálního ramena.
Přikoupit si můžete další praktické příslušenství
Součástí balení je kabel s konektorem USB-A a USB-B. V balení dále najdete držák mikrofonu. Další příslušenství už součástí balení není. Pokud tedy například budete potřebovat protivětrný kryt nebo pop filtr, bude nutné si jej dokoupit.
V tomto ohledu je zajímavým modelem například Rode NT-USB mini, který má pop filtr zabudován v samotné konstrukci a pozitivně se to podepisuje na kvalitě záznamů.
Nejčastější dotazy
Pro připojení do počítače slouží připojení kabel USB-A/USB-B. Pokud váš počítač nemá USB-B konektor, je třeba použít redukci (případně kabel s podporovanou koncovkou).
Behringer C-1U je kondenzátorový mikrofon a funguje tedy na principu rozechvění membrány pomocí akustických kmitů.
Součástí balení je kabel USB-A/USB-B a držák na mikrofon.
Mikrofon funguje na principu kardioidního snímání zvuku. To znamená, že potlačuje snímání zvuku ze zadní strany.
Závěr – komu bychom tento mikrofon doporučili?
Behringer C-1U je rozhodně povedený model, který skvěle vystačí pro domácí nahrávání lidského hlasu. Kvalita záznamu je totiž povedená a není u ní zřetelný žádný výrazný šum. Mikrofon se zároveň bezproblémově připojuje do počítače a pozitivně lze hodnotit i jeho bytelné zpracování.
Na druhou stranu bychom mikrofonu vytkli to, že je třeba si pořídit stojan nebo rameno. Pokud byste jej drželi v ruce, jednak by to nebylo příliš komfortní, ale hlavně by otřesy negativně působily na výslednou nahrávku. Vzhledem ke kardioidní charakteristice snímání zvuku dále není ideální například na tvorbu rozhovorů (pokud si nekoupíte dva tyto mikrofony).
Recenze: mikrofon Behringer C-1U
-
Kvalita záznamu
-
Kvalita zpracování
-
Příslušenství
-
Poměr cena/výkon
Skvělý mikrofon pro domácí nahrávky
Behringer C-1U je povedený kondenzátorový mikrofon, který využijete při nahrávání podcastů nebo účasti na videohovorech. Na pořízených nahrávkách není zřetelný výrazný šum a výhodou je také jednoduchá a intuitivní instalace.
Klady
- Skvělá kvalita záznamu
- Bytelné zpracování
- Bezproblémové připojení do počítače
- Kompaktní rozměry
Zápory
- Nutnost dokoupení stojanu nebo ramena
- Není vhodný na tvorbu rozhovorů