ITmix.cz logo

Recenze: mikrofon Yenkee YMC 1030

Silné stránky
 • Bytelná konstrukce
 • Nastavitelný stojan
 • Množství příslušenství
 • Dostatečný frekvenční rozsah
 • Nízká hladina šumu
Slabé stránky
 • Na některých zařízeních nutnost připojení přes dodaný Y-adaptér nebo s redukcí na TRRS
 • Přenášení ruchů přes tlumič i při velmi malém chvění

Stolní mikrofon Yenkee YMC 1030 vás na první pohled zaujme svou bytelnou konstrukcí a kvalitním zpracováním. Jeho frekvenční rozsah je dostačující na nahrávání podcastů nebo třeba hraní online her. Výhodou je nízká hladina šumu a praktické příslušenství, které je součástí jeho balení.

Součástí balení je spousta příslušenství

Pokud si tento mikrofon pořídíte, můžete se těšit na středně velkou a zároveň lehkou krabici. Její rozměry činí přibližně 44×21×9 cm. Uvnitř krabice je vše bezpečně zabaleno a uspořádáno v „přihrádkách“ ve speciální pěně.

Kromě samotného mikrofonu je součástí balení:

 • návod k obsluze,
 • mikrofon,
 • kabel,
 • Y-adaptér,
 • pop filtr,
 • protivětrný kryt,
 • odpružený držák,
 • stolní svorka
 • a stojan mikrofonu.

Než se pustíte do nahrávání, je potřeba mikrofon a příslušenství sestavit. Není se však čeho bát. Součástí návodu k obsluze je i návod na instalaci, která se skládá z šesti kroků:

 1. Přišroubování stolního držáku na okraj stolu.
 2. Vložení nastavitelného ramena do otvoru.
 3. Utažení šroubu.
 4. Připevnění stabilizátoru k rameni.
 5. Připevnění mikrofonu a jeho připojení do počítače.
 6. Volitelně můžete na stojan umístit pop filtr, nebo na mikrofon nasadit ochranu proti větru.

Nutno podotknout, že stolní držák lze připevnit pouze k takovému stolu, který má tloušťku 10 až 52 milimetrů. Pokud se tedy například hned pod stolem nachází zásuvky, držák zde bohužel nepřipevníte.

Technické parametry Yenkee YMC 1030

Zajímá vás, co může mikrofon Yenkee YMC 1030 nabídnout po technické stránce? Vše podstatné jsme pro vás přehledně rozepsali.

Mikrofon snadno připevníte ke stolu

Jak jsme již nastínili, Yenkee YMC 1030 je stolní mikrofon. Ke stolu, desce nebo jinému pevnému podkladu se připevňuje prostřednictvím stolní svorky. Výšku a směr mikrofonu si můžete jednoduše přizpůsobit svým potřebám. Již na první pohled působí velmi profesionálně a díky své konstrukci najde využití například při nahrávání podcastů, videí nebo hraní videoher.

Složení mikrofonu není obtížné
Složení mikrofonu není obtížné

Princip snímání zvuku

Yenkee YMC 1030 je kondenzátorový mikrofon a funguje tedy na principu rozechvění membrány pomocí akustických kmitů. Vzhledem k tomuto principu se přitom neobejde bez napájení. Využívá plug-in energii a napájí se tedy automaticky po zapojení do počítače nebo jiného zařízení. Yenkee YMC 1030 přitom vyžaduje jen velmi malé napětí, a to 1,5 V.

Jak na připojení mikrofonu k počítači

Pro připojení mikrofonu k počítači (nebo jinému zařízení) slouží 3,5mm jack konektor, pro připojení k samotnému mikrofonu poté XLR konektor. Kabel měří 2,5 metru, ale k mikrofonu není pevně připojený. Pokud byste tedy potřebovali delší kabel, není problém jej vyměnit za jiný. Zároveň je součástí balení praktický Y-adaptér, který umožňuje připojení mikrofonu a sluchátek najednou, pokud počítač nedisponuje dvěma konektory.

Při našem testování se zároveň Y-adaptér ukázal jako nezbytný pro bezproblémové zprovoznění mikrofonu na MacOS. Více o této skutečnosti dozvíte v sekci instalace.

Kde koupit Yenkee YMC 1030
Yenkee YMC 1030
Hodnocení
4.3/5
Mikrofon používá z jedné strany XLR a z druhé 3,5mm jack konektor
Mikrofon používá z jedné strany XLR a z druhé 3,5mm jack konektor

Citlivost

Citlivost mikrofonu je udávána v dB, což je typické pro americký trh. Činí -38 dB +/- 3dB a pokud bychom tuto hodnotu překonvertovali na jednotku mV/Pa (typickou pro evropský trh), získáme 12,6 mV/Pa.

U kondenzátorových mikrofonů se citlivost běžně pohybuje mezi 8 až 32 mV/Pa a zároveň se u těchto zařízení nejedná o zase tak důležitý parametr. Obecně je přitom jakákoliv hodnota nad 8 mV/Pa pro maskování šumu dostačující. U Yenkee YMC 1020GY například citlivost činí 31,6 mV/Pa.

Frekvenční rozsah mikrofonu

Frekvenční rozsah u tohoto mikrofonu činí 30 - 16 000 Hz. Vzhledem k tomu je méně citlivý k basům a dalším hlubokým tónům. Pokud jej však budete využívat především ke snímání hlasu, bude pro vás tento frekvenční rozsah naprosto dostačující.

V porovnání s Yenkee YMC 1020GY by však tento model měl být k basům již o něco citlivější. U tohoto modelu totiž frekvenční rozsah činí 50-16 000 Hz.

Šum

Šum se uvádí jako takzvaný odstup signálu od šumu. Platí přitom jednoduché pravidlo - čím je odstup signálu od šumu větší, tím čistší je výsledný zvuk. U Yenkee YMC 1030 tato hodnota činí 70 dB a u jednotlivých nahrávek se prakticky neprojevuje. Pro porovnání - u Yenkee YMC 1020GY činí odstup signálu od šumu 36 dB.

Impedance

Impedanci bohužel výrobce nikde neuvádí a v tuto chvíli nám proto není známa.

Lehký, ale náročný na prostor

Vzhledem ke konstrukci není tento mikrofon úplně ideální na časté přenášení. Přece jen vám jeho složení a rozložení chvíli zabere. Svislý dosah stojanu činí 750 mm a díky možnosti polohování si jej můžete snadno přizpůsobit svým potřebám. Váha samotného mikrofonu činí 203 gramů a nijak těžké není ani jednotlivé příslušenství.

Výšku mikrofonu si lze snadno nastavit
Výšku mikrofonu si lze snadno nastavit

Charakteristika snímání zvuku

Yenkee YMC 1030 je kardioidní mikrofon. To znamená, že potlačuje snímání zvuku ze zadní strany. Sám výrobce o této skutečnosti informuje i v návodu k obsluze. Právě strana mikrofonu s logem je totiž opatřena snímací oblastí s kardioidní charakteristikou - a právě tato strana by měla být nasměrována ke zdroji zvuku.

Pokud hledáte spíše mikrofon pro tvorbu rozhovorů, bude pro vás vhodnější například Yenkee YMC 1020GY, který zvuk snímá stejně kvalitně ze všech stran.

ParametrHodnota
Konstrukce mikrofonuStolní
Princip snímání zvukuKondenzátorový
Typ zapojení3,5mm jack konektor
Citlivost-38 dB +/- 3 dB
Frekvenční rozsah30 - 16 000 Hz
Šum70 dB
ImpedanceVýrobce neuvádí
Maximální SPL120 dB
Rozměry (svislý dosah stojanu)až 750 mm
Váha samotného mikrofonu203 g
Charakteristika snímání zvukuKardioidní

Instalace Yenkee YMC 1030 není nejjednodušší

Uvedení mikrofonu do provozu bohužel nebylo úplně jednoduché. V redakci jsme jej používali s notebookem MacBook Air 2020. Mikrofon jsme do počítače zapojili pomocí přiloženého 3,5mm jack konektoru.

Kde koupit Yenkee YMC 1030
Yenkee YMC 1030
Hodnocení
4.3/5

Když jsme však spustili nahrávání v Audacity a QuickTime Player, nic se nedělo a mikrofon žádný zvuk nesnímal. Zároveň jsme se v softwaru Audacity čas od času potýkali s chybovou hláškou -9986 Internal PortAudio error. Tohoto problému nás však zbavilo buď opětovné odpojení a připojení mikrofonu nebo možnost Prohledat zvuková zařízení znovu (funkci najdete v sekci menu Pohyb > Prohledat zvuková zařízení znovu).

Pokud vám Audacity mikrofon nenajde, zkuste tuto funkci
Pokud vám Audacity mikrofon nenajde, zkuste tuto funkci

Problém s připojením se pojí s tím, že mikrofon je nutné připojit do konektoru, který je kompatibilní s takzvaným TRS jackem. Většina notebooků a mobilních telefonů ovšem disponuje takzvaným TRRS jackem, a proto je nutné si pořídit přechodku mezi TRS a TRRS.

TRS vlevo, TRRS vpravo.
TRS vlevo, TRRS vpravo.

TRS a TRRS jack snadno rozeznáte množstvím “kroužků” na samotném konektoru.

TRS jack je konektor pro monofonní signál, se kterým se lze setkat především u profesionálních audio zařízení. Takový konektor přenáší pouze jeden signál. Často se používá tam, kde připojujete dvě různá zařízení dvěma TRS konektory – například mikrofon a sluchátka zvlášť. Dobrým příkladem je profesionální kamera.

Oproti tomu TRRS jack nese dva signály. S takovým konektorem se nejčastěji setkáte u sluchátek s mikrofonem pro mobilní telefon, jejichž vstupní i výstupní signál přenáší jeden konektor.

Pro připojení je nutná redukce
Pro připojení je nutná redukce

Součástí balení tohoto mikrofonu je naštěstí takzvaný Y-adaptér, který lze díky kombinaci dvou vstupů pro zmíněnou redukci využít. Po tomto připojení již mikrofon fungoval tak, jak má a zvuk se podařilo nahrát. Se zcela totožným problémem jsme se přitom potýkali i u mikrofonu Yenkee YMC 1020GY (který je rovněž nutné připojit do TRS konektoru).

Kromě instrukcí v naší recenzi doporučujeme následující video. V něm výrobce shrnuje důležité informace pro instalaci a úvodní nastavení mikrofonu v Audacity pro operační systém Windows .

Kvalitu záznamu jsme pro vás otestovali

Kvalitu záznamu jsme otestovali v nejrůznějších ohledech. Hned několik pořízených nahrávek přitom přikládáme i do tohoto článku, abyste si mohli o kvalitě záznamu udělat lepší představu. Jednotlivé nahrávky byly vždy pořízeny v softwaru Audacity a QuickTime Player. První nahrávka je bez jakéhokoliv příslušenství.

Nahrávka na mikrofon Yenkee YMC 1030 v Audacity bez příslušenství

Mikrofon jsme vyzkoušeli i s jednotlivým příslušenstvím, a proto přikládáme také nahrávky pořízené s pop filtrem a ochranou proti větru. U nahrávek s tímto příslušenstvím si můžete všimnout, že u slov s písmenem P jsou nahrávky čistší.

Nahrávka na mikrofon Yenkee YMC 1030 v Audacity s pop filtrem
Nahrávka na mikrofon Yenkee YMC 1030 s protivětrným krytem

Subjektivně přitom nahrávky s příslušenstvím hodnotíme o něco kvalitněji. Zvuk působí čistějším dojmem a není v nich přítomný nepříjemný šum. Na screenshotu níže si můžete prohlédnout, s jakým nastavením v Audacity byly nahrávky pořízeny.

Kde koupit Yenkee YMC 1030
Yenkee YMC 1030
Hodnocení
4.3/5

Mikrofon byl v průběhu jejich nahrávání v tlumiči otřesů. I přesto však můžete při přehrání záznamů na kvalitních sluchátkách (a s vyšší hlasitostí) slyšet určité chvění způsobené přenášením vibrací do těla mikrofonu. Z tohoto důvodu mikrofon nebude ideální například na tvorbu rozhovorů, kdy byste mikrofon drželi v ruce. Pokud by pro vás tyto faktory byly příliš rušivé, bude nutné výslednou nahrávku v postprodukci upravit.

Mikrofon jsme otestovali i pro záznam hudby, i když sám výrobce deklaruje, že k tomuto mikrofon není určený. A my musíme jeho tvrzení potvrdit. Níže si můžete poslechnout skladbu zaznamenanou na piano - mikrofon zde jednotlivé tóny bohužel nedokázal správně a čistě zaznamenat. Teoreticky by bylo možné dosáhnout i lepšího výstupu, hodiny pokusů by se vám v konečném důsledku ale tolik nevyplatily.

Nahrávka piana na mikrofon Yenkee YMC 1030
Nastavení mikrofonu v Audacity
Nastavení mikrofonu v Audacity pro nahrávky výše

Mikrofon zaujme bytelnou konstrukcí

Z hlediska kvality zpracování není tomuto mikrofonu co vytknout. Co se týče použitých materiálů, jedná se zejména o kombinaci kovu a plastu. Konstrukce držáku působí velmi bytelně a lze tedy předpokládat, že v tomto ohledu s mikrofonem nenastane žádný zásadní problém. Mikrofon zde pevně drží a nijak se nevyklá.

Výhodou je také možnost jednoduchého polohování držáku, díky čemuž můžete dosáhnout potřebné výšky i úhlu. S mikrofonem se dobře manipuluje a jednoduše na něj připevníte i přibalený pop filtr nebo protivětrný kryt.

Příslušenství není třeba dokupovat

Jak jsme již zmínili, součástí balení je řada užitečného příslušenství. Kromě odpruženého držáku oceníte zejména pop filtr a protivětrný kryt, které se postarají o čistší a tím pádem i kvalitnější zvuk. V tomto ohledu Yenkee YMC 1030 jednoznačně vede nad mikrofonem Yenkee 1020GY, u kterého v krabici najdete pouze stojánek.

Nejčastější dotazy

Jak mikrofon snímá zvuk?

Yenkee YMC 1030 je kondenzátorový mikrofon s kardioidním stylem snímání zvuku. To znamená, že potlačuje snímání zvuku ze zadní strany.

Jak se mikrofon připojuje k počítači?

Pro připojení mikrofonu k počítači slouží klasický 3,5mm jack konektor. Součástí balení je i praktický Y-adaptér, který umožňuje připojení mikrofonu a sluchátek najednou.

Co všechno je součástí balení?

Kromě samotného mikrofonu se můžete těšit na užitečné příslušenství v čele s odpruženým držákem, stolní svorkou, pop filtrem a protivětrným krytem. Nechybí ani veškeré potřebné kabely a návod k obsluze.

Jaký je frekvenční rozsah tohoto mikrofonu?

Frekvenční rozsah činí 30 - 16 000 Hz a vzhledem k tomu je mikrofon méně citlivým k basům a velmi hlubokým tónům.

Závěr recenze –⁠ kvalitní mikrofon s nízkou hladinou šumu

Mikrofon lze pochválit především za jeho bytelnou konstrukci. Součástí balení je dostatek příslušenství, které vám usnadní nahrávání zvuku. Stojan je nastavitelný, a vy si proto můžete jednoduše přizpůsobit jeho výšku a úhel. Frekvenční rozsah je dostatečný pro běžné nahrávání lidského hlasu a vypíchnout lze i nízkou hladinu šumu - na nahrávce nelze prakticky vůbec slyšet.
Na druhou stranu se s tímto zařízením pojí i některé nevýhody. Zmínit musíme především problémové připojení k MacBooku a nutnost připojení přes Y-adaptér. Ten je naštěstí součástí balení, a proto tato skutečnost alespoň neznamená žádnou investici navíc.

Kde koupit Yenkee YMC 1030
Yenkee YMC 1030
Hodnocení
4.3/5
Recenze: mikrofon Yenkee YMC 1030
 • Kvalita záznamu
 • Kvalita zpracování
 • Příslušenství
 • Poměr cena/výkon
4.3

Studiový mikrofon s bohatým příslušenstvím

Stolní mikrofon Yenkee YMC 1030 vás na první pohled zaujme svou bytelnou konstrukcí a kvalitním zpracováním. Jeho frekvenční rozsah je dostačující na nahrávání podcastů nebo třeba hraní online her. Výhodou je nízká hladina šumu a praktické příslušenství, které je součástí jeho balení.

Klady

 • Bytelná konstrukce
 • Nastavitelný stojan
 • Množství příslušenství
 • Dostatečný frekvenční rozsah
 • Nízká hladina šumu

Zápory

 • Na některých zařízeních nutnost připojení přes dodaný Y-adaptér nebo s redukcí na TRRS
 • Přenášení ruchů přes tlumič i při velmi malém chvění
Tento článek byl zpracován autorem na základě reálné zkušenosti s produktem. Hodnocení může být ovlivněno subjektivními dojmy autora. 
Autor: Hana Smětáková
Autor: Hana Smětáková
Sport a zdravý životní styl mě provází prakticky po celý život. Jelikož se řadím mezi příznivce moderních technologií, na webu ITmix se často věnuji recenzím fitness náramků a chytrých hodinek, které jsou v mém aktivním životě nepostradatelným pomocníkem. Kromě sportu je mým velkým koníčkem také cestování a poznávání nových míst.
Jak se vám líbil tento článek?
3/5 - (2 hodnocení)
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související recenze

Recenze: mikrofon Yenkee YMC 1030
Yenkee YMC 1030
Hodnocení: 4.3/5
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram