ITmix.cz logo

Recenze: ohřívač vody Dražice TO 20

Silné stránky
 • Kompaktní rozměry
 • Energetická náročnost třídy A
 • Funkce proti zamrznutí
 • Jednoduché ovládání
Slabé stránky
 • Malý objem
 • Nevydařený teploměr

Pokud bychom měli nějaký bojler nazvat minimalistický, pak by to byl právě Dražice TO 20. Ohřívač vody s objemem 20 litrů a energetickou náročností A. Pro chaty a chalupy ideálním ohřívačem, který navíc vydrží i více jak 15 let.

Technické parametry bojleru Dražice TO 20

Ohřev vody v modelu Dražice TO 20 zajišťuje suché keramické topné těleso, jaké můžeme znát například z modelů Dražice OKCE. Suché topné těleso není přímo ve styku s vodou, odtud tedy pochází jeho pojmenování. Technicky se jedná o vertikální ohřívač vody, který disponuje objemem 20 litrů. Jeho rozměry jsou navíc velice kompaktní, takže můžete bojler v klidu umístit například na chalupy nebo na místa, kde očekáváte minimální odběr teplé vody.

Objem20 litrů
Hmotnost (bez vody)12 kilogramů
Rozměry (v x š x h)580 x 500 x 246 mm
Maximální provozní tlak0,6 MPa
Maximální teplota vody80 °C
Doba ohřevu vody (z 10 °C na 60 °C)30 minut
Elektrické krytíIP 44
UmístěníVertikální
Typ ohřevuElektrický
Energetická třídaA
Denní spotřeba2,24 kWh
Roční spotřeba1 940 Kč
Příkon2 200 W
TypZásobníkový

Samotná nádoba, je vyrobená z ocelového plechu. Uvnitř se pak nalézá antikorozní ochrana v podobě smaltu. Dražice TO 20 se mohou pyšnit také elektrickým krytím IP 44, takže se nemusíte obávat instalace ohřívače vody tam, kde se vyskytuje větší vlhkost. Kotel se pak zapojuje do klasické 230V sítě pomocí přívodního kabelu.

Podobně jako u modelů Dražice OKCE, také zde je použita izolace Covestro, která zajišťuje minimální ztráty tepla. Technicky se jedná o polyuretanovou pěnu, která potěší každého ekologa – neobsahuje totiž vůbec žádné freony.

Funkce bojleru Dražice TO 20

K tomu, aby mohl tento bojler pracovat opravdu dle vašich představ, můžete využít některých funkcí, kterými tento bojler disponuje. O jaké funkce se tedy konkrétně jedná?

Nastavení teploty zajišťuje termostat

Ohřívač vody Dražice TO 20 disponuje termostatem, který naleznete přímo na plášti bojleru. Pomocí termostatu můžete nastavit optimální teplotu vody. Nastavitelná je v tomto případě od 5 °C do 74 °C. Zpravidla vám ale dostačuje teplá 60 °C voda. Právě tato pomyslná „meta“ je na termostatu vyobrazena a zároveň se považuje za ideální nastavení ohřevu. Aktuální teplotu vody můžete zjistit pomocí teploměru, který se nachází na horní třetině ohřívače vody. Bohužel ale teplotu zjistíte spíše orientačně, neboť teploměr nedisponuje čísly ale pouze puntíky.

Celkové provedení teploměru není zrovna ukázkové. Prakticky se jedná o papír s tečkami, na které ukazuje ručička. To celé je pak schované v plastovém průhledném krytu. Zrovna na teploměru tedy výrobce hodně šetřil.

Nastavení teploty na bojleru
Nastavení teploty na bojleru

Bezpečnost na prvním místě

Aby byla zajištěna bezpečnost provozu ohřívače vody, je jeho součástí také tepelná pojistka. Pojistka se stará o to, aby topné těleso neohřívalo prázdný bojler. Stejně tek tepelná pojistka reaguje na případ, kdy by se teplota vody dostala nad 90 °C. V tento moment pojistka sepne a zabrání dalšímu ohřívání vody a tím pádem i poškození bojleru.

Druhým bezpečnostním prvkem je pojistný ventil. Ten se stará o to, aby voda, která již natekla do ohřívače vody, se nedostala zpět do vodovodního řádu. Poslední bezpečností prvek je pak ochrana proti zamrznutí. Na termostatu je poloha ochrany proti zamrznutí vyobrazena velmi titěrnou sněhovou vločkou. Takto nastavený termostat se postará o to, že voda v bojleru nezamrzne. Pokud by k tomu mělo dojít, automaticky vodu ohřeje až na 12 °C. Toto nastavení se vám bude hodit především v případě, že budete mít bojler na chalupě, kde by skutečně k zamrznutí mohlo dojít.

Ovládání bojleru zajišťuje termostat

Ovládání ohřívače vody jsme již trošku naťukli. O samotné ovládání se stará snadno přístupný termostat, na kterém nastavíte požadovanou teplotu vody. Nad termostatem je pak červený kruh, který se rozzáří kdykoli se voda ohřívá. Víc na bojleru Dražice TO 20 ovládat nemůžete, a prakticky to ani ničemu nevadí.

Spotřeba bojleru Dražice TO 20

Samotná spotřeba elektrické energie není nijak velká. Je to dáno také tím, že bojler má obsah pouze 20 litrů, takže na ohřátí takto malého množství vody není potřebná žádná velká spotřeba. Energetická náročnost je dle štítku stanovena na hodnotu A, což je to nejlepší, co můžete na současném trhu zakoupit.

Příkon ohřívače činí 2 200 W a celková roční spotřeba pak odpovídá 485 kWh. V přepočtu pak utratíte asi 2 000 korun za rok ohřívání vody. To rozhodně nejsou špatná čísla. Myslete ale na to, že cena je čistě orientační a vždy záleží na aktuální ceně elektrické energie. Ačkoli máte možnost odebírat levnější tarif elektřiny, bohužel na bojleru nenastavíte ohřev vody právě v tuto dobu. Kdyby tato možnost byla, mohlo by se to také nepříjemně odrazit na ceně celého ohřívače vody.

Kde koupit Dražice TO 20
Dražice TO 20
Hodnocení
3.7/5

Instalace bojleru je otázkou okamžiku

Před použitím je potřeba ohřívač vody nainstalovat. To se skládá hned z několika kroků, které je potřeba dodržet. Pojďme se tedy podívat na samotnou instalaci.

Jak bojler připevnit na zeď

Než se pustíte do samotné montáže na zeď, bude potřeba zjistit, zda má zeď dostatečnou nosnost. Dále bude potřeba zvolit vhodné kotvy pro upevnění bojleru na zdi. Myslete na to, že se ohřívač vody Dražice TO 20 instaluje svisle a připevňovací vruty musejí mít rozteč 180 mm. Jen tak můžete bojler skutečně pevně přimontovat ke zdi.

Schéma montáže na zeď
Schéma montáže na zeď

Jak bojler připojit k vodě

Když je bojler upevněný ke zdi, bude potřeba také připojit vodu. Výhodou je, že pojistný ventil k ohřívači vody můžete namontovat svisle i vodorovně. Záleží tak především na možnostech daného místa. Tento pojistný ventil je pak součástí balení bojleru, takže se nemusíte obávat dalších výdajů navíc.

Schéma připojení vody
Schéma připojení vody

Jak bojler připojit do elektrické sítě

Stejně důležité je také zapojení kotle do elektrické sítě. Schéma elektrického zapojení můžete vidět na obrázku níže. Jak jsme psali v technických parametrech, ohřívač disponuje elektrickým krytím IP 44. Bojler zapojujete do 230V elektrické sítě a připojení by měla provádět osoba speciálně vyškolená. V opačném případě hrozí riziko zranění.

Schéma připojení do elektrické sítě
Schéma připojení do elektrické sítě

Jak na pravidelný servis a údržbu bojleru

Ohřívači vody byste měli věnovat nemalou pozornost. Pokud se o něj budete dobře starat, budete provádět pravidelný servis a tak dále, můžete prodloužit jeho životnost. Čas od času je potřeba tak vyčistit vnitřní část bojleru, ve které se bude usazovat vodní kámen, který by mohl bojler zničit. Jak můžete při čištění postupovat se dozvíte například v tomto návodu. Stejně tak doporučujeme kupovat případné náhradní díly na autorizovaném e-shopu výrobce Dražic.

Něco málo bychom si měli říci také k funkci pojistného ventilu. Musíte myslet na to, že voda při zahřívání zvyšuje svůj objem, což znamená, že bude z pojistného ventilu odkapávat. Tedy, měla by odkapávat pouze v případě, že právě odebíráte horkou vodu, případně když dochází k ohřevu vody. Jestliže by se tak dělo i v „klidovém“ režimu, znamenalo by to problém. V takovém případě byste měli ihned zavolat servisního technika. Stejně tak doporučujeme pojistný ventil pravidelně kontrolovat, a to alespoň jednou za měsíc.

Doporučuje se také jednou za dva roky vyčištění celé nádoby či kontrola a případná výměna anodové tyče. K těmto úkonům je lepší si zavolat odborného servisního technika. Máte jistotu, že vám zkontroluje kompletní fungování celého bojleru.

Provozní podmínky

Bojler má stanovené podmínky svého provozu. Ty naleznete na výkonovém štítku a je třeba je dodržovat, abyste předešli poškození ohřívače vody. Dbejte také všech pokynů, které jsou uvedené v návodu k použití. Mezi ty se řadí například fakt, že by se bojler měl instalovat pouze v místnostech, kde jsou alespoň dva stupně nad nulou. Doporučuje se také používat optimální teplotu ohřevu vody, abyste předešli většímu usazování vodního kamene.

Energetický štítek Dražice TO 20
Energetický štítek Dražice TO 20

Nejčastější otázky

Kam se bojler Dražice TO 20 hodí?

Vzhledem k menšímu objemu, konkrétně 20 litrů, se tento ohřívač vody hodí spíše na chalupy a obecně na místa, kde bude malý odběr teplé vody.

Z čeho je ohřívač vyrobený?

Ohřívač vody je vyrobený z ocelového plechu, uvnitř pak je antikorozní ochrana ze smaltové glazury.

Kde koupit Dražice TO 20
Dražice TO 20
Hodnocení
3.7/5
Jaký typ bojleru Dražice TO 20 je?

Dražice TO 20 je elektrickým zásobníkovým ohřívačem vody. Montuje se vertikálně, jiná montáž není doporučována.

Kolik stojí roční provoz?

Díky menšímu objemu je roční spotřeba 485 kWh, což odpovídá asi 2 000 korunám za jeden rok. Rozhodně se nejedná o přemrštěnou částku.

Závěr –⁠ pro koho je bojler Dražice To 20 určený?

Dražice TO 20 je kompaktní, nízkoobjemový bojler, který najde uplatnění především na chalupách a chatách. Objem 20 litrů vody se do domácnosti příliš nehodí, když už, tak maximálně pro jednu osobu. Životnost tohoto bojleru by měla být okolo 15 let, a to především v případě, že budete o ohřívač vody pečovat.

Recenze: Dražice TO 20
 • Doba ohřevu
 • Energetická náročnost
 • Funkce
 • Poměr cena/výkon
 • Dlouhodobá spolehlivost
3.7

Maličký bojler s minimální spotřebou

Pokud bychom měli nějaký bojler nazvat minimalistický, pak by to byl právě Dražice TO 20. Ohřívač vody s objemem 20 litrů a energetickou náročností A. Pro chaty a chalupy ideálním ohřívačem, který navíc vydrží i více jak 15 let.

Klady

 • Kompaktní rozměry
 • Energetická náročnost třídy A
 • Funkce proti zamrznutí
 • Jednoduché ovládání

Zápory

 • Malý objem
 • Nevydařený teploměr
Autor: Jakub Zich
Autor: Jakub Zich
Jsem nadšeným průzkumníkem světa technologií. Moje vášeň pro technologie se stala mým povoláním, a tak pomáhám lidem vybrat ty nejlepší digitální společníky do jejich každodenního života.
Jak se vám líbil tento článek?
4.3/5 - (3 hodnocení)
Komentáře (4) – Recenze: ohřívač vody Dražice TO 20
  1. Dobrý den, pro dvě osoby v domácnosti bychom tento bojler spíše nedoporučili. Mohlo by poměrně často docházet k situacím, kdy by nebylo ohřáté dostatečné množství teplé vody a vy byste tak museli na ohřev počkat (ohřev na 60 stupňů zabere 30 minut na celý objem bojleru). Činnosti jako mytí nádobí v kombinaci se sprchováním by tak byli prakticky nerealizovatelné. Pokud jste s tímto seznámeni a dokážete svůj harmonogram ohřívači přizpůsobit, pak je i tato varianta schůdná. Jak však bylo řečeno, může vás omezovat.

 1. dokiaľ chcete iba sprchu a kuchynku, tak stačí, používam ho viac ako 12 rokov, práve som si zakúpil nový, starý je zanesený vodným kameňom,

 2. Dobrý den.
  Koupil jsem si asi před 10 roky váš ohřívač TYP Dražice TO20.
  Mám ho na chalupě,kde v zimě není používany a je z něho vypuštěna voda.Jinak jsem s ním maximálně spokojený.
  Letos jsem bohužel při první pozimní návštěvě zapnul elektřinu,ale v ohřívači nebyla voda.
  Můžete mně prosím poradit,co eventuelně mám dělat,abych závadu v ohřívání vody odstranil.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související recenze

Recenze: ohřívač vody Dražice TO 20
Dražice TO 20
Hodnocení: 3.7/5
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram