ITmix.cz logo

Recenze: bojler Dražice OKCE 160

Silné stránky
 • Dostatečný objem i pro větší rodinu
 • Funkce proti zamrznutí
 • Snadné ovládání
Slabé stránky
 • Spotřeba na úrovni C

Objem Dražice OKCE 160 činí 149 litrů. Je tak vhodný zejména pro větší domácnosti o třech až čtyřech členech. Jednoduché a snadné ovládání je velkou výhodou, včetně funkce proti zamrznutí. Životnost ohřívače vody by měla být okolo 15 let.

Ideální bojler do menších prostor

Bojler Dražice OKCE 160 je vybavený suchým keramickým topným tělesem, které zajišťuje ohřev vody. Těleso tedy není v přímém kontaktu s vodou. Technickým řešením se jedná o svislý ohřívač vody. Můžete jej tedy pohodlně umístit i tam, kde je méně prostoru. Celkový objem bojleru je 149 litrů. To znamená, že se Dražice OKCE 160 hodí i do větší rodiny. S objemem 149 litrů by měl pokrýt potřebu teplé vody pro tří až čtyřčlennou rodinu.

Objem149 litrů
Hmotnost (bez vody)49 kilogramů
Rozměry (výška x průměr)1 255 x 524 mm
Maximální provozní tlak0,6 MPa
Maximální teplota vody80 °C
Doba ohřevu vody (z 10 °C na 60 °C)4 hodiny
Elektrické krytíIP 44
UmístěníVertikální
Typ ohřevuElektrický
Energetická třídaC
Denní spotřeba12,03 kWh
Roční spotřeba10 488 Kč
Příkon2 200 W
TypZásobníkový

Nádoba ohřívače vody je vyrobený z oceli, přesněji řečeno ze smaltované oceli. Z pohledu elektroinstalace se jedná o univerzální elektrickou topnou jednotku. Ta má pevný nebo volitelný výkon topných těles. To pak ovlivňuje také délku ohřevu samotné vody. Samotný bojler se pak připojí do 230V elektrické sítě pevným přívodním kabelem.

O to, aby voda uvnitř nevychladla se stará izolace Covestro, kterou můžeme najít ve většině kotlů od tohoto výrobce. Jedná se o polyuretanovou pěnu, která zároveň neobsahuje žádné freony.

Funkce bojleru Dražice OKCE 160

Součástí ohřívače vody Dražice OKCE 160 je také spousta funkcí, které vám pomohou při jeho každodenním používání.

Součástí balení je univerzální závěs

V balení naleznete univerzální závěs. Ten se vyznačuje kompaktním řešením, a především novým designem. Zavěšení ohřívače vody Dražice OKCE 160 je tak velmi snadné.

Pohodlné nastavení teploty

Výhodou tohoto bojleru je především fakt, že můžete pohodlně nastavit teplotu vody, jakou zrovna potřebujete. Nastavení je pohodlné a praktické, takže se nemusíte obávat žádných peripetií v podobě obtížného nastavování požadované teploty vody. Minimální nastavitelná teplota je v tomto případě 5 °C, maximální pak 74 °C. Jako optimální hranice teploty se považuje 55°C. Tato optimální hranice je na termostatu označena jako “ECO”. Hodnoty nejsou nikde přesně uvedené, takže je spíše odhadujete na základě dokumentace výrobce. Ničemu to ale zásadně nevadí, protože stejně nepotřebujete zcela přesně vědět teplotu vody.

Ovládání ohřívače vody je jednoduché
Ovládání ohřívače vody je jednoduché

O bezpečnost pečuje několik prvků

Bezpečnost provozu bojleru zajišťuje bezpečnostní termostat, laicky řečeno tepelná pojistka. Ta zabrání tomu, aby se zahříval prázdný bojler, případně zabrání tomu, aby došlo k jeho přehřívání. Jakmile dosáhne voda v bojleru 90 °C, pojistka přeruší přívod elektrického proudu.

Druhým bezpečnostním prvkem je pojistný ventil. Ten zabraňuje tomu, aby se voda z ohřívače nedostala zase zpět do vodovodního řádu. Do bezpečnosti se dá také jistě zařadit pojistka proti zamrznutí. Na termostatu je vyobrazena sněhová vločka (přibližně 8 °C), která určuje optimální teplotu proti zamrznutí pro případ, že nebudete bojler delší dobu využívat. Myslete tedy na to, že bojler Dražice OKCE 160 nedisponuje automatickou pojistkou proti zamrznutí, ale je třeba ji tímto způsobem nastavit. Z bezpečnostního pohledu tak bojler disponuje vším podstatným.

Pokud plánujete odcestovat a nechcete plýtvat energiemi, tak termostat bojleru z nastavte na symbol vločky. Zejména pak v zimních měsících, kde se riziko zmrznutí zvyšuje.

Ovládání bojleru je intuitivní

Ovládací prvky jsou schované pod průhledným krytem. Nedostane se tak němu prach a další nečistoty. Navíc je samotné ovládání velice jednoduché. Nemusíte se tedy obávat žádných složitostí. Samotnou teplotu vodu nastavujete jednoduchým otočením kolečka termostatu.

Spotřeba energie Dražice OKCE 160

Z pohledu spotřeby a výkonu je bojler dělaný především na rychlý ohřev vody. To s sebou přináší také vyšší energetickou náročnost. Podle štítku spadá bojler do kategorie C. I přes příkon 2 200 W má ohřívač vody roční spotřebu 2 622 kWh. To odpovídá zhruba 10 500 korunám, které vás bude ohřev vody ročně stát. Cena je samozřejmě orientační a záleží na aktuální ceně elektrické energie, která může ohřev vody prodražit. Bohužel tento model ohřívače vody nespadá do chytrých zařízení. Z tohoto důvodu nelze nastavit, aby ohřev vody proběhl pouze při levnějším tarifu.

Instalace vám zabere chvilku

Instalace samotného ohřívače není složitá. Když se však budete důkladně držet příručky od výrobce, nic vás nezaskočí.

Montáž na zeď

Aby ohřívač vody fungoval správně, je důležité jej také správně upevnit a uvést do chodu. Než se pustíte do upevnění bojleru na zeď, je potřeba vybrat správné kotvy a při jejich montáži vždy postupovat podle návodu výrobce kotev. Co ale zdůrazníme je minimální průměr šroubů, které musejí mít alespoň 12 mm. Kotvy by měly být namontované v rozteči 450 mm.

Kde koupit Dražice OKCE 160
Dražice OKCE 160
Hodnocení
3.7/5
Technické schéma montáže na zeď
Technické schéma montáže na zeď

Připojení vody

Poté, co je bojler namontovaný na zeď, bude potřeba jej připojit k vodovodnímu rozvodu. K němu se bojler připojuje pomocí trubek se závitem 3/4“. K propojení dochází na spodní straně ohřívače. Modrá pak značí přívod studené vody, zatímco červená značí vývod již ohřáté vody.

Připojení do elektrické sítě

Zapomenout nesmíte ani na elektrickou instalaci, během které nesmí být měněno toto zapojovací schéma. Myslete na to, že připojení může provádět pouze osoba, která j k této činnost oprávněná. Ohřívač vody tedy do elektrické sítě musí být zapojený odborně.

Schéma elektrického zapojení
Schéma elektrického zapojení

Kde sehnat náhradní díly k bojleru?

Tak jako každý spotřebič, také elektrické zásobníkové ohřívače vody potřebují nějaký servis, údržbu a celkovou péči. Vedle klasického otření prachu budete občas potřebovat také pořádně vyčistit vnitřek. Jak na to naleznete v tomto návodu. Pokud potřebujete zakoupit náhradní díly, můžete tak učinit na oficiálním e-shopu Dražic případně přes autorizovaný servis.

Je třeba myslet také na to, že voda při zahřívání zvětšuje svůj objem. Právě proto také musí viditelně odkapávat z pojistného ventilu. Toto se ale děje pouze v případě, že se voda aktuálně ohřívá nebo je odebírána. V opačném případě by to mohlo značit problém. Pojistný ventil je potřeba pravidelně kontrolovat. Jeho kontrola se provádí tak, že se pojistný ventil dostane do polohy “kontrola” a voda bez překážek odtéká. Takovou kontrolu je potřeba provádět alespoň jednou za měsíc.

Po dvouletém provozu se pak doporučuje vyčištění nádoby od vodního kamene a také kontrola či výměna anodové tyče. K tomu je vždy lepší zavolat servisního technika, který zároveň zkontroluje stav ohřívače vody jako celku.

Provozní podmínky

Je důležité, abyste ohřívač používali pouze za podmínek, jaké jsou uvedené na výkonovém štítku. Stejně tak byste měli dbát všech pokynů, které se nacházejí v návodu k použití. To se týká například instalace ohřívače vody, kdy teplota v místnosti musí být alespoň +2 °C. Jestliže víte, že máte v bytě či domě příliš vápenatou vodu, lze tento problém vyřešit předřazeným odvápňovacím přístrojem, případně měli nastavený termostat na maximálně 55 °C.

Energetický štítek Dražice OKCE 160
Energetický štítek Dražice OKCE 160

Nejčastější otázky

Pro koho je bojler určený?

Bojler Dražice OKCE 160 je díky svému objemu vhodný pro tři až čtyři lidi. Celkový objem ohřívače vody je v tomto případě 149 litrů.

Z čeho je vyrobena vnitřní část ohřívače vody?

Vnitřní část bojleru Dražice OKCE 160 je vyrobena ze smaltované oceli. Můžete tak používat ohřívač vody i na místech s tvrdou vodou.

O jaký typ bojleru se jedná?

Dražice OKCE 160 je elektrický zásobníkový ohřívač vody určený pro vertikální montáž – zavěšení na zeď.

Kolik mě bude stát jeho roční provoz?

Jeden rok ohřevu vody s tímto bojlerem vás vyjde na zhruba 10 500 korun. Přesněji, roční spotřeba činí 2 622 kWh.

Kde koupit Dražice OKCE 160
Dražice OKCE 160
Hodnocení
3.7/5

Závěr recenze –⁠ jak tento bojler hodnotíme v naší redakci?

Pakliže hledáte dostatečně velký bojler určený pro ohřev teplé vody ve dvoučlenné domácnosti, můžete rozhodně sáhnout právě po tomto modelu. Ohřívač vody Dražice OKCE 160 nabízí celkem 149 litrů objemu pro rychlý ohřev vody. Hodí se pro tři až čtyři osoby. Spolehnout se také můžete na životnost okolo 15 let.

Recenze: Dražice OKCE 160
 • Doba ohřevu
 • Energetická náročnost
 • Funkce
 • Poměr cena/výkon
 • Dlouhodobá spolehlivost
3.7

Bojler s dostatečným objemem

Objem Dražice OKCE 160 činí 149 litrů. Je tak vhodný zejména pro větší domácnosti o třech až čtyřech členech. Jednoduché a snadné ovládání je velkou výhodou, včetně funkce proti zamrznutí. Životnost ohřívače vody by měla být okolo 15 let.

Klady

 • Dostatečný objem i pro větší rodinu
 • Funkce proti zamrznutí
 • Snadné ovládání

Zápory

 • Spotřeba na úrovni C
Autor: Jakub Zich
Autor: Jakub Zich
Jsem nadšeným průzkumníkem světa technologií. Moje vášeň pro technologie se stala mým povoláním, a tak pomáhám lidem vybrat ty nejlepší digitální společníky do jejich každodenního života.
Jak se vám líbil tento článek?
2.5/5 - (2 hodnocení)
1 komentář – Recenze: bojler Dražice OKCE 160
 1. Dobrý večer, mám takové dilema-jsou objemově stejné bojlery,kde je obsah vody zahřátý na stejnou teplotu.Jeden je stojatý a druhý ležatý.Je stejná výtěžnost teplé vody?-, když jsou plochy styku mezi teplou a studenou vodou rozdílné.(je zde také různá výška vodního sloupce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související recenze

Recenze: bojler Dražice OKCE 160
Dražice OKCE 160
Hodnocení: 3.7/5
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram