ITmix.cz logo

Recenze: powerbanka FIXED Zen 20 PRO

Silné stránky
 • Robustní kapacita
 • Tři výstupy
 • Rychlé dobíjení
 • LCD displej
 • Elegantní design
Slabé stránky
 • Náchylné pouzdro
 • Menší čitelnost displeje na slunci

Powerbanku FIXED Zen 20 PRO si oblíbí ti, kdo hledají spolehlivého parťáka na dlouhé cesty letadlem nebo výlety do přírody mimo dosah elektrických zásuvek. Nezbytným doplňkem se stane také pro studenty a pracanty, kterým dodá jistotu, že budou mít svá elektronická zařízení vždy k dispozici.

Zen 20 PRO si vás získá svou robustní kapacitou, podporou rychlého nabíjení a elegantním designem s LCD displejem, které činí powerbanku vynikajícím společníkem pro každý den.

Nejčastější otázky a odpovědi

Jaké vstupy má powerbanka?

FIXED Zen 20 PRO nabízí tři různé vstupy; dva USB-C (univerzální port, s kterým pracuje valná většina smartphonů – Samsung, Xiaomi a iPhony od modelu 15, MacBooky) a jeden port USB-A (skrze ten nabijete starší modely iPhonů, AirPods sluchátka nebo většinu tabletů). Samotná powerbanka je dobíjena prostřednictvím jednoho z USB-C portů výkonem až 60 W.

Jaký je rozdíl mezi FIXED Zen 20 a FIXED Zen 20 PRO?

Zásadním rozdílem dvou modelů je odlišný počet USB-A portů (PRO má pouze jeden místo dvou) a USB-C portů (PRO má místo jednoho dva). Zen 20 má navíc vlastní vstup pro dobíjení. U novějšího modelu USB-C port funguje oboustranně, tedy jako vstup i výstup. Powerbanky se liší také vzhledem; celou přední část modelu PRO tvoří LCD displej. Zen 20 PRO je, ze všeho nejdůležitěji, rychleji dobíjející, o něco málo lehčí a nabízí několik pokročilých prvků navíc.

Jak dlouho trvá powerbanku nabít?

FIXED Zen 20 PRO nabijete pomocí jednoho z USB-C portů výkonem až 60 W. Díky tomu zabere její plné nabití zhruba 5 hodin – u většiny powerbank podobného výkonu trvá takové doplnění 6 až 7 hodin.

Můžu si vzít powerbanku do letadla?

Mezinárodní asociace leteckých dopravců (IATA) stanovuje obecný limit pro powerbanky na letech; powerbanky do 100 Wh můžete vzít s sebou bez omezení, zatímco powerbanky mezi 100 Wh a 160 Wh obvykle vyžadují schválení letecké společnosti, ty nad 160 Wh nejsou povoleny vůbec. FIXED Zen 20 PRO se 74 Wh si proto bez problémů s sebou do letadla vzít můžete (na spodní straně powerbanky tento údaj najdete a můžete se jím prokázat).

Obsah balení

Powerbanka FIXED Zen 20 PRO k vám dorazí v jednoduché krabičce se standardním obsahem:

 • samotná powerbanka,
 • napájecí kabel, opletený, USB-C 100 W,
 • uživatelská příručka.

Přiložený napájecí kabel je poměrně dlouhý a se zakončením USB-C z obou stran. Kromě dobíjení powerbanky jej můžete použít také pro nabití některých vašich zařízení. Napájecí kabel s koncovkou USB-A musíte mít ale vlastní.

Minimalistický design

Powerbanka se zaoblenými hranami je do ruky příjemná a na pohled stylová. Minimalistický design tvoří LCD displej a plastové tělo s matným finišem a vroubkovaným rámem, aby v ruce neklouzala. Kvůli svému elegantnímu vzhledu však povrch přitahuje otisky prstů a rychle se znatelně upatlá. Mikroškrábance na powerbance najdete také, když se na ně zaměříte.

Zen 20 PRO se o výšce 13 cm a šířce 8,5 cm hravě vleze do batohu nebo i do kapsy. S tloušťkou 25 mm je navíc dobře manipulovatelná. Pokud však hledáte spíše kompaktnější placku, kterou dáte do kabelky a vyrazíte do večerního města, poohlédnout se budete muset jinde. Lehčí powerbanky každopádně většinou neposlouží na víc než jen na rychlé dobití jednoho, dvou mobilů v případě nouze. 

Širší, ale padne do ruky
Širší, ale padne do ruky

Technické parametry

Z hlediska technických parametrů je třeba vyzdvihnout kapacitu o velikosti 20 000 mAh. Počítat musíme s určitou ztrátou energie, kterou powerbanka při nabíjení jiných zařízení nepřenese. V našem testu vyšla její účinnost na 80%, tzn. při nabíjení zhruba pětinu energie ztratí, což je ovšem jistým průměrem těchto zařízení.

Hmotnost dosahující 400 gramů je srovnatelná s ostatními powerbankami se stejným výkonem. Pokud přepočítáme hustotu energie Zen 20 PRO na její váhu; 189 Wh/kg, na poli powerbank se nachází v lepším průměru.

Mezi pokročilé bezpečnostní prvky této powerbanky patří ochrana proti přehřátí, přepětí a zkratu.

Název parametruHodnota
Kapacita20 000 mAh/3.7 V 74 Wh
Výstupy1x USB-A, 2x USB-C
Typ baterieLithium-iontová
Max. výstupní proud5 A
Max. výstupní napětí20 V
Typ rychlonabíjeníUSB Power Delivery 3.0
Rozměry133 x 85 x 25 mm
Hmotnost391 g
Lithium-iontové baterie (jinak taky Li-ion) jsou kvalitní a funkční, akorát jim může uškodit úplné vybití nebo nízké teploty. 

Tři nabíjecí porty

Powerbanka se pyšní dvěma USB-C porty s výkony 30 W (pro nabíjení mobilu, sluchátek, chytrých hodinek) a 100 W (určeným pro větší zařízení jako notebook) a jedním USB-A portem o výkonu 22,5 W.

VýstupVýstupní napětí/proudMaximální výkon
USB-C15V/3A9V/3A12V/3A15V/3A20V/5A100 W
USB-C25V/3A9V/3A12V/2.5A30 W
USB-A5V/3A9V/2A12V/1.5A5V/4.5A4.5V/5A22.5 W
Menší powerbanky zpravidla disponují maximálním výkonem okolo 10 W. V tomto kontextu je FIXED Zen 20 Pro volbou pro náročné uživatele, kteří chtějí napájet více zařízení, nebo například notebook. 

Všechny tři porty můžete využívat zároveň, a dobíjet tak až tři různá zařízení najednou. Bočním, a také jediným tlačítkem můžete přepínat mezi údaji aktuálního využití jednotlivých výstupů. Na LCD displeji, který tvoří celou přední plochu, je také automaticky zobrazen stav baterie powerbanky.

Nejvýkonnější port nijak maximální účinnost dalších dvou portů nesníží. V případě používání 30W a 22,5W výstupů se však jejich společný výkon redukuje na 15 W. To znamená, že absolutní výkon powerbanky činí 130 W, 115 W při paralelním nabíjení tří zařízení. Taková hodnota je dost slušná a jistě vás při používání nezklame. 

Účinnost FIXED Zen 20 PRO

Pomocí rychlonabíjecího standardu USB Power Delivery 3.0 si powerbanka poradí s doplněním baterie poměrně pohotově.

Z mých experimentů trvalo nabít iPhone 15 z 0 % na 100 % necelou hodinu, přičemž jsem mobil sice nepoužívala, ale nechala zapnuty všechny jeho funkce. Kdybychom to přirovnali k Apple nabíječce, kterou k mobilu dostanete, powerbanka dokáže doplnit energii ještě o dost rychleji. U Samsung Galaxy A53 zabralo nabíjení podobnou dobu. Celkově dokázala powerbanka nabít mobil zhruba čtyřikrát, než došla její energie.

V případě notebooků a využívání největšího z výstupů jsem testovala s MacBook Air (13”, M2). Jeho plné dobití trvalo asi hodinu a dvacet minut, přitom na něj tak akorát stačila jedna stoprocentně nabitá powerbanka.

Co se týká menších zařízení, krabičku AirPodů powerbanka doplnila v podobném čase jako notebook, na její vydané energii však téměř neubylo. Krabičku sluchátek byste proto mohli nabít mnohokrát (např. 40x, v závislosti na konrkétních sluchátkách a dalšímu použití), než by se Zen 20 PRO vybila.

Nabijete i notebook
Nabijete i notebook

Nabíjení powerbanky nezabere příliš dlouho

Samotná powerbanka je dobíjena prostřednictvím jednoho z USB-C portů výkonem až 60 W. Díky tomu zabere její plné nabití zhruba 5 hodin – u většiny powerbank podobného výkonu trvá takové doplnění 6 až 7 hodin.

Pro udržení výkonu doporučuje výrobce alespoň jednou za tři měsíce powerbanku preventivně dobít. Pro dlouhodobé skladování pak není vhodné nechávat powerbanku nabitou na velmi nízkou, nebo vysokou úroveň. Pokud víte, že powerbanku delší dobu nevyužijete, skladujte ji nabitou na přibližně 50 % kapacity. Vhodný potom není pro powerbanku déšť, sníh, ani ponoření do vody. 

Nabití powerbanky za 5 hodin
Nabití powerbanky za 5 hodin

FIXED Zen 20 PRO navíc dokáže při vlastním dobíjení zároveň nabíjet jiné zařízení, což ne všechny powerbanky umí. 

Kam se powerbanka bude hodit?

FIXED 20 Zen PRO ocení nejvíc dobrodruzi, kteří rádi vyráží do přírody, mimo dosah civilizace a elektrických zásuvek. S nabitou powerbankou si nemusí příliš lámat hlavu i několik dní, kdy mobil nebo sluchátka na cestách používají. Ideální je v neposlední řadě na dlouhé cesty letadlem nebo vlakem. Hodit se bude stejně tak pracovně vytíženým lidem nebo studentům, kteří jsou na svých tabletech ve škole závislí. Pro svou výkonnost dokáže powerbanka zachránit i vybitý notebook.

Trojí výstup ocení početnější parta přátel, rodina nebo i ten, kdo pracuje s více zařízeními najednou. Velkou výhodou powerbanky je možnost dobíjet vlastní elektroniku a přitom nechat powerbanku v zásuvce, aby se současně dobíjela sama.

Na druhou stranu, powerbanka s robustní kapacitou, která se logicky podepsala i na její váze a ceně, není ideální pro ty, kteří hledají spíše spásu na nečekaně vybitý mobil a na ledabylé nošení po venku.

Ideální pro dobrodruhy
Ideální pro dobrodruhy

Závěr – komu bych powerbanku FIXED Zen 20 PRO doporučila?

Šikovná powerbanka přijde vhod těm, co se déle nechtějí spoléhat na elektrické zásuvky. Díky obsáhlé kapacitě 20 000 mAh se stává FIXED Zen 20 PRO věrným společníkem pro cestovatele, ale i pro studenty a pracující.

Okouzlí vás svým minimalistickým designem, rychlým nabíjením a třemi výstupy, které lze využívat najednou a díky kterým nebudete nikdy příliš ztrácet čas. Do ruky příjemná powerbanka má spoustu výhod, mezi něž patří LCD displej nebo možnost dobíjet zařízení současně s powerbankou.

Nevýhodou se naopak stává elegantní design s lesklým povrchem, který je náchylnější, než by pro outdoorové aktivity bylo vhodné.

Každopádně pro ty, kteří hledají spolehlivý dlouhotrvající zdroj energie, spíše než jednorázovou záchranu lehčích a také levnějších powerbank, bude FIXED Zen 20 PRO tou správnou volbou.

Recenze: powerbanka FIXED Zen 20 PRO
 • Nabíjecí výkon
 • Dobíjení powerbanky
 • Účinnost
 • Ovládání a funkce
 • Kvalita zpracování
 • Poměr cena/výkon
4.3

Spolehlivá powerbanka ideální na cesty

Powerbanku FIXED Zen 20 PRO si oblíbí ti, kdo hledají spolehlivého parťáka na dlouhé cesty letadlem nebo výlety do přírody mimo dosah elektrických zásuvek. Nezbytným doplňkem se stane také pro studenty a pracanty, kterým dodá jistotu, že budou mít svá elektronická zařízení vždy k dispozici.

Zen 20 PRO si vás získá svou robustní kapacitou, podporou rychlého nabíjení a elegantním designem s LCD displejem, které činí powerbanku vynikajícím společníkem pro každý den.

Klady

 • Robustní kapacita
 • Tři výstupy
 • Rychlé dobíjení
 • LCD displej
 • Elegantní design

Zápory

 • Náchylné pouzdro
 • Menší čitelnost displeje na slunci
Tento článek byl zpracován autorem na základě reálné zkušenosti s produktem. Hodnocení může být ovlivněno subjektivními dojmy autora. 
Autor: Ilona Dočekalová
Autor: Ilona Dočekalová
Psaní a zkoušení nových věcí mě naplňuje, zejména když mohu svoje zkušenosti předat dál. Mou velkou vášní je hudba a tanec. Ráda zajdu do posilovny nebo na dlouhou procházku do přírody. Sluchátka, chytré hodinky, sporttestery nebo fitness náramek jsou proto mými věrnými společníky.
Jak se vám líbil tento článek?
Vaše hodnocení
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související recenze

Recenze: powerbanka FIXED Zen 20 PRO
FIXED ZEN 20 PRO
Hodnocení: 4.3/5
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram