ITmix.cz logo

Recenze: kancelářská židle Liftor Active

Silné stránky
 • Vysoká kvalita zpracování
 • Dvoudílná zádová opěrka
 • Široké možnosti nastavení
 • Poměrně intuitivní skládání
 • Pojezd vhodný na koberec
Slabé stránky
 • Slabé upevnění hlavové opěrky
 • Snadné rozladění područek

Kancelářská židle Liftor Active nám do redakce přinesla nádech zdravého a ergonomického sezení. Židle má na první pohled méně tradiční design, jelikož je její zádová opěrka rozdělena do dvou částí. V praxi byl zážitek ze sezení jedinečný a většinou velmi příjemný. Celkově na nás židle působila prémiově a moderně, přesto jsme si udělali pár poznámek. Co všechno nabízí Liftor Active a pro koho je hlavně určena?

Nejčastější dotazy a odpovědi

Jaká je maximální nosnost židle Liftor Active?

Hmotnost uživatele židle by neměla přesáhnout 150 kg. Židle je dále vhodná pro osoby s výškou do 185 cm.

Jak se židle Liftor Active skládá?

Skládání židle je poměrně rychlé a intuitivní. Součástí balení je stručný návod, který se skládá z nákresů židle a jednotlivých kroků.

Jak správně nastavit židli Liftor Active?

Židli byste měli nastavit tak, aby vaše kyčle svíraly pravý úhel. Pravý úhel by měl být také ve vašich kolenních kloubech. Výška sedáku by měla být nastavena tak, abyste měli kolenní klouby o trochu níž než kyčelní.

Od rozbalení do pohodlného sezení za méně než hodinu

Balení nás v první řadě překvapilo svými velkými rozměry. Jednotlivé části židle jsou zabaleny samostatně v bublinkové fólii nebo v kartonu. Rozbalování nám nedělalo žádné problémy. Měli jsme však pocit, že pokud by byly části uložené jinak, resp. jinak orientované, mohlo být balení o něco menší. V balení narazíte kromě částí židle také na šrouby a podložky nezbytné pro sestavení.

Nechyběl ani inbusový klíč či popis jednotlivých dílů v balení spolu s návodem. Na jedné straně oceňujeme, že je celá uživatelská dokumentace obsažena na jedné stránce, uvítali bychom větší formát nákresů v přiloženém návodu. V redakci nám sice slouží oči na výbornou, umíme si však představit, že pro některé uživatele mohou být nákresy židle příliš malé a tím pádem nepřehledné. Zároveň bychom ocenili oddělené balení šroubů s popisem, o které šrouby se jedná. Všechny šrouby a podložky jsou baleny v jednom obalu a je zpočátku obtížné zjistit, který šroub použít.

Pro sestavení židle Liftor Active vám stačí jediný nástroj – přibalený inbusový klíč.

Skládání je poměrně intuitivní

Pokud si odmyslíme drobné nákresy v návodu a počáteční tápání ve šroubech, skládání židle bylo intuitivní a poměrně rychlé. Mírně náročnější bylo upevnění hlavové opěrky, jelikož kolem jejího šroubu byl omezený prostor. Nicméně vzhledem k tomu, že opěrku je třeba upevnit jen jednou, jedná se o negativum sestavování. Náročnější bylo také sešroubování sedáku se zádovou opěrkou. Tyto dvě části spolu drží jen díky šroubům, takže při jejich šroubování je ideální mít pomocníka, který je drží u sebe.

Technické parametry

Následujícím shrnutím technických parametrů vás nechceme navádět k tomu, abyste židli vybírali podle čísel. Sezení na kancelářské židli je hlavně o komfortu a možnostech jejího nastavení. To jsou faktory, které bohužel nemají číselné hodnoty. Technické parametry uvádíme hlavně proto, abyste mohli židli Liftor Active papírově porovnat s konkurenčními židlemi.

ParametrHodnota
Materiál sedáku a opěradlaSíťovina
BarvaŠedá
MechanikaSynchronní
Nastavitelné područkyAno
Nastavitelná hlavová opěrkaAno
Max. výška postavy185 cm
Nosnost150 kg
Rozměry (V x Š x H)122-139 x 70 x 59 cm
Hmotnost20 kg

V tabulce uvádíme parametry námi recenzované židle. Během testování byla židle dále k dispozici v koženém provedení a v kombinaci síťoviny s látkou. Na výběr bylo také několik barevných schémat.

Možnosti nastavení židle

Kancelářská židle Liftor Active nabízí synchronní mechaniku. Znamená to, že čím více se zakloníte, tím více se nadzvedne sedák a naopak. Asynchronní mechanika naopak umožňuje nastavit zádovou opěrku a sedák nezávisle na sobě. Pomocí páky můžete židli Liftor Active buď zaaretovat, resp. zablokovat v rovné napřímené poloze, naopak v maximálně zakloněné poloze nebo nechat volně naklánět.

Polohu sezení můžete zablokovat nebo se můžete na židli tzv. “houpat”, resp. přejít do relaxační pozice.

Zádová opěrka nás oslovila na první pohled

Při zádové opěrce bychom se rádi na chvíli pozastavili. Má totiž unikátní konstrukci, která nejen že židli dodává mírně futuristický nádech, ale zároveň jí dodává na funkčnosti a komfortu. Opěrka je tvořena dvěma samostatnými částmi, každá má vlastní úchyt na výškově nastavitelném jezdci. Úchyty nejsou pevné, takže při sezení kopíruje opěrka pohyby vaší páteře.

Opěrky jsou tvarovány tak, aby poskytly mírnou oporu bederní páteře. Avšak vzhledem k tvarování a mechanice opěrek neočekávejte tvrdé či výraznější bederní výztuhy. Zatímco u některých jiných židlí se můžete setkat s odnímatelnou a výškově nastavitelnou bederní výztuhou, židle Liftor Active umožňuje jen regulovat výšku celé zádové opěrky.

Ostatní nastavitelné části

Kromě výšky sezení, pozice zádové opěrky a naklonění můžete na židli nastavit také výšku a sklon hlavové opěrky. Opěrku lze také zcela odmontovat nebo při skládání vůbec nenasadit. Nastavitelné jsou nakonec i područky. U těch můžete nastavit výšku, posun dopředu/dozadu či do stran. Opět je při skládání můžete zcela vynechat nebo později odmontovat – židle má tak o něco kompaktnější rozměry.

Kvalita zpracování je adekvátní ceně

Šedá síťovina židle nás příjemně překvapila v mnoha ohledech. Její kvalita zpracování by se dala klidně označit za dokonalou. Nikde z ní nevyčnívají volná vlákna a během tření nevzniká statický náboj. Při testování se tak ani jednou nestalo, že bychom od židle dostali výboj.

Opěrky rukou jsou doplněny šedými pěnovými plochami, jejichž rozměr neurazí ani osoby s větším předloktím. Povrch opěrek připomíná lesklou gumu a velmi snadno se čistí. Žádné pohyblivé ani pevné spoje nevržou a kovový podvozek s většími kolečky si poradí s parketami, dlaždicemi i kobercem se středním vlasem.

Síťovina židle má prémiovou kvalitu
Síťovina židle má prémiovou kvalitu

Co bychom ale ocenili v souvislosti s kvalitou, je pevnější zajištění opěrek rukou. Při neopatrném sedání, opření a pohybech na židli se totiž většinou stalo, že jsme opěrky nechtěně posunuli do stran. Následně bylo opět nutné hledat jejich ideální pozici pro danou činnost.

Vnitřní plocha zádové opěrky je tvořena odhalenými žebry a výztuhami konstrukce. V podobném duchu se nese i plocha pod síťovinou sedáku. Do těchto částí se tak snadno usazuje prach a nečistoty. Jejich čištění může být kvůli menšímu prostoru náročnější, ne však nemožné.

V uvedené cenové kategorii se setkáte především se židlemi, které nabízejí jednodílnou zádovou opěrku. Ta má většinou nastavitelný jedině sklon, maximálně umožňuje upravit bederní opěrku. Z tohoto důvodu je recenzovaná kancelářská židle v podstatě unikátem své kategorie.

Uživatelské zkušenosti – jak se nám na židli sedělo?

Pokud jste ergonomii na pracovišti dosud nevěnovali větší pozornost a jste tak zvyklí sedět na obyčejné kancelářské židli a rádi byste si pořídili ergonomičtější variantu, se židlí Liftor Active bude každá hodina v práci o něco příjemnější. V redakci nás dvoudílná zádová opěrka zpočátku velmi překvapila. Pohyblivé opěrky, které kopírovaly pohyb našich zad jsou k jezdci velmi pevně přichyceny. Opěrka nepřekáží ani při výrazném naklánění nebo ohýbání trupu k zemi. Zároveň oceňujeme vynikající odvod tepla síťovinou. Ani během dnů s vysokými teplotami nebylo z tohoto hlediska sezení nepohodlné.

Mírnou ztrátu komfortu jsme zaznamenali jen v případě, že páteř sedící osoby překřížila střední ramena konstrukce zádové opěrky. Jelikož jsou však tato ramena doplněna pěnovými výztuhami, které tlak na rám mírně snižují, snadno jsme našli polohu se zachovaným komfortem. Přesto bychom však ocenili, kdyby byly výztuhy ještě o něco mohutnější.

Během testování jsme kvůli tlaku rámu opěrky měnili polohu sezení přibližně každých 30-45 minut. Čím déle jsme ale židli používali, tím podvědomější a méně rušivé bylo toto polohování. Sezení jsme většinou začínali s páteří přesně uprostřed mezi rameny opěrky. Později jsme se zády přesunuli tak, aby páteř vyvíjela tlak na síťovinu, což bylo pohodlnější.

Fakt, že nás židle nutila měnit polohy a že byly tyto změny stále více podvědomé, hodnotíme ve výsledku pozitivně. Z hlediska ergonomie a ve smyslu zdravého sezení totiž není pro naše tělo dobré, aby setrvávalo příliš dlouho v jedné poloze. Proto vám doporučujeme rozšířit pracoviště o polohovací stůl, nastavit správnou výšku monitoru nebo investovat do ergonomické podložky pod nohy.

Přesuňme se však dál, a to na zbývající nastavitelné části. Aretace mechanismu je plynulá a uzamčení její polohy spolehlivé. Během používání jsme vyzkoušeli také sezení bez opěrek, což hodnotíme také pozitivně. Židle se tak dala jednoduše zasunout pod nižší stůl, což v kanceláři ušetřilo prostor.

Opěrky rukou můžete v případě potřeby odmontovat
Opěrky rukou můžete v případě potřeby odmontovat

Pro někoho hlavová, pro jiného krční opěrka

Hlavová opěrka je výškově a úhlově nastavitelná. V případě našeho 182cm redaktora a nejvyšší polohy opěrky sahal její vrchol do úrovně temene. U naší 158cm redaktorky zase sahala opěrka v nejnižší poloze až nad úroveň temene. Výrobce uvádí, že je židle vhodná pro osoby do 185 cm, s čímž po našem testování souhlasíme. Ocenili bychom však, kdyby bylo možné dohledat také nejnižší doporučenou výšku.

Hlavová opěrka je zajištěna na svém místě pomocí jednoho šroubu. Abyste mohli regulovat výšku opěrky, není možné dotáhnout šroub až na doraz. Na jedné straně oceňujeme jednoduchou úpravu výšky, mnohdy se nám ale při testování stalo, že prudší pohyb židlí způsobil samovolný pokles opěrky.

Závěr – pro koho je kancelářská židle Liftor Active vhodná?

Kancelářská židle Liftor Active je vhodná pro každého, kdo hledá zdravější způsob sezení v kanceláři nebo doma za pracovním stolem. Přestože se zádové opěrky přizpůsobují sezení, podporují zdravé držení těla.

Zároveň však židle nabízí široké možnosti úpravy sedací polohy, takže vám umožní nejen pohodlně pracovat, ale také relaxovat. Pojezd si poradí s dlažbou, parketami či kobercem se středním vlasem. V případě, že hledáte židli do menších prostor, můžete Liftor Active poskládat bez opěrek rukou, což mírně ušetří prostor.

Celková kvalita zpracování je na velmi dobré úrovni. Židle působí odolně a spolehlivě. Na síťovině jsme nenašli jedinou chybu. &sedák oceňujeme také z hlediska odvodu tepla. Navzdory testování během teplejšího počasí bylo sezení pohodlné a obešlo se bez pocení, které vás často může trápit u jiných materiálů, jako například koženky. Příjemně nás překvapilo také to, jak moc je síťovina elastická a jak hezky kopíruje tvar těla sedící osoby. Přesto si však udržuje pevnost i při ráznějším usednutí.

Recenze: kancelářská židle Liftor Active
 • Jednoduchost skládání
 • Krátkodobé sezení
 • Dlouhodobé sezení
 • Možnosti nastavení
 • Poměr cena/kvalita
4.2

Ergonomická kancelářská židle s jedinečným zážitkem ze sezení

Kancelářská židle Liftor Active nám do redakce přinesla nádech zdravého a ergonomického sezení. Židle má na první pohled méně tradiční design, jelikož je její zádová opěrka rozdělena do dvou částí. V praxi byl zážitek ze sezení jedinečný a většinou velmi příjemný. Celkově na nás židle působila prémiově a moderně, přesto jsme si udělali pár poznámek. Co všechno nabízí Liftor Active a pro koho je hlavně určena?

Klady

 • Vysoká kvalita zpracování
 • Dvoudílná zádová opěrka
 • Široké možnosti nastavení
 • Poměrně intuitivní skládání
 • Pojezd vhodný na koberec

Zápory

 • Slabé upevnění hlavové opěrky
 • Snadné rozladění područek
Tento článek byl zpracován autorem na základě reálné zkušenosti s produktem. Hodnocení může být ovlivněno subjektivními dojmy autora. 
Autor: Martin Dajča
Autor: Martin Dajča
Rád tlumočím své zkušenosti a komplexní myšlenky do srozumitelné řeči pro spotřebitele a spotřebitelky. Ve svém volném čase se věnuji běhu, cyklistice a výletům po svém okolí. V mém portfoliu proto naleznete recenze chytrých hodinek, autokamer a mnohých dalších pomocníků do každodenního života.
Jak se vám líbil tento článek?
5/5 - (3 hodnocení)
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související recenze

Recenze: kancelářská židle Liftor Active
Liftor Active
Hodnocení: 4.2/5
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram