Nejlepší chytré telefony pro podzim 2026: Galaxy S26 Ultra vládne práci, v baterii ho předběhlo Vivo i Oppo

Trh mobilních telefonů v závěru roku 2026 definují tři zásadní hardwarové posuny: nástup nové generace čipsetů vyráběných pokročilou litografií (v čele s Apple A20 Pro, Tensor G6 od TSMC a Snapdragonem 8 Elite Gen 2), masové rozšíření křemíkovo-uhlíkových (Si/C) anod v bateriích, které umožňují vměstnat kapacitu kolem 6 000 mAh do běžně tlustého těla, a sjednocování rozlišení sekundárních fotoaparátů.
Namísto hledání jednoho univerzálního „vítěze pro všechny“ jsme podrobili technické analýze pět nejvýraznějších modelů současného trhu, z nichž každý dominuje ve specifickém scénáři nasazení.
1. Apple iPhone 18 Pro Max: Etalon efektivity 2nm křemíku a profesionálního videa
Vrcholný model Applu z letošního září přináší mezigenerační skok především uvnitř šasi, kde jako jeden z prvních komerčních produktů těží z nového výrobního procesu. Inženýrskou kvalitu fotoaparátu potvrzuje i nezávislá laboratoř DXOMARK, kde řada iPhone 18 Pro drží se 172 body druhou příčku v celkovém žebříčku.

- Čipset a chlazení: Srdcem zařízení je čip Apple A20 Pro postavený na 2nm procesu TSMC (N2). Přechod na novou architekturu tranzistorů přináší nižší tepelné ztráty a vyšší hustotu výpočetního výkonu pro lokální modely Apple Intelligence. Apple navíc přepracoval vnitřní odvod tepla pomocí grafitovo-kovové komory, což omezuje strmé snižování jasu displeje při práci na přímém slunci.
- Optická soustava: Všechny tři zadní snímače (hlavní Fusion, ultraširokoúhlý i 5× periskopický tetraprism) nyní disponují shodným rozlišením 48 Mpx. To umožňuje plynulé přepínání ohnisek při záznamu 4K/120fps videa v ProRes Log formátu bez barevných skoků a rozdílné úrovně šumu.
- Komu bych ho doporučil: Tvůrcům videa, uživatelům vyžadujícím maximální zůstatkovou hodnotu zařízení na sekundárním trhu a těm, kdo již využívají ekosystém počítačů Mac.
- Kde je kompromis: Nabíjecí výkon drátového rozhraní USB-C stále výrazně zaostává za asijskou konkurencí a systém iOS i přes postupné otevírání v EU zůstává v oblasti správy souborů a pokročilého multitaskingu svázanější než Android.
2. Samsung Galaxy S26 Ultra: Nekompromisní pracovní nástroj s antireflexní optikou
Jihokorejská vlajková loď zůstává posledním mohykánem pro uživatele, kteří od telefonu vyžadují plnohodnotnou mobilní kancelář s integrovaným perem.

- Displej a ergonomie: Samsung nadále zdokonaluje svůj krycí materiál Gorilla Glass Armor s antireflexní vrstvou, která v praxi eliminuje až 75 % okolních odlesků. V kombinaci s plochým LTPO AMOLED panelem a zaoblenějšími rohy titanového šasi jde o nejlépe čitelný displej na přímém denním světle.
- Hardware a produktivita: Přetaktovaná edice čipsetu Snapdragon 8 Elite (for Galaxy) v kombinaci s 16 GB RAM, integrovaným stylusem S-Pen (s aktivním Bluetooth digitizérem) a desktopovým rozhraním Samsung DeX nemá v pracovním nasazení přímého rivala. Samozřejmostí je 7letá garance systémových a bezpečnostních aktualizací.
- Komu bych ho doporučil: Manažerům, technikům, systémovým administrátorům a náročným uživatelům, kteří často podepisují dokumenty, upravují tabulky v terénu a chtějí zařízení s dlouhou morální životností.
- Kde je kompromis: Konzervativní přístup k baterii a nabíjení – Samsung se z bezpečnostních důvodů stále drží klasické Li-Ion konstrukce kolem 5 000 mAh a 45W nabíjení, zatímco čínská konkurence již běžně nasazuje 6 000mAh Si/C články. V šeru navíc občas přetrvává mírná pohybová neostrost u rychle se pohybujících objektů (děti, zvířata).
3. Vivo X300 Pro / X300 Ultra: Současný vrchol mobilní optiky a Si/C akumulátorů
Pokud odhlédneme od západního mainstreamu a zaměříme se čistě na fotografický hardware a bateriové inženýrství, řada Vivo X300 (která v testech DXOMARK obsadila se 171 body u verze Pro a 170 body u verze Ultra třetí a čtvrtou příčku) představuje technologický etalon roku 2026.

- Fotografická architektura: Kombinace velkého hlavního snímače Sony Lytia s antireflexními vrstvami Zeiss T* a masivního 200Mpx periskopického teleobjektivu se skly Zeiss APO (apochromatická korekce eliminující barevnou vadu na kontrastních hranách). Díky dedikovanému obrazovému čipu (ISP) telefon zvládá portrétní fotografii na ohniscích 85 mm a 135 mm s přirozeným optickým bokehem, kterému se běžné telefony s malými teleobjektivy nemohou rovnat.
- Křemíkovo-uhlíková baterie (BlueVolt): Díky příměsi křemíku v anodě dokázalo Vivo do těla s běžnou tloušťkou integrovat baterii s kapacitou kolem 6 000 mAh, která si navíc udržuje stabilní napětí i v mrazech pod -20 °C.
- Komu bych ho doporučil: Fotografickým nadšencům, mobilním novinářům a uživatelům, pro které je prioritou kvalita teleobjektivu a dvoudenní výdrž na jedno nabití.
- Kde je kompromis: Horší dostupnost vrcholné verze Ultra v oficiální české distribuci, masivní vystouplý kruhový fotomodul, který posouvá těžiště telefonu do horní poloviny, a grafická nadstavba Funtouch OS / OriginOS, která vyžaduje prvotní pročištění a nastavení notifikací.
4. Google Pixel 11 Pro XL: Konec kompromisů díky přechodu k TSMC
Řada Pixel dlouhá léta doplácela na to, že si Google nechával své čipy Tensor vyrábět v továrnách Samsung Foundry, což vedlo k horší energetické bilanci a zahřívání modemu. S příchodem novějších generací (Tensor G5 a letošního Tensoru G6 v modelu Pixel 11 Pro XL) však Google přešel na 3nm linky TSMC, což zásadně proměnilo provozní vlastnosti telefonu.

- Čipset a konektivita: Přechod k TSMC přinesl srovnatelnou tepelnou stabilitu a výdrž baterie se zbytkem vlajkového trhu. Vlastní TPU jednotka je navržena na míru pro lokální běh modelů Gemini Nano, což umožňuje okamžité zpracování hlasu, úpravu zvuku ve videích a pokročilou práci s textem přímo na zařízení. V žebříčku DXOMARK drží Pixel 11 Pro XL s 168 body šestou pozici.
- Čistý Android 17 a podpora: Nejčistší podoba systému s okamžitým přístupem k bezpečnostním záplatám a 7letou garancí podpory přímo od Googlu.
- Komu bych ho doporučil: Vývojářům, fanouškům čistého systému bez duplicitních aplikací výrobce a uživatelům, kteří chtějí spolehlivý „point-and-shoot“ fotoaparát s konzistentním podáním pleťových tónů.
- Kde je kompromis: V hrubém grafickém výkonu (syntetické benchmarky a náročné 3D hry na maximální detaily) stále čip Tensor zaostává za plnotučným Snapdragonem 8 Elite a čipem Apple A20 Pro. Google také nadále drží pomalejší nabíjecí křivku kolem 37–45 W.
5. Oppo Find X9 Ultra: Dvouperiskopová anomálie a kalibrace Hasselblad
Zatímco většina výrobců spoléhá na jediný teleobjektiv a zbytek ohniskových vzdáleností dopočítává digitálním ořezem, Oppo u své nejvyšší vlajkové lodi Find X9 Ultra (se skóre 170 bodů na 4. místě v testu DXOMARK) drží unikátní koncepci dvou samostatných periskopických modulů.

Duální periskopická architektura: Vedle 1palcového hlavního snímače Sony LYT-900 (50 Mpx, f/1.8) integruje telefon dva 50Mpx periskopické teleobjektivy: první s 3× optickým přiblížením (ekvivalent 65 mm) pro portréty a druhý se 6× optickým zoomem (ekvivalent 135 mm) pro vzdálené scény. Díky tomu telefon nepropadá v kvalitě kresby ani v kritickém pásmu mezi 3× a 10× přiblížením.
Hardware a baterie: Uvnitř pracuje čipset Snapdragon 8 Elite doplněný o 16 GB LPDDR5X RAM a úložiště UFS 4.0. Křemíkovo-uhlíkový akumulátor s kapacitou kolem 6 000 mAh podporuje 100W drátové nabíjení SuperVOOC a 50W bezdrátové AirVOOC. Konstrukce kombinuje matný kov, sklo a texturovanou veganskou kůži s certifikací odolnosti IP68/IP69.
Komu bych ho doporučil: Náročným mobilním fotografům, kteří fotí reportáže, architekturu nebo detaily na delší vzdálenosti a vyžadují přirozené barevné podání s vícekanálovou spektrální kalibrací Hasselblad.
Kde je kompromis: Extrémně masivní kruhový fotomodul, občas lehce nekonzistentní barvy v noci kvůli optice a vyšší cena (při uvedení $1699). Podobně jako u nejvyšších modelů Ultra od Viva je nutné počítat s omezenou dostupností na evropském trhu.
| Model | Čipset a výrobní proces | Displej | Hlavní trumf fotoaparátu | Baterie a nabíjení | Délka podpory | Orientační cena |
| iPhone 18 Pro Max | Apple A20 Pro (2nm TSMC) | 6,9" LTPO OLED, 120 Hz | 3× 48 Mpx, 4K/120fps ProRes video | cca 4 700 mAh / ~35 W | 6–7 let (iOS) | od 35 990 Kč |
| Galaxy S26 Ultra | Snapdragon 8 Elite (3nm) | 6,9" Dynamic AMOLED 2X (Antireflex) | 200 Mpx + duální teleobjektiv | 5 000 mAh / 45 W | 7 let OS + záplaty | od 34 990 Kč |
| Vivo X300 Pro | Dimensity 9500 / SD 8 Elite | 6,78" LTPO AMOLED, 120 Hz | 200 Mpx Zeiss APO periskop | ~6 000 mAh (Si/C) / 90 W | 4 roky OS / 5 let záplaty | cca 28 990 Kč |
| Pixel 11 Pro XL | Google Tensor G6 (3nm TSMC) | 6,8" Super Actua OLED, 120 Hz | Konzistentní HDR a AI postproces | ~5 200 mAh / 45 W | 7 let OS + záplaty | od 30 990 Kč |
| Oppo Find X9 Ultra | Snapdragon 8 Elite (3nm) | 6,82" 2K LTPO AMOLED, 120 Hz | 1" senzor + duální periskop (3× a 6×) | ~6 000 mAh (Si/C) / 100 W | 4 roky OS / 5 let záplaty | cca 38 990 Kč ($1699) |
Redakční zhodnocení na závěr
- Pokud hledáte nejlepší kameru na natáčení videa a stabilní ekosystém, sáhněte po iPhonu 18 Pro / Pro Max.
- Pokud chcete pracovní nástroj s perem, špičkovou čitelností na slunci a sedmiletou podporou, vítězí Samsung Galaxy S26 Ultra.
- Pokud vám jde o čistý Android bez nadstaveb a okamžité bezpečnostní záplaty, čip od TSMC konečně udělal z Pixelu 11 Pro XL plnohodnotnou vlajku bez tepelných kompromisů.
- A pokud je pro vás telefon především náhradou za kompaktní fotoaparát, pak současný vrchol mobilní optiky drží dvojice Vivo X300 Pro (s 200Mpx Zeiss APO teleobjektivem) a Oppo Find X9 Ultra (s 1palcovým snímačem a dvojicí optických periskopů).
Zdroje:
- Autorská tvorba redakce portálu ITmix
- DXOMARK – Smartphone Camera Rankings v6 (Huawei Pura 80 Ultra, iPhone 18 Pro, Vivo X300 Pro, Pixel 11 Pro XL):
https://www.dxomark.com/smartphones/
GSMArena – Databáze hardwarových specifikací a laboratorních testů výdrže (2026 Flagships):
https://www.gsmarena.com/
Apple Newsroom – Technická architektura řady iPhone Pro a čipů Apple Silicon:
https://www.apple.com/cz/iphone/
Samsung Mobile Press – Specifikace řady Galaxy S Ultra a politika 7letých aktualizací:
https://www.samsungmobilepress.com/
Vivo Global – Optická soustava Zeiss APO a technologie baterií BlueVolt (Si/C):
https://www.vivo.com/en/products - https://www.gsmarena.com/
