Recenze: AI hlasový záznamník PLAUD Note a PLAUD NotePin
Nejčastější otázky a odpovědi
Hlavní rozdíl mezi PLAUD Note a PLAUD NotePin spočívá v jejich konstrukci a zaměření na odlišné způsoby využití.
PLAUD Note je tenký a kompatibilní s MagSafe. Umožňuje nahrávání telefonních hovorů přes připevnění k telefonu a aktivaci posuvníkem.
PLAUD NotePin nabízí širší možnosti nošení. Lze jej připnout na oblečení, nosit na krku nebo na zápěstí. Vzhledem ke své konstrukci nepodporuje nahrávání klasických telefonních hovorů. Ostatní chytré funkce jsou ale u obou zařízení stejné.
Další rozdíl spočívá ve výdrži baterie. PLAUD Note zvládne 30 hodin nahrávání a až 60 dní ve standby režimu. PLAUD NotePin vydrží 20 hodin nahrávání a až 40 dní ve standby režimu.
U PLAUD Note výrobce uvádí, že zařízení není voděodolné, u PLAUD NotePin zmiňuje, že je odolný vůči stříkající vodě a může být proto vhodnější volbou pro venkovní použití.
Hlasové záznamníky PLAUD najdou uplatnění u pestré škály osob. Hodí se pro osoby, které často dělají rozhovory (například novináře). Mohou sloužit také pro zachycení pracovních jednání. Hodí se pro kreativce, kteří ocení AI souhrny během své práce. Nebo studenty, kteří potřebují zachytit a shrnout celou přednášku nebo lekci ve škole.
Taktéž psychologové či psychoterapeutové mohou pomocí záznamníku zachytit celý rozhovor s pacientem a využít umělou inteligenci pro vytvoření souhrnu z celého terapeutického sezení. V neposlední řadě mohou být nápomocní všem, kteří si během dne potřebují často dělat poznámky, ale jejich ruční psaní na papír nebo do telefonu je pro ně příliš zdlouhavé.
Při používání hlasového záznamníku PLAUD Note a PLAUD NotePin se neobejdete bez mobilní aplikace PLAUD, která je zdarma dostupná v Google Play i App Store. Její základní verze je zdarma, nicméně s předplatným získáte přístup k dalším zajímavým funkcím (podrobněji je popisuji v sekci Cena hlasových záznamníků a předplatné).
Balení je vyvedeno k dokonalosti
Výrobce si na balení obou produktů dal opravdu záležet. Celek působí luxusním dojmem a zážitek připomíná ten, který má většina lidí při rozbalování Apple produktů. V tomto ohledu tedy rozhodně dávám palec nahoru.
PLAUD Note snadno připevníte k telefonu
Uvnitř balení hlasového záznamníku PLAUD Note najdete kromě samotného záznamníku magnetické pouzdro, magnetický kroužek MagSafe pro připevnění na telefon, napájecí kabel s magnetickou koncovkou a nezbytnou dokumentaci.
K PLAUD NotePin obdržíte bohaté příslušenství
Balení PLAUD NotePin vévodí samotný záznamník, opletený napájecí kabel s USB-C konektory, dokovací stanice a nezbytná dokumentace. Překvapilo mě, že samotný záznamník je ke krabičce přichycen pomocí magnetu, což působí skutečně výjimečným dojmem. V samostatné krabičce pak najdete sadu příslušenství pro různé způsoby nošení záznamníku (přívěsek, náramek na zápěstí a klip).
U obou záznamníků si můžete vybrat z několika dostupných barev. Podle mého názoru přitom všechny z nich působí luxusním dojmem a podtrhují prémiovost tohoto produktu.
Minimalistický design v hlavní roli
V obou případech se setkáte s minimalistickým luxusním designem. Předností obou zařízení je pak skutečně malé a skladné provedení.
Technologická kapsle budoucnosti: PLAUD Note Pin
PLAUD NotePin nabídne celkové rozměry 51 × 21 × 11 mm a hmotnost 16,6 gramů. Svým tvarem připomíná takovou menší kapsli se zakulacenými rohy. Skládá se přitom ze dvou částí: hlavní základy a podložky, které společně drží díky silnému magnetu. PLAUD NotePin proto můžete bez problémů nosit na tričku nebo třeba kabátě, aniž byste se museli obávat toho, že upadne.
PLAUD Note jako AI záznamník připomínající platební kartu
PLAUD Note měří 8,6 × 5,4 × 0,3 cm, váží 30 gramů a svým tvarem připomíná platební kartu. Obě zařízení se proto jednoduše vejdou do kapsy, kabelky i jiného zavazadla. Z hlediska materiálu pracuje PLAUD s hliníkovou slitinou a celek působí prvotřídním dojmem.
PLAUD Note můžete snadno nosit připnutý ke svému mobilnímu telefonu. Stačí si na telefon (nebo kryt) přilepit přiložený magnetický kroužek a na ten poté pomocí magnetu uchytit pouzdro s vloženým záznamníkem. Pokud má iPhone MagSafe, drží to samozřejmě bez nutnosti lepení magnetu.
Pouzdro je zhotoveno z prémiové kůže a zakoupit si lze různé barevné varianty, abyste celek sladili se svým stylem. Pouzdro na telefonu drží opravdu pevně a mně osobně se nestalo, že by během testování sklouzlo. Stejně tak PLAUD Note nevyklouznul z pouzdra, jelikož je zde umístěn poměrně natěsno. Díky tenkým rozměrům také nijak výrazně nezvětšuje rozměry telefonu, což se mi líbí.
Pokud telefon s MagSafe nemáte, stačí využít magnetickou nálepku, která je součástí balení.
U PLAUD NotePin se nabízí několik možností, jak záznamník nosit. Pomocí klipu si jej lze připnout například ke košili nebo kalhotám. Dále jej můžete připnout k opletené šňůrce a nosit jako náhrdelník a nebo využít řemínek a záznamník mít neustále po ruce na zápěstí.
Já jsem PLAUD NotePin nejčastěji používala právě s klipem, který jsem si připnula na oblečení, jedná se však o otázku osobních preferencí. V tomto případě platí, že čím více zblízka budete do záznamníku hovořit, tím lépe vám bude rozumět. V tichém prostředí však zařízení nedělalo problém ani umístění na kapse kalhot. Při diktování myšlenek venku za větrného počasí bylo samozřejmě nutné do záznamníku mluvit více přímo a ideálně jej umístit co nejblíže k ústům.
Odolnost vůči vodě a prachu
V případě PLAUD Note výrobce uvádí, že zařízení není voděodolné a doporučuje se vyhýbat působení vody, aby nedošlo k poškození jednotlivých komponent.
U PLAUD NotePin zmiňuje, že je záznamník odolný vůči stříkající vodě a že jej tedy lze používat i za mírného deště.
Oficiální certifikaci krytí proti prachu a vodě však na webu bohužel nenajdete. I z toho důvodu doporučuji pro jistotu obě zařízení před působením vody spíše chránit.
Způsob použití aneb v jakých situacích záznamníky využijete
Hlavní rozdíl mezi PLAUD Note a PLAUD NotePin spočívá v jejich hardwaru a s tím souvisejícími scénáři typického využití.
PLAUD Note je tenčí. Skvěle se hodí pro profesionální osobní schůzky a jednání, která chcete zachytit. Díky možnosti připevnění k telefonu jej lze použít i pro nahrávání telefonních hovorů (tuto funkci zapnete přímo na záznamníku pomocí mechanického posuvníku). Telefonní hovor zařízení zachytí díky fyzickému přilnutí k telefonu a technologii VCS (Vibration Conduction Sensor). Díky tomu není potřeba telefonovat na hlasitý reproduktor.
Oproti tomu PLAUD NotePin je navržený tak, aby se jednalo o snadno nositelnou elektroniku. Je menší a v porovnání s PLAUD Note podporuje více režimů nošení. Můžete si jej připnout na oblečení, pověsit na krk jako náhrdelník nebo třeba umístit na zápěstí. Nositelný PLAUD NotePin se proto skvěle hodí pro zachycení offline konverzací tváří v tvář nebo třeba rychlé zaznamenání vašich myšlenek na cestách. Na rozdíl od PLAUD Note nemá speciální režim pro nahrávání telefonních hovorů a senzor VCS. Telefonní hovory s ním tedy můžete zachytit jedině v případě, kdy budete používat hlasitý reproduktor. Jedná se však spíše o okrajové použití v soukromí, prvoplánově k tomuto účelu stvořený není.
Jak se záznamníky ovládají
Nahrávání u PLAUD NotePin spustíte prostřednictvím dotykové plošky. Silné vibrace přitom signalizují, zda došlo ke spuštění nebo zastavení nahrávání. Dotyková ploška je citlivá na přítlak, takže se mi nikdy nestalo, že bych nahrávání stiskla omylem. Spuštění fungovalo i v momentě, kdy jsem měla nasazené rukavice, takže ovládání v terénu je bezproblémové. Kromě toho stav nahrávání signalizuje LED dioda, takže se pouhým pohledem lze ujistit, že k nahrávání opravdu dochází.
U PLAUD Note se nahrávání spustí a pozastaví stisknutím hardwarového tlačítka. Kromě toho zde najdete posuvník, kterým přepínáte mezi standardním režimem a režimem pro nahrávání hovorů.
Osobně mi klasické tlačítkové ovládání PLAUD Note vyhovovalo více, ale jedná se spíše o otázku mých preferencí. Obě zařízení se obsluhují bezvadně.
Mobilní aplikace PLAUD
Oba hlasové záznamníky se používají s mobilní aplikací PLAUD, která je zdarma dostupná v Google Play i App Store. Uvedení záznamníku do provozu je pak již jednoduché. Celým procesem vás provede mobilní aplikace a nahlédnout můžete také do obrázkového návodu, který je součástí balení.
Jakmile vše uvedete do provozu, nahrané záznamy se budou importovat do aplikace bez jakékoliv další interakce. Nemusíte řešit ruční stahování souborů a myslet na to, vše se děje zcela automaticky. V aplikaci pak přehledně uvidíte jednotlivé nahrávky, které jsou navíc trefně pojmenovány dle diskutovaného tématu (ale můžete si je samozřejmě přejmenovat). Soubory si můžete také třídit do složek. Pokud máte stejně jako já k dispozici oba záznamníky, nechybí ani rozdělení podle toho, z jakého zařízení byly nahrávky pořízeny (u PLAUD Note je také dostupná složka CALL pro telefonní hovory).
K nahrávkám můžete přistupovat také z webu app.plaud.ai. Aby se vám zde ale nahrávky zobrazily, je nutné si v mobilní aplikaci zapnout funkci synchronizace s cloudem.
V uživatelském profilu aplikace najdete podrobný souhrn o využívání zařízení – včetně počtu dní používání, počtu vytvořených záznamů, celkové délky nahrávek a detailních grafů po rozkliknutí. Také můžete kdykoliv snadno měnit typ předplatného.
Nastavení způsobu transferu
Pokud budete záznamník používat pro několikahodinové záznamy, můžete využít rychlejší přenos prostřednictvím vlastního Wi-Fi hotspotu zařízení. Během tohoto Fast Transferu se telefon připojí k ad-hooc Wi-Fi síti a přenosová rychlost se tak značně zvýší.
Nastavení citlivosti mikrofonu
Užitečnou funkcí v mobilní aplikaci je možnost nastavení citlivosti mikrofonu. I když jsem během testu nepocítila nutnost změnit původní nastavení, hodí se vědět, že zde tato možnost je. Pokud tedy potřebujete vytvořit nahrávku v hlučném nebo naopak velmi tichém prostředí, můžete citlivost mikrofonu změnit (v rozmezí od 0 do 30 dB).
U PLAUD Note lze také přizpůsobit citlivost mikrofonu pro snímání telefonních hovorů. Pokud záznamník používáte společně s klasickým krytem telefonu, výrobce doporučuje zvolit nastavení High.
Funkce v mobilní aplikaci pak úzce souvisí s funkcemi samotných záznamníků, proto se jim věnuji v samostatné kategorii níže.
Funkce hlasových záznamníků
Pojďme se nyní podrobněji podívat na to, jaké funkce hlasové záznamníky (respektive mobilní aplikace) nabízejí.
Záznamník telefonních hovorů pouze u PLAUD Note
PLAUD Note umožňuje nahrávání telefonních hovorů díky speciálnímu režimu a hardwarovému řešení. Při nahrávání hovorů je záznamník umístěn v pouzdru připevněném k telefonu, kde využívá snímač vibrací (VCS) k detekci a záznamu zvuku hovoru. Tato metoda je odolná vůči softwarovým omezením, která mohou bránit nahrávání hovorů na některých zařízeních. To znamená, že záznamník dokáže nahrát nejen váš hlas, ale i hlas druhé strany (aniž byste museli hovor přepnout na hlasitý odposlech).
Tato funkce u PLAUD NotePin chybí. Nemá specifický režim a hardwarovou podporu pro nahrávání telefonních hovorů, a proto není schopen nahrávat telefonní hovory stejným způsobem (zvládne tedy jen nahrání zvuku při využití hlasitého odposlechu během hovoru).
Zaznamenání hovoru funguje velmi dobře, jen je třeba myslet na to, abyste před zahájením hovoru stiskli nahrávání (nelze si nastavit, aby se tak dělo automaticky). Po skončení hovoru a vytvoření nahrávky pak lze využívat stejné funkce jako při jakémkoliv jiném zaznamenání hlasu. Já si například nechala vytvořila šablonu shrnující to, na čem jsem se s druhou stranou domluvila.
Zaznamenání hlasu a s tím související funkce
Primární funkcí PLAUD Note a PLAUD NotePin je samozřejmě zaznamenání hlasu. To se může hodit v případě, kdy si chcete sami nahrát důležité myšlenky, během rozhovorů, pro nahrávání přednášky nebo jednání. Možností pro využití zařízení je však celá řada. V mobilní aplikaci PLAUD pak v souvislosti s nahráváním hlasu lze využívat řadu funkcí.
Nutno zdůraznit, že postupem času bude PLAUD využívat novější a novější AI modely. Propracování funkcí proto není otázkou zařízení, ale technologie, která se bude do budoucna rapidně zlepšovat (aniž byste si ale museli vy sami kupovat stále nové a nové zařízení).
Overview
S funkcí Overview se umělá inteligence snaží z nahrávky identifikovat klíčové momenty, což může pomoci v orientaci v dlouhé nahrávce.
Transcript
Funkce Transcript slouží k přepsání nahraného zvukového záznamu. K textu se tedy můžete tímto způsobem vrátit a využívat jej (například pro psaní článku, učení se a podobně). Text lze označit, kopírovat a dále s ním pracovat například ve Wordu. Při přehrávání nahrávky se text chytře zvýrazňuje v reálném čase, což usnadňuje orientaci.
Přepis mluveného slova funguje velmi dobře. V některých případech dokonce umělá inteligence přepisuje slova, která hovořící řekl nespisovně (místo nespisovně řečeného „by jste“ jej přepsala na „bychom“). Některá slova jsou na druhou stranu ponechána v původním nespisovném znění. Chyby v přepisu ale byly opravdu minimální. Všimla jsem si, že pokud tedy v daném jazyce existují homofony (slova znějící stejně, ale mající jiný význam a lišící se pravopisem), může je umělá inteligence identifikovat chybně a v přepisu použít špatně (například do konce místo dokonce). Jedná se však o drobný detail.
Před spuštěním přepisu si můžete nastavit několik parametrů podle svých potřeb. K dispozici je:
- Rozpoznávání mluvčích – systém umí označit jednotlivé osoby v přepisu, což se hodí třeba pro přepis rozhovoru.
- Volba jazyka nahrávky – podporuje až 112 jazyků.
- Výběr AI modelu – ve výchozím nastavení se volí automaticky na základě obsahu, což mi vyhovovalo a nemusela jsem nad tím přemýšlet.
Pokud chcete přepsat nahrávku, je třeba vždy zvolit adekvátní jazyk. Pokud jsem anglickou nahrávku nechala přepsat v jiném jazyce, sice se umělá inteligence pokusila o překlad, nicméně výsledek nedával smysl a byl nepoužitelný.
Na druhou stranu ale například mix dvou velmi podobných jazyků zvládá skvěle. Stejně tak si dobře poradí s nahrávkami v cizím jazyce, kde jsou použity anglicismy nebo cizí termíny. Nesnaží se je nějak přeložit, ale v přepisu je použije v uvozovkách.
Délka trvání přepisu nahrávky záleží na samotné délce nahrávky. Pro představu, 5minutovou nahrávku aplikace přepíše zhruba za 1 minutu.
Summary
Zajímavou funkcí v aplikaci je Summary, tedy shrnutí nahrávky. Ve většině případů jsem z ní byla nadšená. Z rozhovoru vytáhla klíčové informace a přehledně je sepsala včetně závěru, který z něj vyplýval. To ale platilo především u rozhovorů, které byly dobře a logicky strukturované.
Při nahrávání přednášky, která nebyla příliš dobře strukturovaná, nebyl ani výstup AI tak kvalitní. V některých případech bylo nutné myslet na to, že vás zařízení poslouchá a pokud jsem nechtěla, aby něco důležitého minul, bylo lepší mu to strukturovaně připomenout. Například: „Závěr této schůzky je X, vyplývají z toho tyto body…“ Díky tomu budete mít jistotu, že klíčové momenty ve shrnutí opravdu zazní.
V této souvislosti si můžete vybrat z několika různých šablon, z nichž každá se může hodit pro jinou příležitost (například Autopilot, Rozhovor, Poznámky a další). Příklad šablon přikládám do screenshotů níže.
S odpovídajícím předplatným si dokonce můžete vytvořit svou vlastní šablonu a sestavit vlastní AI prompt, což je ale spíše pro pokročilejší uživatele.
Na závěr těchto shrnutí přidává AI i nejrůznější doporučení. Například při lekci vysvětlení trojčlenky přidala odkazy na články s její praktickou aplikací a podobně, což se mi líbilo a věřím, že to může být pro mnoho studentů nápomocné. Navíc se můžete AI sami zeptat na další věci týkající se dané nahrávky. Umělá inteligence vytáhne informaci, která vás zajímá, aniž byste museli trávit čas celým pročítáním nahrávky.
Mind map
Aplikace automaticky generuje myšlenkové mapy na základě vašeho shrnutí, díky čemuž může dojít ke zlepšení vašeho vizuálního porozumění daného tématu.
Úpravy záznamu
Po rozkliknutí konkrétního záznamu uvidíte jeho časovou osu včetně vizualizace průběhu nahrávky. Kromě toho, že si můžete záznam přehrát, lze také změnit rychlost přehrávání či využít AI vylepšení hlasu pro zlepšení kvality nahrávky. Tato funkce mě překvapila kvalitou výstupu. Při nahrávání poznámky v rušném prostředí vedle silnice byla auta v nahrávce slyšet, jakmile jsem ale nastavila vylepšení na nejvyšší úroveň, odstranění okolních ruchů fungovalo téměř bezchybně.
Dále můžete záznam upravovat (tedy například část klipu vystřihnout). Funkce střihu je velmi jednoduchá a zvládnete ji i v případě, že jste nikdy nestříhali klip nebo video. AI dokáže také sama identifikovat tichá místa v nahrávce, vystřihnout je a zachovat tak jen to nejdůležitější.
Import audia do mobilní aplikace
Mobilní aplikace nabízí možnost snadného importu audia (tedy například nějaké externí nahrávky). Audio soubor lze importovat z uložených souborů v telefonu, ale i přímo prostřednictvím aplikace třetí strany (například Záznamník na iPhone, Google Drive, One Drive či Dropbox). Následně můžete i pro tyto audio soubory využívat výše popsané chytré funkce.
Výdrž baterie a nabíjení
Drobný rozdíl mezi oběma záznamníky spočívá i v použité baterii a výdrži na jedno nabití.
- PLAUD Note je vybaven baterií s kapacitou 400 mAh a zvládne 30 hodin nahrávání a až 60 dní ve standby režimu.
- PLAUD NotePin se pyšní baterií s kapacitou 270 mAh. Na jedno nabití vydrží 20 hodin nahrávání a až 40 dní ve standby režimu.
O aktuální kapacitě baterie se můžete orientačně informovat v mobilní aplikaci (i když osobně bych ocenila přesné vyjádření kapacity v %, nikoliv jen orientační). Výše uvedené hodnoty týkající se výdrže baterie přitom za mě odráží skutečnost. Pokud si náhodou před samotným rozhovorem uvědomíte, že je zařízení vybité, nemusíte zoufat. Začít nahrávat totiž můžete i během nabíjení záznamníku. V terénu tak u sebe stačí mít třeba powerbanku.
Cena hlasových záznamníků a předplatné
Na oficiálních webových stránkách je cena obou záznamníků prakticky srovnatelná a liší se jen nepatrně. Nutno ale podotknout, že abyste ze zařízení vytěžili maximum, je na místě zvážit zaplacení předplatného. Níže uvedené informace jsou platné k dubnu 2025.
Po aktivaci zařízení PLAUD automaticky získáte tarif Starter Plan, který vám každý měsíc nabízí 300 minut přepisu a shrnutí zdarma. Pokud požadujete více času na přepis, můžete upgradovat na plán Pro (1200 minut/měsíc) nebo Unlimited (neomezené minuty). Níže uvádím podrobné rozdíly mezi předplatnými.
Starter Plan | Pro Plan | Unlimited Plan | |
---|---|---|---|
Cena | Zdarma | 110.99 $ ročně nebo 19.99 $ měsíčně | 239.88 $ ročně nebo 19.99 $ měsíčně |
Měsíční počet minut přepisu | 300 min/měsíc | 1200 min/měsíc | Neomezeně |
Profesionální shrnující šablony | 15+ | 30+ | 30+ |
Oborový slovník | Ne | Ne | Ano |
Přizpůsobení šablon | Ne | Ano | Ano |
Funkce "Ask AI" | Ne | Ano | Ano |
Přehled událostí | Ne | Ano | Ano |
Vizualizovaná myšlenková mapa | Ano | Ano | Ano |
Chytré ořezávání audia | Ano | Ano | Ano |
Označení mluvčích | Ano | Ano | Ano |
Import audia | Ano | Ano | Ano |
Sloučení nahrávek | Ano | Ano | Ano |
AI vylepšení řeči | Ano | Ano | Ano |
Více formátů exportu | Ano | Ano | Ano |
PLAUD Private Cloud | Ano | Ano | Ano |
Aktuální ceny si můžete vždy zkontrolovat přímo v mobilní aplikaci. Za mě osobně ceny předplatného nejsou nijak přehnané a pokud budete záznamníky používat na každodenní bázi, vyplatí se minimálně nad plánem Pro přemýšlet (v závislosti na tom, kolik minut přepisu měsíčně potřebujete).
Závěr – komu bych AI hlasové záznamníky PLAUD Note a PLAUD NotePin doporučila?
AI hlasové záznamníky se hodí profesionálům, kteří chtějí spolehlivě zaznamenat pracovní schůzky, porady nebo jednání. Stejně tak je využijí studenti, kterým usnadní učení. PLAUD Note se bude hodit pro ty, kteří si chtějí zaznamenávat klasické hovory, PLAUD NotePin může být na druhou stranu vhodný pro ty, kteří pracují v terénu.
Chytré funkce jsou skutečně na velmi dobré úrovni a osobně mě kvalita výstupu pozitivně překvapila. Navíc lze předpokládat, že bude PLAUD postupem času používat novější a novější modely umělé inteligence a inteligentní funkce se tak budou neustále zlepšovat.
Oceňuji záznam zvuku ve vysoké kvalitě, rozpoznání mluvčích, automatický přepis téměř bez chyb i využití umělé inteligence pro identifikaci klíčových momentů nahrávky a vytvoření shrnutí. Jelikož záznamníky podporují více jazyků, hodí se pro mezinárodní použití.
Oba záznamníky jsou skutečně kompaktní a lehké, takže je lze jednoduše přenášet. Pozitivně hodnotím také mobilní aplikaci s přehledným rozhraním. Z nevýhod lze zmínit vyšší cenu, která je ovšem vykoupena opravdu pestrou nabídkou chytrých funkcí. I když lze záznamníky používat i bez nutnosti placení předplatného, ne všem bude základní plán stačit. V takovém případě pak musíte počítat s dodatečnými náklady. Na druhou stranu vám ale záznamníky mohou značně šetřit čas, čímž je opět cena předplatného omluvitelná.
Recenze: AI hlasový záznamník PLAUD Note a PLAUD NotePin
-
Kvalita zpracování
-
Funkce AI záznamníku
-
Baterie
-
Kompatibilita
-
Poměr cena/výkon
Moderní řešení pro nahrávání hlasu
Chytré záznamníky PLAUD Note a NotePin posouvají klasické nahrávání na novou úroveň. Využívají totiž umělou inteligenci pro přepis a analýzu záznamů, díky čemuž mohou značně usnadnit život. V této recenzi se podíváme na jejich hlavní výhody, rozdíly a to, jak do sebe oba produkty zapadají.
Klady
- Vysoce kvalitní záznam zvuku
- Spousta chytrých funkcí
- Přehledná mobilní aplikace
- Podpora mnoha světových jazyků
- PLAUD Note zvládá nahrávat klasické hovory
- Lehké a kompaktní provedení
Zápory
- Vyšší cena
- Pro všechny funkce je třeba platit předplatné