ITmix.cz logo

Recenze: smart projektor XGIMI MoGo 3 Pro

Silné stránky
  • Výborné automatické nastavení obrazu
  • Vysoká kvalita obrazu
  • Plnohodnotný Google TV s Netflixem
  • Výborný stojan s powerbankou
Slabé stránky
  • Nižší světelný výkon
  • Výraznější duhový efekt
Smart projektor XGIMI MoGo 3 Pro je bezvadným řešením pro sledování filmů doma i venku. Nabízí Google TV, svítivost 450 ANSI lumenů i možnost napájení z powerbanky kombinované se stativem.

Nejčastější dotazy a odpovědi

Vyžaduje projektor zdroj obrazu?

Ne, projektor je vybaven operačním systémem a aplikacemi pro streamování filmů a seriálů. Vlastní přehrávač lze ale připojit pomocí HDMI.

Je pro kvalitní obraz třeba tma?

Alespoň šero je potřeba pro promítání potřeba, a to v kombinaci s menší úhlopříčku do 80“. Pro větší úhlopříčky je ideálem tma.

Má XGIMI MoGo 3 Pro akumulátor?

Samotný projektor akumulátor nemá, je však k dispozici v sadě 2v1, která kombinuje i stativ s vestavěným akumulátorem. Ten bude stačit pro napájení projektoru po dobu asi tří hodiny, tedy celovečerního filmu.

Sázka na osvědčené DLP

Hlavní parametrem tohoto smart projektoru je světelný výkon specifikován hodnotou 450 ANSI lumenů. To dává tušit, že jde spíš o projektor pro nenáročné filmové diváky, kteří upřednostňují mobilitu a design před dokonalým obrazem a velmi vysokou svítivostí.

Výrobce tady neexperimentoval s projekčním systémem a sáhnul po častějším DLP. Na rozdíl od modelu Epson EF-22 tedy nevyužívá 3LCD, které se objevuje především v dražších projektorech. Typické vlastnosti DLP přináší například temnější černou barvu, ale na druhé straně také potenciální duhový efekt na hranách promítaných objektů.

ParametrHodnota
Projekční systémDLP
Zdroj světla:LED
Životnost LED zdroje25 000 hodin
Rozlišení1 920 × 1 080
Jas450 ANSI lm
Operační systémGoogle TV
KonektoryUSB 2.0, microHDMI (ARC)
Bezdrátová konektivitaWi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac), Bluetooth 5.1
Rozměry205 × 95 × 95 mm
Hmotnost1,1 kg
Příkon65 W
HDRHDR10
Projekční poměr1,2:1

Vzhledem k cenové kategorii je zřejmé i použité nativní rozlišení: Full HD. Projektory s rozlišením 4K začínají na mnohem vyšších cenách a jde tedy o ideální kompromis. Z běžné vzdálenosti několika metrů bude rozlišení dostačovatdo úhlopříčky kolem 2 metrů.

Pozor na zmenšené HDMI

Projektor XGIMI MoGo 3 Pro disponuje trojicí konektorů, z nichž dva jsou umístěné na těle projektoru za gumovou záslepkou. Ukrývá se tady microHDMI pro připojení externího zdroje obrazu a rovněž standardní USB s rozhraním 2.0.

Pokud se rozhodnete pro promítání z notebooku či jiného přehrávače připojeného pomocí HDMI kabelu, bude potřeba použít redukci z microHDMI na běžné HDMI, případně zvolit kabel s těmito konektory. Nechybí podpora zpětného kanáluARC, takže HDMI lze využít i pro připojení soundbaru s bezztrátovou kvalitou zvuku.

USB lze použít jak pro připojení externího úložiště, tak pro další periferie jako jsou myš, klávesnice nebo dokonce gamepady. Výrobce totiž hovoří i o herním použití.

Konektory microHDMI a USB jsou ukryté pod gumovou záslepkou
Konektory microHDMI a USB jsou ukryté pod gumovou záslepkou

Posledním konektorem je USB-C, které slouží pouze pro napájení. Dodáván je napájecí adaptér s výkonem 65 W při specifikaci 20 V a 3,25 A. Díky tomuto úspornému provozu se nabízí jak možnost napájet projektor z powerbanky, tak alternativním adaptérem k notebooku či telefonu. Je ale potřeba zvolit adaptér s totožnou specifikací. Při testování jsem vyzkoušel notebookový adaptér, který má při 20 V maximální proud 3 A, což bylo málo a projektor se již nezapnul. To stejné bude platit v případě powerbanky.

Geniální kombinace stojanu a powerbanky

Jako volitelné příslušenství je možné k projektoru dokoupit i stojan XGIMI PowerBase Stand se stativovým závitem. Ten však nehraje jen roli stojanu pro snadné umístění projektoru, ale slouží také pro jeho napájení mimo zásuvky. Jeho velká část v sobě integruje akumulátor, ke kterému je možné připojit projektor pomocí kabelu s konektory USB-C na obou stranách.

Kde koupit XGIMI MoGo 3 Pro
XGIMI MoGo 3 Pro
Hodnocení
4.6/5

Stojan má po rozložení pevnou výšku asi 66 cm, kterou nelze měnit jako u běžných fotografických stativů. Je sešroubovaný ze dvou částí, které jsou praktičtější pro přenášení. Zatímco jeho hlavní část je hliníková, nožičky jsou z pevného plastu. Jejich rozpětí je dostatečné, a i při namontování projektoru působí celá sestava stabilně. I přesto ale bude třeba velké obezřetnosti v případě, že se v okolí při promítání budou pohybovat děti či zvířata.

Parametry stojanu XGIMI PowerBase
Kapacita akumulátoru20 Ah
Minimální výkon napájecího adaptéru65 W
Výška stojanu82 cm
Výška obou segmentů41 cm
Výdržasi 2,5 h

Stojan má dva konektory USB-C, přičemž jeden slouží pro vstup a druhý pro výstup, tedy napájení projektoru. Do vstupu je připojen napájecí adaptér, který v prvé řadě dobíjí powerbanku, která je ale průchozí, a tak při dobíjení zároveň napájí projektor. V případě, že adaptér od powerbanky odpojíte, dojde k přepnutí napájení na baterii a lze bez přerušení pokračovat v projekci.

Jde o skvělé řešení, které v kategorii nemá konkurenci. Standardně totiž výrobci integrují baterie přímo do těla projektoru, což ale vede ke zbytečnému nárůstu hmotnosti.

V tomto případě si s sebou vezmete akumulátor v podobě stojanu jen tehdy, když bude potřeba.

To nejdůležitější je, že jeho kapacita 20 Ah vystačí při asi 50 % jasu na 2,5-3 hodiny promítání. Běžný celovečerní film tak půjde pokrýt pouze při napájení z akumulátoru.

Pro snadné přenášení lze stojan rozdělit na dvě části
Pro snadné přenášení lze stojan rozdělit na dvě části

Projektor se spustí automaticky

I v případě samotného projektoru přišlo XGIMI s několika inovativními drobnostmi, které při provozu potěší. V prvé řadě je to celková ergonomie projektoru, který je dělen na dvě části – spodní základnu s integrovaným reproduktorem a vrchní hlavní část. Oba segmenty spojuje noha s kloubem, na kterém se projektorová část otáčí. Při jejím vyklopení se dokonce projektor automaticky spustí.

Jde o vynikající řešení pro přenášení. V batohu nebo kufru půjde jen o kompaktní válec, kdy jsou navíc čočka a všechny přední senzory dobře chráněny. Výrobce k častému přenášení nabádá i díky poutku, za které lze projektor uchopit nebo jej pověsit na zavazadlo. Zamrzí snad jen celoplastové tělo, alespoň u nohy bych raději viděl odolnější materiál. 

Díky tomu, že se ve spodní části nachází reproduktor, a tedy nejtěžší komponenta, je celé zařízení velmi stabilní.

Rozsah vertikálního naklápění je 130°, což mimo jiné znamená, že nelze projekci tímto způsobem nasměrovat na strop. Horizontálně nelze projektor směrovat jinak než otočením celého zařízení, případně i s tripodem. Například Epson EF-22 má základnu, která umožňuje i toto horizontální otáčení, což je pro pohodlné nasměrování projekce výhodnější.

Svižné rozhraní Google TV

XGIMI vybavilo projektor MoGo 3 Pro multimediálním operačním systémem Google TV, který je zárukou pohodlného a přehledného rozhraní. Jde o mnohem lepší volbu než případný běžný Android. Systém je optimalizován především pro chod na chytrých televizorech, a tedy pro ovládání jednoduchými dálkovými ovladači.

Všechny nabídky jsou dostupné velmi rychle, a to stejné platí i o rozhraní většiny aplikací.

Navíc jsou i všechny updaty stahovány přes systémové aktualizační prostředí, není třeba další utility od výrobce.

Projektor je autorizován pro použití Netflixu, takže je jeho aplikace nainstalována ihned po zprovoznění projektoru. Není tedy třeba žádných experimentů s neoficiálními klienty jako u většiny projektorů s Androidem. Navíc je k dispozici i obchod Google Play pro instalaci celé řady dalších aplikací či her. Hodit se může například některý ze souborových správců a také alternativní přehrávač běžných videosouborů z interního či externího úložiště.

Výchozí rozhraní Google TV
Výchozí rozhraní Google TV

Po prvním spuštění jsou v systému k dispozici tyto aplikace:

  • YouTube
  • Netflix
  • Disney+
  • Max
  • Prime Video
  • iQIYI
  • Apple TV

Kromě streamovacích aplikací a přehrávání z úložišť lze do systému obraz zrcadlit díky Chromecastu z mobilních zařízení či z počítačů s prohlížečem Chrome. Naopak z iPhonů či Macbooku pomocí Airplay obraz zrcadlit nelze, protokol totiž není podporován. To je většinou výsadou dražších projektorů jako je Benq GP520.

Díky aplikacím pro přehrání běžných videosouborů se obejdete i bez internetové konektivity, která je vyžadována pro streamovací aplikace. Filmy lze přehrávat jak z externího úložiště, tak toho interního. Pro uživatelská data je z kapacity 16 GB k dispozici asi 10 GB.

Kde koupit XGIMI MoGo 3 Pro
XGIMI MoGo 3 Pro
Hodnocení
4.6/5

Projektor si nastaví obraz za vás

Smart projetory často nabízí systémy pro automatické nastavení obrazu, což je případ i XGIMI MoGo 3 Pro. Patří sem především automatické ostření a také korekce lichoběžníkového zkreslení (keystone). Automatické nastavení proběhne pokaždé, když s projektorem pohnete, a to i mírně – obraz se doostří a také zkoriguje zkreslení, které je způsobené jiným než kolmým směrováním k projekční ploše.

Rovněž doporučuji v nastavení aktivovat korekci lichoběžníku po každém spuštění projektoru. Ne vždy může projektor ihned zaznamenat změnu umístění, takto upraví obraz vždy.

Hodit se ale bude i ruční úprava tohoto zkreslení, při testování se mi totiž několikrát stalo, že se projektoru nepovedla korekce lichoběžníku zcela přesně. Proto jsem musel obraz vyladit ručně, což je ale díky zobrazenému kontrolnímu obrazci snadné.

Kontrolní obrazec při ručním ostření
Kontrolní obrazec při ručním ostření

V případě, že pro promítání používáte plátno nebo ohraničenou projekční plochu na zdi (třeba se speciálním nátěrem), v nastavení lze aktivovat automatické vyplnění plátna. Projektor přesně detekuje okraje plátna a přesně jej vyplní. Při testování to s plátnem fungovalo velmi dobře. Pokud by se nezadařilo automatické vyplnění plátna, je k dispozici i ruční zoom, stejně jako ruční posun a rotace obrazu.

Zajímavostí je i systém pro ochranu očí – pokud projektor detekuje objekt před projektorem (potenciálního člověka), sníží projekční výkon. Nemělo by se tak stát, že se podíváte do zdroje světla s maximálním výkonem.

Konfigurace týkající se projektoru je podrobná a nic mi v ní nechybí.

Překvapivě přesný obraz

V parametrech najdeme hodnotu světelného výkonu 450 ANSI lumenů, při měření jsme se dostali na hodnoty o něco nižší, které se rovněž liší podle použitého režimu jasu:

  • Standard: 431 ANSI lm,
  • Eco: 261 ANSI lm,
  • Performance: 443 ANSI lm.

Ve výchozím nastavení funguje projektor ve standardním režimu a rovněž jej můžu doporučit jako ideální pro dlouhodobé používání. Režim Eco se bude hodit pouze při napájení z powerbanky s tím, že vyžaduje dobré zatemnění místnosti a úhlopříčku promítaného obrazu maximálně kolem 80“ (203 cm) při projekční vzdálenosti asi 2,1 m. V opačném případě už bude mít nižší světelný výkon dopad na kvalitu obrazu.

Naopak u nejjasnějšího režimu Performance je zásadní nevýhodou výrazný hluk ventilátoru. Ten běží ve velmi vysokých otáčkách a má potenciál přehlušit tišší filmové dialogy. Pro filmovou projekci je kvůli tomu takřka nepoužitelný. Hodit se ale může třeba pro sportovní přenosy, kde na kvalitě zvuku nezáleží tolik. Nejvýkonnější režim zároveň způsobuje ladění barev do teplejších odstínů.

V nastavení lze rovněž přepínat mezi čtyřmi obrazovými režimy, které se liší podle nastavení barev:

  • Standard,
  • Office,
  • Game,
  • User (nastavitelný režim).

Nejpřesnější barvy nabízí režim Office, který doporučuji zvolit v případě, že chcete mít filmový obraz co nejvěrnější. Naopak režim Standard produkuje líbivější teplejší barvy, který může být pro mnohé uživatele příjemnější. Poslední pevný režim Game je nejméně přesný, a pokud nebudete k projektoru připojovat herní konzoli, můžete na něj zapomenout.

XGIMI si dalo záležet na velmi podrobném uživatelském nastavení obrazu. Pokročilí uživatelé s kolorimetrickou sondou mohou využít těchto možností pro kalibraci barev uživatelského režimu. Nastavit lze všechny barevné složky obrazu, korigovat vyvážení bílé, upravovat kontrast, gamut nebo eliminovat šum pomocí DNR.

Kde koupit XGIMI MoGo 3 Pro
XGIMI MoGo 3 Pro
Hodnocení
4.6/5

U XGIMI MoGo 3 Pro jsem si častěji všímal duhového efektu, který je typický pro DLP projektory. Především u titulků, nebo vysoce kontrastních objektů lze při pohybu očí po projekční ploše spatřit na hranách jemný duhový efekt. Mnozí uživatelé si tohoto efektu nevšímají, já osobně jej ale v tomto případě vnímám o něco víc než u většiny dalších DLP projektorů z této kategorie.

Projekční poměr je v tomto případě 1,2, což znamená následující úhlopříčky při dané projekční vzdálenosti. Kolem 1,3 m tak začíná nejmenší efektivní vzdálenost od projekční plochy, kdy je vytvořen obraz o úhlopříčce asi 49“ (124 cm). Maximem i v temné místnosti bude ve standardním režimu vzdálenost 2,5 m a úhlopříčka asi 94“ (239 cm). 

Vzdálenost od plátnaÚhlopříčka
130 cm124 cm
150 cm144 cm
180 cm172 cm
200 cm191 cm
230 cm220 cm
250 cm239 cm

S překvapivým zvukem

Podobně jako další smart projektory i XGIMI MoGo 3 Pro nabízí integrovaný reproduktor, takže není třeba připojovat další externí zvukové zařízení. Vzhledem k velikosti samozřejmě nelze očekávat hutný filmový zvuk, i přesto mě ale kvalita zvuku překvapila.

I v nízkém spektru je slyšet alespoň náznak basové složky, takže si lze solidně vychutnat i mnohé efekty a epické soundtracky.

Návrh systému reproduktorů měl na starosti Harman/Kardon
Návrh systému reproduktorů měl na starosti Harman/Kardon

Reproduktory s výkonem 2× 5 W za jejichž vývojem stojí Harman/Kardon jsou dobře laděné pro zřetelné filmové dialogy.

Dokonce se mi tady kvalita zvuku líbí víc, než u rozměrnějšího modelu XGIMI MoGo 2 Pro.

Projektor lze rovněž snadno přeměnit v Bluetooth reproduktor: stačí jej převrátit do vertikální pozice a zcela jej nezasunout do základny (čímž by se vypnul). Po chvíli se v této poloze aktivuje rozhraní Bluetooth a zároveň ambientní osvětlení. To může reagovat a blikat podle reprodukované hudby. Na intenzivní poslech to není ideální řešení, nicméně v terénu může potěšit.

V režimu Bluetooth reproduktoru lze zapnout i ambientní osvětlení
V režimu Bluetooth reproduktoru lze zapnout i ambientní osvětlení

V případě, že vám nebude kvalita vestavěného reproduktoru dostačovat, možností pro připojení toho externího je Bluetooth, případně pomocí HDMI ARC. To se bude týkat především soundbarů.

Povedené dálkové ovládání

Na samotném projektoru kromě tlačítka pro zapnutí nenajdete jakýkoli další ovládací prvek. V hlavní roli tedy bude dálkové ovládání, kterému vévodí směrový segment s potvrzovacím tlačítkem. To jsou hlavní prvky pro ovládání Google TV. Kromě toho ale ovladač obsahuje ještě tlačítko pro hlasové ovládání a také spuštění trojice videoplatforem: YouTube, Netflixu a Prime Video.

Netradiční je jen umístění tlačítek pro regulaci hlasitosti
Netradiční je jen umístění tlačítek pro regulaci hlasitosti

Na samotné tlačítko Shortcut lze zvolit buď vypnutí zvuku (Mute), případně ovládání ambientního osvětlení. Nechybí samozřejmě tlačítka Zpět, Domů a rychlý přechod do nastavení. Systému se týká ještě možnost rychle přepínat na dálkovém ovládání uživatelské profily.

Naopak ryze projektorovou záležitostí je dedikované tlačítko pro automatické doostření obrazu, které je následováno možností obraz doladit manuálně.

Komu se bude XGIMI MoGo 3 Pro líbit?

Třetí generace MoGo je perfektním univerzálním projektorem pro nenáročné uživatele. Bude se vám líbit v případě, že chcete promítat jak doma, tak na cestách. Bezvadně se bude hodit třeba v campervanu, ale i při venkovních párty na terase. Projektor jednoduše vezmete, namíříte na bílou zeď či jinou plochu a o víc se není třeba starat. Google TV na něm běží skvěle, dálkové ovládání se povedlo, a i zvuk je v kontextu minimálních rozměrů nadstandardní.

Kde koupit XGIMI MoGo 3 Pro
XGIMI MoGo 3 Pro
Hodnocení
4.6/5

Určitě byste ale neměli XGIMI MoGo 3 Pro kupovat jako primární filmový projektor pro statické použití. V takovém případě by vás zklamal jak nižší světelný výkon, tak méně hutný zvuk nebo absence 3,5mm konektoru pro připojení externích reproduktorů.

Nejvíc jsem si ale oblíbil příslušenství v podobě tripodu kombinovaného s powerbankou. Díky němu lze smart projektor velmi snadno přeměnit v kompletně soběstačný model, který si po dobu jednoho filmu vystačí s vlastním zdrojem energie.

Recenze: smart projektor XGIMI MoGo 3 Pro
  • Kvalita obrazu
  • Ergonomie
  • Výbava a příslušenství
4.6

Smart projektor s Google TV a stojanem

Smart projektor XGIMI MoGo 3 Pro je bezvadným řešením pro sledování filmů doma i venku. Nabízí Google TV, svítivost 450 ANSI lumenů i možnost napájení z powerbanky kombinované se stativem.

Klady

  • Výborné automatické nastavení obrazu
  • Vysoká kvalita obrazu
  • Plnohodnotný Google TV s Netflixem
  • Výborný stojan s powerbankou

Zápory

  • Nižší světelný výkon
  • Výraznější duhový efekt
Tento článek byl zpracován autorem na základě reálné zkušenosti s produktem. Hodnocení může být ovlivněno subjektivními dojmy autora. 
Autor: Stanislav Janů
Testování technologických vychytávek a gadgetů se věnuji přes 15 let. Ani po této době mě nepřestává překvapovat, co jsou lidé schopni vymyslet, aby si usnadnili práci. Typickým příkladem jsou stále sofistikovanější robotické vysavače, kterým se dlouhodobě věnuji. Testuji ale i outdoorové kamery, autokamery, chytré hodinky nebo herní příslušenství.
Jak se vám líbil tento článek?
Vaše hodnocení
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související recenze

Recenze: smart projektor XGIMI MoGo 3 Pro
XGIMI MoGo 3 Pro
Hodnocení: 4.6/5
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram