ITmix.cz logo

Recenze: smart projektor XGIMI MoGo 2 Pro

Silné stránky
  • Funkce pro automatické nastavení obrazu
  • Výborné dálkové ovládání
  • Nízká hlučnost ventilátoru
  • Vysoká kvalita zvuku
Slabé stránky
  • Pouze Android TV
  • Nemá stojan pro polohování

Smart projektor XGIMI MoGo 2 Pro zaujme perfektním zpracováním, automatickým nastavením obrazu i nadstandardní kvalitou zvuku v kontextu velmi malých rozměrů. Hodit se bude pro domácí projekci i pro filmové zážitky v kempu.

Nejčastější dotazy a odpovědi

Má projektor vestavěnou baterii?

Ne, MoGo 2 Pro nemá integrovanou baterii. Lze jej však napájet pomocí powerbanky s výkonem alespoň 65 W přes USB-C port.

Podporuje Netflix?

Projektor nemá předinstalovanou aplikaci Netflix a její instalace může být komplikovaná, protože nejde stáhnout oficiální cestou z Google Play.

Jaká je optimální velikost projekce?

Pro nejlepší kvalitu obrazu se doporučuje projekce do úhlopříčky 100" (254 cm) v zatemněné místnosti.

DLP jako jistota

Výrobce u takto kompaktního projektoru zvolil projekční systém DLP, který je výhodnější i méně náročný na rozměry než 3LCD. Díky tomu nabízí lepší podání černé barvy a potenciálně i vyšší kontrasts přesnějším podáním barev. Zároveň se zde ale objevuje duhový efekt, jehož intenzita se liší model od modelu. V případě Xgimi MoGo 2 Pro je duhový efekt méně patrný než u novějšího modelu MoGo 3 Pro. Zahlédnout lze především při rychlém pohybu očí přes kontrastní objekty jako jsou titulky na tmavém pozadí.

Udávaný světelný výkon má hodnotu 400 ANSI Ilumenů, což definuje použití projektoru – pro dobrý filmový zážitek je třeba alespoň šero s dobrým zatemněním. Pro velmi dobrý zážitek je ale ideálem tma a úhlopříčka kolem 80“. Při této kombinaci se můžete těšit na líbivý obraz ať už při projekci na zeď, tak na plátno.

ParametrHodnota
Projekční systémDLP
Zdroj světla:LED
Životnost LED zdroje25 000 hodin
Rozlišení1 920 × 1 080
Jas400 ANSI lm
Operační systémAndroid TV 11
KonektoryUSB-C, USB 2.0, HDMI, 3,5mm audio
Bezdrátová konektivitaWi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac), Bluetooth 5.0
Rozměry161 × 119 × 108 mm
Hmotnost1,1 kg
Příkon65 W
HDRHDR10
Projekční poměr1,2:1
Interní paměť16 GB

Rozlišení Full HD je v této cenové kategorii běžným standardem a nijak zde nepřekvapí. Běžně bude dostačovat do úhlopříčky kolem zmíněných 80“, u větších projekčních ploch při sledování z menší vzdálenosti už se rozlišení dostává na hranu.

Konektorová nabídka pro nenáročné použití

U smart projektorů jsme si zvykli na výrazně menší konektorovou nabídku než v případě standardních projektorů. To je dáno konceptem celé kategorie zaměřené na streamování obsahu a platí to i v případě modelu XGIMI MoGo 2 Pro. Ten disponuje čtveřicí konektorů na zadní straně.

V prvé řadě je to napájecí konektor USB-C, který vyžaduje výkon 65 W.

Pokud budete chtít k napájení využít powerbanku nebo alternativní napájecí adaptér, bude muset pracovat s napětím 20 V a minimálním proudem 3,25 A.

Dodávaný napájecí adaptér s pevným kabelem a konektorem USB-C
Dodávaný napájecí adaptér s pevným kabelem a konektorem USB-C

Další konektor USB-A s rozhraním 2.0 nejčastěji využijete pro připojení externího úložiště – flash disku nebo externího SSD pro přehrávání filmů z vastních souborů. Vedle toho lze pomocí USB připojit i periferie jako myš, klávesnici nebo gamepad v případě, že budete chtít projektor využít i jako herní zařízení. To se při množství her pro Android nabízí.

Čtveřice hlavních konektorů na zadní straně
Čtveřice hlavních konektorů na zadní straně

Na rozdíl od modelu XGIMI MoGo 3 Pro nabízí projektor HDMI ve standardním rozměru a s rozhraním 2.0. Díky tomu snadno připojíte notebook, libovolný přehrávač jako je Apple TV, případně herní konzoli. Bohužel zde chybí podpora ARC (zpětný audiokanál pro přenos zvuku pomocí HDMI), takže není možné například připojit tímto kabelem soundbar. U nich je právě HDMI nejvýhodnějším způsobem propojení se zdrojem zvuku.

Nechybí tady ale standardní 3,5mm audio konektor, takže externí reproduktory či sluchátka lze připojit kabelem s tímto nejběžnějším audio konektorem. Další možností je potom Bluetooth.

Smířit se musíte s Androidem

Projektor na rozdíl od svého následovníka MoGo 3 Pro sází na operační systém Android TV ve verzi 11. Ten sice není špatnou volbou, výrazně vhodnější je ale systém Google TV optimalizovaný právě pro toto multimediální využití.

Kde koupit XGIMI MoGo 2 Pro
XGIMI MoGo 2 Pro
Hodnocení
4.1/5
Domovská obrazovka Android TV
Domovská obrazovka Android TV

Rozdíl je znát především při prvotním nastavení projektoru, kdy je třeba běžné přihlašování k účtu Google. Zatímco u Google TV vše hladce proběhne přes aplikaci v telefonu, u Androidu je třeba ručně zadávat přihlašovací jméno a heslo.

A protože využívám dlouhá unikátní hesla se speciálními znaky, jeho zadání pomocí dálkového ovladače není úplně pohodlné. I proto jsem využil trik, kdy Google po klepnutí na možnost pro zapomenuté heslo k přihlášení ověřuje uživatele pomocí kódu v e-mailu a pomocí aplikace Gmail (nebo YouTube) v telefonu. Stále nejde o pohodlnou možnost, nicméně ušetří ruční zadávání dlouhého hesla.

Ovládání samotného systému včetně všech nabídek pro nastavení už není tak krkolomné jako jeho inicializace.

Vše je dostupné pomocí dálkového ovládání, přičemž hlavní je nadstandardní konfigurační nabídka, která umožňuje nastavení samotného projektoru.

Výhodou Androidu je potenciální větší množství aplikací než v případě Google TV díky plnému přístupu k obchodu Google Play. Na druhé straně je ale nevýhodou absence jedné z nedůležitějších streamovacích aplikací: Netflixu. Projektor pro jeho oficiální použití není autorizován a aplikaci si tedy jednoduše nestáhnete. Instalaci je třeba provést z třetích zdrojů pomocí souborů APK, které ale mnohdy bývají bezpečnostním rizikem.

Aplikaci Netflixu zkrátka nenajdete ani v Google Play
Aplikaci Netflixu zkrátka nenajdete ani v Google Play

A ani následný provoz těchto aplikací nebývá ideální už jen z toho důvodu, že se automaticky neaktualizují. Spíš tak doporučuji využívat ostatní streamovací platformy, které jsou na projektoru dostupné. Žádná z dalších velkých nechybí – oficiálně lze spustit Disney+, HBO Max, Prime Video, Apple TV+ nebo SkyShowTime.

O nastavení obrazu se starat nemusíte

Další obrovskou výhodou smart projektorů je jejich schopnost automaticky nastavit obraz, především jej doostřit a zkorigovat lichoběžníkové zkreslení (keystone). To vzniká vždy, když není projektor přesně kolmo k projekční ploše.

V přední části nechybí RGB kamera pro snímání obrazu a jeho úpravu
V přední části nechybí RGB kamera pro snímání obrazu a jeho úpravu

XGIMI MoGo 2 Pro disponuje vedle projekční čočky v přední části i dalšími senzory včetně RGB kamery. Ta snímá promítaný obraz, díky čemuž jej může projektor zcela automaticky doladit. Děje se tak nejen při spuštění projektoru, ale také při každém pohybu. Typicky to může být v případě, kdy večerní projekce začne v šeru a postupně přechází do tmy.

Minimum okolního světla tak umožní zvětšení obrazu, kdy stačí projektor vzít a o kus jej oddálit od projekční plochy. Automaticky dojde k přeostření i doladění lichoběžníkového zkreslení. Při testování tady keystone fungoval nepatrně lépe než u novějšího modelu XGIMI MoGo 3 Pro, u něhož jsem obraz musel několikrát jemně doladit ručně. Obě tyto automatické úpravy probíhají rychleji než u velké části konkurenčních modelů v této kategorii.

Posledním automatickým systémem je automatická detekce překážek. Pokud projektor zaznamená objekt, který vadí promítanému obrazu, dostatečně jej zmenší jen na čistou plochu.

V nastavení lze aktivovat ochranu zraku, kdy projektor sníží jas, pokud detekuje osobu před čočkou.

Chybí jakákoli možnost polohování

Jednou ze slabin projektoru je jeho ergonomie. Vzhledem k jeho konceptu zkrátka nenabízí žádnou možnost, jak projekční část naklopit nebo dokonce otočit. Následovník MoGo 3 Pro umožňuje vertikální naklopení a například základna pokročilejšího projektoru Epson EF-22 zvládá i otáčení.

Stativový závit pro montáž na stojan či tripod
Stativový závit pro montáž na stojan či tripod

U XGIMI MoGo 2 Pro se budete muset smířit buď s podložením projektoru nebo jeho umístění na dostatečně pevný fotografický stativ. Ve spodní části nechybí otvor se stativovým závitem, takže jej lze snadno přišroubovat na kompatibilní stojan. Bezpodmínečnou vlastností je ale jeho pevnost, která zajistí stabilní obraz. V opačném případě by pohyby obrazu byly nejen nepříjemné pro diváky, ale zároveň by mohly aktivovat keystone korekci.

Nadprůměrně vyladěný obraz

U většiny projektorů XGIMI jsme si zvykli jak na přesné barvy alespoň v jednom nabízeném režimu, tak na dodržení světelného výkonu. V jednotlivých režimech jsme naměřili následující:

Kde koupit XGIMI MoGo 2 Pro
XGIMI MoGo 2 Pro
Hodnocení
4.1/5
  • Vivid: 318 ANSI lumenů
  • Cinema: 309 ANSI lumenů
  • Bright: 311 ANSI lumenů
  • Performance: 432 ANSI lumenů

Z měření tak vyplývá, že v nejvýkonnějším režimu podává vyšší světelný výkon, než uvádí oficiální technické specifikace. Bohužel ale Performance Mode není příliš použitelný, stejně jako u novějšího modelu MoGo 3 Pro se ventilátor projektoru roztočí na maximum s velmi nepříjemným hlukem.  Teoreticky tak připadá do úvahy sledování sportovních událostí, kdy nemusí být výrazný hluk ventilátoru překážkou.

Nejlíbivější barvy nabízí režim v režimu Vivid, kdy jsou barvy příjemně saturovány, pleťový odstín působí realisticky, celkově je obraz laděný do teplejších odstínů, ale výrazně se neodchyluje od referenčních barev.

Velmi podobné barvy potom nabízí i režim Cinema, jehož nevýhodou je ale mírně nižší jas. Nejméně se potom povedl režim Bright, kde je příliš zelené barvy, což ovlivňuje celkové ladění obrazu. Místy také může být obraz přepálený. Pro většinu použití tak doporučuji první režim Vivid, byť je pro jeho použití potřeba velmi důkladné zatemnění a ideálně úplná tma.

Zvuk překvapí basy

I do takto malého těla dokázal výrobce vměstnat reproduktorovou sestavu, jejíž výkon definuje udávaná hodnota 2× 8 W. Maximální hlasitost této hodnotě odpovídá, zcela bez problému dokáže ozvučit středně velkou místnost i na polovinu hlasitosti. Zajímavostí je tady malý bass reflex, který pomáhá produkci zvuků ve spodní části spektra. Na rozdíl od následovníka XGIMI MoGo 3 Pro tady lze slyšet více basové složky, která pomáhá především filmovým (či herním) efektům.

Na druhé straně tady dochází ke slyšitelnějšímu zkreslení dialogů, které jsou zastřenější. Právě novější model MoGo 3 Pro s udávaným výkonem 2× 5 W mě celkovým zvukovým podáním zaujal víc než tento model.

I přesto ale platí, že v kontextu velmi malých rozměrů projektoru, a ještě drobnější části vyhrazené pro reproduktory, produkuje nadprůměrný zvuk. Ještě před několika lety bychom za takto kvalitní přednes chválili i specializovaný mini boombox.

Ovládání, kterému něco chybí

Dálkové ovládání tady nabízí jen to nejnutnější. Dominantou je samozřejmě směrový kříž se středovým tlačítkem pro potvrzení volby, kterému sekundují tlačítka Zpět a Domů. Nechybí rychlý přechod do nastavení (případně otevření kontextového menu), hlasové ovládání a regulace hlasitosti.

Jedinou specialitou je tady dedikované tlačítko pro vyvolání automatické úpravy obrazu, tedy korekce lichoběžníku a doostření.

Protože jde o projektor s Androidem a nikoli s Google TV, chybí tady bohužel tlačítka pro rychlý přechod do streamovacích aplikací. Ať už je to YouTube, Prime Video či dokonce ručně instalovaný Netflix, všechny aplikace je třeba spouštět z Domovské stránky Androidu. To je určitě škoda, osobně jsem si totiž u všech televizorů či projektorů na dedikovaná tlačítka jednotlivých služeb velmi rychle zvyknul.

Ergonomie ovladače se ale povedla. Díky malým rozměrům dobře padne do ruky, stisk všech tlačítek je jistý a na rozložení si rovněž rychle zvyknete. Pouze dvojice tlačítek pro regulaci hlasitosti je umístěna nestandardně a nikoli přímo pod sebou, takže zvykání možná bude o něco delší.

Kde koupit XGIMI MoGo 2 Pro
XGIMI MoGo 2 Pro
Hodnocení
4.1/5

Komu se bude XGIMI MoGo 2 Pro líbit?

Byť nabízí projektor výbornou přenositelnost, není natolik mobilní jako novější model MoGo 3 Pro. I proto jej doporučím uživatelům, kde bude hrát hlavní roli použití v domácnosti s méně častým přenášením. Důvodem je i horší ergonomie, která neumožňuje snadné polohování, ke kterému je potřeba stativ nebo jiný držák.

Na druhou stranu ale má výhodu projektor v napájecím konektoru USB-C, který umožňuje napájení i z dostatečně výkonné powerbanky, takže použití v terénu je snadnou záležitostí.Mnohé uživatele může zamrzet absence Netflixu, který je nutné instalovat ručně a nepříliš pohodlně. Pokud na tuto platformu spoléháte jako primární zdroj obsahu, spíše pro vás nebude. Pokud ale narazíte na projektor v některé ze slevových akcí, určitě bude dobrou univerzální volbou.

Recenze: smart projektor XGIMI MoGo 2 Pro
  • Kvalita obrazu
  • Ergonomie
  • Výbava a příslušenství
4.1

Smart projektor s překvapivým zvukem a zpracováním

Smart projektor XGIMI MoGo 2 Pro zaujme perfektním zpracováním, automatickým nastavením obrazu i nadstandardní kvalitou zvuku v kontextu velmi malých rozměrů. Hodit se bude pro domácí projekci i pro filmové zážitky v kempu.

Klady

  • Funkce pro automatické nastavení obrazu
  • Výborné dálkové ovládání
  • Nízká hlučnost ventilátoru
  • Vysoká kvalita zvuku

Zápory

  • Pouze Android TV
  • Nemá stojan pro polohování
Tento článek byl zpracován autorem na základě reálné zkušenosti s produktem. Hodnocení může být ovlivněno subjektivními dojmy autora. 
Autor: Stanislav Janů
Testování technologických vychytávek a gadgetů se věnuji přes 15 let. Ani po této době mě nepřestává překvapovat, co jsou lidé schopni vymyslet, aby si usnadnili práci. Typickým příkladem jsou stále sofistikovanější robotické vysavače, kterým se dlouhodobě věnuji. Testuji ale i outdoorové kamery, autokamery, chytré hodinky nebo herní příslušenství.
Jak se vám líbil tento článek?
Vaše hodnocení
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související recenze

Recenze: smart projektor XGIMI MoGo 2 Pro
XGIMI MoGo 2 Pro
Hodnocení: 4.1/5
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram